ïerrnr w Grif Voorloopig BericM. Advertentie n. De vaste Goederen, Donderdag 20 Juli 1899. derraan, aftr., Jacs. de Kam Cz., Adr. van der Maas Ez., aftr., J. de Neve Sr., aftr., P. de Regt Stz., aftr. (De candidaatstelling vau dhr. Jacs. de Kam Oz. was slechts door 6 kiezei*s onderteekend, terwijl 7 namen daarvoor worden vereischt.) WOLFRTSDIJK 3. Gekozen: J. Kallemein, M. de Kater, J. M. Parhan, allen aftr. Is dit zoo, dan komt, het ons voor, dat deze lijst, als niet voldoende aan de bepalingen van art. 10 der Gemeentewet, in verband met de slot-alinea van art. 53 der Kieswet had moeten geweigerd worden en de 4 andere candidaten gekozen ver klaard. Gemengde Berichten. Kapelle. De kerseDverkooping, Zaterdag door notaris Liebert alhier gehouden, bracht op f179 tegen f378 het vorige jaar, en die te Wemeldinge, Dinsdag door denzelfden notaris gehouden, f737 tegen f1698 het vorige jaar! Hoe nuttig katuilen zijn In een schoorsteen te Meerkerk was een katui lennest. Omdat dit hinderde, werd het uitgehaald. De jongen werden in een kippenmand gezet, over dag in eene schuur geborgen en 's avonds aan een boom gehangen. Geregeld komen nu de ouden des nachts hun kroost verzorgen. Op een morgen vond men, als restant van den nachtelijken maaltijd, nog 11 doode muizen in de mand liggen. (11. N.) Tegen de oprichting der spiritus-fabriek te Bergen-op-Zoom zijn bij het Gemeentebestuur be waarschriften ingebracht door de Maatschappij voor kunstmatige Oesterteelt, door de heeren Kok en Zonen, Zoutzieders, de Departementen van Oorlog en van Financiën, verschillende Oester-maatschap- pijen en alle aldaar wonende ansjovisvisschers. De directie der nieuwe fabriek verzekert echter, dat alle in die adressen genoemde bezwaren ongegrond zijn en er in het geheel geen schadelijke stoffen in de Schelde wegloopen zullen. Te Bergen-op-Zoom zijn gisteren bij het baden in de Schelde verdronken twee gebroeders V., oud 22 en 26 jaar. De derde broeder wist zich te redden. De lijken zijn nog niet opgevischt. Te Heilouw, bij Haaften, stierf dezer dagen een man, wiens familie vermoedde, dat hij eenig kapitaal aan contanten moest hebben nagelaten. Na alles, zelfs de vloeren van zijn huisje onderzocht te hebben, vond men eindelijk een aanteekening in een almanak, waarmede een pereboom en eene plaats op een akker werden aangeduid. En werkelijk vond men in de onmiddellijke nabijheid van dien boom, op eene plek, waar vier stokjes in den grond ge plaatst waren, een bedrag van f 16,000 verborgen. Te Naaldwijk heeft de ruim tachtigjarige grijsaard Mooiman een kind van drie jaar gered, dat aan de Oranjesluis in het diepe water was ge vallen. De krasse oude man, die eerst nog van een dak moest klimmen, begaf zich te water, en bereik te met den kleine zonder ongevallen den wal. Voederen van varkens met visch. De gemeente besturen in Noord-Holland hebben van den com missaris der Koningin eene aanschrijving ontvangen, waarbij wordt medegedeeld, dat het den minister van binnenl. zaken is gebleken, dat in Noord-Hol land vrij veelvuldig voorkomt, dat aan varkens gedurende langeren of korteren tijd visch of visch- afval wordt toegediend. Die voedering, althans wanneer zij plaats heeft tot enkele weken vóór de slachting, maakt het vleesch voor consumptie ongeschikt en doet het spek olie- en geelachtig, week, onaangenaam riekend en naar visch smakend worden. Daargelaten dat de inlandsche afnemers niet ge diend zullen zijn van aldus gemeste varkens, schuilt er zoo schryft de Minister in bedoelde wijze van voedering, vooral omdat wat het vleesch betreft de ongeschiktheid voor verbruik eerst valt te con- stateeren na bet koken of braden, een zeer ernstig gevaar voor den exporthandel in geslachte varkens welke tegenwoordig een aanzienlijken omvang heeft. Met het oog op het vorenstaande worden de ge meentebesturen door den Minister uitgenoodigd, om op de meest geschikte wijze de