ringstroepen van generaal Bulier tlians op hun bestemming zijn aangekomen en in positie gebracht. We schijnen dus nu een groot gevecht te moeten verwachten, een tweede poging van Buller om White te ontzetten. Deze ziet al lang vol vurig verlangen naar dit ontzettingsleger uit. Uit Pietermaritzburg heeft de Westminster Gazette bericht ontvangen, dat het bombardement van Ladysmith gedurende de laatste week in hevigheid ie toegenomen. Waar schijnlijk is Lange Tom weer aan het spreken geraakt. Intusschen Buller is nu gereed Ladysmith te ontzetten. Hij zal ongetwijfeld tot den aanval over gaan. Weinig geruststellend voor de Engelschen is het, dat, volgens de St. James Gazettehet geschut der Boeren de Engelsche stellingen in het westen bestrijkt. En als generaal Buller straks over de Tugela heen wil, heeft hij alle kans weer op »een onverwachte ontwikkeling" of iets van dien aard te stuiten. New-York, 4 Januari. De correspondent van de Herald te Washington seint: Men verneemt, dat de Z.-A. Republiek door tusschenkomst van den Amerikaanschen consul te Pretoria de Vereenigde Staten verzocht hun goede diensten aan te bieden. Op gezag kan verklaard worden, dat de Amerikaan- scke regeering geen plan heeft van haar politiok om niet tusschenbeide te treden af te wijken, tenzij Etfgeland en do Republiek het haar tegelijk vragen* Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 7 Januari, des voormiddags te tien uren door Ds. S. Spaans. Onderwijs. De leerlingen van school B alhier spaarden in 1899 op de postspaarbank f 396. Het plan bestaat om dit voorjaar in de pro vinciën Noord- en Zuid-Holland twee examen- commissiën te benoemen voor de hulpacte, met het oog op het te verwachten groot aantal candidaten. De spaarbank van het Nederl. Onderwijzers genootschap keert over het afgeloopen jaar 3,66 rente uit. De heer A. J. P. de Beste, hoofd eener o. 1. school te Dordrecht, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd eener openb. school te 's-Gravenhage, en tevens voor hoof'd aan een hulpschool aldaar. De hoer W. Nagelkerke, werkzaam in de openbare burgerschool aan de Lange Toren- straat no. 52 te Rotterdam, herdacht gisteren zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. Voor deze gelegenheid was een der lokalen smaak vol mot vlaggen en tropeeën versierd. Ook prijkten er de wapens van Zuid-Holland, Goes (zyne ge boorteplaats) en Zeeland. Ruim 10 uur trad de jubilaris, begeleid door zijn echtgenoote, zijn beide dochters en een zoon, onder plechtige stilte der honderden kinderen bin nen. Toen hij gezeten was, werd hem het welkomst lied toegezongen, waarna de heer S. J. F. Schip pers, hoofd der school, tot den heer Nagelkerke een toespraak richtte, waarin hij in 't kort 's ju bilaris levensloop herdacht. Geroerd dankte de oude, doch nog zoo ijverige onder wijzer, voor de waaardeerende woorden. Den jubilaris werden, behalve een aantal bou- quetten, aangeboden een prachtige tafel en zes stoelen, benevens een bloempot op piëdestal. Tegenwoordig was o. a. de oud patroon, de heer A. de Heer, die tot zijn vriend, zooals hij denju- belaris noemde, een roerende toespraak hield. (R. N.) Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld J. van de P., 16 jaar, arbeider te Ellewoutsdyk, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstraf. J. P., 20 jaar, arbeider te Kruiningen, wegens we- derspannigheid tot 6 weken gevangenisstraf C. K., 20 jaar, arbeider te Kruiningen, wegens weder span nigheid tot 6 weken gevangenisstraf J. Z., 30 jaar, arbeider te Kruiningen, wegens mishande ling tot 1 maand gevangenisstraf. M. G., 19 jaar, werkman te Kruiningen, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf. F. M., 25 jaar, werk man te Goes, wegens huisvredebreuk, mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid tot 1 maand gevangenisstraf. M. S., 25 jaar, werkman te Goes, wegens mishandeling en vernieling tot 14 dagen gevangenisstraf. Heden diende ook de vroeger gemelde zaak tegen C. v. S., E. L. d. 1. H. en W. S., beschul digd van mishandeling van den politieagent Gle- rum te Middelburg. Alle 3 beklaagden ontkenden pertinent. In een breedvoerig betoog schetste de O. v. J. de wandaad hij prees de hoogst bezadigde hou ding door Glerum aangenomen, die gehandeld had gelijk een trouw politiebeambte betaamt. De Officier moest een voorbeeldige straf vorderen tegen hen, die de over hen gestelde machten niet eerden, en vorderde tegen den lo beklaagde 11/2 jaar en tegen den 2e en 3e ieder een jaar. Uitspraak 12 dezer. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is naar do openbare terecht zitting dier rechtbank verwezen de zaak tegen den beruchten en in zyne woonplaats zeer gevreesden I. T., oud 53 jaren, arbeider, wonende te Oostburg, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van op 29 October jl. te Oostburg A. v. W., weduwe V. V., opzettelijk in hare woning te hebben aangegrepen teneinde te trachten met haar onzedelijke hande lingen to plegen. Jhr. mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg, is aan den beklaagde als ambtshalve verdediger toegevoegd. Voornoemde T. werd dikwerf veroordeeld, 0. a. in 1877 wegens moord tot 20 jaron tuchthuisstraf. H. M.'s zilverkamer. Voor de Haagsche recht bank stond gisteren terecht de gewezen zilverbe waarder, Le Blanc, in het koninklijk paleis te Den Haag, wegens diefstal van gouden en zilveren voor werpen uit de zilverkamer, geschat op een waarde van eenige duizenden guldens. Het Openbaar Mi nisterie behield zich voor den opkooper te vervol gen, die beweerde steeds tegen de volle waarde te hebben gekocht. Bekl. noemde als aanleiding zijn te hoog opgevoerd huishouden en ongeoorloofde betrekkingen. Het Openbaar Ministerie vorderde twee en een half jaar wegens diefstal. De "verdedi ger, Mr. Slingenberg, vroeg een zachtere straf we gens de verleiding, waaraan zijn cliënt door gemis aan controle blootstond. Uitspr. 11 Jan. In zyn gisteren gehouden zitting heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage in zake A. A. O., landbouwer te St. Jansteen, beklaagd van zware mishandeling, de hem opgelegde straf van zes maanden verhoogd tot een jaar. Wie is de persoon, die »kunstmatig spel" geeft in een tapperjj waarvoor de politie-ver- ordening van Arnhem vergunning van den Burge meester eischt als de muziek wordt aan den gang gebracht door het werpen van eenig geld in een automaat Do tapper was deswege tot f 1 boete veroordeeld, maar beweerde niet strafbaar te zijn, omdat het instrument speelt ook als een kind er drie centen inwerpt, zonder dat er eenige kunst voor behoeft gebruikt te worden, zoodat niet hij, beklaagde, degeen is geweest, die het kunstmatig spel heeft gegeven. De Hooge Raad heeft echter bi) zijn arrest van 20 Nov. jl. (>Weekbl. v. h. Recht" No. 7369) deze verdediging niet als juist aange nomen. Hij was van oordeel dat, wanneer een tap per in zijn tapperij voor het publiek een instru ment beschikbaar stelt, dat enkel door het inwerpen van geldstukken, tengevolge zyner kunstige samen stelling, muziek voortbrengt, en het publiek aldus de muziek verkrjjgt, alsdan die tapper de persoon is, die de muziek levert en dus »het kunstmatig spel geeft." Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over het jaar 1899. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond 10146 telegrammen, ontving er 9376, overgenomen en verder geseind werden 7856, totaal behandeld 27378. KANTOREN. Ver zonden. Ont Totaal. vangen. Baarland 157 171 328 Borselo 313 253 566 Driewegen 172 279 451 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 326 287 613 307 404 711 's-Heer Arendskerke 433 431 864 's-Heerenhoek 427 325 752 Heinkenszand 299 347 646 Hoedekenskerke 310 418 728 Kapelle 690 790 1480 KloetiDge 84 198 282 Nieuwdorp 313 361 674 145 189 334 Oudelande 124 96 220 Ovezand 209 248 457 Waarde 152 177 329 Wolfertsdijk 567 601 1168 Werd geopend 1 Juni 1899. Kolijnsplaat. Evenals in de andere Noord- Bevelandsche gemeenten wenschen velen ook hier eene kolenvereeniging op coöperatieven grondslag tot stand te brengen. Eene oproeping daartoe aan de burgerij door een tweetal ingezetenen Woensdag 11. had veel succes. Door de aanwezigen werd een voorloopig bestuur gekozen tot het ontwerpen van een reglement. On geveer 150 personen verbonden zich voorloopig reeds aan de nieuwe vereeniging. Kortgene. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht f 185. Te Waarde was de opbrengst f 152,50, te Heinkenszand f 240,70. Een vrouw uit Ierseke viel gisteravond bij het uitstappen uit den trein te Kruiningen van het tweede perron op de spoorwegrails, waardoor zij ernstige wonden aan het hoofd bekwam. De zoon van den stationschef legde het eerste verband. Te Hansweerd werd in den nacht van 1 op 2 dezer eene boeveelheid tarwe ontvreemd van het schip St. Petrus. De op onderzoek uitgetogen rijksveldwachter Almekinders vond eenige korrels terug op den weg, wat hem aanleiding gaf zich bedekt op te stellen met dit gevolg dat hg dien dag J. F. M. van Hansweerd met een kar het veld zag oprijden en tarwe opladen van onder een hoop pulp. Deze J. F. M. werd onmiddellijk gearresteerd, terwijl in den nacht van 2 op 3 dezer nog twee mededaderB Th. N. en E. v. I., beiden schippers knechts, gedomicilieerd te Antwerpen, door dien rijksveldwachter intusschen bijgestaan door andere beambten te Wemeldinge zijn gearresteerd. Het drietal dat samen 297 kilogram tarwe heeft ontvreemd is door de ijverige bemoeiingen van genoemden rijksveldwachter thans in de gevangenis. Te Groningen werd Woensdagmorgen de deur eener kelderwoning, die door eene oude vrouw werd bewoond, met geweld geopend. Eenige dagen lang was in dien kelder alles gesloten geweest. Men vond de vrouw ziek te bed liggen. Naar men zegt moet ze, toen Zaterdag de schoorsteenkap van het huis met veel lawaai naar beneden kwam, zoo zijn ge schrokken, dat ze sinds dien tijd haar bud niet heeft kunnen verlaten. Dinsdagnacht is te 's-Hertogenbosch de poli tieagent Van Daalen, een oppassend, eerst onlangs gehuwd man, terwijl hij op surveillance was, aan de Smalle Haven in het water geloopen en ver dronken. De doodstrijd van den man moet ver schrikkelijk geweest zijn, daar hij blijkbaar gerui- men tijd tot bewustzijn was, wat blijkt uit de om standigheid dat hij, in 't water liggende, nog lang op zijn hoorntje om hulp geblazen heeft. Ofschoon de omwonenden op het alarm waren aangekomen en met loffelijken ijver en moed alles in het werk 6telden, om don ongelukkige te redden, mocht dit niet gelukken. De toestand van den weg aldaar moet oorzaak zijn geweest dat hij te water geraakte. Er heerscht volgens de Dordr. Ct. te 's-Graven- deel een influenza-epidemie, waaraan velen bezwij ken, meestal menschen op gevorderden leeftijd en zij wier ademhalingswerktuigen niet in orde waren. Woensdagmorgen had te Amsterdam een treu rig ongeluk plaats. Op de derde verdieping van een in aanbouw zijnd huis stonden vier metselaars op de stelling te metselen, toen eensklaps het touw, waarmede de schakels aan het staande hout zijn bevestigd, naar beneden gleed, met het ongelukkig gevolg, dat alle vier werklieden naar beneden tui melden. Een van hen kwam er tamolijk goed af, doch de andere drie moesten per brancard naar het Buiten- Gasthuis vervoerd worden. Daar bleek dat van een de beide polsen gebroken waren. Een ander had een gebroken arm en pols, terwijl de derde in wendig zwaar gekneusd was De toestand van alle drie is zeer ernstig. Een van hen zal waarschijnlijk sterven. Volgens een der werklieden is de oorzaak van het slippen van het touw te wijten aan het feit dat er niet, zooals behoort, een klos voor was geslagen. De bouwpolitie stelde nog des middags een on derzoek in. Tot de maatschappijen, die met voldoening op het afgeloopen jaar mogen terugzien, behoort voor zeker de Stoomvaartmaatschappij »Zeeland", wier personenvervoer het nog ongekende cijfer van meer dan 100.000 bereikte. Gehechtheid aan t oude. Eergisteren, zoo meldt men ons, zou te Knijpe (Friesl.) eene verkooping van bosschen en boomen gehouden worden. Tal van houtbazen waren aanwezig. De notaris las de verkoopconditiën, waarna de oudste der houtbazen opstond en den notaris vroeg Of naar oud ge bruik de verkoopers niet tracteerden op koffie en koek De notaris antwoordde hierop ontkennend, waarop de oudste hout baas de herberg verliet, welk voor beeld door de andere bazen werd gevolgd. Zij be gaven zich nu met elkander naar eene andere