1900. N°. 15. Zaterdag 3 Februari. 87sle jaargaug. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. GliÜJNDBELASTIiNG De lijst der kinderen FEUILLETON. De Molenaarster. Do prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels boslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmot bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag dep uitgave. vorm, een volksregeering, algemeen kies- en stom- recht, afschaffing van bet privaat bezit, enz. Zooals wij reeds opmerkten bestaan er echter ook en vooral in deze party zeer vele uiteenloopende richtingen. In don engeren zin noemt men meestal hen, die de volksregeering verlangen, »sociaal- democraten", terwjjl de benaming »socialisten" dan meer een algemeene is en de socialisten onder anderen weer worden gesplitst in parlementaire en revolutions aire. Welke richting zich in het vervolg als staats partij op den voorgrond zal stellen, hangt van om standigheden af, die op het oogenblik nog moeilijk te beoordeelen zjjn. Doch één ding is zeker, dat wij met de socialistische partij, als algemeenheid beschouwd, op staatkundig terrein rekening hebben te houden, omdat zij er eene is, die maatschap pelijke hervorming in baar vaandel schrijft en tracht baren invloed te doen gelden op eiken maat regel, die in meerdere of mindere mate tot wetge ving en staatsbestuur in betrekking staat. De vraag>wat willen de sociaal-democraten' moge moeilijk te beantwoorden en wellicht zelfs voor eene volledige beantwoording niet vatbaar zijn, zij heeft voor allen belang en beteekenis. De tijd is gelukkig voorbij, waarin het socialisme een spook was, en ook die, waarin het verfoeid werd en onder de beste denkers worden er reeds zeer velen gevonden, die zich overtuigd houden, niet dat de sociaal-democratie als zoodanig zal zege vieren, maar dat ook deze partij, in de kern van haar streven, tot de door alle weidenkenden ge- wenschte maatschappelijke ontwikkeling zal mede werken. Dat de socialisten, in hun streven naar zeer krachtige hervorming geenszins een geheel afzon derlijk standpunt innemen, wordt onder meer wel bewezen door hun strjjd voor hot algemeen stem recht. In dien strijd worden zij gesteund door mannen en vrouwen, die zich in menig ander op zicht scherp tegenover hen stellen. Maar het algemeen stemrecht behoort eigenaardig tot het socialisme, en er is geen enkel socialist, die bet niet wenschelijk acht. Dit is weer het onderscheid tusschen hen en de hier boven bedoelde personen. Dat de socialisten tot dusver in dezen strjjd weinig succes hebben, is vooral daarvan een gevolg, dat zij, bij gebrek aan beter, argumenten moeten bezigen, die aan eiken kant kunnen worden aangevallen. Men beroept er zich op, dat bet kiesrecht zich nog altjjd grondt op het bezit en daardoor de bezit tende klasse kan heerscben over de niet-bezittende. In bet woord daardoor zit de grove foutwant het enkele feit dat alleen leden der bezittende klasse in de regeeringscolleges zaten (gesteld dat dit feit aanwezig was), zou op zich zelf aan die klasse nog geen gelegenheid geven om de andere in het private leven te ovorheerschen. Daartoe zouden opzettelijk eenzijdig ingerichte wetten en maatschappelijke in stellingen noodig zijn en zouden alle waarborgen moeten ontbreken, die de regeeringsvorm thans geeftdat het vrije woord en de vrije gedachte, dat kritiek op do handelingen der regeeringslichamen niet kunnen worden onderdrukt. Maar bovendien, dat de eene klasse do andere lean onderdrukken, bewijst geenszins dat ze het werkelijk doot. Integendeel zjjn er bewijzen te over, dat ze bet niet doet en het ook niet wenscht te doen. Het is een feit, dat ook de socialisten niet trachten te ontkennen, dat de beweging voor alge meen stemrecht niet eens van de arbeiders is uit- g"gaan, maar dat in 1870 eenige vooruitstrevende liberalen een comité met dat doel hebben opgericht. En dan, herhaaldelijk is in latere tijden het kies recht uitgebreid tal van wetten zijn tot stand ge komen, die, als sociale wetten, in hoofdzaak aan de niet-bezittende, aan de werklieden-klassen ten goede komen. Tal van andere wetten van dien aard zijn reeds ingediend of worden voorbereiden zulks terwijl de sociaal-democratie nog slechts