een zijner beste en meest geachte ingezetenen, wiens heengaan niet het minst zal gevoeld worden door de minder met aardscho goederen bedeelde stad- gen ooten. In Maart 1900 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de be trekking van klerk der poster ij on en tele graphic. Zij, die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 16 Februari aan melden bij het hoofdbestuur der posterpen en tele graphic, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woon plaats. Daarbij moeten worden overgelegd a. eene geboorte-akte, ten bljjke dat de candidaat op 1 Januari 1900 den leeftijd van 17 jaren bereikt en dien van 26 jaren niet overschreden heeft b. een bewijs van Nederlanderschap c. eene verklaring van goed gedrag, na 16 Januari 1900 afgegeven door het bestuur der gemeente, waar do woonplaats van den candidaat is gevestigd. Verdere bijzonderheden vindt men in de Stct. (no. 5.) Naar wij vernemen is er bij het hoofdbestuur der Poster ij en en Telegraphic weder plaats voor twee jongelieden, die in het bezit zijn van bet diploma van voldoeiid afgelegd eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus en voor een meisje, bestemd om te werken met de schrijfmachine, voor welke laatste plaatsing goede bekendheid met Hol- landsch en Fransch gevorderd wordt. (Vad.) Hot bestuur van den Bond van direc teuren van ambachtsscholen in Neder land heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, waarin wordt gewezen op het gebrek aan geschikte onderwijzers tot op leiding van bekwame, ontwikkelde en meer kunst waardige onder wijzers bij het vakonderwijs, tenge volge waarvan bij de benoeming van onderwijzer» aan inrichtingen van onderwijs tot opleiding van ambachtslieden, in den regel eene keuze moet worden gedaan uit personen, die geen voldoende ontwikke ling of theoretische vakkennis bezitten. Na te hebbon gewezen "op de nadeelige gevolgen hiervan, en om in dien toestand verbetering aan te brengen, verzoekt het bestuur den Minister om een Rijksnormaalschool van vakonderwijs op te richten, en, door het beschikbaar stellen van stu diebeurzen, het mogelijk to maken dat ambachts lieden het onderwijs aan deze school kunnen volgen. De bp don Raad van State aanhangig gemaakte wijziging van art. 243 der Gemeentewet (toelating van progressie bp de plaatselijke be lastingen) is bij de Regeering terugontvangen, zoodat de indiening van het daartoe strekkond wets ontwerp aan de Staten-Generaal spoedig kan worden tegemoet gezien. De verzending van brieven en andere stukken voor de Transvaal en Oranje-Vrijstaat zal, tot nadere opgave, plaats vinden als volgt a. don 15n Januari e. k. en voorts des Maandags om de 14 dagen, laugs den weg vau Napels, met den trein van 12.40 a. van Amsterdam naar Ant werpen b. den 23sten van elke maand, langs don weg van Marseille, met den trein van 6.7 a. van Amsterdam naar Antwerpen. Bij de Ned. Zuid-Afrik, vereeniging is tot heden ingekomen f 917.076; bij het Roode Kruis f 174.807, waaronder laatstelijk f5000 van Hollan ders te Chicago. De Bond van surnumerairs bp 's rijks belas tingen heeft besloten een adres te zenden aan den minister van financiën, waarin wordt verzocht al leen hen, die bet surnumerairs- of daar- mede gelijkstaande examen hebben afgelegd, tot ontvanger te bonoemen. Het Kamerlid do heer H. Pyttersen Tzn. behandelde Vrijdag te Arnhem in een buitengevv. verg. der Vrijzinnige Kiesvereeniging Arnhem" voor een niet zeer talrijk publiek het wetsontwerp op den leerplicht. Na afloop dor rode had een kort debat plaats, waarna met algemeens stemmen werd besloten een telegram van hulde en dank te brengen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Goeman Borgesius, voor de indiening van dit ontwerp. Vijf-en-twintig Nederlandsche vrouwenver- eenigingen teekendea ingevolge de oproeping van den vrouwenbond ter internationale ontwapening den brief aan koningin Victoria, die haar is opgezonden. Het bericht van den dood van Panglima P o l i m zegt de J.