en X CORNELLS DE WAAL tf en ▼onnis van het kantongerecht te Goes, waaiby hij ter zake van straatschenderjj werd veroordeeld tot f 15 boete, is de appellant niet ontvankelijk ver klaard. Voorts zijn veroordeeld: C. v. B., 42 j., J. M., 19 j., J. M., 47 j. en A. P. M 24 j., allen te Krabbendyke, wegens diefstal, ieder tot f 8 of 8 dagenJ. F. O., 20 j., te Goes, thans milicien in garnizoen te Middelburg en W. L., 25 j., te Goes, wegens wederspannigheid, ieder tot 7 dagen gevan genisstraf J. C39 j., te Kapelle, wegens mishan deling, tot f 8 of 8 dagen. Heden stonden voor de arr. rechtbank te Mid delburg terecht J. v. d. B., 89 j. en A. v. d. B., 16 j., beiden Bchippers te Wemeldinge, gedeti neerd te Middelburg, ter zake dat zij op 15 April 1896, des avonds omstreeks 11 uur, te Ierseke van een behoorlyk afgebakend oesterperceel no. 220, liggende in de OoBterschelde, voor de oestercultuur in uitsluitend gebruik gegeven aan J. L. Bom, ruim 400 oesters, aan dezen toebehoorende, hebben weg genomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeöigening. Aan beide beklaagden was mr. R. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Beide beklaagden ontkenden halstarrig. De Off. van Just, vorderde, daar door de verkla ringen vaa tal van gehoorde getuigen het wettig fn overtuigend bewijs geleverd is, voor den Ion bekl. 6 en voor den 2en 3 maanden gevangenisstraf met in minderiigbrenging der doorgebrachte hechtenis. De verdediger beweerde dat de 2e bekl. nimmer als dader kan worden gestraft, daar het schip het eigendom is van den len bekl. en de 2e daardoor slechts als medeplichtige kan worden vervolgd, daar gelaten of de gepleegde diefstal wel bewezen is. Uitspraak op 15 dezer. Landbouw en Veeteelt. In de vergadering der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw ea Veeteelt in Zeeland, ge houden te Middelburg op 23 April jl., waren tegen woordig de vier leden van het uitvoerend deel des hoofdbestuur en 15 afgevaardigden der afdeelingen. Door den voorzitter dén heer P. G. J. Hennequin werd medegedeeld, dat de ambulante cursus in boef- beslag, dezeu winter in acht afdealingen der Mjj. gehouden, een volkomen succes heeft gehad. Twt-e honderd leerlingen hebben daaraan deelgenomen de lessen zyn met trouw en yver gevolgdde on derwijzers, zoowel in het theoretiseh als in het prac- tisch gedeelte bleken niet alleen goed op de hoogte van hun vak te zijn, maai- die kennis ook aan an deren te kunnen mededeelen. Besloten wend aan Rijk en Provincie voor den winter 1896/97 subsiiiëa aan te vragen, om dan met dozalfde ouderwijzers den cursus te herbalen en na afloop daarvan, na afgelegd examen, diploma's uit te reiken als hoefsmid. Thans achtte men da tijd daartoe nog niet ge komen. Br zouden aan hen, die zich d3t waardig hebben gemaakt, d:ploma's uitgereikt worden voor het getrouw en met viueht bezoek van den cursus. De voorzitter stelde f 100 beschikbaar om daar voor pryzen in geld van f 2 50 tot f 20,toe te wjjzen aan zestien leerlingen (uit iedere afdeeling der Mij. twee) van den ambulanten cursus door het lot uit de besten aangewezen, om deel te nemen aan een wedstrjjd, welke gehouden zal worden bij ge legenheid van de algemeene vergadering t* Hulst. De vereischten, waaraan de aangiften voor de keu ring der paarden moeten voHocd, zullen voortasn op de aanplakbiljetten worden meegedeeld. Door verscheidene leden werd