FEUILLETON. De mijnwerker. Heden slaagde aan de Polyt. School te Delft voor liet examen Bi de lieer W. A. van d er Meulen. Wij vernemen, schrijft de N. R. Ct., dat het ministerie van landbouw in Bucharest nog in den loop van deze maand een tentoonstelling te Rotterdam zou houden ,van de meelproduc- t e n van de grootste meelmolens in Rumenië. De Rumeensche regeering wenscbt daardoor de verschillende soorten meel, die in Rumenië worden gefabriceerd, in ons land meer bekend te doen maken. Deze tentoonstelling zal vermoedelijk in de tweede helft van deze maand plaats hebben. Vredesconferentie. Reuter seinde uit den Haag Een voorstel om het gebruik van de Dum-dum- kogels te verbieden is Woensdag in de eerste com missie aangenomen met 18 tegen 3 stemmen (Enge land, Italië en Oostenrijk). Ook besloot men het gebruik van ontploffende middelen uit luchtballons en van ontploffende geweerkogels te verbieden. Op al de belangrijke voorstellen bleek het onmogelijk om tot overeenstemming te geraken, en meer dan ooit is men overtuigd, dat de arbeid van de eerste commissie mislukken zal. The Christian Endeavor World, uitgegeven te Boston en Chicago, bevat in haar nummer van 18 Mei een artikel over de vredesconferentie van de hand van den Rev. dr. William Elliot Griffis. Van ons land wordt daarin met waardeering gesproken, gelijk men dat van dezen schrijver verwachten mocht. Men verzekert dat de subcommissie voor de arbi- tragevoorstellen in de tweede helft van deze week uit de verschillende voorstellen een geheel zal trach ten te ontwerpen en ter tafel te brengen. Volgens de meening van verschillende zijden zou het Engel- sche voorstel het meest tot grondslag strekken. Zooals bekend is zijn bij de vredesconferentie tal van verzoekschriften en nota's ingekomen, die aan eene commissie tot onderzoek zijn gezonden. Door deze, die onder leiding van jhr. Van Karnebeek vergaderde, is thans in den geest van een vroeger genomen besluit in algemeene vergadering, beslist alle petitiën, rakende onderwerpen, die buiten het met juistheid omschreven kader der conferentie vallen, ter zijde te leggen. Na het verzenden van de adressen vanwege de Vrouwenvereeniging aan de Conferentie zijn er nog 50 vergaderingen van vrouwen in Rusland en 45 in Amerika gehouden. Laatstgenoemde werden be zocht door 55,480 vrouwen. Gedurende de geheele maand Juni worden de betoogingen voortgezet in Amerika, terwijl voor 15 Mei in alle kerken de geestelijken tot deelneming hebben aangespoord. Van 'het adres door mevr. Salenka aan den voor zitter der Conferentie, den heer Staal, aangeboden, is, naar vernomen wordt, met groote belangstelling door de Conferentie kennis genomen. Omtrent de Zaterdag gehouden vergadering van de speciale commissie voor bemiddeling en arbi trage der vredesconferentie, vernoemt men dat zon der belangrpke wijzigingen het Russische bemid delingsvoorstel is afgehandeld tot art. 12. Bij art. 13 komt de eigenlijke arbitrage-quaestie ter sprake, de instelling van een scheidsgerecht. Daaromtrent zal eerst Woensdag de commissie haar voorbereidenden arbeid voortzetten die zal moeten bestaan in eene samensmelting zooveel mogelijk van de verschillende voorstellen. Men heeft echter reden om ten dezen aanzien toenadering van alle zijden te verwachten. De muur der uitsluiting is nu aan alle kanten om de Deen sche werklieden op getrokken. Overal, in Noorwegen, in Zweden, in Kiel, in Lubeck zelfs, stooten zij het hoofd. Ner gens worden de in Denemarken uitgeslotenen aan genomen. Honderden zijn reeds weer van een ver- geefsche reis teruggekomen. Dit