Reeds nu is gebleken, dat de nieuwe Duitsche suikerwet van 27 Mei 1896 haar doel geheel gemist heeft. Zjj wilde de productie beperken, maar een adres, dat de Vereeniging van suikerfabrikanten aan den Ryksdag heeft gericht, toont aan, dat de toestand nog erger is geworden. Bjj de 1.900.000 dubbele centenaars, die uit de vorige campagne over wareD, zyn in de loopende nog ruim 18 millioen gekomen, zoodat 201/* miiiioen aanwezig was, waar van in het eerste halfjaar slechts 7 millioen zijn verbruikt of uitgevoerd. Rekent men even zooveel voor het tweede halfjaar, dan bljjven er nog meer dan 6 millioen of een derde der productie over, en in het eerstvolgend campagnejaar zul de productie niet minder worden. De Vereeniging vraagt nu een wetswijziging, welke de schatkist nog 11/2 millioen mark zou kosten boven de bestaande uitvoerpremiön. Het premiönstelsel bljjkt aldus steeds meer en meer onhoudbaar te worden. Een leelyk liefdesdrama speelde eergisteren te Brussel zich af. Een meisje begoot haar ontrouwen minnaar, die zich in een groot gezelschap bevond, zoowel als diens begeleider met vitriool. Tien per sonen bekwamen daardoor zware verwondingen. In Engeland moeten ten minste twaalf men- schen om het leven gekomen zyn tengevolge van den storm. Alleen in de hospitalen te Londen zyn 50 gekwetsten opgenomen, sommigen in zeer ern- stigen toestand. Aan de noordwestkust van Frankrjjk is een visschersschuit rmt man en muis vergaan. Da equi page bestond uit vyf koppen. Laatste en telegraphische berichten. Uit Bath seint men ons Een schip, vermoedelijk aangevaren, is heden voormiddag in het nauw van Bath gezonken. Het volk schjjnü gered door een ander schip. Het schip ligt buiten het vaarwater achter een plaat en komt by laagwater gedeeltelik boven. Een officiëel telegram uit Atjeh van heden luidt »By den tocht op 27 Februari naar Gleieng be kwam de majoor A. E. N. B. Othen een schamp schot. Uit Lepong wordt van 27 Februari cemJd, dat de colonne over Kroeng-Raba terug wasde andere was naar den bovenloop der Lepong-rivier getrokken. Vier Jinlandsohe militairen gewond. De laatste colonne do«d 28 Februari verkenning van den weg naar de XXII Moekims, arriveerde daarlangs na vierdaag- schen marsch en zonder verliezen by Tjot Tjoet en keerde via Tjot Basetoel terug naar Kota-Radja." In de zitting der Tweede Kamer werd heden behandeld de wyziging der successiewet (verhooging overgangsrecht van hetgeen niet-ingezetenen erven en voorts tegengaan ran ontduikingen). De minister van fiaauciëa verdedigde art. 1 tegen over de amendementen-Pynappel, die verzachting wilde van g-stelde eischen voor aftrek schulden, en -Borret, die wilde doen vervallen de verklaring, dat geen bevoordeeling of ontduiking bedoeld werd. Dinsdag voortzetting. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mjjoheer de Red. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van 13—'97 wil ondergeteekende, Voorzitter der Ver- emiging tot aankoop van kunstmeststoffen te Hoe- dekenskerke, den heer Veven opmerken, dat z eer j liet door hem wordt gezpgi, dit de Vereeniging een goede keus gedaan heeft voor een Secretaris dier Vereeniging, want serstens, de man moge niet zoo verschrikkelijk geleerd zyn als de heer Vschynt te zijn, maar toch komen alle zaken steeds ia orde terecht ea voor den dag. Dit bleek 0. a. schitterend met de wintervergaderingen der Vereeniging, toen de Secretaris besloten had om voor 't secretariaat bedanken: alle leden drongen by hem aan om op dit] besluit terug t9 komen maar tweedensweet de heer Vsoms iemand, wien men