BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1896. No. 20 GOES, 14 Februari 1896 Onze raadgeving om niet te veel waarde te willen hechten aan de af brekende critiek der meeste Hollandsche bladen, maar zelf te willen komen oordeelen over Btuk en spel beide, heeft gelukkig hare uitwerking niet gemist, want de zaal van >do Prins van Oranje" was, vooral op den eersten rang, goed bezet, toen gisteravond het tooneelgezelschap van den heer C h r i a p ij n Filippi's tooneolstuk »de Lijdensweg" gaf. Eu we twijfelen niet of het oor deel van hen, die de voorstelling bijwoonden, zal ge heel anders luiden dan dat der genoemde bladen. Want het moet getuigd worden, dat de opvoering van gisteravond een der beste, zoo niet de beste, is, die we van dit gezelschap gezien hebben, en het heeft hier toch reeds veel goeds te zien gegeven. »De Lijdensweg" is e9n drama, want behalve een enkele snaaksche opmerking v.an >oom Hein- rich," die nog niet eens snaaksch bedoeld wordt, bevat het stuk uitsluitend hoogst dramatische too- noelen. Het thema van den onschuldig veroor deelde is allesbehalve nieuwde zwakheid der liefdevolle moeder, die er haar toebrengt de mis daad van haar zoon, waarvan zij kennis draagt, te verzwijgen en het toe te laten, dat een trouw ambtenaar onschuldig wordt veroordeeld en eenige jaren in de gevangenis doorbrengtdiens terugkeer in de maatschappij om nog slechts te leven voor zjjne wraak, die hij echter weder wil laten varen tsrwille van het geluk van zijn kind, dat alles is reeds tallooze malen te zien gegeven, maar de schrij ver van »een Lijdensweg" is erin geslaagd het toch weder in een nieuwen vorm te gietaD, de geschie denis meer te doen plaatshebben, zooals deze ver moedelijk in de werkelijkheid zou gebeuren, vrij van die eigenaardige, op effect berekende tafereelen, die den spelers wel een succes, maar niat het door den waren kunstenaar het meest begeerde succes, doen verwerven. Niettemin bevat het stuk zeer pakkende toonoelen en de leden van het gezelschap-Chrispgu hebben niet verzuimd die te gebruiken om hunne talenten ten toon te spreidenmen denke slechts aan de scène tusschen den onschuldig veroordeelde en de moeder in het tweede bedrijf, als de laatste belijdt, dat zij de misdaad haars zoons kent, doch dit heeft verzwegen om dezen te redden. Dit tooneel tusschen den heer Van Kuijk en mevrouw Kley was wel een der beste uit het geheele stuk. Maar ook de overige acteurs en actrices hebben weder zeer verdienstelijk en goed verzorgd spel geleverd, niet het minst de heeren Ghrispijn senior en junior de eerste als de advocaat, die de onschuld van den veroor deelde wil aan het licht gebracht zien, ook zelfs als hg weet, dat zgn broeder de schuldige en zijne moeder door haar stilzwijgen diens medeplichtige is; de andere als de berouwhebbende zood, de zwer ver, de deugniet, die in hoofdzaak het slachtoffer is eener verkeerde opvoeding. Deze kleine rol werd door den heer Chrispijn Jr. met groot talent en zonder overdrjjving gespeeld. Het nastukje »Onder ons" van Marcellus Emants heeft tot heel wat geschrijf aanleiding gegeven. Of de vertolkers van gisteravond bij de opvoering de opvatting weergeven van den schrijver, kunnen wij niet baoordeelen. Dat het blijspelletje goed en vlug werd afgespeeld zei wel niemand tegensprekendat het aanleiding gaf om het publiek in eene opge wekte stemming huiswaarts te doen keeren, is zeker; maar overigens is de inhoud wel wat heel sober en ichgnt het ons weinig belangrijk toe. Tot slot een woord van erkentelijkheid voor de vlugge wjjze, waarop het eerste stuk werd afgespeeld, waardoor, zelfs met eene behoorlijke pauze, de voor stelling om kwart over tienen was geëindigd. Daar door was het gisteren in waarheid tot het einde toe een genotvolle avond. Gemengde Berichten. In westelijk Zuid-Bevelaud is men hier en daar druk bezig met het zaaien van paardoboonen achter den ploeg. De grond laat zich goed be werken. De