1900. N". 8. Donderdag 18 Januari. 87sle jaargang. VEE-UITVOER naar België. COURANT. De prijB der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 oent, eiken regel meer 10 ct. BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. G0ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de invoer van melkvee langs Maaseijck (station) is geoorloofd met ingang van 15 Januari 1900. Goes, 16 Januari 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 17 Januari 1900. Gelijk we reeds meldden is door de Regeering ingediend een voorstel tot wijziging van art. 243 der Gemeentewet, het bekende art., waardoor bjj de jongste wetswijziging progressie bij de heffing van een hoofdei, omslag genoegzaam geheel was uitgesloten De Regeering stelt nu voor, art. 243 te lezen als volgt I. De directe belastingen, bedoeld in art. 240c, worden met of zonder aangifte der belastingschul- digen geheven, hetzij naar het geschatte inkomen, hetzy naar een inkomen, afgeleid uit den uiterljjken staat, volgens in de belastingverordening vermelde grondslagen. II. Bij do schatting van het inkomen worden, behoudens het hierna bepaalde, alle deelen daarvan in rekening gebracht op hun werkelijk zuiver bedrag. Wisselvallige inkomsten kunnen berekend worden naar het gemiddelde over twee of meer jaren. III. Het belastbaar inkomen wordt verkregen door het geschatte of afgeleide inkomen te vermin deren met eene som voor noodzakelijk levensonderhoud welke som voor alle aanslagen gelijk is of, in verband met de samenstelling van het gezin, op gelijken voet berekend wordt. IV. Het percentage van beffing is voor alle be lastbare inkomens gelijkMet afwjjkiug van dezen regel is hot geoorloofd het tarief der belasting op zoodanigen voet in te richten, dat een stijgend per centage wordt geheven van toenemingen van het be lastbaar inkomen op dat tarief, mits lo geene toeneming als hierboven bedoeld zwaar der wordt belast dan met tweemaal het percentage, geheven van een belastbaar inkomen, gelijk aan de kleinste som, welke voor noodzakelijk levensonder houd wordt afgetrokken 2o. het percentage, hetwelk van toenemingen wordt geheven bij geen enkele opklimming in het tarief daalt, maar ook niet verder stijgt, wanneer het belastbaar inkomen zevenmaal de kleinste som, welke voor noodzakelijk levensonderhoud wordt af getrokken, bedraagt. V. Indeeling der inkomens in klassen is geoor loofd, mits de verdeeling der lasten daarbij slechts weinig verschilt van die, welke bjj toepassing van de in dit artikel gestelde regelen zou worden ver kregen. De plaatseljjke verordeningen, vóór 1 Januari 1901 mot inachtneming dezer wet vastgesteld en goedgekeurd, vallen niet onder de toepassing van art. 14 der wet van 24 Mei 1897. Als daarmede verband houdende wordt ook voor gesteld in art. 240c der gemeentewet te doen ver vallen de woorden»of naar de vertering". Na uiteenzetting van het standpunt der regeering worden de voorgestelde wijzigingen als volgt toe gelicht. Waarheid bij de opvoeding. Mijn vriend Zwartjas uit Amsterdam die school meester, van wien ik wel eens meer verteld heb, o. a. dat hij, in tegenstelling met de tegenwoordige manier, zijn leerlingen voorbereidde voor kantoor bediende en het dan aan hen overliet zich tot pa troon te vormen heeft in zijn jongere jaren, want hoewel hij in de zeventig is, wil hij toch nog niet oud heeten, heel aardige dingen geschreven. Ten minste ik vind ze aardig, ofschoon anderen be weren, dat ze niet diep genoeg gaan, veel meer ljj- ken op cauteries dan op behoorljjke artikelen voor een tijdschrift