a900. N°. 1 Maandag 1 Januari. 87ste jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. SCIIOOLBEZOIÏli. SECRETARIE. i T D R K L 1 N G GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo hinner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentiên vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone adyertentiün is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen yorden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes of bonedon de twaalf jaren, die volgens de daar van te maken staten zich op 1 Januari in de ge-» meente bevinden, doch niet ter school gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning (ge neeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van uiet-schoolgaanden zjjn gebracht, of dat hun het niet-schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 30 December 1899. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINIv. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Secretarie der gemeente zal MAANDAG 1 JANUARI 1900 geopend zijn van 1012 uren, voor aangiften van den Burgerleken Stand. Goes, den 30 December 1899. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Nieuwjaars-commissie, daartoe in staat ge steld door de bijdragen der ingezetenen, zal op MAANDAG 1 JANUARI 1900 des middags te één uur in het Weeshuis eene doen van eetwaren aan de armen dezer gemeente. De raeergegoeden worden uitgenoodigd op dien dag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reiken, en de armen worden gewaarschuwd, dat tegen het bedelen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 30 December 1899. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Een nieuwe t ij d kring. Bij deze jaarwisseling doet zich de bijzonderheid voor, dat er verschil van gevoelen bestaat over de vraag, in welke eeuw wij ons bevinden Er zijn er, die meenen, dat met 1 Januari 1900 de twin tigste eeuw is begonnen anderen kunnen nog niet scheiden van de negentiende en blijven haar nog een jaar getrouw. Wij rangschikken ons onvoorwaardelijk onder de laatsten. Als onze jaartelling is aangevangen met de geboorte van Jezus, dan was het eerste jaar pas verstreken toen Jezus een jaar had geleefd. Eerst daarna begon het tweede jaar, dat weder 365 dagen noodig had eer het voltooid was enz. De eerste eeuw was dus eerst voorbij toen, niet 99, maar 100 jaren verhopen waren. Hetzelfde is natuurlgk het geval met de volgende eeuwen en zoo moet ook het honderdste jaar van de negentiende eeuw verhopen zijn eer de eeuw uit is èn een volgende begint. Tegen onze meening wordt aangevoerd, dat het niet vaststaat hoe men bij den aanvang der christe lijke jaartelling gerekend heeft en dat men zich aan die oorspronkelijke rekening niet steeds heeft gehouden. Mogelijk is dit. zoo, maar dat zou wel vis gevolg kunnen hebben, dat men eigenlijk reeds enige jaren verder is dan 1899 of ook dat dit aantal iren nog niet bereikt is, maar wat doet dit er toe u toch blijkbaar reeds zooveel eeuwen achtereen geene verandering in de jaartelling is gemankt, <i men op dezen dag toch algemeen begint te hrijven 1900 en dus terecht of ten onrechte dit artal als juist aanneemt En dit vaststaande, is <t toch niet te ontkennen, dat bet jaar 1900 nog 'heel behoort bij het honderdtal, dat eene eeuw vr) moet maken, evenzeer als de honderdste gul- ra geheel noodig is om eeno som van f 100 bijeen te hebben. Stellen wij dus onze gelukwenscben in een nieuwe eeuw nog een jaar uit, niet minder welgemeend is toch onze gelukwensch aan alle lezers en leze- -essen van ons blad bij de intrede van het jaar 1900, de laatste maal dat wjj in deze eeuw onze gelukwenscben bij de jaarwisseling kunnen uit brengen. En ook de intrede in dit laatste jaar der negentiende eeuw stemt tot nadenken. Welk een ontzaglijke spanne tijds ligt er tusschen het be gin en het naderende einde dezer 100 jaren Hoe snel is de tijd voorbijgegaan in het oog van velen onzer, die in de eerste helft dezer eeuw hebben geleefd en nu op hoogen of betrekkelijk hoögen leeftijd den blik terugwerpen op wat achter hen ligt. De jaren zijn omgevlogen als de korte dagen van het jaargetijde, waarin wij thans leven. Hebben wij, oud of jong, altijd den tijd benut Al was ons werkplan opgemaakt, al lagen de materialen ge