herberg en wachtten daar den loop der zaak af. De oproeper kwam nu na een uur mededeelen, dat koffie en koek verstrekt zouden worden, maar de houtbazen hadden ieder een dubbeltje in do herberg verteerd en ze eischten dit terug. Ook daartoe verklaarde de notaris zich boreid, waarop alle houtbazen naar het verkooplokaal teruggingen en spoedig verscheen daar op de tafel koffie met koek. Het oude gebruik werd dus gehandhaafd (N.) De uit het huis van bewaring te Arnhem ontvluchte J. Zeegers, wegens vergiftiging veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, heeft blijkens door de justitie ontvangen bericht waarschijnlijk de wijk naar Duitschland of België genomen. Het landelijk comité tot invrijheidstelling van de drie gebroeders Hogerhuis heeft eene oproeping verzonden voor een algemeene bijeenkomst te Am sterdam op Zondag 21 Januari, voor het geval dat de herziening van het vonnis der Hogerhuizen niet door den Hoogen Raad wordt ingewilligd. In het tegenovergestelde geval zal de bijeenkomst niet gehouden worden. Dinsdag was de koopman A. van Alten te Aksel met zijn vrouw en twee kinderen, een meisje van 4 en een jongetje van 7 jaar, in gezelschap van zijn zwager W. Schieman en diens echtgenoote naar zijne ouders te Sluiskil gereden, om nieuwjaar te gaan wenschen. Bij het huiswaarts keeren werd het paard schichtig en geraakten paard en wagen, met allen, die er in gezeten waren, in het kanaal. Dit gebeurde des avonds ongeveer half zeven, tuischen Sluiskil en de Akselsche Sassing. De beide mannen, die nog tegenwoordigheid van geest genoeg hadden om op de kap van het rijtuig te klimmen, werden door inmiddels toegeschoten hulp met een roeiboot gered, doch voor hunne vrouwen en de beide kinderen kwam de hulp te laat. Vier lijken werden eenigen tijd later op het droge gebracht. Ook het paard is verdronken. NR. Ct.) »Op de kermis ziet men rare zaken", zegt het versje, doch als men zoo eens door Rotterdam loopt ook. Zoo staat midden in de Rotte, ter hoogte van de viaduct, een bordje met het opschrift »ge- vaarlijk ijs" en daar is geen stukje ijs te zien, terwijl het verderop, achter de sluis, vol ligt met schotsen, waar de jeugd met alle pleizier over loopt, doch daar is geen bordje te bespeuren. (R. N Een Nieuwjaarsklant, flink onder de pekel, staat even buiten Schiedam te oreeren tegen een boom>Jij bent 'n Engelschman en ik 'n Boer daarDe boom krijgt oen opstopper, dat de been deren in 's mans hand kraken(R. N.) Alweer eene ontsporingDe Staatsspoor, vooral op het traject GoudaRotterdam, begint zoo lang zamerhand in eene bijster slechte reputatie te ge raken. Dinsdagavond alweer eene ontsporing Ditmaal bij Goudawaar omstreeks half zeven 's avonds, bij het einde van het uitgestrekte em placement in de richting Rotterdam een beladen goederentrein gedeeltelijk is ontspoord, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alleen tot materieele schade, die nogal groot is, bepaalde zich het ongeval. Het is gebleken, dat het ongeval veroorzaakt werd door een verkeerde manoeuvre bij het rangeeren. (St.) De werklooze diamantbewerkers te Amsterdam (zegt het Hblad.) zijn nu in getal ruim drie duizend, en er komen er eiken dag bij. De opgave deze week zal wel veel grooter cijfer geven, en grooter wordt het cijfer van werkloozen, zoolang de oorlog in Zuid-Afrika duurt, en daarna nog misschien. Bij degenen, die nog werk hebben, zijn er niet weinig, die slechts voor halve dagen bezig zijn en dus maar halve verdiensten hebben. De oudste inwoner van Dordrecht, de bijna 102-jarige heer Atse Joosten de Boer, is Dinsdag overleden. De heer De Boer werd 24 Maart 1798 te Joure geboren. De influenza maakt te Amsterdam in de laat ste dagen zeer vele slachtoffers, tengevolge waar van het sterftecijfer tot een ongekende hoogte is gestegen. Gemiddeld overlijden te Amsterdam per week 160 personen in de vorige week nu is aan gifte gedaan van ruim 300 sterfgevallen en in de enkele dagen dezer week zyn weer reeds 150 op gaven van overly den bij de bureau's van het be volkingsregisters ingekomen. In de maand Decem ber 1898 stierven 748 ingezetenen voor de maand December 1899 is het