Ds. J. C. Bekking, te Hoofdplaat, voor de tweede maal beroepen by de Vrjje Ger. Gem. te Hansweerd, heeft thans dit beroep aangenomen. Den 2en Paaschdagmorgen hield hy zijn afscheids rede te Hoofdplaat, en hy zal den 19en April te Hansweerd zyne intreerede houden. Bedankt voor het beroep naar de Herr. gem. te Borsele door den heer A. Drost, cand. te Delft. Bedankt voor het beroep bij de Ger. Gem. te Werkendam (kerk A) door ds. J. H. Donnar te Nieuwdorp. De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat het mondeling gedeelte van het eind-examen der Hoogere burgerscholen in Zeeland voor 1896 zal worden gehouden te Zieriksee en zyn benoemd tot lid en voorzitter der commissie tot afneming van dat examen de heer G. Kok Jr., directeur der H. B. S. te Zierikseetot leden de heeren F. F. Leupen, dr. M. de Haas en J. A de Bruyne, leeraren aan de H. B. S. te Zieriksee, dr. H. Japikse, direc teur van en dr. H. J. van de Stadt, H. Snydars en A. Picnot, leeraren aan de R. H. B. S. te Middel burg, dr. Z. Th. Diehl, directeur van en M. C. J. de Visser, L. van Bruggen en A. Borgeld, leeraren aan de H. B. S. te Gobb, benevens G. J. Vos Azn., directeur der R. H. B. S. te Bergen op Zoom. Dinsdag is te Utrecht de 18e jaarvergadering gehouden van de »Unie. Een School met den Bijbel". Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de locoal-comité's, de Uniegiften, de jaarverslagen alle minder opgebracht hadden, terwyl de uitgaven over 't algemeen hooger waren. Niettegenstaande de minder gunstige financiëele resultaten blijkt, dat er op 1 Januari 1890 488 scholen met den bybel met 82,560 kinderen waren eu op 1 Jannari 1896 586 scholen met 94,596 kinderen. De bjjdragen van de Uniecollecten aan de Uniekas is sinds 1890 van 7 i/g pet. geleidelijk gedaald tot 5s/4 pet. >Christelyk Nationaal" en »Gereformeerd Volksonderwijs" konden daarom niet gesubsidieerd worden. In da vacatures-Van Aech van Wyck en ds. Notten werden tot bestuursleden gekozen de heeren baron Van Heemstra te Driebergen en ds. A. Brummel- kamp te Velp. Op voorstel van ds. H. Pierson is besloten in elke provincie te trachten e«n provinciale Unie-vergade ring te organiseeren en uit iedere provincie een lid aangewezen om deze zaak op gang te brengen. De bpwaarschool te Wissenkerke, die jaren her voor vele ouders een groot gerief was, is op 't oogenblik opgeheven mej. Versluis is naar elders vertrokken, ergo is er wel een gebouw, dcch een onderwijzeres ontbreekt. Naar wy vernamen zouden eenigo burgers pogingen aanwenden om de school door bijdragen in 't leven te houden, welk streven zeer zeker door velen zal worden gewaardeerd. (Z. N.J In een Zaterdag te Aksel gehouden ouderwij zers vergadering werd besloten atn den heer Fopma te Biezelinge uit de kas eene som van 10 gulden toe te staan ter bfstryding van de kosten om te Oüderiotken of het gewenscht en mogeljjk is een Zeeuwsch pensioenfonds voor onderwijiersweduwen op te richten. Rechtszaken. Arrondiisements-Rechtbank te Middelburg. Zitting 10 April 1896. In zake L. v. D., 15 j te 's-Heer Arendskerke, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Goes, waarbij hy ter zake vao overtreding der jacht wet is veroordeeld tot f 5 of 1 dag, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. In zake J. J. B., 81 j., te Waarde, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Goes, waarbij hg ter zake van overtreding der jachtwet is veroor deeld tot f 10 of 4 dagen, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Heden zyn veroordeeld H. S., 25 j.f te Wolferts- dyk, wegens huisvredebreuk tot f5 of 5 d. L. M., 37 j., te Ierseke, wegens wederspannigheid tot f 8 of 