Bijvoegsel. Mest, APPELEN en PEREN, APPELEN en PEREN, 1899. N°. 91. Zaterdag 5 Augustus. 86sle jaargai een Huis en Erf WocDsdag to 16 Augustus 1899, Nagekomen Advertentien. op Donderdag 10 Aug. a. s. Zaterdag 12 Augustus 1899, publiek verkoopen Dinsdag 15 Augustus 1899, publiek verkoopen: publiek verkoopen GOESCHE üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. C01BAN De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meel' 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 Augustus 1899. Heden werd de uitslag van den wedstrijd onder de leerlingen der Ambachtsschool alhier be kend gemaakt. Toegekend zgn in de afd. timmeren 3de klasse aanA. A. van Nieuwenhuijzen en M. W. van de Weert, beiden 1ste prijs2de klasse C. Brugge- man prijs1ste klasse W. C. Sinke prijs, J. J. Wolf premie. Voor smeden in de 3de klasse prijs aanR. J. de Blaeij2de klasseP. Bakker1ste klasseG. Kosten. Naar men ons mededeelt zal de afdeeling sigarenmakerij, uitgaande van bet bestuur tot werkverschaffing alhier, geliquideerd worden. De geringe omzet is hiervan oorzaak. De nieuwe postzegels geven aanlei ding tot velerlei beschouwingen. Een postzegelkenner schrijft aan het N. v. d. Dag het volgende »De uitvoering en druk van onze nieuwe post zegels zijn vooral als men ze door een vergroot glas bekijkt evemin fraai te noemen als die van het nog gangbare type. De afwerking kan men zelfs slordig noemenvooral komt dit uit om het hoofd, waarvan ook de gelijkenis te wenschen over laat. >De bonte kraag van den mantel is al zéér vaag geteekend. Het doet denken aan een opeen stapeling van wolken, en bij opmerkzame beschou wing ontdekt men er zelfs een rebus ineen ijs beer, staande achter den nek van het beeld. >Men zou dus kunnen vragenwie ziet den ijs beer »Houdt men het postzegel onderstboven dan ont waart men ter rechterzij do van den hals, bovenaan in den kraag, een volmaakt kinderkopje met lange hangende haren, zoodat ons nieuwe postzegel een voorbeeld is voor rebus-ontwerpers. >Dit zijn slechts algemeene, in het oog vallende opmerkingen over de teekening van het zegelwant bij photographische projectie zouden nog heel wat aanmerkingen op de uitvoering te maken zijn. ^Wanneer men ons nieuwe postzegel eens verge lijkt met het meest gecompliceerde postzegel van de Vereenigde Staten, dan springt het verschil in afwerking duidelijk in het oog. »De uitvoering en kleur van het nieuwe brief kaartzegel is duidelijker dan van het oude type. Alleen is de vorm van het postzegel, als pendant van het wapen, minder goed gekozen." Gemengde Berichten. Te Stavenisse zijn door den beer J. Roskam Cz. te Sliedrecht dezer dagen gezonken 2 zinkstuk- ken, elk groot plm. 1800 vierk. M. Het eerste stuk ging naar wensch, doch van het tweede is een derde der lengte afgebroken. Op 5 Juli jl. verborg de wed. L. te Koe wacht in haar tuin in den grond een met een stuk doek omwonden blikken doos, bevattendedrie bankbiljetten van 40 en twee van 25 gulden, drie rijksdaalders, vier stukken van 5 franc en 1 franc. Toen de vrouw op 18 Juli eenig geld uit de doos zou halen, bleek tot hare groote verbazing en schrik, dat haar heele en eenige schat verdwenen was. Zij gaf van het geval der politie kennis, wie het nog niet is mogen gelukken den dader op te sporen. Een paar jaren geleden werd het Haagsche Bosch 's avonds voor vrijende paartjes onveilig ge maakt, door een kerel, die, onder het valsche voor geven als zoude hij in dienst zijn bij de politie, onverwacht niets kwaads vermoedende paartjes, die op een bankje zaten uit te rusten, overviel en hun door allerlei bangmakerijen geld afperste. Langen tijd had bedoelde persoon reeds dit »recherche- werkje" ongestraft bedreven, toen