1900. N°. 19. Dinsdag 13 Februari. 87ste jaargang. Belasting-Verordeningen. FEUILLETON. De Molenaarster. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regols 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 31 Mei 1899 zijn vastgesteld de volgende VERORDENINGEN: VERORDENING op de Heffing van Schoolgeld voor het Onderwijs aan School E in de ge meente Goes VERORDENING op de Invordering van School geld voor het Onderwijs aan School E in de Goes. Zijnde deze Verordeningen goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 24 Januari 1900 no. 35. Goes, 12 Februari 1900. De Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSEL1NK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Het was te verwachten, dat na de stemming in het Engelsche Lagerhuis over het amendement Fitz- maurice, er weinig kans bestond dat het amende ment der Ieren om den oorlog te staken en vrede te sluiten op den grondslag van de onafhankelijk heid der beide Republieken zou worden aangenomen. Zij dienden het amendement dan ook alleen maar in bij wijze van protest. Het Parlement juichte nu en dan spottend of protesteerde luidruchtig, toen de Ieren aan het woord waren. Hun voorstel werd, zooals we reeds meldden, met algemeene stemmen, behalve die der partijgenooten, verworpen. Naast dit succes in bet Parlement kon de En gelsche Regeering zich verblijden over den uitslag der verkiezing te York. In 1898 was daar een conservatief lid gekozen met een meerderheid van slechts 11 stemmen en thans hoopten de liberalen dezen zetel te herwinnen, dien zij jaren lang had den bezeten, doch de conservatieve candidaat Faber, die zijn kiezers aanried door hunne stem hun goed keuring uit te sproken over de regeeringspolitiek, werd met een meerderheid van 1430 stemmen ge kozen. Deze uitslag gaf natuurlijk groote vreugde aan de unionistische bladen. De Times o. a. zegt, dat daar door getoond is boe het land, alle kleine quaes- ties ter zijde schuivend, de Regeering steunen wil met alle macht, om den rechtvaardigen en nood zakelijken oorlog voort te zetten. Indien de oorlog eens met succes is voleindigd, zal het vroeg ge noeg zijn lof en blaam uit te spreken voor alles wat geschied is. Maar inmiddels moeten wij aan een ons toch niet al te vriendschappelijk gezinde wereld toonen, dat achter de Engelsche troepen te velde de eendrachtige Engelsche natie staat, een van zin en een van geest, met het vaste en on wrikbare besluit te doen wat noodig is, om Re geering en leger te steunen. De verkiezing te York, zoowel als de stemming in het Parlement, kunnen slechts strekken, om den goeden indruk te ver sterken dien de onwrikbare moed en de volharding van ons volk en de houding van Regeering en ver tegenwoordiging in het buitenland hebben gewekt". Een eigenaardige beschouwing gaf de Russische staatsraad Von Bloch, die ook in ons land bekend Naar het Duitsch van A. Waldemar. Ernst volgde het paard met de oogen en liet een kreet van verrassing hooren. Daar stond, door de heldere zon beschenen, zjj, die al zjjn gedachten innam. De verrassing deed bjjna zjjn hart stilstaan, maar zjjn blikken ver rieden, wat zjjne lippen niet konden uitspreken. Weinige oogenblikken later sprong hij af en stond aan de zijde van Christa Maria, die in een liefelijke verwarring naar hem opkeek. ♦Gjj zjjt vroeger thuis gekomen, dan gjj dacht, molenaarster Wat dreef u terug ♦Verlangen," antwoordde zjj zachtjes en streelde het paard, dat, haar herkennende, zijn neus aan haar arm wreef. ♦Verlangen stamelde Ernst. Het geluk ver blindde hem. Verlangen, naar wien Schelmsche blikken vertoonden zich op Christa Maria's onschuldig gelaat en zacht plagend, zooals meisjes dat kunnen, en dat Mahler van baar nog niet gezien had, antwoordde zij Dat is toch niet moeilijk te raden. Verlangen naar het geklapper van den molen, naar het plas- i6 door zijn voordrachten over den oorlog in het algemeen op de vredesconferentie. In een onder- boud, dat hij dezer dagen had met de N. Fr. Presse, zeide bij te meenen, dat de EngelschTransvaal- sche oorlog bij de Haagscbe conferentie past als de proef op de soin, omdat blijkt dat het oorlogvoeren met de moderne wapenen zoo goed als een onmo gelijkheid geworden is een kleine macht kan een groot leger ophouden en den oorlog op