BIJVOEGSEL GO ESC HE COURANT. FESTIVAL. ZATERDAG 12 JUNI 1897. No. 68. iütarktöaricnteii. Nagekomen Advertentien. eene bekwame Dienstmeid GOES, 11 Juni 1897. fttruiuiiigeii. Gisteravond trad de heer mr. J. G. van Deinse, candidaat voor de a. s. kamer verkiezing, op de bovenzaal van den heer Platteeuw alhier voor de kiezers op. De zaal was vol. Spreker gaf een overzicht van hetgeen in het afgeloopen 3-jarig tgdpe»k op wetgevend gebied was gedaan, om daarna mede to deelea wat in de toe komst moest gedaan worden en wat in dat opzicht van de liberale partij te wachten was. Uit den aard der zaak wr-.s de inhoud van spre kers rede vrjjwel geljjlc aan die te Kapelle en el ders door hem gehouden en behoeven we daarvan das geen uitvoerig verslag te geven. Een daverend applaus viel spreker na afloop zijner redevoering ten deeU Op een vraag van den heer Kostense waarom spreker bad gehemd tegen het am«ndemen te v. d. Kun (op do suikerwet) welk amendement vele land bouwers beschouwden ze-r in hun belang te zijn, werd door den heer Van Deinse op, volgens onze meening, i.tdoende wjjze, zijne houding in deze uit- voarig en duidelijk gemotiveerd. Door dit antwoord aan den heer Kostense hebben zoker vele der aanwezigen een beter en ruimer ia- zicht in de suikerkwestie gekregen. Door den heer Visser word spreker dank gezegd voor zijn belangrijke rede, waarmede de vergadering door byvalsbutuigingen toonde in te stemmen. Rechtszaken. VERBETERING. In do in ons vorig nomrner medegedeelde von nissen van het kantongerecht te Goes is, tengevolge van de onduidelijkheid e-ener geschreven hoofdletter, eene fout geslopen. Niet <1. T., maar A. T. te Kloetinge, is veroordeeld wegens het zoeken van eieren van wild. Arrondissementa-Rechtbank te Middelburg. Zitting 11 Juni 1897. Veroordeeld zijn A. W. Pz., 14 jzonder beroep te Ierseke, wegens vernieling tot t 3 b. s. 3 d. hechtenis; L. M. Lz. 19 j. en P. M. Nz14 j., arbei ders te Iersfke, wegers dufstal ieder tot 7 d. gev.- etraiM. M, 14 j., kcwachter, A. J. de W., 13 j., arbeider, J. H., 14 j, arbeider en H. V,, 10 j., koe wachter allen te KolijnspUat, wegens diefstal de le tot 1 m., de 3q tot 14 d. on de 2e en 4e ieder tot 7 d. gev straf; J. R. H., 19 j., zeevarende te Goes, wegens mishandeling lot f 10 b. s. 10 d. hechtenis. Heden diendo voor de rechtbank do zaak tegen A. Koud 36 jaar, kuipersknecht, geboren te Kat tend jjke, wonendo te Ierseke, thans verblijvende in de strafgevangenis to 's-Gramihage, beklaagd dat hij in den nacht van 19 op 20 September 1896, tusschen half een en half vijf uren te lerseko, in den Buren- polder, opzettelijk brand heeft gesticht, in het koffie huis van H. H. M. Wouter?, bewoond door Jan Voois, welk koffiehuis stond aan den openbaron weg op een afstand van 8 a 20 pas van drie bewoonde wo ningen, door zich tot genoemd koffiehuis den toegang te verschaffen en door middel van door hem expres- eelijk daarvoor meegebrachte lucifers den brand t9 steken in de petroleum, dio uit een tweetal door hem stukgeslagen lampen vloeide, althars altaar op» eenige wijze dien brand heeft gesticht, tengevolge waarvan het, geheeld koffiehuis, toebchooreiide aan genoemden Wouters, met den inboedel, toebeboorende aan Jan Voois, welk koffiehuis alstoen tjjdclijk on bewoond was, is afgebrand, door walko brandstich- tirg te duchten was: le gevaar Yoor kcökhuis en inboedel en voor de drie genoemde belendende wo ningen, met hetgeen zich daarin bevond, wat onder- scheideljjk aan de bewoners dier woningen Willem Srroosnijder, Cornells Siereveld en Johannes Bramsen tot behoorde en 2e levensgevaar voor bedoelde Stroo- sngder, Siereveld, Bramsen en hunne gezinnen, die zich toen in hunne genoemde woningen te bed en in slaap bevonden. