1900. N°. 18. Zaterdag 10 Februari. 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETOM. De Moleuaarster. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op deta dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regols 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent por regel. GOES, 9 Februari 1900. Wij brachten een bezoek aan bet gebouw der Werkverschaffing in de 's-Heer Hendriks- kinderenstraat alhier en overtuigden ons opnieuw van bet goede doel dier inrichting. Een aantal man nen en jongens zagen we daar bezig aan nuttigen arbeid, die bun een verdiend stukje brood verschaft in tijden, dat er elders geen werk te bekomen is. In de voorkamer staan ten verkoop gereed een aantal huishoudelijke artikelen van allerlei aard, die doen zien boe van oud nieuw, althans iets nog zeer goed bruikbaars kan worden gemaakt. De achterkamer dient tot werkplaats der bezemmakers en der vlechters van kleine vloermatten. Het ma ken van stal- en schuurbezems vormt voor de werk verschaffing een bezigheid, die eenige maunen aan bet werk houdt en bovendien een kleine winst af werpt, daar deze gereedschappen goeden aftrek vinden en weinig kosten aan grondstof en werk loon. De meest interessante werkplaats is eon der bovenzalen, waar een vijftiental mattenmakers aan bet werk zijn, die onder de goede leiding van den nieuwen meestor D. Brouwer vloermatten vervaar digen, waarvan reeds een groote voorraad aanwezig is en die in deugd en netheid in geenendeele on derdoen voor de beste, die te Genemuiden of elders worden gefabriceerd. Behalve in bet gebouw worden nog door negen arbeiders te huis matten gemaakt, waarvoor bet arbeidsloon per rol wordt berekend. Op het terrein achter het gebouw worden uit voor werkhout ongeschikte boomen en oude balken door zagen, klieven en bakken de kacbelblokken en boutjes te voorschijn gebracht, waarvan nog slechts een geringe boeveelheid aanwezig is, daar zij in de stad gereeden aftrek vinden. Van 5 Januari tot en met 3 Februari werd aan werkloon uitbetaald f 800. Een bezoek van particulieren aan bet gebouw der Werkverschaffing is bet bestuur hoogst aange naam. Belangstellenden kunnen zich dan ook ver zekerd houden van een voorkomende ontvangst en zullen zich kunnen overtuigen van bet nut dezer inrichting, die den werkzoekenden arbeider de ge legenheid tracht te verschaffen zjjn brood te ver dienen in plaats van bet te krijgen of gebrek te moeten lijden. Diploma voor stenograpbie, stelsel Groote, verwierf de beer J. F. van den Berge te Goes. (M. Ct.) Bij den voorzitter van het comité tot onder steuning van werklooze diamantbewerkers te Am sterdam, is van H. M. de Koningin een gift ingekomen van f 1200, met den uitdrukkelijken wensch dat ook de schijvenschuurders daarvan zul len ondersteund worden. H. M. de Koningin-Moeder schonk onder dezelfde voorwaarden f 400. Bij kon. besluit is aan de weduwe van den beer W. A. de Laat de Kanter, in leven hypotheek-bewaarder enz. te Rotterdam, een pen sioen verleend van f 600. Naar bet Duitsch van A. Waldemar. IX. Eerst nu viel zijn blik op de molenaarster, die op de bank bij de kachel neergevallen was. Over baar bleek gelaat rolden onophoudelijk tranen; hij schrok en vroeg »Gaat u dit zonderling afscheid zoo aan bet hart, molenaarster Had ik om uwentwil, zach ter met hem moeten omgaan Hadt gij dat ge- wen8cht Spreek toch en folter mjj niet langer Cbrista Maria stond op en ging naar hem toe. Hare rood geschreide oogen op hem richtende, zeide zij »Gij hebt hem naar verdienste beloond, Mahler, ik dank u van harte, maar er bestaat nog een ander gevaar, dat misschien nog grooter is dan de schurkerij van dien man." Een rilling beving haar Ernst zag dit en trachtte baar tot kalmte te brengen door op zacbten toon te vragen »Was de molenaar reeds lang bier »Wel een kwartier." »Als bjj bet gewaagd heeft u onbetamelijk te behandelen, sla ik hem alle beenen in zijn lijf stuk!" Christa Maria bloosde. Zijn onstuimige bedreiging Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April, mr. J. G. P a t ij n adv.