beter pl. m. f7000 (d. i. de som, waarover de ink. en uitg. der Vereeniging loopen) kan toevertrouwen dan hem Is het den heer Vsoms beter toevertrouwd Dat bij dan in de a. s. vergaderingen sprekeEr kan dan blijken of hij door de vergadering zal aan gezocht worden om Secretaris te worden geleerdheid toch mag van een Secretaris eener Vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen wel geffscht worden, doch soliditeit niet minder U bij voorbaat dankend voor de verleende plaats ruimte, mjjnheer de Red. Hoogachtend, W. G. GROENEWEGE. Hoedekenskerke, 4 8 '97. Mynh. de Red. 1 Gelieve s. v. p. onderstaande regelen in uw ge acht blad op te nemen, om den h»er Vop zyn ingezonden stuk van 1—3 '97 te antwoorden. Geachte heer V1 wil s. v. p. eerst, uw eigen tuinfj9 wieden, vóór dat ge bij een ander onkruid gaat zuiveren Uw opmerking over mijn geleerd heid laat ik voor hetgeen ze is. Misschien zijt gij geleerderer is altijd baas boven baasHet is mg echter niet duidelijk, hoe ge verband brengt tus- schen beschaafdheid on de onschuldige wjjze, waarop ik rny jl. Zondag naar de Kerkdreef heb begeven, om er eenige personen te spreken, waarvan ik ze ker wist, dat ze zich niet aan myn handelwijze zouden ergeren (weet nl., dat het mijn gewoonte niet is, om anderen in hun geloof te kwetsen). Ik zeg, dit verband is mij niet duidelijk, want uwe gemeente geeft in dezen zelf het voorbeeld en aan de kerkdeur zal een Katholiek toch wel niet >on- beschaafd" durven zija. Op denzelfdea t(jd en ter zelfder plaatse toch, waar ik eenige landbouwers kwam spreken over het halen van kunstmeststoffen (wat tu8ScheD twee haakjes iets anders is dan »ziju waren te koop aanbieden"), stond iemand van uwe gemeente om betrokken landbouwers te waarschu wen, dat zy '8 anderen daags steen moesten mennen voor de nieuwe pastorie uwer gemeente Waar- ljjk, 'k geloof, als uw eigeu tuin zuiver bad gelegen, ge zoudt niet gezien hebben, dat de mjjne vuil lag. U by voorbaat dankend, mynh. de Red. voor plaatsing, hoogachtend, J. v LINDE. Hoedekenskerke, 4—3—'97. (Voor deze quaestie kunnen wjj geen ruimte meer afstaan. Red Ken droom. Ik droomde onlangs, raar kan men drooman. Ik droomde ik was ingenieur. Eu waar kan een mensch in zyn droom toe komen ik leefde er van als grand seigneur Ik droomde, onbewust dat ik als rustend genees heer onder de gewone stervelingen behoor, dat ik herboren was als ingenieur. Een rare droom Het was in deze nieuwe betrekking, dat mij door eene Belgische maatschappij, die veel tramwegen in exploi tatie brengt, de opdracht werd gedaan, om opme tingen en afbakeningen te doen voor een tramweg van Wemeldinge naar Hansweerd, Ierseke tot station Kruiningen. Aan die werkzaamheden werd met spoed gearbeid, zoodat de weg in ongekend korten tijd met de stoomtram kon bereden worden. Ik hoorde (altyd droomende) te Wemeldinge de bel luiden, het sein, dat de passagiers, die van Tolen en Schouwen de Ooster-Schelde waren overgevaren, konden in stappen, nadat vooraf vele vaten met oesters gevuld, massa's plantboomen van allerhande soort, en andere vrachtgoederen waren ingeladen. Voort ging het naar Hansweerd, terwijl op dien rit ook nog veel reizigers werden opgenomen. By aankomst te Hansweerd ont brak het weer niet aan iiiBBseheo, die met ongeduld de aankomst van de tram stonden af te wachten om van dit nieuwe vervoermiddel gebruik te maken, allen reizigers, die met de stoomboot over de Wester- Schelie hun reis wilden vervolgen. Het was een onophoudelijk uit- en instappen, toen de tram te IerBeke aankwam; ook daar was het een