1900. N°. 2. Donderdag 4 Januari. 87sle jaargang. naar De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bgblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. i:oi K m. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 eent per regel. BAÜiifcitWËKK. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag den 3 Februari 1900 des morgens te 10 uren in het Raadhuis aanbesteden Het uitbaggeren van de Oostvest te Goes. De voorwaarden liggen in het Raadhuis ter in zage en afschriften er van zjjn tegen f0,40 per stuk aldaar verkrijgbaar. Goes, den 2 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. VEE-UITVOER Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de invoer van melkvee langs Selzaete is geoorloofd en langs Clinge (station) is verboden met ingang van 1 Jannari 1900. Goes, 2 Januari 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. i. Wanneer we een terugblik slaan op wat op poli tiek gebied buiten ons land gedurende het jaar 1899 heeft plaats gehad, wordt onwillekeurig het eerst onze aandacht gevestigd op de vreeselijke menschen- slachterij, die in het laatst der 19de eeuw nog kon woeden. Het afgeloopen jaar, zoo bemoedigend aan gevangen in het blijde vooruitzicht op de resultaten der vredesconferentie, in de hofstad van ons land gehouden, is geëindigd, terwijl een bloedige oorlog in vollen gang is 1 Veel verwachting had men trouwens niet van deze eerste poging om het oorlogvoeren tot de ge schiedenis te doen bohooren. Het is zelfs de vraag, of daardoor niet juist een reden tot ontevredenheid te meer in de wereld is gebracht door de uitslui ting van den Paus en van de Transvaalsche Repu bliek tot deelname aan de conferentie. Het beste, dat men van het manifest van den Russische» Czaar nog hopen kan, is, zooals de N. li. Ct. opmerkt, dat het de beteekenis heeft van eon nietig begin van later meer welslagende pogingen om de steeds toenemende krijgstoerustingen te beperken, den oor log te voorkomen of te verzachten en, waar het kan, alle politieke geschillen te beslechten door een scheidsgerecht. In de onderlinge verhouding der verschillende groote mogendheden in Europa is niet veel ver andering te bespeuren de werkelijke verhouding is vrijwel dezelfde gebleven. Van het Drievou dig Verbond, Duitschland-Oostenrijk-Italië, be merkte men weinigDuitschland en Rusland ver keerden op zulk een vriendschappelijken voet, dat zelfs de Czaar een bezoek bracht te Berlijn en ook Frankrijk toonde meermalen aan Rusland, ja zelfs aan Duitschland de broederhand te willen reiken. Alleen Engeland staat op het oogenblik sterk geïsoleerd. De houding van Chamberlain heeft by den Duitschen Keizer, die wel een bezoek bracht aan zgn grootmoeder Victoria doch niet aan Engeland als mogendheid, blijkbaar geen goedkeu ring gevonden en zelfs in Amerika zijn in de laatste dagen ondubbelzinnige blijken van sympathie voor de Boeren, dus van antipathie tegen de Engelschen geuit, en waar er op gewezen wordt dat eene plaats op het Duivelseiland vacant is, laat men niet on duidelijk doorschemeren door wien die plaats nu zou kunnen worden ingenomen. Uiterlijk zijn echter de betrekkingen vaü alle mogendheden tot Engeland nog van vreedzamen aard. In China wist Engeland met Rusland tot een overeenkomst te geraken aangaande den aanleg van spoorwegen, waardoor in dat gedeelte der we reld ten eind kwam aan een strijd tusschen beider belangen. Italië heeft zijn aanspraken op afstand van grondgebied aan de Sanmoen-baai niet voort gezet en stelde zich tevreden met eenige concessies. In Oost-Azië is wel het belangrijkste verschijnsel de toenadering tusschen China en Japan, ofschoon nog niet is gebleken, dat die op genoegzaam hech ten grondslag berust, om van duur te zgn. Een dreigend gevaar voor de goede verstand houding tusschen drie naijverige mogendheden ont stond in en over den Samoa-archipel, doch door een EngelschDuitschAmerikaansch verdrag werd het uit den weg geruimd. Hot koningschap over die eilanden werd afgeschaft en vervangen door een bestuur derj vertegenwoordigers dier mogendheden. De invloed der Amerikanen in den Grooten Oceaan is door de aanhechting van een der Samoa-eilanden versterktEngeland hoeft, misschien om later hier of daar een beteren slag te slaan, eenige aanspra ken opgegeven en Duitschlands handelsbelangen