Een hoofdartikel in De Standaard doet voor- dat de commissie van rapporteurs over de ongevallen wet op 6 Juni haar eindverslag zalui tbrengen, maar toont tevens, dat de voorzitter dier commissie met den loop der zaken lang niet tevreden is en voorziet, dat het nog mis zal loopen. Vad De Tsaar heeft een fotograaf naar den Haag gestuurd om instantanées te maken van d© zalen van de conferentie, de sprekers enz. enz. De foto grafieën zullen vcreenigd worden in een album, dat de Tsaar zal bewaren. Steenkolen! Blijkens een artikel in de Kolnische Ztg. over de Westfaalsche kolenmarkt, wordt het gebrek van steenkolen en cokes steeds meer gevoeld. Men is niet in staat, regelmatig te leveren, of schoon de mijnen zooveel mogelijk produceeren. De zeer groote toeneming van 't verbruik door de groot industrie maakt bet ondoenlijk, in de behoefte te voorzien. De spoorwegen en groote stoombootonder nemingen, welke voortdurend hunne diensten uit breiden, vragen ook om grootere hoeveelheden. De syndicaten hebben niets meer vrij om te verkoopen. De vraag is zóó groot, dat bet ongekende feit zich heeft voortgedaan, dat nu op eenige dagen reeds wagengebrek voorkwam, en er heerscht doorgaans gebrek aan mijnwerkers. Vele bandelaren voorzien zich nu reeds, zoo eenigszins doenlijk, voor den aanstaanden herfst en winter. Onder bet opschrift »H a r d tegen bar d," schrijft bet Handelsbl. over het door ons vermelde conflict tusschen patroons en werklieden in De nemarken Nu kan men eenig denkbeeld krijgen van wat een strijd tusschen arbeid en kapitaal in 't groot beteekent. Misschien beseft men niet goed wat daar in Denemarken op 't oogenblik gaande is. Het is trou wens iets dat in Amerika reeds meer is voorge komen, maar dat wij nu vlak in onze buurt kun nen zien. Het is organisatie tegen organisatie en al wat wij in Nederland op 't stuk van werk stakingen of lock-outs hebben beleefd, is kinderspel geweest, vergeleken bij dezen strijd van massa tegen massa. Zelfs de werkstaking in bet diamantvak ware er niet mede te vergelijken. Want toen stond tegenover een vrij goed o in vergelijking met Denemarken nog maar vrij goed georganiseerde arbeiderspartij een ontredderd troepje patroons. M ïar in Denemarken zijn bet twee compacte, vaste massa's, die tegen elkaar bonzen met een zekerheid en een discipline alsof twee regimenten cavalerie op elkaar chargeeren. De organisatie aan weerszijden is zóó dat wij er hier versteld van zouden staan. Aan de eene zijde dertigduizend ar beiders in verschillende vakken die vallen voor één1' in hun vaandel hebben geschreven en die leus ook toepassen. Wordt ergens een vakgenoot niet naar bun zin behandeld de vakvereeniging decreteert werkstaking voor allen, tenzij de patroon toegeeft. En is één werkstaking niet voldoende, welnu dan de algemeene werkstaking in bet ganscbe vak, over het geheele land. Doch bet is mogelijk, dat de patroons in dat vak er toevallig op dat oogenblik weinig door worden getroffen. Dan wordt bet uiterste middel te baat genomen de werkstaking wordt ook in aanverwante vakken geproclameerd om de solidariteit der patroons nu óók op de proef te stellen. Aan den anderen kant staan de patroons, die zich ook georganiseerd hebben. Hun wapen is de lock out, de u 'tsluiting, even grimmig en moorddadig als de werkstaking en zij vechten er mede op dezelfde wijze als de arbeiders met de staking. Zij zijn in vereenigingen georganiseerd en zij hebben zich, evenals mogendheden, voor alle oorlogsgevallen door verdragen gedekt. Zoo hebben de Deensehe kalk branders een contract gesloten met die van Noor wegen, zoodat