nogmaals aange drongen op verplichte hengsteokeuring zonder ver plicht gebruik van goedgekeurde hengsten. Dit puit zul op de algemeene vergadering ander maal ter sprake worden gebracht. De heer L. J. Dorst nam op zich dit onderwerp daar in te leiden. De commissie van toezicht op de winter-lanibouw- school te Goes acht het wenschelijk, teneinde de be langstelling in die inrichting te doeti toenemen, dat haar ledental vermeerderd wordt met een lid uit ieder der afdeeliigen buiten Zuid-Beveland. Om de reiskosten dier leden te bestrijden, wordt aar? de Mjj. eene subsidie gevraagd van f 60,welke verleend wordt onder voorwaarde, dat hh. Gedeputeerde Sta ten vergunning geven, die som te verstrekken uit de Provinciale bijdrage van f 300,voor het doen houden van voorlezingen en het bevorderen van andere landbouwbelangen. De rekening der Mij. over 1895 werd voorloopig in ontvang op f 5946,57 i/a in uitgaaf op - 4783,23 gevende mitsdien een goed slot van f 1163,341/2 Aan de regeering zal een adres gezonden worden, waarin in de eerste plaats gevraagd zal worden, dat door haar in 't Ontwerp suikerwet zoodanige be paling worde opgenomen, dat de verbouwer van sui kerbieten verzekerd zij van een evenredig aandeel in de premie, die den fabrikanten door de bescher ming van den staat wordt toegekend. Gemengde Berichten. Borsele. Als eene groote zeldzaamheid kan ver meld worden, dat Woensdagnacht by den landbou wer A. Mol Cz. alhier eene koe vier volwassen kalveren ter wereld bracht, waarvan echter drie kort na de geboorte stierven. In de jongste zitting der arrond-rechtbank te Utrecht werd, naar het U. D. meldt, de ernst een oogenblik onderbroken door oen zonderlinge ver schijning: een man met een bolrond geel gelaat, waarin twee guitige oogen vonkten dat geheel omljjst was met een zwarten baard, die als 't ware met zyn dito hoofdhaar een geheel vormde, waar boven troonde een hooge zijden hoed met veer, die minst genomen even oud scheen als de drager. Zijne gestalte was gehuld in een groote jas, die by naar de heerschende mode ais een cape had omgeslagen, terwijl hy was gewapend met een groot, vreemdsoortig regenscherm. De veldwachters wilden hem van d»ze bagage ontdoen, maar bekl. toonde gpen g°neigdheid zijne eigendommen aan andere handen toe te vertrouwen en nam ze mede in de bank der beschuldigden, waar hy zjjn hoofddeksel zoo hield, dat de gosde hoedanig heden er van het gunstigst uitkwamen. Even vreemd als zijn uiterlyk, waren ook de ant woorden van dezen zonderling, die luistert naar den naam van Poot en te Driebergen woonachtig is. Zoo klonk het o. a. toen hem gevraagd werd of hij gehuwd was, met komischen ornstGelukkig niet." Hy hoorde daarop met ten hemel gQslagen oogen als wilde hy dezen tot getuige roepen van zyne onschuld den officier van justitie en de voor lezing der stukken a n, waaruit bleek dat hij werd beschuldigd van diefstal van dennonboompj s uit 't bosch van den heer Van S»lm. Het was er echter verre van dat, hij zich hieraan zou hebben schuldig gemaakt en op de desbetreffende vraag luidde dan ook het antwoord met eigenaardige verontwaardiging: »wel neen, president! Ik heb ze gekocht van die arme menschen, die daar won»n." Of hij reeds vroeger was veroordeeld Cyoisch openhartig was hierop 't bescheid»wel 100 maal! Veel mrermaar altijd voor zoo (hier bootste bekl. het aanleggen van een geweer en tevens het afgaan van