Nog schonk H. M. een gift van flOOÖ aan liet hoofdbestuur der Nederlandsche GuBtaaf Adolf-ver- eeniging. In het Algemeen College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Neder land" is voor Zeeland opgetreden de heer mr. J. P. I. Butenx te Middelburg, ter vervanging van den heer ds. Giltay, laatst pred. te 's-Heer Arendskerke. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belangstellenden, dat op 1 Mei bjj de rijkskweekscholen voor onderwgzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maas tricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Dij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten die genen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bg de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zg die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bg den direc teur der rijkskweekschool, die zg wenschen te be zoeken. Van den tijd en de plaats voor genoemd examen »1 tijdig aan de adspiranten kennis worden gegeven. Rechtszaken. Den 24en Januari zal voor de Rechtbank te Middelburg in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen W. C. v. d. V., onderwijzer te Vlissingen, die door den kantonrechter te Middelburg is ver oordeeld tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, wegens het geven van huisonderwijs in tot het middelbaar onderwijs behoorende vakken aan twee niet tot éen gezin behoorende jongelieden. Naar de N. R. Ct. verneemt, verleende de rechtbank te Rotterdam verlenging van de voor- loopige hechtenis tegen Willem van Berkel voor 30 dagen, tegen Catharina Wiihelmiua Hoogsteden voor 14 dagen. Gemengde Berichten. Kloetin^e. De bevolking dezer gemeente ver meerderde door geboorte met 21 mannen en 17 vrouwen, samen 38 personen, en door vestiging in de gemeente met 38 mannen en 61 vrouwen, samen 99 personen. Zij verminderde door overigden met 6 mannen en 14 vrouwen, samen 20 personen, en door vertrek uit de gemeente met 61 mannen en 66 vrouwen, samen 127 personen. De totale be volking bedroeg op 31 December 1895 1262 per sonen, zijnde 638 mannen en 624 vrouwen. Er werden in het afgeloopen jaar 3 huwelijken gesloten. Te Winsum (Gron.) kocht dezer dagen iemand een haas, welke opgevuld bleek te zijn met stukken ijzer en lood, om het beestje meer ponden te doen wegen. Onder anderen waren het dier drie pooten van een yzeren pot in het darmkanaal gedrukt. Van het eiland Texel schrijft men aan de Tel. In het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Oosterend ligt een oude grafsteen met het onder staande zondeilinge grafschrift: De vrouw van de Collr T. Snip Antje J. Boon in den Heer gerust den laatste Octobr 1757 out 33 j 7 maand 6 dagen benevens haar soon in haar arme die sooveel dagen geleeft heeft als de eerste letter van sin naam beteekent. Nu weet gij wie dat ik ben of wie dat ik geweest ben. Ik kan u o voorbijgangers in het donker niet kennen. Ken u seiven vaarwel. Naar m«n meldt, bestaat bij de directie der stoomvaartmaatschappij Zeeland het voornemen om postduiven met de stoomschepen mede te geven, om, indien door het een of ander het schip vertraging heeft, dat spoedig te kunnen melden. Bij een bankinstelling en een groothandelaar te Amsterdam is oen vaisch bankbiljet van honderd gulden outvaugüD, door de Nedarl. Bank afkomstig verklaard uit de werkplaats van Krause. Blijkbaar is dus nog nagemaakt papier in verkeerde handen. Men zij op zjju hoedemen kan zich betrekkellijk gemakkelljjk voor zulk een vaisch biljet vrij waren, aangezien alle biljetten van Kraus9 het nummer 5996 dragen. Te 's-Hertogenbosch