aandacht der ingezetenen met nadruk te vestigen op het hoogst bedenkelijke van boven bedoelde voederingen Te Oosterwolde doet zich het zeldzaam voor komend geval voor, dat een veehouder zijn rund vee publiek gaat verkoopen en zijn graslanden pu bliek gaat verhuren wegens gebrek aan werk krachten. De man heeft geen enkelen knecht, maaier of hooier. niemand vertrouwelijk is geweest vóór het hen zag. Dat is in de meeste gevallen en heel natuurlijk een illusie maar het meisje, dat hun die illusie ontneemt, is nooit de begeerde bruid en een los zinnig meisje is, zelfs bij een minder solieden jongen man, niet gewild. Zie Trijntje, als ge oogen hadt om te zien en ooren om te hooren, dan zoudt ge dat lezen in den minachtenden blik, waarmede Willem u aanzag en ge zoudt het hooren uit den ijskouden toon, waarop hij u nu, op den hoek dei- straat, zegt»ik hoop, dat u nu verder niet meer last zult hebben van de onbescheiden blikken; u neemt me niet kwalijk, ik ben reeds te lang weg OUiO T VU. Als ge dien blik gezien en dien toon begrepen hadt, zoudt ge u ook de moeite bespaard hebben, hem nog eens te vragen voorloopig nog maar niets aan uw vader te zeggen, «voorloopig, ziet u, later enfin, dan zullen we wel zien." Zij stak hem de hand toe, wat Willem niet zag; hij nam den hoed af, boog en bracht de af rekening aan zijn patroon, die hem opdroeg ze eens goed na te zien. Gelukkig er was werk. Des avonds vroeg moeder zij kon het niet langer verbergen, dat zij nieuwsgierig was wat Er is tegenwoordig groot gebrek aan landarbei ders. Deze ongewone toestand is veroorzaakt, door dat vele jonge mannen naar Duitschluud zijn ver trokken een ander groot deel is in den Frieseken greidhook werkzaam. Dezer dagen deed zich te Roswinkel (Dr.) een ongewoon natuurverschijnsel voor. Des morgens tus- schen drie en vier uur, toen het volk zich naar bet veen begaf, trok er een mist over den grond, zoo dik als er nog nooit gezien was. Terwijl de zon aan den hemel stond en de leeuwerik boven de hoofden van den arbeider zijn morgenlied zong, was de aarde niet te zien. Velen verdwaalden, anderen kwamen in slooten terecht van ernstige ongeluk ken heeft men niet gehoord. In de Friesche gemeente Baarderadeel is een grafkelder, waarin sedert eeuwen lijken in kisten liggen, die door een onbekende oorzaak daar niet tot ontbinding overgaan. Om nu die lijken voor aanraking der bezoekers te behoeden, zijn kerk voogden, aan wie die grafkelder toebehoort, voor nemens de houten deksels der kisten te vervangen door glasramen, zoodat dan het herhaald openen en sluiten der kisten niet meer zal behoeven te geschieden. De justitie uit Arnhem bracht Zaterdag jl. weer een bezoek aan Harscamp (gem. Ede), in ver band met de bekende vergiftigingszaak. In tegen woordigheid van den gearresteerden verdachte, den bakker J. Z., is het geheele huis nauwkeurig onder zocht. De schouwing van het lijk van de vermoorde vrouw heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat zij is gestorven door arsenicum. Men vermoedt, dat Z. zijn vrouw weken achtereen telkens kleine hoe veelheden arsenicum heeft toegediend, wat eindelijk het bekende gevolg heeft gehad. Het vergif is, bij een gewicht van 250 gram ge kocht bij een drogist te Ede. Een aantal ingezetenen van Harscamp zijn reeds door den rechter-commissaris gehoord, en er zullen er nog meer getuigenis moeten afleggen. De vorige week was het een jaar geleden, dat de heer Kirschner tot opperburgemeester van Berlijn gekozen werd. Die benoeming heeft nog altijd de Koninklijke bekrachtiging niet verkregen, maar de heer Kirschner heeft niettemin al deze 365 dagen zijne functiën als hoofd van het ge meentebestuur uitgeoefend De Amerikaansche commodore Giffard ligt voor St. John op Newfoundland ernstig overhoop met de Fransche marinebevelhebbers, die verboden hebben, dat Amerikanen langs de French-shore zouden ankeren. De Fransche bevelhebber gaf