hij eindelijk bij een speciaal daarvoor georganiseerde klopjacht in handen viel van de werkelijke politie. Het gevolg was, dat de pseudo-politieman destijds tot 9 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Deze straf schijnt hem echter nog niet tot inkeer te hebben gebracht, want gisteren was hij weder aan het politie-commissariaat, om zich te verant woorden, omdat er sterk vermoeden bestaat dat de man in den laatstentijd zijn strafbare liefhebberij in de Scheveningsche Boschjes heeft bedreven. Verschillende personen, die hg heeft overvallen, hebben hem herkend. Zondagavond haalde hg het kunstje uit tegen een militair, die met zijn meisje op een bankje zat. Na veel »vijven en zessen" beweerde hij toen, dat hg anders proces-verbaal zou opmaken. Juist passeerde er een politie-agent, die den aanrander bij zijn kraag greep. Een worsteling ontstond, waar bij de pseudo-inspecteur nog al klop kreeg. Echter wist hij, begunstigd door de duisternis, in het kreupelhout te ontkomen. De man werd echter den volgenden dag opge spoord en gisteren was hg, zooals gezegd, aan het politie-bureel. Zijn gelaat was op verschillende plaatsen nog verwond. Hij ontkent ten stelligste en zegt, dat hij de verwondingen heeft bekomen bij een val over een fiets aan den Trekweg. In het te Interlaken verschijnend blad Ober land (1 Aug.) komt het onderstaande voor. Eene Belgische dame bezocht met eene Fransche familie Grindelwald. Eerst genoemde nam hare plaats naast den koetsier op den bok. Te G. aangekomen ging de familie te paard naar den Gletscher. In het hotel teruggekeerd ontdekte de Belgische, dat zij haar tasehje met geld en kostbaarheden, ten bedrage van 3000 francs, miste. Zij beschuldigde den koetsier van diefstal. Onder de vele in het hotel aanwezige gasten wekte het verlies van het i geld natuurlijk groot opzien. De chef van het hotel zond intusschen een knaap langs denzelfden weg naar den Gletscher, en ge lukkig vond hij het tasehje. Maar de Belgische gaf geen penning aan den knaap, noch poogde door eene goede belooning de ongegronde beschuldiging tegen den koetsier goed te maken. Toen de eigenares der 3000 francs met haar ruischend zijden kleed aan den maaltijd verscheen, stond een Hollander op en gaf luide zijne verontwaardiging over het gebeurde te kennen, zeggende dat deze dame on waardig was aan tafel aan te zitten. Hij ging met een bord rond en zamelde een gift van eenige hon derden francs in ten behoeve van den eerlijken knaap. De Belgische dame verdween. Op de plaats, waar volgens de overlevering eens Johannes doopte en de Israëlieten over de Jor- daan trokken, doet zich thans de stoomfluit hooren. Een ondernemend monnik, van het klooster Sint Johannes bij Jericho, nam verleden jaar met een miniatuur-bootje een proef om de Jordaan te be varen. Aangezien de proef slaagde, werd dit vaar tuigje door e.en passagiersboot, Rodumus geheeten, waarmede thans een geregelde dienst wordt onder houden tusschen Jericho en de aan de Zuidelijken oever van de Doode Zee gelegen plaatsen, vervan gen. Voornamelijk bedevaartgangers maken van de Rodomus gebruik, doch ook handelsreizigers. In het eigenlijke proces omtrent den aanslag op koning Milan zullen, naar uit Belgrado gemeld wordt, slechts twee aangeklaagden zijn Koresze- witch en overste Nikolitsch. De radicale leiders zullen wegens samenzwering voor een andere recht bank terecht moeten staan. Te Berlijn is op den hoek der Köpenicker en Nieuwe Jacobstraat een gedenkteeken voor Schulze- Delitsch onthuld. De grondvester van zoo menige spaar- en voorschot-vereeniging, de man, die door zijn bemoeiingen ten bate van de arbeidende klasse bij velen het beginsel van zelf-help opwekte