hebben zich enkele ge vallen van pokziekte voorgedaan. Eu groot industrieel aldaar, heeft nu in zijn fabriek doen at kondigen, dat, zoo in het gezin van een der werklieden de pokziekte uitbreekt, deze werkman niet meer op de fabriek mag komen en gedurende zgn gelwongen afwezigheid het volle bedrag van zgn loon ontvangen zal. Mocht echter ew werkman het ziektegeval verzwijgen, dan zal hij uit de fabriek verwijderd worden en de schade zelf te dragen hebben. Men schrijft van Vrijdag uit Etten-Leur aan de N. R. Ct. De reeks van branden neemt hier met den dag toe. Thans zgn weder twee branden te vermelden. Gisterennacht half twae sloegen de vlammen uit de pottenbakkerij van den heer A. van Tetering te Leur en bijna op hetzelfde oogenblik stond de groote boerenschuur van R. van den Broek op de Baai in lichte laaie. De brandweer kon de pottenbakkerij gedeelteljjk behoudeo, doch de schuur met haar rijken inhoud braidde geheel af. Dit is reeds de tiende brand in zeer korten tgd. Uit Amersfoort verneemt het Hbldat de tamboer, die verleden week Zondag oorzaak was dat heilssoldaten hem van hun verenigingslokaal moesten verwijderen, daarbij volstrekt niet mishan deld is, zoodat tegen hem niet alleen proces-verbaal is opgemaakt wegens dronkenschap, doch ook wegens het verstoren van orde en noodeloos inroepen van geneeskundige hulp. Toch beeft de politie handen vol werk om de heilssoldaten (ook de vrouweljjke) te baschermon. Door den garnizoenscommandant te Amersfoort is de tamboer met veertien dagen provoost gestraft. Volgens gerucht zou Van Emmenes, de redac teur van de Voorwaartsdie sinds een paar weken niet meer verschijnt, Arnhem verlaten hebben en op weg zgn naar Amerika. Het gerucht noemt zelfs den naam van een meisje uit Velp, dat hem op die reis vergezelt. Aldus meldt de Amh. Ct. Ook de ZiLtph. Ct. maakt van dit gerucht melding. Van Emmenes heeft nog twee vonnissen tot zgn last. In een bekenden circns zag men avond aan avond een heer verschijnen, die zich steeds op dezelfde plaats nederzette en geregeld de voorstelling van het begin tot het einde bywoonde. Hij sprak met niemand, en geen menscb wist wie hij was. Eindelijk kwam op een avond een ander heer naast hem zitten, die gaarne den trouwen bezoeker eens wilde uit- hooren. Het volgende gesprek ontwikkelde ziehtus- schen de twee mannen Gij zgt een trouw circusbezoeker, mijnheer I" ving de een aan. »Ja, dat is zoo," was het antwoord. »U schijnt geen voorstelling te verzuimen." Neen, geen enkele." »Het is ook zeer intressant de paarden te zien werken." >Neen dat vind ik niet. Als een paard voor een wagen gespannen is, dan erken ik zgn nuttigheid, maar de belachelijke sprongen, die de beesten hier moeten verrichten, die bevallen me in 'fc geheel niet." >Dan bevallen u de gymnasten misschien O neen, die lui kan ik niet uitstaan. De hals brekende toeren, die zjj verrichten, vervullen me met angst en dat is voor mij zooveel te onaange namer, omdat de dokter mg geraden heeft, mij zoo min mogelijk angstig te maken." »Nu dan begrjjp ik wel waarom u hier komt. Het zjjn misschien de clownB, die u zoo vermaken God beware mei Ik kan me er over ergeren, als ik zie, hoe die menschen zich het gelaat besme ren, en welke domme gezichten zg zetten, ik vind het onuitstaanbaar om die menschen te moeten zien werken." Hoe is het mogelijk? Zgn het dan de paard- rijdsters ♦Ik vraag wel excuus, ik heb me nooit met da mes van het theater ingelaten." »Dan komt u hier zeker om de acrobaten en koorddansers O neen, ik heb wel wat mooiers gezien, dan wat zij verrichten." >Dat