order, dat geen voedsel aan de Amerikanen zou worden verstrekt, waarop Giffard den Amerikanen toestond tegen behoorlijke betaling te nemen wat zij noodig hadden hij zou ze wel weten te beschermen. Men weet niet wat uit de gespannen verhouding kan voortkomen, doch wanneer het hard tegen hard blijft gaan, staan moeilijkheden te wachten. Een tweede Pompeji. Een gansche stad uit de oudheid is thans opgegraven aan de kust van Klein- Azië. Het is de stad Prëene, die een van de 12 Jonische bondssteden is geweest, niet ver van den mond van den Maeander gelegen. De fundamenten of iets meer van heele straten, van markt, verga derplaatsen, theater, gymnasion, stadiën ook van tempels en andere heiligdommen zijn geheel bloot gelegd. Men krijgt hier een zeer goed denkbeeld van het leven in Grieksche steden, te meer daar in de particuliere woningen vele voorwerpen van huiselijk gebruik gevonden zijn. De oudheden-afdeeling der Koninklijke Pruisi sche musea heeft deze opgravingen tot stand gebracht. Aan het station van de Great Western te Reading, in Engeland, zijn Zaterdag al rangeerende twee locomotieven met elkaar in botsing gekomen. Drie man werden er bij gedood. Een dezer hielp in den loop der vorige week een kameraad, die ook bij een dergelijk ongeluk het leven had ge laten, begraven, en zei tegen een ander «Aan wien nou de beurt De politie van New-York heeft de hand ge legd op een syndicaat van bedelaars. Dit syndicaat bloeide zoo, dat het onlangs te Brooklyn een huis heeft gehuurd tegen ruim 12,000 gulden per jaar. In dat huis waren alle attributen gedeponneerd, nl. 3000 krukken, 1500 krukstokken, 4000 houten armen en beenen en 6000 bordjes, waarbij op het medelijden van de voorbijgangers een beroep werd De zaak-Dreyfus. Harduin vertelt in de Matin dat mevrouw Godard, die haar huis ter beschikking van mevrouw Dreyfhs heeft gesteld, deze niet kende, haar zoon toch had en wat er toch gisteravond gebeurd was. Willem glimlachte en zei«moederlief, precies kan ik het u niet zeggenmaar stel u te vree, ik heb een-en-twintig witte rozen gegeten." De moeder keek hem vragend aan. «Dat begrijp ik," zei Marie, die aan de kinderen van de hoogste klas pas ^Mensch en Ezelvan Koopmans van Boekeren had voorgelezen. «Dat begrijp ik, mijnheer Victor." «Accoord, zusje." «Luister moedergraaf Victor was door een tooyenaar veranderd in een ezel en door allerlei ongelukkige omstandigheden kon hij geen mensch meer worden, totdat eindelijk een vriend van hem, door den toovenaar onderricht, hem in een kermis- tentje, waar hij kunstezel was, een-en-twintig witte rozen bracht. Toen hij die opgegeten had werd hij weer een mensch en een beter dan ooit te voren, daar hp als «ezel" veel had geleerd." Moeder glimlachte, zij begreep meer dan Willem misschien wel dacht en zei«Dus onttooverd Zoo zoo, nu begrijp ik, waarom je er van daag zoo verstandig uitziet, heelemaal geen ezel meer «Heerlijk, heerlijklachte Marie. Wordt vervolgd.) doch in de couranten had gelezen, dat niemand te Rennes haar een woning dorst, te verhuren en zelfs verscheideno hotels geweigerd hadden haar te logeeren. Zij meende toen, dat het haar jfliebt was. mevrouw Dreyfus als gastvrouw te ontvangen en, hoewel zij weduwe is en reeds grijs haar heeft, vreest zij den haat niet, dien zij in Rennes zal verwekken. «Wel licht loopt zij gevaar", zegt Harduin, «zoo zijn de hartstochten opgewekt". «Wat kan mij dat schelen!" zeide mevr. Godard glimlachend, «als ik sterf, zal dat geen gewone dood zijn." De militaire overheid heeft strenge maatregelen betreffende de tucht en de openbare orde genomen. De officieren van de drie regimenten te Rennes hebben de volgende bevelen gekregen 1. geen café te bezoeken, behalve de cercle militaireniet later dan te elf uur 's avonds aldaar te vertoeven 2. steeds in uniform gekleed te gaan, om, zoo onge regeldheden zich mochten voordoen, gereed te zijn bij 't eerste