Bijvoegsel. 1900. N°. 15. Zaterdag 3 Februari. 87sle jaargang COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bpblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgavea GOES, 2 Februari 1900. Wp vestigen met nadruk de aandacht op de voorstelling, a. s. Maandag door de Amsterd. too- neelisten in >de Prins van Oranje" te geven. Behalve, dat men een stuk zal opvoeren van den zoo gunstig bekenden Marcellus Emantszal het zeker van de opkomst op a. s. Maandag wel afhangen of wij het gezelschap hier don volgenden winter terug zien. In de opgave van tot de provincie Zeeland behoorende militieplichtigen, die niet voldaan heb ben aan de oproeping ter inlijving in 1899, wordt genoemd Korstanje (Marinus), geboren te Goes 6 Februari 1879, zoon van Marinus en Francina de Dreu, te Goes. Hij is 20 Juni 1896 naar Noord- Amerika uitgeweken. Omtrent de debatten in het Engelsche Lagerhuis over het amendement-Fitzmaurice bp het adres van Antwoord releveeren wp nog het volgende, dat wij aan de telegr. in de N. R. C. ontleenen Stevenson (liberaal) steunde het amendement, maar verzekerde de regeering, dat men niet zou aarzelen haar al den steun te verleenen, die noodig was om den veldtocht tot een bevredigend einde te brengen. Sidney-Buxton hekelde de wijze, waarop de regee ring de zaken in Zuid-Afrika geleid had. Chamber lain's handelwijze na den strooptocht van Jameson wekte argwaan en verbitterde de Transvaal. Het zou moeilpk wezen om aan te toonen, dat er een samenspanning onder de Afrikaanders bestond. Hp hoopte, dat, als Engeland tot een regeling kwam, de regeering zorg zou dragen, zich niet te laten leiden door het verlangen naar overwicht aan de eene of andere zijde, maar er op uit zou wezen de twee rassen naast elkaar te laten leven. Enge land, besloot spr., wenscht vrijheid en gelijkheid, maar wij hebben ook behoefte aan broederschap. Robert Reid was van meening dat de regeering, door roekeloosheid en gebrek aan oordeel en rond heid, verantwoordelijk was voor een van de moeie- ljjkste toestanden, waarmede Engeland ooit te doen had gehad. De ware oorzaak van den oorlog was het misverstand tusschen twee naties, aangewakkerd door de boosaardigheid en dwaasheid van enkelen en gesteund door de heftigheid en de leugens, die verspreid werden door zeker deel van de pers. Het dankbeeld, dat het volk van Transvaal een vermetele poging deed om een rijk te verwerven was belache lijk. Er waren blauwboeken, gevuld met hartstochte lijke beroepen op arbitrage van den kant van de Trans vaal. Het was belachelijk om zonder een schijn van bewijs te beweren dat deze mannen bezield waren door de begeerte om de Engelschen de zee in te drijven. Dit was een mythe, gefabriekt met hot doel om het heillooze beleid, dat de regeering vier of vijf jaren lang had gevolgd, te verontschuldigen. Niets droeg er zooveel toe bij, 't vertrouwen van de Transvaalsche regeering in de onderhandelingen met de Engelsche regeering te schokken als de on gelukkige gebeurtenissen, die in verband stonden met den strooptocht. Het kwam het huis toe om den afgebroken draad van het onderzoek naar den strooptocht weer op te vatten en acht te slaan op het algemeene discrediet, waarin Engeland dien tengevolge op het vasteland was geraakt, en dit onderzoek geheel en al ten einde te brengen. Luide toejuichingen van de oppositie). Te midden van het gejuich van de oppositie en het gemompel van de ministeriëelen, brandmerkte spr. de commissie van onderzoek als een schandaal en een oneer voor het huis en verklaarde hp dat er op het vasteland en in de Transvaal de verdenking bestond, dat de strooptocht op touw was gezet met Chamberlain's medeplichtigheid. Er was groote overdrpving in de opsomming van de grieven van de Uitlanders. Wat kon men zeggen van de wpsheid en de staatsmanskunst om onder handelingen te voeren en tezelfdertijd al maar troe pen te sturen naar Zuid-Afrika 1 Waren die troe pen niet gezonden, dan zou er geen oorlog ge weest zjjn. Omtrent de houding van Chamberlain in de zit ting ichrpft de Telegraaf: »Hij sloop letterlijk naar zijn plaats en toen we hem ^an de pers-tribune ontwaarden, moesten we tweemaal zien vóór we overtuigd waren dat hij de minister van koloniën was. Het is mogeljjk dat het kwam, doordat