begrjjp ik, maar bewondert u dan soms de gedresseerde zwijnen en honden of andere vlugge dieren ♦Neen, neen. Ik ben lid der dierenbeschermers- vereeniging. Als ik bedenk welke barde leerschool die beesten moeten doorloopen hebben vóór zg ver richten konden, hetgeen zg nu doen, dan is dat voor mij voldoende om elk gevoel van genot in den grond te smoren." »Maar mijn waarde heer dan begrijp ik niet, waarom u avond aan avond in den circus komt." »Zoo begrijpt u dat niet! Nu ik zal 't u zeggen. Ik heb een vordering op den directeur en daar ik weet, dat hij mij toch niet betalen zal, tracht ik op deze wijze iets van mijn vordering te inDen. Ik kom daarom alle avonden op een vrijkaart in den circus, begrijpt u »Ja zeker, nu begrijp ik het", luidde het ant woord en hiermede was het gesprek geëindigd. (Amst. Ct.) Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur hebben twee Belgische douanen te Overslag, even over de Bal- gi*cue grens, eene kar aangehouden, geladen met 1000 K.G. tabak. De smokkelwaar was bedekt met bieten en da voerman passeerde ongehinderd het kantoor, doch vijf minuten later hielden twee amb tenaren hem staande om zijn kar te onderzoeken. De smokkelaar nam toen ijlings de vlucht. Paard, kar en tabak zijn denzelfden middag naar den lui tenant der douanen te Selzaete gebracht. In het dorpje Stratum nabij Eindhoven kreeg eene vrouw op nieuwjaarsdag eene kleine kwetsuur aaa haar hand. Zij sloeg geen acht op de kleine wonde, doch hand en arm zwollen langzamerhand uitermate op en Zaterdag is de vrouw na hevige pijnen te hebben geleden, volgens verklaring van den geneesheer aan bloedvergiftiging overleden. Een perceel, waarin een galanterie-winkel van H. van den Bos, in het Van Lennepkwartier onder Nieuwer-Amstel is gisteravond geheel en al uitge brand. Vrouw van den Bos was alleen thuis met twee kleine kinderen. Toen zg even naar de keuken was, had oen der kinderen een koekje willen bemachti gen en had het daartoe het tafelkleed met den trom mel naar zich toegetrokken. Op de tafel stond echter ook een lamp en deze viel om. Dra stond alles in vlam. De vrouw kon nog gauw haar kinderen het raam uitzetteD, een buurman pakte ze aan en de vrouw moest zonder iets te kunnen redden zelf snel vluchten, want het vuur werd geweldig. Het was half tien en een half uur later sloegen de vlammen uit bijna alle ramen. De brandweer werkte met zes stralen op de stoom spuit en drie op de waterleiding. De druk was echter niet hoog genoeg om met de stralen alle verdiepingen te bereiken en de stoomspuit was dan ook hard noodig. Aan blusschen in den zin van iets te behouden van het brandende perceel viel niet te denkende hoofdzaak was de huizen er naast te behouden en dit is volkomen gelukt. Het geheele huis is uitgebrand. De winkel van Van den Bos was verzekerd bij een Utrechtsche assura.itie-maatschappg, naar wij vernamen voor f 10,000. (Tel.) Bg het spoorwegongeluk dat dezer dagen in Natal plaats had, werden volgens officiëele opgaven 35 personen gedood en 29 gekwetst, waarvan er twee overleden. Op vijf na waren alle slachtoffers vrouwen en kinderen. Bloedverwanten van den eer sten minister en den procureur-generaaL der kolonie bevinden zich onder de dooden. Omtrent do eenvoudige levenswijze in *t huis van President Kitiger heeft men van tgd tot tgd al heel wat verteld. Maar nu vinden we in een Duitsch blad een mededeeling, die alles wat er van bekend is, overtreit. Een dame kwam een bezoek brengen aan den President en mevr. Krilger. De laatste kwam haar tegemoet met de handen vol deeg en ver