1899. N°. 84. Donderdag 20 Juli. 86s,c jaargang. FEUILLETON. Een burentwist. n. Kerknieuws. Onderwijs. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. GOES, 19 Juli 1899. Door onvoorziene omstandigheden zal het Concert door het muziekcorps der dd. schut terij te Middelburg, ouder directie van dhr. Jan Morks, niet plaats hebben op Vrijdag 21 Juli a. s. maar op morgen, Donderdag 20 Juli. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Middelharnis is de firma Franken G o em a u s alhier met den eer sten prij s bekroond voor den melkontroomer Alfa Colibri. Gisteravond werd door de werklieden- vereeniging »Eigen Hulp" alhier de ge wone driemaandelijksche vergadering gehouden. Uit het verslag over het tweede kwartaal van dit jaar bleek o. a. dat gedurende dat tijdsverloop was ontvangen f 289,66 de uitgaven bedroegen daar entegen f 342, waaronder aan een uitkeering wegens ziekte aan 22 personen f 283, en aan uitkeering bij overlijden vau een lid f 30. Het saldo der zieken kas bedroeg op 30 Juni f2752,56, dat der reserve kas f 402,39. De vereeniging bestond bij het einde van het kwartaal uit 217 leden, zoodat zoowel in de finan ciën als in het ledental een kleine vermindering heeft plaats gehad. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Au gustus, B. J. E 1 s m a n, thans hulpsluismeester aan de Oostsluis te Terneuzen, benoemd tot sluis- meester aan de Westsluis te Sas van Gent. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den polder Zuidvliet, C. Kloosterman; tot gezworen voor don polder Nieuw-Othene, A. Dekker Antheunisz; tot gezworen voor den polder AdrianaJohanna, J. H. de Vliegor; tot gezworen voor den polder van Alstein, J. J. Bau wen s en tot gezworen voor den Clarapolder te IJzendijke c. a., A. de Milliano. De Paus heeft mr. Heydenrijck, lid van den Raad van State, benoemd tot geheim ka merheer di Spada e Cappa (met degen en hoed). Ter waardeerende herinnering aan den kunst avond van 17 Juni 1899 te 's-Gravenhage, aange boden aan de Vredesconferentie, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Beaufort, aan den heer N. A. Bouwman, directeur der Koninklijke Militaire Kapel van het regiment gre nadiers en jagers, een fraai gebonden bruin leeren portefeuille doen toekomen met den muzikalen tekst van het oud-Hollandsche lied «Bergen-op-Zoom" en gecalligrafeerde opdracht. Uit Bern komt het volgende bericht De internationale Vredes-en Vrijheidsliga bereidt een oproeping aan de volken voor om, in verband met de vredesconferentie in den Haag, een algemeen manifest uit te vaardigen ten gunste van de invoering van internationale arbi trage. De St.-Ct. bevat de wet van 14 Juli 1899, tot wijziging van den achttienden titel van het wetboek van strafvordering. (Van her ziening van arresten en vonnissen.) Uit het Fransch van Jules Mary. In zijn jeugd ging vader Faradèche, die toen niet rijk, maar zeer spaarzaam was, zelf het moeras in. Hij bleef daar eenige minuten, te midden van riet en biezen, zonder zich te bewegen en ging daarna naar den oever. Zijn beenen, bloot tot aan de dijen, zaten toen vol bloedzuigers, die hij er af nam en in een kom deed. Later kocht hij oude paarden, die voorde slacht bank bestemd waren en reeds aan den paarden- slachter te Grandpré waren verkocht. Hij deed de paarden in het moeras gaan de bloedzuigers kwa men in menigte op dit begeerlijke lokaas af in lange, bruine rijen. Zij hechtten zich aan de poo- ten en aan den buik dor dieren, die weldra, uit geput en bevende van pijn, tegen riet en biezen de diertjes van zich trachtten af te schudden, maar te vergeefsmen moest medelijden hebben met die arme paarden. Faradèche haalde, toen ze vol genoeg zaten, hen aan een touw op het droge en ontdeed ze van de bloedzuigers. Hij joeg ze toen weer in de weide en zoodra ze weer waren hersteld van hun bloedverlies, begon de kuur op nieuw tot het einde van het seizoen was gekomen en de arme dieren tot niets meer deugden dan om Als vervolg op de uitgifte der franke er- zogels van een gulden wordt, met ingang van 1 Augustus a. s., een nieuw type van de frankeerzegels der overige waarden in gebruik ge steld. Tegelijkertijd worden briefkaarten en briefomsla