1900. N°. 14. Donderdag 1 Februari. 87sle jaargang. VEE-UITVOER naar België. FEUILLETON. De Molenaarster. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prys der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der demeente GOIü§, op VRIJDAG 2 FEBRUARI 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 29 Januari 1900. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling 1. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van art. 10 der Verordening no. 14 voor het bestuur van het gasthuis en Verordening no. 19 betreffende de inkoopgelden der pro veniers. 4. Voorstel van B. en W. omtrent wijziging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. 5. Voorstel van B. en W. omtrent regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. 6. Verzoek wed. J. Visser om eene gratificatie. 7. Verzoek herbergiers om geen danstenten toe te laten op de kermis. 8. Rekening der gasfabriek over 1899. 9. Reclames tegen aanslag in den Hoofdelijken Omslag. 10. Af- en overschrijvingen op de gemeente-begroo ting van 1899. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de invoer van melkvee langs Baarle- Hertog en Clinge (station en dorp) is geoorloofd met ingang van 1 Februari 1900. Goes, 31 Januari 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 31 Januari 1900. De aandacht van bijna de geheele beschaafde wereld was gespannen op de troonrede, waarmede gisteren het Engelsche parlement zou worden geopend. De belangstelling zal echter heden nog niet bevredigd zijn. De Koningin betuigde haar leedwezen dat de vrede met de Boeren verbroken is. Voorts verklaarde zij, dat de betrekkingen van Groot-Britannië met alle buitenlandsche staten zeer vriendschappelijk zijn. Een belangrijk gedeelte van de troonrede was dat, waarin wordt medegedeeld dat er voorzieningen zijn getroffen tot aanzienlijke verhooging van de militaire uitgaven. De Koningin sprak verder haar diep leedwezen uit over de ver liezen, door de troepen in Zuid-Afrika geleden, en hare groote vreugde en voldoening over de vader landsliefde, door de koloniën betoond. De Koningin prees verder den schitterenden moed van de koloniale troepen, die in Zuid-Afrika hebben medegevochten, en zeide Ik heb van hoofden van inlandsche staten in Indië vele aanbiedingen ge kregen (om hun troepen en hulpmiddelen ter be schikking te stellen van de Keizerin voor den dienst in Zuid-Afrika. Naar het Duitsch van A. Waldemah. Y. ♦Vergeef mij, molenaarster, als ik ongeroepen kom", zeide Ernst. »Mij werd gezegd dat gij mij wachttet." ♦Al was dat zoo niet, gij komt juist van pas. Ik stel u voor buurman Knoop, den bezitter van den ♦Thal-molen". Zich tot dezen wendende ♦Ernst Mahler, sedert heden mijn meesterknecht en de betaler van mijn intrest." Hare stem beefde nog en van hare wangen was de gloed der verontwaardiging nog niet verdwenen. Ernst zag dat en wilde er gaarne de oorzaak van weten. Ook Knoops aangezicht vertoonde dezelfde sporen. Ernst gevoelde een afkeer voor hem. »Te veel eer, molenaarster, met een knecht maakt men zooveel complimenten niet", zeide Knoop nijdig, zonder Ernst met een blik te verwaardigen. Deze gevoelde lust hem te zeggen met wien hy te doen had. Hij onderdrukte echter dien aandrang, draaide Knoop den rug toe en vroeg aan Chrhta Maria »Kan ik iets voor u doen ♦Hier blijven", fluisterde zij en zeide daarna hard op »Gij zijt nog niet lang genoeg hier om te weten, Het zal noodig zijn zoo heet het verder de militaire kredieten teD gevolge van het krijgs bedrijf in Zuid-Afrika aanmerkelijk te vcrhoogcn. De ervaring va* dezen grooten oorlog moet nood zakelijk zeer belangrijke lossen opleveren voor de legerinrichting. De Koningin is overtuigd, dat het Lagerhuis niet zal aarzelen zijn goedkeuring te schenken aan alle uitgaven, noodig om de defen sieve uitrustingen te brengen op het peil van de verantwoordelijkheid, verbonden aan het bezit van een zoo groot ryk. Bij het debat over het adres van antwoord in het Hoogerhuis zeide Lord Salisbury: Ik ben blij, dat er niet voorgesteld is, dadelijk een onderzoek in te stellen naar de maatregelen van de militaire overheid. Al ware zoo'n onderzoek wijs in zich zelf, het zou toch verstandiger zijn het tot gele gener tyd uit te stellen. Ik geloof niet in de vol maaktheid van de Britsche constitutie als een instrument voor den oorlog, zooals hij nu gevoerd wordt. Zij is geen goed strijdmiddel. Zy is on geëvenaard om in vredestijd voorspoed te bewer ken, maar in oorlogstijd, wanneer groote mogend heden ons van allo kanten met geen vriendelijke oogen aanzien, past het ons na te gaan of wij niet in zekeren zin onze regelingen moeten wijzigen, teneinde het hoofd te bieden aan gevaron, die elk oogenblik kunnon verrijzen. Verder drong hij aan op samenwerking om te komen uit de vernederende positie, waarin Enge land zich bevindt. Lord Rosebery keurde ten sterkste den toon van Lord Salisbury's rede af. Het land zou voor geen opoffering terugdeinzen om hot overwicht van het rijk te handhaven. Lord Lansdowneminister van oorlog, achtte de berichten, door het departement van inlichtingen verstrekt, betrouwbaar. Wat het misschien onder schat had was de slagvaardigheid der Boeren. De minister was bereid, binnenkort oen verklaring af te leggen, welke militaire maatregelen genomen zouden worden. Het adres van antwoord is aangenomen. In het Lagerhuis zeide Sir H. Campbell-Banner- manHij en zij, uit wier naam hy sprak, waren besloten, een krachtig voortzetten van den oorlog te steunen, opdat de integriteit van het gebied der Koningin gehandhaafd zou worden, maar ten op zichte van de omstandigheden, die den oorlog vooraf gingen, betreurde hij don toon en den geest, waarin de onderhandelingen gevoerd waren. Lord Edmund Fitzmaurice diende een amendement in, waarin leedwezen werd uitgesproken over het gebrek aan kennis, beraad en oordeel van de regee ring, zoowel in de leiding van de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden sedert 1895 als in de oorlogstoe bereidselen. Het debat is uitgesteld. Mejuffrouw B. Massee heeft zich met de hee- ren J. de Hoogh, J. M. Kakebeeke en J. Fransen van de Putte tot een commissie vereenigd om gel den in te zamelen voor de werklooze dia mantwerkers in Amsterdam. Door den oorlog in Zuid-Afrika zyn daar meer dan 3000 arbeiders zonder werk en dus broodeloos. Amsterdam vraagt daarvoor hulp. Bovengenoemde commissie zal een lijst laten circuleeren, en hoopt en vertrouwt dat in Goes en dat molenaar Knoop mij in het voorjaar een som van twee duizend mark heeft geleend om graan te kunnen koopen. De tijden waren slecht, er kwam geen geld in. Daar de molenaar nu echter zelf het geld noodig heeft, verzoek ik u de boeken na te zien en de noodige stappen te doen buurman te vreden te stellen." Hoe rustig zij gesproken had, hoe onbewegelijk haar schoon gelaat scheen, zij kon toch niet beletten, dat hare oogen den angst en de zorgen verrieden, die zij gevoelde. Knoop balde zyn handen en wierp toornige blikken op beiden, die zijn tegenwoordigheid schenen .te vergeten. ♦Als gy het goed vindt, ga ik weer onmiddellijk aan den arbeid", hernam Ernst en trad terug, toen Knoop wilde weggaan. ♦Ik kan hier gemist worden, molenaarster, dat zie ik. Een vrouw,' die om elk jong kaal aangezicht hare vrienden verlaat, is niet veel waard." ♦Overdenk uwe woorden, molenaar Knoop", waar schuwde Ernst. ♦Zwyg, vervloekte hond", brak Knoop los. ♦Ik zal u hier wel van uw bedrijf afhouden. Het schynt u gemakkelijk, u van de straat af in zulk een warm nest neer te zetten, gy koekoeksei Er uit Dit enkele woord kwam de molenaarster over]Jde lippen: Zjj stond hoog opgericht als een toornende godin voor don molenaar en strekte ten tweeden omstreken velen gevonden zullen worden, die iets zullen willen bijdragen tot leniging van verschrik kelijk veel armoede en ellende. Ieder lid van bovengenoemde commissie is in middels gaarne bereid bydragen in ontvangst te nemen. Wij vestigen de aandacht op de aangekon digde