cijfer 980 te noteeren. De overige maanden van het jaar 1899 hebben echter zeer lage cijfers gegeven, zoodat, ovei het ganscho jaar gerekend, 1899 toch vrijwel het gewone cijfer tot uitkomst heeft. Nopens het opbrengen van de mail-stoomboot Bundesrath maakt de Hamburger Nackrichten een van de Deutsche Ost-Afrika-Linie ontvangen mede- deeling openbaar, waaruit blijkt dat de maatschappij besloten had alles wat als oorlogicontrabande be schouwd kon worden, van vervoer met haar schepen uit te sluiten. Zy bracht daarom na het uitbreken van den oorlog twee zendingen van wapenen en krijgsvoorraad, die reeds geladen waren, niet naar de plaats der bestemming, maar loste ze te Dar- es-Salaam en te Port-Saïd. Uit een tevens openbaar gemaakt manifest betreffende de lading van de Bun desrath blijkt, dat zich daarbij niets bevindt wat als oorlogscontrabande beschouwd zou kunnen wor den. Er heerscht in Antwerpen groote ongerustheid over het stoomschip Herzog, dat de Belgisch-Duitsche ambulance naar Transvaal vervoert en verleden Dinsdag op zijn laatst te Lourenzo Marques had moeten aankomen. Men heeft geen bericht hoege naamd van het schip, dat aan dezelfde maatschappij behoort als de Bundesrath. De influenza heerscht op verontrustende wyze te Portsmouth de sterfte is bijzonder groot en steeg de vorige week tot 42 per 1000 inwoners, terwijl de gemiddelde sterfte van 't vorig jaar 16 per duizend bedroeg. Onlangs was er sprake van een driejarigen pianist in Spanje. Nader wordt dit bevestigd. De kleine heet Pepito Rodriguez Arriole en behoort tot een gegoede familie. De vader, kapitein der infanterie, stierf in den oorlog op Cuba. De moe der, een begaafde vrouw en goede pianiste, woont te Ferrol bij haar ouders. Zij was gewoon het kind op haar schoot te nemen als zij speelde en dan was de kleine altijd rustig. Eens toen zij Pepito in de kamer alleen had gelaten, gezeten in zijn kinderstoel, voor het klavier, hoorde zij accoorden aanslaan en daarna een dans spelen. Zij ging zien wie dat deed en zag tot haar verbazing dat het Pepito was. Hij was toen even 2 jaar oud. Sedert dien tyd speelt hij alles na wat hij hoort en on langs is hij reeds in het publiek opgetreden. Ook componeert de kleine Als hy 7 jaar oud is, zal de moeder hem geregeld les laten geven. In de afgeloopen week zyn te Oporto ze* ge vallen van pest en twee sterfgovallen eraan voor gekomen. Het geheele aantal gevallen is tot dusver 292 geweest, waarvan 106 met doodelijken afloop. Het Hooggerechtshof te Parijs heeft Barillier en Dubec vrijgesproken. Buffet, Déroulède en de Lur-Saluces zyn tot tien jaar verbanning veroordeeld (laatstgenoemde by ver stek) en Jules Guérin tot tien jaar opsluiting in een versterkte plaats. De straf van twee jaar gevangenis (waartoe Dérou lède gedurende de terechtzitting veroordeeld is) wordt met de verbanning saamgesmolten. Guérin zal zijn straf ondergaan in een vesting binnen Frankrijk. Het gerucht loopt, dat Buffet naar België zal gaan en Déroulède naar San Sebastian (bij Madrid). Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 5 Jan. 1900. Ondertrouwd: 4, Wilhelmus Joannes Maria Prinzen, 37 j., jm. en Maria Antoinetta Hartman, 33 j., weduwe van Ludovicus Franciscus Fagel. Geboren 4, Leuntje, d. v. Marinus Nieuwen- huijse en Magdalcna Johanna Osiewaarde. 362ste Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Donderdag 4 Januari. 4e lijst. 100: 15900 16190 65: 5521 5615 9797 Marktberichten. MIDDELBURG, 4 Januari 1900. Tor graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren met uitzondering ven ronde Bruine Boonen. nog al ruim van granen en peulvruchten. Door de heropening der vaart ging in den handel dan ook wat meer om. De noteering is als volgt: Puike jarige Tarwe f6, nieuwe dito f 5>0 a 6, Rogze niet ter veil, Wiutergerst f B,f>0, Zsmer dito t 4,90 a 6, Walch. Witte Boonen f 10,86 a 10,60. ronde Bruine Bomen 110,75 a f 11lange dito f8,50 a 9, Paardenboonen f 6, groene Kook- erwteu f7,75 a 8, Kroonerwten f8,50 a 8,75 naar kwaliteit, Koolzaad niet ter markt. Boter fl,95 a 1,05 per kilo Eieren f6,— per 100 atake.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2