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. De beklaagde ontkende halsstarrig, niettegenstaande vele bezwarende getuigenissen; vooral dat van F.Stob- beloar was hoogst bezwarendhg toch heeft beklaagde Voois' woning zien binnengaan, licht zien ontsteken, nadat even voordien K. hem had gezegd brand te gaan stichten in die woning. Stobbelaar bleef bij zijne gewichtige verklaring nadat hem door dhr. Vice-President uitdrukkelijk op den afgelegden eed was gewezen. Het O. AI. vorderde tien jaren gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 18 dezer. De president en de officier wezen den beklaagde erop dat hjj de schrik is van geheel Ierseke, dat zich rustig gevoelt, nu bij aan de maatschappjj onttrokken is; eene langdurige afwezigheid daaruit kan hem wellicht brengen tot een beter levensgedrag. Beklaagde verweet don getuige Hagenaars, wiers getuigenis voor hem bezwarend was, dat deze zelf in diens herberg brand had willen stichten, be- klaagdes stilzwegen had afgekocht voor veertien gulden en hem een maand vóór die poging eene schetsteekening had vertoond van wat voor het te verbrandene in plaats zou treden. Twee kooplieden uit Kruiningen hadden aan een infanterist te Middelburg, die hun mededeslde dat hg wilde deserteeron om eene hem opgelegde Btraf te ontgaan, op diens verzoek burgerkleding verschaft, opdat bij daarmede zijne uaiformkleeding zou kunnen verwisselen. Zjj werden deswege door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, terwjjl do officier van justitie slechts 3 dagen had geëischt. In hooger beroep vroegen zij per brief aan het Hof t9 's-Gravenhage dat bun toch in elk geval geen meerdere straf zou worden opcelegd dan door den officier was geëischt, waarbij zjj voorts beweer den niet geweten te hebben, dat zij zich aan een strafbaar feit schul lig maakten. Het Opeab. Ministerie bij het Hof achtte ovenwei dio bewering ongegrond en eisehte heden bevestiging van het vonnis. Do beklaagden waren niet voor don Hove ver schenen. (N. R. G.) Semens Berichten Onder begunstiging van schoon weer maakten de kinderen van de Bijzondere School in de Wijn gaardstraat alhier heden per stoomboot «Admiraal De Rnytor" hun jaar.gksch tochtje naar Vlissingen, begeleid door do leden van hot Comité, het onder wijzend peisoneel en het muziekgezelschap «Hozauna". Een cordate vrouw. Terwjjl 09 vronw van een tuinman te Utrecht zich Maandagavond even naar een op het tuf staand schuurtje begaf, sloop een onbekende man dö woning binnen en nam een zil veren horloge en eene porteroonnaie weg, wolke beide in de kamer op een kastje lagen. Juist toen de dief zich met zjjn buit wilde verwijderen trad vrouw P. de kamer binnen en zag den indringer staan. In plaats van toen bevende van schrik op de vlucht te gaan kerk zij bedaard de kaïjaer rond en had al heel spoedig bemerkt dat het horloge van het kastje was verdwenen. Intusschen had de man gelegenheid gehad om te ontsnappen en daarvan gretig gebruik gemaakt, doch hoe snel hg dit ook had gedaan, veel baatte het hem niet, daar vrouw P. hom spoedig had achterhaald, en de teruggave van het horloge vorderde. Blijkbaar in zgn schik er zoo af te komen gaf hij daarop het horloge terug en ging er toen ijlings vsu door in de richting van de Bilt, terwijl vrouw P. zich weder naar huis spoedde en toon tot de onaangename ont dekking kwam dat de man behalve het horloge, ook de portemonuaie met eenig geld had ontvreemd. D. Onder een stortbui en een grooten toeloop van nieuwsgierigen reed Woensdag te Rotterdam weder een jong paar per versierden tandem naar het stadhuis om te trouwen. Enkele getuigen volgden per flets, anderen per rijtuig. Nadat bet huwoljjk voltrokken was begaven man en vrouw zich naar een pliotograaf om zich in dit ftelseostuuui te laten phofographeoren en van daar weder per tandem naar de echtelijke woning. Werken onder waJer. Bij den bouw van een nieuwe brug over den Rjjn bij Kehl zijn eenige ziektegevallen voorgekomen, waa«ovor bijzonderheden worden modegedeeld in het Berl. Rlin. Wochenschrijt. Het betreft verlammingen bij arbeiders, die onder water hebben gewerkt. Zulke gevallen kwamen