en ver sterkte, heeft ongetwijfeld recht op deze hulde. Men zegt dat de regeering eerst" zwarigheid wilde ma ken maar gelukkig is zij zoo verstandig geweest in te zien, dat dit een zeer zonderlingen indruk zou hebben gegeven. Eene dame van 105 jaar, Alice M'Malon, is Zaterdag met de Umbria te Qaeenstown aangeko men, na 101 jaar in Amerika te hebben doorge bracht. Zij is ongehuwd en verklaart nooit een minnaar te hebben gehad. Geen enkel grijs haar is op haar hoofd te bespeuren. Zij heeft steeds zeer geregeld geleefd, is altijd vroeg opgestaan, »neemt wel eens een drop »whisky", en is nooit ziek geweest. Zij stortte tranen toen zij vernam dat zij haar vaderland bereikt had, waar zij ge komen is om te sterven. President Loubet heeft het decreet geteekend, waarbij in Frankrijk de brievenbussen aan huis worden ingevoerd. Men moet de bussen zelf koo- pen en onderhouden, maar de staat heeft modellen in voorraad. Het slot en de sleutel worden door de postadministratie geleverd. De bussen worden even dikwijls gelicht als de gewone brievenbussen. Men betaalt van 100 tot 25 francs per jaar, naar gelang de plaats meer of minder inwoners heeft. Staat de bus niet op de verdieping gelijkvloers, dan wordt voor elke verdieping daarboven tien francs meer betaald. Ook kost het tien francs extra wanneer men de bus plaatst meer dan 20 meter van den hoofdingang van de woning. De bandiet Monti, die Sardinië sedert acht jaar onveilig maakt met zijn bende en die 37 moorden op zijn 'geweten heeft, vroeg, toen koning Humbert Sardinië bezocht, een vrijgeleide en eene audiëntie bij koning Humbert. Als antwoord werd er een prijs van een ton gouds op zijn hoofd gezet, waarop hij weder antwoordde door een officier en twee soldaten uit wraak te vermoorden. Daar men dezer dagen vernam, dat hij zich in een bosch bij Sassari had verscholen, werden 2 compagnieën cara- biniers en 1 escadron gendarmes op hem afgezonden. Het bosch werd omringd en toen de nacht inviel 1 werden op 15 pas afstands van elkaar schildwachten geplaatst. Tegen den morgen was Monti echter toch verdwenen. Men vond tegen de deur der kerk te Sassari eene proclamatie van den rooverhoofdman, waarin hg zegt, dat hij den oorlog aanneemt en dat hij elk wezen, dat in zgne handen zal vallen, voort aan zonder genade om hals zal brengen. Het aantal getuigen, dat de verdediging van Dreyfus zal oproepen, wordt op 25 geschat, waar onder kapitein Lebrun-Renaud, kapitein Freistët- ter en commandant Hartmann. Dezer dagen ontvluchtten uit de gevangenis te Kleef twee gevangenen, respectievelijk veroor deeld tot 9 en 10 jaar gevangenisstraf. Beiden hadden zich doorgang verschaft door een meter dikke muur steen voor steen weg te ruimen, lieten zich vervolgens langs den bliksemafleider naar be neden gigden zonder de aandacht van de dubbel aanwezige wacht te trekken. Men vermoedt, dat beiden in de richting van Holland zijn gevlucht. De »Gothaale"-expeditie is van Groenland teruggekeerd zonder een spoor van Andrée te heb ben ontdekt. Daar dezelfde boot de volgende week naar Angmangsik zal vertrekken om de expeditie- Amdrup te ontmoeten, hoopt men van die zijde nog iets over den verlorene te vernemen. De aanhoudende droogte begint voor Londen inderdaad ernstig te worden. In de maanden Mei en Juni is de Theems niet alleen gevallen ver be neden het gemiddelde peil, maar zelfs heneden dat van 1898. Maar bovendien wordt veel meer water van de Maatschappijen gevergd dan andere jaren. Watergebrek is dan ook aan de orde van den dag en de autoriteiten zijn druk bezig na te gaan hoe in dezen ernstige toestand verandering is te brengen. Men maakt zich in Engelsch-Indië weer on gerust wegens de slechte