is, zegt Politiken te recht, een vroeselijk wapen dat de patroons tegen de werklieden bezigen, maar dit blad, dat zeer op de hand der werklieden is, moet toch ook erkennen dat de patroons nu niets anders doen dan den werklieden hun stakin gen in gelijke munt terug te betalen. Trouwens, dc werklieden blijven ook niet zonder steun van buiten. Tal van buiten de uitsluiting staande vakken hebben besloten om hun kameraden geldelijk te steunen. De bakkersknechts zullen elk 1 kroon per week en bovendien nog 10 pet. van hun loon afzonderen, hetgeen op 3 4 kronen neer komt. Daar er 6 a 700 bakkersknechts te Kopen hagen zijn, krijgen de uitgeslotenen van dezen kant reeds meer dan 2000 kronen per week. En zoo geven de blikslagers zelfs 25 pet. van hun week loon, de wagenmakers elk 3 kr. per week, de ty- Naar het Fransch van Marius Rbty. Met de waterkruik in de hand kwam de oude vrouw van de bron en ging binnen. Haar woon- huisje was eenvoudig en netjeshet koperwerk blonk als goud en de vloer, belegd met tegels, glinsterde door de vlammen der houtblokken, die I op den haard lustig brandden. Zij zette hare kruik I neer en ging wat rusten, zij was moede zij had j een kwartier ver moeten loopen om water te halen en zij was reeds verre in de zestig jaar. Na eenige minuten stond zij op om'het vuur wat op te stoken, i Op dat oogenblik openden twee kinderen de deur en vielen hun grootmoeder om den halszij kwamen uit school, die zij sedert een maand bezochten. De oude omhelsde hen en de kleinen begonnen in het nederige vertrek te spelenschreeuwende, sprin gende, en hier en daar een stoel of eenig ander klein meubelstuk omver gooiende. Intusschen viel langzamerhand de avond grootmoeder stak de lamp pografen 10, 15 of 20 pet. (volgens een bepaalde schaal), de leerlooiers 10 pet., de handschoenmakers 10 pet. enz. enz. Dit alles wordt vrijwillig gegeven. Verplicht waren deze vakken niet tot ondersteuning van hun kameraden in de bouwvakken. De werklieden zullen het dus wel geruimen tijd kunnen uithouden. Erger staat het met een gedeelte van de bevolking, dat part noch deel heeft aan den strijd, maar dat er zwaar door wordt getroffen den kleinen middenstand. Deze menschen hebben geen organisatie, geen vakvereenigingen met weer- standskassen en zullen vreeselijke verliezen lijden. Het aantal uitgeslotenen is nu tot 40,000 gestegen. Zaak-Dreyfus. Eindelijk is het er, het lang verwachte arrestzoo schrijft de N. R. Ct. Sinds Zaterdagmiddag om vier uur heeft het vonnis van 22 December 1894, hetwelk iseen rechterlijke dwaling, juridisch een monstrum, en een schennis der wet, opgehouden te bestaan. Bijna vier en een half jaar heeft het geleefd al dien tijd heeft het zijn verderfelijke uitwerking geoefendmeer dan vier jaren heeft een onschuldige, krachtens dat von nis op een eenzaam eiland onder een tropisch kli maat in een beperkte ruimte opgesloten, zich zelf en den hemel afgevraagd, boe zulk gruwelijk on recht mogelijk was en of het eeuwig zou duren. En nu is het weg. Alfred Dreyfus is geen galeiboef, is geen veroordeelde meer. Hij is een beklaagde, die terecht moet staan wegens een zeer ernstig mis drijf, waaraan de heele wereld en zijn aanstaande rechters en het openbaar ministerie dat hem ver volgen zal, weten dat hij niet schuldig is en waar van zij hem zullen vrijspreken. Het arrest van het Hof is zeer bevredigend. Het vernietigt niet alleen het vonnis van 1894, maar het verwijst Dreyfus naar een nieuwen krijgs raad, de rechters »die de wet hem aanwijst", te Rennes. Het Hof volgt hiermede niet alleen het advies van