1896 N°. 26. Zaterdag 29 Februari. 83sle jaargang. "V" O Gr E3 X-». Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Frys per kwartaal, zoo binn6ir als buiten (loos, f 1,75. Afzonderlijke nommerr, 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad verteriten voor dit blad aangenomen bp de koeren Nijgh TXn Bitmap te Rotterdam ar vorder bjj alle Boekverkoopera e» Brievengaar den?, Do pvys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 c Bj« directe opgaaf van driemaal plaatsing deiv.ellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, biiw*<|jka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dank Dstuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen v& en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Iasesi$9.tt£ wan »öv<ö8rffcenti«5n veea* 3 «ren ©gp «Scn dajs Acev uitgave. Gemengde Berichten, Woensdagmorgen omstreeks half vijf, braken de vlammen uit in een speelgoedmagazijn te Zeist. Het perceel was 's nachts onbewoond, dus het vuur had reeds veel verwoesting aangericht vóór de brand weer ter hulpe kwam. Zij spande zich in, maar het mocht haar niet gelukken do vlammen te be dwingen. Integendeel, ook het aangrenzende perceel werd aangetast, en welke moeite men zich ook gaf, men kon niet verhinderen dat. ook dit in de vlammen opging. Met onverminderde kracht woedde hot vuur voort, zoodat ook de aangrenzende smederij werd aangetast en de bewoners van dit huis in allerijl moesten redden wat te redden was. Men begrijpt, wolk een ontsteltenis hot anders zoo stille Zeist vorvulde. Omstreeks negen uur was men den brand meester. Te Bannekora is bij het leggen van pannen op het dak de villa »Mariöuhof" een ladder van 33 sporten, waarop zich 7 personen bevonden, omge slagen. Hij, die boven aan de ladder stond, brak zijn linkerarm en een ander zijn rechterschouder. De anderen kwamen met geringe kwetsuren vrij, zoodat het ongeluk betrekkelijk gunstig is afgeloopen. Zaterdag jl. is door een arbeider in een stoomfabriek te Loenen a/d Vecht in een hoop reeds uitgezochte snippers of oud papier, gevonden @?n pakje duidelijk door een kantoorschaar beschadigde muntbiljetten ten bedrage van f 750 (zevenhonderd vijftig gulden). Zij zijn enkel van de hoeken beroofd, de nommers, het watermerk enz. alles is ongeschonden. Sommige zijn van stempel aan de achterzijde voorzien. De fabrikant vraagt in het belang van den armen werkman om inlichting, teneinde zoo mogelijk de som uitbetaald te krijgen, want volgens een regel van de fabriek is de vondst voor den vinder. Arnh. Ct) De zeemeeuwen trekken bij deze felle koude weder stadwaarts, om aan grachten en pleinen haar aas op te duiken. Vóór eon perceel aan de Heeren gracht. te Amsterdam had een botboertje zijn kar met spiering een oogenblik onbeheerd laten staan, 't Boertje was in-koud, zijn wangen en handen wa ren blauwrood, hst stompje pijp dreigde van zijn beverige lippen te glijden gean wonder dat het hart van de keukenmeid der bewuste woning door medelijden getroffen werd en zij het boertje binnen noodigie, om eventjes een bakkie" dampende koffie naar binnen te slaan. Nou, zoo'n »voerinMe" leek het boertje, en met wellust slurpte hij het ver warmende vocht>Nou, nogmaals dank hoor, hoe hiet"Verder kwam hij nietmet ga penden mond en ontsteltenis in het oog zag hij, hoe een zwerm meeuwen krijschend zjjn laatste spie ringen in triomf inodevoerden En dat nog wel onder de oogen der politie!... Wat heb je nou aan zoo'n politie, hè, die niet eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan {Tijd.) Het bericht, dat in het stationsgebouw