een schot na). Toen de officier van justitie f 3 boete of 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt had, verzocht bekl. uitstel van verdere behandeling, opdat hij alsnog getuigen zou kunnen medebrengen. De rechtbank ging natuurlijk niet op dit verzoek in en bet, onder zoek werd gesloten verklaard. Na een buiging ver wijderde bekl. zich en tooide zich onmiddellyk met zyn >cylinder." De veldwachter betuigde hem dat hy zyn hoed moest afzetten, doch bekl. hield zich onnoozel, waarop de man der wet hem den schedel ontblootte Docli nauwelijks wist de zonderling zijn hoofddeksel in andere handen of onmiddellyk haalde hij van onder zijn jas een steek van een marine-officier te voorschijn en sierde zich daarmede de glanzende lokken. Dansend en springend, zijn jegenscherm met beide armen aan zyn borst knellende, verliet bij hierop de rechtzaal. Deze zonderling was geen vreemdeling voor de rechtbank. Ben paar jaar geleden verscheen hy in een paardendeken gewikkeld. Te Stavenisse ontstond Woensdagochtend een hevige brand in de landbouwschunr van de weduwe Smits. De gansche schuur, gedeeltelijk gevuld met hooi, stroo en vlas, werd een prooi der vlammen. Belendende huizen zijn gespaard. Het vee, dat er in was, is gered. Naar men zegt, is alles by een binnenlandsche maatschappij verzekerd. Eene juffrouw uit den burgerstand, van mid delbaren leeftjjd, die zich Woensdag te 's-Hage in het huweljjk zou begeven, werd in de wachtzaal van het raadhuis plotseling onwel en zakte ineen. Zij werd naar een ander vertrek in het stadhuis gedragen, waar een inmiddels ontboden geneesheer sleohts den dood kon constateeren. Dit treurige geval veroorzaakte veel ontsteltenis onder de velen, die zich wegens den trouwdag in het raadhuis bevonden. Dinsdagmiddag te ongeveer 4 uren brak er te Rheden een felle brand uit in een blok van drie woningen, bewoond door drie gezinnen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan redden Diet te denken viel, zoodat in korten tijd alles tot den grond was afgebrand. Er kwamen 4 geiten en 3 varkens in de vlammen om. Met veel moeite werd de naburige boerderij behouden. Alles was verzekerd, behalve de inboedel van bet gezin Te Boekhorst. De inboedels van C. te Boekhorst en G. Pastoor brandden nu teu derden male af. Em officiëff telegram uit Nederlandsch Indië meldt, dat aan boord van het stoomschip Sumbawa een granaat is gesprongen. Van de bemanning werden 1 gedood en 2 gewond." By het afgraven der Kollumerterp (KoUumer- land) zijn pl. m. 30 lijken gevonden, die bjj aanraking geheel in elkander vielen. De meeste waren met de boenen naar boven. By een lijk van een meisje vond men nog steenen koralen. Hoe die lijken daar zijn gekomen De heer mr. A. J. Andreae, wien om inlichting werd gevraagd, kon dit nog niet met, ze kerheid zeggen. Volgens zijn oordeel door overstroo ming of door een inval der Noormannen in de 9d eeuw. Een kerkhof moet er niet aanwezig zijn geweest. (f7. Crt.) Dinsdagavond brak er te Groningen brand met uitslaande vlam uit in een magazjjn van huishoude lijke artikelen en winkelgoederen van de firma S«kkel Van Raap aan de westzyde van het Schuitendiep. Op den tweeden zolder, waar eene groote partij rieten stoelen geborgen werd, waren beide gebroeders Sekkel bezig gezegde meubelen in te pakken voor verzending. Daarbjj viel een stapel stoelen omver op eene bran dende petroleumlamp, waarvan