GOES, 23 October 1896. In het N. v. d. D. lezen wij Kolven. »Iets nieuws in de sportwereld. Ofschoon het oude, vaderlandsche kolfspel met alle recht een edel spel mag worden genoemd, nog altijd haperde er iets, waardoor menige prachtige slag waardeloos werd, nl., wat zeer dikwijls gebeurt, dat de bal met den derden slag den aehterpaal raakt en zoo doende, tot schade van den speler, het doel mist. Met het oog op de omstandigheid, dat de Neder- landsche kolfwedstrjjd het volgend jaar te Nieuwe Niedorp zal worden gehouden, peinsde men er al daar op om dit euvel zoo mogelgk voor goed uit den weg te ruimen, en dit is gelukt. Na eenige overwegingen en besprekingen met een bekend liefhebber van het kolfspel, kwam de heer K. Olie, timmerman en molenmaker aldaar, met een plan, dat zoodanig de goedkeuring wegdroeg, dat de heer Haringhuizen, eigenaar van de Prins Maurits," onmiddellgk besloot de proef te nemen, eo nu reeds kan men constateeren, dat die proef volkomen is geslaagd. Met eene kleine handbeweging, b.v. door den keurmeester achter in de baan, verwijdert de paal zich, zoodra er vrees bestaat, dat deze door den bal zal worden geraakt, en staat, na het passeeren van den bal, onmiddellgk weder onwrikbaar vast op zijne plaats. Het grondvlak is volkomen zuiver, zoodat de allerbeste gummibal geen stoornis onder vindt. Voor bet omschreven doel is echter niet eens een keurmeester of iemand anders bij den aehterpaal noodig. De man, die b. v. vóór in de baan, dus aan het tegenovergestelde einde, zit om aanteekening van punten te houden, of iemand der medespelers, kan ook daar diezelfde kleine handbeweging maken, en de aehterpaal verwijdert zich en staat ook dan onmiddellgk weder muurvast op zgn plaats. In alle banen kan een zoodanige paal worden aangebracht, en in de meeste banen is deze veran dering dringend noodzakeljjk. De werking is dagelijks te zien en de proef te nemen bij den heer P. Haring buizen, terwjjl de heer K. Olie gaarne bereid is die wijziging overal aan te brengen en voor het wel slagen in te slaan. Wjj vreezer, dat door het aanbrengen van hulp middelen als bovengenoemd het oudevaderlandsche kolfspel, dat toch al zooveel van zijne oorspronkelijk heid heeft verloreD, nu zachtjes aan op weg is om geheel te ontaarden. De kolver, is hij een goed speler, moet zorgen, dat zijn bal niet op dien paal loopt. Wat belet echter den heer Olie zijn uit vinding van het tijdelijk wegnemen van éen der palen, die b. v. ook toe te passen op de andere en deze zoo te stellen, dat de bal, die er op gespeeld wordt, de juiste plaats treft. Dan nog kleefstof aan het achterschot aangebracht, zoodat de bal blijft plakken, en 't zal tot de zeldzaamheden gaan be- hooren, als er geen *twaalfwordt geslagen, terwijl van poedelen geen sprake meer kan zijn. Of het mooie van 't spel er door verhoogd wordt We geloovea het niet. Bjj het dezer dagen aan de Luikscne Univer siteit gehouden examen voor electrisch-ingenieur is o. a. het diploma uitgereikt aan onzen stadgenoot E. de Koning. Onder verwgzing naar de betrokken annonce in dit no. vestigen wjj d9 aandacht op de bij den nitgever A. C. Boluijt alhier verschenen Toelichting der Schets van den val van 11 Sept. 1889 aan den calamiteuzen polder Vliete, voorkomende op de nieuwe schoolkaart van Zeeland, geteekend door W.Tem- perman Wz. ambtenaar bjj den provincialen Wa terstaat in Zeeland, onder toezicht van J. S w a r t, hoofd der school te 's-Gravenpolder. Ofschoon op bovenbedoelde Schets een verklaring der teekens is aangeduid, zal door deze Toelichting de teekening voor leeken zeker in duidelijkheid aan merkelijk winnen en een helder denkbeeld doen ont staan van den val aan genoemden polder, waardoor de waarde der schoolkaart, die reeds vroeger zoo gunstig is beoordeeld, nog meer aan het licht zal komen. Men vindt er tevens in wetenswaardige me- dedeelingen omtrent dijkvellen, dijkbreuken, oever- afschuivingen, enz. Ook de heldere uiteenzetting in de Toelichting eveneens van de hand van den heer Temperman verdient een woord van lof. Dr. Salverda de Grave is Donderdag met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin geëindigd. Bij het afscheid nemen vereerden HH. MM. hem het portret van Koningin Wilhelmina in zilveren ljjst met ckilfre en een fraai souvenir in zilver. De Koningin-Regentes benoemde hem tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. HetNuts-departement Edara der Maat schappij tot Nut vao 't Algemeen vierde gisteren zijn 100-jarig bestaan op eenvoudige wijz9. Ia het huis, waar de groote Maatschappij is opgericht, plaatste het Departement toen de uitstekende buste van den stichter Jan Nieuwenhtayzen, door Bart van Hove vervaardigd. Benoemd tot hoofd der school te Oud-Vosmeer de heer G. M. van den E n d e no. 4 der voor dracht. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen mr. W. Boot. Mr. R. v. d. Werk werd benoemd tot onder voorzitter. Het hoofd bestuur deelt verder mede, dat voortaan de Kleine Geschriften bij den heer S. L. van Looij te Amsterdam zullen verschjjnen. Bljjkons een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van '22 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 263,000 pikols. (Stct.) Bjj vonnis der rechtbank iu Den Haag in zake de Laak gronden-onteigening is van Klaas do Vries te Groningen en van Timm°rman te Am sterdam onteigend van ieder ééa centiare grond, waar/oor ieder van hen een schadevergoeding heeft gekregen van 20 centen. En daarover is ge procedeerd. Vad Een monsterachtige wreedheid beging een voer man te Kerkdrielterwijl zijn paard voor een zware vracht bieten op het modderige land stocd, gevoelde het di8r, dat zijne krachten te kort schoten om de vracht verder te trekken. Na herhaalde mislukte pogingen van het paard om het voertuig in gang te zetten, maakte de voerman zich zoo driftig, dat hij het niet alleen liet bij slagen met zweep en spade, doch zijn mes trok en daarmede het arme dier een geweldigen steek ter diepte van circa 8 c.M. gaf; nu rukte het dier nogmaals aan en het gelukte zijn vracht in beweging te brengen treurig ver minkt hinkte het gewillige dier nog voor de zware pee-kar. De politie hoeft zich met de zaak bemoeid. laatste en teiegraphische berichten. 'd-GrAvenhn&e. Heden voormiddag 11 uur is in bet paleis II. M. Koningin Wilhelmina kerkelijk aangenomen door den hofprediker Van der Flier, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Regentes, do sur-int,endante Van de Poll, de gouvernante miss Winter en twee ouderlingen. De Keizer van Duitschland zal H. M. de Koningin bij gelegenheid harer kerkelijke bevestiging een ge schenk doen aanbieden door generaal Von Hahnke, adjudant-generaal, die daartoe aanstaanden Zondag te 's-Gravenhage komt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het woonhuis en erf te Driewegen, in Schoon- dijke, groot 7 A. 2 c.A, op heden door Notaris De Ror.de Bresser verkocht, heeft opgebracht f257 en is gekocht door P. de Koster te 's-Heer Arends- kerke. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatie». 27 OctGoes, woonhuis en erf, Mulcck Houwer. 28 's Heer Arendsk., boomeu, De Ronde Bresser. 29 'a Heer Arendsk., boomen, Pilaar. 30 Krniningen, inboedel, Prins 2 Nov. Kapelle, wi8schen, L. E. A. Liebert. 2 U Heiukenszand, boomen, De Ronde Bresser. 2 0 Kapelle, wi8schen, W. Palle 3 V Goes. beestiaal en veevoeder, Mulock Houwer. 4 Goes, veudutie, Hollmann. 4 Caitiperland, boomen, Roelof. 5 H 's Heer Attakerke, boomen, Mulock Houwer. 5 0 Krniningen, boomen, Prins. Hoedekenskerke, koemelkersinspan enz., P Overman. 6 V 's Gravenpolder, bootnen, Pilaar. y H Goes, boomen, Mulock Houwer. 11 '8 lieer Arendsk., boomen, P. Overman en De Ronde Bresser. 11 Ileinkenszand, boomen, P. Overman en De Ronde Bresser. 12 Hoedekenskerke, beestiaal, Hollmann. 12 Nisse, boomen, P. Overman. 12 0 Krabbeudijke, boomen, Prins. 13 Kruiningen, boomen, Prins. 16 U Borsele, boomen, Prins. 18 0 Oudelande, boomen, De Ronde Bresser. 19 0 Kruiningen, boomen, Prins. 19 0 's Gravenpolder, boomen,*' P. Overman. 19 0 Wilhelminapolder, boomen, Liebert. 20 Biezelinge, bouwland en wegeling, Mulock Houwer. 20 0 Wolfertsdijk, boomen, Pilaar 26 0 Kloetinge, 's Heer Abtskerke, boomen, P. Overman. 26 0 boomen, P. Overman. 28 Wolfertsdijk, boomen, P. Overman. Watergetijen voor lerseka. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEB. Voorrr.. Nam. Voorm. Nam. 24 October 3.52 4.7 10.22 10.37 25 4.22 4.38 10.52 11.8 26 4.54 5.12 11.24 1142 27 5.30 5 50 12— 28 6.14 6 39 0.20 0.44 29 7 9 7.42 1.9 1.39 30 8.20 9.1 2.12 2.50 Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1896 | | pagina bijlage 2