een on mogelijke wijze verlengen. Von Bloch meent, dat de Engelschen in Zuid-Afrika van steeds slechter conditie zullen worden en zij het in 't eind zullen moeten opgeven de oorlog kan op deze manier jaren duren en tot een economische crisis leiden, die dwingt er een einde aan te maken. Een groot leger in het binnenland van Zuid-Afrika te onder houden is voor Engeland een onmogelijkheid wegens de moeilijkheid van het vervoer. Als de oorlog een jaar duurt zal Engeland aan wonden en ziekten 80 a 100 duizend man verloren hebben^ militairen hebben uitgegeven en in het eiöd moeten bewilli gen in een scheidsgericht. Ook van Duitsche zijde krjjgen de Engelschen harde waarheden te hooren. De oude, ervaren historicus Theodoor Mommsen heeft geantwoord op een brief van een Engelschman, die verzocht zijn meening te zeggen omtrent dezen oorlog. En wat antwoordt de groote geschiedschrijver »Zoover ik weet, is elke Duitscher in zijn hart op de band van de Boeren en dat niet omdat zjjn bloedver wantschap met deze wat nader is dan met de En gelschen, maar gedeeltelijk omdat de haat tegen de Engelschen groote, en ik voeg erbij, niot gerecht vaardigde afmetingen heeft aangenomen, gedeeltelijk ook omdat deze oorlog niet alleen, zooals elke oor log een ongeluk, maar een infamie is. De herha ling van Jameson's rooftocht door d© Engelsche regeering (ik wil niet zeggen het Engelsche volk), die door beurs- en mijnspeculaties is ingegeven, is de onthulling van hun moreele en politieke bedor venheid en hun militaire en politieke zwakheid. Wanneer in Engeland eenige wjjsheid en vader landsliefde overgebleven was dan zou men Cham berlain dood verklaren en aan een slecht behandeld volk niet slechts den vrede, maar ook de volle onafhankelijkheid geven, waarop het recht heeft. Dat zou zeker niet zjjn wat men noemt zaken doen, maar het zou een moreele overwinning zjjn, die elke militaire nederlaag uitwischte." Zal men in Engeland naar deze woorden hooren en haudelen, of zullen ze worden doodgezwegen De Duitsche Rijksdag heeft een aanvang go- maakt met de eerste lezing van de vlootwet. Heel gunstig staat het op het oogenblik voor die wet niet, want vóór het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm hebben zich alleen de conservatieven en enkele liberalen verklaard, doch bjj een eerste lezing valt nooit veel te zeggen omtrent het lot van een in gediend ontwerp. De oppositie bestaat uit het Cen trum. de sociaal-democraten, de vrijzinnigen en enkele fracties van de volkspartjj in de minder echt Duitsche streken, zooals in den Elzas en in Polen. Woensdagavond hielden de sociaal-democraten te Berlijn negentien volksvergaderingen in alle deelen der stad tegen de vlootvoorstellen, maar lieten daarbij ongehinderd toe, dat in deze door hen be legde vergaderingen vele bekende voorstanders van vlootuitbreiding opkwamen. Zooals de gezindheid omtrent de wet nu is zou- sen van het waterverlangen naar den hond en naar de musschen op het dak, die zoo mak ge worden zjjn." ♦Ei, ei, dit verlangen was het ook misschien, dat u naar het bosch voerde, juist op bet uur dat ik zou terugkeeren. De molenaarster wendde zich verlegen af. ♦O, neen, ik wilde maar van u vernemen, hoe het met de levering afgeloopen is." Juist, dat had ik u haast vergeten te zeggen. Ziehier" hij zocht naar de kwitantie in zijn por tefeuille ï-het bewjjs, dat alles in orde is." Zijn hand had ook weder het doosje met ringen aangeraakt en het was of een electrische stroom hem daarbij door het lichaam voer. En Christa Maria, die niet opmerkte welk geweld hij zjjn hart moest aandoen, las de kwitantie en reikte die, met geloovig vertrouwen tot hem opziende, weer over. De uitdrukking van haar gelaat was ernstig en tevens verrukt, toen zij, staan blijvende, zeide ♦Hoe zal ik u mjjn dank betuigen, Ernst Mahler, dat gij zoo krachtig voor mij zijt opgetreden. Eerst nu moet ik bekennen, dat het ons vrouwen toch hoogst moeilijk is op afgedwaalde paden verder te wandelen. Toen ik den molen overnam, was ik zoo vol vertrouwen, en nu Zjj zweeg en keek nadenkend voor zich. ♦En nu, wat maakt u onzeker en weifelend Als zij de waarheid had gezegd, had zjj moeten antwoorden»De liefde maakt mij onzekerzjj den er ongeveer 150 stemmen vóór, doch 250 tegen zijn. Er is