de peer brak, zoodat de petroleum vlam vatte en zich verspreidde. Een der heeren Sekkel werd onder de stoelen bedolven, zoodat de ander, zijnen broeder te hulp snellende, niets kon doen om den brand in den aanvang te stuiten. Trouwens bjj zooveel rieten matten en stroo moesten de vlammen wel snel om zich heen grijpen en ging de geheele voorraad stoelen verloren, terwyl de gebr. S. nog tyd vonden om zich in veiligheid te brengen. Op den eersten zolder en ook in den winkel, de benedenverdieping, is vry wat schade aan gericht, die evenwel door verzekering gedekt is. Daily News brengt het volgende van den over leden Shah in herinnering. Tjjdens zjjn laatste be zoek, in 1889, gaf lord Salisbury te zyner eere een garden party te Hatfield, en om den Shah iets bij zonders te laten zien, had men een paar kermis klanten laten komen, een man die kurken schoot van bet hoofd zijner vrcuw. De Shab, ziende dat het zoo gemakkeljjk was, wilde het ook eens probeeren, en greep een geladen repeteergeweer, waarvan hij den loop zoo bedenkelijk in de richting van lord Salis bury en de overige gasten hield, dat dezen haastig achier de hoornen sprongen. De vrouw van den schutter wilde den Shah niet op zich laten schieten, en deze gelastte toen zjjn Minister-president, op de plaats van de juffrouw te gaan staan. Maar lord Salisbury, die medelijden had met zyn Perzischen collega, opporde daartegen bedenkingen, en met een zoet lijntje wist men den potentaat het geweer te ontnemen. Het plan van den marine-officier De Gerlache, om een Belgische expeditie naar de Zaidpoo 1 op fouw te zetteD, zal nu toch vermoedelijk wel tot uitvoe ring komen. Althans de minister van binnenlandsche zaken Schollaert heeft aan een deputatie, die om staatssubsidie kwam vragen, beloofd, dat hij aan de volksvertegenwoordiging zou voorstellen om 100,000 fis. subsidie te geven. Bij een gazoline-ontploffing te Cincinnati, in het centrum der stad, zijn zes menschen gedood en achttien menschen gekwetst. Bovendien vreesde men dat er nog een aantal onder de puinkoopen begra ven lagen. Eigenaardig Amerikaansch wordt hierby nog de bijzonderheid gevoegd, dat een van de slacht- offirs zoodanig met den voet vasfgekneld zat, dat men, na een uur werken, geen ander middel zag om hem te bevrijden, dan door hem het lichaams deel af te zetten. (N. R. Gt.j In eene gemeente van den Thurgau werd on langs besloten, dat de onderwijzers geone geschonken meer mochten aannemen van hunne leorlingen. EeD vindiDgryke schoolmeester bedacht er evenwel dit op, dat hij in de klasse het volgende mededeelde♦Jon gens, morgen zal ik jelui de geschiedenis vertellen van het ei van Columbus. Elke jongen moet een ei medebrengen, en als er thuis geen eieren zijn, dan maar een stuk spek." Waar blijven de oude schoenen 1 In Amerika maakt men er kunstleder van, door ze uiteen te ha len en er eerst een pap van te bereiden. Nog prak tischer handelt men in de militaire strafgevangenis t9 Montpallier. Daar worden van oude schoenen nieu we gemaakt, zoo meldt V Ingénieur Civil Het naaisel wordt losgemaakt en de spykers er uit gehaald. Dan weekt men het leder in water en snijdt er zolen en bovenleder van voor kinderschoenfjes. De kleinere stukjes gebruikt men voor de hakken of schoentjes van zuigelingen. Wat er dan nog overbljjft, koopen de boeren gaarne als uitstekenden mest. Ook de spij kers worden Diet weggeworpen met