II aw-iuiig 15 Juli, I 86s" jaargau 6' Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. if De u-tgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et.. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Donderdag 13 Juli 1899. Tegenwoordig de keeren Commissaris der Ko ningin, voorzitter, 85 leden en de griffier. Afwezig de heeren Kloppers, Maas, Vader van 's-Gravenpolder, Van Teijlingen, De Jonge, Noor- dijke en Huvers. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Allereerst is aan de orde de stemming over het sub-amendement van den heer Moes, om aan den Dreischorpolder f2500 renteloos voorschot te ver- leenen voor wegsverbetering, waarover gisteren de stemmen staakten. Dit wordt venvorpen met 18 tegen 16 stemmen. Over het voorstel-Van der Lek de Clercq om f5000 te verleencn staken daarna de stemmen. (De heer Siegers onthoudt zich van stemming, omdat hij de gisteren aangenomen motie-Fokker in strijd met het reglement van orde en dus onwettig acht.) Daarna worden behandeld de algemeene verslagen der afdeelingen betreffende X. Voorstel om aan de gemeenten Duivendijke Eikerzee en Ellemeet een renteloos voorschot te ver- leenen tot een bedrag van ten hoogste f 6000 (de helft van het gevraagde bedrag) voor het aanleg gen van eene haven bij Kloosternol. De heer Fokker zegt dat de stukken in orde zijn bevonden en Ged. Staten toch slechts de helft willen geven. Daardoor zal het aan deze gemeenten onmogelijk gemaakt worden, het werk uit te voeren. De gemeenten zouden volgens hun plan f12,000 moeten leenen dat zou nu moeten worden f 24,000. De toestand der gemeenten laat dit niet toe. De uitgaaf is niet alleen nuttig, maar noodzakelijk de aflevering der producten gaat met ontzettende bezwaren gepaard. Spr. stelt dus voor, de volle f12,000 te verleenen. De heer M. Bolle bestrijdt de meening in het algemeen verslag, dat de ontvangsten te laag en de uitgaven te hoog zijn geraamd. Uit cijfers van de haven te Burglisluis, voor vijf gemeenten be stemd, toont spr. aan, dat deze meening onjuist is. Het maken van eene raming in dezen is zeer moei lijk spr. durft echter wel verzekeren, dat het ge raamde cijfer der ontvangsten in de eerste jaren niet zal worden bereikt. De havenmeester zal krijgen f 300 dat is niet te hoog, want hij moet ook het geld bij de boeren halen, en hij moet den heelen dag aan de haven zijn. De heer Van der Have pleit niet voor zijne pa rochie, als hij niet de overtuiging heeft, te pleiten voor een rechtmatig belang, voor een billijken eisch. Waar in de laatste jaren subsidiën zijn ver leend voor zaken, waarvan het nut nog in de toe komst moet blijken, zou hij het betreuren, indien dit renteloos voorschot voor eene zaak, die reeds morgen nuttig zal zijn, werd beknibbeld. De heer Van Rompu acht het niet noodzakelijk, dat de gemeenten in 20 jaar eigenaressen wor den van de haven. Stelt men den termijn op 30 jaar, dan kunnen zij zich redden met de helft van het gevraagde bedrag. Bovendien het werk wordt zóó sterk gemaakt, dat in de eerste jaren geen on derhoud zal noodig zijn. Toch wordt daarvoor f 300 geraamd, f 300 voor een havenmeester is te weinig, zegt men er zijn echter in Zeeland 40 havens, waarvan er maar 5 zijn, die den havenmeester f 300 geven. In Burghsluis krijgt de havenmeester 10 pet., in Duivendijke zou hij 15 pet. krijgen. Spr. gaat verder de exploitatie-rekening na en toont aan, dat deze onjuist is opgemaakt. De heer Fokker meent, dat men zich in kleine onderdeelen niet verdiepen moet. Wil men geen 20, maar 30 jaar, dan vraagt spr., waarom geen 80, geen 100 jaar Z. i. mag de termijn niet verlengd worden, omdat na verloop van 20 jaar de groote reparation te wachten zijn dan moet de eerste schuld zijn afgelost. Het waterschap Schouwen moet eene retributie heffen, omdat het alle havens op dezelfde wijze moet behandelen. Indien al de toestand eenigs- zins mocht meevallen, dan zal toch in geen geval daardoor in een bedrag van f 12000 te voorzien zijn. De heer M. Bolle bespreekt nader de cijfers door den heer Van Rompu genoemd en bestrijdt diens opmerkingen. De heer Heijse toont aan, dat het voorstel luidt teruggaaf in 20 jaar, en dat dus van teruggaaf op langoren termijn geen sprake kan zijn. Na repliek van den heer Van Rompu wordt het amendementFokker, om f 12000 te verleenen, aan genomen met 24 tegen 10 stemmen. Het aldus gewijzigd voorstel van Ged. Staten wordt daarna aangenomen met 32 tegen 2 stemmen. (De heer Van Deinse heeft de vergadering ver laten.) XI. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der watering Cadzand om een subsidie van f 12000, zijnde een derde der geraamde kosten, voor het maken eener haven nabij de sluis aan de Wielingen, omdat de haven ver moedelijk voor het vervoer van iandbouwvoort- brengselen miuder bruikbaar zal zijn en dus de aan leg niet van overwegend belang kan worden geacht. Voorlezing wordt gedaan van een nader adres van het bestuur der watering Cadzand. De heer Hennequin wijst er op, dat het spreken voor zijn parochie een zeer natuurlijk verschijnsel is zij, die in de streek wonen, waarvoor iets wordt gevraagd, zijn het best op de hoogte. Dankzeggende voor de overlegging van het rap port van den hoofdingenieur, gaat spr. de geschie denis der aanvraag na. Er is in de watering Cadzand een net van harde wegen de hoofdwegen zijn met behulp van renteloos voorschot, de secundaire uit eigen kas gelegd. Tegenwoordig kost echter de grind ongeveer f 5 per M3, zoodat, als nu een haven wordt gelegd, men eene besparing op de kosten van grindaanvoer krijgt en bovendien voor ziet men in de behoefte eener groote streek. Thans kunnen de bewoners alleen verschepen op Breskens, waarvoor de afstand te groot is, en op Sluis-Brugge, waar echter een groot recht wordt ge heven. Men heeft daarom een uitvlucht gezocht aan eigen kust. Wordt de aanvraag ingewilligd, dan zal de Watering zelf voor ongeveer f 48000 aan wegen verharden. Daaraan zal ze echter niets hebben als de haven er niet komt. De bezwaren, tegen de haven aangevoerd, wor den door spr. nader zeer uitvoerig weerlegd. Al zijn zij niet weg te cijferen, zij kunnen toch geen reden zijn tot afwijzing van het verzoek, waar de hoofdingenieur inwilliging voorstaat. Men heeft gevraagd of men met renteloos voor schot niet even goed in de zaak zou kunnen voor zien. Spr. wil niet zeggen, dat dit onoverkome lijk is, maar subsidie, zooais ook aan Zaamslag en Ierseke is verleend, is beter. Geeft de Provincie geen steun, dan doet bet Rijk het ook niet, en dan blijft de streek in hare afgezonderde ligging voort leven. De heer Heijse stelt voor, een renteloos voorschot van ten hoogste f 12.000 te verleenen, onder ver schillende voorwaarden. De heer Hollestelle meent dat de behoeften van Duivendijke en van Cadzand niet zooveel uiteenloopen. Doch er is toch verschil, dat bij nadere overweging zal blijken. Spr. wenscht daarom uitstel tot de najaarsvergadering. De heer Erasmus verklaart, dat lig met genoegen met het voorstel van den heer Heijse zal méégaan hij vertrouwt op de medewerking der vergadering. De heer Siegers meent, dat het voorstel-Iieijse geen amendement, maar een nieuw voorstel is, dat eigenlijk niet mag behandeld wordeneerst moet over het door Ged. Staten gedaan voorstel beslist worden, voordat een dergelijk voorstel kan worden ingediend. De heer Hollestelle stelt voor uitstel tot de najaars vergadering. Bij discussie tusschen de heeren FruijtierUennequin en Heijse blijkt dat eerstgenoemde waarborg wenscht voor goeden aanleg en teruggaaf, hetgeen hij op dit oogenblik niet kan beoordeel en. Laatstgenoemde wijzigt daarop zijn voorstel in dien zin, dat de voorwaarden daaruit wegvallen en worden overgelaten aan Ged. Staten. De heer Hollestelle trekt zijne motie in. De heer Van Rompu merkt op, dat de aanvraag van de Watering eigenlijk staande de vergadering is gewijzigd. Het is iets nieuws, dat aan Water schappen dergelijke bijdragen voor een haven wor den verleend. Cadzand heft maar f 4 dijkgeschot. Spr. zou willen voorstellen, nu het voorstel van Ged. Staten aan te nemenhet Waterschap kan dan officiéél eene nadere aanvraag om subsidie j doen en dan kan worden overwogen, of er termen zijn aan zoo'n grooten polder met zoo'n laag ge- schot een bijdrage te geven. Er kunnen er dan nog heel wat te wachten zijn. 1 ï)e heer Van Lijnden steunt het voorstel van den heer Heijse. De heer Hennequin merkt op, dat de heer Van Rompu onjuiste voorstellingen geeft. De Watering Cadzand is hier in de Staten niet aan het woord alleen ieder Statenlid spreekt hier. Voorts heeft de heer Van Rompu zich afgescheiden van het college van