echter grond om te vermoeden dat eenigen van de ruim 100 leden, die tot het Cen trum gerekend worden, nog wel zullen bijvallen, zoodra het ontwerp is behandeld door de begro tingscommissie, die zich voornamelijk zal bezig houden met de vraag hoe de kosten zullen worden gedekt. Het groote nadeel, dat de regoering door het ont breken van den verzoeningsgezindon leider van het Centrum Dr. Lieber ondervindt (die op zjjn uiterste ligt) vertoonde zich daarin, dat nu als eerste spreker voor het Centrum Dr. Schiidler optrad, een man, scherp van toon, die tamelijk onvriendeljjk ver klaarde, dat hij en zijn politieke vrienden voor het vlootontwerp in zjjn tegenwoordigen vorm en om vang niet te vinden waren. Zjj wilden een onder zoek der ontwerpen door de commissie niet van de hand wijzen, maar moesten het reeds thans uit spreken, dat zij voor een ontbinding van den Rijks dag, in geval de vlootwet ten slotte zou verworpen worden, niet vreesden. Overigens is uit de rede van den minister Tirpitz en van oen der liberale afgevaardigden gebleken, dat het ontwerp gericht is tegen Engeland, dat door beslaglegging op Duitsche schepen, de Duit- schers in hooge mate heeft ontstemd. Dit feit kwam in den Rijksdag nogmaals ter sprake. De gevolgen van Engelands nederlagen doen zich ook gevoelen in Abessinië* Het prestige en de invloed van het Engelsche rijk hebben daar een geduchten slag gekregen en de regeling der grensquaestio zal nu met des te meer moeilijk heden gepaard gaan, wijl Abessinië zjjn pretention, die het ten allen tijde zal handhaven, nog zal uitbreiden. De Daily Mail zegt dat in het Egyptische offi cieren-korps een samenzwering is ontdekt en vele officieren in hechtenis zijn genomen, onder ver denking van aanzetting tot insubordinatie. De overste Wingate, die van den Khedive machtiging had ont vangen maatregelen te nemen, heeft in zjjn rapport gemeld, dat de toestand een oogenblik zeer ernstig is geweest, en zich thans verbeterd heeft, maar berichten uit Kaïro doen zien, dat er nog wat broeit. Het veertiende bataljon Egyptische troepen weigert nog steeds de patronen terug te geven, wat door den Sirdar bevolen was. Het schijnt, dat ook daar de jongere Egyptische officieren de rad draaiers zjjn. Terwijl in Egypte 'dus alles behalve de rust heerscht, die voor Engeland's belangen op dit oogenblik wel gewenscht is, heeft de Engelsche Regeering nog maatregelen genomen om artillerie uit Kaïro naar Zuid-Afrika te brengen. De heer Wyndbam deelde in het Lagerhuis mede, dat zes Maxims zjjn ingescheept te Kaïro» met bestemming naar Kaapstad. Het gerucht heeft reeds geloopen, dat Engeland de hulp van Italië zal inroepen voor het geval in Egypte een oorlog mocht uitbreken of indien de groote mogendheden de Egyptische quaestie aan de orde mochten stellen, en dit laatste is niet- on waarschijnlijk, want de Matin bevat een artikel, waarin Duitschland wordt aangemaand zich bij Rusland en Frankrijk aan te sluiten, om de Egyp tische quaestie ter sprake te brengen. Duitschland, zegt hot blad, beeft groot belang bij het vaststellen van de neutraliteit van het Suez-kanaal. Boven- heeft slechts ten doel den beminde onderdanig te zijn, hem als heer te beschouwen, daar waar zij tot nu toe naar eigen goedvinden handelde." Daar zij dit echter niet durfde uitspreken zon der tegen den goeden toon eener vrouw te hande len, antwoordde zij De laatste gebeurtenissen zijn het, die mij allen lust tot zelfstandigheid benomen hobben." Zij hadden do plaats bereikt, waar de weg van het bosch naar den molen voerde. Daar waar Ernst het eerst de molonaaster aan de deur had gezien, stonden een paar oude mcnschen, die belangstellend naar hen keken. Mijne ouders," zeide Christa Maria, toen zij den blik van verbazing op het gelaat van Ernst zag. »Ik heb hen meegebracht, omdat ♦Om het Kerstfeest, niet waar hielp Ernst i haar over bet pijnlijke punt heen. Hij wist waarom zij hare ouders had gehaald en dat bewustzijn, dat i hij op baar blozend gelaat bewaarheid zag, vervulde hem met nameloozo vreugde. Hjj werd bemind, hij werd bemind Hij had het willen uitschreeuwen, zjjn hart willen lucht geven, maar zich inhoudende ging hij naast de geliefde verder, het paard aan den teugel lei- dende en liet zich aan de ouders voorstellen. ♦Dat is