Advertentie li. der handboogschutter^ De Kroonprins alhier werd Zaterdag 11. een concours naar dm lossen vogel gehouden. In 't geheel waren 10 gezelschappen op gekomen, als St.-Sebastiaan van Ierseke, St.-Andries van Wemeldinge, Ons genoegen van Oudelande, Les amis réunis van Yiake, elk met 3 schutters, Doel naar hooger van Wolfertsdijk en Z)'edele handboog vau Oudelande elk met 4, Claudius Civilis van Ierseke met 6, Willem Tell van Ovezande met 7, Soranus van Heir ken szand mot 5 en D'edele handboog van Kapelle met 2 schutters, samen, met de 11 schutters van De Kroonprins, 51. De prijzen vielen als volgt de le klep (20 gld.) aan den heer P. J. P o 1 e ij van Claudius Civilis, de 2e klep (10 gld.) aan den heer A. Markusse A z. alhier, de eerste zijvogel (10 gld.) aan den heer J. v. 't Westeinde van Vlake, de 2e (ook 10 gld.) aan den heer A. W ij k van Ovezande, de le kal (5 gld.) aan den heer S. Kalle waard van Wolfertsdijk, de 2e (mede 5 gld.) aan den heer W. Westdorp van Ovezande, terwijl de 3e en 4e kal (elk f 2,50) werden verloot. Op elkon kleinen vogel stond f 1,50. Op het erf der heeren H. te Waalwijk woonde een ooievaarspaar, welks jongen, pas éen dag oud, door het wijtje werden opgepast. Het mannetje ging om voedsel uit en kwam in een laan, daar dicht bij. Dit zag een schoenmaker, die daarop zijn ge weer greep, op het mannetje schoot, met het gevolg, dat het beest met stukgeschoten pooten op den grond viel. Daarop sloeg hij het dier tegen de heining dood. Een paar dagen later lagen de jonge ooievaars dood in het nest, dat nu ook door het wijfje verlaten werd. Naar men ons meldt, is pro ces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Vad - Oplichting Zaterdagnamiddag vóór 8 dagen verscheen ten kantore van de Rotterdamsche Bank aan de Boompjes te Rotterdam een vreemdeling, wien men, nadat een paar dagen te voren een adviesbrief was ontvangen, op een door hem aangeboden wis sel uitbetaalde een bedrag van f 15,000. Die vreem deling was in gezelschap van een ander persoon, en beiden hadden het voorkomen van aanzienlijke lieden. Later kwam men bij de Bank tot de ont dekking, dat de wissel valsch was. Hij was afge geven op een firma te Braila en tweemaal geën dosseerd, bet laatst aan den aanbieder. Natuurlijk kwam ook spoedig aan 't licht, dat de adviesbrief valsch was. Aan dit bericht voegde de AT. R. Cteergisteren het volgende toe De eigenlijke toedracht van het geval blijkt deze te zijn De Rotterdamsche Bank is een vaste correspon dente van een bankiershuis te Braila Boekarest. Worden door dat huis wissels op de Rotterdamsche Bank afgegeven, dan geschiedt dit door middel van chèques, die vooraf worden geadviseerd door het bankiershuis, met vermelding van nummer, bedrag en order van de cheque. Voor die adviesbrieven gebruikt het bankiershuis gedrukte formulieren, welke door de firma worden geteekend, en die zij verzendt in couverten, waarop het adres der Rot terdamsche Bank is gedrukt. Op volkomen regelmatige wijze was nu in de vorige week door het bankiershuis de Rotterdamsche Bank geadviseerd dat het op de Bank eene cheque van f 15,000 had afgegeven, en deze cheque is Zaterdag den 27en Mei aan de kas der Bank aange boden door een Fransch sprekenden vreemdeling, aan wien het bedrag werd uitbetaald, nadat hij zich door overlegging van een buitenlandsch paspoort had gelegimiteerd. Een viertal dagen later seinde het bankiershuis dat de cheque, waarvan het num mer hem bekend was, niet moest worden uitbe taald, omdat de adviesbrief vervalscht zou zijn. Op het telegrafisch verzoek van de Bank om inlichting waarin die vermeende vervalsching zou bestaan, omdat de justitie er mede in kennis kon worden gesteld, is nog slechts eveneens per telegraaf als antwoord bekomen dat twee personen (wier signalement overeenstemt met dat van den persoon aan wien de cheque bij de Rotterdamsche Bank is uitbetaald) chèques hadden geïncasseerd te Parijs, Londen, Antwerpen