vroe ger veelvuldig voo*", o. a. dertig jaar geleden bij het bouwen van de brug over den Mississippi te St. Louis. Sedert zgn allerlui voorzorgen gnomen om bet gevaar te voorkomen, dat hierin bsstaat, dat da arbeiders, die onder hoogen luchtdruk gewerkt heb- i ben, ais zij vóór het verlaten van de toestellen zich niet eorst langzaam aan minderen druk gewennen, zich door te snelle afscheiding van gassen vooral van stikstof uit het bloed en andere vochten ern stige storingen kunnen berokkenen. Het werk geschiedt aldus. Een groote ijzeren kist, die van onderen open is, wordt in de rivier neer gelaten en hut water er door inpompen van lucht uitgedreven, zooöat, de werklieden ruimte krijgen om hex bed uit te diepen en de kist allengs dieper te doen zinkon. Op die steeds dalende kist wordt het metselwerk aangebracht voor de pglers. Midden door dat metselwerk loopt naar de kist een ijzeren schacht, door welks de werklieden nederdalen, en boven in die schacht is een rnisnte, die luchtdicht gesloten kan worden en vier tot zes man kan be vatten. Deze blijvea eenigen tijd in die ruimte, waar de lucht allengs wordt gebracht tot denzolfden druk als in de kist. Zij kannen dan veilig ia die atmos feer acht uren werkeo. Na verloop van dien tijd klimmen zij weer in die ruimte, waaruit men dan de zware lucht allengs door een kleine opening laat ontsnappen. Eerst als de lucht binnen aldus onge- i veer gelijk is geworden met do buitenlucht, mogen de arbeiders het toestel verlaten. Men rekent ge woonlijk één minuut voor eiken meter waterdruk. Toen de arbeiders ziek werden, hadden zij 25 meter onder water in 21/2 atmosfeer gewerkt. Zjj hadden dus 25 minuten behooren te wachten. Het is echter gebleken dat zjj, door do gewoonte onvoor zichtig en ongeduldig geworden, reeds na 7 of 8 minuten door den voorman uit hun ccl woidrn ge laten en dat daardoor de ziekte is veroorzaakt. De vraag rees daarbjj, of op die gevallen de ver zekeringswet legen ongevallen ven toepassing is. Do doctoren te Straatsburg, die do verlamden behan deld hebber, warc-n van oordeel, dat dit wel zoo is, en de verlamming hoe dan ook in het leven ge roepen onder stoornisson ten gevolge van het bedrijf is te brengen. Schadelijke inkt. Nu en dan gubeurt het, dat iemand zich met een stalen pon een lichte wond toebrengt en tengevolge daarvan bloedvergiftiging krijgt. Het heet dan, dat de pen locsfig was. Met het oog op die gevallen, heeft Marpann verschillende inktsoorten op bacteriëu onderzocht en zoowel in j galnoten- als in aniline-inkt bjjna altijd 3chimm8ls j 0Ti bacteriën gevonden, flo l&atsto meestal bacillen. Tweemaal vond hjj in negrosine-inkt een bacterie, dio bij muizen bloedvergiftiging veroorzaakte. Met het oog op dit gevaar wil hij in scholen don inkt door koken steriliseeren. Een bal op 1000 voet onder den grond. Op den bodem der mjjn van Gosforth in Engeland heeft onlang3 ter gelegenheid vak het 70-jarig jubileum der opening van de rnjjosehacht een merkwaardige festiviteit plaats gehad. De genoodigden, ongeveer 300 in getal, daalden in do mijn af tot aan de laatste galt-rij, die zich 400 meter onder den beganen grond bevindt. Deze galerij was tot dat doel verbreed, ter wijl men haar tot een hoogte van 12 meter had uitgehakt. De vloer, die, gelijk zich denken laat, zeer ruw was, werd met planken belegd en tegen de wanden van steenkool waren rjjen stoelen en tafels geplaatst voor het soupev, waarmede het feest besloten werd. Hot orkest bestond slechts uit oen fc i-no, wat niet verhinderde, dat er mot de meeste opgewektheid gedanst werd. Dit buitengewone bal had op klaarlichten dag p'aats. De mijnschacht, en de groote galerij waren echter in pikzwarte duis ternis gehuld, totdat de gastheer, door op een elec- trisehe knop te drukken, oen too verachtige verlich ting tot haar recht deed komen. Een eiland voor f 0,60. De Amerikaansche bladen deelen mede, dat oen rijk inwoner van Nieuw- Orleaos van