-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Stct Vlissingen. De gemeenteraad beeft aan een straat in bet nieuwe stadsgedeelte, welko straat daarvan de voornaamste zal worden, den naam ge geven van Paul Krugerstraat. Dat niet alle aanhangers der Liberale Unie met de door bet bestuur op touw gezette nieuwe beweging voor algemeen kiesrecht mee gaan, blijkt o. a. uit een artikel in Het Vaderland een echt Unie-blad, welks hoofdredacteur ook ja renlang in bet Hoofdbestuur zat. Deze begrijpt er niets van, dat men juist thans zulk een manifest heeft gepubliceerd, vooral nu zelfs de »tecbniscbe herzieniug der Kieswet" van minister Borgesius nog moet worden ingediend en men niet weet, in hoever ook deze eenige uitbreiding aan het kiezers corps zal geven. Verder wenscbt het blad de vraag te stellen »of de hervormingen, die onder het bestaande kiesrecht verkregen en nog te verkrijgen zijn, zoo onboteekenend zijn, dat de voortzetting dezer hervor mingspolitiek veilig door een agitatie voor grond wetsherziening in de waagschaal kan gesteld wor den. Thans liggen onder meer de rusttijdenwet en de woningwet voor bet Parlement, maar of daar omtrent een beslissing genomen zal zijn, alvorens de tijd der verkiezingen daar is, mag ernstig betwij feld worden. Een nieuwe armenwet zal wellicht tegen dien tijd zijn ingediend, die beter lot kan verdienen dan onmiddellijk ter zijde gesteld te wor den. Met 't vraagstuk der pensioenverzekering kan eenige voortgang zijn gemaakt. Kan men nu reeds bij voorbaat zeggen, dat dit alles zoo onbeteekenend is, dat het gerust kan worden prijsgegeven, opdat liever na jaren stilstand in de wetgeving, van de nieuwe kiezers, die men verwacht, de naar men meent veel betere vruchten van wetgeving kunnen worden gevraagd De circulaire schijnt luchtig boen te stappen over de mogelijke ^vertraging in den gang der wetgeving", omdat die toch in elk geval eenmaal komen moet. Of liberale kiesvereeni- gingen met dergelijke vertraging genoegen zullen nemen, mag nog worden betwijfeld." Het boofdcomité van bet Nederlandscbe Roode Kruis ontving van den Minister van Buitenlandscbe Zaken officiéél bericht van de ontvangst van een telegram dd. 6 dezer van den consul generaal der Nederlanden te Pretoria »T woede Hollandsche ambulance (Koster) allen gezond hospitaal Harrismith, veld hospitaal tusscben Toegel a en Ladysmitb supple ment Ryckevorsel, aangekomen." Hieruit mag worden afgeleid dat te Harrismith een hospitaal is ingericht en een ambulance is uit gezonden vandaar naar de streek tusscben de Toe- gela en Ladysmitb. terwijl ook de aanvullingsam bulance onder dr. Ryckevorsel baar bestemming beeft bereikt. Na 1 Mei zullen tusscben Keulen en Berlijn nieuwe nacht-sneltreinen loopen, die zul len aansluiten bjj de mailtreinen uit Vlissingen. zeide nog meer dan zijn blik. Zij was weer tot bedaren gekomen en zeide »Niet zoo boos zijn J" terwjjl zij lachend baar pijnlijke band wreef. Dat ontging Ernst niet. Hij vatte baar rechterband. »Wat veroorlooft gij u wel?" wilde zij vragen, maar de woorden bleven baar in do keel steken, toen Ernst haar wees op de roode vlek, die door Knoop aan baar pols was toegebracht en zeide »Hij beeft u aangevat en gij stondt weerloos te genover hem. Spreek, wat wilde hij van u »Den Enz-molen en en mij er bij" ant woordde zjj beschaamd. »En toen gij niet toestemdet, maakte bij van uwe hulpeloosheid gebruik om ach, wees toch barmhartig en laat u niet zoo elk woord af bedelen. Ziet gij dan niet, molenaarster, dat mij de onzeker heid verteert »Maak u niet ongerust, Mahler, ik weet mijzelven te beschermen dat ondervond ook de molenaar Knoop. Als u hem goed hadt aangezien, zoudt gij de kenmerken daarvan op zijn wang ontdekt hebben." Ernst wendde zich af en ging naar bet venster. Ja, zij wist zich te beschermen, zij was gewoon op zich zelf te staan en verantwoordelijk te zijn voor wat zij zeide of deed. Maar zou zij ook de hoedanig heden van een liefhebbende vrouw bezitten Het gezag van een man erkennen, hem onderdanig zijn, waar bet moet, maar ook krachtig medewerken, begrijpen dat zij niet de slaviu maar ook niet de beerscberes is, in een woord dat zij de gezellin van den man moet zjjn »Hier beerscbt maar één wil en dat is de mijne" De reis van Londen naar Berlijn zal dientengevolge mot 5 kwartier