ongekende beweging, daar weer duizenden oesters in vaten ge pakt, balen met mosselen en kreukels, en vele andere goederen werden ingeladenook Ierseke's inwoners bleven niet in gebreke om plaats te nemen. Aan het station Kruiningen werd alles gelost, terwijl de tram weer opnieuw werd geladen met alle mogelyke koopmanschappen, steenkolen, honderden balen kunst mest enz. enz., die door den spoortrein uit Holland, Bdlgië en uit andere hoeken der wereld werden aan gevoerd. Ik was nog droomende, toen een felle trek aan de huisbel, wat ik meende de trambel te zyn, mij deed opschrikken. Ik was wakker en bad epnige oogenblikken noodig om te gelooven, dat ik niet in de tram zat, maar warmpjes onder de dekens lag. Weg was de illusie van myn droom, en de werke lijkheid deed my or.derviuden dat ik weer by de gewone wereldlingen een plaats had ingenomen. Of de oesters, die ik voor het naar bed gaan in ruime portie had gebruikt, de schuld waren, of dat hf,t courantenbericht, dat de concessie Bergman was in getrokken, oorzaken waren van mijn droom, durf ik niet beweren, maar wel leg ik de bekentenis af, dat die droom overal mij achtervolgt, en niet het minst krijgt die zaak naar mijne meening levensvatbaar heid, als deze en gene Iersenaar ov< r de noodzake lijkheid van een tram spreekt, als een vei voermiddel in het drukke oostelijk Zuid-Beveland, dat bij de weldadige verbeteringen, welke in de laatste jaren zyn aangebracht, in geen geval raag blijven ontbreken. Dat de Staatsspooriyn Zuid-Beveland doorsnydt is een groote verbetering, maar die zou nog veel gewich tiger zyn, wanneer zij door 'r. middengedeelte des lands was gelegd, in plaats van thans zoo mogelijk aan de zeedijken. Stiefmoederlijk zyn de Zuid-Bevelanders door den spoorweg niet bedeeld, maar in vergelij king van Walcheren, waar van Middelburg naar Vüssingen drie middelen van vervoer zyn, en Hol land, waar een net van tramlynen bestaat, valt Zuid- Beveland ver achter. En het is deze omstandigheid, die mij de vraag ontlokt waarom niet hier, evenals overal, een tram bestaat? Daarom is het wel te be jammeren dat de consessie Bergman is ingetrokken, wat geen motief is voor anderen pogingen na te laten om toch een tram te bezitten. Anderen zouden mogelyk gelukkiger zijn in hunne onderneming. In oostelijk, zoowel als in westelijk Zuid-Beveland bestaat behoefte aan een tram, ook daarom is het jammer, dat die van Ellewontsdijk naar Goes niet tot stand is gekomen. Het kan niet ontkend worden dat, hoe meer middelen van vervoer er in het leven geroepen worden, hoe meer gebruik er van ge maakt wordt. De conclusie myner redeneering is, dat ik vast geloof wanneer een tram, zooals ik dis gedroomd heb in eene groote behoefte voorzien en ongetwijfeld rendeeren zou. Jammer genoeg dat, da Zeeuwsche geldmannen geen moed genoeg bezitten om groote ondernemingen in het levea te roepen, daar zulks gewoonlijk aan Engelschon of Belgen wordt over gelaten. Ja, het is weer het geld, die machtige hef boom van het maatschappelijk leven, dat als werktuig moest beschouwd worden, zoeals eeu boer den ploeg gebruikt, maar niet om als een doode vlieg in den vorm van een mooi papier, in een eft'sctendoos be waard te worden. Indien men voor geld niet alleen boter en kabeljauw koopt, producten, die het ge hemelte streelen, maar er ook nuttige doeleinden mee bevordert, dan zeker zal men met voldoening, als men oud wordt, op den afgelegden levensweg terugzien, in de bewustheid dat men niet alleen voor zich zeiven heeft geleefd. Aangenaam zal het mg zjjn als anderen de be tere, de ware