de Amerikaansche regeering een klein eilandje in do golf vau Florida, op eenige mijlen van de kust gelegen, voor den prjjs van vjjf-en-twintig dollarcenten bedt gekocht. De aieuwe eigenaar van het eiland heeft er reeds een huis doen bouwen en denkt er zijn zomerver blijf op te slaan in een Robinsonachtige eenzaam heid, die echter zekere bekoorlijkheden biedt, daar het den vrijwilligen Robinson aan niets zal ontbreken. Met een stoomjachtje onderhoudt hij namelgk de gemeenschap met een nabjjzjjnde haven, waar hij zich van zijn dageljjksehe behoeften voorziet. In verband met deze geschiedenis brengt men in her innering, dat het eiland Manhalion, waarop thans de stad New-York zich verheft, ongeveer 300 jaar geleden van een Indiaan werd gekocht in ruil voor een waarde van ongeveer f 50. Thans heeft dat eiland een waarde van ruim dertig milliard Overstroomingen. Door het buiten de oevers treden der Morge en de doorbraak der dijken nabij Voiron zijn 59 fabrieken onder water gezet, alle over een uitgestrektheid van 22 kilometer tusschen Saint Atipre en Moirans gelegen. Het onweer van Zaterdagnacht, waarbij de geheele streek door wolk breuken en waterhoozen geteisterd werd, werd ge volgd door zware hagelbuien, die alle verwachtin gen van wijngaarden, noten-, graan- en hooioogst in de dorpen Movette, Gras en het vlek Tullins in rook deden opgaan. De schade, door dezen hagel slag veroorzaakt, beloopt verscheidene honderddui zenden guldens. De Fransche minister van binnenlandache zaken heeft reeds 5000 francs voor de slachtoffers van de ovfir3trooming toegestaan. Een treurig gevolg is ook, dat vele werklieden gedurende langoren of kortoren tijd werkeloos zullen wordenalleen te Voiron en in het nabijgelegen Moiraas bedraagt het aantal werkeloozen tenge volge van deze ramp vierduizend. Op St. Etienne is ook een waterhoos neorgeko- men, die groote schade heeft aangericht. Het dorp Lans, eveneens bij Grenoble, is door een dergelijk onheil getroffen. De hevige onweders, die Zaterdag en Zondag Trier en omstreken teisterden, hebben den wijnoogst totaal vernield. Het verlies zal in drie jaren niet te herstellen zgn. Ook de stad Kroningsborg in Noorwegen is ten gevolge van een waterhoos en den grooten toevloed van water, afkomstig van de op de bergen ge smolten sneeuw, geheel overstroomd. Alle arbeid is in de stad gestaakt; do fabrieken zgn gesloten. Ontzaglijke schade is door deze ramp aaugericht ea de meeste inwoners zijn van al hun have en goed beroofd. De onstuimige wateren hebben alles ver nield en medegevoerd en men verkeert in het on zekere omtrent het lot vsn tal van personen, van wie «er ongetwijfeld velen zijn omgekomen. Het stadje Rosdziu ia Silezië wordt door een aardstorting geteisterd. Op sommige plaatsen staat het water twee meter hoog on tiou huizen staan geheel onder water. Uit de naburige steden wordt hulp geboden,'daar de aardstorting nog voortduurt. Ook in hot zuiden van Hongarije worden vree- selijke verwoestingen aangericht door de overstroo- mingen. Pancsova. wordt bedreig 3, en in Glogon zijn de meeste huizen ingezakt. Elders hebben de boeren de dijken doorgestoken om hun dorp te redden. Tusschen Tsupria ev. Jigodina, in Servië, is een boot met de interma.ionale postmail omgeslagen. De postambtenaar verdronk, en do mail ging verloren. Botsingen op zee. Zaterdag hebben er in het Kanaal twee botsingen plaats gehad. Dö eerste ge beurde 's ochtends bij Beachy ead tusschen het stoomschip Port Victorvan Lon r, sproot 2793 ton, en het stoomschip Roecli(}\ van Sunderland, groot 2076 ton, met een ladiüg tarwe ..p weg naar Ham burg. De Roecli(f zonk onmidd j Bk, en acht opva renden verdronken. De Port Vi- r werd met zwaar beschadigde boeg naar Dover gesleept. Zaterdag tegen middernacht viel de andere botsiüg voor bij den Wolf-vuurtoren. De schoener Pari werd daar in den grond geboord door het stoomschip Aralvan Liver pool. Vier van do zovon opvarenden