BIJVOEGSEL m GOESOHE COUEANT. ZATERDAG §Jgtf '28 JANUARI 1899. No. 12. Verstandige liefdadigheid. Het is misschien niet precies zoo gebeurd, als het verhaaltje het ons vertelt, maar iets dergelijks komt vaak voor en zij, die er de leelijke rol in spelen, mogen zich wel eens afvragen of zij al het kwaad, dat zij anderen berokkenen, zich wel be wust zijn. Een Arabier bezat een paard, zoo schoon en zoo vol edele eigenschappen, dat een andere van een naburigen stam slapelooze nachten doorbracht en zich suf peinsde op middelen om het rijdier mach tig te worden. Geld en kostbaarheden had hij er voor geboden, meer dan ooit voor eenig ros be steed waren, maar de bezitter wilde geen afstand ervan doen. Toen verzon hij de begeerige een list hij kleedde zich in lompen, bedekte zijn gelaat met pleisters en zette zich neder op den weg, waar hij zeker wist, dat Youssouf, zoo heette de gelukkige eigenaar, moest passeeren. Deze kwam werkelyk en hield bij den ongelukkigen bedelaar op diens jammerklachten stil, vragende, wat hij mankeerde en tot hulp bereid. De bedrieger sprak zoo hartroerend van zijne ellende, vertelde zijne leugens van kommer en ge brek met een zoo sterk sprekend accent van wer kelijke rampzaligheid, dat Youssouf, tot in zijn binnenste geroerd, hem aanbood hem mede naar zijn huis te nemen en van het noodige te voorzien maar de pogingen van den ongelukkige om op te staan waren vergeefsch, naar het scheen, en de gastvrije, liefderijke Arabier sprong van zijn rijdier, tilde met inspanning van alle krachten zijn bewel- dadigde erop en deze, zich in het bezit van het zoo vurig begeerde paard gevoelende, wierp het masker der hulpbehoevendheid af en eer Youssouf van zijne verbazing bekomen was, waren paard en ruiter reeds verwijderd. De dief riep hem spottend toe «Zie, Youssouf, ik ben hetgij wildet uw paard mij niet verkoopen, daarom nam ik het en ik zal het behouden." »Luister", schreeuwde Youssouf, zoo hard hij kon. En de ander, meenende ver genoeg verwijderd te zijn, keerde zich om in den zadel en zei «spreek". «Gij hebt", zeide Youssouf, »u van mijn dier meester gemaakt, het zij zoobeloof mij één zaak." Welke dan »Dat ge nooit of te nimmer uw schandelijke daad aan eenig sterveling vertellen zult." Waarom niet?" Omdat indien gij vertelt, wat geschied is hij, die u heeft aangehoord, niet meer zal gelooven aan ellende bij hen, die als hulpbehoevend aan den weg liggen. In naam van al wie werkelijk ongelukkig is, vraag ik u, smeek ik uzwijg over uwe wandaad I" De dief, getroffen door deze waarheid, wendde den teugel, stelde Youssouf weder in het bezit van zijn paard, ging met hem naar zijne tent, verbleef er drie dagen en hartelijke vriendschap ver bond hem na dien tijd met den man, dien hij ge poogd had te bestelen. Zooals wij zeiden wij zijn er niet zeker van, dat dit verhaal geschiedkundig juist is misschien is het slechts een parabel, maar de strekking ervan Is zij niet der overweging waard Daar zijn velen, die oplichters in hun naam door voorgewende ellende trachten te werken op het gevoel van menschen, die zij nauwelijks of in het geheel niet kennen. Ook zij slagen vaak door goed volgehouden comediespel en de bedrogene ziet de bron zijner menschenliefde uitdrogenwat hij den bedrieger heeft gegeven, kan hij zeker niet weder brengen, waar werkelijke behoefte is maar erger is het nog, dat hij het geloof verliest in de waarheid der klachten ook van werkelijke hulpbe hoevenden dat hij den klank der stem, die met moeite zich een weg baant uit den overstelpten boezem, niet meer onderkent en dat hij weigert, uit vrees van bedrogen te worden, hulp te ver- leenen, waar die werkelijk noodig is. En de vraag is, wie meer is te beklagende beredeneerd liefdelooze of de arme, die