UIT DE OUDE DOOS. Advertentie n. bijbelschen tijd reden genoeg voor een vroom man of voor een spotvogel, al naar men 't nemen wil, om liet bier zijn koningsnaam te geven. Toen deze eerste stap gedaan was, kostte het zeker niet veel moeite, om een tweede biersoort, nog koppiger dan het Faro, met den naam Israël te bestempelen. Immers, de koppigheid of volhar ding der Israëlieten won het ten laatste van die van den Farao. Een oud goschrift vermeldt omtrent deze twee bieren, dat »het Delftsch Farao en Israël altemet wel de hoofden van huisluiden op hun maal tijden doen omkeeren." Wanneer dan nu de men- schen door het drinken dezer bieren met molentjes konden gaan loopen, dan lag het voor de hand, dat niet alleen verkoopers van bier als gevelteeken iets kozen, dat een toespeling was op den naam daarvan, maar dat dit ook geschiedde door hen, bij wie andere »duizelingwekkende" dranken te koop waren. Aanvankelijk hadden deze uithangteekens al leen betrekking op de bedoelde bieren. Doch iemand, die bij zijn bier ook sterke dranken verkocht, had natuurlijk eveneens recht erop. Later, ook toen het gebruik van Faro en Israël aanmerkelijk was ver minderd, zag men er dan ook een kenmerk van alle herbergen in. Daar de zestiende eeuw in ons land de beste tijd voor deze biersoorten was, mag men vrij veilig aannemen, dat het Goesche uithang- teeken van lateren datum is, wat trouwens ook wel blijkt uit de schrijfwijze der woorden van boven staand »vers." Waarom nu juist de tocht door de Roode Zee werd gebruikt en niet een ander tafereel, waaruit de koppigheid van den Farao van Egypte kon blijken, bv. de Israëlieten, bezig aan het bouwen der piramiden, schijnt vrij duidelijk. De vrome zin onzer vaderen zag liever de eindelijke overwinning van het »volk Gods" voorgesteld dan zijn vernede ring. En misschien ook wilden de eerste verkoopers de grootere koppigheid van het Israëlbier boven het Farao illustreeren. BAYO. Laatste en telegraphische berichten. Akte-examens l. o. Zeeland. H. Drijdijk aldaar voor f 36perc. 17 \v. Minnaar aldaar voor f 35 perc. 18 G. Braam aldaar voor f 30 perc. 19 M. van Weele U ïfisse TOor f 45 perc. 20 G. Zonnevijle aldaar voor f 49 50 perc.' 21 M. van Weele aldaar voor f 32-, perc. 22 C. de Jonge aldaar voor f 38; perc. 23 J. Qanzeman te Kapelle voor f 49 perc. 24 dezelfde vo^t f 33 perc. 25 A. van Liere aldaar voor f 38 pert. 23 dezelfde voor f 46 perc. 27 P. Duivewaardt alda^ voor f 54perc. 28 C. Dronkers te Schore voor f 26 perc. 29 A. van Boven aldaar voor f 35 perc. 30 J. Zoeteweij aldaar voor f 30perc. 31 M. Lindenbergh te Ierseke voor f 39perc. 32 D. Mieras aldaar voor f 33 perc. 33 dezelfde voor f 44 perc. 34 P. de Koeijer aldaar voor f 51 perc. 35 P. Hoogesteger te Wemeldinge voor f48; perc. 36 J. van Koeveringe aldaar voor f 42 perc. 37 dezelfde voor f 54perc. 38 P. M. Hardenberg aldaar voor f 38perc. 39 F. van der Vliet te Kattendijke voor f 50 perc. 40 A. Slager te Kloe- tinge voor f 39,90 perc. 41 C. Schipper aldaar voor f 25. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats Voorwerpen, In format iëa. 4 Mei, Kruiningen, woonhuizen, erf eu inboedel. Prins 3/4 w Wissenkerke, strandgoed, Burgemeester. 10 Goes, inboedel, Holimann. 12 Wolfertsdijksche veer, oestermateriaal, Hollniaun. 