van onzen tijd. In overeenstemming met de con- clusiën van dit rapport werd eene commissie be noemd met de opdracht, eene wijziging der wet op het Geneeskundig Staatstoezicht in dien geest te ontwerpen. Naar het blad verneemt, is deze commissie nagenoeg met hare taak gereed. Vrouwenkiesrecht. De algemeene ver gadering der vereeniging voor vrouwenkiesrecht te Utrecht ter bespreking van de voorwaarden van aansluiting bij hot comité voor algemeen kiesrecht, eindigde met het besluit, aan de afdeelingen de wen schel jjkheid van een referendum over de geno men besluiten voor te leggen. De uitslag van de daarop volgende stemming is dat met groote meer derheid tegen een referendum is besloten. Omtrent de nieuwe postzegels schrijft de V. R. CL Van de nieuwe postzegels met het borstbeeld van de Koningin valt in de eerste plaats te zeggen, dat het portret niet lijktde fout zit in het voorhoofd en den neus. Verder loopt van de kin naar den hals een leelijke zware schaduwstreep. Het hermelijn om den hals maakt den indruk van watten of van een stapelwolk. Wij zouden nog meer aanmerkingen kunnen makenzoo b. v. dat, al is de bewerking van het medaillon beter dan bij de tegenwoordige zegels, deze nieuwe portretzegels niet den indruk geven van een gehéél, maar van iets dat los in zijn Ijjst hangt. En waartoe dient die kroon bovenaan, terwijl de Koningin toch reeds een diadeem draagt? 1 De kleuren zijn veranderd. De 5 ets. postzegel is rood geworden, de 12 i/a ets. blauw, maar dat komt, doordat het postcongres indertijd heeft be sloten om voortaan zooveel mogelijk voor het bin- nenlandsch verkeer roode en voor het buitenlandsch blauwe zegels te gebruiken. De nieuwe postzegels van het cijfertype zijn een voudig leelijk. Pastoor Verbraak op Atjeh heeft het bij zijn jubileum 29 Juni 11. niet ontbroken aan blijken van hulde, vereering en sympathie. Van verschillende zgden werden Zijn Eerw. tele grammen van gelukwensching toegezonden. Van den legercommandant en al de officieren van den generalen staf ontving pastoor Verbraak op den dag van zijn jubileum een telegram van geluk wensching. Ook de handel te Batavia zond aan Z.Eerw. een telegram. >Hoe zeldzaam schrijft de Sum. Ct. deze spontane uitingen van waardeering in Indië ook mogen voorkomen, ze leggen hier een schitterend getuigenis af, zoowel voor hem, voor wien ze be stemd zijn, als voor hen, die pastoor Verbraak hebben willen eeren. »Ook het opperbestuur heeft gemeend wederom een bewijs te moeten geven, dat zij de vele bewe zen diensten, de heldhaftige toewijding ©n zelfop offering van den waardigen priester naar waarde weet te schatten. Is pastoor Verbraak reeds één maal de Koninklijke onderscheiding tebeurt gevallen benoemd te worden tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, het heeft Haar Majesteit onze geëerbiedigde Koningin behaagd Z.Eerw. op den dag van zijn jubileum te benoemen tot Officier der Orde van Oranje-Nassau. »Winnen deze Koninklijke onderscheidingen hier door de ware verdiensten van den begiftigde aan waardij, ook zonder die uiterlijke teekenen van vorstelijke gunst voor bewezen diensten, hoe hoog ook gewaardeerd, zou pastoor Verbraak toch voor allen een nobele figuur blijven. Duizenden eu duizenden vereeren hem als een braaf en edel man, die metterdaad getoond heeft, dat ware deugd, jarenlang zonder zelfverheffing, maar trouw eu moedig hoog gehouden, den schitte rendsten adelbrief en het hoogste ridderteeken in de schaduw stelt." Z. E. de gouverneur-generaal heeft persoonlijk den waardigen priester schriftelijk mededeeling ge daan van de hem door H. M. toegekende onder scheiding, en hem geluk gewenscht met zijn voor beeldige plichtsbetrachting. De pastoor, die met de expeditionaire troepen in het bivak te Geudong was, heeft den dag van zijn jubileum op uitdrukke lijk verlangen van generaal Van Heutsz in den kraton trent mijn patiënt bevredigen, doch u ook om raad vragen. De zaak schijnt rap meer op uw gebied thuis te booren dan op het mijne." »Vertel toch spoedig," smeekte ik hem. »Dat wil ik ook, maar gij moet mij beloven, dat de zaak onder ons