een magneet schift men de ijzeren van de koperen, en die laatste leveren ook nog een aardige winst. (De Nijv.) Hertog Goorg van Saksen-Meiningen en zijn gemalin zyn buiten Frascati door een paar roovers overvallen. Zjj hadden daar op een villa het diner gebruikt bij den dichter Richard Voss's avonds terugkeerende, weid hun rytuig door twee vermomde straatroovers aangehouden, die hun »geld of leven" eischten. De Hertog gaf zonder aarzeling zijn porte- monnaie af, die 55 Lire inhield en de dieven verwij derden zich. Te Rome teruggekeerd gaf de Hertog den Staatssecretaris Sinlo mededeeling van 't geval, dat trouwens niet op zichzelf staat er komen vaak aanrandingen op den weg naar Frasoafci voor. Men meent de roovers op 't spoor te zijn en, volgens een nader bericht, ook in handen te hebben. Mevrouw Andrisset te Parijn hoeft ter beschik king van de Académie des Medecines" eene som van 800,000 francs gesteld, om als prijs te dienen voor den Franschen of buitenlandschen geleerd», die een deugdelyk middel ontdekt tegen de longtering. De gekweekte renten vallen den ontdekker eveneens ten deel. Een zeer interessant nieuw;je op bet gebied van automaatverkoop is het zoogenaamd? automa tische restaurant, dat op de Berlijnsche handels tentoonstelling bij wjjze van proef in exploitatie gebracht wordt. Het is een gebouw, dat tweedui zend personen kan bevatten en g heel v?<n elec- trische installaties voorzien is. Zoo heeft men in deze restauratie o.a. geen kellners noodig. Rondom de keuken zijn ongeveer twintig groote spijsauto- maten opgesteld, waarachter in glazen kasten warme, dampende vleeschspjjzen zyn tentoongesteld, die den bezoeker na inwerping van een zeker muntstuk ter dispositie staan. Élke versch bereide portie staat op een door electriciteit verwarmde plaat en blijft daardoor geruimen tijd warm en smakelijk. In plaats van de tegenwoordige braadmachines gebruikt men in de keuken eleefcriseke kook- en braadapparaten. Het bier wordt door zelfwerkende kranen getapt. Wanneer een bezoeker een muntstuk in het toestel werpt, gaat de kraan open en vangt men de be hoorlijke quantiteit bier in het onder de opening staande glas op. Een kapel van veertien man speelt onophoudelijk walsen van Strausz, zoodat de even eens automatische kapelmeester den geherlen dag druk werk heeft. De muzikanten zijn levensgroots automaten, die door electriciteit worden bewogen. Te Berlijn wilden op den eersten Meidag een achttal metselaars, die zich onder eene menigte be vonden, welke zich had opgesteld om keizer Wilhelm aan den spits van het 3 garde-reg»ment te zien voorbyryden, van hunne gezindheid" blijk geven door de pet op het hoofd te houde i. De keizer keek eriiBtig op hen neer en groette toen langzaam, het oog scherp op hen gericht houdende. Dien blik kon den de mannen niet doorstaan en, als bestrafte schooljongens, namen zy de petten af en verwijder den zich daarna ongemerkt. Bjj zonder ceremonieus schijnt hot militair ge bied in den Transvaal niet toe te gaan. Twee heeren stonden op zekeren dag voor het paleis" van oom Paul en begonnen een gesprek met den schildwacht. Plotseling kwam de wachthebbende officier naar buiten en maakte den schildwacht verwytingen, om dat hy in stryd met zyne cogsignes handelde. De schildwacht krabde zich eens aehtir het cor en meende, dat hij beleefdheidshalve verplicht was op de vragen der heeren te antwoorden. De