8 d.G. L. d. B., 62 j., weduwe P. B., te Goes, wegens mishandeling tot f 1 of 1 dag. Vrijgesproken werd L. M., 13 j., te Ierseke, be klaagd van diefstal. Gemengde Berichten. Kiloetfnge. Hedenmorgen overleed alhier d§ laatste der gerechtigden tot het dragen van h«t Metalen Kruis in deze gemeente, Cornelis Mol. Hij bereikte den leeftijd van 84 jaar. Thans zijn op Zuid- en Noord-Beveland nog slechts drie oud-stryders van 1830 in leven. In Westelyk Zuid-Baveland verheugden de betrokken landbouwers zich algemeen over den gun- stigen stand van hun winterkoolzaad. Dank zij den zachten winter beloofde het gewas tot dusver een goede uitkomst. Jammer echter dat de insectenplaag weder haar intrede heeft gedaan. Het wemelt op nieuw van de gevr«esde vijanden. Indien geen ver andering ten goede komt door een heilzame weers gesteldheid, dan wordt groote teleurstelling voorzien. Uit Philippine vertrokken Woensdag ongeveer 25 vaartuigen uit de haven naar de Zuiderzee. Door dien er in dezen tjjd weinig te verdienen valt en het zaad aan de hoofden gering is, moet de visschers- bevolking aldaar uitzien elders brood te verdienen. De politie te Rotterdam achtte het om goede redenen wenschelyk, te beginnen met eergisteravond, eei vasten post te plaatsen voor een bierhuis op de Korte Hoogstraat aldaar. Nauwelijks echter stond de agent, daartoe aangewezen, vlak voor de inrich ting, of de bierhuishouder sloot van zijn kant het bierhuis en liat een briefje op de deur plakken met het opschriftWegens ziekte gesloten". Ia hot grensplaatsje Geilenkirchen, niet ver yai Sittard, is een 3 i/s ja"g dat met een 5 jarig knaapje en een kind van nog geen jaar door de moeder, die eenige boodschappen te verrichten had, alleen was tehuis gelaten, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het 5 jarig knaapje had namelijk op zusjes schortje eenige brandende kooltjes geworpen, die hij uit de kachel had genomen het schortje vatte vuur, en in een oogwenk stond het kind in lichte laaie. Op het geschreeuw dor kinde ren snelden buren toe, die de vlammen terstond doofden. De bekomen brandwonden waren echter zoo hevig, dat de kleine spoedig onder hevig lyden is bezweken. Te Rhenen is Maandag jl. na een ernstige vechtpartij tusschen een drietal personen, een hunner, de matroos M. Kreuze thui9 behoorende op een boot aan den loswal aldaar met hevig bloedende wonden aan het hoofd, in de rivier terecht gekomen. De personen, die hem mishandeld hebben, hebben het toen op een loopen gezet. Dinsdag heelt de po litie het lijk naby het veerhuis opgevischt. Op 8 April is te Rh men een onderzoek ingesteld door dea officier van justitie uit Arnhem met d6n rechter-commissaris en 2 dokters uit Arnhem. Uit de gerechtelijke lijkschouwing moet gebleken zijn, dat K. twee gevaarlijke messteken aan het hoofd had, zoo ernstig, dat ieder daarvan reeds doodelijk kon zijn. Als vermoedelijke dader is naar Arnhem overge bracht Dirk van Baarn uit Bhonen, die met J. Laros uit Lienden, Maandag met Kreuze zijn gezien. Laros is nog op vrije voeten. Twee joDgens van 16 en 18 jaar, in een goederenwagen des namiddags te Groningen in slaap gevallen, zijn, zonder dat men het bemerkt had, op die wijze des avonds te Zwolle aangekomen, van waar zij door de politie naar Groningen zijn weggebracht. Te Amsterdam is aanbesteed het bouwen van eene rijwielenfabriek met kantoren enz. aan den Overtoom, voor de Simplex-maatschappij. Er waren 15 inschrijvers; de laagste was voor f 87,380. Te Rozendaal vond Dinsdag een arme drommel een portefeuille met ruim 4000 gulden. De vinder bracht haar by den eigenaar, een Belgisch koopman, terug en ontving voor zyn