ontschuldigde zich met de opmerking, dat ze »juist bezig was met bakken". Zg ging echter even zitten, praatte over koetjes en kalfjes en kwam toen met 't gebruikelijk »kopje koffie" voor den dag. Nadat ze haar bezoekster had bediend, liep zg met een kopje naar buiten om den schildwacht voor de deur ♦ook een kleine verkwikking te geven". Een verschrikkelijk ongeluk is dezer dagen te Eu, in Frankrjjk, gebeurd. Een werkman was bezig, op zijne knieën liggende, steenen te bikken in don molen Houli". Om zijne beenen te vrij waren tegen de koude legde hg er zakken om heen en ging toen voort met zijn werk, zonder er acht op te slaan dat zich in zijne onmiddellijke nabjjheid drjjfriemen bevonden. Door eene verkoerde beweging werden die zakken op een gegeven oogenblik echter gegrepen en draaide hij met «en ontzaggelijke snelheid rond. Begrijpende dat hg een verloren man was, greep hij in doods angst een spijl vast, waardoor de beenen hem letter lijk van het lijf werden gerukt. Twee uur later was de ongelukkige een ljjk. In de Amerikaansche stad Rochester werd mis bruik gemaakt van tramkaartjes. Om te voorkomen, dat een persoon, die een gedeelte van den weg had afgelegd, voor een verder gedeelte zgn kaartje aan een ander gaf, of deze er zich van bediende als over- stapkaartje, is een voor Amerika eenvoudige maat regel ingevoerd. Op het biljet zijn een zestal typen van ♦koppen" afgebeeld. Heeft de conducteur een biljet gegeven aan iemand, die de tram verlaat, dan merkt hij den kop, die het type van den passagier vertegenwoordigt. Iemand met een knevel kan geen gebruik maken van het kaartje van een baardelooze, een vrouw niet van dat van een man enz. Blijft de gelegenheid tot fraude bestaan, zij wordt er althans door beperkt. E. A. Schwartz vermeldt in Insect Life het bestaan en voortwoekeren van een parasiet, dat het bestaan der boeken bedreigt. Dit kleine insect, No- cobium hirtum, voedt zich met oude boeken. Uit het zuiden van Europa geïmporteerd, is het nu ook naar de Vereenigde Staten overgebracht, zeer waar schijnlijk door de oude boeken die uit Europa, in tal van exemplaren, ten dienste van bibliotheken en particuliere verzamelingen worden ingevoerd. In Louisiana is een bibliotheek van 8 a 9000 boekdee- len, waarvan, naar alle waarschijnlijkheid, een groot gedeelte moet worden verbrand, om de andere voor het vernielend insect te vrijwaren. Tot heden heeft men ge«n afdoend middel gevonden om het voort woekeren tegen te gaan. Een ongelooflgk feit, dat tot heden slechts het monopolie der Russische steppen was, heeft zich dezer dagen voorgedaan op den weg van Lozoya tusschen Madrid en Buitrage in Spanje. In het holst van den nacht werd eene diligence door een troep hongerige wolven aangevallen. De verschrikte paarden sloegen op hol en sleepten in dolle vaart de diligence mede, die weldra kantelde en omsloeg. De reizigers werden allen min of meer door de glasscherven der ruiten gewond, terwijl de postillon van den bok geslingerd en voor dood opgenomen werd. Gelukkig schenen de Spaanscbe wolven nog niet zoo volleerd in hun bloedig vak te zijn als hun Russische collega's, althans zij staakten d« vervolging. Zonder dat zou er waarschijnlijk van de reizigers niet veel terecht gekomen zijn. Twee zeer hevige aardbevingen hebben in het noorden van P-rzië groote verwoesting aangericht. De eerste, op 2 dezer, heeft het groote dorp Ganjabad geheel en verscheidene andere dorpen gedeeltelijk vernield. Driehonderd menschen verloren daarbij hetj leven. De tweede aardbeving, op 5 dezer, was nog heviger. Daardoor werden