over paedagogie bijv. en dat men aan alles kan merken, dat de examens in vroeger jaren lang zoo moeieljjk niet waren als tegenwoordig. Het zjjn natuurlijk de jonge lieden, die dat zeggen en wien het dus te vergeven is, dat zij niet weten, hoe vaak weinig kennis, opgedaan door eigen inspanning, dikwijls meer beteekent, vooral wat degelijkheid aangaat, dan veel wetenschap met den paplepel ingegeven. Maar daar wilde ik niet over spreken ik wilde alleen maar zeggen, dat mijn vriend Zwart jas soms heel aardige dingen heel eigenaardig zei en dan kom ik op zijn >verhandeling" over »waar- heid bij de opvoeding", waarin hjj onder meer te velde trekt tegen de onverstandige kinderjuffrouwen en kindermeisjes hg] was leep genoeg om de De wijziging van art. 240c staat in verband met de wijziging onder I van artikel 243. Indien alle gemeentelijke directe belastingen, ook die, welke geheven worden naar grondslagen, ontleend aan den uiterlijken staat, als inkomstenbelastingen moeten worden beschouwd, gaat bet niet aan in artikel 240c nog te gewagen van belastingen naar de vertering. De redactie van de eerste alinea van artikel 243 is in overeenstemming gebracht met deu werkelijken toestand. Er zjjn wel plaatselijke belastingen, waarbij niet het inkomen als zoodanig, maar de vertering de grondslag is, maar deze belastingen worden toch altijd geheven naar een zeker denkbeeldig inkomen, berekend naar grondslagen, ontleend aan den uifcer- lrjken staat. In verband met de wijziging van de eerste alinea moesten ook de volgende alinea's wijziging onder gaan, terwijl de slotzinsnede, als overbodig bij bet tot stand komen der nieuwe regeling, is weggelaten. Het woord »totaal" voor »inkomen" is in de voorgestelde redactie weggelaten, omdat bet daar slechts misverstand zou kunnen veroorzaken. En de imperatieve bepaling der bestaande wet, volgens welke wisselvallige inkomsten berekend moeten wor den naar een gemiddelde over twee of meer jaren, is in een facultatieve omgezet. Er bestaat geen reden om ton aanzien van dit punt de vrijheid der gemeentebesturen aan banden te leggen. Klassificatie is ook volgens het voorstel der regee ring geoorloofd, mits de verdeeling der lasten daarbij slechts weinig verschilt van die, welke bjj toepassing van de in dit artikel gestelde regelen zou worden verkregen. Die laatste bijvoeging is noodig, omdat er zeer wel klassifieatiën denkbaar zjjn van zóó ingrijpenden aard, dat zij zouden leiden tot een geheel andere verdeeling van lasten dan volgens de wettelijke bepalingen geoorloofd is. De voorgedragen slotbepaling is noodig, omdat anders de vóór 1901 volgens deze wet vastgestelde en goedgekeurde verordeningen met 1 Januari 1901 weder zouden komen te vervallen, tengevolge van art. 14 van de wet van 24 Mei 1897, daar deze verordeningen niet alle bereikt worden door de bepaling van art. 15, 3de lid, dier wet. Of de eenigszins ingewikkelde bepalingen ter stond door iedereen zullen begrepen wordon, be twijfelen wij zeer. Er kan, begrijpen wij de zaak wèl, bij aftrek van een zeker bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud rekening worden gehouden met de samenstelling van het gezin. Wij lezen daaruit, dat b. v. in verband met het aantal kin deren een grootere aftrek voor het genoemde levensonderhoud kan worden toegelaten. Minder gemakkeijjk is het de juiste beteekenis te vatten van wat onder IV wordt bedoeld De Regeering tracht hierdoor te bereikenle. dat bij het toe passen van progressie een geleidelijke stijging wordt gewaarborgd2e. dat met betrekking