duchtig besnoeid zyn. Maar zij blijft toch in stand. Nu reeds is de helft van de zetels aan de katho lieken verzekerdminderheid kunnen zjj dus niet meer worden. Eene verandering van stelsel en van ministerie zal dus deze verkiezingsstrijd niet brengen. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 7 Juli 1896. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, voor zitter, eerst 39, later 40 leden en de griffier. Af wezig de heeren Van Buren met en Fokker zonder kennisgeving. Na opening der vergadering in naam der Koningin stelt de voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer C. J. J. A. Van Tejjliogen, waartoe hij in commissie benoemt de heeren Dronkers, Van Woelderen en Fruijtier. Gedurende het onderzoek is de vergadering ge schorst. Na heropening brengt de heer Dronkers rapport uit, strekkende tot toelating van den ge kozene, waarmede de vergadering zich vereenigt. De heer Van Teijlingen, door den griffier binnen geleid, wordt beëedigd en neemt, na djor den voor zitter gelukgewenscht te zjjn, zitting. Daarna zegt de voorzitter ongeveer het volgende Ofschoon sedert de winterzitting deze vergadering is gespaard voor treurige verliezen, missen wij toch iemand hier. Ik veronderstel, dat het uw wensch is, dat hier met een enkel woord de verdiensten en de persoon worden herdacht van den heer mr. Van Voorst Vader, die deze provincie en daarmede deze vergadering verlaten heeft. Wij kennen hem allen als een bekwaam man, aangenaam in den omgang, wien we zeker allen toewenschen, dat het hem in zjjne nieuwe woonplaats en zijne nieuwe betrekking moge welgaan." De leden geven van instemming met het gespro kene blijk. Verschillende Koninklijke besluiten en mededee- lingen van Gedeputeerde Staten worden daarna voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is o. m. een adres van eenige in woners van Wagenborgen (Groningen), waarbij ver zocht wordt, een adres van da Protectionistische landbouwvereeniging om invoerrechten op granen te willen ondersteunen, met verzoek de opbrengst der invcerrechten te besteden tot het dadelijk in het leven roepen van een pensioens- en invalieden- fonds voor oude werklieden. Dit adres zelf is op ongezegeld papier gesteld, maar er is aangehecht een zegel van f0,15 in hoofdsom, waarop het ver zoek staat om het te ondersteunen. De voorzitter stelt voor, het, als onvoldoende gezegeld, ter zjjde te leggen. Daartegen verzet zich de heer Haversdie meent, dat het voldoende is, d it het verzoek zelf op zegel staat. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen met 24 tegen 16 stemmen, zoodat het verzoek wordt ter zjjde gelegd. Een adres van ondernemers van den omnibus- dienst St. Maa-tensdjjk—Tolen om een provinciaal subsidie van f 1111 wordt in handen van Ged. Staten gesteld. E m voorstel van zeven leden der Staten om ten behoeve vaa den stoombootdienst op de Wester- Schelde nog een derd* nieuwe boot aan te schaffen, waarvoor de kosten zoo nocdig uit eene leening kunnen word«n gevonden, wordt toegelicht door den heer Van Woelderen Deze deelt eenvoudig mede, dat het de gevestigde overtuiging is van hem en zjjn mede-voorstellers, dit de tegenwoordige toestand niet voldoende is, en dat het hunne bedoeling is, het voorstel in de afleelingen te doen onderzoekun. Dienovereenkomstig wo»*dt besloten. De verschillende voorstellen van Gedep Staten worden diaraa naar de afdeelingen verzonden, met uitzondering van dat tot afwijzing van een verzoek der afdeeling Zeeland van »het Nrierlandsch Paarden stamboek" om verpl chte hengstenïeuriag. Dit wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden tot do najaarszitting. De voorzitter