een be trekkelijk kleine minderheid in den lande vormt en zij in de volksvertegenwoordiging nauweljjks hare stem kan doen hooren De eer van tot al die wettelijke maatregelen bet initiatief te hebben genomen, komt nagenoeg uit sluitend aan liberale ministeries toe. Niemand denkt er meer aan, te beweren dat het bezit alleen een redelijke grondslag voor kiesrecht is, of dat de oude spreuk »geen belang geen recht", nauw aan de bezitstheorie verwant, nog iets meer dan een spreuk wezen zou. Algemeene ontwikkeling is een veel betere grond voor kiesrechtmaar juist omdat er aan de alge meene ontwikkeling nog zooveel ontbreekt, omdat er nog duizenden zijn, die geen onderwijs genieten en tienduizenden, die het slechts half genieten, daarom is het zaak voorzichtig te zijn en te trachten een geleidelijken overgang te verkrjjgen. Op ons standpunt van algemeene volksontwikke ling is een eensklaps in vollen omvang ingevoerd algemeen stemrecht, een onding, omdat men er duizenden bet recht mee zou geven, te oord eel en over zaken, die hun bevatting ver te boven gaan een kwaad, dat ook thans niet geheel kan worden vermeden en in zich zelf een waarschuwing bevat om erger te voorkomen. Daarbij komt nog, dat het bewijs ontbreekt, dat het volk in zijn geheel op kiesrecht prijs stelt. Veel eer is er aanleiding om het tegendeel te vermoe den. Immers, bij elke uitbreiding van het aantal kiezers heeft zich het merkwaardig verschijnsel voorgedaan, dat bij de eerste gelegenheid om liet stemrecht uit te oefenen, daarvan wel een zeer ijverig gebruik werd gemaakt, doch bij volgende keuzen die ijver aanmerkelijk verflauwd bleek. Dit doet eenigszins denken aan een opgedrongen geschenk, dat voor den begiftigde luttel waarde heeft. De tijd van vrees voor het socialisme, zóó on geveer zeiden wij hierboven, is voorbij, maar wie geen vrees koestert kan daarom toch wel waakzaam zijn, en waakzaamheid past ons tegenover het socialisme. Men heeft het ons meermalen doen hooven, dat zij zich vergissen, die meenen, dat de arbeiders partij, zooals de socialistische zich wel eens bij voorkeur noemt, met geweld haar begeerd kiesrecht zou wenscben te verkrjjgen, en dat zij dit integen deel wil langs wettigen, ordelijken en rustigen weg. Is de eerste meening eene vergissing, dan is die toch zeer verklaarbaar. Het congres van den sociaal - democratischen bond te Zwolle toch ligt nog geen acht jaren achter ons, en op dat congres werd met algemeene stemmen het volgend besluit genomen: »De sociaal-democratische partij is een revoluti- onnaire partij, omdat zjj zich plaatst op een stand- Ter secretarie van de gemeente zal gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen voor de in deze gemeente. De verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften, kunnen binnen dertig dagen na beden op ongezegeld papier aan beeren Gedeputeerde Staten dezer provincie worden inge diend. Goes, den 1 Februari 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. boven zes en beneden twaalf jaren, die rich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente be vonden en niet voorkomen op de staten der leer lingen van de openbare en bijzondere scholen van lager onderwjjs, of die huisonderwjjg genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen van 6 Februari tot 28 Februari op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des na middags 2 uren. Goes, den 3 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. ■De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Socialisme. Het is niet gemakkelijk, zich een juist denkbeeld te vormen van wat men gewoon is te noemen de socialistische of sociaal-democratische staatspartij. Nu moge ditzelfde vau andere partijen soms met evenveel recht kunnen gezegd worden, het geldt toch vooral van de socialisten, omdat deze, als staatsparty van betrekkelijk jongen datum, in nog sterker mate dan sommige andere partijen lijden onder het gebrek aan eenswillendheid en verband. Tot zekere hoogte is dat ook het geval, omdat zij met hen, die tot de zeer geavanceerde richtingen behooren, in meDig opzicht samengaan. Er zijn altijd personen geweest, die zich kracht dadig verzetten tegen de wanverhoudingen in do maatschappij, die