Ged. Staten, door zijne uiting, dat over hun voorstel moest worden gestemd. De heer Van Rompu weêrlegt deze opvatting. De hoer Heyse weerspreekt de meening van den heer Van Rompu, door do mededeeling, dat her haaldelijk is gehandeld als in deze zitting. Het voorstel-Heyse wordt daarna aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. XII. Voorstel om alsnog gedurende twee jaren, ingaande 1 Januari 1900, ten behoeve van een stoomboot- en wagendienst WalzoordenVlake en van een wagendienst WalzoordenHulst een subsidie te verleenen van f 11500 per jaar. Zonder beraadslaging of stemming aangenomen. XIH. Voorstel tot verkoop van de Provinciale stoomboot Wester-Schelde met machine, ketel en inventaris. Zonder beraadslaging of stemming aangenomen. XIV. Voorstel om Gedep. Staten te machtigen tot verhuring der booten van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, indien de dienst het toelaat en onder de door Gedep. Staten te stellen voorwaarden. De heer Van der Meer meent, dat door dit be sluit, de verantwoordelijkheid wordt overgebracht van Ged. Staten op Prov. Staten. Spr. wil daarover niet uitwijden, maar hij wil een amendement voor stellen, nl. om de booten niet te verhuren voor de dusgenaamde »pleiziertochten op Zondag." Spr. wil Ged. Staten de vrije hand laten en dus geene andere uitzonderingen dan deze stellen. Zjj moeten kunnen handelen. Maar juist deze uitzondering wenscht spr., omdat, afgescheiden van alle beschouwingen over heiliging van den Zondag, Zondags/7*sZ moet worden gegeven. Spr. maakt zich geen illusie, dat het op Zondag in onze steden rustiger zal worden, maar wij geven althans dan de gelegenheid niet meer tot uitspanning of uitspatting. De heer Hennequin merkt op, dat nog kort ge leden de Zondagsdienst is ingekrompen. Nu zal men weer gelegenheid geven tot uitbreidingAan de andere zijde geeft spr. toe, dat alleen op Zondag velen kunnen profiteeren, en dat het niet aangaat, dadelijk te beweren, dal dit leidt tot uitspattingen. De heer Siegers rekent ook met de pogingen, om den dienst der équipages op Zondag te verlichten. Verzwaring van den dienst leidt tot verslapping in andere opzichten. Spr. rangschikt echter onder het amendement niet het inleggen van meer materiöel op Zondag, indien dit bijv. door eene spoorweg maatschappij wordt aaugekondigd. De heer Hammacher zal tegen het voorstel stem men, omdat we onze vloot noodig hebben voor den dienst en haar aan de zwijnerijen" van pleizier- tochtjes niet mogen blootstellen. Wat de opmerking betreft aangaande Zondags rust, het publiek stelt de beperking van den dienst niet op prijs, maar legt er zich bij neer. En de bemanning geeft er niets om. Na repliek van den heer Siegers merkt de heer Hombach op, dat de oppositie hem onbegrijpelijk voorkomt. Het komt werkelijk niet zoo dikwijls voor, dat de boot op Zondag wordt gevraagd. De booten vergen aanzienlijke offers; deze kunnen ver minderd worden door verhuring. De heer De Veer merkt daartegen op, dat óf de huur groot zal zijn en dan hebben de menscben geen rustóf de menschen krijgen wèl rust, maar dan zal de prov. kas er niet bij profiteeren. De vorige spreker spreekt dus zichzelf tegen. De heer Fruijtier merkt op, dat wij ondernemers van den stoombootdienst zijn en dus het publiek moeten gerieven. Geeft dat aanleiding tot uitspat tingen, dat doen Zendingsfeosten ook. Spr. eer biedigt de meening van anders denkenden, maar daar moeten anderen niet door lijdenwaar gaan we anders been Wij zijn geen zedenmeesters, maar moeten rekening houden met alle meeningen. De heer Hombach heeft liever een half ei dan een leegeD dop is er wat te verdienen, dan moet men dat waarnemen. In Vlissingen en in Middel burg moet men trachten menschen te lokken. De heer Van Waesberghe zegt, dat de booten sinds lang verhuurd worden, maar dat de meerder heid van Ged. Staten de bekrachtiging der ver gadering wenscht. De bedoeling is volstrekt niet, de booten meer dan vroeger te verhuren de toestand zal eenvou dig bestendigd worden weigering is ook wel eens voorgekomen. Uit eene lijst van verhuringen sedert 1894 toont spr. aan, dat die verhuring niet zoo heel vaak voorkomt en slechts zelden op Zondag. De bedoe ling is, niet meer te verhuren dan tot dusver zelfs niet lang geleden nog is verhuring geweigerd. De heer De Veer verklaart zich door deze in lichtingen voldaan. Waar echter die verhuring op Zondag zoo zelden plaats heeft, kan er z. i. geen bezwaar zijn tegen aanneming van het amende mentVan der Meer. De heer Van der Meer constateert dat zijne be doeling niet is, uitbreiding van den gewonen dienst tegen te houden, waar die noodig is, maar alleen het verhuren der booten voor uitstapjes uaar Ant werpen enz. aan pleizierreizigers. Het amendement-Fa» der Meer wordt nu ver worpen met 19 tegen 14 stemmen de heer Henne quin was afwezig. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarna zonder stemming aangenomen. De] Voorzitter stelt voor de vergadering te sluiten en de volgende vergadering te houden des middagshalf twee. (Slot in een morgen verschijnend bijvoegsel.) Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 16 Juli des voormiddags te 10 uren door ds. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Noordgouwe dr. G. Nijhoff te Wervershoof. De Algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk zal Woensdag 19 Juli, in Den Haag, samen komen tot het houden van hare 84e gewone ver gadering. Leden voor Zeeland zijn ds. A. Seholte, pred. te Oostburg en dhr. G. J. Siegers, oud-ouderling te Vlissingen. Vaste leden met adviseerende stem zijn de hh. L. Overman, secretaris te 's-Hage sec. C. F. Zee man, pred. te Zonnemaire. De leerlingen der R. K. School alhier maakten heden onder geleide van het bestuur een rijtoer door het oosten van Zuid-Beveland met een zevental rjj- tuigen. Heerlijk weder begunstigde den toer. Onder de geslaagden voor de eerste klasse der Hoogere Burgerschool te Middelburg komt voor J. C. van der Weele van Kolijnsplaat. Heinkenszand. Gisteren legde J. A. Nieuwen- huis alhier met gunstig gevolg het admissie-examen af voor het Gereformeerd Gymnasium te Zetten. De bijziende drogist, die aan de menschen in plaats van valeriaan phenol leverde, is gisteren door den kantonrechter in Den Haag veroordeeld tot twee geldboeten van f 50 ieder, elk te vervangen door 10 dagen hechtenis. Aan de Koninklijke Academie van Seboone Kunsten te Antwerpen is de eerste prijs voor de beeldhouw-boetseerklasse behaald door L. C. W a 1- raven van Goes. 's-Heei*enhoek. Hedenvoormiddag viel het jongetje van P. de Jonge van een plank in een sloot èen verdronk. Krabbend ij ke. Een oppassend werkman had deze week het ongeluk bij het ledigkappen eener kar zich zoo ernstig aan het hoofd te bezeeren, dat hij hedenmorgen onder hevige pijnen aan de be komen verwonding is overleden. Rilland- Woensdagavond woedde hier van 6 tot 8 uren een hevig onweder. De reeds op stollen" staande karwij, die nog niet gebonden was, werd door den harden wind omvergerukt, waardoor som mige landbouwers groote schade lijden. Uit Borsele ontvingen wij bericht, dat door feilen regen en hagelslag belangrijke schade vooral aan het koolzaad werd toegebracht. Waarde- Op de gisteren gehouden verkooping van den boereninspan van de erven Van Koeve- ringe werden hooge prijzen besteed voor de paar den en het hoornvee. De prijzen der paarden be liepen door elkander f 510 de koeien werden ver kocht voor f250 a f270. Een span paarden werd verkocht voor f 1170, plus de onkosten. Sedert Maandag zijn een 15jarige knaap en een 14jarig meisje uit Rotterdam voortvluchtig. De ouders verkeeren steeds in de grootste onge rustheid omtrent het verblijf van hunne kinderen en twijfelen of zij hen nog levend zullen terugzien. Uit een dagboek, dat de knaap er op nahield, bleek, dat hij dol verliefd was op het meisje, dat nog op school was op het Van der Werfplein. Zondag was de knaap met zijn vader aan het strand te Scheveningen en vroeg hij in welke rich ting Hoek van Holland lag en of men van daar via Engeland naar Noord-Amerika kan komen, waar eene tante van hem woont. Maandag te half twee heeft hij een jonger broertje naar school gebracht en na dien tijd is hg, noch het meisje, meer gezien. In een brief, dien beiden Maandagmiddag aan hunne ouders zonden, verklaren zij dat zij zich van het leven gaan berooven, terwijl in zijn dagboek vermeld staat, dat zij in het bezit was van morphine. De ouders hebben, met behulp der politie, allerlei nasporingeu telegrafisch gedaan, terwijl de vader van het meisje overal heen reist. Men vermoedt dat zij

Goessche Courant | 1899 | | pagina bijlage 1