verdronken. Te Stephanskirchen sloeg de bliksem in een kruirmolen elf gebouwen werden door de ontploffing vernield. Eén man word licht gewond. Te Rosenheim, op 2 kilometer afstand, sprongen do vensters. Het bericht, dat de groote diamant van Hyde rabad gestoloD en door een valschen steen vervangen zou zgn, blijkt een verzinsel te wez^n. Een Zwit8ersck professor beweert het vraag stuk opgelost te bobben, om wijn zonder alcohol te vervaardigen. Versch druivensap wordt in lucht dicht gesloten flesschen gedaan en hp^ deze een tijd lang in warm water van 70° C. geplaatst. De hitte doodt aldus de gistingskiemen, die dc-n alcohol doen ontstaan. Het reine druivensap kan dan jaren lang bewaard bljjven. In de Revue Bleue komt een artikel voor van Louis Seheider over schouwburgbranden. Hij rekent uit, dat er in de laaiste anderhalve eeuw 753 schouw burgen ziju afgebrand, waarbij bijna 7060 slacht offers vielen. In verhouding tot de nionschfu, die in die anderhalve eeuw comedies bezochten, is het per centage heel geringmaar de statistiek bewijst bovendien, dat er veel meer schouwburgen afgebrand zijn na of vóór dan gedurende de voorstellingen. Merkwaardig is dar alle schouwburgen te Pa> ijs zijn afgebrand in die 150 jaar, behalve het Thé&tre Francais. Er zgn nog altijd drie slachtoffers van den brand in den Bazar de la Charité" to Parijs niet begraven. Hun lijken, die nog niet herkend waren, staan in de Morgue, maar nu er geen rechthebbende is komen opdagen, heeft de rechter van instructie verlof gegeven hen bij te zetten. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DANKBETUIGING. De commissie, welke zich gevormd hueft om gelden in te zamelen voor de wed. De Wolf en da dienst bode M. 0. Huizer, welke schade hebbon geleden bij den brand van 31 AU i jl., betuigt bij deze baren hartelijken dank voor de ingekomen giften en do opbrengst der collecte. De Goesche burgerg heeft hiermede woderom ge toond, dat men niet tevergeefs aanklopt, wanneer er een goed werk moet verricht worden. De totale opbrengst ia gewetst f 125,36, voorwaar geen kleinigheid Hiervan is uitgekeerd aan de wed. De Wolf f80 en aan M. C. Huizer het restant, zijnde f45,36. Deze beide menschon zgn daar nu mode uit den nood, en zijn u daarvoor zeer dankbaar. De commissie, C. BARENDS. D. DEKKER. L. NATHAN. W. J. M. BITTER. Goes, 11 Juni 1897. Politie. GEVONDEN EN NOG NIET AFGEHAALDE VOORWERPEN. 1 tafelmes, 1 zwarte vrouwenrok, 1 potloodhou der, 1 manchetknoop, 1 wandelstok, 1 portemon- nai9 met eenig geld, 1 bankbiljet van f25, 100 koperen gordijnringen, 1 zwarte pet, l zilveren vingerhoed waarin gegraveerd «vaartwel vergeet mij niet," 1 broche, 1 fluweelea kraag gegarneerd met gitten, 1 phantasiehoed met de initialen I. S. en een zwarte zgden paraplu!0, benovens een partij sleutels, sleutelringen, portemonnaies, een gouden potlood enz. De gedeponeerde voorwerpen, dig niet door de verliezers zgn afgehaald vóór of op Zaterdag 19 Juni a. 8., zgn na dien tgd ter beschikking dei- vinders met inachtneming van art. 2014 B. W. Goes, 10 Juni 1897. De commissaris van politie, A. R, HOLSHEIMER. MIDDELBURG, 10 Juni 1897. Uit Walcheren was heden maar een matige aanvoer ter markt, hoofdzakelijk bestaande uit Tarwe. Hot gepasseerde in den handel was van weinig belang en prijzen bleven onver anderd. De noteering is ah volgt: Puike Walch. Tarwe f6 a f6,10. In Rogge. Winter- en Zoniergerst ging niets om. Groene Kook- en Krooncrwten zondor handel, Walch. Witte Boonen bij kleinigheden f 9,50 betaald, dito Bruine Boonen f 7 nominaal, Paardeuboonen niet ter veil. Boter f 0,76 0,80 per K.G Eieren f 2.70 de 100 itnka. Zij, die iets te vorderen hebben van de Harmonie „Huplionia", gelieven zoo Bpoedig mogeljjk hunne rekeningen bij den Penningmeester in to zenden. HET BESTUUR. Terstond benoodigd, loon 80 gld., bij J. L. MOL Mz., Driewege n. Druk F. Kloeuwons <fe Z'iou Goes.

Goessche Courant | 1897 | | pagina bijlage 1