vooruitzichten van den oogst in Bombay, de Midden-Provinciën en Madras. Wellicht, seint de correspondent van de Times te Simla, kan een ware hongersnood nog afgewend worden, indien er veel regen valt in de eerstvol gende tien dagen. Maar daar ziet het nog niet naar uit. Ook in het oosten van Boven-Birma heeft het gewas geleden door de droogte en in een gedeelte van Bengalen en de Noordwestelijke provinciën is schade aangericht door overstroomingen. Te Brussel is in den nacht van Zondag op Maandag een groote diefstal gepleegd uit een ju welierswinkel van den heer Degieter. Door middel van valsche sleutels heeft men de luiken vóór de winkelkasten geopend en toen met een paar zware steenen de glazen verbrijzeld. De eigenaar werd wakker en kwam beneden, maar men had zich de oogenblikken ten nutte gemaakt en drie groote kussens, waarop diamanten en horloges waren ge hecht, meegepakt. Uit de deur kijkend zag Jhg de dieven juist den hoek omslaan met den buit. Dinsdag zijn te Weenen 16 vergaderingen gehouden, uitgeschreven door de Sociaal-Democra tische partij die door duizenden vrouwen bezocht werden en waarin geprotesteerd werd tegen de van kracht verklaarde belasting op de suiker. Vier vergaderingen werden, daar de regeering er in werd beleedigd, door de politie uit elkaar gedreven. Generaal De Boisdeffre wordt op bevel der regeering en volgens den wensch zijner familie door geheime agenten scherp bewaakt, omdat men vreest, dat hij het voornemen heeft, zich van het leven te berooven. Het heet, dat de regeering besloten heeft, in verband met de klachten over den slechten toe stand der rechtszaal te Rennes, de zaal van het Lyceum te laten inrichten, om daar het proces tegen kapitein Dreyfus te behandelen. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage mr. S. J. M. van Geuns, ambtenaar bij het O. M. te Zierikzee. Burgerlijke Stand van Goes van 2 tot 4 Augustus 1899. Geboren 4, Pieter Kornelis, z. v. Piet Polder man en Cornelia Maria Kloosterman. Overleden 3, Jacoba Christina, 1 maand, d. v. Gerard Reijerse en Neeltje Kousemaker. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorm. Nam. Voorm. Nam. 5 Augustus 2.32 2.52 8.18 8.37 6 3.13 3.32 8.52 9.11 V 3.50 4.6 9.26 9.43 8 4.20 4.40 9.54 10.14 9 4.55 5.6 10.26 10.46 10 S> 5.22 5.35 10.57 11.17 11 5.53 6.4 11.29 11.52 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 10 Aug. Baarland, bouw- en weiland, L A. P. Overman. 11 's-Gravenpolder, boomvruchten, L. A P. Overman. 12 Kapelle, boomvruchten, mr. Liebert en Pilaar. 12 Kapelle, appels en peren, L E. A. Liebert. 15 Wemeldinge, appels en peren, L. E. A. Liebert. 16 Wemeldinge, huis en erf, L E. A. Liebert. 21 i Krniningen, fruitgewas, Prins. 22 t Goes, woonhuis, schuur, erf, pakhuis en arbeiderswoningen, Mulock Houwer. 24 lerseke, herberg, woonhuizen en meubilair, L. E. A. Liebert. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 9 Aug Kolijasplaat, bestraten havenplein en binnenberm, Gemeentebestuur. Hardrijden, Ringrijden en Eierrijden. Inschrijving tot deelneming v.m. 11 uren Hotel »0 e s t e r b e u r s". Inleg 50 cent de persoon. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des namiddags 3 uren, in de herberg van J. Hanson te Kapelle wassende in boomgaarden onder, Kapelle en Kattendijke. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des avonds 6 uren, in de herberg van M. Korstanje te Wemeldinge wassende in boomgaarden onder Wemel- Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des voormiddags 11 uren, in de herberg bij M. Korstanje te Wemeldingevoor Jacobus Wabeke J.Czn., aldaar, te tiaren. groot 1 Are 90 Cen- Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1899 | | pagina bijlage 1