eerlijkheid een kwartje 1 hetgeen hy in dank aannam. Te 's Gravenmoer is het lijk opgehaald van een als heer gekleed persoon. Aan het hoofd wer den een paar wouden geconstateerdin een der zakken was eeu beui9 met geld. Of hier aan een misdaad of aan een ongeluk moet worden gedacht, wordt onderzocht. By Kethel en Spaland is een man voorover in het water gevallen, terwijl hij stond te baggeren. De burgemeester der gemeente, die in den trein zat, zag het ongeval, en haastte zich, zoo gauw de trein stil hield, met een veldwachter naar de plaats des onheils. Men kon slechts het lijk uit het water halen. De verlichting van de groote winkelramen in den winkel van de firma De Gruyter aan de Kapplsbrug te 's-Gravenhage trok eergisteravond do algpmeeue aandacht. Het acetyleengas naar het stelsel-Pictet brandde er als proef. Naar de uitkomst te oor- doelen, mag deze proef volkomen geslaagd heeten. Ofschoon de aanleg zeer eenvoudig was, gutta- percha-buizen voeren het gas uit een kelder aart naar de winkelkast, brandde het licht met een kalmte, gestadigheid en helderheid, die hoogst aan genaam aandeed, terwijl bloemen en voorwerpen hunne natuurlijke kleur behouden. De firma de Gruyter is voornemens in al ba^e magazijnen dit licht aan te brengen, omdat het ie sterkte bet gasgloeilicht en electrisch licht overtreft en volgens de berekeningen goedkoop^r is. De stalen cylinders, die het samengeperste gas bevatten, wor den hoogst gemakkelyk aan de leiding gekoppeld en zullen worden geleverd door de fabriek, daartoe te Amsterdam op te richten. Door de groote ad verten tiën van de Duitsche confectiemagazijnen te Emmerik in de Hollandsche bladen, die in onze grensplaatsen gelezen worden, worden op Zon- en feestdagen vele landbouwers en arbeiders uit ons land aangelokt om zich naar Emme rik te begeven teneinde daar hunne uitrusting te koopen, in de meening dat de goederen daar goed- kooper zijn dan in Nederland. Met een oud pak trekt men de Duitsche grenzen over en komt met een geheel nieuw >8pul" in zyn woonplaats terug. Inkomende rechten aan de Nederlandsche schatkist behoeven mede niet te worden betaald. De Hol landsche neringdoenden zyn over het succes van hunne Duitsche concurrenten alles behalve in hun schik. Afwisselende inspanning der krachten van li chaam en geest wordt tegenwoordig bijna algemeen als de ware methode by de opleiding van de jeugd beschouwd. Maar »Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, Straks komt een wjjzer, die 't wegredeneert." Dat doet hier een hooggeleerde specialiteit in zenuwziekten, prof. Eulenburg, te Berlijn. Hij schreef in die Gartenlaube een artikel over zenuwachtigheid en overlading op school," waarin hy de genoemde methode veroordeelt als »een bij leeken vergeeflijke, maar daarom niet minder verderflijke pbysiDlogische dwaling" en hij beroept zich daarbij op de nieuwste onderzoekingen, vooral die van den physioloog Mosso te Turin, welke dat ontwijfelbaar bewezen hebben. »Lichaamsoefming," zegt hy, »is in geenerlei opzicht te beschouwen als een doelmatige voorbe reiding tot geestesinspanning, nog minder als een gcede verpoozing tusschen de uren vau geestesar beid. Zij doet veeleer, na inspanning van len g«pst, de vermoeidheid nog toenemen door de inspanning van de spieren, na die der hersenen. »Aan den anderen kant zyn ook de spieren na de inspanning van den geest minder goed tot werken in staat, zoodat de li haamsoefeningen onder die omstandigheden niet zoo goed als anders gaan. Het is daarom zeer verkeerd om (zooals ik in een leerplan vond) een uur voor gymnastiek te bestemmen aan bet eind van een leertyd van 6 uren; maar weinig minder