zij nu gevrijwaard zijn tegen invoer van Noorscbe kalk, terwijl hnn eigen branderijen stil staan. En toen de Algemeene Patroonsvereeni- ging bet noodig vond om van al de hamers, die zij binnen haar bereik heeft liggen, den zwaarsten moker te kiezen, den lock-out in alle bouwvakken, toen bad zij ook de macht om den ijzerfabrikanten en andere zeer verre verwanten te gelasten om ook bun deuren te sluiten. Terstond is daaraan voldaan; slechts hier en daar beeft een enkele bij de orga nisatie aangesloten patroon (de anderen blijven er natuurlijk geheel buiten) geen gevolg gegeven aan bet bevel en zichzelf daarmede buiten de organi satie gesteld. Maar enkele anderen daarentegen, die niet in het groote verband waren en dus niet ver plicht waren tot de uitsluiting, hebben zich niet temin bij de anderen gevoegd, begrijpend dat hier een strijd werd begonnen van diep ingrijpenden aard. Nu of nooiten zij zorgden er bij te zijn. Voor ons is de echo van die geweldige botsing daar in Denemarken een bedenkelijk geluid. De organisatie van den arbeid staat bij ons nog in haar kinderschoenen. Maar als ook hier te lande die organisatie eens zóó volmaakt zou worden, dat macht tegenover macht komt te staan, vakvereeni ging tegenover patroons vereen iging, arbeidersbond tegenover patroonsbond, solidariteit tegenover soli dariteit wat zullen wij dan kunnen doen om zulk een botsing te vermijden Wat zal eeu Kamer van Arbeid kunnen uitrichten als de beweging uit de grenzen van bet vak weggroeit, haar boven 't hoofd Hulpeloos zal de Kamer staan bij bet gebeuk van die twee reuzen als zij en baar bemiddelings uitspraken door een van die twee ruw worden weg- geschouderd. OpzijEr moet gevochten worden Dat is een donker verschiet. Welke conferentie bedenkt ons een bepaling van eeuwigen vrede tegen dien tijd van onbloedigen,maar verwoestenden oorlog? Zaak-Dreyfus. De eergisteren aangevangen zit ting van bet Hof heeft tot dusverre een kalm ver loop gehad. De raadsheer-rapporteur Ballot-Beaupré las zijn rapport voor, dat, zooals de N. R. Ct. schrijft, »zoo goed als zeker naar de revisie loidt." Onze ruimte is te beperkt en trouwens, de meeste bijzonderheden zijn ook onzen lezers reeds bekend om breedvoerig van dat rapport melding te maken. De N. R. Ct. verwacht, dat rapport, requisitoir en pleidooi elk anderhalve zitting in beslag zullen nemen; dat dus Vrijdagmiddag het Hof zich in raadkamer zal kunnen begeven en hetzij dienzelfden dag, hetzij (wat waarschijnlijker is) aan staanden Zaterdag, uitspraak zal kunnen doen. Ook omtrent die uitspraak loopen de voorspel lingen niet ver meer uiteen, nu als zeker mag worden aangenomen, dat raadsheer-rapporteur, pro cureur-generaal en advocaat van den veroordeelde volkomen eenstemmig zijn in hun conclusie, welke luidttoestaan van de revisie-aanvraag, met ver nietiging van het vonnis van 1894 en verwijzing van de zaak naar een krijgsraad. Volgens bet nieuwe art. 445 Code d'instr. crim. moet deze nieuwe krijgsraad een andere zijn dan die, welke het oorspronkelijk vonnis heeft gewezen. Overigens is het Hof in zijn aanwijzing vrij. Het kan dus, ter voorkoming van ongeregeldheden, den krijgsraad in een kleine garnizoensplaats de be handeling der zaak toewijzen. Deze nieuwe behandeling zal zeer eenvoudig zijn. Er zullen getuigen gedagvaard worden, maar het Hof van cassatie zal de groote lijnen van dat proces in zijn arrest hebben vastgesteld en bovendien ge daan hebben wat art. 445 voorschrijft»het bepaalt de vragen, die gesteld zullen moeten worden." Indien het Hof zich met de eensluidende con clusies der drie