te 's-Hertogenbosch een kaart van Nederland wordt aangebracht uit tegeltjes vervaardigd, kan het H.blad beslist tegenspreken. Een zekere Wolf, bierhuishouder, dia door het Amsterdamsch gerechtshof wegens het verkoopen van valsche sleutels veroordeeld werd tot eene ge vangenisstraf van 4 jaren, is uit de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam ontsnapt. De gevangene slaagde in de jjzeren staven van het tralievenster te verbreken, en liet zich daarna door middel van zijn beddelaken, dat hij in reepen had gescheurd, uit dat voaster neder op het dak van het gebouw der kantongerechten, vanwaar hij verder zijn weg wist te vinden. Het is bekend, dat hij Woensdagavond ongeveer te 11 uur in zjjne woning in de St-Ann a-straat is geweester is dus alle kans, dat hij de gelegen heid heeft gehad zich reeds zóó ver uit d9 voeten te maken, dat de politie, die thans druk in de weer is, veel moeite zal hebben hem te achterhalen. Aan et U. D. wordt uit Amersfoort gemeld »Een Ttentie in een hier verschijnend blad, luidende: <ggr 1es heils Openbare verkooping op Vrjjdag 21 '\,br. van drie kinderen, 1 jongen on 2 meisjes. Aanvang 8 uur, deuren open 7 uur. Toe gang 10 cents," had ten gevolge dat het lokaal van het leger alhier Vrij dagavond met ruim 200 nieuws gierigen was gevuld. Na gebed en gezang nam de verkooping een aan vang. De leider der vergadering deelde de condition mede, en daaronder was deze, dat niet in de eerste plaats zou worden gelet op de hoegrootheid van de geboden som, maar op de omgeving waarin de kin deren zjurlen komen en op den aard der opvoeding die zij zouden erlangen. De kinderen werden daarna »tor tafel gebracht." Eenige oogenblikken na de mededesling der veilconditiën, stond iemand uit het publiek op, en bood voor de drie kinderen f 25, j welk bod hij later tot f 30 verhoogde. Daarna kwam j ©en tweede bod en wel de bereidverklaring om de kinderen tot zich te nemen, den jongen naar de H. B. S. te doen gaan en de meisjes naar een kost school, en eerstgenoemde daarna op een plantage waar hij schatrijk zou worden. Een derde bod kwam van iemand, die den kinderen een burgelijke opleiding wilde geven en ter school, ter kerk en naar het leger zou doen gaan, terwijl ten slotte een vierde bod gedaan werd door oen vrouwelijke kapitein van het Leger, die de kinderen tot zich wilde nemen om ze op te leiden in het geloof aan haren Heer eu Heiland, en ze brengen zou aan den voet van het kruis op Golgotha. Dit bod werd het meest aanneembare geacht en de kinderen werden haar toegewezen. Toen de zaak zoo'n verloop kreeg, be greep de menigte, dat men haar bij den neus had gehad, maar to h amuseerde men zich kostelijk, en de bijeenkomst liep ordelijk af." Waarmede of waarover men zich nu v heeft geamuseerd" is ons nog niet duidelijk. Een eigenaardig experiment is in het Royal Aquarium te Londen ten einde gebracht. Een man, die dertig dagen galaden in een bypnotischen slaap was gebracht, werd in tegenwoordigheid esner groote menigte wakker gemaakt. De man had verscheidene ponden in gewicht verloren zijn baard was blijven grosi»n. Hij verklaarde dat hij in het geheel niet had gedroomd, doch zich ontzettend hongerig ge voeld had. Volgens een telegram uit Johannesburg, werd gisteren onder de puinhoopen der door de dynamiet- explosie vernielde wijk Vredenburg nog een slacht offer der ramp gevonden. Da man, een Kaffer, leefde nog, en hoewel hjj vijf dagen onder het puin had gelegen, was hij na eenige uren weder geheel van den schrik en de geleden ontberingen bekomen. Het Engelsche weekblad