reed en al waren oog en hand vaardig, hoe dik wijls is ons niet het schemeravonduur overvallen en moesten wij bij kunstlicht de schade trachten in te halen van menig verzuim, bij zonlicht begaan Een levensbeeld en toch ook weer geen beeld des levens, in zooverre als, waar de avond des le vens voor ons daalt, kunstlicht ons niet meer ba ten kan. Het leven is een korte dag, in de ware betee- kenis van het woord en, zooals het gansche leven is, zoo is ook elk deel daarvan in hot bijzonder. Daarom is het zoo goed, die afzonderlijke deel en niet als ongemerkt in elkaar te laten loopen. Daarom is het zoo noodig, de kracht en de beteekonis onzer maatschappelijke gedenkdagen niet te doen verloren gaan zoo goed, op eiken dier dagen ons opnieuw onze plichten te herinneren, die alle vervuld moe ten worden, al ware nog minder tijd ons geschon ken onze plichten in Staat en Kerk, in bet. huiselijk leven, in het onderling samenzijn, in den dagelijk- schen werkkring, altijd en overal. Wanneer wij U toewenschen moed en kracht om die plichten behoorlijk te vervullen, dan liggen in dien wensch de beste verwachtingen opgesloten. De aanvang des jaars is een tijdperk van wen sch en. Men nadert, elkander in deze dagen; maar men is het er niet over eens, of het p. f. dan wel m. g. moet zijn. Een - nonse'ns-quaestie, zal men zeggen. Jamaar dan toch weer iets, zóó geschikt om ons er aan te herinneren, dat het minder op den vorm en meer op de gezindheid moet aan komen. Wij wenschen dikwijls, veel en lang, en toch weten wij zeer goed, dat geen onzer begeerten iets veranderen kan aan de richting van die on zichtbare wereldorde, die we slechts gevoelen kun nen, en die zoo oneindig ver boven ons begrip verheven is. Wij wenschen elkaar veel heil en zegen toe, wij wenschen welvaart en orde, vrede in het wereld verkeer, vooruitgang en ontwikkeling in het be stuur van stad en land. Maar laten we daarbij niet vergeten, dat geen onzer wenschen op zich zelf iets van al dat goede kan uitwerken, en dat er zoo ontzaglijk veel meer wordt gevorderd, om vorm en leven, wenschen en gedragingen, althans eenigszins te doen harmoniëeren. En toch, daarop moet worden aangestuurd. Zal hot wél zijn, dan moeten de tonen in den Nieuwjaarsmorgen een preludium voor het geheele jaar-oratorium zijn dan moeten we in oprechtheid meewerken tot alles wat de vervulling dier wen schen kan bevorderen. Als we dat bedenken, dan zullen we misschien wat minder gul zijn in onze wenschen voor anderen en wat matiger in onze verwachtingen voor ons zeiven, maar, waarlijk, het zal niemand tot schade wezen. Wij wenschen innig en hartelijk den vrede tus schen de volken verstoring daarvan brengt zooveel jammer en ellende over de wereld. Maar die vrede zal telkens weer verstoord worden, zoolang niet elk individu, van den hoogste tot den laagste, vrede wil en er daadwerkelijk het zijne toe bijdraagt, door woord en schrift, waar het voorkomt ook door zijn stem, elk, van wat rang of stand, met hoe zwakke krachten en hoe geringe middelen ook begaafd. We wenschen orde en welvaart. Uitmuntend Doch, laten wij dan bedenken en er naar hande len, dat wij niet kunnen roeien tegen den stroom opdat de natuur zelve ontwikkeling predikt dat we niet kunnen vasthouden aan versteende vormen en verouderde begrippen. Er zijn wetten en instellingen, en wij verbazen ons over hare geringe praktische waarde. Ligt het soms niet aans ons? Zijn wij zelf altijd en ten volle bereid om de wetten te handhaven'; ons vrijwillig te onderwerpen aan het gezag, om eerlijk en trouw te betalen wat wij schuldig zijn Doch waartoe voort te gaan op dezen weg, met voorbeelden als bezaaid Het is behoorlijk, dat wij elkander het goede toewenschen. Laat het, dan zijn in alle oprechtheid, mot den ernstigen wil om de harmonie te bewaren tusschen woord en daad. En worden de bescheiden en rechtmatige wenschen niet vervuld, worden de verwachtingen teleurgesteld, laat het dan zijn zonder eigen schuld en dus ook zonder pijnigend zelfverwijt. De nieuwe dag is weer aangebrokeneen korte dag, ook reeds weder met de teckencn van de naderende avondschemering, want do jaren zijn als een dag. Welaan dan, lezers en lezeressen, opnieuw de levenstaak opgevatmet kalm beleid, met on- wrikbaren