hp een omtrekkende beweging te maken had om de gestalte van mr. Henry Chap lin, doch hp maakte den indruk van iemand, die een vermageringskuur ondergaat. Een paar maal trachtte hij zjjn bekende onbe weeglijkheid aan te nemen, doch het gelukte niet, Hij probeerde opgewekt te kijken, doch het lachje dat om zijn mond speelde deed zeer zenuwachtig en had niets te maken met een vroolijk gomoed. Als een tegenhanger van de stilte, waarmede Chamberlain ontvangen werd, was hot gejuich waar mede de oppositie Sir Campbell Bannermann en enkele minuten later Sir William Harcourt be groette. Dit bracht de ministeriëelen tot het besef van hun plicht en oorverdoovend was het lawaai bij het binnentreden van Balfour, die zeer ernstig keek en er zeer vermoeid uitzag. In de zitting van gisteren hebben nog eenige leden gesproken, maar eene beslissing over het amendement schijnt nog niet gevallen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting op gisteren heeft het nieuwbenoemde lid mr. A. J. Dijckmeester zitting genomen. Bij het voortgezet debat over de begrooting van Binnenlandsche Zaken klaagde de heer Melvil van Lynden o. a. over handhaving door den minister van z. i. onwettig genomen besluiten door B. en W., hierbij herinnerende aan twee bekende feiten lo. de vergunning door B. en W. van Haarlem gegeven om op Zondag een roei wedstrijd to houden, en 2o. de wijze, waarop te Utrecht voorzien is in 3 vacaturen van wethouder. De heer Alberda drong aan op vergemakkelijking van de toelating van meisjes op gymnasia en op het tegengaan, in het belang der zoetwatervisscherp, van water-verontreiniging, en hij vroeg subsidie voor vakonderwijs, onafhankelijk van particulieren steun. Dit laatste werd krachtig onderschreven met het oog op het bijz. onderwps door den heer Van Asch van Wijck. De heer Breebaart achtte Rijkssteun voor pacht- commissiën overbodig en verheugde zich over het terugnemen daarvan. De begrooting werd zonder hoofd. st. aangenomen. Ook de begrooting voor Marine werd aangenomen. Heden is Financiën aan de orde. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 4 Februari, des voormiddags te 10 uren, door ds. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Oud- en Nieuw- Gastel door den heer P. de Looze, cand te Zieriksee. Wolfertsdijk. Door kerkvoogden alhier is uit 13 sollicitanten benoemd tot opzichter over de gronden dier kerk, met 3 van de 5 uitgebrachte stemmen, de heer J. van de Kreeke Kz. De jaar wedde bedraagt f 60. Roomsch-kath. Kerk. 's-Heerenhoek. Gisteren vierde de zoo zeer geachte heer F. H. M. Wennen, pastoor der R. K. parochie alhier, zpn 75sten geboortedag Hoewel hij reeds geruimen tijd de leiding zijner parochianen in handen zijner kapelaans moest stellen en over eenige dagen het einde zijner kerkelijke loopbaan wordt verwacht, mochten de parochianen zich ver heugen op zijn geboortedag hem weer in de kerk te zien, alwaar te zjjner eer een plechtige H. Mis door den WelEerwaarden heer Höpponer werd op- godragen en door het zangkoor een Veni Creator en Mis in muziek werd uitgevoerd. Na afloop daarvan werd door eenige schoolkinderen en door de koorzangers een toepasselijk lied gezongen, welk lied door al de schoolkinderen der R. K. school tegen den middag ook aan de pastorie ten gehoore werd gebracht. Rechtszaken. Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zpn veroordeeld J. D., 52 jaar, koopman, gedomicileerd te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens landlooperp tot 12 dagen hechtenis en 3 jaren opzending naar een rijkswerkinrichting; P. S. Jz., 21 jaar, arbeider te Ellewoutsdpk, wegens mishandeling tot 14 da gen gevangenisstraf; Ph. R., 26 jaar, dienstmeid te Kruiningen, thans zonder bekende woonplaats, wegens smaad tot f8 of 8 dagen hechtenis 1. J. P. Mz., 26 jaar, 2. M. P. Mz., 29 jaar, schip persknechts te Ierseke, wegens wederspannigheid, de le tot 2 maanden, de 2e tot 1 maand gevan genisstraf J. M., 30 jaar, arbeider te Kapelle, wegens huisvredebreuk tot f 8 of 8 dagen hechte nis J. A. van O., 24 jaar, landbouwersknecht te Kolijnsplaat, wegens mishandeling van oen amb tenaar tot 1 maand gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren j Jacob Zeegers wegens vergiftiging veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf (de eisch was levenslang). Het Hof verminderde de bij het vonnis der recht bank opgelegde straf wegens bekl.'s volledige be kentenis, berouw en nog jeugdigen leeftijd. Zee gers is voor 25 jaren uit de vaderlijke macht ontzet. Landbouw en Veeteelt. Wolfertsdijk. In de vergadering van »Land- bouw en Veeteelt", op Woensdag jl. gehouden, aanvaardde de nieuwe voorzitter, de heer C. Zuijd- weg, met eene toespraak die functie. Na goed keuring der rekening van den penningmeester, den heer J. Lindenbergh, die sloot met een saldo van f83,39 en die van den aankoop van kunstmest stoffen over de tweede helft van 1899, nam de ver gadering een voorstel van den secretaris aan tot het aanleggen van eene landbouwbibliotheek ten dienste der leden. Zonder hoofdelijke stemming werd aan het Bestuur een crediet tot een maximum van f50 verleend. De secretaris zal zich belasten met 't uitgeven der boekwerken. Op voorstel van laatstgenoemde werd mede besloten in stede van ammoniak-superphosphaat ditmaal afzonderlijk zwa velzure ammoniak en superphosphaat aan te koopen wegens het aanmerkelijke prijsverschil. De heer J. M. Mol besprak de wenschelijkheid om ook gemeenschappelijk zaaizaden en voeder-artikeleD aan te koopen. Deze zaak werd na eenige bespreking aangehouden tot de volgende vergadering. De heer W. Kakebeeke betoogde het groote belang, dat ge legen is in het aaneensluiten der verschillende ver- eenigingen bij aankoopen van benoodigdheden. Gemengde Berichten. Borsele* De gepasporteerde milicien J. de Vroe, wonende in deze gemeente, is benoemd tot agent van politie 3e klasse te Vlissingen. Wegens uitbreiding van den dienst is het trak tement van den postbode J. Geleedst te Waarde met ingang van 1 December 1899 verhoogd met f 195. De lichtwachter te Rilland-Bath wordt naar Hans weert overgeplaatst, zoodat zijne betrekking op eerstgenoemde plaats openvalt. Nu, aan lief hebbers zal het wel niet ontbreken. Te Bergen-op-Zoom is in beslag genomen een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden, gemerkt M L, genummerd 2072, gedateerd 5 Januari 1893. Het papier Is glanzend, oranjekleurig, vettig op het gevoel en donkerder dan dat van de echte biljetten. Het watermerk ontbreekt. De leeuw in het wapen is slecht afgewerkt en het woord ^gevangenisstraf" is geschreven »gevangennisstraf". De geheele straf bepaling is slordig afgedrukt. Bij ontdekking van dergelijke bankbiljotten wordt door de politie alhier bericht verzocht. Sla een stuk lijm in kleine stukken, doe ze in een flesch en giet deze vol brandewijn, sluit de flesch luchtdicht en laat ze enkele dagen staan. Met deze lijm kan men niet alleen papier, maar de deel en van gebroken houten voorwerpen duur zaam aan elkander bevestigen. (R. N.) In 't Friesche dorp Drachten werd een prach tige hengst afgeleverd voor f2500. Toen men het dier even liet draven, viel het plotseling neer en was dood. Te Beek (Limburg) is onder de woning van een distillateur en slijter door de ambtenaren der belastingen uit Sittard eene volledig ingerichte branderij (geheime fabriek van gedistilleerd) ontdekt. Maandag is oen krankzinnige uit Nijmegen, die in het begin dezer maand in het gesticht te Zutfen ter verpleging is opgenomen, daaruit ont vlucht. De ontvluchte G. J. K. is over Dieren en Emmerik naar Ruhrort geloopen, waar hij zich bij een familielid ophoudt. Te Biervliet stak een vreemde groote hond zijn kop in een opening voor de kippen, in een deur van een schuurtje aangebracht. Het dier kon zijn kop niet meer uit de opening krijgen, lichtte de deur uit zpn hengsels, en liep ten slotte met deur en al weg. Dit gebeurde in het holle van den nacht en bracht natuurlijk heel wat ontsteltenis bij de bewoners van het huis te weeg. Des morgens vond men de deur met gevangen hond, die erg bloedde aan den hals, in de weide nabij de woning van den koehouder. President Loubet heeft den sultan van Turkije 20 volbloedpaarden ten geschenke gezonden. De sultan zal in antwoord daarop, den president de Imtiaz-orde in briljanten, een zeer zeldzame onder scheiding door een buitengewone deputatie doen brengen. Toon gistermorgen de sneltrein van Parijs naar Amsterdam, die aldaar om 11.20 's morgens moet aankomen, bij Kortrijk door