signaal3. er voor te waken, dat men geen anarchistische bladen onder de soldaten ver deelt. De verloven der onderofficieren zijn inge trokken. In het dorp Prebois nabij Grenoble heeft een vreeselijk familie-drama plaats gehad. Daar leefde een landbouwersfamilie, een vader, sedert twintig jaar weduwnaar, en vier zonen, allen meerderjarig. De vader was een dronkaard, vocht dikwerf met zijn zonen, die hij reeds vaak met een geweer be dreigd had. Zaterdag kwam hij weder dronken thuis en wilde, met een stok gewapend, zijn oud sten zoon, 32 jaar oud, te lijf. Deze verdedigde zichde vader haalde toen een geweer en loste een schot. De zoon, door een kogel£in 't hart getroffen, viel dood neder. Zijn broeder schoot toe om den vader te ontwapenen. Deze loste een tweede schot en de tweede zoon viel neer, aan den voet getroffen, de derde zoon wierp zich nu op zijn vader. Een vreeselijke worsteling ontstond. Tijdens de worste- ling ging het pas geladen geweer af en de kogel trof den vader in 't hoofd. Men heeft zijn lijk in den toestand gelaten zoo als de politie het vond, opdat de rechter van in structie het zal kunnen zien. Het gelaat is vreeselijk vertrokken. De zoon, die zonder het te willen de moordenaar van zijn vader is geworden, heeft zich in hechtenis begeven. In de kalkgroeven te Nusplingen (Wurtem- berg) zijn onlangs weder twee belangrijke vondsten uit de voorwereld gedaan. Men heeft er het vol ledig geraamte opgegraven van een roofvisch, 11/2 meter lang en buitengewoon goed bewaard gebleven. Hetzelfde geldt omtrent een ichtyosaurus van on geveer 1 meter lengte en van welke niet enkel alle beenderen en de rug- en staartvinnen behouden zijn, maar tevens een deel der huid aan de pooten. Het gesteente moet op die plaats door zijn samenstel ling de huid voor vertering bewaard hebben. Deze belangrijke overblijfselen uit ver vervlogen tijden zijn op last van de regeering voor het museum der Universiteit te Tübingen aangekocht. Uit Hamburg wordt gemeld, dat een groote hoeveelheid wapenen men spreekt van 600.000 geweren uit Duitschland en Oostenrijk naar Transvaal zijn gezonden. Edison heeft verklaard aan een electromo- biel bezig te zijn, die geheel zal verschillen van alle bestaande automobielen en 150 mijl zal kun nen afleggen zonder opnieuw geladen te worden. Op het onlangs te Berlijn gehouden congres, gewijd aan de bestrijding der tuberculose, waar de autoriteiten op hygiënisch en medisch gebied van alle landen en volkeren vertegenwoordigd waren, werd het bemoedigende woord gehoord De tuberculose is in ieder klimaat, in iedere luchtstreek geneesbaar, waar lucht en licht kan toestroomen. Eenige districten in het noorden en oosten van Finland worden met hongersnood bedreigd. De rogge-oogst schijnt geheel mislukt te zijn. In deze streken kan de bevolking slechts met de uiterste krachtsinspanning gedurende den korten zomer haar land bebouwen valt de zomer te laat in of eindigt hij te vroeg, dan is de ellende het gevolg. In 1867 en '68 zijn om die reden 100,000 menschen van honger omgekomen. De patroons en de werklieden in de bouw vakken te Berlijn zijn het eens geworden over het beginsel van een opklimmend loon. Dit loon zal van 60 tot 65 pfennig stijgen tot Maart 1901. Voor de volgend jaren zal het ieder jaar vast gesteld worden door een gemengde commissie, welke tevens de punten van geschil tusschen de twee partijen uit den weg zal trachten te ruimen. Gisteren zouden de werklieden den arbeid hervat ten. De werkdag is op 9 uur gesteld. Laatste en telegraphische berichten. Heden slaagde te Leiden voor het doctoraal examen in de rechten dhr. H. Oele, van Goes. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Afloop der aanbesteding door het Burgerlijk Armbestuur Dinsdag gehouden, van vleesch en brood, over het 3e kwartaal 1899 te leveren. Aannemers zijn gewordenR. Scheele voor tar webrood 8 cent, G. Temperman rundvleesch 45 cent, kalfsvleesch 85 cent, J. de Kok varkensvleesch 56 cent, bij loting met L. Melse, alles per kilo te leveren. Correspondentie. Aan den heer S. Dankzeggende voor uwe mededeeling meenen wij echter omdat het hier eene particuliere maatschappij geldt met de plaat sing van uw bericht te moeten wachten tot de maatschappij zelf ons daartoe machtigt. Aan mr. Leo P. E. Vaandrig. Gij verbergt u onder dit pseudoniem ook voor onsdat gaat na tuurlijk niet. Wilt ge u aan ons bureau vervoe gen, dan willen wij uw stuk nader bespreken. (Red.) Burgerlijke Stand van Goes van 26 tot 28 Juni 1899. Geboren 27, Jacoba Christina, d. v. Gerard Reijerse en Neeltje Kousemaker. Verkoopingen en Verpachtingen. Information. Pilaar Hoilmann Muloek Houwer. mr. Licbeit. mr Liebert. Hoilmann. Mulock Houwer. M ilock Houwer. P. Overman Mulock Houwer. De Vos. L. E A Liebert. Datum. Plaats. Goes, Gees, Katlendijke, VGravenpolder, 29 Juni, 29 3 Juli, 5 6 5 r 5 6 8 13 20 Voorwerpen, zwarte bessen, zwarte beBsen, meubilair enz., hotstede, Goes, verp bouw en weiland, Goes, metselsteen, Katteudijke, veldvruchten, Kattendijke, verpachting bouwland, 's Gravenpolder, veldvruchten en mest, K&peile, whscheubcsch, Waarde, landbouwersinspan, Viemeldinge, vaste goederen, Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 29 Juni 7.29 7.48 0.47 1.1 30 8.17 8.35 1.41 2.2 1 Juli 9.9 9.33 2.38 3.5 2 10.13 10.38 3.40 4.13 3 11.24 11.52 4.49 5.22 4 0.39 5.54 6.26 5 1.6 1.39 6.55 7.24 Marktberichten. GOES, 27 Juui 1899. Oude TARWE per Hectoliter f a f Nieuwe TARWE 6.— a 6,70 BOTER per K.G. 0,75 a e 0,86 SIEREN per 100 stuks 3— a 3,40 ROTTERDAM, 27 Juni 1899 Op de veemark waren heden aangevoerd44 paarden, 924 magere en 640 vette runderen, 258 vette kalveren, 112 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 176 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 81 c. 2e qual. 27 r., Re qual 24 c., ossen le qual. 31 c., 2e qual. 28 c., 8e qual. 25 c., stieren le qual. 27 c 2e qual. 20 c Se qual. e., kalveren Is qual. 35 c.. 2e qual. 29 c., 3e qaal. 23 cschapen le qual. c., 2e qual c., lammeren le qual c., 2e qual. c., varkens le qual.c., 2e qual. c., 3e qual. c., lichte varkens voor export le qual. e., 2e qual. c. Alles per */a kilo. Melkkoeien f 125 a 210, kalfkoeien f 125 a 226, stieren f 100 a 210, vaarzen f55 a 1 i.0, alles m .ger vee, biggen f 6,— a f 16, pa?rden f45 a 120. Nuchtere kalveren, slacht-f 6,a 16,fok f 16 a 25, Bij deu aanvang der murkt was de handel in runderen vlug, dorh werd later minder levendig; le soort ossen waren voor België goed te plaatsen en werden boven noteering verkocht. Melk- en weidevee met tumelijken omz*t. Handel in vette kal veren niet bijzonder levendig. Van graskalveren waren enkele ter markt en werden goed verkocht Ook enkele werkpaarden brachten flinke prijzen op. Nuchtere kalveren waren goed te pl»at«en De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. t 44, 2e qtial f40, 8e qual f36 Ppt kilo 60 s 65 e. Zeeuwscbe eieren f3.20 3,40 de 100 stnV» Heden overleed na eene korte ongesteldheid Vrouwe ELISABETH CHRISTINA GEENE, weduwe van den WelEdelen heer W. J. Janssen, in den ouderdom van ruim 83 jaar. Namens de familie, J. VEREEKE, Executeur testamentair. Kruiningen, 25 Juni 1899. Algemeene kennisgeving. De heer en mevrouw KRUIJSSE— Zijlstra betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangstelling bij de ge boorte van hun zoon ANTHONIJ. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Maandag en Dinsdag 3 en 4 Juli. Wemeldinge, 28 Juni 1899. Wie genegen mocht zijn 200 M8. Grint te vervoeren van de Haven teBorsele naar den Grintweg al daar, gelieve zijn inschrijvingsbiljet in te le veren bij den BURGEMEESTER van B 0 r s e 1 e vóór 3 Juli 1899. nagelaten door Mej. de wed. Foort Dominicus, overleden te Wemeldinge zullen publiek worden verkocht op Notaris LIEBERT te KAPELLE-,

Goessche Courant | 1899 | | pagina 3