weinige vorst heeft wel niet veel ten goede uitgeoefend op de humuslaag, doch de bodem is tamelijk droog, dank zij de geringe hoeveelheid regen, die in de laatste maanden gevallen is. Het zetten van boonen in kuilen zal eerst later aan de orde komen. Heiiikenszand. De vrachtrijder J. V. alhier, die een paar dagen geleden met paard en kar in de nabgheid van Souburg met den stoomtram in aanraking kwam, leed daardoor heel wat schade aan zgn voertuig, zoodat dit, beladen met varkens, niet verder voor da reis naar Vlissingen bruikbaar was. Het paard en de voerman bekwamen geen letsel. Door den hear van Zanten Jr., steenfabrikant te Leiderdorp, werdan sigarenpuntjes omgezet in rooktabak voor de varpleegden der Prins Hendrik stichting. Omtrent de bewerking die de puntjes ondergaan, deelt dr. Van der Hegge Zijnen in het Haagsche Dagbl. het volge ade mede De puntjes worden eerst door kokend water ge desinfecteerd, van kleefstof ontdaan, in een schom- maltoestel ontrold, met hjjdraulische kracht uitge perst, loBgeplozen, gedroogd in vierkante pakje", inhoudende een ons, verpakt en als zoodanig ver zonden. De pakjes worden van gebruikte couranten ge maakt op het deksel staat: »rook smakelijk vriend Op het voorschild het portret van Pr.ns Hendrik in admiraalsuniform, Op de vlakke achterzijde let op de kleintjes, want vele kleintjes maken een groote" »het is heerlyk na volbrachten arbeid en een be houden thu:sreis een veilige haven te vinden" >alie bands moeten eenmaal aan d->k komen; dat ge dan vaardig zjjt" 1 en op den bodem: »aan alles komt een eirdö". Ten einde puntjes te verkrijgen, beeft de heer Van Zanten een zak-guillotine vervaardigd, die later door de oudjes zeiven zal worden aangemaakt, waarop gestempeld Prins Hendrikstichting, Egmood a/z.", en op de keerzijde: »geeft ons de puntjes", en die j bij sigarenhandelaars verkrijgbaar zal worden gesteld. Wanneer men dus de moeite wil namen sigaren- puntjes te bewaren, kan men ze voor het goede doel opzenden aan den heer Van Zanten te Leider dorp of aan dr. Van der Hegge Zijnen in Den Haag. In het gebouw der Haagsche rechtbank werd Maandagnamiddag gedurende de zitting, in do go- tnigenkamer een sterke gaslucht waargenomen. Na onderzoek bleek, dat in de looden gasbuis, welke zich in een der hoeken van het lokaal bevindt, met een scherp werktuig een groote opening was ge maakt. De justitie heeft een onderzoek ingesteld onder de personen, die zich dien dag in de getui- genkamer bevonden, om den dader van deze hoogst gsvaarlyke handeling op te sporen. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld. het een en ander medegedeeld over den verkoop van een partij krenten, die, naar het oordeel van deskundi gen, nog te slecht waren om op den mesthoop te worden geworpen. Deze krenten, afkomstig van Cephalonia, werden van daar verscheept met het stoomschip Nellie, welk schip evenwel op de Theems zoodanig werd aangevaren, dat zijn lading met een ander stoom schip naar Rotterdam moest worden gebracht. Na dus meerendeels door het vieze Theemswater te zgn verontreinigd men zag er massa's die tot kleine knikkers waren opgezwollen kwamen de krenten te Rotterdam op een regenachtigen dag aan, tengevolge waarvan de kade, waaraan het stoom schip kwam te liggen, de Boompjes, dik bemodderd was. Z inder eenigen voorzorgsmaatregel warden de vaten, die en passant half leeg liepen, daarin neer gelegd, terwijl men later alles bij elkaar schepte met de modder op den koop toe. Daar de krenten in entrepot verkocht zijn, was de gezondheidscommissie machteloos, wijl dezo alleen kan optreden zoodra er van het in consumptie brengen sprake is, nog afgescheiden van de vraag, of zij tusschen beide komen wil. Men weet intusschen thans de oorzaak, wanneer men zich in den eersten tijd onpasselijk mocht ge voelen na het gebruik van krentenbroodjes. Van wege den gemeentelijken gezondheidsdienst is, naar h'i Nieuws meldt, bjj deze vsrkooping