veikeerd is het, de leer uren te beginnen met ee* uur gymnastiek of de tusschenpoozen aan te vullen met springen, spies- werpen en dergelijken. Ontspanning, dat is een behartigenswaardig, on langs door Kraopelin opnieuw aangetoond, pbysio- logisch feit, wordt bij vermoeidheid van den geest niet gevonden in lichaamsinspanning, maar door rust en het opnemen van voedsel. »Het is daarom een der eerste en voornaamste eischen der schoolbygiëne (maar zij komt daardoor weder in stryd met de bij ons gebruikelijke leerplan nen) dat moD tot behoud van de werkkracht en ge zondheid der jonge lieden, hun in ruime mate gelegen heid geelt tot bevredigen van de aan hun leeftijd eigen behoefte aan slaap en voeding." (N. v. d. D.) Kolonel en mevrouw Oliphant van het Leger des Heils zullen Maandag 13 Aptil den eersten steen leggen van het nieuwe gebouw op de Groote Ba- telaar te Amsterdam. Vele soldaten en vrienden uit do omliggende steden en dorpen worden verwacht by dezen dienst tegenwoordig te zullen zijn. Zooals bekend is, werd in het laatst van het vorige jaar, op bevel van keizer Nicolaas II van Rusland, aangevangen met eenige werkon tot be scherming van het Czaar Peterhuisje te Zaandam tegen weer en wind, zoowel als tegen brandgevaar. Deze werken zyn thans gereed, zoodat het huisje spoedig weder voor bezoekers zal worden opengesteld. Mevr. Audiffret te Parijs heett 800,000 fis. beschikbaar gesteld als prijs voor hem, die een af doend middel tegen long-tuberculose vindt. De tot dan loopende renten van hot kapitaal krijgt de ont dekker ook. In het Hotel Belvedère te Rome heeft dr. Gal vao op een allerdroevigste wjjze zyn vrouw en vijfjarig zoontje verloren. Bij 't opitygen met de lift sprong het jongske uit het kamertje toen zich de deur der le verdieping opende, maar de lift naar do 2e steeg. Hij viel te pletter. De arme moeder trachtte hem ie grijpen en stak het hoofd zoover vooruit, dat het tegen don wand dor 2e verdieping verbrijzeld werd. Een reis om de wereld per rijwiel, in vier jaren, heeft de heer Albert Fleck, uit Êinbeck onder- Domen. Hij gart van Duitschland naar Frank rijk Parijs dan naar Madrid, Lissabon, en dan naar Amerika, dat Lij geheel doortrekt, vervolgens naar Zuid-Afrika, Zuid-Azië, Australië, Japan, China, terug door Rusland en Scandinavië. Op het congres feministe" te Parjjs is uit ons land ook mej. E. Haightcn aanwezig. Mme. Pognon, presidente van de Fransche Ligue voor het recht der vrouw, bijgestaan door mme. Martin van het Journal des Femmes en mme. Van Kol leidden de eerste zitting. De zitting begon met een standjemme. Ronzade verzette zicb tegen de benoeming van mme. Pognon tot presidente, omdat deze een familie-hotel houdt, en toen men haar verweet tweedracht te zaaien, riep zij»Bdleedig mij niet, mijn rann is hier en hij is lid van den Raad". Men lachte natuurlijk en zong »Le mari, le mari", op de wijs dor «Lampions". Ten slotte werd mine. Pognon toch gekozen. Een nieuw en merkwaardig rrcord is Zater dag 11. te Glasgow gemaakt, waar de ontvangsten by een voetbal-match tot niet minder dan 3640 pond sterling zijn gestegen. Dit wil zeggen, dat meer dan 72000 menschen opgekomen zijn om 11 Schottenen 11 Engelschen met elkaar op het voetbalveld te zien kampen. Zooals bekend is, houdt de stad Bern er een berenkuil met twee beren op na, ter oere van hot stadswapen. Dinsdagochtend zagen voorbijgangers in den kuil een vreeseljjk toegetakeld menschelijk lijk, dat door de beide roofdieren verscheurd werd. Men trachtte de beren met bossen brandend stroo van liuu prooi te verjagen, maar dat baatte niet de dieren zetten hun vreeseljjk werk voort. De verscheurde is een