moed, met stalen ijver, met diepen ernst Kunnen, willen we dat, dan blijft er altijd nog wel een plaatsje over voor de hoopdie niet beschaamd wordt. Moge die hoop ons allen leiden in het laatste jaar dezer eeuw mogen wij, doende wat de hand vindt om te doen, die hoop werkelijk niet beschaamd zien. Allen heil en voorspoed GOES, 30 December 1899. In 1899 zijn o. a. overleden in het bin nenland: Mr. G. N. de Stoppelaar, lid van den raad, voor zitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken enz., te Middelburg. Mr. J. C. R. van der Bilt, oud lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, te Heinkenszand. Jkr. mr. M. A. de Savornin Lohman, oud advo caat generaal van den Hoogen Raad, oud gouver neur van Suriname, te 's-Gravenhago. Mr. O. W. Star Numan, griffier der Eerste Ka mer, te 's-Gravenhage. Gerard Keller, oud-hoofdredacteur der Arnhem- sche Courantte Arnhem. Dr. A. T. van Aken, inspecteur van het middel baar onderwijs, te 's-Gravenhage. Dr. J. A. Wijnne, oud hoogleeraar, te Utrecht. Jacob Maris, schilder, te 's-Gravenhage. Dr. W. B. J. van Eijk, inspecteur van het mid delbaar onderwjjs, te 's-Gravenhage. Mr. W. G. Baron Brantsen van de Zijp, lid van de Eerste Kamer, te Arnhem. W. A. de Laat de Kanter, bewaarder der hy potheken. van het kadaster en de sebeepsbewijzen, te Rotterdam. J. Visser, oud-hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en s-Gravenhagete 's-Gravenhage. Mevr. Catharina Beersmans, tooneelspeelster, te Rotterdam. F. Lion Cachet, predikant, te Rotterdam. In het buitenland: Félix Faure, president der Fransche Republiek. Toekoe Oemar, hoofd der Atjoh-partij. Aartshertogin Maria Immaculata Clementine van Oostenrijk. Gravin van Waldeck-Pyrmont, douairière van graaf Bentinck. Aartshertog Ernst van Oostenrijk. Rosa Bonheur, Fransche dierenschilderes. Grootvorst George Alexandrowitch van Rusland. Cornelius van der Bilt, Amerikaansch spoorweg koning. Scheurer-Kestner, Fransche senator, vooral bekend door zijn optreden in de Dreyfus-zaak. Kolonel Schneider, militair attaché bij de Oosten- rjjksche legatie te Parijs, mede bekend uit het Dreyfus-proces. Generaal Symons, aanvoerder der Engelsche troepen, gesneuveld in den slag bij .Glencoe. Commandant Koek, aanvoerder der Transvalers, gesneuveld in den slag bij Elandslaagte. Generaal Viljoen, aanvoerder der Vrijstaatsche troepen, gesnouveld in den slag bij Glencoe. Dr. H. J. Coster, ex-staatsprocurour der Z.-A. Republiek, gesneuveld in den oorlog tegen Enge land, waarin hij streed als officier bij bet. Holland- sche vrijwilligers-korps. lerseke. Gisteren hield de gemeenteraad eene vergadering, gepresideerd door den heer Sinke, burgemeester. Daarin werd voorgelezen een schrijven van het bestuur der Breede Watering bewesten lerseke, in antwoord op een verzoek van den Raad om een bijdrage in de kosten van verharding van een paar wegen. Het bestuur meldde, dat het geen vrijheid had gevonden om aan ingelanden een invvilligiug van hot verzoek voor te stellen, omdat gebleken is, dat de aangrenzende polders en gemeenten niet genegen zijn in de kosten bij te dragen. Tot leden van het Burg. Armbestuur werden herkozen de heeren J. Sandee en A. Sandce. Tot ouderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 1 werd met algemeeno stemmen benoemd de heer A, F. Plasschaart te Overslag. Met hem stond op de voordracht de heer S. Beenhakker te Heinkenszand, die evenwel niet in het bezit was van de gevraagde akte voor vak j. Voorstellen om te beschikken over de post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 43,33, waarbij f 15 voor gratificatie aan de veldwachters, elk f 7,50, voor buitengewone politiediensten, wer den met algemeene stemmen goedgekeurd. Ton slotte werd een suppletoir kohier voor de hondenbelasting vastgesteld, waarop 18 honden met een gezamenlijken aanslag van f 28,50 voorkwamen. Hoedekenskerke. Benoomd tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur alhier dhr. J. L o u i s s e. Met ingang van 1 Januari e. k. is aan den beer P. J. de Witt, te Arasterdam, secretaris van het bestuur der Liberale Unie, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Met de waarneming van het secretariaat heeft zich het lid van het bestuur, de heer C. A. Ze 1- v e 