eene'^bocht kwam, bemerkte de machinist een kind op de spoorbaan/ dat, niettegenstaande het dadelijk remmen, geheej vermorseld werd. De trein ondervond groote ver traging, waardoor te Antwerpen de aansluiting werd gemist. Men tracht de werkstaking te Bohemen bij te leggen door den kolenarbeiders loonsverhooging aan te bieden, mits zjj den eisch van 8 uren wil len opgeven. In Schwadowitz is de arbeid hervat. Ook elders neemt het aantal stakers af. Te Laken heeft bij een persoon, die alleen een huis bewoont een diefstal van 40.000 Ir. plaats gehad. De dief, die gedurende de afwezigheid van den bewoner, op zjjn gemak een zijwand der brand kast wist te doorboren, haalde er een pak aan- deelen en effecten uit, waarvan echter de nummers bjj de politie bekend zpn. Aan de World wordt uit Washington gemeld, dat de echtgenoote van den Oogtenrijkschen gezant bij een diplomatiek déjeuner op 't Witte Huis den arm van den Mexicaanschen gezant, die haar zou geleiden, geweigerd heeft. Het geval zou een over plaatsing van den gezant (dr. Pengelmtillerl ten gevolge hebben. De oorzaak van de weigering zou hierin gelegen zijn dat de Mexicaansche gezant indertijd als advocaat en rechter deel gehad heeft aan de terdoodveroordeeling van Keizer Maximi- liaan. In het Hbld. van Antw. wordt uit Londe het volgend gerucht vermeld Het War Office heeft mannen noodig en vint er geen. Het getal verbintenissen neemt af, naai mate de doodenlijst grooter wordt. Gezien dozen toestand, zou de Regeering de vijj- heid beloofd hebben aan vele gevangenen op voor waarde dat zij zich verbonden, om naar Zuid-Afrika te gaan vechten. Een gevangenis in de nabijheid van Londen zou bjjna geheel leeg zijn. Het is moeiljjk de echtheid van dit nieuws te gelooven zegt het blad. Maar hetzelfde gerucht deed reeds in den aanvang van den oorlog de ronde. Generaal Mercier heeft naar aanleiding zijner verkiezing tot lid van den Senaat, aan een journalist verklaard, zich niet uit eerzucht candidaat te hebben gesteld. Nadat hij, ook door de schuld der regeering, bedreigd en bespot was, wilde hij den storm het hoofd bieden, en weten of het land de handelingen der Panamisten goedkeurtof men in Frankrijk de driekleur ongestraft mag bezoedelen. >Ik ben nationalist, zoo besloot hij, maar ik heb geen program mijn devies is leve Frankrijk weg met de KosmopolietenDe stemming van gisteren was een troost voor mijn vaderlandslievend hart. De toekomst klaart opthans zijn wij zeker van den dag van morgen Men is benieuwd naar wat Mercier thans in het schild voert. Een schaking in Turkije. Een Italiaansche jon- gedochter is reeds voor eenige dagen uit het huis harer ouders te Konstantinopel verdwenen. Men wist te ontdekken, dat het meisje zich in een ha rem bevond. De Italiaansche gezant nam de zaak ter harte en verzocht der Turksche regeering om uitlevering. Doch de minister van justitie heeft ge antwoord, dat de mohammedaansche wet het meisjo als volwassen beschouwt en dat de gezant dus zijn argument van onttrekking aan het ouderlijk gezag niet kan laten gelden, zoodat de Turksche rogeerin» de uitlevering weigert. De Italiaansche gezant nam de zaak zoo hoog op dat de Temps sprak van af breking der diplomatieke relatiën met de Porte door Italië. Volgens nader bericht uit Konstantinopel is het meisje Woensdag naar de ambassade gebracht en aan haren vader teruggegeven. In het proces wegens lasterlijke aantijging, door den heer Judet den heer Zola aangedaan, werd deze laatste vrijgesproken, daar geen beleedi- gende bedoelingen bij hem hadden voorgezeten. De heer Judet werd veroordeeld in de kosten. Het Engelsche transportschip Orcana is te Durban aangekomen met een geval van pokken aan boord. De troepen, die het schip heeft overgebracht, worden aan boord gehouden. Onbruikbare geweren. De geweren, die aan het j corps »City Imperial Volunteers" zijn meegegeven, I blijken plotseling aan zulke ernstige gebreken te lijden, dat uit Woolwich naar Kaapstad geseind is, dat de geweren niet gebruikt mogen worden. De geweermakers te Kaapstad zijn natuurlijk niot toegerust om de soldaten van nieuwe geweren te voorzien, zoodat het corps tot later ordor ont wapend is. Meu zal zoo vlug mogelijk een partij

Goessche Courant | 1900 | | pagina bijlage 1