uitlegging aan myn droom kunnen geven; dan zal ik voldaan zyn, omdat ik dan de overtuiging krijg dat mijn artikel goed is gelezen, lerceke, 19 Febr. 1897. J. A. GEILL, rustend geneesheer. S'jrgaPlijkö Stand van Hoes van 3 tot 5 Maart 1897. Geboren: 5, Elisabeth Johanna, d. v. Leendert Paardekooper en Maria de Waard; Jozias Jacob, z. v. David Goedegebuur en Apollonia Hollestelle. Politie. Een kleine herinnering aan het publiek. De waarschuwingsborden volgens art. 461 van het Wetboek van Strafrecht zyn weder in het plantsoen geplaatst, zoodat een ieder gewaarschuwd wordt niet buiten da paden te komen. Genoemd wetsartikel luidt »Hy die, zonder daartoe gerechtigd te zyn, over eens anders, grond waarvan de topgang op een voor hem blijkbare wyze door den rechthebbende is ver boden, loopt, rijdt of vee laat loopen, wordt gestralt wet geldboete van ten hoogste vyf tien gulden." Door de politie wcrdt streng gelet op het spelen mft geld op den openbaren weg, zoodat er Zondag jl. tegen 'n zevental dier overtreders proces-verbaal is opgemaakt. Liefdadigheid. Dp COMMISSIE voor de (.ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING maakt dankbaar melding van een bg baar ingekomen gift groot f 105,80, zijnde de netto-opbrengst van eene voorstelling, gegeven ten bate der instelling, door de Vereeniging Tot oeje- ning en uitspanningalhier. Namens de Commissie voornoemd, J. J. OCHTMAN, Voorzitter. A. DEKKER Jz., Secretaris. Verkoopingan an Verpachtingen. Voorworpen. Hollmann. Hollmann. Datum. Plaats. Voorworpen. Informatiën. 6 Mrt. Wemeldinge, beestiaal en inspan, 8 Klootinge, beestiaal. 8 Kwadeudnmme, houtwaren, beestiaal ea meubilair, Mulock Houwer. Kruiningen, woonhuizen, Prins 's Gravenpolder, beestiaal en huisraad, Hollmann. 10 11 11 11 12 12 12 17 (8 18 18 19 24 24 •24 26 31 1 Apr., 1 Rilland, inspan, Nisse, afbraak meestoof, Biraele, tronkboomen, Wissekerke, inspan, Baarland, meubilair, houtwaren enz 's Heer Arendsk., inspan, Kapeiie, inspan, Driewegen, inspan, Wissekerke, huisraad, 's Heer Arendsk., inspan, *8 Heer Arendsk inspan, Krabbendijke, houtwaren, Rilland, houtwaren, Oudelande, inspan, Baarland, inspan, Wemeldinge, inspan, 's Gravenpolder, mangels, Nisse, mangels, Wemeldinge, hnurlioetsiersinspan, Mr. Liebert en De Ronde Bresser. Van der Kloes. Van der Kloes. Pilaar. De Vos. Mr Liebert en De Ronde Brasser. Mulock Honwer. Van der Kloes. Noordijke. Noord ij kt. Pilaar, Hollmann. Hollmann. Van der Kloes. Hollmann. L. E. A. Liebert. Hollmann. Hollmann. L E. A. Liebert. 1 Wolt'ertsdijk, roerende en onroerende goederen Pilaar. Watergetijen voor Ierseke. DAGBN. HOOGWATER. LAAGWATEH. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 6 Maart 5.5 5.15 10.34 10.40 7 5.35 5.46 11.4 11.9 8 6.4 6.16 11.37 11.49 9 6.35 6 51 0.12 19 7.8 7.29 0.28 0.57 11 7.48 8.19 1.23 1.53 19 8.46 9.25 2.24 2.57 Marktberichten. MIDDELBURG, 4 Maart 1897. Even als voorgaande marktdag was er heden weder uit Walcheren oen ruimen aanvoer van Tarwe en Witte Boonen tar markt; van andeie artikalen was die niet groot De noteering is als volgt: Puike Walch Tarwe weder givraagd maar meer dan f 6, 6,10 a 6, L5 werd er niet voor betia'd, Rogge f4 namiuaal, Wintergerst f4,40 a 4,60 naar kwaliteit, Zjoaergerst f4,10 a 4,15, Groene Erwten in kooksoort f7, Kroonerwten weinig gevraagd f6,50, Walch. Witte Boonen in puike soort f8 75, dilo Bruine Booaea f7,25 a 7,50, dito Paarden booneu f5,10 a 5.20. Boter f 0,85 k 0,95 per K.G. Eieren f2,80 de 100 stuka. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1897 | | pagina bijlage 2