vooral de groote onevenredigheid in de verdeeling van lusten en lasten (voorbeen zoo oneindig grooter dan thans) bestreden en als hervormers wilden optreden met middelen, die vaak het karakter van ruw geweld aannamen. Beschouwen wij al deze personen als socialisten, dan is het socialisme weinig jonger dan de wereld der men8chen. In onzen tijd beschouwt men echter het socialisme meer bepaald als het stelsel, dat maatschappelijke hervorming beoogt door gelijke verdeeling van den arbeid en zijne vruchten, en dat daarmede in verband natuurlijk ook bet staatsbestuur wil veranderen. In de lijn van dat stelsel liggen consequent, b. v. afschaffing van don constitutioneelen regeerings- Naar het Duitsch van A. Waldemar. VI. In de stad liet Ernst voor een der beste hotels stil houden, maar Valentin meende, dat zij, als slechts knechten van den Enz-molen zijnde, in >de blauwe Zwaan" moesten afstappen. »Dat kunt gij doen," hernam Ernst kalm zonder zich om te keeren tot Valentin, die achter hem zat, »ik stap in »de Kroonprins" af, den wagen kunt gij brengen naar »de blauwe Zwaan" en haal mij na een paar uren hier af." »En wat zal ik gedurende dien tijd doen voor tjjdverdrjjf ben ik niet hier >Of gjj hier of op den Enz-molen rondloopt zal wel het zelfde zjjn. Wat uw meesteres en ik be sloten hebben moet gij goedvinden, en er staat u niets te beoordeelen." >Meent ge dat vroeg de knecht honend. Toen Ernst afgesprongen was en zich gereed maakt» hem te antwoorden, reed Valentin naar »de blauwe Zwaan". Ernst zeide bjj zich zeiven: »Die adderZij had anders zulk een helderen blik en toch zag zjj niet hoe het net, door Knoop uitgeworpen, haar meer en meer over het hoofd werd getrokken. Dagelijks had zjj dien Valentin om zich heen en zij bemerkte niet dat »Waarmede kan ik mjjnheer dienen Ernst keek verbaasd op. Hij was in gedachten verzonken, de koffiekamer van »de Kroonprins" binnen gegaan en had plaats genomen. Het lokaal was geheel leeg. Op dit middaguur waren de bur gers thuis en vreemdelingen kwamen er in dit jaargetijde zelden. >Kan ik wat te eten krijgen »Zeker, er is haas, gans en kalfsgebraad", her nam de oberkellner, terwijl hij reeds een tafel dekte. »Haas en een halve flesch Médoc, maar spoedig." Binnen vjjf minuten was het eten gereed. »Waar is hier het proviand-kantoor?" vroeg Ernst terwijl hij een glas inschonk. »Niet ver, op den hoek van deze straat, mijn heer." »Wanneer zijn de heoren daar aanwezig »In dit jaargetijde van 's morgens 7 tot 's na middags 3 uur." j>Ik dank u. Ik zal u betalen. Hoeveel is het »Twee mark en vjjftig penningen »Hier. Binnen twee uur zal de koetsier van den Enz-molen hier komen en naar mij vragen, laat hem wachten tot ik kom. Geef den man dan een glas grog, het is koud." »Met uw verlof is u de nieuwe heer van den Enz-molen" vroeg de keil nor, terwijl hij zijn rijke fooi in den zak stak. »De nieuwe heer Hoezoo »Nu, het is toch geen geheim, dat de kleine Enz zich niet moor houden kan." >Zoo »Do eigenaar van den Thal-molen ik weet het maar van hooren zoggen heeft dat gerucht hier verspreid die schoone Enz-molen moet verkocht worden of zijn, recht weet ik het niet." »En nu dacht gjj Mahlor zag mot ernstigen blik van zjjn bord op. >Niet ik, mynheer, do gansche stad spreekt er van." »Sedert wanneer »Vroeger reeds, maar vandaag was »Was Knoop hier" vervolgde Mahler. Verdui veld, dat had ik toch niet van hem gedacht." Een plotselinge ingeving volgende, scheurde hij een blad uit zijn zakboekje, schreef haastig eenige regels daarop en gaf het den kellner. »Laat dit onmiddellijk naar de »blauwe Zwaan" brengen de knecht, die mij gebracht heeft, moet terstond hier komen. Hy moet op mij wachten, zoo mogelijk in een kamer, waar hjj geheel alleen is. Geef hem eten, bier en sigaren, als bij lang moet wachten. Hoofdzaak is, dat hij met niemand dan u spreekt. Kan ik daarop vertrouwen En ook laat gjj u over niets anders met hem in, dan over eten en drinken en het weer. Niets over den Enz-molen, niets over den kooper. Het zal u niet schaden. Als punt, dat alleen afschaffing van privaat bezit een einde kan maken aan de wanverhoudingen. Voor het proletariaat toch is eene duurzame verbetering op den grondslag