worden bekort. Hot Hoofdbestuur van Volksweerbaar heid vergaderde 27 Januari jl. te Utrecht tot regeling van de werkzaamheden en droeg bet da- gelijksch bestuur op aan een college, bestaande uit voorzitter, secretaris en penningmeester. In zijne vergadering van 2 Februari jl. stelde dat hoofdbestuur o. a. den inhoud vast van een beknopt geschrift»Wat Volksweerbaarheid wil en langs welke wegen zij baar doel tracht te bereiken." Uit Amsterdam seinde men gisteren aan de N. R. CL: De Koninklijke Paketvaart-maatschappij ontving beden telegrafisch bericht van baar hoofdagentschap te Batavia, dat bet oorlogsschip Serdang van S i 1 e- r a k a is teruggekeerd te Soerabajja. Het beeft wegens slecht weer geen gemeenschap gehad met Sileraka; doch uit berichten, ingewonnen van de inboorlingen van bet Vleermuiseiland, op 139 graden 25 min. Oosterlengte, blijkt, dat deze van meening zijn, dat de gevangenen nog leven. Het oorlogsschip Serdang gaat binnen weinige dagen naar Sileraka terug. Dit telegram beeft betrekking op het onlangs vermelde feit dat een officier en 2 machinisten van het stoomschip Generaal Pel der Kon. Paketvaart- Maatscbappij, door do Papoea's to Sileraka aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea werden gevangen genomen. Te Wageningen is, door leerlingen dor Rijks landbouwschool, eene Weerbaarheidsver- eeniging opgericht, welke reeds een 50tal leden telt. Zij draagt den naam »Transvaal". Op de Statuten zal de Kon. Bewilliging worden gevraagd. De Minister van oorlog maakt bekend, dat lo. in de maanden Juli en Augustus on, zoo noodig, in de eerste dagen van September e. k. examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, geregeld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1890 (St.bl. no. 126). Voor dit examen worden opengesteld 104 plaatsen. Inzending der kennisgeving om aan bet examen deel te nemen vóór 15 Juni a. s. 2o. dat in de maanden Juli en Augustus e. k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadetten school te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 35 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst bier te lande b. 15 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Neder- landsch-Indië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan bet examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 15 Mei 1900 aan bet departement van oorlog ontvangen wordt. Voor verdere voorwaarden alsmede examenpro gramma zie St.ct. no. 33. beeft zij eens gezegd en zou de liefde zooveel macht over baar hebbbn, om dien wil te buigen Nog stond bij aan bet venster en keek in de koude morgenlucht. Een kleine band legde zich met kracht op zijn schouder. *H§b ik u boos gemaakt Hoe zacht deze woorden ook waren gesproken, zjj werkten op Ernst als een donderslag. Zich haastig omkeerende zag bij bet zoo zeer geliefde meisje naast zich staan. Zijn blik ontmoette den hare en bij las er in, zooals hij zoo dikwijls had gedaan. Er sprak niets uit van heerschzucht, onbuigbare wilskracht, slechts grenzelooze onderdanigheid, dee moedige liefde en een bode om verscbooning. Hoe gelukkig zou bjj geweest zijn als hij haar nu in zijn armen bad mogen drukken. Maar dan stond hij gelijk met Knoop, die baar rooven wilde. Neen, neen, nog moest hij zich bedwingen. >Welk recht en welke reden zou ik hebben boos op u te zjjn vroeg bjj op zjjue beurt. »Ik dacht er slechts over na, boe geheel anders van aard gij zijt, dan andere vrouwen of meisjes, hoe zwaar het u vallen moet" gevallen moet zijn, verbeterde hij »uw man onderdanig te zjjn en zjjn wil te erkennen. En dat behoort toch zoo in een gelukkigen echt. Gelooft gij dat ook niet Zjj zag hem met glinsterende oogen aan. »Ik mag u anders toeschjjnen, doch ik ben toch ook maar een vrouw, die in hem, dien zjj lief heeft, opgaat, met hem een geheel uitmaakt. Ik geloof, dat in zulk een echt geen strjjd om de heerschappij bestaat, geen voorrecht van den een boven den Dr. Kuyper beeft in de Revue des Deux Mondes een artikel geschreven ten gunste van de Boeren, dat, in het Hollandsch vertaald, binnen enkele dagen in druk verschijnen zal. Het Hbld. schrijft ervan In de eerste plaats een woord van hulde en dank aan