en Rotterdam, waarvan de ad viesbrieven vervalscht waren. Dat de chèques zelve valsch zouden zijn, is nog door niemand beweerd en het bankiershuis te Braïla en Boekarest zelf wilde eene premie uitloven voor het arresteeren van de beide bovenvermelde personen. Derhalve beschouwt dat bankiershuis zich zelf als de be nadeelde partij. De Midd. Ct. meldt nader omtrent het drama te Koewacht Het parket uit Gent en de verdachte M. stapten Vrijdagvoormiddag te negen uur aan het station te Stekene af, waar een massa volk bijeen was ge- ju het geld zal ver te zoeken zijn en de aan te koopen grond niet minder De oude weende, toen zij deze laatste woorden uitsprak, zij sloeg de oogen weer op de klok en het gaf haar als het ware eenige verademing, dat zij niet kon zien hoe laat het reeds geworden was het vuur toch was uitgegaan en het lamplicht dreigde dit voorbeeld te volgen, doch wat hare oogen niet konden zien, vernam zij door hare ooien de klok sloeg elf uur. Buiten hoorde zij eindelijk een geluid als van voetstappen en eenige seconden later trad een man de kamer binnen, op het eerste gezicht onkenbaar, daar bij in jas en hoed als ver stopt zat. Het was Verstraete, zijn kleederen dropen, hij scheen niet dronken en ook aan zijn spraak was niets te bespeuren, dat zijn moeder verontrusten kon alleen zijn toon van spreken was nog meer gedempt dan gewoonlijk. Hij droeg in zijn arm iets, dat hij voor zijn moeder een oogenblik wilde ver bergen, door het in de aangrenzende kamer te brengen hij keerde onmiddellijk terug en plaatste zich aan de tafel, waarop zijne moeder het avond eten had gereed gezet. 2>Kom moeder", zeide hij, »beklaag u niet te zeer stroomd, vooral omdat vier gendarmen te paard van St. Nicolaas reeds van 7 uur af zich daar bevonden, meenende dat bet parket met een trein op dat uur zou aankomen. Op den weg naar Koewacht begaf het parket mot den verdachte zich in een paar woningen, waar M. op 13 April met de vermoorde vrouw moet gezien zijn. Hierna ging men naar een bosch, op een paar minuten afstand van de gemeente Koewacht, waar, naar beweerd word, eenige weken geleden een plas bloed en een veer van oen vrouwenmuts gezien is. Tijdens het onderzoek werd het bosch door de politie afgezet. Vervolgens werd M. naar Koewacht gebracht en, onder toeloop van een talrijke menigte, het huis van M. bereikt. Daar werd de verdachte gehoord, even als een tiental getuigen. De woning van M., in het dorp Moerbeke-Koe- wacbt, ligt vlak tegenover het huis, waar zijn moeder en twee zusters wonen, en bij kon niet nalaten bij het instappen en het verlaten zijner woning even een van hevige ontroering blijk geven- den blik op zijn ouderlijk huis te werpen. Tijdens het verhoor, dat tot vier uren duurde, verzocht M. met aandrang, dat zijne moeder of een zijner zusters bij hem zou worden toegelaten. Deze, reeds zoo zwaar geschokte menseken hadden even wel bezwaar om aan het verzoek van haar zoon of broeder te voldoen. De verdachte blijft stokstijf ontkennen schuldig te zijn, en verdedigt zich krachtig tegen alle moge lijke onverwachte aanvallen. Nu eens was hij tijdons het verhoor in een zenuw achtige stemming en min of meer opgewonden, dan weder was hij kalm en bedaard. Men meldt uit Den Haag In verband met het spoorwegongeluk te Vlis- singen heeft de politie alhier, op verzoek van die te Vlissingen, bijgestaan door een deskundige, op het emplacement van het Staatsspoorstation hier ter stede een onderzoek ingesteld naar den toestand van de Westinghouse-rem aan een der pakwagens, die tot den trein behoorde, waarmede het ongeluk voorviel. De Westinghouse-rem was Zaterdagochtend wederom oorzaak dat de reizigers van den snel trein AmsterdamVlissingen met schrik werden bevangen. Voorbij Harmeien stoDd de trein plot seling stil, de rem bleek gebroken en eerst nadat deze zoo goed mogelijk was hersteld kon men tot Gouda opstoomen, waar een nieuwe stang werd aangebracht. Men schrijft ons Naar