hebben er de overhand behouden. In deze enkele woorden is de staatkundige toe stand in en buiten Europa gedurende 1899 in grove trekken aangegeven. Gaan we thans nog kort na den loop der gebeurtenissen in de ver schillende landen afzonderlijk, dan blijkt, dat de geschiedenis van het jaar 1899 in meer dan één opzicht hoogst merkwaardig en wol geschikt is om tot moedeloosheid te stemmen, ware hot niet, dat ook menig lichtpunt de hoop op betere toestanden levendig doet houden. In Frankrijk, waar het groote Dreyfus- drama word afgespeeld, zagen wij recht plegen door toepassing van het schandelijkste onrecht, dat de wereld wellicht ooit aanschouwde. Toch is het lichtpunt ook hierin, dat de martelaar van het Dui- vols-eiland thans weder te middon van de zijnen leeft. Dit slot bevredigt, al is het niet volkomen, maar er is iets in, waardoor men zeggen kanhet is wellicht zoo het beste, omdat anders de strijd tusschen het leger en het recht nog grooter omvang had gekregen, en een andere uitslag den martelaar het brooze leven had kunnen kosten, of een groote inwendige beroering van het land teweeg had kun nen brengen. Do Dreyfus-zaak beheerschte Frankrijk het geheele jaar. Zij is het, die, na den dood van Faure, Loubet tot president der Republiek verhief, de betoogingen te Auteuil veroorzaakte, waarvan een aantal arrestaties en processen het gevolg waren en ook de aanleiding vormde tot den val van het ministerie-Dupuy, dat tegen alle heerschende in vloeden niet bestand bleek, en zoo kwam het, uit zoo zeer uiteenloopende elementen bestaande Kabinet Waldeck-Rousseau aan het bewind, waarvan echter alle leden eenstemmig de verdediging der Republiek voorstaan. Do buitenlandsche politiek van Frankrijk is be vredigend en de leiding daarvan is in de zeer voorzichtige handen van minister Delcassé, die het iedereen naar don zin tracht te maken. Overigens traden de door en door bedorven staatkundige en maatschappelyke instellingen van Frankrijk in 1899 in het volle licht. Nauwelijks ontsnapte het aan een misdadige poging tot om verwerping van den bestaandsn regeeringsvorm, ten bate van een nieuw koningschap, dat het onherroepelijk aan de oppermacht van het leger zou hebben overgegeven en de ontwikkeling der verwaarloosde burgerlijke instellingen nog langer zou hebben tegengehouden. Van geen enkel volk van Romaanschen oorsprong trouwens valt veel goeds te zeggen. Spanje vertoont, zegt de N. R. Ct. terecht, het ongelukkige beeld »van een uitgeput, teleurgesteld, verslagen en berooid land, dat de kracht van geest en van middelen mist om door ontwikkeling van het land en door regeeringsbeleid te herwinnen, wat het aan koloniaal grondgebied heeft verloren." Tal van partgen overstelpen elkander met de bit terste verwijten en onder dat alles winnen de Republikeinen in macht, die zich o. a. uit in weigering om belasting te betalen. Hoewel de Regeering daartegen krachtig is opgetreden, is do oppositie wel bedwongen, maar niet vernietigdzij houdt verband met de algemeene ontevredenheid over de hooge onkosten van oorlog en marine, die tijdens den oorlog met Amerika werden gebillijkt, doch die men nu met vele millioenen wil vermin derd zien, waartegen echter een invloedrijke groep van generaals en militair-gezinden zich verzet. Betrekkingen met andere mogendheden heeft Spanje op het oogenblik niet, zoodat gezegd mag worden, dat het eens zoo machtige rijk daalde tot een mogendheid van den derden rang. Spanje, het ons reeds van vóór vier eeuwen als zoo machtig bekende Spanje in liquidatie! En Italië Het wist zich te handhaven in de rij der staten. Zijne positie in het Drievoudig Verbond bleef dezelfde. Met Frankrijk sloot het een handelsverdrag. Het échec in het verre Oosten schijnt het lijdzaam te dragen en het bepaalde zich nu tot het bestuur en de ontwikkeling der kolonie Eritrea. Maar inwendig blijven in Italië de treu rigste sociale wanverhoudingen bestaan, als een ge volg van eene geheel bedorven wetgeving en staats bestuur. Overal daar een Augias-stal en niemand bekwaam om dien te reinigen Erkend moet evenwel worden, dat het ministerie- Pelloux daartoe eene poging doet, en wol vindt wat door generaal Pelloux wordt voorgesteld, niet steeds iteun bij het parlement, maar als het ministerie voet bij stuk houdt en flink don bezem hanteert, dan mag