door den keurmeester nota gehouden van de plaats waar de krenten heengaan en zal er op worden gelet in welke winkels die later verkocht zullen worden, om daar dan een onderzoek naar de qualiteit in te stellen. Zij, die, afgaande op eene a vertentie, 4 K.G. kippenvoeder besteld hebben, ad f 1,65, bij A. de Becquevort te Woluwe St. Etienne in België, door het gebruik waarvan do kippen extra goed zouden gaan leggen, moeten dit, als zij er nog van over hebban, direct weggooien, daar het bestaat uitge malen rooden steen, gemalen krijt en zwarte peper. Voor de kippen is het dus de pest, zoo leest men in het L. v. Altena. Verscheidene personen, waaronder een paar denhandelaar uit Bonnétable en een zekeren heer Briquebat, een grondeigenaar, zaten eenigen tijd ge leden aan de table d' hote van het hotel du Poisson d' Or te Saint Calais. De paardenkooper, een man met een snor, trok deswege de opmerkzaamheid, zoodat al heel spoedig bet gesprek liep over snorren, baarden en wat tot dat genre behoort. De heer Briquebat maakte den paardenkooper een geestig compliment over zgn snor en vroeg hem plotseling Hoeveel moet ge voor uw snor hebban »Tien gulden," antwoordde de andere. Briquebat legde daarop met een ernstig gelaat vijf gulden op do tafel en zeide: »Ik neem de helft." Afgesproken," zei de paardonkooppr. De paarden handelaar nam de vijf gulden op, stelde ze aan de houdster ter hand en vertrok in de meening, met een droogkomiek te doen gehad te hebben. Maar bij had buiten Briquebat gerekend, die on middellijk een deurwaarder in den arm nam en dezen verzocht, een sommatie op te maken, teneinde den paardenhandelaar in rechten aan te spreken voor een schadevergoeding van f 250 wegens het voldoen aan een gesloten overeenkomst. Men meldt thans uit Mans, dat werkelijk een gerechtelijke vervolging tegen den paardenhandelaar is ingesteld. De Fransche minister van handel Mesureur heeft het voornemen om ter gelegenheid van de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 eene af zonderlijke serie van tentoonstellingsbrief kaarten uit fce geven, waarop verschillende episoden uit de Fransche geschiedenis zullen worden afgebeeld. Eene dergelijke serie zal 19 francs kosten, waardoor de staat 19 millioen francs van de verzamelaars denkt te ontvangen. Een jongentje te Gent, dat in het water gevallen was, werd op zonderlinge wijze gered. Ean andere jongen liet zich van de brug hangen met de voeten tot aan het water, om het knaapje de gelegenheid te geven zich aan hem vast te klampen. Aldus ge schiedde en de jongen kon toen met bohu'p van twee andere personen worden opgehescheo. Een jammerljjke moord is op het eiland Sicilië geple3gd. Voor eenige dagm begaf zich de inge ïieur Giammusso, als directeur aan 't k ofd der Lncia- zwaveiuayn nabjj Girgenti geplaatst, vergezeld van zgn bediende naar de groeve. In den namiddag ving een boer den h't van den ingenieur op, van den berijder vond bij gem spoor. Het d.er bracht bij naar de mijn, ea vernam daar, dat men den direc teur noch zijn bediende gezien had. Toen hij twee dagen later nog niet vei schenen was, seinde men naar de familie te Caltanisetta, hierop werden naspo ringen gedaan ea werden de lijken der beide man nen, met wonden o vei dekt, op den weg naar C&na- tezzo gevonden. Men zegt, dat Gianurso door het beruchte geheime genootschap der Mafia" ter dood veroordeeld was, omdat hij van zijn personeel stipte plicht» vervuil mg c-ischte. Hij was in da kracht des levens, 34 jaar, en zou dezer dagan fanweu. De ongelukkige bediende laat oen weduwe en drie kinderen na. Het was een dag na de viering van het vijf en twintigjarig bestaan van het Duitsohe Keizerrijk. Do studenten in Tubingen waren nog geheel onder den indruk 7an feesten en biertjes drinken, toen zij den volgenden dag op college waren. De doceorende professor voerde vóór de bekleede vensters in pikke donker het woord over magnesium licht en zgn in werking op gevoelige