6 Juni Kortg^ne, hofstede, bouw- en weilanden, H Roelof en Seters Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 12 Mei. Waarde, havenwerken, J Blok Sr. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATEK. LAAGWATEB. Voorm. 1 Nam. Voorm. Nam. zieke lastig maakten om ook in liet testament te worden opgenomen en geen der familieleden zich uit die woning wilde verwijderen. Eenigen tijd na dien, laat in dienzelfden avond, werd andermanl de notaris geroepen, met de rijks politie uit Heusden, welke laatste, op verzoek van den zieke, de familieleden uit diens woning ver wijderde, waarna de notaris behoorlijk aan het verlangen van den zieke kon voldoen en ongehin derd zijn testament kon opmaken. In een postzegelmagazijn in Den Haag liggen voor f 1000te koop 4 vijfcents postzegels (fout- druk) met beeltenis van Koningin Wilhelmina, oranje, gelijk de tegenwoordige driecents postzegels. In de haven van Zaandam is Zaterdag uit Engelsch-Indië een rijstschip aangekomen, dat 3 lijders aan besmettelijke pokziekte aan boord had. De patiënten, alle drie Indiërs, zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Men schrijft aan de V. R. Ct. Er zijn personen, die denken dat de onwillige milicien Van Wendt uit Bussum, nu hij tot drie maanden militaire gevangenisstraf is veroordeeld, van zijn verplichtingen af is, doch niets is minder juist. Militaire gevangenisstraf toch heeft geen ont slag uit den dienst ten gevolge. Bij een koper- en blikslager te Amsterdam speelden drie kinderen voor de kelderopening. Om dat een regenbui opkwam, nam de moeder de kinde ren weg. Juist toen zij het laatste kind in haar armen had en weghaalde, stortte een paard, dat ge struikeld was, in den kelder. Een gezegende regen hui voor het huisgezin. Te Harlingen werd door het Leger des Heils eene zoogenaamde vakmeeting gehouden, waarbij, volgens bekendmaking, »gebakken pannekoek" aan de bezoekers werd verstrekt. Deze nieuwigheid gaf aanleiding tot onredelijk heden. De pannekoeken werden door sommigen als projectielen gebezigd, zoodat er niet weinig tumult ontstond en er zelfs klappen werden uitgedeeld. Een droeve tijding bereikte Zondag het vis- schersdorp Middelharnis. De van daar varende en aan de reederij des heeren Slis toebehoorende sloep Toekomststuur man Jan van den Hoek, was door den mist op de Noordzee in aanvaring gekomen met het Noorsch barkschip Zorida, waardoor van de vischsloep 4 matrozen overboord geslagen zijn en verdronken. De verongelukten zijn L. van Gelder, L. Koster, A. de Koning en J. de Man, allen gehuwd en vaders van een talrijk gezin. J. de Man maakte zijn laatste zeereis, en zou dan in een botrekking gaan aan den wal. De vischsloep, erg beschadigd aan mast en tuig, werd door de bark op sleeptouw genomen en te Krageroë (een Noorsche haven) gebracht. De schipper Jan van den Hoek en 8 man der equipage werden door de bark opgenomen en te Brevig geland. Dinsdagmorgen ontdekte de spoorwegwachteres tusschen Esch en Vught dat er uit de rails een stuk van ongeveer een halven meter lengte was ge sprongen. Door een naderenden goederentrein met de roode vlag tegemoet te loopen, werden onge lukken voorkomen. Trein 205 had dientengevolge zooveel vertraging, dat de reizigers de aansluiting te Bokstel naar Eindhoven en