Lloyd News heeft thans een oplaag van meer dan een millioen, een cijfer, dat nog door geen enkel blad in de wereld bereikt is. Hot nummer van 16 F-bruari van be doeld blad werd iu 1.004.336 exemplaren verkocht. Omtrent de dynamiet ontploffing te Arendonk meldt men nader aan de Tel. Jl. Zaterdag omstreeks acht uur 's avonds hoeft weder eene ontploffiag in de dyaamiet-fabriek te Aren donk plaats gehad. De schok is ook ditmaal zeer hovig geweest. Op meer dan een half uur afstaads werden vel9 ruiten verbrijzeld en deuren en vensters opengeworpen. Tot in Antwerpen heeft men den slag gevoeld; dienzelfden avond dan ook kwamen van verschil lende plaatsen uit België, waaronder van Antwerpen en Austruweel telegrafische berichten om inlichtin gen in Arendonk aaD. Dat da schok zich nu voor namelijk ten westen der fabriek heeft doen gevoelen, moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan den feilen oostenwind. Geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren, doch was de ontploffing een minuut vroeger voor gevallen, dan hadden waarschijnlijk drie mannen het Won er bij verloren. E m werkman der fabriek namelijk, die als wach ter dienst deed, maakte zich bezorgd over de vreemde werking van het preparaat en ging den directeur der fabriek waarschuwen, die zich daarop met den onderdirecteur on genoemden werkman naar het gebouw begaf. Allen zagen nu wel, dat de ontplof fing nabij was; de onderdirecteur echter wilde nog maatregelen nemen, om ze te voorkomen, doch werd daarvan teruggehouden door den wachter, die het ergste duchtte. Zij haastten zich uit net gebouw en nauwelijks waren zij buiten den wal, of een ge weldige slag wierp hen tegen den grond en bedekte hen met zand en puin. Gelukkig zijn allen er zonder lichameljjk letsel afgekomen. De »lavage", waarin de ontploffing plaats had, is totaal verdwenen en het materiëel van het laboratorium in de nabijheid is gedeeltelijk vernield of beschadigd. Het terrein gelijkt een ruïae. Drie werkplaatsen liggen in puin, de glasruiten van de woning van den directeur zijn verbrijzeld en overal liggen stee- nen en dakpannen van belendende gebouwen afge- slinderd. Hierbij kan nog vermeld worden, dat ia verschil lende plaatsen van Noord-Brabant tengevolge dezer j ontploffingen meer of milder hevige schokken en luchttrillingen werden waargenomen, dia velen een lichte aardbeving deden vermoeden. Uit bijna geheel Europa koinon berichten om trent het plotseling intreden eener stroDge winter koude. Te Marseille is het hevig beginnen te sneeuwen de geheele stad is met een dikke laag bedekt, die het verkeer voor voetgangers en rijtuigen zeer be moeilijkt. De thermometer daalde plotseling 13 graden. Ook te Aix-les-Bains en Chambéry is in ruime mate sneeuw gevallen, terwijl te Nlooes oen hevige storm uit het noorden heeft gewoed. Het vri-st er zóo sterk, als het er den geheelen winter nog niet gevroren heeft. Te Aubenas hetzelfde verschijnsel. De pompen zjjn bevroren en de ontluikende natuur heett een govoriigen knak gekregen, daar de ther mometer op sommige plaatsen tot 5° daa'de. De amandeloogst is als verloren te beschouwen. Ook in Duitpchland regeert de winter weder met ijzeren hand. Volgens een telegram uit Trier is de Moezelarm bij Zurlaubsn dichtgevroren en uit Kreuz- nach wordt gemeld, dat de Nahe van den corsproug tot den mond vastzit. Op den Rijn bij Mainz is de ijsgang sterk toegenomen. Italië kan er zich ook op beroamen, met den winter kennis gemaakt te hebben. Volgens eau tele gram uit Milaan heerscht reeds sedert eenige dagen in Oppor- eu