Voor de rechtbank te Amsterdam stond dezer dagen een vrouw terecht, die haar zesjarig stief zoontje op de wreedste wgze mishandelde, het eten en drinken onthield, het liet slapen op een stuk vloerkleed met een stuk van een ouden deken tot dekking. Hg mocht niet aan tafel zitten, maar moest op den grond blgven liggen. De voortdurende mis handelingen hadden den geest van het kind ver stompt. De ouderB hadden hem bg een begrafenis fonds verzekerd om, als hg een paar dagen vóór kermis bezweek, een prettige kermis te houden. Door de buren gewaarschuwd, bemoeide zich de politie met de zaak en bracht het kind naar het R. K. Verpleeghuis, waar het Hchamelgk herstelde, geestelijk echter nog niet. Door bet ontbreken van de hoofdgetuigen is de behandeling dor zaak onbepaald uitgesteld. Intus- schen is het kind aan de ontaarde wezens terug gegeven. Wegens diefstal was tegen dezelfde per sonen eene gevangenisstraf van zes maanden ge- eiseht, zoodat er kans bestaat, dat het jongetje althans gedurende dien tjjd aan hen zal worden ontnomen. Door iemand, die onbekend wil blgven, is aan den geneesheer-directeur van het sanatorium Hooghnllen, dr. Hanedoes van Almkerk, welk sana torium eene stichting is van de Nederlandsche Ver- eeniging voor herstel van drankzuchtigen, f 1000 toegezonden, ter tegemoetkoming in de financiöele lasten, aan een goed en deskundig beheer verbonden. Het aantal verpleegden bedraagt thans 15. Een trouwpartij per fiets. Tegen twaalf uren Woensdagmiddag verlieten zij de a. s, echtelijke woning, hg, de heer Gerrit Bade en zij, mejuffrouw Anna Catharina de Jóng, gezeten op een tandem, zij voorop, met een bruidsbouquet op den stuurstang. En terwjjl een commissaris van orde nu vóór, dan ter zjjde of «Ghter den stoet reed, volgden onmidde- lijk achter het bruidspaar de vier getuigen en drie dames, allen in sportcostuum, gezeten op safeties. Zoo fistste men in optocht van des bruidegoms huiB op het Van Alkemadeplein no. 38 langs Alkemade straat, Goudschesioge), Oostvestplein, Van Spaan-, St. Jan-, Goudsche Wagen- en Kipstraat naar het Raadhuis. Reeds voor de stoet zich in beweging zette wa ren veel menschen samengeschoold, en natuurlijk kwamen er overal massa's bij, zoodat de volksme nigte eindeljjk ontzettende afmetingen aannam. Het was een ondenkbaar gejoel en gewoel, dat de fietsers volgde en vooruitging op hun weg ten huwelijk. Al zeer spoedig werden zij in hun bewegingen be lemmerd door het opdringende nieuwsgierige publiek, waarvan het gevolg was, dat een der wielrijdende dam^s viel, ecnter zonder ernstige gevolgen. De klok van twaalven was nog niet koud toen men de Stadhuissteeg bereikte. Hier kon men niet verder. Men moest tot aller spgt afstappen en naast zijn wiel verder naar het raadhuis wandelen. De ves tibule van het stadhuis was nu tijdelgk een berg plaats van rgwielen. Tot bg tweeën vertoefde men in de trouwzaal in gezelschap van andere trouw lustigen, waar de wethouder jhr. Van Citters (niet per fiets) de wielerende bruid en bruidegom, tege- lgk met 18 andere paartjes, in den echt, verbond. En al dien tjjd stonden daar buiten eenige dui zenden, een dicht aangesloten drom vormende zoo ver het oog reikte, langs de Kipstraat, op de Kaas markt en de Hoogstraat. Die straten waren letter lijk versperd zelfs geen kruiwagentje kon zich baan breken. Men klom op sleeperswagens en bezette de trappen van het stadhuis, de bewoners drongen samen voor