Gennep misten. Andrée. Er duiken weer nieuwe geruchten op over Andrée. Een koopman te Kopenhagen ontving dezer dagen een brief uit Husarik op IJsland (dien hij aan Politiken heeft medegedeeld) waarin mel ding wordt gemaakt van die geruchten. Er zou namelijk in een stuk poolijs, dat geruimen tijd vóór Husarik heen en weer had gedreven, den 12 April een flesch zijn gevonden, die in het ijs was vastgevroren. In die flesch vond men een briefje van Andrée. Wat er op stond heeft de briefschrij ver niet vermeld, maar het papiertje zou aanstonds naar Rêikjavik en vandaar naar Noorwegen wor den opgezonden, zoodat men er dan wel spoedig meer van zal hooren. Volgens een telegram uit Warschau is de goud mijn Katschuar, nabij Troisk, ondergeloopen. Van de 95 aanwezige mijnwerkers zijn 62 om het leven gekomende overigen werden met moeite gered. Zaterdag is aan de Engelsche Bank een per soon aangehouden, die 3 biljetten van 100 pond wilde inwisselen, welke biljetten afkomstig waren van den geheimzinnigen diefstal aan de hank Parr, in Januari van dit jaar. In de vorige week hebben zich in de colleges van den heer George Duruy, leeraar aan de poly technische school te Parijs, ernstige ongeregeld heden voorgedaan naar aanleiding van enkele uit latingen, die hij zich over de zaak-Dreyfus zou hebben veroorloofd. De lessen van den heer Duruy zijn nu tot nader order geschorst. De minister van oorlog is hiertoe overgegaan, na kennis te hebben genomen van het rapport door generaal Toulza, commandant van de school, op gemaakt. De uitlatingen van den leeraar waren revisionis tisch getint. Bij het verbouwen der Karlskazerne te Buda pest zijn in een der schoorsteenen drie geraamten gevonden. Deskundigen stellen den ouderdom van het gebeente op 30 a 40 jaar. Men denkt met een misdaad te doen te hebben. Er gebeuren zonderlinge dingen in verband met den moord in de kloosterschool te Rijssol op den jongen Faveau. Reeds dadelijk na de arrestatie van broeder Flamidiën bemerkte de politie, dat een aantal personen in Rijssel en omstreken voor reke ning van vrienden der kloosterschool nasporingen deden. Het waren meerendeels oud-rechercheurs, die hiervoor gebruikt werden. Deze personen gaven zich voor reporters uit en wonnen allerlei inlich tingen in, tot den moord betrekking hebbende. Met den zoon van den concierge der klooster school, een schildersknecht, is nu naar aan de Temps uit Rijssel gemeld wordt, het volgende ge beurd. Een keurig gekleed heer, ridder van het Legioen van eer, kwam hem herhaaldelijk bezoeken, na zich eerst bij zijn patroon omtrent hem geïnfor meerd te hebben. Steeds werd er over den moord gesproken en de heer trachtte steeds den schilders- knecht, Fruchart geheeten, te overtuigen, dat do moord niet in het klooster, maar in een boseh moest gebeurd zijn. Eindelijk kwam bet hooge woord er uit»Als je wilt verklaren, dat je den jongen Faveau Maandagmiddag in het Deule-bosch gezien hebt, krijg je frs. 10,000." Tegelijk liet hij hem een portefeuille met bankbiljetten zien. De jonge man weigerde. De meneer liet hem de biljetten nog eens goed bekijken en zeide »Men weet het nu zeker, maar niemand durft het zeggen. Je hebt maar een brief te teekenen aan den rechter van instructie en dan de Belgische grens over te gaan." Fruchart