tengevolge van die beredeneerde liefdeloosheid niet geholpen wordtde laatste is misschien stoffelijk het slechtst af, maar de eerste lijdt in zedelijken zin immers liefdeloosheid is een toestand den mensch onwaar dig en dus onzedelijk. De bedriegers, de oplichters mogen dat op hun geweten hebben, de pijn lijdt de liefdelooze zelf. «Alles goed en wel", zegt de lezer, »maar ik bedank toch er voor opgelicht te worden en hij voelt iets voor den vMenschenhatervan Molière, die liever een proces wilde verliezen, dan den rech ters er over te gaan spreken »j'aurai pour vingt mille francs le plaisir de pester contre tout le monde. Maar de Misantrope had ongelijk, het is geen plezier zijn gal uit te braken, het is grooter genot geen gal te hebben en geen behoefte te gevoelen te 7>pester2) tegen wien ook. Youssouf voorzag die redeneering en daarom vroeg hij zijn «oplichter" niemand over de oplich terij te spreken. Men zie daaruit in de eerste plaats, dat Youssouf zelf niet van plan was liefdeloos te wordenhij verwachtte alleen liefdeloosheid bjj anderen. Om dat zijn «oplichter" geen door de wol-geverfde was, J) Ik zal voor tienduizend gulden het recht heb ben mijn gal uit te braken tegen iedereen. Vloeken of tekeer gaan. kreeg hij zijn paard terug teruggave van door bedriogelijke handelingen verkregen goederen is geen regel en daarom ben ik ook geen onbepaald be wonderaar van Youssoufs handelwijze. Ik voor mij hecht meer waarde aan voorkoming der oplichterij dan aan het neutralizeeren der gevolgen. Maar dat kost moeite en tijd en inspanningde werkelijk liefdadigen onder de lezers zullen het met mij eens zijn, dat men iets moet over hebben voor het genot wel te doen. Zijn hand in zijn zak te steken en er wat uit te halen kan iederhet te doen te juister tijd en met kans op succes eischt inspanning en studie. «Ik geef niet aan de deur," zegt A. Goed, mijnheer, waar geeft u wel «Ik werp mijn weldaden niet in het rond," zegt B. Zeer prijzenswaardig, mijnheer, want Bilderdijk zong reeds «Gij wierpt uw weldaad wel op straat, Maar voor dien arme zonder baat, Die arme man is blind I" Maar mag ik u vragen, of gij met uw weldaden ook iets anders doet dan «niet wegwerpen" «Niets dan eigen schuld," zegt C. Och kom, zoudt ge liever willen, dat het uw schuld was Wat in het algemeen uitgemaakt kan worden is alleen, dat werkelijk ongelukkigen aanspraak hebben op onze hulp tot het verkrijgen van mid delen, om zich uit hun ongelukkigen toestand op te heffen en onzen steun om te voorkomen, dat oorzaken, die vroeger hun ongeluk bewerkten, zich weer op dezelfde wijze voordoen en onze wel daad, ondanks den goedeu wil des beweldadigden, van geen blijvende waarde maken. Dat eischt studie, inspanning en tijd daarom zal het altijd goed zijn, zoodra de gelegenheid er toe is, dat eenige personen zich bij elkaar aanslui ten en zonder bepaald willekeurige handelingen goed te keuren aan de meest geschikten de leiding van de uitoefening der weldadigheid op te dragen. Op den voorgrond sta echter hoe men die zaak ook regele en welke maatregelen men ook neme ter voorkoming van bedriegerij dat niemand, vooi'al niet in deze dagen, nu het zoo hard noodig is, zich onttrekke aan den plicht der weldadigheid. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Kortgene door ds. J. R. van Kooy te IJzendoorn bij Tiel. Doopsgezinde kerk. Godsdienstoefening op Zondag 29 Jan. des voormiddags te 10 uren, door ds. S. Spaans. Onderwijs. Woensdag herdacht de heer D. Mulder, hoofd der bijzondere christelijke school te. JZieriksee, zijn 25jarige ambtsvervulling als hoofdonderwijzer. In de sierlijk versierde school werden hem onder ver schillende toespraken eenige geschenken aangeboden van de leerlingen en oud-leerlingen, terwijl hij daar de gelukwenschen ontving zoo van het dagelij ksch bestuur der gemeente als van de plaatselijke school commissie. Ook werd namens den districtsraad van het christelijk nationaal onderwijs het woord gevoerd door den heer De Jonge uit Goes. Zichtbaar ge troffen dankte de jubilaris allen, die hadden mede gewerkt om dezen dag voor hem zoo feestelijk te maken. (N. R. Ct.J In de hoofdcommissie van het ondersteunings fonds van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft voor het jaar 1899 zitting de heer J. Stam- perius, voor Zeeland en Groningen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld G. J. K., 15 j., schippersknecht te Hansweert, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf D. de M., 20 j., koopman te Wemeldinge, wegens huisvredebreuk, wederspannigheid en beleediging ambtenaar tot 1 maand gevangenisstraf; A. de K., 33 j., arbeider te 's-Heer Arendskerke, wegens wederspannigheid tot 14 dagen gevangenisstraf; F. de R., 24 j., zonder beroep te Hoedekenskerke, wegens mishandeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Gemengde Berichten. Bij Ministerieele beschikking is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter Jan Franse te Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke). Men herinnert zich nog wel dat bij een vecht- partij tusschen Nederlandsche en Belgische boeren jongens op Nederlandsch grondgebied de veldwach ter Verdurme uit Overslag te pas was gekomen. Hij had een van de Belgen, zekeren De Vos, af geranseld, waarop deze hem een messteek had ge- geven, die zijn dood veroorzaakte. De Vos wist niet I dat Verdurme veldwachter was. Thans heeft het hof van assises te Gent De Vos tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens j mishandeling met doodelijken afloop. I In Parijs heeft een aardig voorval plaats ge- i had. Een inbreker drong daar een woning binnen, j toen hem tot zijn schrik plotseling een dame te- gemoet trad. Zoodra hij haar zag, ging hij op de vlucht, terwijl de dame van schrik in onmacht viel. Ze had echter, voor ze haar bewustzijn ver loor, nog juist den tijd een uitroep van schrik te slaken, waardoor de buren kwamen aansnellen. Hetgeen de algemeene verbazing wekte was, dat er dadelijk twee politieagenten bij de hand waren. De dame was echter nog te onhutst om hun in lichtingen te kunnen geven en staarde strak voor zich uit. Daar bood zich een der omstanders aan de politie in huis rond te leiden om naar den ge vlogen inbreker te zoeken. Met een licht in de hand ging hij hue voor, de nasporingen waren echter vruchteloos. De politieagenten keerden, na dat ze hun geleider voor zijn bereidwillige hulp bedankt hadden, in het vertrek der dame terug. Zoodra ze hen zag riep de dame, die in middels haar spraak had weergekregen, ontsteld uit«Wat, u hebt hem niet gearresteerd en hij was 't juist, die u voorlichtte Ik dacht dat u hem meteen gepakt zoudt hebben Men kan denken hoe gek de politieagenten opkeken en hoe de omstan ders lachten. Van den dief was natuurlijk geen spoor meer te vinden. In Parr's bank in de Londensche City is voor ruim 60,000 (meer dan 700,000 gulden) aan bankbiljetten gestolen. Hoe de diefstal is gepleegd is niet bekend en de bank weigert inlichtingen te geven. De dief of de dieven moeten uitstekend be kend zijn geweest met de wijze van zaken doen aan de bank. Zoodra de biljetten werden vermist werden de deuren gesloten en alle aanwezigen doorzocht maar zonder resultaat. Er is omtrent de bedrijvers van den diefstal 'nog niets bekend. Detectives zijn naar de Riviera vertrokken en men meent dat de daders wellicht naar Monte Carlo zijn vertrokken. Voor de aanwijzing van de daders is f12,000 uitgeloofd. Naar aanleiding van dezen diefstal seint de cor respondent van de