alle vensters in de buurt in een woord overal waar slechts een plaatsje was te vinden waren menschen. Geeu wielrijder kon zich in den omtrek va» het raadhuis vertoonen of hoera's weer klonken, ieder rgtuig met nakomende trouwlustigen werd toegejuicht. De kroegen in den omtrek zaten proppens vol, vooral het zwakke geslacht liet zich gelden. Na het voltrekken van het huwelijk, verlieten de jonge echtelieden langs denzelfden weg, dien zjj ge komen waren, het raadhuis. In de Stadhuiesteeg werd de tandem bestegen en voorafgegaan door een voor- rgder ging men op weg langs de Kipstraat. Nu eerst brak het gejoel goed los. Een veertigtal politie-agenten met een 10 tal chefs en daarenboven bijgestaan door een aantal speurders hadden reeds te voren de Stadhuissteeg in zjjn geheel afgezet. Doch deze macht bleek maar nauwelijks krachtig genoeg om nu die steeg schoon te houden. Er werd geplukt en gerukt, gestompt, geslagen en gevochten; het was een tooneel van wonder en geweld. Geen Bprake er van dat de getuigen en de daarbij be- hoorende dames het wielerende paar konden volgen. Zij waren bigde, loopende naast hun wiel uit de be nauwende massa te geraken. Het echtpaar op den tandem gezeten en de voorrjjder kwamen spoedig uit bet gezicht en allen bereikten ten slotte behou den de echteljjke woning. Kerkeljjk werd dit huwelijk niet ingezegend. (N. R. Ct.) Voor eenige jaren kregen de armoedige dorpen Jubbega, Sehurega en Hoornsterzwaag in de Fiiesche gemeente Schoterland een bezoek van een aanzienlijk grondeigenaar, met het gevolg dat door hem in de nabgheid van het zoogenaamde »Belgie", waar de ellende onder de bevolking groot is, eene bewaarschool werd gesticht, die reeds veel nut heeft gedaan, ter wijl er bovendien gelegenheid wordt gegeven voor onderwijs in de nuttige handwerken. Hij liet het echter hierbij niet blgven. Van tijd tot tijd werden door hem woeste gronden tot produc tief land ontgonnen, zoodat de bodem daar eene ver andering ondergaat zeer ten voordeele van tgdgenoot en nakomelinge», terwjjl bovendien tal van arbeiders daardoor gedurende den winter werk en brood be komen, en alzoo bevrijd blgven om bij't armbestuur aan te kloppen. De gemeente Schoterland bezit onder 't ressort van Jubbega, Sehurega en Hoornsterzwaag ook groote heidevelden, die zeer geschikt zijn voor ontginning, en het is te hopen, dat de gemeenteraad door hulp van 't rjjk in staat gesteld moge worden, ook deze gronden in productief land te herscheppen. Een goed middel om het voortwoekeren van 't paupe risme tegen te gaan is werkverschaffing door ont ginning van woeste gronden. De ondervinding heeft geleerd, dat een verdiend dubbeltje op hooger prijs wordt gesteld dan een gekregen dubbeltje. D Eenige eeuwige" studenten te Amsterdam hebben onlangs eene vereeniging opgericht, genaamd De oude garde, waarbij zich alloen studenten kun nen aansluiten, die 10 of meer jaren zich koesteren aan den boezem van do Alm Mater. De oudste van deze Muzenzonen telt 15 studiejaren, de jongste 10. In de laatstgehouden vergadering van de Oude garde werd met algemeene stemmen besloten, een collega, die nu zijn 18e studiejaar is ingegaan, uit te noodigen, lid van de illustre vereeniging te wor den. Nadat d© secretaris in dien zin een brief aan den Minerva-getrouwen dienaar had verzonden, ont ving hg reeds den volgenden dag dit korte antwoord »Zeer veel eer, maar met zulke jonge broekjes als uwe vereeniging