waarschuwde zijn patroon en de politie en or werd afgesproken, dat hij zich zou houden, alsof hij op het aanbod wilde ingaan. Hij kwam in een restaurant met den gedecoreerden heer en een paar andere personen samen en op het oogenblik, dat hij teekenen zou, verscheen de politie, die drie der aanwezigen arresteerde. De gedecoreerde bleek een oud-commissaris van politie te zijn met een ongunstig verleden. Hij deed reeds sinds jaren bij de verkiezingen dienst als agent om de regeering tegen te werken. Men on derzoekt, op wiens opdracht hij den jongen Fru chart heeft trachten om te koopen en met wiens geld hij werkte. EEN VROOM TEEKEN. Er moet ergens te Goes een eigenaardig uithang- teeken geweest zijn met een rijm erbij maar on danks al mijn zoeken heb ik het niet kunnen vinden. Waar het dus gebleven is, weet ik evenmin, als waar het zich bij zijn leven bevond misschien zijn andere Goesenaars gelukkiger in dit opzicht. Het was een voorstelling van den tocht der Is raëlieten door de Roode Zee, voorkomende aan een tabakswinkel, waar trouwens blijkens onderstaand vers nog meer dan tabak was te krijgen. Dit »ge- dicht" dan luidde aldus Mozes heeft de kinderen Israëls droogvoets door ('t Roode meir geleijt, Dat Pharao en al zijn volck op 't droevigst heeft (beschreijt. Heer, wilt mij mee zo goedgunstig als Mozes zijn. Hier verkoopt men tabak, gedisteleerde Wateren <on Brandewijn. Wat ter wereld hebben toch Mozes, de kinderen Israëls en Pharao uit te staan met tabak, gediste leerde Wateren en Brandewijn vraagt men waar schijnlijk. Vele tabakshandelaars waren oudtijds oolijke snaken, wat uit hun gevelteekens en op schriften duidelijk blijkt. Men behoeft zich bv. niet te verwonderen, als men boven een hunner winkels in een stadsgedeelte, waar veel zeelui kwamen, las, dat daar »zeeprovisie" verkocht werd. Een ander noemde zijn waar »troost voor zuigelingen", daar mee zinspelende op hen, die gaarne met een »prise" achter de kiezen rondloopen. Maar we zouden die mensehen onrecht aandoen, als we wilden beweren, dat ze allen grappenmakers waren. Integendeel, er liepen niet weinige ernstige, zelfs vrome lieden onder, dien in den tijd, toen het mode was om bijbelsche voorstellingen en opschriften aan de hui zen te plaatsen, daaraan dapper meededen. Zoo vindt men bij tabakskoopers de Arke Noachs, de To ren van Babel en andere. Maar men ziet die niet alleen bij hen, doch ook bij tal van anderen, die met den tabakshandel niets te maken hadden, bv. aan herbergen, scheepstimmerwerven, bij timmer lieden, smeden, spijkermakers. Hoe die menschen er die bijbelsche voorvallen bij te pas brachten, begrijpt men nieten ook in ons geval schijnt het duister. Met betrekking tot de »gedisteleerde wateren en brandewijn" kan een gissing gewaagd worden, die niet van grond ontbloot is. In 't voorbijgaan nog ditmen moet het den maker van ons gedicht maar niet te kwalijk nemen, dat hij den brandewijn na de gedisteleerde wateren nog eens apart noemt en dus schijnt te meenen, dat brandewijn niet »gedis.