den rapporteur Ballot-Beaupré en de conclusies van den procureur-generaal Manau, maar het voldoet ook aan het namens Dreyfus en zijn wakkere vrouw gedane verzoek van den verdediger mr. Mornard, die, hoewel aantoonende dat hij vol gens de wet de vernietiging zonder meer zou kunnen vragen, er den nadruk op legde dat de rehabilitatie eerst dan volkomen zou zijn, indien Dreyfus, die door zijn gelijken van eer en vrijheid beroofd is, van zijn gelijken, sprekende in naam van het leger, eer en vrijheid terug kroeg. Dreyfus zal voor den krijgsraad te Rennes terecht- staan op de volgende vraag Is Dreyfus schuldig in 1894 machination te heb ben verricht of in verstandhouding te hebben ge staan met een vreemde mogenheid of baar agen ten, ten einde hen over te halen vijandelijkheden te begaan of oorlog te ondernemen tegen Frankrijk, of haar daartoe de middelen te verschaffen Nopens den gezondheidstoestand van den banne ling gaan er slechte geruchten. Volgens de Temps zou de regeering een zinnetje uit een brief, over geseind door den gouverneur van Guyana, mede gedeeld hebben aan het Hof. Dit luidtDe justitie moet zich haasten om nnt te kunnen hebben. Du Paty de Clam is gearresteerd wegens be schuldiging van vervalscliing. De minister van oorlog besloot tot dezen maatregel in overeenstem ming met don heer Dupuy, president van den ministerraad. Du Paty mag niemand ontvangen. Men zegt, dat de redenen der inhechtenisneming zelfs aan generaal Zurlinden, die het bevelschrift moest onderteekenen, onbekend waren. Men meldt uit Parijsln de bijeenkomst, gistermorgen gehouden door de ministers van ju stitie, oorlog, marine en koloniën met minister president Dupuy, is besloten, dat de kruiser Sfax, die op het oogenblik voor Fort de France op Mar tinique ligt, onmiddellijk Dreyfus zal yaan halen van het Duivelseiland en hem zal terugbrengen naar Brest, waar de gevangene tegen den 26en Juni zal aankomen. Van daar wordt hij zonder verwijl overgebracht naar de militaire gevangenis van Rennes. Eene ergerlijke scène heeft gisteron te Auteuil plaats gehad. Bij de wedrennen te Long- champs is een betooging gehouden tegen president Loubet. Leden van den Patriottenbond riepen »Leve het LegerLeve Déroulède en floten den president der Republiek uit. De chef der gemeente lijke politie werd geslagen. Graaf Christiani trachtte den heer Loubet met-zijn rotting te slaan, doch raakte slechts even den hoed van den presidenthij werd na een hevigen strijd in hechtenis genomen. De officieren van het Militaire Huis moesten de tribune aan en maakte het avondeten voor de kinderen gereed, die hunne spelen staakten en bij den haard gingen zitten. Buiten is de avond altijd sombervlakten en valleien zijn wel verschillend, maar toch eentonig gekleurd bosschen en muren, wegen en kloven en hier en daar eenige met kalk besmeerde hutten met kleine venstertjes en rookende schoorsteenen schjjnen in het duister slechts vormlooze massa's. Het huisje, bewoond door de familie Verstraete, stond aan den weg, die twee kleine Fransche dorpen verbond. Het was een klein vierkant gebouw met één verdieping en bevatte twee rechthoekige kamers. Vader Verstraete was mijnwerkereen man frisch en gezond, met breede schouders en donker gelaat, maar van een zwaarmoedig karakter nog nooit had men hem zien lachen sedert den dood van zijn vrouw. Eiken morgen, vóór het aanbreken van den dag, ging hij naar zijn werk, met zijn eten voor een ganschen dag onder den arm, en kwam meestal na zonsondergang weer thuis. De oude vrouw, de moeder \au Verstraete, was een goede vrouw, die van