N. R. Ct. O. F. Parr presideerde de Donderdagmiddag ge houden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in Parr's Bank en besprak daarin den diefstal der bankbiljetten. De president zeide, dat het te lijden verlies niet zoo groot was als gedacht, want ten eerste hadden de dieven 40,000, inclusief 36 bank biljetten van 1000, per post teruggezonden, in de overtuiging, dat de biljetten van 1000 moeilijk te verzilveren zouden zijnten tweede had de directie der Engelsche Bank aan Parr's Bank aangeboden, om laatstgenoemde na verloop van een jaar voor het volle bedrag der gestolen biljetten, die alsdan nog niet ingewisseld mochten zijn, te crediteeren. Dat bedrag zou dan in Consols belegd worden, en Parr's Bank zou daarvan de rente trekken, om na verloop van vijf jaar genoemde Consols tegen vrijwaring in bezit te krijgen. Een tuinman te Boston heeft een reusachtigen, krulbladigen, donkerrooden hyacinth gekweekt, dien hij «Mrs. Lawson" doopte, naar de echtgenoote van een der rijkste inwoners der stad. De oolijke tuin man wist wel wat hij deed, toen hij aldus zijn hyacinth ten doop hield, want mevrouw Lawson, aangenaam gestreeld, kocht hem den bol en het uitsluitend recht van aankweeken voor 70,000 gulden af. Te Port-Royalist, op het eiland Balabac, zijn de gouverneur en 6 officieren, toen ze uit de kerk kwamen, vermoord. Uit Labuan, op Borneo, wordt thans geseind, dat daar met een stoomboot zijn aangekomen de weduwe van den gouverneur, zijn vier kinderen en zijn lijfarts en 60 vrouwen en kinderen, een pries ter, 7 soldaten en 20 inboorlingen, die aan Spanje trouw zijn gebleven. De vrouwen zijn van al hare bezittingen beroofd, doch geen ander leed is haar aangedaan. Op Balabac en Palawan staan de zaken stil door de ongeregeldheden. Te Parijs wordt thans met gestrengheid de hand gehouden aan het reeds oude verbod, dat voor het stoken der bakkersovens hout wordt ge bruikt, afkomstig van afbraak, geschilderd hout, oude palen van den spoorweg en houtblokken, die tot plaveisel hebben gediend. Het is meermalen gebeurd dat personen, die brood aten, in dergelijke ovens gebakken, sporen van vergiftiging vertoonden. De Amerikanen zijn niet zoo heel spoedig verbaasd, omdat elke dag hun wat nieuws brengt, maar toch waren de bezoekers van het Opera- house te New-York niet vrij van verbazing, toen zij dezer dagen in hare loge zagen binnengaan een der rijkste Amerikaansche schoonen, die als mantel zich een tijgervel had omgeslagen. De voering van dit vel bestond uit geel zijden brocaat, de kop prachtig bewerkt, diende tot kap van den mantel, de voorzijde was versierd met Venetiaansche kant en voorzien van gouden sluit haken en ingelegd met diamanten. Dit toilet heeft in New-York een verbazenden opgang gemaakt en alle gewone winterkleeren, zoo als moffen en boa's doen verdwijnen. Natuurlijk kunnen alleen zeer rijke dames zich deze weelde veroorloven. In het zuiden van Griekenland duren de aardbevingen nog voort. Te Kyparissia zijn eenige beschadigde huizen ingestort. Er schijnen geen persoonlijke ongevallen van ernstigen aard te zijn. Een vijftigtal kinderen hebben lichte verwondingen opgeloopen Een paniek boven den Niagara-waterval. Be richten uit New-York maken gewag van een vreese - lijke paniek, die Zondag ontstond nabij den Niagara- waterval en die dreigde te eindigen in een ontzet tende ramp. Ongeveer honderd menschen bevonden zich op de ijsbrug, die over de uiterste watervalletjes is gevroren, toen het ijs plotseling in beweging kwam en den stroom afdreef naar den reusachtigen val, die in een oogwenk alles verslindt, wat er zich in waagt. Er ontstond een hevige schrik onder de personen op de brug. Velen gelukte het bijtijds op den oever te springen, na een hevige worsteling