genoemde juristen vereenigt en dienovereenkomstig uitspraak doet, volgt daaruit vanzelf de onmiddellijke overkomst van Dreyfus. Immers door 's Hofs uitspraak zal dan het vonnis van 1894 vernietigd zijnis Dreyfus geen veroordeelde rn^er, maar beklaagde en kan er dus van een langer ^er- blijf op het Duivelseiland dan wegens bet vertrek der booten noodzakelijk is, geen sprake zijn. Den 4den Juni vertrekt de maandelijkscbe mailboot. De Siècle beeft er reeds op aangedrongen, dat de regee ring bevel zou geven enkele dagen te wachten, opdat Dreyfus, indien de uitspraak overeenkomstig de verwachting is, met die boot zou kunnen mee komen. Algemeen wordt hulde gebracht aan den rappor teur voor de wijze, waarop hij de anti-revisionnis- tiscbe argumenten op meesterlijke wijze groepeerde en ontleedde in een soort van contra-memorie, die het karakter draagt van een antwoord op de me morie van mr. Mornard, den advocaat van mevrouw Dreyfus. Op'deze wijze gaf de rapporteur aan het debat een waarlijk contradictair karakter, waarvan de bedoeling is den tegenstanders van de revisie de onderwerping aan de juiste uitspraak gemakke lijk te maken, door de geringe waarde van bun argumenten aan te toon en. Hij stelde daarbij op den voorgrond, dat ingeval in 1894 zekere stukken niet aan Dreyfus zijn ge toond, de rechters in den krijgsraad, die geen rechts geleerden zijn, zich te goedertrouw vergist hebben. Aan bet einde zeide Ballot-Beaupré Ik heb de overtuiging gekregen dat het borderel door Esterhazy geschreven is. Het leger staat boven deze ongeluk kige zaak, maar zijn eer eischt niet dat een on schuldige op het Duivelseiland wordt gehouden. Ballot beslootIk vraag u niet de onschuld uit te spreken maar met vaste overtuiging en levendig plichtsbesef en gevoel van verantwoordelijkheid ben ik van meening dat er reden bestaat om de her ziening te gelasten met verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Na den rapporteur kwam de procureur-generaal Manau aan het woord. Hij wensebte zichzelf geluk, te zijn gekomen tot een openbaring van de waar heid, daar de conclusies van den rapporteur in over eenstemming zijn met de conclusies van hem zelf en van de strafkamer. Het borderel is het hoofd element van de beschuldiging. De herkomst er van is door de enquête vastgesteld. De beschuldigingen tegen Dreyfus, gegrond op de dagteekening van het borderel van April, vervallen van zeiven. Majoor d'Ormescheville heeft zich vergist en de rechters in zijn dwaling medegesloeptde verandering van de dagteekening van het borderel is een onomstootelijk en onbetwistbaar nieuw feit. Drie schriftkundigen tegen twee getuigden ten nadeele van Dreyfus. Thans is de meerderheid om en van de twee schrift kundigen tegen hem is er nog een in discrediet gekomen, omdat hij van de lijst van experts is ge schrapt door het hof van Parijs. Dreyfus moet van het vaderschap van het borderel ontlast worden. (Tot zoover was gisteravond te 5 uren de zaak gevorderd.) Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. De candidaat C. Reijnierse heeft het beroep naar Wilhelminadorp aangenomen. Gereformeerde kerk. Bedankt voor Vrouwepolder door ds. T. W. J. Wolf te Lopik. Te Aruemuiden is ongeveer 25 jaar de predi kantsplaats in de Ned. Herv. kerk vacant zoodat men het dus 1/4 eeuw zonder predikant moest stellen. In 1887 gingen velen met de doleantie mede, zoodat de kans om een predikant te krijgen geringer werd. Nu echter de Gereformeerde kerk een predikant in ds. J. Boeijenga ontvangt, ziet Arnemuiden na 25 jaar weder een predikant in haar midden. (De Ned.) Onderwijs. lerseke. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school 1 alhier de heer M. Bal te Tolen. Nu voor de aanstaande hoofdbestuursverkiezing van het N. O. G. in Amsterdam slechts één klasse onderwijzer (de heer Bigot) candidaat gesteld is, zul len de Arnhemsche klasse-onderwijzers een hunner candideeren. Eenige afdeelingen in Gelderland stelden reeds den heer M. Mieras Jr., hoofd der school te Beesd, cand. Landbouw en Veeteelt. In Oostelijk Drente komen op verschillende gronden thans weer verschijnselen van haverziekte voor. Deze ziekte openbaart er zich eerst sedert een paar jaren en komt meest voor op gronden, waarop vroeger haver verbouwd werd. Men heeft deze verschijnselen eerst aan nachtvorsten of aan vergiftiging door perchloraat in chilisalpeter toe geschreven, totdat later bleek, dat er eene werke lijke ziekte bestond, die zich al vroegtijdig bij de eerste ontwikkeling van de haver openbaart en voor den landbouw zeer schadelijk is. Gemengde Berichten. Onze stads-omroeper verkondigde hedenmorgen op zijne bekende manier vallemans kruidenierswaren enzen om elf uur afslagen werkelijk kon men tegen dien tijd om het Vischperk vrij wat koop lustigen vinden, terwijl er binnen het te koop aan gebodene in de meest mogelijke wanorde was neer gelegd en opgesteld. Het enz. was vertegenwoordigd door bossen boenders, een linnenkast, dekens, een petroleumstel, doozen zeep, hanglamp, flesschen zuurtjes, een vaatje margarine-boter en dergelijke artikelen, welke geen van alle sporen van frisch- heid en nieuwheid vertoonden, terwijl een paar bussen waarschijnlijk de bedoelde kruidenierswaren bevatten. Een en ander was per as aangevoerd van een der dorpen. Deze fin-de-siècle-afslag had niet veel succes, want tegen het aangekondigde uur ver scheen een agent van politie, die gelastte het boeltje weer op te iaden, waaraan na eenige woorden wisseling werd voldaan en de verkooping kon dus niet doorgaan. Men meldt ons Er is thans zulk een groote productie van boter, dat Dinsdag aan de markt alhier een partij van 275 stukjes (halve kilo's) k dertig cent per stukje werd verkocht. Niet alleen de lage prijs, maar ook de omzet van zulk eene partij op onze markt, be hoort tot de zeldzaamheden. Scherpenisse. Maandagavond bracht een man van 73 jaar een paard naar de weide. Een eind buiten die gemeente werd het paard achtervolgd door een paar jonge dartele paarden, waardoor het eerstgenoemd paard begon te springen en de man man er af viel, met het gevolg dat hij door twee menschen, die juist in de nabijheid waren, moest worden thuis gebracht en geneeskundige hulp nood zakelijk was. Kolijnsplaat. De sleepboot Xantippe II van Dordrecht, die Donderdag 11. op de steenglooiing aan den Oud-Noord-Bevelandpolder geloopen was, is Maandagnacht, nadat een expert der assurantie maatschappij na onderzoek verlof gegeven had, te trachten de boot af te brengen, met veel moeite recht gekomen, van 't water ontlast en bij vloed in het water gebracht. Thans ligt het bootje hier in de haven. Maandagmiddag had op de grens van den Wilhelminapolder en de Breede Watering bewesten Ierseke, tegenover het stoomgemaal van Kattendijke, een oeverafschuiving plaats over een lengte van 350 M, en een breedte van omstreeks 100 M., ongeveer 200 M. uit den wal. De afschuiving is waarschijnlijk veroorzaakt door den aanhoudenden noordenwind of de zeer lage ebbe. Uit Bergen-op-Zoom meldt men dat de vangst van ansjovis dit jaar als totaal mislukt kan be schouwd worden. Waren het vorig jaar op dit tijdstip bijna 200 ton aangebracht, nu zijn niet meer dan een 5 ton, verdeeld over 