doet daarna mededeeling. hoe de afleelingen van Ged. Staten zijn samengesteld, dat de preseafcielyst van Ged. Staten, de staat van amb tenaren en be tienden en da staat d9r eigendommen ter griffie ter lezing zijn gelegd, en gaat daarna over tot het trekken der afdeehugen. Vervolgens gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening der zitting stelt de Voorzitter voor, de volgende zitting te doen plaats hebben op Dins dag 14 Juli, des morgens ten 10 urea. De heer Fruijtier stelt voor om 12 uur te vergaderen. Na discassie, waaraan de heeren Haramach^r, Fruijtier, Van Woelderen en M. Bolle deelnemen, wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. Verder worit bepiald, dat in die vergadering om l uur zullen plaats hebben de ver kiezingen voor een lid der Eerste Kamer en voor een buitengewoon lid van Gel. Staten. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep ie Waarde door ds. W. H. H. Dijkman te Breskens. Ds. F. Beumer, van 27 Januari 1884 tot 18 Sept. 1887 predikant t8 's-Heer Abtskerke, daarna te Kortgene, waar een zenuwkrankheid hem langer dan een jaar tot rustnemen dwong en hij ten slotte (15 April 1892 tot i Oct. 1893) emeritaat moest netn n op welken laatstgenoemden datum hij zija dienstwerk weer kon hervatten, en wel te Gelselaar in Gelderland, is na een korte ongesteldheid aldaar overleden. (De Z.) Te Doetinchem zijn van de Vereeniging tot bevordering van inwendige zending, bedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten, van de 29 kweekelingen, dia het eind-ex imen van het gym nasiaal hebbm afgelegd, 28 geslaagd. Thans heeft deze Vereeniging reeds 122 stadentea die aia de ryks-uaivjrsiteitsa luim stuiiöi vio'tzettea. Do geruchtmakende zaak van ds A. Bechgar, die toezegging van beroep ontving naar de Herv. geme°nte te Sloten, is dan nu gfëindigd. Op groud van ingewonnen inlichtingen heeft de Synode in hare thans gehouden zitting als hare meening uit gesproken, dat het predikambt van den heer E. in Amerika niet beschouwd kan worden als in over eenstemming te zjjn met de hi°r te lande geldende voorschriften. Mitsdien werd do gevraagde dispen satie van art. 52 van het reglement op de vaca tures geweigerd. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen zijn de volgende betrekkingen aan de rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn met 16 Augustus a. twee van onderwijzeres in een ol meer der vakken Nederlandsehe taal, geschiedenis, aard rijkskunde, Fransch, Duitsch en Engelschjaarwedde f 2200; b. eene van onderwijzeres of onderwijzer voor de wis- en natuurkundige vakken jaarwedde f 2200 met ingaug van 1 September c eene van onderwijzeres of onder wijzer in de zang- en toon kunst .va iron der pianospel); jaarwedde f 1800; d. eene tij i lljke betrekking van ouderwijzere^ in de gymnastiek; jaarwedde f 500; e. eene van onder wijzeres of o iderwijzer in bet handteekenonjaar wedde f 1000. Aan de benoemden, voor zoover be voegd, kan tevens het onderwijs in kQt, schoonschrijven en de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes worden opgedragen. Zij, die voor bero uning in aanmerking weoschen te komen, gelieven zich vóór 18 Juli, met overleg ging van hunne akten van bekwaamheid en met opgaaf van de vakken, waarin zij onderwijs wensehen te geven, aan te melden bij den schoolopziener in het district Arnhem, te Arnhem. Gemengde Berichten. Men herinnert zich misschien fc6n gevaugene, zekeren K. V., di e in 't begin Januari dezes jaars getrausportee.d werd van Rotterdam naar Goes, om terecht te staan wegens overtreding der wapenwet en toen zoo weerspannig was, dat hij aan het station alhier weigerde te loopen. Hij