dr. A. Kuyper. Hij beeft in de Revue des Deux Mondes bondig, duidelijk en overtuigend een overzicht gegeven van het verleden en heden van Hollandsch Zuid-Afrika bjj doet begrijpen wat de zonen van Geuzen en Hugenoten deden en doen, willen en hopen in bet land, dat ze ontgonnen en waar zij de bljjvende, krachtige, vruchtbare bevolking zijn. Met hartelijke waardeering van het Brit.scbe volk, zjjn karakter, zijn grootsch verleden, schrijft bjj, en zijn woord is vooral een woord van waarschu wing aan dit volk, opdat niet tot Engeland gezegd worde wat met zulke wondere kracht eens gespro ken is tot Tyrus (Ezechiel 28 49), tot bet volk dat door de grootheid zijner wijsheid in koophandel zijn vermogen bad vermeerderd, maar welks hart zich verhiof vanwege zjjn vermogen, totdat de Heer sprak en de stad des rijkdoms den dood eens ver slagenen in het harte der zeeën deed sterven. Het is een ernstig, waardig opstel dat bewijst hoe dr. A. Kuyper zijn stof meester is en de ge schiedenis van het volk dor Republieken kent. Wij zjjn er van overtuigd dat het op tal van lezers van de Revue indruk zal maken, dat bet krachtig zal bijdragen om beschaafde, nadenkende mannen en vrouwen in Europa te doen beseffen welke beldenstrijd voor groote beginselen daar ginds in Zuid-Afrika gestreden wordt. Aan het ons toegezonden verslag van de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren, afdeeling Zeeland, ontleenen wij het volgende Behalve door het vertrek van Mr. B. van Eeten van Zieriksee naar Groningen hadden geen verdere mutaties plaats in het bestuur, daar de heeren J. B. F. Hugenbojtz te Axel en jbr. W. C. van Panhujjs te Veere, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen en zich deze benoeming lieten welgevallen. Van den door de afdeeling Rotterdam uitgegeven kalender werden voor 1900 een aantal ex. besteld, welke dezer dagen in onze provincie op do lagere scholen verspreid worden. In de plaats van deze kalenders werd in 1899 op alle lagere scholen in onze provincie een boekje verspreid ter opname in de schoolbibliotheken, getiteld De werkstaking bij Wilsonnadat de beer P. W. van Milaan, hoofd eener school te Middelburg en zelf ook groot dierenvriend, op ons verzoek zoo bereidwillig was geweest zijn oordeel over dit werkje uit te spreken, dat hij uitstekend geschikt achtte voor bet door ons beoogde doel. Ook bet vlugschriftje Over het van den bok rijden en de behandeling van paardenezels, enz. werd door de Afdeeling in ruime mate in de gebeele provincie verspreid. Voor belanghebbenden zjjn daarvan nog exemplaren disponibel. Van de Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van vogels" te 's-Gravenhage, ontvingen wij, zoo zegt bet bestuur vorder, een aantal exemplaren ander, beiden moeten deelen in vreugd en leed en elkander liefhebben, eindelooze dagen lang. Zoo, Ernst Mahler vat ik den echt op." »Gij hebt naar mijn hart gesproken, en ik hoop dat mjj de allernaaste tijd gelegenheid geeft Zijn blik voleindde den zin, toen zijn mond zweeg. In grenzelooze verwarring trad de molenaarster van Ernst terug en nam het boek van baar naai- tafeltje. Als een bliksemstraal schoot haar bet woord in de gedachte, dat Knoop uitsprak toen hij de eerste maal van Mahlers aanwezigheid boorde »die liefhebber ook in buisToen kon zij Ernst boos togentreden, nu kon zij het niet meer. Zij beminde dezen man en schrok zelf voor de macht van dit gevoel, dat haar zoo plotseling had aangegrepen en zoo geheel veranderd had. »Die liefhebber in huis." Dat mocht niet zjjn. Niemand wilde zjj het recht gevon oen steen op baar te werpen en daarom kwam baar de gedachte in het hoofd de plaats te ontruimen tot ja tot wanneer Tot hij uit sprak wat zijne oogen verraadden. >Ik moet aan den arbeid, molenaarster, de tijd dringt." Cbrista Maria sloeg de oogen op en zeide kort besloten, zooals baar gewoonte was »Ik ga tegen den avond naar mijne ouders, Mahler »Gjj wilt vertrekken Wat moet ik dan »Gjj zjjt hier op uw rechte plaats. Ik kan u ver trouwen en daarom wil ik van de gelegenheid ge bruik maken mjjne ouders eens weer te zien." »En wanneer Zult gij mot het Kerstfeest

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1