- teleerd" isde man had dat woord noodig om niet in zijn rijm te blijven steken. Het zal menigen lezer wel bekend zijn, dat er een biersoort bestaat, die Faro heet. Vroeger werd zij zeer algemeen gedronken tegenwoordig zijn het vooral de Belgen, die er op verlekkerd zijn. Behalve het Faro of Farao was er ook nog een biertje, dat luisterde naar den naam »Israël". Beide soorten werden 0. a. te Delft gebrouwen, vanwaar wij hier in Goes, zooals ik vroeger mededeelde, heel wat binnenloodsten. Het Farao schijnt de oudste briefjes van die twee gehad te hebben. Waarom was toch dat bier genoemd naar den bekenden Farao van Oud-Egypte Men kent de geschiedenis de Israëlieten werden tijdens hun verblijf in Egypte danig gekweldze moesten zware slavendiensten doen bij den opbouw der koningsgraven, de pira miden. Geen wonder, dat zij meermalen tot den Farao de smeekbede richtten, te mogen weggaan uit het land, dat hun eerst tot een weldoende moe der was geweest, maar nu een hardvochtige stief moeder was geworden. Doch ook geen wonder, dat de Farao naar dit verzoek geen ooren had, hoe dikwijls het ook werd herhaald, omdat hjj ter voltooiing zijner piramide de Israëlieten niet mis sen wilde. De Farao was dus koppig en het bedoelde bier was ook koppig. Evenmin als de Egyptische Farao de kinderen Israëls wilde laten gaan, evenmin wilde ook het Delftsche of andere Farao de menschen, die er heel nauw mee in aanraking kwamen, laten gaan het zakte bun in de beenen. Deze overeenkomst was in een 3 Mei. Geëx. 6 vr. cand. Geslaagd A. E. A. Leupen en L. M. Letzer van Zieriksee, P. de Visser van Nieuwland en L. M. van der Hart van Hoofdplaat. Geëx. 5 vr. cand. nuttige handwerken. Geslaagd H. A. Heijboer van Scherpenisse, C. G. Timmerman van Goes en M. E. S. Rozendaal van St.. Anna-ter- Muiden. Geëx. 6 vr. cand. gymnastiek. Geslaagd H. A. Heijboer en I. J. Lavooy van Scherpenisse,H. G. Kluit van Zonnemaire, I. van Leussen en C. G. Timmerman van Goes en M. E. S. Rozendaal van St. Anna-ter-Muiden. TWEEDE KAMER. De minderheid der commis sie omtrent het adres der meelfabrikanten wil een invoerrecht van f 1 op 100 kilogram tarwe. Het renteloos voorschot ad f 95000 voor den stoomtramweg HulstWalsoorden is goedgekeurd. Eveneens de 11/3 millioen voor den aanleg van den stoomtramweg over de Zuid-Hollandsche eilanden zonder het lijntje Zuidhoek—Middeldijk door dhr. Van Gijn bij amendement voorgesteld, doch inge trokken, nadat de minister had medegedeeld, dat de uitvoering van het geheele plan dan gevaar liep. De behandeling der motie-Troelstra (algemeen stemrecht) is begonnen. 360ste Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Dinsdag 2 Mei. 2e lijst. 2000 18648 1000: 4275 7483 15058 400 11894 14076 19186 200: 1402 18554 1008732 13948 13974 20799 653061 3063 4932 7205 7527 7648 8479 12135 12559 15623 15646 18276 18301 Trekking van Woensdag 3 Mei 3e lijst. 25000 3032 5000: 12007 15009273 10001982 400: 13735 2002012 9622 100: 2187 8558 12949 14405 653065 3082 4926 4938 6821 7225 7226 7248 7518 7530 7544 7609 7634 7638 15638 18296 18317 18322 Posterijen. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten, ver zonden door het postkantoor te Goes en de daar onder behoorende hulpkantoren, over de 2e helft van April 1899. Goes: J. D. Elenbaas, s-Heer Arendskerke. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Maandag jl. werd door het bestuur van het waterschap »de Breede Watering bewesten Ierseke" aanbesteed het zuiveren der Waterleidingen, Sluis- boezems en Watergangen, in 41 perceelen. Aan nemers werden voor perceel 1 J. Schrier te Kat tendijke voor f 130 perc. 2 F. van der Vliet aldaar voor f 94perc. 3 J. van Kleunen Pz. aldaar voor f 49,90 perc. 4 F. van der Vliet aldaar voor f 30 perc. 5 J. Zoetewey te Schore voor f 78 perc. 6 M. Lindenbergh te Ierseke voor f75; perc. 7 C. Beenhakker Jz. te Kloetinge voor f 30perc. 8 F. Walrave aldaar voor f 34j)erc. 9 J. Dagevos aldaar voor f 50 perc. 10 A. Slager aldaar voor f24,90; perc. 11 A. Schipper te 's-Heer Hendriks- kinderen voor f 25 perc. 12 J. Schipper aldaar voor f 65 perc. 13 A. Schipper aldaar voor f55 perc. 14 W. L. Harthoorn te Baarsdorp voor f 40 perc. 15 J. Simonse aldaar voor f 31perc. 16 4 Mei 10.3 10.35 3.12 5 11.19 11.55 4.40 6 0.35 5.48 7 1.1 1.33 6.48 8 1.56 2.24 7.38 9 2.41 3.11 8.21 10 3.26 3.55 9.3 Marktberichten. GOES, 2 Mei 1899. Alben Tarwe en Rogge blijven over te noteeren. De handel was onbeduidend. Oude TARWE per Hectoliter Nieuwe TARWE Nieaw* ROGGE WINTERGERST per 100 K G. ZOMERGERST HAVER - KOOK.-ERWTEN per Hectoliter MESTING-ERWTEN BRUINE BOONEN PAARDENBOOVEN WINTER. KOOLZAAD KARW1JZAAD BOTER per K.G. EIEREN per 100 stuk» ROTTERDAM, 2 Mei Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 32 paarden, 1712 ma«ere en 610 vette runderen, 170 vette kolveren, 481 nuchtere kalveren, ichapeu of lammeren, 8 varkens, 293 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 82 o. 2e qual 27 c 3e qual. 22 c., ossen le qual. 32 c., 2e qual. 27 c., 3e qual. 23 c., stieren le qual. 27 c., 2e qual. 16 e., 3e qual. 0., kalveren le qual. 45 c2e qual. 39 c., 8e qual. 81 c., schapen le qual. c., 2e qual c., lammeren le qual c., 2e qual. c, varkens Ie qual.c., 2e qual. c., 3e qual. c., lichte varkens voor export le qual. c., 2e qual. c. Alles per 7S kila. Melkk eien f 115 a 230, kalfkoeien f115 a 220, stieien f65 a 195, vaarzen f55 a 110, alles mager vee, biggen f 7 a f 18, slachtpaarden f45 a 90. Nuchtere kalveren, slacht- f6,a 8,f0, fok- f 12 a 16, Handel in runderen vlug vooral puike soorten waren goed te plaatsen. Door Belgische koop'ieden werd zelt9 b >ven noteering gekocht, hetwelk eeue vtste stemming veroorzaakte Vetté kal veren met flinken aanvoer en goeden omzetook voor export werd nogal gekocht Versohe kosien en kalfkoeien bleven ruim prijshoudend, ook hiervoor werden door buitenlaudsche koop lieden flinke prijzen benteed. Stieren gingen vlug van de hind. In mager vee w ren aanvoer en omzet Diet zoo ruim als vorige week In paarden ging weinig om De pryzen der boter waren heden als voletle qua' f46, 2e qnal f42, 8e qual f38. Per kilo 60 s 65 e. Zfpuwgphe eieren f2 70 a 2,80 de 100 stuk» Heden overleed tot onze diepe smart onze geliefde zoon WILLEM in den ouderdom van ruim 21 jaren, na een langdurig, doch geduldig lijden. Dat zijn heengaan vrede was, lenigt onze smart. A. DE GROENE. Je. DE GROENE Lindenbergh. Wemeldinge, 29 April 1899. Heden overleed plotseling onze innig geliefde moeder, groot- en over grootmoeder, Mejuffr. de wed. C. VAN MALDEGEM Van der Heijden, in den ouderdom van bijna 93 jaren. Uit aller naam, Wed. J. A. VAN PUFFELEN— Van Maldegem. Middelburg, 2 Mei 1899. Eenige en algemeens kennisgeving. f a f 6,25 a 6.50 4,90 a 6,— 0^66 a 0,88 2,20 a 2,80

Goessche Courant | 1899 | | pagina 3