aanleiding van het schrikkelijk verhaal van den heer A. v. d. G. betreffende klopgeesten moet ik ook een verhaal doen. Een Oostersche jongen, op kostschool in Holland, hoorde op zekeren nacht drie maal tegen zijn ledikant kloppen zes maanden later kwam er bericht uit Indië, dat zijne moeder in dien bewusten nacht was overleden. Of de jongen, die een Oostersche fantaisie had, na de tijding van den dood over het geklop sprak of dat hij zulk een goed geheugen had dat hij precies wist wanneer er geklopt was, dit weet ik niet, maar wel weet ik dat een paar snaken op zekeren avond laat, toen de jongens van de school sliepen, klopgeestje speelden op de slaapkamers. En uit eigen ervaring moet ik ook iets vreeselijks verhalen. Ik las op een avond Geisten seher (de Geestenziener) van Schiller. Nu weet iedereen dat dit een spannend vertelseltje is uit de oude doos. Daardoor raakte ik zoo van streek dat ik meende te zien dat mijn kamerdeur drie maal open en dicht werd gedaandaarna werd er geklopt en snelde ik naar de gang, doch zag niemand weder werd er geklopt en ik bleef ademloos zitten ten derden male werd er geklopt en weder begaf ik mij naar de gang en doorliep die geheelin een oude nis in de gang stond iets wits en iets dat een giegelend geluid maakte kort en goed het was het aardige meisje van het bierhuis van de overzijde, dat mij mijn gewoon rantsoen bier bracht en uit aardigheid kiekeboe had gespeeld. Er wordt altijd in zulk soort van zaken overdreven en vooral zenuwrijke menschen hebben last van overrijke fantaisieën. Bij het binnenkomen tc Wemeldinge had Za terdagochtend eene aanvaring plaats tusschen de schepen Wilhelmina, schipper Gommers, met kolen naar Brussel, en de Geertruida Mettina, schipper Oldenburg, met cement naar Rotterdam, waarbij het laatste belangrijke schade aan het voorschip bekwam. De Wilhelmina voer daarna omhoog op de Oost- havenpunt, waarvan zij zonder schade is afgesleept door de sleepboot Zeeland. Vrijdagmorgen werd te Hansweert uit Ant- over uw wakker blijven, ik heb in den put moeten afdalen om daar hulp te verleenen we hebben een instorting gehad vier kameraden zijn omgekomen Hubert, de weduwnaar, is ook dood ^Goddelijke goedheid", riep de moeder uit, terwijl zij de handen samen sloeg, »en zijn kleine Nog een weesje te meer Verstraete antwoordde niet; hij bracht zijne moeder in de andere kamer en zeide haar, terwijl hij zijn weekgeld afgaf »Moeder, hier is ons gold, maar het stukje grond zullen wij nu niet kunnen koopen latei- zullen we zien. We zullen bezuinigen, waar het kan gij kunt beginnen met mijn soep wat magerder te maken. Hubert, de weduwnaar is dood en »En vroeg de moeder met levendige belang stelling. Verstraete naderde het bed, waarop hij het voor werp had gelegd, dat hij bij het binnenkomen in de hand droeg en de doeken wegnemende, die het be dekten, toonde bij het gelaat, van den kleinen Hubert. »Dat is goed van u gehandeld, mijn jongen wij zullen het eten der kinderen in drie porties ver doelen." werpen gemeld, dat van 't sleepschip St. Petrus, schipper Fries, aldaar verdronken zijn twee kinde ren van 16 en 10 jaar oud. De lijken zijn opgehaald. Gemoedsbezwaren. Een persoon te Zeist, die zich moest aangeven voor de rustende schut terij, kwam op de secretarie vertellen, dat hij zich niet wilde aangeven, omdat hij niet alleen tegen hot dienen bij de schutterij, maar ook zelfs tegen het aangeven, gemoedsbezwaren had. Het eigenaardige (en zotte) van het geval is, dat deze persoon reden van vrijstelling heeft, en alzoo toch van den dienst zou worden vrijgesteld. (U. D Buitengewone politiemaatregelen zijn in Oud karspel niet meer noodighet hoofd der school de heer J. M. Hoffmans gaat weer geregeld en onverhinderd naar zijn school. Welken omvang de rattenplaag aan den Lan- gendijk (Noord-Holland) gekregen heeft, kan men uit de volgende cijfers opmaken. Te Broek op Lan- gendijk ving men van 15 April tot 2 Mei 2067, van 3 tot 26 Mei 1358, en op 29 Mei 132 ratten, waarvoor aan premie werd betaald 332 gulden en 45 ct, welk bedrag polder en gemeente gezamenlijk moeten dragen. De redactie der lerseksche en Thoolsche Cou rant verzoekt aan de N. 11. Ct. te melden, dat het door haar (en ook door ons) als aan de Z. N.