werd toen veroordeeld, en, na het eindigen van zijn straf te Rotter lam, wist men zijn verblijfplaats niet. Op de kormri te Krui- ningen werd hij echter opgemerkt door den rijks veldwachter Bardok te Goes. Hjj deed daar dienst bij een draaibordspel. Geadsisteerd door den gemeente veldwachter te Kruiuingen werd onze sinjeur met veel tegenstribbelen in arrest genomen en naar Middelburg getransporteerd. Omtrent het in ons vorig no. uit de Hollandsohe bladen overgenomen bericht over de aanvaring van de tjalk van schipper Jan Servaas, meldt men ons nader dat dit vaartuig niet te Ooltgeasplaat maar te Kolijnsplaat thuis behoorde. Tevens wordt om den volledigheidswille medegedeeld, dat de aanvaring plaats had door een groote kaïn, die met twee andere gesleept werd en aan eene grorte maatschappij be hoort. De schipper had een lading grind voor Drei- schor, en had nog zooveel grind te varen, dat hij den geheelen zomer vracht had. Qet kind, dat vördronk, is hun eenig kind niet; er was nog een kind aan boord, dat gered is en een is er te Koljjosplaat aan den wal en gaat daar school. Ieder, die te Kolijnsplaat J. Servaas kent, heeft diep medelijden met hem en zijne vrouw b iien zijn brave, oppassende menschen. Nog wordt ons gemeld dat de ouders van de vrouw van den schipper Maandagavond een brief van haar dochter gekregen hebben, door haar zelf geschreven, en waarin ze meidie, dat ze naar omstandigheden zeer wel was (dus heel wat anders dan in levens gevaar), dat ze haar kind van drie weken reeds gered en in haar armen had, maar door de groote golven verloor, terwijl haar man voor het andere kind zorgde. Ze roemt zeer de hulpvaardigheid, ze heeft nergens gebrek aan en wordt van wijd en zijd geholpen. liwadeadamiiie. Aan den wedstrijd naar den vastea vogel, uitgeschreven door de handboog- sociëteit Victoria" alhier en gehouden den 6 Juli jl., werd deelgenomen door 50 schutters van verschil lende sociëteiten. De hootd vogel, waarop f 12,50 was gesteld, werd geschoten door Jac. Walraven van de sociëteit Victoria" alhier; de eerste zijvo- gel ad f 7,50 door M. van 't Westeinde van »St. Se- basfciaan" van Ovezand; de tweede zjj vogel ad f 7,50 door A. Wijk van Willem Teil" te Ovezand; de eeiste kal ad f 5,door P. Clajjs van »Oas Ge noegen" te Oudelaudede tweede ad f 5,door Jac. Walraven van Victoria" alhier; de derde ad f 3,75 door W. West lorp van Willem Teil" te Ovezand; de vierde ad f 3,75 door M. Rijk van »St. Sebastiaan" te 's-Heerenhoek. Sclierpenisse. Een knaapje van ongeveer vier jaren alhier was aan het spelen en stoeien met een schaap. Dit begon het dier blijkbaar te vervelen, want om zich van zijnen kleinen speelmakker te cnfcdoen, gaf hij dezen op ens een stomp, zoodat hij omver tuimelde, en toen hij weer op d-i b'»en gekomen was, ontving bij een tweeden stoot, zoodut hg ander maal viel. Dit herhaalde zich nog enkele malen, totdat een voorbijganger den knaap uit zijn neteligen toestand verloste. Met, eenige bloedende schrammen in gezicht en handen kwam hij er af. Dit schaap heeft echter weinig van de welbekende ^zachtzinnigheid." Te Tolen zijn in de laatste week 8 gevallen van besmettelijke vlekziekte voorgekomen, allen met doodelijken afloop. Nu er zich o^k in onze nabijheid gevallen van vlekziekte onder de varkens voordoen, mag het volgende ter waarschuwing strekken Dezer dagen stierf bjj zekeren A. te Njjmegen een varken aan bovengenoemde ziekte en werd door A. heimelijk begraven. Nadat de bevoegde autoriteit daarvan kennis had gekcegan, werd, op advies van hot veeartsen jjkundig toezicht, het cadaver opge graven om vervolgens, naar de wettoljjke voor schriften, te worden