hare kleinkinderen meer hield, dan van zich zelve. Zij, evenals haar zoon, leefden zeer stil. van den president beschermen, totdat deze taak werd overgenomen door de Republikeinsehe garde. De anti-semietische afgevaardigden Lazies en Firmin Faure waren onder de volksmenners. De betoogers en de contra-manifestanten, die riepen»Leve Loubetranselden elkander met wandelstokkon af. Een inspecteur van politie werd ernstig aan het hoofd gewond. Er zijn meer dan zestig inhechtenisnemingen gedaan. President Loubet vertrok met minister-president Dupuy en de generaals Zurlinden en Baillaux onder groot rumoer. Het is zeker, zoo seint men nader, dat de be tooging te Auteuil niet spontaan was, doch voor bereid met bet oog op het bezoek van het hoofd van den staat. Zij schijnt het werk te zijn geweest van een kleinere groep van leden van de »Jeunesse Royaliste" en eenige anti-semieten. Voorloopig wor den alle arrestaties gehandhaafd. Alle gevangenen beweren slechts geroepen te hebben»Leve het legeren ontkennon oproerige kreten te hebben geuit. Z o 1 a is gisteren te Parijs teruggekeerd. Hij schreef aan den procureur-generaal, dat het vonnis van het Hof te Versailles hem aan zijn domicilie kon beteekend worden. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Sirjansland de heer J. Pothoven, cand. te Utrechtte Arnemuiden ds. G. W. Locher Thzn. te Dantumawoude. Aangenomen het beroep te Kerkwerve (toez.) door den heer J. W. Blankert, cand. te Utrecht. Gereformeerde kerk. Het bericht dat ds. P. W. J. Wolf van Lopik beroepen te Vrouwejiolder, heeft bedankt, was on juist. Hij heeft het beroep voorwaardelijk aan genomen. Op het zestal te Amsterdam (vac. A. Brouwer) komen o. a. voor ds. A. M. Donner te Amersfoort en ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de christelijk nationale school te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer C. Moerdijk te Baarland. De commissiën, die in 1899 worden belast met het afnemen der examens in de vreemde talen, waarvan de programma's zijn vastgesteld bij Kon. Besl. van 14 Oct. 1884 Stbldno. 216), zullen voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting houden voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage, voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen. Landbouw en Veeteelt. Meldden wij eenige dagen geleden dat in de midden-sectie der Belgische Tweede Kamer het ont- werp-wet invoerrecht van fres. 3, of fres. 1, per 1000 Kilogram op de suikerbieten ongunstig was ontvangen, thans kunnen wij, uit zeer goede bron mededeelen, dat de Belgische regeering voor goed van dit plan heeft afgezien. Onze landbouwers bietenverbouwers kun nen dus gerust zijn. Het gevaar dat onze bieten cultuur dreigde is alzoo weer afgewend. (T. N. Ct.) Gemengde Berichten. Hut spoorweg-ongeluk te Vlissingen. Ons vorig bericht behoeft slechts in zoover wijziging, dat de man, welke men vermist waande, later gelukkig gebleken is zich nog tijdig te hebben kunnen redden. Daarentegen vond men Zaterdagnamiddag te 4 uren, terwijl men bozig was de vernielde le klasse coupé uit te breken, die aan het postrijtuig ver bonden was, daarin verborgen onder eenige plan ken, nog het lijk eener jonge dame, die later go- bleken is te zijn de te Haarlem logeerende juffrouw F. H. Rotk, 18 jaren oud, dochter van dr. A. Roth, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Zwitsersche Eedgenootschap te Berlijn. Zij werd met verbrijzelde beenen en met ingedrukt hoofd en borstkas tusschen de kussens in het ineenge- drukte postrijtuig gevonden. Voor de jonge dame was reeds passage