20 vissehers, boven water gebaald. Een groote bron van inkomsten is voor deze plaats daardoor uitgeput. De moord te Herkei. Antoou Kraaijesbriuk, sedert 19 Januari te 'sGravenbage in preventieve heehtenis als verdacht van medeplichtigheid aan den dubbelen moord te Berkel op den rentenier Ripping en diens huishoudster Gerritje Vrielink, is door den rechter van instructie te 's Gravenhage in vrijheid gesteld, daar er geen termen waren zjjn perventieve hechtenis te bestendigen. Hij heeft zich begeven naar de woning zgner dochter te Rotterdam. C. Uittenboogaard bevindt zich nog in voor arrest. Maandag zijn in denzelfden put te Koewacht, waaruit de stukken en brokken van het lijk der gruwelijk vermoorde vrouw Haeck werden opge haald, gevonden een baal met kleederen, de para- pi uie en het spoormandje van de vrouw. Past op voor Meiklokjes Het is misschien niet van algemeene bekendheid en het kan ter waar schuwing strekken voor de vele liefhebbers van deze heerlijk riekende bloem, dat het Meiklokje in stengel en bloemen een zware giftstof bevat, waar om het aan te raden is nimmer deze bloem in den mond te nemen, daar door het kleinste wondje bloedvergiftiging kan ontstaan. Zelfs is het gebeurd, dat kippen en duiven, die van verwelkte Meiklokjes, welke achteloos in den tuin waren geworpen, aten, tengevolge van vergiftiging stierven, terwijl ook de musschen dikwijls door het oppikken dezer bloemen den dood vinden. Eenige jaren geleden vertrok uit Oud-Beier land een persoon naar Amerika zonder vooraf aan zijne militaire verplichting te hebben voldaan. Als vrijwilliger had hij echter gediend in het Ameri- kaansche leger. Hij kwam nu zijn ouders bezoeken, maar had er zeker niet op gerekend, dat de politie hem zou inpikken. Naar Den Haag gebracht, werd hij voor den dienst goedgekeurd en onmiddellijk ingedeeld bij het regiment infanterie te Bergen- op-Zoom. Een huisvader te Amsterdam, wiens verdien sten beneden het middelmatige zijn, hoopt binnen kort voor de twintigste maal vader te worden. Dezer dagen werd hij aangenaam verrast door een flinke gift van Hare Majesteit de Koningin ter te gemoetkoming in de kosten van luiermand. Elf kin deren zijn van zijn 20-tal nog in leven, zoodat het dozijn levenden weldra aangevuld zal zijn. De onlangs uit het rijkskrankzinnigengestieht te Medemblik ontsnapte krankzinnige was de be ruchte kindermoordenaar uit Den Bosch. Hij had zich geheel ontkleed door een luchtkoker gewerkt, stal hier een oude jas, daar een paar klompen en werd een paar dagen later door de politie te Mid- woud gearresteerd en naar het gesticht terugge voerd. Eene reeds bejaarde juffrouw te Zutfen is hij het gebruik maken van eene lift ten haren huize ten gevolge van het breken van het touw met de lift naar beneden gestort. Zwaar gekneusd is zij onmiddellijk naar het ziekenhuis getransporteerd. Zondag jl. had op het Kaatsveld te Sneek de aangekondigde provinciale Hogerhuis-meeting plaats. Uit alle hoeken der provincie waren tal van reizigers saamgestroomd, die zoo zou men den ken den dag op het meetingsterrein te Sneek kwamen doorbrengen. De uitkomst was echter geheel anders. Honderden paartjes zag men door de stad zwie ren maar inplaats van koers te zetten naar de meeting, ging het naar het Park, naar vriendjes en bekenden. Want men had elkaar in jaren niet gezien. En nu had de tram de gelegenheid eens verschaft, om, inplaats van een rijksdaalder, slechts een paar kwartjes te besteden voor de Sneeker reis, die er anders misschien hij gebleven zou zijn. Het Nederlandsche stoomschip Prins Maurits heeft Vrijdag schipbreuk