photografieplaten. Na lang doceeren volgde eindelijk eon practische proef en voor één oogenblik sloeg in de donkere kamer een helle lichtglans. Met een sarcastisch lachje toonde een uur later de professor de middelerwijl ontwik kelde fotografie, die een deel der studenten voor stelde, zooals zjj op hunne plaatsen in vreedzame sluimering zaten, met gesloten oogen en open mond. Zij hadden zich de pleizierige duisternis ten nutte gemaakt om het verzuimde van den laatsfen nacht in te halen, doch de moderne wetenschap had hon verraden Te Praag heeft een ontploffiag in een kar- doezenfabriek plaats gehad. Een gedeelte der gebou wen zgn ingestort; gelukkig was 't schafttijd voor de meeste werkliedendegenen die nog aan den arbeid waren, zgn zwaar gekwetst, ésn zelfs gedood. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Wolfertsdïjk. Donderdag jl. werd alhier aan besteed het bouwen van een woonbais en schuur voor den heer J Goetheer in den Wilhelminapolder. Ingeschreven werd door: Joh. de Jonge te Goes voor f 4999 M. Buitendijk idem voor f 4800 A. de Wilde te Kattendyke voor f 4600W. van de Linde idem voor f 4589P. Dronkera te Kapelle voor f 4480P. den Herder alhier voor f 4435 en D. van Sabben idom voor f3990. De toewijzing van het werk volgt later. Het wordt uitgevoerd onder toezicht van den hoer A. Ie Clercq te Kruiningen. Bij de gehouden aanbesteding van 427 balen 1 superpbospbaat, 233 balen Amm. superpbospbaat en 153 balen G'bili-salpeter, vanwege de »ver- eenigiag tot aankoop van Kunstmeststoffen" te 's-Heer Arecdskerke, was ingeschreven Door den beer P. Kole Cz. te Goes voor super- phosphaat a f 2,60, voor Amm. superpbospbaat A f 5,93 en voor Chili-salpeter A f 9,43. Door den heer Van Aardeinne te Dordrecht voor superphos- phaat a f 2,61, voor Amm. superpbospbaat a f5,94 en voor Cbi'i-salpeter a f 9,43. De geheele levering is gegund aan don heer P. Kole Cz. te Goes. Waarde, Ten overstaan van den Notaris C. Prins werd hier Donderdagmiddag voor hot Burger lijk Armbestuur van Waarde en de Hervormde ge meente aldaar publiek verpacht bet volgende 0.0899 H.A. (2 gem. 96 R.) aan A. van Fraassen voor f 47 0.4736 H.A. (1 gem. 62 R.) aan M. Krjjn- sen voor f 27 0,7874 HA. (2 gom. 2 R.) aan M. Griep voor f33; 0.1962 H.A. (150 R.) aan J. de Leeuw voor f49; 0.7037 H.A. (1 gem. 238 R.) aan W. van Liere voor f 39; 0.9313 H.A. (2 gem. 112 R.) aan L. van Fraassen voor f 293.7121 H.A. (9 gem. 138 R.) aan L. Rnyssen voor f26; 0.7037 H.A. (1 gem. 238 R.) aan C. Schrier voor f 49; 0.3375 H.A. (258 R) aan L. Hugsen voor f39; 0.4640 H.A. (I gem. 55 R.) aan O. Vermue voor f 431.5696 H.A. (3 getn. 299 R.) aan J. Aartsen voor f 390.89 H.A. (2 gem. 81 R.) aan A. Koe man voor f 40; 0.3623 H.A. (277 R.) aan Wed. O. Öchrier voor f 350.2302 H.A. (176 R.) Kerkhof aan P. Klap voor f 47, alles per 39 A. 24 c.A. Daar voor de regenbakken der kerk slechts f 10 huur per jaar werd geboden, besloten Kerkvoogden deze niet te gunnen. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Vooroi. Naai. Voorra. Nam. 15 Februari 3.56 4.1 L 10.26 10.41 16 4.25 4.40 10.55 11.10 37 4.54 5.8 11.24 11.38 18 5.21 5.35 11.51 19 5.49 6.2 0.5 0.19 20 6.18 6.38 0.32 0.48 21 6.54 7.14 1.8 1.24 Grondonderzoek van ondergeloopen polders. Aflevering 6 van den jaargang 1895 van het Landbouwkundig Tijdschrift bevat van de hand van dr. Swaving, directeur van het Rgkslandbouwproefstation te Goes, over dit onderzoek het volgende verslag In den nacht van 23 op 24 December 1894 vonden, tengevolge van springtg en hevigen noordwesten wind, op verschillende plaatsen van aan zee gelegen landerjjen doorbraken plaats, waardoor aan bet bouw land aanzienlijke schade werd berokkend. Niet onbelangrijk scheen hst daarom eens na te gaan of het zoutgehalte van de verschillende grond soorten van dien aard was geworden, dat daaruit allééa reed3 op vermoedelijke onvruchtbaarheid al of niet zoude kunnen worden geconcludeerd. Verder