gewezen werktuigmaker uit de stad. Waarschijnlijk heeft de man zich met opzet in den kuil laten vallen. Sedert 1865, toen een Engelschman verscheurd werd, hadden de beren geen slachtoffer gemaakt. De grootste man der wereld heeft zich zoo verhaalt de Weenar Neue Freie Presse verleden week in haar redactie-bureau vertoond een Ameri kaan, Louis Wilkins uit St. Paul in Minnesota, die 245 centimeter lang is en breed naar evenredig heid. Zoo heeft b. v. de ring, dien hij aan den ring vinger zijner linkerhand draagt, binnenwerks" een diameter nog grooter dan die van een Oostenryksche gulden. De heer Wilkins Iaat zich niet voor geld zien, maar doorreist Europa «voor zijn genoegen", welk genoagen niet weinig verhoogd wordt door de ver bazing van allen, die hem ontmoeten. Na een zomertemperatuur in de Alpen, die acht dagfn aangehouden heeft, woeden sedert eenige dagen in Opper-St.iermarken hevige sneeuwstormen. Ook op den Karst tot Adria is in de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen. Dinsdagnacht is een vreeselijke brand uitge broken te Jette-Saint-Pierra, by Brussel in het café »A la Cour de Flandre", van Geyssens. In een oog wenk stond het gansche huis in lichte laaie. Eens klaps ontdekte men op het dak van het brandende gebouw een knaapje van twaalf jaren, dat om hnlp riep. Men slaagde er in het knaapje te redden de overige leden van het gezin zyn echter in de vlammen omgekomen. Toen men tegen vier uren den brand meester was, ging mm onder de puinhoopen naar de slachtoffers zoeken. En op de eerste ver dieping, onder het neergestorte plafond vond men vijt geheel verkoolde lijkenvan den vader, zyn vrouw, het I4-jarige dochtertje, het 11-jarige zoontje Pierre, benevens een zes-jarig meisje, datia dit gezin werd groot gebracht. De kleine Pierre werd het slachtoffer van zijn pogingen om zyn broertje Jean te redden. Het geredde knaapje vertelde later: >Eens- klaps stikte ik byna door don ïookenmijn broertje reikte my de ladder toe, zoodat ik op het dak kon klimmen." Den vorigen avond was op de bovenzaal verga dering gehouden van de vereeniging »De Vrede." De laatste bezoekers waren om 1 uur vertrokken een uur later brak de brand uit. Naast het huis was een timmermanswerkplaats en mrn vermoedt dat een achteloos weggeworpen lucifer of brandend eindje sigaar in de krullen is terecht gekomen en de ramp heeft veroorzaakt. Binnenkort zal in Rusland het metrieke stelsel worden ingevoerd, en wel in verband met de wet op de hypothecaire inschrijvingen, welke een ka dastrale opneming noodig maakt. Kanongebulder heeft Maandag den aanvang der Olympische spelen te Athene aangekondigd, 's Middags volgde een Te Deum in de kathedraal, bijgewoond door de koninklijke familie en ook door den met prinses Marie verloofden grootvorst George. Te 3 uren ontving de kroonprins de leden van het vorstelijk huis in het Station, dat zeer bewon derd werd. Een groot koor, geaccompagneerd door een orkest van 200 man, opende de feesten met koraalgezang. Topn begonnen de spelen. In het hardloopen over 100 M. wonnen Amerikanenop 800 M. was de Australiër Flack de baas, een Franechman tweede. De Amerikaan Garret won het disens-werpen de Griek Paraskevopoulos was tweede. De wedloopen op 400 M. werden eveneens door Amerikanen ge wonnen. Ruim 80.000 personen woonden de wedstrijden bij. Dinsdag waren er omsfreeks 50.000 aanwezig. Woensdag 8 April begon een schietwedstrijd met geweer en pistool, welke verscheidene dagen zal duren. De baan werd geopend door koningin Olga, die het eerste schot lostte. In den namiddag werd te Pbaléron een 100 kilo meter wielerwedstrijd gehouden, in tegenwoordig heid van den