lezing, Donderdagavond in de Groote Kerk alhier door dhr. W. J o n k e r te houden, waarbij teD voordeelo der bedoelde Nederlandsche offers van den oorlog in Transvaal eene collecte zal worden gehouden. Er moeten wel verscheidene oorzaken hebben samengewerkt om een opkomst van publiek zoo gering te doen zijn, als eergisteravond het geval was bij de komische voordrachten, in de »Prins van Oranje" alhier gehouden door dhr. C. P. T. Bigot van Amsterdam. Nauwelijks een twintig personen waren aanwezig. Terwijl van die slechte opkomst veel op rekening van de scherpe koude en de heerschende ziekte zal kunnen gesteld wor den, zal een der oorzaken wel geweest zijn, dat de heer Bigot hier weinig bekend was, want anders zouden ongetwijfeld meerderen zijn opgekomen om te genieten vau zijn werkelijk onderhoudende, gees tige voordrachten. In een zestal nummers, die hy ten beste gaf, heeft hij zich doen kennen als een uitstekend acteur en declamator, die door karakter-teekening, gesti culatie en een bewonderenswaardige welbespraakt heid leven in zijn voordrachten brengt en daardoor zijn publiek aangenaam weet bezig te houden. Mocht de heer Bigot nog meermalen alhier op treden, dan zij hem een welverdiend talrijker ge hoor toegewenscht. Ellewoudsdijk. In de Maandag jl. alhier ge houden vergadering van ingelanden van het cala- miteuse waterschap Ellewoudsdijk werd tot ge zworene benoemd dhr. Jac. Smallegange en zulks ter vervanging van den tot ontvanger griffier benoemden heer E. A. van der Bent. Vlisaingen. Tot lid van den gemeenteraad in het He district is gekozen de heer J. B o s Azn. (anti-rev.) met 176 stemmen, terwyl 152 waren uitgebracht op den heer A. E. Dudok van Heel (lib.). De raad bestaat nu alhier uit 12 liberalen en 3 anti-revolutionairen Men schrijft onsHoe gevaarlijk het is om zoogenaamde geneesmiddelen van kwak zalvers te koopen, is opnieuw gebleken uit het bericht uit Ierseke in het vorig nr. van dit blad. Naar beweerd wordt was het middel Folia stra- monii, althans op het zakje stond stramoni. Eenige jaren geleden werden deze kruiden gekocht van een rondreizend koopman. Met vergiften wordt dus nog al vreemd omgesprongen. Gelukkig zyn de beide personen, die van het aftreksel hebben gedronken en eerst suf, ijlend en buiten kennis waren geraakt, thans buiten gevaar. Op indrukwekkende wyze heeft gisteren de begrafenis van generaal Van der Heijden plaats gehad, bijgewoond door eene groote schare van autoriteiten, zoowel civiele als militaire. De minister van koloniën bracht namens de re geering in eene welsprekende rede hulde aan den male de hand naar de deur uit. ♦Gij zult u dit oogenblik berouwen, molenaarster, als het te laat is ♦Er uitwas haar eenig antwoord. Hy ging, keerde op den drempel zijn verwoed gelaat nog eens om en dreigde met de vuist. De deur viel hard in slot. Door dit geluid ver loor Christa Maria ook alle wilskracht. Zuchtend liet zij zich op den dichtst bijzynden stoel vallen en verborg haar gelaat in den daaronder gelegden arm. Molenaarstor, laat mij deelnemen aan uw kommer en zorg", smeekte Ernst Mahler, op haar toetredend. Zy hief het hoofd op en zag hem onder een stroom van tranen aan. ♦Het is alles, alles gedaan", zeide zij met ge broken stem, »de Enz-niolen komt onder den hamer en ik ik ♦Hoe kunt gij zoo moedeloos zyn, molenaarster, sta ik u niet ter zijde Hebt gij mij niet gehuurd om u den zwaarsten last van de schouders te ne men Ziet gij nu, dat zelfs de meest energieke vrouw eenmaal het einde van hare krachten ge voelt. Zeg mij eens nauwkeurig ♦Daar" zij wees naar een hoekkasije >daar liggen de boeken, zie ze zelf in. O, die man, die vreeselijke man ♦Onmiddellijk de boeken inzien neemt te veel tyd weg. Naar het mjj voorkomt is er haast bij de zaak. Zeg mij maar wat er gebeurd is." afgestorvene. Majoor Schwiug bracht hem namens de bewoners van Bronbeek een laatst vaarwel. Do zwager van den generaal betuigde den dank der familie. Namens de Koningin en do Koningin- Moeder