Middsl-Italië strenge koude en sneeuwt het overal onafgebroken, zjodat talrijke ve bindingen zijn afgesneden. De soldaten van Jameson latm zich in Londen vrijelijk bewonderen. Zij loope nog rond in hun grijs uniform mat da rijlaarzen en don flambard, en de Londonaars nemen hen graag mee naar een bar, waar op dr. Jim een glas gedronken wordt. Een blad gewaagt van al de beschonken helden van Austin, die men door de straten van Londen zag wandelen. De mtmschon moesten de volksgunst niet zoo verspelen, zegt het blad verdermen mocht zich eens gaan herinneren, dat Int meest deugnieten zijn, die ginds de troepen dor Chartered Company gaan vormen. Deze soldaten toonen zich aldoor vol bewondering voor dr. James <n. Z:j zullen nooit iets tegen hstu getuigen, zeggen zij. Maar intus- schen is de politie al in het bezit van een 300 ge schreven en getoekende verklaringen van deze mannen, hun aan boord afgenomen door een politieambtenaar, die te Madera op het schip kwam. Die getuige nissen kunnen Jameson en zijn offineren veel kwaad doen. Dr. Jameson en zijne officierm schijnen ontevre den te zijn over de behandeling, die zij ondervonden hebben, nadat zij het Transvaalsch grondgebied hadden verlaten. Liever in handen van president Kruger dan in die van den gouverneur van Natal, zou Jameson gezegd hebben. Aan boord van de Victoria word hun de tweede klas kajuit toegewezen eu kregen zij huttea in dat gedeelte van het schip. Ook waren zij in aanraking met soldatengazinnen. Eten en drinken hadden zy met. de officieren gemeen. De bevelen tot die behandeling sehjjnea van Bir Hercules Robinson te zijn uitgegaan. Op een tele gram aan Chamberlain, nog uit Durban verzonden, was no:? geen antwoord ontvangen, toen de Victoria uitzeilde. Te Zanzibar was er antwoord en van toen af werd de behandeling beter. Zij mochten toen gebruik maken van de rookkamer der officieren, en hadden mier vrjjheid. Alleen mochten zij niet met de officieren aan tafel eten. Opgravingen ten zuiden van Sabastopol hebban geleid tot de ontdekking van da stad Ohersonesus, wel te onderscheiden van ©en geljjkoamigo stad aan de Dnieper. Verschillende straten en de voornaamste gebluwen zijn blootgelegd, en de rnï.ies van niet minder dan dertig kerken uit don Byzantynschen tijd bewyz9n do belangrijkheid van deze verdwenen plaats. De stad is gebouwd op de overblijfsels van een nog oudere stad, en zoowel Byzantynsche als Grieksch-Scythische oudheden worden dagelijks ga- vonden. Dr. Kosciusko, onder wiens leiding de opgravingen geschieden, heeft in allerijl een voorloopig museum gebouwd, waaruit dan later het merkwaardigste naar de Hermitage te St. Petersburg of naar het Histo risch Museum te Moskou overgebracht zal worden. Omtrent den brand te Gent wordt nader mede gedeeld Het oudste huis van Gent, het »Koornstapelhuis", gelegen aan de Qnai aux herbes op korten afstand van het prachtige Maison des bateliers, werd een prooi der vlammen. Des nachts omstreeks Is/* uur bemerkte de nachtwaker der wijk een hevigen gloed. De eerste en tweede verdieping van het oude gebouw dienen tot fouragemagazijD, de benedenverdieping, die in tweeën verdeeld is, wordt bewoond door een koopman in fruit en een herbergier. De fruitkoopman werd onmiddellyk gewekt en verliet het gebouw in allerijl, doch de bewoners der herberg konden slechts met moeite, dank zij der tegenwoordigheid van geest van den waker, gered worden. In eenige oogenblikken stond het ge bouw, waarin voor f1000 hooi en stroo geborgen was, in lichterlaaie en de brandweer kon slechts ds naburige, eveneens zeer oude, panden