hijzoo luidde de voorstelling van Christa Maria, die zij met stralende blikken gaf, alsof geen meerdere woorden noodig waren. Een oogenblik zag de oude hem met oogen, blauw dien zouden do vloten der drie mogendheden sterk genoeg zijn om thans Engeland te kunnen weer staan. Het Fransche blad meent, dat de openbare meening in Duitschland gunstig gestemd is voor zulk een optreden. GOES, 12 Februari 1900. Er zijn zoo van die eenvoudige, «oliede nerin gen of bedrijven, welke, zonder veel ophef gedreven wordende en gedurende tal van jaren van vader op zoon overgaande, glansrijk het hoofd bieden aan de toenemende concurrentie en kalm en waardig blijven bestaan als zoovele bewijzen van ouderwetsche degelijkheid tusschen zooveel wat, minder soliede opgebouwd, al spoedig na de oprichting ten onder gaat. Als zulk een bewijs van degelijkheid mag zeker wel genoemd worden de koperslagers-af- faire, thans in het bezit van en gedreven door den heer J. de Jonge A z., en gelegen aan den opril van de Kade naar »het Breedje". Zaterdag jl. was het eene eeuw geleden, dat aan den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar een stuk werd uitgereikt van den volgenden in houd Zes st& den 10 Febru 1800. K. van Zoom. ♦EXTRACT uyt de Notulen van het Gemeente Bestuur der Stad Goes. Zaturdag 1 February 1800 't 6e Jaar. Op het desweegens gedaane mondeling versoek van Johannes de Jonge Geerardzoon houdende om als Koper Blekslager en Tinnegieter binnen deeze stad te worden geadmitteerd Ib goetgevonden en verstaan het bovenstaande versoek te accordeeren zoo als geschied by deeze, mits den geadmitteerden gehouden blijft zig alvo rens te vervoegen bjj Commissarissen over de voor maals geexteerd hebbende Gildens Corporation binnen deeze Stad ten Einde zig schriftelijk te ver binden de Placaaten Keuren en ordonnantiën op het geweezen Smeden gilden voorhanden zijnde voor zoo verre dezelve tot de Goede Policie betrek king hebben stipteljjk te zullen Observeeren Naar- koomen tot zoo lange desweegens bij het Vertegen- woordigent Lichaam des Battaafschen Volks nader zal zjjn voorzien. Waar van den Versoek er bjj Extract dezes zal worden kennis gegeeven. Accordeert met voorz Notulen 1 Jacobus Dominicus." Wanneer men in onzen tijd zich als koper- en blikslager wil vestigen en geene werkplaats sticht, welke met de hinderwet heeft te maken, heeft men van niemand vergunning tot vestiging noodig. Men ziet uit het bovenstaande stuk, dat het in ♦den goeden ouden tijd" anders was. Met het >zesdo jaar" wordt bljjkbaar bedoeld het zesde jaar van de Bataafsche Republiek, gelijk men weet van 1795 tot 1806 de benaming van den voormaligen Staat der Vereenigde Nederlanden. Hoewel op het einde der vorige eeuw de gilden werden afgeschaft, om dat men ze onbestaanbaar achtte met de Fransche leuzen van vrijheid, gelijkheid en rechten van den mensch, zoo blijkt toch, ook uit de beschikking hierboven vermeld, dat men in het jaar 1800 (en als die der molenaarster, onderzoekend in het ge laat en strekte toen de hand naar hem uit. ♦Wjj hebben veel goeds van u gehoord naar het schjjnt met recht. Gij zjjt echter nog zeer jong, waar hebt gij die ervaring opgedaan Eerst in den molen van vader en daarna in de wjjde wereld", gaf Ernst vrijmoedig ton antwoord en drukte krachtig de hand van den oude en de zachte zjj nor kleine vrouw. Zijn oog vloog onderzoekend van de ouders op de dochter. Van haar vader had Christa Maria de hooge gestalte, het heldere stralend oog, terwijl zij van hare moeder het gelaat en den innemenden lach bad geërfd. Beide hoedanigheden waren in het kind vereeDigd. Geen wonder dat de molenaarstor het hart van Ernst gevangen nam. Zoo, leeft uw vader nog vroeg de oude. ♦Neen, ik sta alleen." ♦Alleen, dus ongetrouwd Een dwaze vraag, waarop geen bepaald antwoord volgde. Ernst zeide slechts ♦Ik hoop den langsten tj)d alleen geweest te 2jjn. Wie weet wat de naaste toekomst brengt." ♦Wilt gij den vos niet in den stal laten brengen Mahler vroeg de molenaarster. ♦Wij kunnen hier toch niet in de zon bljjven staan." Ernst bracht het paard weg en de anderen gingen de woonkamer binnen. ♦Weet dat jonge mensch, dat gij ongetrouwd zjjt vroeg do vader, terwjjl hjj zich op de bank

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1