-B., komt van zoo ernstige zijde, dat het gerust zonder voorbehoud kan worden aangenomen. De beteekenis van het sneuvelen van Panglima Polim i» voor de pacificatie van Atjeb van groot belangmet Toeankoe Moehamat was dezo laatste telg uit een fier en oud adellijk geslacht een der weinigo hoofden, van wier verzet nog iets van beteekenis was te vroezen. Voor onze overmacht heeft hij gebogen, ons recht om te heerschen over de sagi dor XXII moekims heeft hij nimmer erkend. Verraad heeft hij nooit gepleegdzijn leven als moslemim was zuivor en bij eischte hetzelfde van zijn volgelingen. Wanneer de luit.-kol. P. H. van der Wedden, de kloeke soldaat zonder vrees of blaam, het stoffelpk overschot in handen krpgt van den met de wapens in de vuist verslagen tegen stander van zijn Regeering, dan zal hij dat laatste omhulsel zeker met allen daaraan verschuldigden eerbied naar Groot-Atjeh doen vervoeren om bet de laatste rust te gunnon in het gebied zijner voor raderen, dat hij zoo liof had. Deze daad van piëteit 2al meer goed doen dan het bloed van honderd ge sneuvelden. De Indépendance Beige publiceert onder den titel De verborgenheden van den oor- 1 o g", een lange reeks telegrammen, waarvan zjj de echtheid waarborgt, gewisseld tusschen Fairfield, hoofd van de afdeeling voor Zuid-Afrika, aan het ministerie van koloniën en Haw-lvesley, rechtskun dig raadsman van de Chartered Company en advo caat van den heer Rhodes. In haar conclusies naar aanleiding van deze do cumenten laat de Indépendance zich scherp uit te gen Chamberlain, van wien zij zegt, dat hij Enge land tot een ongeluksoorlog heeft geleid. Het blad voegt hieraan toe, dat deze documenten bewijzen, dat Chamberlain medeplichtig was aan het bedrijf van Rhodes en Jameson. Immers na kennis te hebben genomen van de plannen van den heer Cecil Rhodes en van doctor Jameson en deze te hebben aangemoedigd, wat be treft den inval in de Transvaal en den opstand te Johannesburg, heeft de heer Chamberlain alles in het werk gesteld, door tusschen komst van zijn on dergeschikten aan het ministerie van koloniën en van zijn vrienden, om de samenzweerders uit de zaak te redden en hen te onttrekken aan do justitie van hun eigen land. De enquête-commissie was zoo goed mogelijk documenten werden aan haar onderzoek onthouden, mon vervalschte de waarheid zooveel mogelijk. De Engelsche bladen zouden verstandig doen als zij de verontwaardigde artikelen, die zij publiceer den over de zaak-Dreyfus, nu nog eens ter hand namen. Alles wat zij destijds gezegd hebben over het Recht en de Justitie is punt voor punt toepas selijk op de mannen, die Engeland gevoerd hebben naar de rampen van Modderrivier, Stormberg en Colenso. Chamberlain's slagersrekening wordt hoog(Hand.J Oorlog Transvaal. Uit Pietermaritzburg wordt gemold 4 Jan.De Times van Natal heeft een telegram ont vangen uit Nondweni, waarin verklaard wordt, dat de Kaffers erg belust zjjn om tegen de Boeren op te trekken. Toen het bericht de ronde deed, dat de Boeren een aanval voorbereidden, trokken tweehonderd Zoeloes naar den magistraat en boden hunne dien sten aan. De Kaffers lijden honger. Vierhonderd hunner plunderden een winkel, en namen 120 zakken meel mede. Uit de nog altjjd verwarde berichten over de ge vechten bij Colesberg blijkt, dat Donderdag majoor Harvey, van het 10e huzaren, aan het hoofd van zjjn detachement, dat met de andere troepen van French samenwerkte, gesneuveld is. Nog drie offi cieren werden gewond. Dag aan dag vertrekken groote stoombooten van Engelsche havens met manschappen, kanonnen, am munitie en voorraad. Donderdag verlieten 4614 officieren en manschap pen Southampton in de Assays, Goorkha en Braeman- Castle. Vrijdag vertrok het eerste bataljon van de ge mobiliseerde militia op de Golconda naar Malta. De zeven bataljons militia moeten met 6000 man het leger van Lord Roberts versterken. In Schotland heeft lord Lovat een troep bijeen gebracht van 150 Hooglandsche jagers en speurders van herten (gillies and stalkers) die allen voor treffelijk en op groote afstanden kunnen schieten, en die onder zijn commando naar Zuid-Afrika gaan. Ze zijn bereden en hun ponies die lord Lovat ten geschenke geeft zijn gewend over rotsen en steenen te galoppeeren. Volgens een particulier schrijven uit Pretoria