der tegenwoordige maatschappij niet mogelijk. Do taktiek der sociaal-democratische party is verder eene revolutionnaire, omdat zij niet gelooft aan het ingroeien der bestaande maatschappij in eene socialistische, maar de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande onwettelijke of wettelijke, vredelievende of geweldadige middelen." Ook na dien tijd hebben redevoeringen van so cialistische leiders, waarin, openljjk of bedekt, op gewelddadig verzet tegen de bestaand» orde van zaken gezinspeeld werd, meermalen onze aandacht getroffen. Eene splitsing in parlementair® en revolution naire socialisten is dus eene juiste verdeeling, en nu moge men het eene deel niet aansprakelijk kunnen stellen voor het streven van het andere, dat dat andere, het meer omwentelingsgezinde deel, nu zoo maar in het niet zou verdwenen zjjn, dit is toch zeker al zeer onwaarschynljjk. Daarom, we zeiden het reeds, past ons waak zaamheid. Het is er verre van verwijderd, dat wjj ons kies recht als een model van volmaaktheid zouden wil len beschouwen. Wij zouden er niets tegen hebben indien men zich kon los maken van die zekere mate van welstand, die natuurljjk voor algemeene ontwikkeling niets bewjjst. DAn zou men uitsluitend op teekenen van geschiktheid moeten letten maar, ook in dat stelsel zouden er zeer vele uitsluitingen zijn, zoolang niet het peil der volksbeschaving in de lagere standen algemeen gerezen is. Aan die verhooging van het standpunt van be schaving algemeen kiesrecht te doen voorafgaanis de paarden achter den wagen spannen. Nu wjjst men er wel vaak op, dat in andere landon een grooter deel der mannelyke bevolking het kiesrecht heeft dan bjj ons, en zelfs in België algemeen stemrecht is ingevoerd maar tegenover die opmerking is de vraag gewettigd, of de vruch ten van den parlementairen arbeid in al die landen dan van dien aard zijn, dat wjj op grond daarvan eenzelfde gedragslijn zouden behooren te volgen I Hierboven merkten wij reeds op, dat sociale her vormingen hier tot stand kwamen en komen, ter wijl er slechts enkele democratische elementen in de Kamer zjjn. Zou men harder opgeschoten zijn als er meer socialisten in de Kamer waren Ook de ontwikkeling van wetgeving en staats bestuur, zal zij wezenlijk vruchten dragen, moet geschieden langs den natuurlijken weg en dus ge leidelijk, omdat elke wettelijke maatregel zjjn tijd van voorbereiding en uitvoering eischt en omdat men ten allen tijde rekening zal moeten houden met den fiuanciëelen toestand. Wie dat niet doet zal zelf oorzaak zjjn, dat er minder tot stand komt en nog meer schipbreuk lijdt. 't Is bv. gemakkelijk om te zeggen »Wij willen wel leerplicht, maar dan moet er ook kindervoe ding en kinderkleeding van gemeentewege bjjkomen anders geeft bet toch niets." Maar zóó houdt men dan toch bet weinige goede tegen, dat aüders nog te verkrijgen ware want men zegt welde burgers kunnen dat niet opbrengener moeten andere bronnen gevonden worden, bv. verhoogde en pro gressieve successiebelasting, vermindering van uit- ik terugkom, krjjgt gjj nog eens zooveel. Ik zal terstond aan den knecht bomerken of gij woord gehouden hebt." Daarop gaf hij den kellner een vjjfmark-stuk, nam jas en hoed van den kapstok en ging haastig heen. Eenigszins verbluft en toch met een blij ge laat keek hij Ernst na en las daarna het open ge bleven briefje »Kom terstond naar »de Kroonprins", laat paard en wagen in >de Zwaan" tot laterik moet u spreken." Wat Ernst voorkomen wilde was reeds gebeurd. Knoop en Valentin zaten in een zjjkamer in »de Zwaan" en babbelden lustig op met elkander. »Die Mahler is niet wat bij schijnt, molenaar, neem u voor hem in acht" waarschuwde de knecht. »Ik heb het goed aangelegd. De gansche stad spreekt er van." »Waarvan, molenaar?" »Dat zjj verkoopen moet." Verduiveld, molenaar, dat is een sterk stuk. Daar schrik ik van. Had ik my ook maar niet met u ingelaten." »En dan die vele goudstukken, die ik u gaf, waren die te versmaden, hé Valentin krabde zich de ooren. >Ik wil Hy kwam er niet toe te zeggen, wat hij wilde. De huisknecht uit »de Kroonprins" stond plotseling voor hem en gaf hem het briefje van Ernst over.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1