vernietigd. De arbeiders, die daarmede werden belast, hadden de onvoorzichtig heid dit reeds in ontbinding verkeerend corpus van het gestorven dier met ongewapende handen aan te vatten, tengevolge waarvan bij hen aan handen, armen en het gelaat, hetwelk zij onwillekeurig met de besmette handen hadden aangeraakt, bedenke lijke bobbelacbtige zwellingen zjjn ontstaan, hetgeen dus tot ernstige waarschuwing kan strekken. De cacao van voor dertig jaren. Wij ontvingen dezer dagen op ons bureau een bezoek van een zeer bejaard Amsterdammer, die het eerzame beroep van kruier gedurende tallooze jaren uitgeoefend had, en wij achten de daarbij gehouden conversatie interes sant genoeg, om ze onzen lezers eens mede te deelen. Meneer ik heb wat op mijn hart, dat ik u mee moet deelen. U hebt voor fenigen tijd gewaarrchnwd tegen bedrog met cacao en dat interesseerde mij, omdat ik ruim dertig jaar geleder, toen ik nog kiuier was, nu en dan een groot vat van een pak huis moest halen." »Nu en wat zou dat?" »Ja, ziet u, ik vroeg eens op een dag aan mijn baas, wat daar in was en waartoe het moest dienen, en wat denkt u, dat ik te weten kwam »Dat vat bsvalte gebrande cichorei en daar werd, als de cacao duur en schaarsch was, chocolade van gemaakt." Maar dat proefde toch direct iedereen?" »Ja, dat dacht ik ook, maar ik ging verder aan het onderzoeken en ik kwam te weten, dat ze de gebrande cichorei mengden met wat cacao, gebrande bruine boonon en lamsvet en dan slikte het publiek dit lekkers als »goedkoope chocolade" »En gebeuren zulke dingen nu niet meer »Ja, ziet u, dat weet ik niet maar wat ik u zei, kan ik beëedigen, en als u 't in uw blad wilt zetten, kunt u 't gerust doen (Mbl. t. d. Verv.) Maandagmorgen tegen 6 uren, terwijl het werk volk zich naar de kaarsenfabriek Apollo" te Schie dam begaf, werd het in de buurt der /abriek afge wacht door een tiental Rotterdammers, waaronder De Heer en De Bruin, bestuursleden van den Nieu wen Nederl. Bootwerkersbond" te Rotterdam, en eenige werklieden der fabriek, die de overigen trachtten over te halen het werk te staken. Hieraan gaf een dertigtal werklieden, dat op de perskamer werkte, gevolg. Hun eischen zijn verhooging van het weekloon van f 7 tot f 12, betaling van overwerk- uren met 20 cent per uur, met een verhooging van 50 pCt. voor den Zondag. De directie heeft aan dezen eisch geen gevolg gegevenzij wilde bij de daarover gehouden conferentie wel haar werklieden, maar niet de Rotterdammers ontvangen. Man zal nu trachten tot een algeheele staking te komen. Als bewijs dat verbetering noodig is dient, dat de lieden uit de perskamer, die van Zondagmorgen 7 uur tot Maandagmorgen 7 nnr achtereen hebben gewerkt, in dien tijd slechts f 2,33 hebben verdiend. In een Maandagmiddag gehouden vergadering wprd door de werklieden heftig uitgevaren tegen een der opzichters. Op bons van de fabriek kunnen de werk lieden kleeren op krediet krijgen vanwege de fa briek weden brood en andere dingen verstrekt aan de werklieden tpgen lager prijs dan waarvoor die in den kleinhandel te verkrijgen zijn. De wijze waarop door den bedoelden opzichter, met de regeling b'last, in deze wordt gehandeld, zijn be jegening der werkliedeo, de berekening van overgeld enz. werd zoodanig besproken, dat een grondig onder zoek dringend noodig is geworden. Terwijl do werklieden hun grieven voornamelijk richtten tegen den bedoelden opzichter, moest bij De Heer de directie het voornamelijk ontgelden. Tegenover het loon van f 7 per week, waarvan aanstonds f2 af moet voor huishuur en zieken- en begrafenisfondsen, stelde hij de hooge winstaandeelen der directie en de buitensporige dividenden der