tot de pro gressie de vereischte matigheid wordt betracht3e. dat men verhindord wordt het hoogste geoorloofde percentage voor het accres uitsluitend bij zeer groote inkomens te heffen 4e. dat de gelegenheid wordt geopend om kleine inkomens, die slechts enkele honderden guldens klimmen boven het onbelastbare bedrag, nog iets meer te ontlasten dan mogeljjk zou zijn, indien het verhoudingscijfer (1 2) ook met betrekking tot de allerkleinste belastbare in komens werd toegepast." Eerlang hopen wjj de bewuste bepalingen nader te kunnen toelichten. moeders met rust te laten die een stoel of een tafel of soms den vloer klappen geven, omdat Bébë zich er tegen gestooten heeft of er op geval len iB. Op die manier geeft men het kind onware voor stellingen, die geen enkel nut hebben, volstrekt niet noodig zijn en die te dieper indruk achter laten, naarmate ze valscher zjjn. Zoo ongeveer re deneert bij en laat wat niet altijd zijn gewoonte was dan, naar ik meen, het maken van verdere beschouwin gen aan den lezer over. Inderdaad is er heel wat te zoggen over dit onderwerp. De oorsprong van het gebruik herinnert mis schien aan den ouden, hoewel niet verouderden zondebok, die door de Israëlieten op zekere tjjden in de woestijn werd gezonden om, zonder zich aan iets te hebben schuldig gemaakt, te boeten voor de zonde des volks. Doch als dit zoo is, dan is het zeker een zeer vreemd verschijnsel, dat Chris tenen, die toch beweren de beteekenis van deze gewoonte veel hooger op te vatten, in dit slaan van stoelen, tafels en grond geen heiligschennis vinden. Maar misschien brengen tjj het uitslui tend in verband met de toepassing, die nog heden ten dage ruimschoots van het zondebokstelsel ge maakt wordt. Verstandiger echter is het m. i. alleen het toe te schrijven aan do begeerte om af- Bij de hoeren Van Heel Co. alhier is' wederom door tusschenkomst van den heer John. Steketee, vice-consul der Nederlanden te Grand-Rapids, ingekomen een bedrag, ditmaal van 3200,bestemd voor het Roode Kruis, ten behoeve van de »Boeren" in de Transvaal, welk bedrag is bjjeengebracht door de te Grand-Rapids en omgeving wonende Hollanders. Bij de Nederlandsche Bank zijn gisteren alle renten (uitgezonderd goederen-beleening) met Va verlaag d. Voortdurend ontvangen wjj nog brieven en briefkaart-formulieren met postzegels van de vorige uitgifte. Wjj herinneren er bij vernieuwing aan, dat dit sinds 31 December 11. niet meer geoorloofd is. Ter voorkoming van schade voor hen, die zulke briefkaarten en postzegels nog bezitten, herinneren wjj bij deze nogmaals, dat deze tot 1 Juli 1900 aan alle post- en hulpkantoren kunnen worden ingewisseld tegen thans geldige frankeerzegels of briefkaarten. De Haagsohe Sprokkelaar van het U. D. schrijft 'k Verneem dat uit Lucarno, waar hij voor her stel van gezondheid vertoeft, nog geen te beste berichten over mr. Kerdjjk worden ontvangen. Ten deele zeker omdat het weer er verre van aan genaam is wolken en altijd wolken gaat 't maar zeer langzaam vooruit, en vóór Februari zal hij zeker goen verlof krjjgen om zijn arbeid bier te lande te gaan hervatten. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 72 jaar overleden prof. dr. L. A. J. B u r g e r s d jj k, oud-rector van het athenaeum en oud-1 eeraar aan het gymnasium en de H. B. school te Deventer. De heer Burgersdjjk heeft zich vooral naam ge maakt door zjjn Shakespeare-verfcaiing, hoewel vroeger reeds zjjn groot werk »De dieren afgebeeld, beschreven en in hunne levenswjjze geschetst" de aandacht in geheel andere richting op zjjn geleerd heid had gevestigd. Hot Handelsblad ontvangt uit Batavia omtrent de aardbeving eon particulier telegram van den volgenden inhoud De eerste berichten uit Soekaboemi blijken wel wat overdreven te zjjn geweest. Alleen aan eenige stadsgobouwen en aan den spoorweg is belangrjjke schade toegebracht. Echter blijven de schokken aan houden, hetgeen een panischen schrik heeft veroor zaakt. Volgens geruchten zou Tjandjoer gedeeltelijk zijn verwoest. Oorlog Transvaal. Men meldt uit Kaapstad 12 Januari. De Ar gus meldt, dat de overheid bericht heeft gekregen, dat Sir Charles Warren de Toegela overgetrokken is en ten noorden van de rivier een sterke stelling inneemt. Dit bericht doet sedert gisteren de ronde, maar men gelooft het niet en er is geen officieel bericht dienaangaande verschenen. Dalziel's correspondent in het Boerenkamp bjj Ladysmith geeft by zonderheden van het gevecht op 6 Januari om den heuvel. De Boeren slaagden er weliswaar in, de onderste verschansingen te ver meesteren, maar hun aanval tegen den sterk ver schansten top mislukte. Ten slotte werden de Boeren gedwongen, de moeste veroverde stellingen leiding te bezorgen aan het schreeuwende kind, dat, daar kinderen zich zelden ernstig bezeeren, gewoonlijk meer schreeuwt van den schrik dan van de pjjn. Uit de begeerte om afleiding te bezorgen eu zelf niet het onaangename geluid te hooren, is het voldoende verklaarbaar, dat kinderjuffrouwen en kindermeisjes, die zelden lang stilstaan bij bet overdenken van de gevolgen harer daden, dit, vol gens mjjn vriend Zwartjas onvergefeljjke, misdrjjf plegen, waardoor de kiem dor leugon gelegd wordt in de kinderziel. De kiem der leugen ja, want als er iemand iets kwaads gedaan had, waarvoor straf noodig was, dan was het natuurlijk niet de tafel, die als tafel trouw haar plicht vervulde door de staan, waar men haar gezet had. De jongen, die viel of het kindermeisje, dat het vallen niet voorkwam, hebben iets verkeerds gedaan. De jongen heeft de natuurlijke strafde beste, die te bedenken is ondergaan maar evenals een generaal, die door eigen schuld een veldslag verloor, gaat do kinderjuffrouw te keer tegen haar levende en levenlooze strijd krachten. Een van de twee is waar de juffrouw deed haar plicht of zij deed dien niet. In geen van beide gevallen behoefde de tafel straf te hebben. De jongen gewent dus al vroeg aan het straffen van onschuldigen, wat vèr strekkende gevolgen ka n hebben. weer prijs te geven. Op bet eind was het een verwoed gevecht van man tegen man. Een onweer kwam tus8chenbeide. De verliezen der Boeren aan dooden en gewonden worden op honderd geschat. Oranjerivier, 12 Januari. Zoutpansdrift, gelegen in den Oranje-Vrijstaat, is den 6en door generaal Wood bezet met een-leger, bestaande uit alle wapenen. Voor het eerst in dezen veldtocht hebben de Engelschen dus een post op vijandelijk gebied gevestigd. De gemeenschap over de rivier wordt onderhouden met een pontonbrug. De Liverpool Courier berekent het totaal-cijfer der troepen, waarover lord Roberts het bevel zal voeren, op 160,000 man. Daarvan zijn 100,000 reeds ontscheept, 30,000 onderweg en moeten 30,000 nog ingescheept worden. Kaapstad, 12 Jan. Het oorlogsschip Pene lope, waarop de Boeren-gevangenen verblijf houden, was bijna door brand vernield. De magazijnen wer den onder water gezet en daardoor gered. Kaapstad, 12 Jan. Er wordt verklaard, dat de Boeren voldoende ammunitie hebben om drie jaar den strijd vol te houden. Kaapstad, 13 Januari. Er is goede reden om het bericht, te Pietermaritzburg openbaar ge