blijft, want het zou mijn beroep als arts schaden, als het ruchtbaar werd, dat ik uw raad had ingeroepen." Ik beloofde hom het diepste stilzwijgen eu hij vervolgde »Mijn patiënt heet Eduard Thesiger en woont in Soinmersetshire. Toen ik mijn geneeskundig bezoek ging afleggen, werd ik aan het station af gehaald door zijn neef Jasper Bogwell, een mager man van ongeveer vijf en dertig jaar, die er uitzag alsof hij veel zorg en kommer had. Hij geleidde mij naar het landgoed, waar ik dr. Dalton, den huisarts van den patiënt, aantrof. Wij, Dalton en ik, onderzochten den lijder en bevonden hem in derdaad zonderling. In den loop van den middag maakten wij een wandeling in het park, waar wij de jonge dame ontmoetten met wie Bogwell ver loofd is. Toen zij mij zag wierp zij een nieuws gierigen blik op mg en was onmiddellijk aan mijne zijde. »Ik wilde u zoo gaarne spreken, dr. Laurier' zeide zij met zachte stem. Ik begon wat langzamer te gaan, opdat ik de gelegenheid zou hebben haar aan te zien en zij om openhartig met mij te spreken. »Het is mij bekend met welk doel gij gekomen zijt", ving zij aan»wat denkt gij van den toestand van mijn oom »Voor het oogenblik kan ik nog geen verklaring te Kotaradja doorgebracht, waar het voor de mili tairen Zondag was. In de sociëteit werd hem door alle officieren van het garnizoen hulde gebracht. Gemeenteraad van Goes op Donderdag 3 Augustus 1899, 's avonds 8 uur. Voorzitter de wethouder J. J. Ramondt. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Ochtmai en Lenshoek. Na goedkeuring dor notulen wordt medegedeeld, dat van Gedeputeerde Staten is ingekomen do goed keuring op de gewijzigde verordening in het be lang der openbare gezondheid, en voorts dat van verscheidene gemeentebesturen liet verslag over 1898 is ontvangen. Voor het onderzoek van den geloofsbrief en verdere stukken van het nieuw benoemde raadslid D. D. v. d. B o u t wordt door den voorzitter eene commissie aangewezen, bestaande uit de hh. Jans sen, Temperman en Buijse, welke commissie na onderzoek bij monde van dhr. Janssen rapporteert, dat zij alle stukken in orde heeft bevonden en tot toelating adviseert. Op voorstel van den Voorzitter besluit de Raad den heer Van den Bout als lid toetelaten. Door mej. Ph. Meijler is met ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag gevraagd als helpster aan de Bewaarschool voor on- en minvermogenden. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te ver- leenen en het verdere personeel aan de school te bevorderen. Mej. J. M. van de Velde wordt dan tweede helpster, mej. F. Okké, helpster, terwgl eene kweekelinge zal moeten worden aangesteld op eene jaarwedde van f 40. Goedgekeurd. Vervolgens wordt oninbaar verklaard: School geld op de H. B. school 1897/98 ad f 6,25Hoofd. Omslag over 1898 tot een bedrag van f 81,52 i/s idem 1897, f 71,51idem 1896, f 31,38 Belasting op de Honden over 1897, f 14, terwijl betrokken belastingschuldigen nog vervolgd worden voor een bedrag f 87,66 1/2 in den Hoofd. Omslag voor 1898 en voor f 14 in de Hondenbelasting voor dat jaar. Door B. en W. wordt overgelegd de gemeente- rekening over 1898 in ontvang met f 106724.53 ï/sj in uitgaaf op f 99610,15 en dus met een goed slot van f7114,38 i/2. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat in de ont vangsten en dus ook in het goed slot is begrepen een som van f800 van de geldleening voor de nieuwe begraafplaats, waarvan reeds plm. f 400 op den dienst 1899 zijn overgebracht. Het suppletoir kohier van de belasting op de honden over 1899 ad f 28 voor 7 honden, en diit op den Hoofd, omslag ad f 242.23 i/g met 20 contribuabelen worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat na het opmaken der agenda nog drie zaken in staat van afdoening zijn gekomen en stelt voor deze alsnog te behandelen. Aangezien de Raad daartegen geen bezwaar heeft stelt de Voorzitter aan de orde een verzoek van D. F u k k e n om uitweg naar den Oostwal voor een aldaar te bouwen huis. Burg. en Weth. zeggen daaromtrentNa onder zoek op het terrein en bespreking met adressant meenen wij te kunnen adviseeren het