in het gedrang, waardoor verscheidene personen werden gekwetst. Een vrouw werd met een touw ladder gered. Een man viel in het kokende water en kwam om het leven. Het ijs dreef over een afstand van 240 meter voort en zette zich toen weer vast. Drie reservisten te Darmstadt, huisvaders, die één dag moesten opkomen, dronken 's avonds een glaasje te veel en kregen in beschonken toe stand ruzie met een paar hooger geplaatste militairen. Zij zijn deswege voor den krijgsraad gebracht dien éénen dag stonden zij weder onder de militaire rechtspraak en werden tot vijf jaar tuchthuisstraf, het minimum bij de wet bepaald, veroordeeld. Men heeft algemeen medelijden met de drie on- voorzichtigen, die zoo zwaar moeten boeten voor een onbeteekenend dronkemansstandje. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. De Minister van Marine Jhr. R o 1 is gistermiddag, op weg naar zijn depar tement, op straat onwel geworden, in een huis op den Schenkweg ingebracht en van daar bewusteloos naar zijn woning vervoerd. Hedenochtend keerde het bewustzijn langzamerhand terug. De toestand was heden, naar omstandigheden bevredigend. Waarschijnlijk zal ochter spoedig, ge durende de ziekte, de minister van Oorlog tijdelijk met de waarneming van het departement van ma rine worden belast. Benoemd tot burgemeester van Terneuzen de heer J. A. P. Geill, thans burgemeester van Ierseke. 359ste Staatsloterij, 5e kl. Trekking Tan Donderdag 26 Januari. 7e lijst. 50000 8824 15000: 7359 1000: 13207 16217 400: 2649 8935 14482 200 4582 20010 100: 1647 3562 8777 9048 10117 11850 14690 15278 18086 19493 70: 2098 2115 5718 5733 Nieten: 1374 1418 1421 1450 1479 1500 2096 2113 2151 5383 5458 5485 5707 10726 15681 15682 15706 15707 Op de 6e lijst zijn ook nog met nieten uitgeko men de nos. 12473 en 12480. Trekking Tan Vrijdag 27 Januari. 8e lijst. 1500 16608 1000: 5244 6408 8646 11063 12414 17591 400: 13945 14964 15652 2004646 4729 7476 8587 1001432 4977 6393 6609 6678 12308 12420 13479 15996 16494 17838 18698 19019 701495 5398 5432 6518 Nieten1341 1353 1355 1429 1478 1493 2061 2112 2128 2130 2150 2162 2166 5379 5387 5426 5461 5701 5717 5726 6519 8810 8813 12476 12499 12500 15688 15696 15699 Burgerlijke Stand van Does van 25 tot 27 Januari 1899. Ondertrouwd: 26, Jan de Wilde, 24 j., jm.,te Kloetinge en Helena Paulina Petronella van der Raaf, 19 j., jd., te Goes. Geboren 26, Pieternella Geertruida, d. v. Adriaan Flipse en Johanna Suzanna Ossewaarde. Druk F. Kleeuwens Zooit Goes* Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. 28 Jan., Goes, houtwaren, 30 Goe», manufacturen, 1 Febr. Kloetinge, terp landerijen, 1 m Heinkenszand, houtwaren, 1 o Kloetinge, meubilair enz, 2 0 Kwadendamme, planken, meubels, hoornvee, varkens, planken, meubels, vee, varkens, Iersske, woonhuis en erf, 's-Heer Hendriksk., moesgrond en weiland, Wolfertsdijk, bouwland, Biozelinge, houtwaren en varkens, 's-Heer Arendskerke, dijk, Heinkenszand, moesgrond, Baarland, houtwaren, 3 0 Biezelinge, Informatici. Hollmann. Hollmann. Mulock Houwer. De Rond» Brasser. L E. A. Lfebert. Hollmann. Hollmann. Prins. Mulock Honwer. Muieek Honwtr. Hollmann. Mulock Honwer. Mnlock Heuwer. Hollmann. 10 10 10 10 lfi 17 23 28 lMrt. 2 2 0 Oudelande, houtwaren, varkens, meubilair, Hollmann. Gots, Krabbbendijke, Kruiningen, Biezelinge, Oudelande, Kapalle, Oudelande, Rilland, Nisse, Rilland Bath, 'a Heereuhoek, Kloetinge, Baarland, dwarslaggers, dwarsliggers, dwarslaggers, dwarslsggsrs, hoefje, bonwlnnd, inspan, inspan, inspan, inspan, intpan, inspan, inspan, inspan, Hollmann. Hollmann. Hollmann. Hollmann. P. Overman. Hollmann. P. Overman. Mulock Heuwer. P. Overman. Prins. De Ronde Bresier. Mnlock Honwer. P. Overman.

Goessche Courant | 1899 | | pagina bijlage 1