gen met het nieuwe zegel-type in gebruik gesteld. Van die zegels, briefkaarten en briefomslagen zal ambtshalve eene eerste toezending aan de postkan toren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zijnde zegels, brief kaarten en omslagen blijven tot nadere aankondi ging geldig. De op de postkantoren aanwezige voor raad zal dus eerst worden opgebruikt. De nieuwe zegels enz. mogen, onder geenerlei voorwendsel, vroeger dan 1 Augustus a. s. worden uitgegeven, noch, aan wien ook, ter inzage worden verstrekt. Met nadruk is de aandacht van de amb tenaren der posteryen op deze bepaling gevestigd. Do postbladen worden voorloopig niet door an dere vervangen. Dezer dagen is het besluit geslagen, waarbij Kota-radja en omstreken voor de meeste offi cieren als v a s t g a r n i z o e n zal gelden, zoodat de duur van het verblijf aldaar onbepaald wordt. Een ieder is verplicht zijne echtgenoote te doen overkomen, op poene van intrekking van allo voor deden. Zij, wier echtgenooten in Holland zijn, krij gen hiervoor 6 maanden tijd. (J. B.) Transvaal. In de Nieuiue Arnhemsche Cou rant richt de hoofdredacteur, de heer Pyttersen, een open brief aan den minister van buitenland sche zaken, waarin hij er op aandringt, dat onze regeoring hare bemiddeling aanbiede in het geschil tusschen Groot-Britannië en de Zuid-Afri- kaansche Republiek. Ook wij hopen van harte, zegt de V. K. C., dat onze regeering termen kunne vinden om iets voor onze Transvaalsehe broeders te doen. Heeft mis schien het aanbieden van bemiddeling zijne bezwa ren, het aanbieden van de goede diensten onzer regeering zou dan aanbeveling verdienen. Nu gedelegeerden van alle mogendheden, die aan de Vredesconferentie deelnemen, bij de behandeling der arbitrage van internationale geschillen, zoowel bemiddeling als aanbieding van goede diensten door eene mogendheid aan andere mogendheden, die op gespannen voet verkeeren, als een gewenschten maatregel hebben erkend, zou een dergelijke daad van onze regeering geheel in de lijn liggen van het humanitaire denkbeeld, dat op de conferentie ingang gevonden heeft. En dat juist de Nederlandsche regeering dezen stap deed, zou met het oog op de stamverwantschap van ons volk met het Transvaalsehe, zeker volkomen verklaarbaar worden gevonden. Zeker, de mogelijkheid bestaat, dat die stap niet het gewenschte gevolg had. Van een niet slagen zouden wij alsdan de regeering allerminst een grief willen maken. Wij zouden meenen, dat ook in dat geval de moreele indruk, dien hare poging zou achterlaten, niet anders dan gunstig zou kunnen zijn. De Transvaalsehe crisis. De onder voor de laatste maal als lijk tot lokaas te dienen. Op een nacht dreef Faradèche een half dood paard tot dicht by den molen in de leiding, waaruit de molen zijn water ontving en liet het in den modder zitten, waar het weldra den laatsten adem uitblies. Vijf of zes dagen later, op een beeten zomeravond, opende Donizet de sluizen van zijn molen en den volgenden dag bemerkte hij het doode paard, dat reeds tot ontbinding was overgegaan en den geheelen molen verpestte door de uitwase mingen van het rottende lijk. Donizet was woe dend en vermoedde onmiddellijk, wie hem deze kool gestoofd had. Hij begaf zich naar Agussol, den burgemeester van het dorp, een rijken bijen houder, om zich over zijn aartsvijand te beklagen. De burgemeester kende den twist tusschen zijne twee dorpelingen en had ook gehoord in de ber bergen van den trek, dien Donizet Faradèche ge speeld had, door hem te bemoeilijken in zijn mui zenvangst. Gedurende eenigen tijd hielden de- twee onver- zoenlijken zich stil, maar zij hielden elkaar voort durend in het oog. De zes honderd vijftig inwoners van het dorp Apremont hadden gedeeltelijk partij getrokken voor Donizet en gedeeltelijk voor Faradèche. De twist nam verontrustende afmetingen aan en een der slachtoffers van dozen vinnigen oorlog was de school meester, Achille Vlot, die in den laatsten tijd de stoutheid had gehad zich te verzetten tegen den geestelijke Buffières, die de kerk van Apremont bediende. Hij bad geweigerd nog langer gratis de staatssecretaris vau oorlog Wyndham zeide in het Engelsch Lagerhuis De drie baiterijon, welke nu op bet punt staan scheeps te gaan naar Zuid-Afrika, gaan om andere af te lossen maar indien de omstandigheden het noodig maken, kunnen de batterijen, die nu in Zuid- Afrika zijn, daar gehouden worden. In dat geval" zouden de eerstbedoelde drie batterijen versterkin gen worden. De Volksraad te Pretoria hervatte gisteren de behandeling over het wetsontwerp op het kies recht. De beraadslaging bracht uit, dat de leden grootelijks voor een stemrechtftna zeven jaar verblijf met terugwerkende en toekomstige kracht gezind waren. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide president Kruger, dat het voorstel van Sir A. Milner te ver ging. Werd het aangenomen, dan zouden de oude burgers overstemd worden. De wijziging van de negen jaar in zeven was echter slechts een klein verschil, en de president steunde het ten bate van eerlijkheid en gerechtigheid. De wijziging bezorgt allen hetzelfde voordeel en neemt den grond van Eügelands bezwaren weg. Het land zou er geen gevaar door loopen en daarbij de toejuiching van de geheele wereld winnen. De Volksraad nam daarop het voorstel aan. Art. 4 alinea 1 luidt nu«Ieder persoon, die zich voor de in werking treding van deze wet in de Z.-A. Republiek metterwoon heeft gevestigd, zal bij voldoening aan de voorwaarden van art. 1 brieven van naturalisatie met het volle stemrecht kunnen verkrijgen na verloop van 7 jaren na zijne vestiging. Dreyfus. De Independence beige ontvangt per telefoon uit Parijs het volgende bericht «Inlichtingen uit de beste bron maken het zeer waarschijnlijk dat de regeeringscommissaris bij den krijgsraad te Rennes de aanklacht tegen kapitein Dreyfus zal intrekken, en dat het proces hoogstens drie dagen zal duren." Esterhazy komt in de Matin met nieuwe ont hullingen voor den dag. Hij erkent nogmaals, het borderel geschreven te hebben, eerst met potlood, zooals het hem voorgezegd werd, daarna schreef hij het over. Men wist dat Schwarzkoppen niet te Parijs was en dat het dus gemakkelijk zou zijn, het stuk te onderscheppen. Aldus geschiedde. Het doel was, een «bewijs" in handen te hebben voor Dreyfus' schuld, welke door agenten te Berlijn, (die men onmogelijk noemen kon) ontdekt en aan gebracht was. Esterhazy zegt de bewijzen in handen te hebben dat de chefs in 1894 alles wisten aangaande het borderel, althans wat Gonse en Boisdeffre betreft. Van generaal de Peliieux, dien Belhomme bij het Zola-proces (1898) voor het eerst gezien be weert te hebben, zegt Esterhazy dat hij met eigen oogen den expert in Peliieux' kabinet gezien heeft, op 20 of 22 November (1897), in tegenwoordig heid van majoor Ducassé, en, gelooft hij, van den commissaris van politie Bernard. De Radical verzekert dat brieven van Dreyfus op het Duivels-eiland geschreven en aan de voor zitters van Kamer en Senaat gericht, achtergehou den zijn, en nu bij het dossier van de Zaak ge voegd zullen worden. betrekking van koster en klokluider te vervullen, zooals hij al zoolang onbezoldigd koorzanger was. Vlot was een vriend van de familie Faradèche. Men zeide ook, dat hij het hof maakte aan de dochter van den molenaar, wat niet waar was, dewijl zij reeds twee jaar lang verloofd was met Jan, den zoon van den bloedzuigerkoopman. Deze vriendschap van don onderwijzer voor de beide vijanden was do vonk, die den brand in hot kruit stak. Donizet wildo Vlot niet meer zien, omdat hij met de familie Faradèche omging en deze verwaar digde zich niet zich met den schoolmeester in te laten als hij hem ontmoette in de straten van Apre mont of in de herberg van Courtinat, wegens de betrekking, waarin hij tot Donizet stond. Gedurende een maand werd Vlot van de eene party naar de andere geworpen als een bal, die wordt opgevangen voor hij nog den grond geraakt heeft en dan weer in do hoogte wordt gegooid. En toch, al werd het dorp Apremont voor hem een hel, al werd zijn positie onhoudbaar, het was, wonderlijk genoeg, juist de strijd tusschen de beide ouden, die hem redde. In het geschil, dat den geestelijke en Vlot scheidde, had Donizet partij ge trokken voor den eerste en tot wraakneming, had hij aan de dorpelingen een verzoekschrift aan den prefect van do Ardennen rondgezonden, om