telt kan ik niet omgaan(Tijd) Zekere v. d. B., een 24jarig man, te Rotter dam, die reeds vroeger in een krankzinnigengesticht verpleegd werd, schreef dezer dagen aan den pastoor van de kerk op het Stieltjesplein een erg verwarden brief, waarin hij onder tal van dreigementen een be drag van f 10,000 eischte. De pastoor stelde de politie met dit schrijven in kennis, en een agent kreeg daar op in last den man aan het bureau aan di Na3sau- kade te ontbieden, waar men kern door een genees heer wilde laten onderzoeken. Da hiermede belaste agent was ongelukkigerwijs niet een van de grootste, terwjjl daarentegen v. d. B. een soort Hercules is, zoodat, toen de agent dezen toevallig op straat, waar kjj met een knuppel liep te zwaaien, tegenkwam en aansprak, hij het bescheid kreeg dat, indien hij nog één stap naderde, hem de hersens zouden worden ingeslagen. Gelukkig voor den agont kwamen eenige pootïge collega's opdagen en toen men nu met zijn vgven was, kreeg men v. d. B. eindelijk, maar nog met veel moeite, naar het politiebureau. De geneesheer, die v. d. B. onderzocht, vond geen redenen voor zijne overbrenging naar een krankzin- nigengesticht, zoodat v. d. B. nu weer vrij rondloopt. Het Hof van Brussel heeft in de zaak-Lothaire uitspraak gedaan en Lothaire veroordeeld tot scha deloosstelling voor de kosten, die de familie Van Hecke voor het huweljjk had gemaakthet moreel nadeel der bruid kon natuurlgk niet door geld wor den vergoed, maar in het vonnis wordt haar ach tenswaardigheid boven ailen twijfel verheven. Lo- thaire is ook tot de kosten van het proces veroordeeld. Te Einden zijn zes huizen door brand vernield. Twee personen kwamen in de vlammen om, en een dame, die, om zich te redden, uit een venster sprong, brak haar beide boenen, en overleed kort daarna. De dokter te Pest, die zich van de nalaten schap eener patiënte meester maakte, wordt ver dacht haar al te zorgvuldig te hebben behandeld het Ijjk is opgegraven om onderzocht te worden. Generaal Booth heeft afgekondigd, dat het Heilsleger nu den geheelen Maleischen Archipel van het Australische hoofdkwartier uit binnen zjjn operatiegebied zal trekken. Volgens berichten uit Konstantinopel zijn in Kaaea op Kreta plakkaten gevonden, waarbjj de Mohammedanen opgeroepen worden tot den heiligen oorlog tegen de Christenen. De Fransche consul te Konstantinopel heeft zich op bevel zjjner regeering naar Kreta begeven. Uit een door Lejeune te Luik gehouden speech blijkt, dat er in België 195,000 herbergen zjjn, 1 per 35 zielenhet verbruik van sterkedrank be draagt 151/2 liter per hoofd, tot een totaal bedrag van 445 millioen francs. Er zijn 43,000 herbergiers, die beweren alleen bier te verkoopen, omdat zjj geen vergunning" hebben. De Minister De Smet heeft de ambtenaren en beambten gelast met alle middelen, ook door vermomming fraude te ontdekken. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Boerenbond, De Nederlandsche boerenbond heeft ten doel door aaneensluiting van alle zelfstandige boerenvereeni- gingen, de zedelijke en stoffelijke belangen van den boerenstand te behartigen, diens maatschappelijken toestand te verbeteren, en alzoo werkzaam te zijn tot de vorming van een krachtigen, welvarenden boerenstand. Dat is het doel van dien bond. Als het waar is, dat de landbouw, de bloem van Nederlands volks bestaan is, dan is de boerenbond eene instelling, die onder de hoogst nuttige, eene waardige plaats mag