verzoek toe te staan en uitweg te geven naar den Oostwal over eene gevelbreedte van 6 meter, tegen eene jaarlijk- sche retributie van f 2.50, onder voorwaarde, dat door adressant het plantsoen aldaar zal worden verwijderd volgens aanwijzing van B. en W. en het openkomonde terrein door een rij hoog opgaande heesters zal worden afgesloton, ten genoege van ons college, en een en ander door hem zal moeten worden onderhouden. Alles onder bepaling, dat hierdoor geen enkel recht ontstaat voor adressant op den grond of het daarop geplaatste of geplante. Het verzoek wordt zonder discussie of hoofdei, stemming ingewilligd. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten namens den min. van Binnenl. Zaken met mede deeling, dat de verordening op de heffing van se cretarie-leges enz. alhier ruimte toelaat tot twijfel of ook voor attestatiën de vita een recht zal wor den geheven. Daar sedert de formulieren dezer stukken kosteloos aan de gemeentebesturen worden verstrekt, logesheffing te dezer zake niet toelaat- geven", antwoordde ik. »Ik wil u wat zeggen. Jasper Bogwell heeft zijn gegronde reden u allerlei dingen te vertellen, maar gij moet niet alles gelooven, wat hij zegt. Ik wil toegeven dat oom Eduard omtrent het beeld van Schiwa werkelijk wat zonderling is, maar dat komt daar vandaan dat hij Brahmaan is. Wanneer gij de schriftelijke verklaring afgeeft, dat hij krankzinnig is, begaat gij een verschrikkelijke misdaad." Terwijl zij sprak, beefden hare lippen en hare oogen vulden zich met tranen. »Ik sta in vertwijfeling over de geheele geschie denis", voegde ik haar toe, haar dringend aan ziende en ik vervolgde Vergeef mij als ik u even openlijk antwoord, als gij met mij gesproken hebt. Gij verbaast mij over de wijze, waarop gij over mijnheer Bogwell spreekt. Is het dan niet waar, dat gij met hem verloofd zijt Zij schrok, en antwoordde langzaam en met nadruk »Ja, het is waar, maar ik trouw mijn neef alleen, omdat dit het eenige middel is om oom Eduard te redden." »Wat wilt gij daarmede zeggen vroeg ik ver baasd. >Ik zou het u wülen, ik zou het u kunnen zeggen, maar nu kan ik niet. Ik ben grenzeloos ongelukkig, omdat ik de vaste overtuiging heb, dat er iets ver schrikkelijks achter steekt. Gij moest mij gelooven geloof mij toch Ik antwoordde haar ontwijkend. Een oogenblik later verliet zij mij en begaf zich naar haar oom. (Wordt vervolgd.) baar is, wordt aanvulling verzocht. B. en W. stellen voor aan het slot van art. 1 toe to voegen »van at testatiën de vita worden geen rechten geheven." Dit wordt goedgekeurd en de verordening opnieuw vastgesteld. Ten slotte wordt, mede op gunstig advies van het schooltoezicht, aan mej. H. Emanuel op haar verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ont slag verleend als onderwijzeres bij het 1. 0. alhier. Bij de rondvraag zegt de heer Quist gezien te hebben, dat de firma Massee een telefoongeleiding naar haar magazijn heeft gemaakt, met aansluiting aan het stadhuis en vraagt of daarvoor vergunning is gevraagd. De Voorzitter antwoordt toestemmend en dat de vergunning met aanhechting van den draad aan (een buitenmuur van) het stadhuis, onder door B. en W. gestelde voorwaarden is verleend. De heer Quist herneemt dat wel eens meerdere aanvragen van dien aard konden inkomen men kon wel eens palen in den grond slaaD, waardoor hinder kon ontstaan en vraagt of de vergunning ook kan worden geweigerd. De Voorzitter merkt op, dat de geleidingen in de lucht zijn, dat elk verzoek op zich zelf beoor deeld moet worden en dat eene vergunning natuur lijk kan geweigerd worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 6 Augustus geen godsdienstoefening. Ned. Hervormde kerk. De tegen ds. A. de Koe te Helder door offi cieren der zeemacht ingediende klacht wegens op zettelijke beleediging van het marine-personeel is door het klassikaal bestuur te Alkmaar ongegrond bevonden. Gereformeerde kerk. Bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer c. a. door ds. J. P. Tazelaar, te Weesp. Rechtszaken. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is het reeds zeker, dat mr. Van Hall in hooger beroep zal komen van het vonnis der rechtbank. Beklaagde Haas heeft nog geen besluit genomen. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. J. G. Hartman, zestiende jaargang, zevende aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatBeantwoor ding der door de Redactie gestelde vragen. Art. 264 der gemeentewet. Leestafel. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Kattendijke- Dat het laatstleden gehouden schoolfeest alhier ook in den smaak der ouders viel kan hieruit blijken, dat er deze week eene commissie werd gevormd, die trachten zal ook volgende jaren den kinderen een aangenamen dag te bezorgen. Moge het doel, dat het comité beoogt, nl. het schoolverzuim tot een minimum te beperken, ook in dezen bereikt worden en het onderwijs daardoor meer vruchten dragen. lerseke. Woensdag viel een man door een mistred in tde machinekamer van de stoomboot, waarop hij zich bevond, verzeerde daarbij zgn been en bekwam een wonde in den nek, die ge vaarlijk kan blijken. De Haagsche Ct. schrijft: Tien maanden na de inhuldiging van onze Ko ningin, waarover de groote bladen in alle landen hebben geschreven, zooveel dat er folianten mede zijn gevuld, schrijft de Evening Citizen van Glasgow (29 Juli) »De oudste Koningin in Europa is thans de Koningin van Holland, die in April jl. een-en-tachtig jaar werd, terwijl Koningin Victoria" enz. enz. Doe nu eens je best om buitenlandsche dagblad schrijvers feestelijk en vorstelijk te ontvangen, ten eindo over ons land juistere begrippen te verspreiden Woensdag is de justitie van Den Bosch naar Zeelst vertrokken om een onderzoek in te stellen, naar de oorzaak van den dood van eenen idioot, die aldaar, eene maand geloden, onder het vermoe den van vergiftiging is overleden. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct Ecu 27-jarige jonkman uit do provincie, heeft de liefde te baat genomen om zich van andermans goed meester te maken. Het meisje, dat aan zijn liefdesverklaring geloof sloeg, gaf hem, na drie dagen met den jonkman verkeerd te hebben, haar een gouden horloge, eeüe fraaie ketting, een gou den ring en een zilveren horlogekast in handen, om al deze voorwerpen bij den reparateur te brengen. Zij heeft sedert noch hare sieraden, noch haren min naar teruggezien. Met een gehuurd rijwiel is de dief er van door gegaan. Te Amsterdam zijn gisteren op de begraaf plaats Vredehof de lijken ter aarde besteld van de drie jonge kinderen, die het leven verloren bij den brand in de Van Beuningenstraat. Bg het vertrek van het sterfhuis was een groote menigte volks op de been. Er waren eenige bloemkransen op de kist gelegd door verwanten, vrienden en buren der ge troffen ouders. Naar de Maasbode verneemt, was mr. Labori, de bekende advocaat van Dieyfus, dezer dagen te Rotterdam. Zondag vertoefde bij in bet Maashotel en had op een appartement boven een café aan de Korte Hoogstraat een onderhoud met een persoon, waarbij een tolk uit deze gemeente zijne diensten moest bewijzen. Het gesprek duurde meer dan. een uur en is later hervat. Woensdagnacht zijn te Eindhoven bij ver schillende fabrikanten de ruiten ingeworpen. De reden daarvan moet gezocht worden in een I0011- quaestie, op enkele fabrieken hangende. To Venray is Woensdagnacht bij den heer J. F. Albers diefstal gepleegd. De dief of dieven hebben zich door inklimming toegang verschaft, en ongeveer drie duizend gulden medegenomen. De inbraak werd des morgens door de vrouw des huizes het eerst ontdekt. Van de daders nog geen spoor. Ambtenaars Chinoiserie. Wilt go een ander woord, een Hollandsch woord Ziedaarambtenaars kleinzieligheid. Een prachtig staaltje daarvan vin den wij, zegt het N. v. N., weer vermeld in het jaarverslag van de »Vereeniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels". Er zijn bestelkaarten voor den boekhandel. Die bestelkaarten hebben een bepaalden vorm. Er staat op gedruktGelieve te leveren, enz. en met inkt mag men daarop dan schrijven den titel van een boek-, plaat- of muziekwerk een tijdschrift, landkaart of couranteen prospectus of lossen band. En verder naam en