waarschijnlijk in 1900 Italië eenige zuive ring ondergaan, die het kwaad doet verdwijnen en den bodem voor vruchtbare hervormingen geschikt maakt. (Slot volgt.) GOES, 8 Januari 1900. Een circulaire van den Min. van Binnenland- sche Zaken van den 14n Dec. behandelt maatregelen met het oog op de mogelijkheid dat het p e s t - gevaar ons land meer nadert. Zij gaat uit van de veronderstelling, dat, wanneer onverhoopt ook in Nederland een geval mocht voorkomen, de moge lijkheid van uitbreiding van de ziekte niet uitge sloten is. Dit geeft den Minister aanleiding er, voor zooveel noodig, aan te herinneren, dat het voor alle colleges en autoriteiten, wien het aangaat, plicht is met al de hun ten dienste staande middelen, al het mogelijke te doen tot afwending dier ziekte en wanneer zij in ons land mocht verschijnen tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Hjj vertrouwt dat de college» van Ged. Staten en de Commissa rissen der Koningin hierop zullen toezien en be paaldelijk ook werkzaam zullen zijn in die gevallen, waar een dadelijk optreden volgens de wet mogelijk en noodig is. De minister verzoekt hun de gemeente besturen en de burgemeesters inzonderheid te wijzen op het gewicht hunner taak ten deze en hun namens den Minister een nauwgezette snelle en krachtige toepassing van de wet van 4 Dec. 1872 (St.bl. no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, welke op de pest van toepassing is verklaard, waar noodig, aan te bevelen. Voorts brengt d» Minister in herinnering op welke maatregelen het ter be strijding der pest vooral aankomt. Men schrijft aan de N. R. Ct. Reeds meermalen is er, ook in dit blad, op gewezen, dat de quarantainestallon aan de Belgische grens broeinesten zijn van bemettelgke veeziekten. Thans is dit op nieuw gebleken te Clinge. Daar is in de zoogenaamde gezondheidsstallen eensklaps het mond- en klauwzeer hevig uitgebroken. Den 15en Dec. werden in die stallen ruim 70 schoone, Neder- landsche koeien opgenomen. Deze dieren, op de voornaamste Nederlandsche markten aangekocht, werden na keuring zeer gezond bevonden. Pa6 acht dagen zijn ze echter in die rgksstallen, waar toen weken geleden ook het mond- en klauwzeer ge- heerscht heeft, of de gezonde dieren werden treurig en lusteloos en weldra is het grootste gedeelte zoo zeer door de ziekte aangetast, dat zelf» de uier aangestoken is en er weldra twee koeien bezwijken. Do veoarts, met het gezondheidstoezicht belast, geeft van dezen treurigen toestand kennis aan den minister van landbouw en weldra komt het tele grafisch boricht, dat al de koeien teruggezonden moeten worden naar Nederland en wel langs den zelfden weg, waarlangs zij gekomen waren. De burgemeester van Nederlandsch Clinge wei gert echter do zieke dieren door zijne gemeenten te laten gaan en in Hulst wil natuurlijk niemand zijne stallen beschikbaar stellen voor het besmette vee. De veekooplui, ten einde raad, roepen de hulp in van den heer F. van Brussel, landbouwer-volks vertegenwoordiger, die in de Belgische Kamer steeds aandringt om do grenzen te openen voor het Neder landsche vee. Deze heer is aanstonds bereid, en aan zijn persoonlijke tusschenkomst is het te danken, dat nu van het ministerie bericht gekomen is, dat al de dieren in de quarantainestallen mogen ver toeven tot ze genezen zijn. De veekooplui, die voor veel geld hunne dieren op de Nederlandsche markten hebben aangekocht, lijden door dit geval toch weer groote schade want al genezen hunne koeien, ze zullen bij het verlaten der «tallen veel aan waarde verloren hebben. Daarenboven moeten de kooplui al de onkosten, als voedering en verzorging in de quarantainestallen, zelf betalen. De burgemeesters van Bergen-op-Zoom en Rilland-Bath hebben een vergadering uitgeschre ven, in zake het aanleggen van een weg langs den Scheldedam. (N. R. C.) lerseke. In het jaar 1899 zijn op het telegraaf kantoor alhier behandeld 12337 telegrammen, waarvan 1959 verzonden en 10378 ontvangen. Op de postspaarbank werd ingelegd f 33146,34 '/a on teruggevraagd f 30133,57. Er werden 56 nieuwe boekjes aangevraagd. Bij kon. besluit is G. A. Vorsterman van O ij e n hoofd der openbare lag»re school te Aardenburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naar wij vernemen zullen van de ontwerpen van de aanstaande zomerdienstregeling