maakt, betreffende een beweging van troepen, oost waarts van Colenso naar Ladysmith, voor waar te houden. Belangrijk nieuws kan binnenholt verwacht worden. Berichten, hier ontvangen, houden in, dat de typhus te Ladysmith erg beerseht. Pretoria, 14 Januari. Een telegram uit het hoofdkwartier der Boeren bjj Ladysmith, dd. 12 Januari, zegt, dat er een onheilspellende kalmte om Ladysmith en aan de Toegela heerscht. Een tweede, dd. 13 Januari, zegt, dat de aanval op den Platrand, Zaterdag den 6den, verderfelijk was voor de Engelschen. Ladysmith schijnt in bangen nood. Vandaar groote bedrijvigheid onder de Engelschen bezuiden de Toegela. Dezen hebben daar nu drie groote kampen, waar steeds meer troepen inkomen. De Liverpool Courier acht zich gerechtigd tot de verzekering, dat Sir Redvers Bulier de Potgieters drift en Sir Charles Warren de Neder-Toegela zonder tegenstand zijn overgetrokken. President Kruger heeft aan de commandanten te velde een zendbrief gericht, waarin hij zegt Door Gods Zegen is onze groote zaak dermate ge vorderd, dat wjj, mits wij krachtig blijven, welslagen mogen verwachten. Kruger maant alle burgers aan, te velde te trekken. Lees psalm 38, schrijft de staats president, en bouwt op psalm 83. De vijand gaat verwoestende rond, zoo in Kaapland, waar hij de bezittingen der Afrikaanders vernielt; in den Vrij staat, waar hij de hoeven verwoest. Kruger verge lijkt de vernielzucht der Engelschen met een aanval van Satan op Christus' kerk. Ik heb den geheelen bjjbel geraadpleegd, zegt hij, maar ik ben niet in staat, er een andere gedragslijn in voorgeschreven te vinden dan die wij volgen wij moeten dus blijven strijden, in God's naam. Loiden, 16 Januari. Volgens een telegram uit Durban, laat de censuur geen enkel bericht over het krijgstooneel in Natal meer door, betgeen niet belet, dat er allerlei maren over een wanhopigen strijd aan de Toegela rondloopen. White rapporteert 75 ernstige zieken in zjjn gasthuis, meerendeels typhus- en dysenterie-ljjders. Volgens berichten uit Iiensburg heeft majoor AHenby een vermetele ver kenning naar Oranjerivier uitgevoerd en daarbjj een Boerenkamp ontdekt en beschoten tusschen De kiem der leugen?ja, want als dat slaan van de tafel ergens toe moet dienen, dan zal het wel in de bedoeling liggen den getroffene te troos ten, en daar het knaapje of het meisje ge woonlijk bij en na de strafoefening vergeet door te huilen, schjjnt dat doel inderdaad bereikt te worden. Hij gewent dus aan de tweede valsche stelling, dat, wanneer men maar zich het genot kan verschaffen andereu pijn te doen (het kind moet zich dat immers verbeelden), men daardoor eigen pijn kwijt raait. Zou het daarvandaan ko men, dat lijders aan kies- en hoofdpijn meestal zulke knorrige lui zijn, die iedereen, welke in hun nabijheid komt, het leven vergallen Het zou best kunnen, wantjong gewend, oud gedaan. De kiem der leugen Ja, want, boe hard die tafel geslagen of geschopt wordt, het ventje merkt heel goed, dat zij er niets om geeft en zonder nu juist nog te bedoelen u pjjn te doen, zal hjj u straks een schop tegen uw schenen geven, als hij toevallig over uw pantoffel struikelt, en hjj zal erg verwonderd kijken als bij ziet, dat u die schop allesbehalve welgevallig is. En zoo zjjn er nog heel wat bewijzen te vinden, dat door die onzinnige afstrafferij van stoelen en tafels het kiuderlijk gemoed vatbaar gemaakt wordt voor het herbergen van de leugen en dat daardoor een loelijko knauw aan zijn karakter gegeven wordt,

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1