1 d e r to Utrecht, belast. Bij dr. Kuyper is voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika ontvangen f2000, van eenige belang stellenden in Sioux-Centra, Iowa, U. S. A. Standaard Oorlog Transvaal. Londen, 29 December. De Standard verneemt uit Durban, dd. 27 DecemberIemand, die pas uit Transvaal is gekomen, vertelt, dat het land in bloeienden staat verkeert. Een uitmuntende oogst wordt binnengehaald, voornamelijk door vrouwen en Kaffers. De Boeren krijgen over Delagoabaai aanmerkelijke hoeveelheden munitie, ingevoerd in piauokisten. De Daily Mail schrijft van de ToegelaDe stel lingen der Boeren zijn zeer krachtig versterkt. Vele loopgraven zijn bomvrij gemaakt. Tramwegrails maken het mogelijk kanonnen met verbazende snel heid te verplaatsen. Voorts zijn ondergrondsche gangen aangelegd. Alle stellingen zijn goed voorzien van snelvuur-kanonnen. De granaten der Boeren springen thans goed en alle afstanden zjjn goed opgenomen. Kaapstad, 27 December. Er is goede reden te gelooven, dat vele bekwame Belgische en Neder- landsche artilleristen van April 1896 af regelmatig in troepjes in Transvaal zijn ingevoerd tot aan den vooravond van den oorlog toe. Zij kregen f 600 gereed geld bij hun vertrek en evenveel bij hun aankomst te Pretoria, en f 6 per dag soldij en een stuk land. Dit verklaart het voortreffelijk schieten der Boeren. Bij de nieuwerwetsche kanonnen zijn ook specialiteiten. Londen, 29 December. De Times verneemt uit Lourentjo Marques dd. 23 December. Het gerucht gaat bier dat Matthias Steijn, broeder van den president, en 800 Vrijstaters definitief weigeren, nog langer in commando te bljjven, daar zij alle sympathie voor de zaak verloren hebben. »De forten om Pretoria zijn voorzien van mond kost voor twee jaren en schietvoorraad hebben de Republieken in overvloed. De forten wrorden door deskundigen voor onneembaar gehouden. Zij zijn ingegraven in de toppen van kopjes en geheel voor het oog verborgen. Zware pantserplaten vrijwaren hen aan de bovenzijde voor de vernielende macht van granaten. De forten zijn van hot beste en aller modernste belegeringsgeschut voorzien, dat door Duitsche artilleristen wordt bediend. Dat de Boeren gebrek aan proviand zullen krijgen behoeft men niet te vreezen, zij hebben overvloed van alles en bovendien kunnen zij levensmiddelen invoeren. Al zou Engeland neiging hebben dezen invoer te beletten, dan zou het dit niet kunnen doen om de vele krijgsgevangenen te Pretoria. Natuurlijk zouden de Boeren die het eerst aan den hongerdood prijsgeven. (Men zal zich herinneren dat Engeland het beslag, gelegd op een schip met meel, heeft opgeheven, toen President Kruger ver klaarde dat het meel niet voor de Boeren, maar voor de krijgsgevangenen was bestemd.)" P a r ij s 29 December. De Temps verneemt uit Londen Hot ministerie van oorlog heeft telegrammen ont vangen, die het niet openbaar heeft gemaakt. De toestand zou gisteren aldus geweest zijnEr is openlijke opstand van de Afrikaan der s op minder dan 80 K.M. afstand van Kaap stad. De verbindingslijn van de generaals French en Gatacre, door de Vrijstaters in het nauw gebracht, is door de Afrikaander s afgesneden. Gisteren is er aan de Modderrivier een bloedige slag geweest en Lord Methuen heeft zich ten zuiden van de rivier moeten ver schansen, terwijl rijn verbindingslijnen afgesneden zijn. Generaal Buller heeft zich tof 0|) Maritz- burg moeten terugtrekken. Do toestand te Ladysmith is wanhopig. Volgens een nog onbevestigd gerucht, denkt Lord Roberts er over, zijn aanval door Zoeloeland te doen en te dien einde in St. Luciabaai te landen. Volgens een telegram uit Chieveley aan de St. James Gazette is de Toegela sterk gezwollen. Te Ladysmith is de warmte 104 graden F. De verliezen der Engelschen bedroegen tot gis teren in het geheel aan officieren 82 gesneuveld, 258 gewond, 98 vermilt, aan manschappen 886 ge snouveld, 3266 gewond, 2223 vermist, de sterfge vallen aan ziekte niet medegerekend. Boston, 29 December. De gemeenteraad beeft een motie aangenomen, Avaarin president Krug geluk wordt gewenscht met de verkregen overw? niugen en de hoop wordt uitgedrukt, dat de Boe een volledige beslissende overwinning zullen beha!

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1