geleden in de nabijheid van Camana. Er is niemand bij omgekomen. Het stoomschip Prins Maurits, kapt. Duif, ver trok 1 Mei van Amsterdam naar Paramaribo, waar het 19 Mei arriveerde en vanwaar het later naar New-York vertrok. Het is een in 1884 van ijzer gebouwd stoom schip, groot 1310 ton. De bemanning bestond uit 36 man. Omtrent het ongeval was reeds Zondagavond bij belanghebbenden te Amsterdam iets bekend, omtrent de geheele toedracht, evenwel verkeerde men nog in het onzekere. Naar wij vernemen is het vaarwater, waar het schip is gestrand, kust van Venuzuela, niet bij zonder gevaarlijk, en krijgt de gezagvoerder omtrent de te volgen route zeer bepaalde orders, doch wordt dit aan den kapitein overgelaten. Men vermoedt dat de stranding des nachts heeft plaats gehad en een sterke strooming daarvan de oorzaak is geweest. (Tel.) Uit Tiflis wordt het volgende voorval bericht Een jonge Tartaarsche vrouw huwde tegen den wil harer broeders den man harer keus. De broe ders, die in hun eigen voordeel haar aan een ander hadden willen uithuwen, beslaten de ongehoorzame te straffen, en wel, door haar zelf of hare gade te dooden. Deze laatste vernam van het voornemen van zijn bloedverwanten en hield de vrouw op een zekere plaats verborgen. Daarop kwamen de broe ders te weten dat hunne zuster met haar man langs een bepaalden weg zonden passeeren. Zij wachtten, achter boomen verborgen, hen op. Daar verscheen een vrouw met een omhuld gelaat, en in de meening dat het hun zuster was, schoten de onnatuurlijke broeders op de vrouwengestalte. Het schot ging echter feil en trof den achter haar aankomenden generaal LüiszSnko. De moordenaars togen op de vlucht, werden echter gegrepen en zullen thans moeten boeten voor hun misdaad. De schrik der revisie. In Fransche politieke kringen heeft het volgende leuke gesprek de ronde gedaan tusschen minister Lebret en een der voor naamste leden van de groep der Defense Nationale. De laatste kwam geheel ontdaan bij den minister van justitie in de couloirs der Kamer en met een stem, heesch van ontroering »Wat hoor ik daar zeggen, mijnheer de minister Het schijnt dat het Hof van Cassatie van plan zou zijn, vóór de revisie te stemmen »Dat heb ik ook hooren zeggen", antwoordde heel kalm de minister. Bij die woorden strekte de afgevaardigde zijn armen ten hemel *»'t Is ongehoord, en ik beken, dat dit iets is, waaraan ik nooit gedacht zou hebben Daarop antwoordde de minister nog kalmer Welnu, u heeft acht dagen voor de borst, om er aan te wennen Te Aken wordt druk gesproken over de ge vangenneming van iemand, die, uit België gekomen, voor rekening van Frankrijk gespionneerd heet te hebben. De man werd reeds eenigen tijd in het oog gehouden door een geheim agent van den spion- nagedienst te Berlijn, die hem te Ostende had ont dekt en naar Spa was gevolgd. Daar had de agent met den verdachte kennis gemaakt en hem een pleizierreisje naar Aken voorgesteld. Maar nauwe ighs waren ze over de grenzen of de agent maakte zich hekend en nam zijn reisgenoot gevangen, die naar Berlijn is overgebracht. Aan verschillende mijnen in de buurt van Luik hebben de mijneigenaars uit eigen beweging het loon verhoogd met 10 procent in plaats van met 5 procent. Te Kopenhagsn hebben zich wederom vier duizend werklieden bij de stakers aangesloten. Men vreest dat de staking zal uitloopen op een politiek conflict. Een telegram uit Charkow meldt: In de mijn Petrowskaja heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad; er zijn reeds 22 lijken gevonden, terwijl nog 35 personen vermist worden.

Goessche Courant | 1899 | | pagina 2