-bode ontleend medegedeelde stukje over »de Zeeuwsche oesters" oorspronkelijk in haar blad werd opge nomen. Als het nieuwste op sportgebied ten onzent, mag wel genoemd worden eene hengelvereeniging, die er heusche wedstrijden op na houdt. Een zoo danige vereeniging is opgericht te Hoorn. Deze vereeniging »De Baars" geheeten zal 18 Juni e. k. wader een wedstrijd houden, waarvoor fraaie prij zen beschikbaar gesteld zijn. Voor ruim vier weken bezeerde een veehou der in de gemeente Haskerland zich aan het koper draad, waarmede hij een varken in den snuit »ringde", om dit dier het wroeten af te leeren. Eerst een onbeduidend wondje, is de man nu, na veel lijden, aan bloedvergiftiging overleden. De Minister van Justitie heeft op voordracht van de colleges van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden bepaald, dat een 7ljarige gevangene aldaar, wiens tijd 22 Oct. 1900 »om" zou zijn voor waardelijk vrij zal worden gelaten. »Wat zal hij er mede doen Naar uit Pretoria aan de Times gemeld wordt, is de behandeling van de zaak van de samenzwering uitgesteld op verzoek van Milner, naar aanleiding van de geruchten dat er officieren van het Engelsche leger bij betrokken zijn. Milner dringt er op aan dat deze zaak grondig onderzocht zal worden, en daarom heeft de Britsche zaakgelastigde te Pretoria in last, de advocaten voor de samenzweerders te betalen. De opbrengst aan goud was in Transvaal over de maand April ongeveer 460,000 onsen. Is het wonder dat Engeland op Transvaal ziet als op Na- boths' wijngaard Toen dezer dagen het echtpaar Behrens te Hamburg van een wandeling terugkeerde, vonden zij in een vertrek van hun huis hun 14-jarigen zoon doodgeschoten en naast hem een anderen jongen van een jaar of 17, die nog een revolver in de hand hield en insgelijks dood was. Men vermoedt, dat de laatste aan den jongen Behrens zijn revolver heeft willen laten zien, dat het wapen toen is afgegaan en den jongen doodelijk heeft getroffen, waarop de andere, uit angst, zich zelf heeft gedood. Te Creusot hebben alle werklieden den arbeid hervat. Bij de directie van den Kon. Westindischen Maildienst is een telegram ontvangen van den kapi tein der Prins Maurits, luidende»Het schip heeft in de golf van Cariaco op oen rots gestooten. Ik was genoodzaakt het schip op strand te zetten om opvarenden en lading te redden. Ik zie geen kans het schip af te brengen. Ik beraadslaag met den agent van assuradeuren." Sedert 6 jaren is het te Londen in Juni niet zoo warm geweest als Donderdagde temperatuur was even voor den middag 102 graden Fahrenheit. Meer dan 60 gevallen van zonnesteek en bezwij ming tengevolge van de hitte kwamen voor. Acht dagen te voren werd gemeld, dat de gewassen had den geleden tengevolge van de vorst. Ook te New-York klaagt men reeds over de tropische hitte er zijn enkele menschen op straat dood gebleven, de hospitalen zijn vol en de philan- throjjisten hebben handen te kort met het uitdee- len van ijs. Naar aanleidiug van de vrijspraak van Dé- roulède achten verschillende Engelsche bladen een staatsgreep niet onmogelijk. Te Berlijn is in de inrichting tegen honds dolheid een man overleden, die eerst toen de ge volgen van een beet zich voorgedaan hadden, zich onder behandeling had gesteld. Daarentegen zijn in die inrichting reeds ongeveer 300 personen be handeld, die zich terstond hadden laten inenten on allen tot dusver van de vroeselijke ziekte ver schoond zijn gebleven, ofschoon in de meeste ge vallen zeker is dat het dier dol was. De nood zakelijkheid van onverwijlde inenting is aldus op nieuw gebleken. Een predikant te Chamber sbury, Pennsyl- vanië, de weleerwaarde