adres. Ondanks die schriftelijke bijvoeging geldt toch de bestelkaart als drukwerk. Dat is zeer geriefelijk voor den boekhandel en er wordt veel gebruik van gemaakt. Maar nu geeft de firma Erven B. van der Kamp te Groningen een boekje uit, ten dienste der scho len, dat den naam draagt van ^Absentielijst". Er is een gedrukte toelichting bijhet auteursrecht voor vorm en inhoud is volgens de wet verzekerd de post neemt het boekje ter verzending aan als een boekwerk. Maar op de bestelkaart mag men dit boekje niet bestellen. Doet men het wel, dan wordt de bestelkaart met strafporto belast. Waarom vroeg men den directeur der posterijen en telegraphie. Omdat het niet is een boek-, plaat- of muziek werk het is ook geen tijdschrift, landkaart of couranthet is ook geen prospectus of losse band, was het antwoord. Maar wat is het dan wèl Het is een formulier. Kan het krenteriger vraagt het blad. Iets, wat de post zelf als boekwerk ter verzending aanneemt, mag men niet per post als boekwerk bestellen En met zulke bekrompen opvattingen moet het publiek nu rekening houden Een te Amsterdam wonend machinist bij de binnenvaart had Zaterdagmorgen nieuwe rood ge kleurde sokken aangetrokken. Tegen den avond voelde hij steken in het been en opzwelling op die plaats. Zondagmorgen was het halve been op gezwollen. Een te hulp geroepen geneesheer con stateerde bloedvergiftiging door de gekleurde sajet. Ofschoon de patiënt eerst niet buiten levensgevaar was en men vrewsde dat het lichaamsdeel zou moeten afgezet worden, was gisteravond alle gevaar geweken en zal geen amputatie behoeven plaats te hebben. In de Woensdag te Rotterdam gehouden bij eenkomst van eigenaars van sleepbooten en afge vaardigden van den Bond van Machinisten en Sto kers ter nadere preciceering van enkele onderdeelen is medegedeeld dat de leden van den Bond genoe gen nemen met de voorgestelde regeling der Zon dagsrust, zoodat beide partijen tot overeenstemming gekomen zijn en de staking geëindigd is. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werd in »de Prins van Oranje" alhier, ten overstaan van den notaris De Ronde Bresser, ten verzoeke van de erven wijlen mr. J. C. R. v. d. Bilt en vrouwe J. C. van der Mandere, in het open baar verkocht: Het jachtreeht op 200 Hectaren grond in Kapelle kooper dhr. A. M. Peman Kakebeeke te Kloetinge, voor f1880. Hel ambachtsheerlijk jachtreeht in Louize-oost Blazekop-Calange en Nieuwlandekepolder, gemeente Ovezand en Heinkenszand, ongeveer 267 Hectaren kooper mr. F. N. v. d. Bilt te Middelburg, voor f810. Ongeveer Vs aandeel in de Ambachtsheerlijkheid van 's-Heer Abtskerke met daarbij behoorendo rech ten kooper Ms. Burger te Kloetinge, voor f 1050. Ongeveer Vs aandeel in de Ambachtsheerlijkheid van Sinoutskerke en Baarsdorp met rechten als voren kooper P. J. B. Ruys de Perez qq., parti culier te Brussel, voor f1460. Onkosten 81/2 pet. Jl. Woensdag werd te Oud-Sabbinge door notaris Mulock Houwer voor de erven van J. Tol- hoek Dz. verkocht lo. een woonhuis en erf te Oud-Sabbinge aan dhr. J. Knuit voor f 900 2o. een woon- en winkel huis met erf aldaar aan dhr. J. Valkier q.q. voor f 790een perceel bouwland te Wolfertsdijk bleef onverkocht voor dhr. A. Huissoneen woonhuis met schuurtje en erf te Oud-Sabbinge aan dhr. W. van Maldegem voor f 800. Het maken van een machinegebouw, wonin gen, filters, enz., ten behoeve van de Bergen-op- Zoomsche Drinkwaterleiding, is gegund aan den minsten inschrijver J. Lindenbergh Cz., te Wemel- dinge, voor f 22,590. Marktberichten. MIDDELBURG, 3 Augustus 1899. Ter graanmarkt van heden bestond de aanvoer uit Wal cheren hoofdzakelijk uit Tarwe eu Koolzaad en een enkel partijtje nieowe Rogge en Wiutergerst, die tot de genoteerde prijzen zyn gekocht. Andere artikelen waren er niet ter markt. De noteering is als volgt: Tarwe werd in puike kwal. f6 betaald, nieuwe Rogge f 5, nieuwe Wintargerst f 5, Paarden boonen van den zolder tot 16,50 aangeboden, nienw Koolzaad f8,75, nieuw Karwijzaad f 11,75 per 50 kilo. Boter f 1,25 jr 1,35 oer K.G. Eisron f3,30 de 100 «takt.

Goessche Courant | 1899 | | pagina 2