aan deelhouders. Voorzoover de toestand in de stad bekend is, wordt erkend dat door de directie zeer veöl gedaan wordt in het belang van de werklieden, voornamelijk bij ziekte. De loonea echter, di3 voor velen zonder over- geld niet meer dan f 7 bedragen, worden niet ten onrechte onvoldoende genoemd. Maandagavond te 5 uur kwamen de Btakers voor de derde maal bijeen. Ditmaal voerde een vrouw het woord, die tegen den opzichter I. zware bsschuldi- gingen inbracht. Het looastelsel, waardoor een ongehuwde werk man f 6,50 eu een gehuwde f 7 verdient, werd een premie genoomi op den aanvoer van jonge vrouwen. Tegen 7 uur werd de vergadering geschorst, om de stakers gelegenheid te geven het personeel van de nachtploeg te moveeren zich bjj de staking aan te sluiten. Velen van deze werd door de vrouwen aan de fabriek bezorgd. Hoewel langzaam, breidt de strike zich toch uit. De stakers kunnen thans op pl. m. 50 geschat worden. Des avonds 71/2 uur werd andermaal vergaderd en tot volhouden opgewekt. Van den commissaris van politie is een herinne ring verschenen aan de bepalingen van strafrecht tegen het belemmerea van arbeid door geweld of bedreiging. In de eergistermorgen aangenomen motie werd besloten het werk te hervatten als het loon ver hoogd, de opzichter I. ontslagen en de gedwongen winkelnering afgeschaft is. Het door de directie ten bate der werklieden ingevoerde bonstels 1, om hen het koopen op krediet gemakkelijk te maken, schjjnt onder de leiding van den opzichter I. in een gedwongen winkelnering ontaard te zijn. Hedenochtend vóór 6 uron was ejn deel van het stakend personeel nabij het Oosterhootd present, om te trachten de nog arbeidenden der perskamer te bewegen zich aan tj sluiten. Bij enkelen gelukte het. Eene enkele vrouw trachtte met opgewonden gebaren haren echtvriend tot arbeid over te lrabn en de politie handhaafde, waar op stopping dreigde te ontstaan, het consigne doorloopen. De etakenden blijven bedaard en zeer gematigd, daar zij niet allen aanklampen, maar zich alleen wenden tot hen, die de laagste loonen ontvaDgen. ^let Weekblad van den Nederlandschen Diamant- beiverlcersbond wil de aandacht van den Chineeschen Onderkoning, nu hij ons een bezoek brengt, ge vestigd hebben op de producten van de Nederland sehe diamant-industrie. Het blad schrijft 0. a. Zooals men weet, permitteert de ChineeBche wet, d. w. z. de wil van den Chineeschen Keizer en van zijn rechterhand »den Onderkoning," slechts aan enkele uitgekozen klassen het dragen van diamanten. Dit privilegie is b. v. uitgesloten voor de vrouwen, de kooplieden, en, vergissen wij ons niet, voor alleD, behalve voor de leden der keizerljjke familie en voor de priesters. De praalzucht der Chineezen zou, indien de Keizer van China er toe overging deze uitsluitende bepaling op te hellen, ot ten minste het privilegie ruimschoots uit te breiden aan de Nederlandsehe en Belgische diamantindustrie een reuzenvlucht bezorgen, een 10.000 Amsterdamsche diamantbewerkers behoeden voor periodieke werkeloosheid, en hen breDgen uit een toestand van betrekkelijke armoede tot groote welvaart. Zou onze Minister den heer Li Hung Chang er niet eventjes zoo zijdelings op kunnen wjjzen, wat prachtig middel die geslepen diamantjes voor hem kunnen zijn, om de leege Chineesche schatkist te helpen stijven Zijn rijke medeburgers (of onder danen zijn er zoo op gesteld onze schoone edele metalen te bezitten, dat zjj, alleen om »het recht van gebruik" daarvan te hebben, zich gaarne wat offers zullen getroosten. Te St.