koning en den koning van Servië. De winner was C. Flameng van de Association Véloeipédique de Paris", die den afstand iu 3 uur 8 min 19 sec. aflegde. Daarna weid met den lawntennis-wedstrijd begonnen. Volgens een blad van Calcutta hetft zicb daar een zilfde geval voorgedaan als onlangs in de Lon- densche diergaarde. Een meneer John Smith, van Borneo, had twee pythons, die vreedzaam in éen hok leefden. Een goeden dog werd de vrede gestoord en de eene slang slokte de andere op. Deze laatste echter beet een gat in de zijde van haar verslinder en kwam zoo weer te voorschijn. De eerste betaalde haar gulzigheid mot den dood. Het verhaal wordt niet waarschijnlijker door de bijvoeging, dat er van de öoode slang niets dan de huid overbleef, zoodat wy moeten a innemen, dat de opgeslokte slang van binnen eerst rustig aan het grasduinen is geweest. De algemeene raad van het Seine-departement heeft een nieuw reglement voor het weezengesticht van Cempuis vastgesteld. Het voorstel van een der leden, om, evenals de schoolwet voorschrijft, jongens en meisjes in het gesticht van elkander te scheiden, werd met 58 tegen 12 stemmen verworpen. Een artikel bepaalt, dat het personeel uitsluitend uit leeken moet bestaan en dat onzijdigheid op gods dienstig gebied strikt moet worden gehandhaafd bij het onder wijs en de geheele opvoeding. Een voorstel om aan de voogden het recht te geven voor hunne kosten de kinderen buiten het gesticht godsdienst onderwijs te laten geven, werd met 49 tegen 29 stemmen verworpen. De toelage aan den heer Robin (den ontslagen directeur) toegekend ten bedrage van 4000 frs. 'sjaars en tot wederopzeggens toe, werd gehandhaafd. De moordenaar van Whitechapel heet Seaman en heeft reeds langdurige gevangenis op zijn kerf stok, ondergaan wegens diefstal en poging tot moord. Nadat zijn indentiteit was vastgesteld, heeft hy bekend. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 8 April Het landdrostgerecht heeft heden alle leden van het hervormingscomilé onder beschuldiging van hoog verraad naar de eerste rechtszitting van het hoog gerechtshof verwezen. De landdrost behoudt zich de beslissing over de borgtochten voor. De geheele noordelijke berghelling op ander half uur afstand van Meran stond eergisteren in vlammen. Verscheiden boerenhofsteden in de Scharte zyn verbrand. Meran zelf liep geen gevaar. Een dame te New-York heeft daar een terrein gekocht met het doel er een hondenkerkhof te stich ten. «Ik behoor tot hen", zeide de dame tot een journalist, «die meenen dat de honden een ziel heb ben. Indien sommige honden, die ik gehad heb, niet in den hemel komen na hun dood, dan is het omdat de ware deugd en de ware verdiensten niet worden beloond. Ik ken vele honden, die oneindig meer waard zyn dan 90 pet. van de mannen en vrouwen in onze maatschappij. Ik houd dus van honden en, zoowel daarom als om een bezigheid te hebben, heb ik deze zaak ondernomen. Ze scbynt thans misschien nog wat excentriek, maar ik ben overtuigd dat er in de toekomst een tijd zal komen, waarin er overal voor de honden kerkhoven zullen zyn, evengoed als thans reeds voor de menschen." De New-York Herald heeft ondertusschen reeds een plaat gepubliceerd, waarop men mama's en kin dermeisjes ziet wandelen met de zuigelingen, in een mooi park, maar met grafpalen of kleine standbeel den voor honden. Laatste en telegraphische berichten. Akte-examens lager onderwijs in Zeeland. 9 April. Geëxamineerd 6 vr. cand. Geslaagd 4, nl. de dames: J. C. Ahrensmann te Vlissingen, J. 0. van As en B. A. van Luyk van d9 R. N. L. te Tolen en G. A. Giljam van de R. N. L. te Mid delburg.

Goessche Courant | 1896 | | pagina 2