wending, die het gesprek tusschen officier en mindere nam, zou voor den laatste misschien minder aangename gevolgen hebben gehad, als niet plotseling een ven ster boven de groep geopend en het hoofd van pre- siden Kruger verschenen was. Met een stentorstem riep oom Paul den schildwacht toeJan, ga eens kijken, of de koetsier al ingespannen heeft en zeg hem, dat bij dadelijk voorkomt." Op dit bövel, dat met militaire discipline den spot dreef, verdween de officier in de eene en Jan in de andere richting. De laatste keerde na eenige oogen- blikken terug en riep den president toe, dat het rijtuig dadelijk zou komen. Laatste en telegraphische berichten. Hetnkenszand. Tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier is benoemd de heer A. A. De Priester te Borsele. Burgerlijke Stand van Goes van 68 Mei 1896. Ondertrouwd 7, Paulu8 Zandee, 28 j., jm., en Krina Jacoba Scheffers, 21 j., jd.Jean Baptist Polfliet, 22 j., jm., te Goes en Francina Eversdyk, 21 j., jd., te Ierseke. Getrouwd 7, Reinier Van Waarde, 29 j., jm., te Bergen-op-Zoom en Cornelia Simonse. 24 j., jd., te Goes, onlangs te Bergen-op-ZoomPieter George De Wijs, 23 j., jm. en JaGomina Rijk, 24 j, jd.Simon Gerardus Meyler, 37 j., jm. en Jan netje Verdoek, 21 j., jd.Willem Den Boer, 22 j., jm. en Francina Pieternella Willeboer, 23 j., jd. Geboren 7, Hendrik, z. v. Pieter Eversdyk en Johanna Magdalena Molhoek. Afloop Aanbestedingen en Verkoopfngen. De minste inschrijver voor het herstellen van de telegraaflijn RozendaalVlissingen is J. den Boer te Goes voor f 672. lëlleiroudedijk. Woensdag jl. werd hier door notaris Van der Kloes geveildeen huis aan den Nieuwendyk, groot 2 A. 39 c.A. Kooper werd Joh. Smaliegange voor f 460, onverminderd de onkosten. 35le Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 7 Mei. 4e lijst. Getrokken pryzen. 1000 14258 14800 15407 4005314 7479 12685 16680 17401 20549 200: 10135 1005906 7107 7193 7896 11637 17739 20102 70375 440 1252 1368 2604 12694 14942 Nieten432 455 489 1278 1292 1293 1377 1806 2526 2532 2541 2587 2617 2621 2637 2991 6358 6379 14930 20486 20500 Marktberichten. MIDDELBURG, 7 Mei 1896. De aanvosr uit Walcheren vras heden weder niet groot, echter voldoende voor de behoefte, verandering in de prijzen is niet op te geven, zoodat de noteering is als volgt: Puike Walch. Tarwe werd van f 5,90 tot 6 gekocht, Rogge, Winter en Zomergerst niet ter veil, Groene Kookerwten werden van den zolder tot f 7,50 aangeboden, Walch. Witte Bo >nen f 9.75 a f 10. dito Bruine Boouen f 10,75 a 11, dito Paardsnboonen f4,75 a 4,90, Zomemad op f8 gehouden Boter f 0,70 0,80 K.G Eieren f2.70 de 100 stnks. Door den invallenden feestdag op 14 dezer zal hier op \Vocii9dag 13 Mei a. s marktdag gebonden worden. Advertentien (ft Maandag 11 Mei e. k. hopen j (E onze geliefde ouders (g J. J. QUIST C. W. QUIST—Temperman hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne hinderen. 1 Receptie 11 Mei van 1—4 uur. öcoc!O:j. Q Maandag den 11 Mei hopen onze ii t\ geliefde ouders f) f) NEELTJE OP 't HOF H hunne 0 25-jarige Echtvereeniging U te herdenken. f) Hunne dankbare kinderen Oudelande, den 9 Mei '96. Cl 'a-'Ur £i Den 13en Mei a. s. hopen onze (j) geliefde ouderB A ADRIAAN KRIJGER en V ANTHONINA MOL <j) hunne 25jarige Echtvereeniging I te herdenken. T Hunne dankbare kinderen, y (f Driewegen, Mei 1896. t*)

Goessche Courant | 1896 | | pagina 2