ingaruimd worden. Wil die bond aan het doel be antwoorden, dan is vereenigiDg en aansluiting hoogst noodzakelijkdan moeten alle grondbezitters, pachters en gebruikers van land, als één man zich aan elkander verbinden. De landbouw toch verkeert in oenen kwijnenden toestand, en om dien op te heffen is er macht noodig, die geoorloofde middelen zal te baat neme», het verval van dien nuttigen stand verder te voorkomen. Eendracht maakt macht. En aan die machtsont wikkeling wil ik mijne zwakke krachten gaarne aanbieden. De heer I. van den Dries te Heinkenszand heeft de welwillendheid gehad mg met alles in kennis te stellen, wat dien boerenbond betreft, waarvoor ik ZijnEd. hoogst erkentelijk ben, en daaraan is het te danken, dat ik het plan gevormd heb, aa met enkele personen gesproken te hebben, in de herberg bij C. de Blaaij te Nissp, op Woensdag 25 November, des avonds om 7 ure, eene vergadering te beleggen, de l«zing voor te dragen, die de beer Van den Dries te Heinkenszand heeft gehouden, en om zoo dien nuttigen boerenbond, moer bekendheid te geven. Ik voel mij daartoe te meer opgewekt, omdat ik in oen landbouwstreek ben geboren en opgevoed, en in mijne betrekking als geneesheer tal van jaren daar werkzaam geweest ben, die daardoor met de gulle tijden, zoowel als met de kwgnende heb kennis gemaakt, en ik zeg niet te veel als ik daardoor als een volbloed landeljjk persoon mij do© kennen. Die voorgenomen vergadering hoop ik, zal door boeren, pachters en landgebrnikers flink bezocht worden, waartoe ik een ieder uitnoodig, ook arbeiders en ambachtslieden. J. A. GEILL. NisBe 18 November 1896. Laatste en telegraphische berichten. 's-Oravenhaee. TWEEDE KAMER. Hettjjde- ljjk ontwerp op den suikeraccijns wordt de volgende week aan de orde gesteld. Bg de behandeling van de Indische begrooting is aangenomen de reorganisatie van het boschwezen in Indië, na verwerping met 59 tegen 15 stemmen van het amendement-De Beaufort om haar uittestellen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werd te Biezelinge door notaris Uulock Houwer verkocht 1.6420 H.A. bouwland en wegeling, gelegen te Kapelle, aan het Burg. Armbestuur van Kapelle voor f 401 per 39 A. 24 o.A. of den hoop f 1677,98 benevens f 30 per gemet voor vruchten. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 's Gravenpolder, booraen, P. Overman. Biezelinge. boomen, Prins Heinkenszand, booraen, De Ronde Bressor. Goes, boutwaren en loopvarkens, HollmanD. Vlissingen, smederij, W. S. Bosch, 's Heercnhoek, boomen, De Ronde Bresser. 's Gravenpolder, boomen, P. Overman, 's Heer Abtskerke, boomen, P. Overman. Kloetinge, boomen, P. Overman, 's Heer Abtskerke, booraen, P. Overman. Biezelinge, boomen, houtwaren, Hollmann. Kattendijke, boomen, Prins. Kapelle, boomen, Prins. Kattendijke, verp. landerijen, Pilaar. Wolfertsdijk, boomen, P. Overman. Kapelle. booraen, L E A. Liebert. Hoedekenskerke, boomen, Van der Kloes. Kattendijke, meubilair, erfpachtsrecht en bouwland, Mnlock Houwer. Goe», hofstede en landerijen, Pilaar. 21 Nov. 13 23 23 v 25 25 25 25 26 26 - 26 27 27 27 - Watargetijen voor lerseko. DAGEN. HOOGWATER. LAJLGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 21 November 2.58 3.14 9.28 9.44 22 3 31 3.48 10.1 10.18 23 4.5 4.23 10.35 10.53 24 4.42 5.— 11.12 11.30 25 5.21 5.42 11.51 26 65 6.30 0.12 0.35 27 6.56 7.25 1.— 1.26 Druk F. Kleeuwcus Zoon Goos.

Goessche Courant | 1896 | | pagina bijlage 2