genomen op de mailboot naar Londen, en hare familie, ongerust geen bericht van overkomst te vernemen, had om inlichting geseind aan den stationschef te Vlissingen. Het is zeer te betreuren dat de verbrijzelde waggons niet direct goed doorzocht konden worden, daar deze bijna twee dagen en nachten buiten gestaan hebben vóór men dit derde slachtoffer ontdekte. Het ljjk is naar het gasthuis gebracht, van waar het hedennamiddag met trein 5.25 naar Zurich, de woonplaats der ouders, is vervoerd. De justitie was gisteren te Vlissingen om een onderzoek in te stellen. Nog wordt gemeld, dat alleen de dochter van den conducteur De Grooth aan den trein was om haren vader af te halen. Omtrent de oorzaak is geen verschil van meeningde rem weigerde te werken, waardoor het den machinist onmogelijk was den trein tot staan te brengen. Ware dit gebrek ontstaan aan een gewonen sneltrein, die ook te Middelburg stopt, dan had men nog middelen kunnen beramen om de vaart der machine te ver minderen. Nu was het onmogelijk omdat deze trein van Rozendaal tot Vlissingen altijd zonder ophouden doorstoomt en de machinist het gebrek dus eerst bemerkte op de plaats, waar hij gewoonlijk remt, dat is omtrent wachtpost no. 66 even voorbij Souburg. Nu bleef elke poging vruchteloos. Naar het schijnt moet een der omgekomen con ducteurs nog getracht hebben de rem van den bagage wagen in werking te stellen, althans de afgesneden hand vond men nog bij dit werktuig. De hoofd conducteur Touw gaf, toen men bezig was hem uit de beknelling te bevrijden, nog teekenen van leven. Op het oogenblik der ramp waren in de wacht kamer aanwezig het bedienden-personeel, bestaande uit 2 dames en 1 heer en 2 Duitsche reizigers een ervan bekwam eene verwonding door een grooten splinter, die hem in 't voorhoofd drong. In 't hotel Zeeland werd hij spoedig verbonden. Onderwijl stond de locomotief maar steeds te blazen en te stoomen en geraakte eenige kracht kwijt doordien eene buis gesprongen was, waardoor de stoom kon ontsnappen. De heer Martin, ingenieur aan de Maat schappij »de Schelde", die met den opvolgenden snel trein juist aankwam, zorgde door afsluiting der kraan, dat de overige stoom kou ontsnappen, zoo dat verder onheil uitbleef. Tevens werd ook in allerijl het vuur door middel van zand gedoofd. Ongeveer een dertigtal passagiers bevonden zich nog in den trein, die het er allen goed afbrachten. Hedenmiddag had de plechtige teraardebestelling van de zoo noodlottig omgekomen conducteurs plaats. Tal van kransen dekten de lijkbaar. Bij de geopende groeve voerden twee predikanten der Nederl. Herv. Gem. het woord en op gevoelvolle wijze werd het droevig verlies herdacht. Verder waren tal van hoogere en lagere spoorwegambtenaren en conduc teurs op den doodenakker tegenwoordig, terwijl door spoorwegambtenaren en familieleden op de lijkkisten levende bloemen werden gestrooid. Men schrijft ons 't Is goed zoo nu en dan eens de menschen attent te maken op de ver giftplanten, die in onze omgeving groeien, 't Zou echter ondoenlijk zijn ze alle te noemen, dewijl, volgens de plantkundigen, ze onder vele plantenfamilies worden aangetroffen. In onze tuinen worden er om haar pracht van bloemen zelfs aangekweekt. De gouden regen met zijn sierlijke goudgele bloemtrossen, het vingerhoeds kruid en de monnikskap met hun fraaie kelkjes, wie kent ze niet En al is in al de deelen dezer planten vergift aanwezig, wie vindt ze niet schoon van vorm en kleur Te weten evenwel, dat er vergiftplanten zijn, leert voorzichtig te wezen. Onder de in het wild groeiende zijn verschil lende