daarop hunne handteekening te stellen en waarin ver zocht werd Vlot af te zetten of hem te verplaatsen. Van dit oogen blik af staakte Faradèche alle vijandschap tegen den meester. Hij bekende open lijk zijn ongelijk en vroeg vergiffenis, toen hy hem De verontwaardiging tegen den ex-minister L e b o n den beul van Dreyfus, is algemeen. Htt gerucht loopt te Parijs, dat het bestuur van het Crédit Foncier, waarvan Lebon deel uitmaakt, hem zal uitstooten. Het is volstrekt niet _onwaarschijnlijk dat, als de schuld van LeRon wettelijk wordt geconstateerd in het proces te Rennes, in de Kamer zal voorgesteld i worden, den oud-minister van koloniën in staat van beschuldiging te stellen, evenals ten opzichte van generaal Mercier is gevraagd. Met het opschrift «Eerherstel" schrijft het Ned. Dagbl. De Maasbode verwijt aan de pers van Nederland, dat zij eerherstel weigert aan broeder Flamidianus te Rijssel, die nu vrijgesproken ismaar hoe heeft de Roomsche pers zelf gehandeld tegenover Dreyfus Broeder Flamidianus is hier nooit beschuldigd. Berichten betreffende hem werden met de noodige objectiviteit uit de vreemde bladen overgenomen. Het bericht van zijne vrijspraak evengoed als dat van zijne inbeschuldigingstelling. Er valt hier dus niets goed te maken, maar Dreyfus is door de Roomsche bladen in Nederland zonder ophouden gelasterd. Terwijl elk eerlijk man zich door zijn gemoed gedrongen gevoelde voor hem party te kiezen, is de Roomsche pers van Nederland, zelfs na het arrest van het Hof van Cassatie, in hare houding blijven volharden, en wie ook nog getwij- feld hebben aan het ware karakter van de Dreyfus- zaak, heeft die alleen reeds uit de houding der Roomsche pers in Nederland kunnen leeren kennen. Zij heeft niet een oogenblik opgehouden van die zaak eene Roomsche zaak te maken en daardoor meer dan eens de verontwaardiging van enkele eerlijke Roomschen opgewekt. Laat dus de Maasbodeals zij eerherstel eischt voor onschuldig belasterden, zich in de eerste plaats tot de Roomsche pers in Nederland wendeu. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Cadzand (toez.) de heer J. Hom burg te Biervliet. Gereformeerde kerk. Beroepen te Oud-Vosmeer ds. J. P. Tazelaar te Weesp. Dinsdag werden tot de eerste klasse der Hoogere Burgerschool alhier toegelaten F. J. M. Bakker, P. C. Geus, J. W. van Harmeien, Meta N. Massee. VoorwaardelijkP. D. Goetheer, N. E. Neter. Zeven candidaten werden afgewezen. Heinkenszand. Dhr. J. van der Weele, onder wijzer aan de openbare school alhier, is gisteren benoemd tot hoofd der school te Sirjansland (gem. Oosterland). Benoemd tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Krabbendijkemej. M. L. A. Rolloos, van Nieuwerkerk ad. IJsel. (St.) op een Zondag ontmoette bij het balspelen, na het eindigen der kerk en om de uitwerking te ver nietigen, die het verzoekschrift van de aanhangers van don geestelijke begon te genieten, diende hij een tegen-verzoekschrift in, waarin het behoud van den onderwijzer van Apremont gevraagd werd. De prefect der Ardeunen voldeed aan het ver zoek van Donizet en Vlot werd verplaatst, maar stelde ook de aanhangers van Faradèche tevreden door hom te bevorderen tot onderwijzer op het veel grootere dorp Grandpré, wat tevens een ver hooging van salaris met zich bracht. Alzoo eindigde de eerste, periode van een strijd, dien men zich in het kanton nog heden ten dage herinnert. Maar de strijd tusschen de beide dorps bewoners had ernstiger gevolgen en deze comedie moest eindigen als een drama. Jan, de zoon van Faradèche, beminde Emeline Donizet, doch beiden wanhoopten, als zij zagen hoe hun vaders elkander verfoeiden, of zij ooit voor hun geheele leven zouden kunnen vereenigd worden. Deze wraak schaadde hunne liefde en de beide vaders hadden den jongelieden reeds aangezegd, dat zij elke betrekking tot elkander hadden te staken. Het was op een avond in de eerste dagen van Juni. Emeline plukte in den tuin een bouquet en vloog daarby als een nachtvlinder van bloem tot bloem, streelde met de toppen van hare tengere vingers de witte bloemkroon der lelies of schudde zachtjes de bladeren der rozen, reeds vochtig ge-

Goessche Courant | 1899 | | pagina 1