werden kransen gelegd bij de vele, door anderen gezonden. Ten aanzien van de lessen uit den oor log, thans in Zuid-Afrika gevoerd te trekken, is de minister van oorlog geheel de zienswijze toege daan van die leden der Eerste Kamer, welke meenden dat zich daar op militair gebied verschijnselen open baren, waarvan de nadere bestudeering door onze militairen van het hoogste gewicht is. Maar de verschijnselen, welke hier voor ons van belang kunnen zyn, zijn dan toch in hoofdzaak van tac- tischen aard. Men zou naar het gevoelen van den minister verkeerd doen, uit dien oorlog gegevens te willen trekken voor een stelsel van legervorming in Nederland. Men meldt uit Ruhrort, 29 Januari Steenkolen. De afgeloopen week bracht zeer hoogen waterstand, waardoor de aflading uit de magazijnen gestaakt moest worden, terwyl onder de tippen alleen reeds gedeeltelijk beladen schepen konden laden. Er is in hoofdzaak naar den Boven- ryn verscheept, zoodat voor Holland vele schepen thans hier liggen en op kolen wachten tenzij de waterstand eenige voeten valt, kan hiervan echter weinig komen en voor het oogenblik ziet het er nog weinig naar val uit, daar van den Bovenrijn was en regen gemeld wordt. De vraag naar kolen is groot, en komen er uit België en Oostenrijk talrijke aanvragen, waaraan echter niet voldaan worden kan. Vrachten zyn door weinig vraag iets flauwer. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Middelburg f 2.30/40, Goes f 2.40/50. De correspondent te Batavia van de V. R. C. seint onder dagteekening van gisteren Majoor De Beyer vervolgde den pretendent-sultan van Langkahan Mantjang (aan den bovenloop dor Djamboe Ajer-rivier) naar Rampais. Luit. Michaels werd gedood en zes inlandsche minderen werden gewond. Kapitein Van Daalen vervolgde Panglima Polim in Tamseh, maar vond hem niet. De bevolking was vriendschappelijk gezind. Oorlog Tran&vaal. Gelijk te verwachten was, is er heden weinig nieuws te melden. Iteuter's Agentschap verneemt, dat ook de brigade van Lord Dundonald Zaterdag don zuidelijken oever van de Toegela heeft bereikt, en dat de brigade van Lyttelton nog haar oorspronkelijke stelling bezet houdt. Central Neivs publiceert een sensatie-telegram uit Durban, behelzende dat het tuighuis te Johannes burg den 20en dezer in de lucht is gevlogen. Be doeld wordt Begle's granatenfabriek. De Boeren kunnen, zegt het telegram, thans enkel kleine gra naten maken in de fabriek te Pretoria, het Creuzot- geschut zal spoedig moeten uitscheiden, enz. De Standard verneemt uit Lissabon, dd. 26 Jan.: Er verluidt hier, dat het scheidsgerecht betreffende den Delagoa-spoorweg over zyn uitspraak tot een besluit is gekomen, maar dat de beslissing achter ♦Gij hoordet het toch, twee duizend mark moet ik betalen en ik heb niet eens de helft in mijn kas en wanneer ik die geef, houd ik niets over ora het loon der knechts te betalen, geen geld voor brood, voor ♦Maar molenaarster, wie zal zoo onmiddellijk den brand in het kruit steken Laten wij beraad slagen, wat we doen zullen. Ik ben hier zoo kort, ik weet nog zoo weinig, gij moet helpen, anders komen wij niet tot een eind Ernst had zijn doel bereikt zij had haar aan val van zwakheid overwonnen, zich weer opgericht en hare tranen waren gedroogd. ♦Lach mij uit, Mahler, ik ben een domme vrouw geweestik zat' daar te schreien in plaats van raad te schaffen." ♦Veroorloof my een vraag, molenaarster, hoe kwaamt gij er toe geld te leenen Ik meende, dat de Enz-molen toch uw eigendom is en hij werpt voor u genoeg af om ♦Dat is ook zoo, Mahler. Ik had al mijn los geld in graan belegd, toen Knoop kwam om mij over te halen nog meer te koopen. Hy meende dat het jammer was deze gelegenheid te laten voorbij gaan en toen ♦Toen liet gij u bepraten ♦Ja en nog meer, hij is de schuld, dat ik de levering heb aangenomen, ofschoon de tijd te kort was. Maar hy wist alle bedenkingen weg te rede neeren, en nu zal ik het financiëel niet kunnen

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1