-Johannesga (Fr.) vertoefde een 12jarig meisje bij een molen, toen zjj zich te dicht bij de wieken waagde. Een der wieken trof haar tegen het hoofd en wel zoodanig, dat de dood dadelijk intrad. Drie Amsterdamsche straatjongens van 8 tot 13 jaar hadden te Schellingwoude een boot genomen en waren op het IJ wat gaan varen. Ze weiden door den wind bjj de Oranjesluizen op een zandplaat gedreven en moesten daar den nacht doorbrengen. Door het bedienend personeel dier sluizen werden zjj Zaterdagmorgen gered. In de vorige week nam de Tel. een curieusen brief over van een onderwijzeres aan de redactie der Vacature. Het is nu aan de redactie der Vacature gebleken, dat deze onderwijzeres slechts een »acte voor nuttige handwerken" bezit, 't Is met de opleiding tot onderwijzer en onderwijzeres wel treurig gesteld, maar zoo treurig als men dat zoa opmaken uit dien bewusten brief, die door tal van bladen werd over genomen, en waarover zich een groet aantal menschen hebben vroolijk gemaakt, is het toch nog niet. Niet minder dan 109 ingezetenen van Roermond hebben zich aangemeld om op de lijst van kiezers voor de Kamer van koophandel te worden geplaatst. (Te Middelburg deed zich slechts écu liefhebber daarvoor op.) Roermond heeft dus het record geslagen. Te Uden sprong eene vrouw, die met de tram mede moest, en waarschijnljjk in de meening ver keerde, dat men haar niet had opgemerkt, op de in beweging zjjnde tram. De sprong miste en zij kwam tusschen de wielen van den wagen terecht met het ongelukkig gevolg, dat haar bijna het hoofd werd afgereden en zij onmiddellijk overleed. Zij was gehuwd en moeder van 7 kinderen. Maandagochtend brak in een huis te Kra- winkel-Geleen (L.) een brand uit, die zoodanig in hevigheid toenam dat ,drie kinderen, waarvan de ouders tjjdeljjk afwezig waren, den dood in de vlammen vonden, terwjjl een oude vrouw niet dan met groote moeite kon worden gered. Oorzaak van het onheil is onbekend. Over het bezoek van Li-Hung-Chang aan Ne derland schrjjvende, merkt de Haagsche correspon dent der N. Or. Crt. 0. a. op. Onder die Chineesche heeren moeten aardige snui ters zijn, die hun oogen terdege den kost geven. Een hunner had dadelijk zjjn aandacht er op ge vestigd dat de ScheveniDgsters, waarvan een groep langs den weg van 't station naar het hotel stond, door een eigenaardigen bouw en door een herken baar streven om zich in 't Cbineesch uit te drukken, zich van de meer elegante dames onderscheiden. Wat die physieke onderscheiding betreft gaf men hem de opheldering, dat de 12 of 13 rokken, die de meisjes uit 't visschersdorp op z'n Zondagsch dragen, een bedriegeljjke overdrijving in de hand werken. O-hang-long, nje pa-ké, gaf hjj met een afwjjzend en eenigszins teleurstelling verradend ge baar te kennen. Dat hjj in onze Scheveningsters beoefenaren van zijn schoone taal meende te ont dekken, laat zich verklaren ook mg trof de gelijkenis van klanken, toen ik een der visschers-dochters hoorde roepen: Joi, kai-ki so-lang, ti-so-moi-ni 1 Ook te Gieterveen (Dr.) heeft zich een geval van loodwitvergiftiging bij een melkkoe van J. Groenwold voorgedaan met doodelijken afloop. De gevallen van loodwitvergiftiging komen dit jaar veelvuldig voor en moeten ongetwjjfeld aan de aan wezigheid van verfstoffen in de compost worden toegeschreven. Te Drouwenerveen waar, zooals wjj vroeger meldden, een dergoljjk geval voorkwam, heeft men de verfstof uit de maag der gestorven koe genomen. Een meer verscherpt toezicht op het brengen van verfstoflen in den stadsmeet is dus in het belang van den landbouw dringend noodzakeljjk. Tegen een ingezetene te Winschoten maakte de marechaussée proces-verbaal op, omdat hjj een levende rat, met petroleum overgoten en toen in brand gestoken had.

Goessche Courant | 1896 | | pagina 2