soorten van paddestoelen of champignons en de zwarte nachtschade te noemen. De eerste, hier meer bekend onder den naam van spokenbrood. groeien op vochtige plaatsen, ter wijl de laatste veel wordt gevonden op het aard appelveld. Vooral tegen die nachtschade dient ge waarschuwd, dewijl de trossen zwarte bessen, die ze d ragen, de kinderen uitlokken ervan te proeven. Men meldt ons De trein, die 11.14 te Middelburg moet aan komen, hield Zondag bij den Sloedam op eens stil. Er was een slang gesprongen. Heel het trein personeel was spoedig op de lijn, de passagiers keken uit en informeerden spoedig was het gebrek verbeterd en de trein kwam behouden te Vlis singen aan. lerseke. Vrijdagavond reed een fietsrijder van een dijk af en kwam in een sloot terecht. Ofschoon hij bij dien val zijn rijwiel brak, zjjn kleederen scheurde en een paar wonden opliep, mocht bij toch nog van geluk spreken, dat hij er zoo afkwam. Kwadendamme. Zaterdag had de koning- schieting plaats van de handboogsociëteit Victoria" alhier. De hoofdvogel werd behaald door A. W a 1- raven, die daardoor voor drie jaren tot schutter- koning werd geproclameerd. Kats. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan Na het avondeten der kleinen stak zij het vuur nog wat op, nam eenig grof werk ter hand, doch eigenlijk zat zij meer te droomen, terwijl ze op de thuiskomst van haar zoon wachtte. Het was Zaterdag, de dag, waarop de werkloonen worden uitbetaald, de eenige misschien, die de huis vrouw van den werkman geen geldverlegenheid doet gevoelen. Sedert eenige jaren echter hadden Ver straete en zijne moeder eenige goudstukken weten op te sparen, die zij zorgvuldig in een eikenhouten koffer bewaarden. De mijnwerker had het er op aangelegd in het bezit te komen van een stuk grond achter zijn huis en een gedeelte van het geld, dat hij dien dag ontving, stelde hem in staat de som aan te vullen, die hij voor den aankoop van het zoozeer begeerde terrein noodig had. De moe der bebouwde reeds in gedachten dien grond en verlustigde zich in don aanstaanden oogst en door al hare droomerijen liet zij zich zacht in slaap wiegen onder het regelmatig getik der oude klok, die in een hoek der kamer welhaast het lang verheide uur zou aangeven. Door tien slagen dei- klok werd zij uit hare droomerijen gewekt. >Tien uur", zeide zij bij zich zelve, terwijl zij hare oogen wreef* nAjt* zoon is nog niet terug." Zij begon te pruttelen en allerlei onderstel lingen te maken. Plotseling vlogen eenige dikke regendroppels tegen de vensterruiten en kort daarna stortregende het. Daar zij het wachten moede werd, begon z\j, op gevaar af de kinderen wakker te maken, hardop in zich zelve te praten »Die mannen zijn toch geboren dronkaards zij zullen hem meegesleept hebben. Tien uur, en nog niet thuis en hij weet hoe ongerust ik ben als hij te lang wegblijft. Wie weet of zij hem geen jenever hebben doen drinken, brandende jenever, die hem waanzinnig maaktmisschien kan hij den weg niet eens meer terugvinden Zij hield een oogenblik op, keek door de ruiten den weg op en hernam »Het regent, ja, maar dat is juist een reden om spoediger naar huis te komen wat zal hij nat zijn, als hij binnenkomt en wie weet of hij wel komt zal hij op weg niet verdwaald of verongelukt zijn?" Wederom zweeg zijde klok sloeg half elf. Zij ging naar de bedstede, waarin de kinderen sliepen kuste ze beiden op het voorhoofd en vervolgde Anders drinkt hij nooithet zijn de andere verstompte gezellen en werkloozön, die hem verleid hebben. Het is van daag betaaldag ep morgen

Goessche Courant | 1899 | | pagina 2