Hasskan, heeft een boek geschreven ten betooge dat de neger niet van Adam afstamt, in Noach's ark moet opgenomen zijn als verbindingsschakel tusschen mensch en dier, en dus ook niet als mensch onder het gemcene recht valt Russische jaartelling. Er is sprake van dat in 't einde van dit jaar in Rusland de Juliaansche tijdrekening vervangen zal worden door de Gre- goriaansche. De reeds bekende Fransche ingenieur Louis Denayrouze heeft zijn alcohollamp voor industrieel gebruik zoodanig verbeterd, dat haar lichtsterkte twintig maal de lichtsterkte van het gewone gas bedraagt en die voor huisgebruik gebracht tot de sterkte van een acetyleenlicht. Men heeft daarin nu een nieuw gloeilicht, dat volstrekt ongevaarlijk moet zijn en het groote voordeel heeft dat het kousje van veel duurzamer materieel is vervaardigd dan de tegenwoordige gloeilichtkousjes. 360ste Staatsloterij, 5e kl. Trekking Tan Maandag 5 Juni. 13e lijst. 150005943 1000 18859 2058G 400: 865 11091 11126 19277 2005177 100: 11846 13837 15302 18116 20568 703091 4888 4935 4950 7562 7576 15611 15633 Nieten: 3008 3027 3042 3056 3068 3114 4918 4928 4931 4958 4961 4987 7504 7539 7601 7615 7623 15618 Burgerlijke Stand van Goes van 2 tot 5 Juni 1899. Eerste huwelijksafkondiging 4, Joseph Schnei der, 30 j., jm., te Goes en Johanna Raas, 23 j., jd., te 's-Heer Arendskerke, onlangs te Goes Daniël Wolfskeel, 33 j., jm., te 's-Gravenhage en Adriana van der Vliet, 23 j., jd., te 's-Gravenhage, onlangs te Goes. Geboren 3, Huigje Anna Suzanna, d. v. Arie Nijssen en Leuntje Geense. Overleden 2, Catrina Elizabet Maria, 7 j., d. v. Cornelis Franciscus Baarends en Jacoba Rijk. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 3 Kruiniugen, verhoogon dijkskruin, Bestuur zeedijk liansweerd, watersch Kruiningen. 6 Juni, Steenbergen, graanschuur tn woonhuis, H L&mmeréa. 7 Wnarde, onderwijzerswoning, M. Alewijn. 16 Wi'helinirapolder, onderhoudsgrind, Directeur Wilhelminapolder. 17 Wilhelminadorp, onderhoudswerken O ist-Bevelan ipoider, S v. d. Vegt. 24 Borsele, onderhoudswerken EUcwondadijkBoraelo, Bestuur. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiëo. 6 Juni, Kortgane, hofstede, bonw- en weilanden, H. Roelof en Seters. 6 Goes, rijwielen, Hollmann. 8 Goe», gras en nagras, Piins. 14 Zieriksee, verp. weghalen mcsselzaad, Bestuur der Vissch»rijen. 16 Ierseke, huizen en erf, L. E A. Liebert. 22 Rilland Bath, woonhuis en erf, P. Overman. 24 Hulst, koolzaad, v. Rijsoort r. Meur». 8 Juli,Gravenpolder, hotstede, inr Liebeit. 13 Waarde, landbonwersinspan, De Voi. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 6 Juni 1.29 2.1 7.15 7.40 7 9 2.19 2.51 8.4 8.27 8 3.7 3.37 8.44 9.8 9 3.53 4.17 9.25 9.47 10 4.32 4.55 10.4 10.27 11 5.8 5.28 10.39 11.2 12 5.47 6.1 11.14 11.36 Marktberichten. ROTTERDAM, 5 Juni 1899. In Vlas op het land was eenige handel in middelsoort draadvlasaanvoer 5866 steen blauw tegen 28 a 42 stuivers, 500 steen geel tegen 24 a 35 stuivers, 1680 steen Groningsch tegen 26 a 35 stuivers en 700 steen wit tegen 24 a 31 stui vers ter markt was handel in alle soorten het seizoen is afgeloopen. Aardappelen: Zeeuw sche jammen f 2 a f 2,50. Meel f 10,75 vast, Bouwman prima f 11,25 a f 12, eerste quali- teit f 10,25 a f 11 vast met redelijken handel. Gra nen: binnenlandsche, Gerst ontbreektbuiten- landsche vast. Nieuwe TARWE5,60 a 6,70 ROGGE- 4,90 - 5,7.5 ZOMERGERST- HAVER- 3,20 - 3,90 PAARDENBOONEN- 5,70 - 6,25 BRUINE BOONEN - 8— - 11,75 WITTE BOONEN 10,— - 12,-^- ERWTEN- 6,40 - 7,5|0 KANARIEZAAD- 5,50 - 6,75 Ons werd heden eene Dochter geboren. A. NIJSSEN. L. NIJSSEN—Geensi. Goes, 3 Juni 1899. st 1 >b Voor de vele en treffende be- oa wijzen van deelneming, ontvangen zoo >b bij de ziekte als ook bij het overlijden oh onzer zoo beminnelijke en onvergete- m( lijke dochter en eenigst kind MARIA, betuigen wij onzen hartelijken en welge meende» dank. Ovezand. J. DEKKER. M. DEKKER—Nijssb.

Goessche Courant | 1899 | | pagina 3