in bescherming nemen. Bij dit work viel e^n spuitgast van een der belendende daken, zoodat hij met ernstige kneuzingen naar het hospitaal moest worden gebracht. Van het oude pand bleef niets over dan de voorgevel en de twse uitgebrande localiteiten gelijkvloers. Dinsdag morgen woelde het vuur nog steeds voort en een massa nieuwsgierigen verdrong zich op de plaats des ouheils. De oude korenstapelplaats is waarschijn lijk het oudste gebouw van België. Zooals men weet, bezat. Gent een soort monopolie voor het graan uit geheel Vlaanderen, evenals Brugge de stapelplaats van wol was. Aan het eind der 11e eeuw werd het koornstapelhuis gebouwd en uit een historisch-archi- tectonisch oogpunt was het een der belangrijkste bezienswaardigheden van België. De volgende gruwelijke gezchiedenis wordt aan de Engelsche bladen gemeld In een verlaten steenkolenmijn in West-Virginia zouden vier geraamten zijn ontdekt, in de nabijheid waarvan een briefje is geronde in een flesch be waard. Daarop stonden slechts enkele regels, die echter een verschrikkelijk drama aan h9t licht heb ben gebracht. Het briefje luidde, aldus»2 Nov. 1863. De mijn is ingestort, en wij zijn gevangen. Gean water, geen voedsel. Acht dagen zijn wij bior reeds opgesloten. 4 Nov. Erving en Akelson heb ben Ayres gedood en zjjn ljjk verscheurd. 6 Nov. Erving heeft Akelson gedood, kjj danste als een gek in het ronde. 7 Nov. Ik heb Erving gedood omdat hjj mij wilde vermoorden en sluit dit ver haal in een ftesch." De werkstaking in het c infectie vak te Berlijn is nu werkelijk geëindigd, zoowel tengevolge van de onderlinge verdeeldheid der werkstakers als van de algeheel© ontstentenis eener weerstandskas. Reeds nu hebben de werkstakers 700,000 mark schade geleden. Ook de werkstaking der timmerlieden loopt ten einde, maar daar hebben de patroons bjjna alle eischeu hunner werklieden ingewilligd. Nu weer is eene werkstaking uitgebroken onder do slotenmakers en smeden, en onder het personeel der groote pianofabriek van Bechsteiu Volgens een telegram uit Baltimore ontstond aldaar door een onbekende oorzaak brand in de woning van een zekeren heer Armiger. Dovlamuen grepen zóó verbazend snel om zich heen, dat de bewoners van het pand geen gelegen beid raeu' hadden, het te verlaten. De heer Arnaiger en zeven andere personen, tot zijn gezin en zijn dienstboden- personeel behoorende, kwamen in de vlammen om. Bij de pogingen tot redding der ongelukkigen, be kwamen zes personen ernstige brandwonden. Deze ramp heeft te Baltimore een levendige emotie ver oorzaakt. Bij de jongste stormen op de Zwarte Zee zijn drie Russische ea vier vreemde steemsehepan, be nevens achttien zeilschepen vergaan. Meer dan hon derd personen hebben daarbij het leven verloren. Te Adelaide, Australië, heeft een orkaan groote verwoesting aangericht. Een kerktoren stortte in, de tramrijtuigen werden op diverse lijnen van de rails geslingerd, ontelbare daken woeien af, vela personen zjjn gekwetst. Tot driemalen toe heeft de genie te vergeefs getracht het kasteel van Tervuren (België) door middel van dynamiet te vernielen. De oude muren verzetten er zich hardnekkig tegen, en schijnen ste viger dan onze oude vestiugmuren tanzjj het dynamiet daar minder doeltreffend werdt aangewend dan indertijd in ons land. De Figaro weet te vertellen dat Keizer Wil lem, wiens linkerarm, zooals men weet, niet vol doende ontwikkeld is, dat lichaamsdeel met behalp van X stralen heeft laten photografeeren en dat die proef uitmuntend geslaagd is. De beenderen vaa

Goessche Courant | 1896 | | pagina bijlage 1