op de sporen door het departement van wa terstaat, by wjjze van proef, afdrukken voor be langhebbenden verkrijgbaar worden gesteld, ten einde hen in do gelegenheid te stellen opmerkin gen tijdig vóór de definitieve vaststelling der dienst regeling kenbaar te maken. NR. Ct.) Ten| einde eenige regelmaat te brengen in den gedesorganiseerden treinenloop, wordt dezer dagen een ministerieel besluit verwacht, waarbij eenige treinen op de baanvakken der H. IJ. S. M. Amsterdamden HaagRotterdamHoek van Holland en omgekeerd, voorloopig worden op geheven. Te vervullen is de betrekking van leer- aar in de tuinbouw-architectuur aan de afdeeling Tuinbouwschool der Rgkslandbouw- school te Wageningen. Jaarwedde f800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór 15 Jan. 1900 aan te melden by den inspecteur van het middel baar onderwijs F. B. Löhni» te 's-Gravenhage. Uit Den Haag wordt aan de Ttlegr. geschre ven. Gij vraagt mij hoe onze regeering oor deelt over het einde der eeuw en of zij, ge lijk Duitschland, de nieuwe laat beginnen op 1 Januari a. s., en of ik zoo goed zou willen zijn, daarnaar eens te informeeren en uw spoedig in te lichten. Uit de moest geloofwaardige en vertrouwbare bron kan ik u antwoorden, zoo geloofwaardig en vertrouwbaar alsof da minister van binnenlandsche zaken zelf mij te woord had gestaan. Het antwoord luidt »Daar uit de bepaling van het tijdstip, waarop de twintigste eeuw begint, naar de meening dezer Regeering, geen enkele Regeeringsdaad voortvloeit (zooals b. v. het slaan eener medaille of het in richten eenor officiëelo plechtigheid, stelt de Re geering ten opzichte der bepaling van dat tijdstip zich geen partij." Dus of de 19de eeuw gaat, en de 20ste begint, overmorgen of overmorgen over 'n jaar, de Regee ring als zoodanig is niet voornemens er notitie van te nemen. Bij de Zuid-Afrikaansche Ver een i g i n g is tot heden ingekomen en ingeschre ven tot een bedrag van f 887,312. Het Roode Kruis ontving tot dusver in het ge heel f168,966. Wjj lezen in de Vaderlander Koningin Victoria is het hoofd der epis- kopaalsche Kerk Keizer Willem is het hoofd van zijne evangelische landskerken Keizer Nico- laat is het hoofd der orthodoxe Grieksche Kerk. Wat belooft dat veel voor Christendom, voor goede trouw on g e r e cht igheid! En waar mede houden nu die Christelijke Majesteiten het meest zich bezig? Met het beloeren en belagen van elkander. Onafgebroken zijn zg er op uit, el- kaór in de engte te drijven, afbreuk te doen, el kander vóór te zijn, als er winst te behalen, macht te veroveren valt. Hoeveel er geveinsd, geïntrigeerd, gelogen wordt, om in dezen wedren de eerste te worden en te blijven, zal later waarschijnlijk dui delijker worden dan het nu is." Uit Bern ontvangt de Züricher Post dit merk waardige berichtDe Engelsche gezant heeft ver- toogen gericht tot de Bondsregeering, wegens tal rijke wervingen voor Transvaal. Men heeft geconstateerd, dat in Wallis vele jongelieden voor Engeland zijn aangeworven en naar Marseille gebracht. Daar zeiden de ronselaars plotseling, dat Engeland geen menschen meer noodig hadzij konden echter tegen oen hooger handgeld naar Transvaal gaan. Daar de meesten zonder middelen waren, bleef hun niets over dan toe te geven. Op die manier moeten reeds meer dan honderd Zwitsers met hetzelfde Fransche schip naar Delagoa-baai zijn vertrokken. Het onderzoek dat de Bondsregee ring instelt zal, naar de gezant hoopt, de zaak ophelderen. Op vele plaatsen worden nu journalisten scholen opgericht. Parijs beeft het voorbeeld gegeven, daarop volgde Berlgn en nu wordt er te Madrid een opgericht, die 1 Februari al geopend wordt. Onder het hoofd Britsche overwin ningen, schrijft het Handelsblad »Waarom zouden we maar niet altjjd spreken van »Britsche overwinningen Een lezer verweet ons gisteren dat we den En gelschen geen overwinning gunnen. We hebben geantwoord dat we hun er vele toowenschen van de soort, die ze al hebben behaald die van French inbegrepen. fMen zie onder de rubriek Transvaal.) Want dat is weër net zoo'n overwinning als de vorige. Het verslag van generaal French, waarop het departement van oorlog op zijn minst twaalf uur heeft ^gestudeerd" voor het voor openbaar, making geschikt was, is door dc redigeerkunst dcc

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1