zitten do heeren Rickert en Eloff, kleinzonen van president Kruger, vroeger verbonden aan het ge zantschap te Brussel, nog steeds te Kaapstad ge vangen. Terstond na het uitbreken van den oorlog waren zij vertrokken naar Transvaal. In Kaapstad werden zij echter aangehouden en niet weder vrij gelaten. De N. R. C. heeft uit gezaghebbendo bron (niet van TranBvaalsche of Vrijstaatscbe zijde) het vol gende telegram ontvangen «Betrouwbare particuliere berichten uit Zuid- Afrika melden, dat de op ruiing van kaffers, en wel van de Basoeto's, de Zoeloe's en de Swa- zies, tegen de Boeren, ondanks alle loochening, wordt voortgezet. Aan de Noordwestelijke grens van Trans vaal hebben aldus opgehitste benden reeds de blanke bevolking overvallen, vrouwen en kinderen voor eon deel gedood, voor een doel geroofd. Van En gelsehen kant worden stelselmatig alle directe te- legraphjsche berichten over deze voorvallen on derschept en pogingen aangewend om elke mede- deeling dienaangaande te smoren. F r e r e 5 Januari. Heden werd uit het kamp te Chieveley een verkenning in menigte gedaan met twee 15 ponders, het 13e regiment huzaren, de Natalsche bereden karabiniers, bereden com pagnieën van de Knig's Royal Rifles en de Dublin Fusiliers, de South Africa Horse en Thorneycroft's Horse. Het doel was den vijand op een heuvel ten zuiden van den Blauwenkop uit te vinden. Ver scheiden granaten werden in de Boeren-schansen geworpen, gesteund door een hevig vuur van het scheepsgeschut, hetwelk den veertigponder op den Blauwenkop belette op het veldgeschut te schieten. De Boeren antwoordden mot vuur van langen af stand, maar wilden hun stelling niet verlaten. De Engelsche troepen keerden ten slotte in het kamp terug. Een par tic. telegr. aan de N. R. Ci. luidtUit Rensburg wordt aan de l'imes gemeld Nadat de aanval van de Boeren bij Colesberg op den ochtend van 4 Januari mislukt was, openden zij 's middags uit twee zware kanonnen het vuur van nieuwe stel lingen op de heuvels, acht kilometer noordelijker. De Boeren gingen voort met het bezetten van de hoogtenreeks ten. zuidoosten van Colesberg. Londen, 6 Januari. De avondbladen bevatten het telegrafisch bericht dat de Engelschen heden morgen het vuur geopend hebbon op de hoogten bij Colesberg. Zij deden verwoede aanvullen ten westen van de stad. Al de Engelsche artillerie, cavalerie en infanterie nam aan den strijd deel. Londen, 6 Januari. Een dépêche van White uit Lady smith, van hedenochtend negen uur, meldt dat do Boeren om kwart voor drieën in de vroegte Caesar's kamp met een aanzienlijke strijdmacht hebben aangevallen. De aanvallers werden overal teruggedreven, maar het gevecht duurde voort. Caesar's kamp is op een heuvel ten Zuidwesten van Ladysmith, waar White een van zijn voor naamste stellingen heeft. Gisteren werden de volgende belangrijke tijdingen geseind, waaruit blijkt, dat de oorlog op verschil lende plaatsen in gang is. Londen, 7 Januari. Officieel wordt bekend gemaakt Generaal Bulier seint uit het kamp te Fr ere, 6 Januari, het volgendelk ontvang van middag om I uur bericht van generaal White, van heden II uur 's morgens, dat de aanval op Ladysmith voortduurt en de vijand versterking heeft ontvangen uit het Zuiden. Om kwart voor eenen lieliografeorde Whiteik heb de vijanden voor het oogenblik af geslagen, maar zij omringen mij nog met een groote krijgsmacht, voornamelijk aan de zuidzijde. Een hernieuwing van den aanval is waarschijnlijk, giller voegt er bij hier laat de zon mij in den steek, ik ben niet in staat verder iets te vernemen vóór morgen. Nader seinde hij Ik ontving Zaterdag om 3 uur 15 's middags bet volgende telegram ven White »de aanval is hernieuwd ik zit zeer in het nauw". Verder heb ik geen bericht, maar in het kamp loopt het gerucht, dat White dienzelfden middag den vijand overwon en 400 man gevangen nam. Ik heb alle troepen, die ik missen kon, gisteren weggezonden om een demonstratie te doen tegen Colenso. Londen, 7 Januari. Laffan's agentschap seiot van Zaterdag 7 uur 20 's avonds uit het kamp te Frere White heliografeert vanochtend uit Lady smith, dat hij de Boeren afsloeg, die zoo nabij