bestond het voornemen om op gronden, waar hooge zoutcgfers werden geconstateerd, na eenigen tijd het onderzoek te herhalen telkenmale onder beoordeeling van de qualiteit en van de quantiteit der verbouwde vruchten. Aan een onderzoek werden onderworpen een aantal grondmonsters uit een drietal polders, welke alle in December 1894 zijn ondergeloopen on min of meer door de inwerking van het zeewater hebben geleden: lo. de Annapoldergelegen op het eiland Noord-Beveland aan de Zandkreek (Oosterschelde) 2o. de Groote Zuiderpolder, gelegen op het eiland Goedereede, aan het Goereagche gat (Noordzee) 3o. de Nieuwstrijenpoldergelegen op het eiland Tholen aan de Oosterschelde. De grondmonsters werden op verschillende plaatsen in de ondergeloopen polders gestoken, on wel telkens middenop en aan de kanten der blokken, uit ieder gat drie monsters, en wel bij 0 —25 cM. diepte, 25-50 cM. en 50-75 cM. Uit eenige der afvoerslooten werden enkele watermonsters geschept, om ook daarvan het zoutgehalte to leeren kennen. Ade aardmonsters werden op hat veld in blikken bussen verpakt en ginuonmerd, na ontvangst ain het proefstation werd van enkele grondmonsters (bovengrond), welke als typen konden worden beschouwd, het vochtgehalte bepaald, zoowel tot luchtdroog als tot contant gewicht Pij 110°. Voor het onderzoek op chloornatrium werden alle grondmonsters in Juchtdrogen toestand overgebracht, ten einde eene onderlinge vergelijking der resultaten mogelijk te kunnen maken. De bepaling van het chloorgehalte geschiedde als volgt: 250 gram der luchtdroge aarde met 500 cc. koud, gedistilleerd water in een ruimen kolf gebracht en gedurende 2 dagen onder herhaald omschudden laton staan, dan bezinken, helder afgieten door een droog filter in een drogen kolf. Van het filtraat werd 25 cc. genomen en daarin, mot behulp vau zilvernitraat, gewichtsanalytisch het chloorgehalte bepaald. Hieruit wordt het percentisch gehalte aan chloor, respectievelijk aan keukenzout (chloornatrium), in de luchtdroge aarde berekend. ANNAPOLDER. Op Zaterdagnacht van 23 op 24 December 1894 spoelde de calamiteuze Annapolder op Noord-Beveland bjj den hevigen storm en het buitengewoon hooge water (3.85 M. boven A. P.) ouderde zeedijk werd over eene lengte van 60 M. weggeslagen, waardoor de geheele polder blank stond, gemiddeld ter hoogte van Va Na ongeveer 3 weken eerst werd hat zeewater geloosd. De Annapolder, circa 202 H.A. groot, in 1735 opnieuw ingedijkt, bevat vruchtbaren grond, afwisse lende van middelmatige klei tot lichte zavel; als winter vrucht was uitgezaaid koolzaad, tarwe, gerst, roode klaver en lucerne. Op 8 April jl., toen de aardmonsters werden gestoken, wat van de wintervruchten weinig meer te bespeuren, hier en daar op hooggelegen stukkan wat koolzaad of klaver, het overige was vernietigd. De akker zelf vertoonde het zoo karakteristieke verschijnsel van te zgn dichtgeslibd. Laat in het voorjaar, van half April tot einde Mei, werden uitgezaaidpaardenboonen, erwten, gerst, haver, zomer-koolzaad, vlas, suikerbieten, mangelwortela, paardenpeeën en verschillende klaveis, alle zonder eenige bemesting, terwijl de grond zoo min mogelijk of in 't geheel niet werd geroerd. Het was bjjaa ondoenlijk den bovengrond te verkruimelen, terwjjï, waar zulks gelukte, spoedig na den minsten regen zich opnieuw de harde bovenkorst vormde, waarop het water bleet staan; natuurlijk was dit op kleigronden het ergste. Boonen, erwten, haver, vlas, mangels, piardepeeöi en ook da suikerbieten mislukten bijao geheel, ook de tarwe; de lucerne ea ook gerst daarentegen groeiim vrij good, koolzaad iats minder. De eerate snoda roode klaver was slecht, terwijl de twaad9 snede tam dijk wat opbracht. Over het algemeen was de stand der gewassen op de kleigronden het minst; misschien ware door kunstbemesting (Ghilisalpeter), vooral bij de suikerbieten, eenig biter resultaat verkregen.

Goessche Courant | 1896 | | pagina bijlage 1