kwamen, dat de Gordon en Manchester regimenten hen met de bajonet terugdreven. Uit Kaapstad werd gisteren geseind Generaal French meldt Zaterdag, dat de toe stand nagenoeg dezelfde is, maar dat een ernstig ongeval overkomen is aan het le Suffolk regiment. Vier compagnieën van dat regiment trokken des nachts op tegen een lagen heuvel op een mijl afstands van hun kamp en vielen do Boeren bij het krieken van den dag aan. Overste Watson, die het bevel voerde, gelastte een charge, maar werd dadelijk gewond. Er werd daarop bevel gegeven tot den aftocht, naar men zegt door den vijand. Drie vierden van de Britsche kolonne trokken terug naar het kamp, de rest hield stand, totdat zij door overmacht overweldigd werden toen gaven zij zich over. Er werden zeventig man door den vij and gevangen genomen, waaronder zeven officieren. Pretoria, 4 Januari. Veldkornet Visser meldt uit Koeroeman 2 JanuariNadat de kazernes ge bombardeerd waren, heeft het Engelsche garnizoen zich overgegeven. Wij bobben 120 gevangenen ge maakt, waaronder 12 officieren en 70 inboorlingen. De buitgemaakte geweren, krijgsvoorraad, paarden, runderen, meel en andere leeftocht zijn naar Pre toria verzonden over Vrijburg. Wij verplegen hier vijftien gewonde ^Engelschen met hulp van een En gelschen dokter. Uit Durban wordt van gisteren gemeld, dat het stoomschip Herzogvan Hamburg naar Dela- goabaai, behoorende aan dezelfde maatschapjuj als de Bundesrath (Deutsche Ost-Afrika Linie), aan gehouden en door een Engelsch oorlogsschip te Durban opgebracht is. Aan boord van de Herzog bevindt zicb de tweed© Neder 1. ambulance, leider dr. Koster. In verband hiermede ontving een ingezetene alhier gisteren een onrustbarend telegram, als zoude bij dat opbrengen een conflict zijn ontstaan met het Hollandsche oorlogsschip Friesland. (Ook te Vlissingen schijnt gisteren een dergelijk bericht te zijn ontvangen). In geen dor hedenochtend ontvangen bladen vonden wij daarvan eenige bevestiging en op door ons te 's-Gravenhage telegraphisch ingewonnen inforraatiën, ontvingen wij ten antwoord Van eenige tusschenkomst of optreden Friesland is liier officieel niets bekend. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Voor notabel te Kloetinge moet een herstem ming plaat6 hebben tusschen de heeren Ch. Welle- man, die 28 stemmen en H. M. Bruijnzeel, die 19 stemmen verkreeg. Gereformeerde kerk. Beroepen te Neede (toez.) ds. B. B. v. d. Hoorn te Domburg. Onderwijs. De voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan school B te Middelburg (hoofd de heer Nierse) bestaat uit de heeren M. Nieuwenhuijse te Wemeldinge, M. Ossewaarde te Hoedekenskerke en J. Ossewaarde te Ierseke. (M. Ct.) De voordracht voor boofd van school A te Zieriksee bestaat uit de volgende heeren C. Hack te Zuidzande C. J. Reisinger te Haamstede L. B. v. d. Slikke te Oudelande F. J. Bruggeman te Alkmaar; H. P. Boelhouwers te Gorinchem en J. van Ballegooijen te Zieriksee. De eerste drie genoemden zijn hoofden van scholen. (Z. N.) Rechtszaken. In 1899 zijn bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg aangebracht 75 civiele zaken en door haar gewezen 74 civiele vonnissen (waaronder 16 faillissementen, 16 echtscheidingen on 1 schei ding van tafel en bed) en 389 strafvonnisien mee 425 beklaagden, waarvan 48 werden vrijgesproken. Van d« beklaagden bevonden zich 36 voorloopig in hechtenis, waaronder 8 bedelaars en landloopers en 1 Belgische smokkelaar. Onder de strafzaken kwamen voor 6 wegens overtreding der drankwet, 75 wegens diefstal en 147 wegens mishandeling. Voor het Hof te Arnhem is Vrijdag in hoogor beroep behandeld de zaak tegen Jacob Zeegers, door de Rechtbank aldaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens vergiftiging zjjnor echtgenoote. Daar Zeegers, zooals men weet, uit bet huis van bewaring ontvlucht is en nog niet weder is aange houden, word verstek tegen hem verleend. Na voorlezing van het rapport door den raadsheer rapporteur werden een 10-tal getuigen, waaronder een deskundige, gehoord. De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg achtte het hem ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg bevestiging van het door de Rechtbank gewezen vonnis. Gemengde Berichten. Men schrijft. ons Gisteren had alhier de 3e wedstrijd van den Zeeuwscken voetbalbond plaats tusschen «Eendracht maakt Macht" van Vlissingen en «Zeelandia" van Goes. Na een vinnigen strijd gelukte het Zeelandia haar gasten met 3 tegen 1 goal te verslaan. Met de rust was de stand 1 tegen 1 goal. De Goescke vereeniging heeft nu 6 punten, ter wijl de Middelburgsche en Vlissingsche ieder nog maar 1 punt rjjk zijn. Houdt je dus goed, Zee- landianen, opdat wij de medaille veroveren Men meldt ons uit Ierseke t De persoon, die voor een paar weken betrapt werd op het stelen van oesters, heeft zijn vonnis niet afgewacht, maar is met de noorderzon ver dwenen. Men zegt, dat hij naar Amerika getrokken is, en dat een broer, die niet heel gunstig bekend staat, is medegegaan. Krabbend ij ke. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier f276 opgebracht. In de week van 28 Dec.4 Jan. zijn van Ierseke verzonden 1,050,000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen 7072 KG. f 3645, 5860 KG. f 23—25, 53—55 KG. f 18—21, 45 KG. f 10—12, 40 KG. f 6—8. Heden ontving de heer Moerdijk te Ierseke een brief van een zyner zonen in Transvaal, waarin voorkomt dat tot do gewonden te Elandslaagte ook behoort de heer G. van Kerkwijk, een bloedverwant van het Tweede-Kamerlid voor Zieriksee en vroeger oesterkweeker alhier. Vrijdag is te Sekaliehoef, nabij Bergen-op- Zoom, door de stoomtram overreden eene vrouw, die met negotie reed. Bewusteloos werd zij naar het gasthuis te Bergen-op-Zoom vervoerd, waar zij Zaterdag overleed. De spaarpot voor weduwen en wetzen van Transvaalsche Boeren, in den vorm van een ton, door een bewoner van den Loosduinschen weg voor zijn woning geplaatst, heeft op de beide Kerst dagen en den Nieuwjaarsdag ruim f 25 opgebracht. Op 23 December werd van Alkmaar naar Delft per post verzonden een aangeteekende brief, die, na uitreiking aan den geadresseerde, in plaats van bankbiljetten, eenige stukken courantenpapier bleek te bevatten. De justitie stelt een onderzoek in. Een droevig ongeval had Donderdagmorgen plaats op den spoorweg der H. S. M. nabij Blauw kapel. De brigadier-titulair der rijksveldwacht A. Koster, gestationneerd te Blauwkapel, bevond zich daar op den spoorweg, toen hij, voor den sneltrein willende uitwijken, door den locaaltrein werd ge grepen en vermorzeld. Een vrouw met vier kinderen laat do ongelukkige onverzorgd achter. Vrijdagmorgen is ter hoogte van het station 's-Heer Arendskerke een goederentrein ontspoord twee waggons liepen buiten de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De treinenloop uit Vlissingen ondervond nogal eenige vertraging. Van A., de man, die bij het treurig ongeval bij de Axelsche Sassing een zoo groot verlies leed, is door de overspanning en het verdriet nog ge heel buiten zijn zinnen. Zijn zwager S. is thans buiten gevaar. Zoowel de omgekomen vrouw van Van A. als die van S. verkeerden in blijde verwachting. Toen de overleden vrouwen gevonden werden, bleek dat zij elkander hadden vastgegrepen, terwjjl een barer een zakdoek als een prop in den mond geduwd had, blijkbaar om het binnendringen van het water te beletten. (-M. Ct.) Nog voordeel toe. Hoe de Maatschappijen nog voordeel trekken kunnen ook door het te laat ver trekken der treinen, ondervonden, meldt men ons, twee heeren, die met den trein van 5.29 van Arn hem naar Rossen moesten. Eerst 5.40 vertrok bun treinde conducteur roept«alle maal richting Nijmegen" en voort gaat het, maar in volle vaart door naar Nijmegen 't was namelijk nog de sneltrein van 5.12. De twee heeren konden te Nij megen 15 cent bijbetalen en nog een kaartje terug nemen, zoodat de Maatschappij 60 ct. voordeel had, en de reizigers nog twee uur tijdverlies toe. Naar men verzekert, zijn Donderdag te Am sterdam 176 sterfgevallen voorgekomen. Hoe druk de begrafenis-ondernemingen het heb ben, kan men eenigszins nagaan uit het feit, dat Donderdag 81 Ijjkstaties de Plantange zijn voorbij getrokkenop weg naar de Oosterbegraafplaats.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2