een aantal dorpen in de provincie Aerbeidjan vernield. Hoeveel menschen daarbij ge dood werden, is nog niet bekend. Uit de parlementaire wereld. Aan het Handels blad van Antwerpen wordt uit Brussel getelefoneerd Gisteravond heeft in den Alcazar eene kloppartij van belang plaats gehad. In eene baignoire zat, M. Vrancken, zoon van den bekenden advocaat te Antwerpen, met, twne damesin eene baignoire daarnevens zat M. Vandervelde, lid der Kamer, met M. Grimard en twee dames. »Op zekeren oogenblik scheen M. Vrancken, door zijne houding, de dames uit de andere loges te be letten bet tooneel te ziin. Daarop woordenwisseling tusschen MM. Vandervelde en Vrancken, en toen deze met den arm op den boord der loge kwam leunen, stootte de socialistische afgeveerdigde hem er af. M. Vrancken antwoordde met eene klinkende oorveeg. »De twee tegenstrevers begonnen daarop letterljjk te vechten en de voorstelling werd gedurende een kwartier onderbroken. Na de vertooning heeft M. Vandervelde twee getuigen, MM. Eug. Robert en Grimard, naar M. Vrancken gezonden." Een trein van den buurtspoorweg van Breda naar Antwerpen is aan laatstgenoemd station in beslag genomen, omdat men met dien trein 2000 kilogram Manilla-tabak over de grenzen had willen smokkelen. Op Kerstdag werd de gemeente in een dorpskerk van Thuringen plotseling verschrikt door een van het orgel komenden kreet: ♦Reizigers naar Weimar op het tweede spoor 1" Wat was het geval De organist, tevens portier aau het spoorwegstation, was gedurende de rede van den predikant ingesla pen en, plotseling wakker gemaakt om zgn dienst te verrichten, meende hg niet in de kerk, doch aan het station te zgn. Een brutale oplichter. Een elegant gekleed persoon presenteerde zich eenige digen geleien, onder den naam van Öalvi, aan het loket van een credietinrichting in de wijk Gaillon te Parijs. Hg ver toonde een brief van het huis Galiano te Gibral tar mot verzoek aan toonder, Salvi, een som te betalen van 22,000 francs. Eenigszins wantrouwend las de kassier, voor te betalen, eerst den briof dien de man veitoonde, en vond daarin inderdaad een aanbeveling van het huis Galiano, om zijn cliënt, den heer Salvi, goed te bedienen. De kassier, nog altijd wantrouwend, ver zocht den heer Salvi, den volgenden dag te willen terugkomen, om het bedrag te innen, en dit bewijs van wantrouwen ontlokte aan Salvi een minach tenden glimlach, den glimlach van een man wiens geweten vrij is. De kassier telegrafeerde aan den heer Galiano te Gibraltar en deze seinde onmiddellgk terug dat de persooD, die zich Salvi noemde hem geheel en al onbekend was, en dat men te doen moest hebb en met een biutalen oplichter. Natuurljjk verscheen Salvi den volgenden dag niet aan de crediet-inrichting, waar alle maatregelen genomen waren om hem aan te houden. Het onder zoek bracht aan het licht dat de aanbevelingsbrief, die in handen van den kassier was gebleven, inder daad de handteekening van den heer Galiano droeg. Een door dezen onderteekenden brief had men hem te Gibraltar ontstolen en door middel van een chemische behandeling had men het daarboven ge schrevene doen verdwijnen, en de aanbeveling in de plaats gesteld. In den loop van het onderzoek, vernam men, dat het Salvi op deze manier gelukt was, bg een bank instelling te Marseille 12,000 francs machtig te worden. Onderwijl deed de recherche alle moeite om den oplichter in handen te krijgen en bewaakte daartoe ook alle bank inrichtingen, waar Salvi mogelijker wijze wel zijn slag zou kunnen slaan. Door dezen maatregel gelukte het haar den man te vatten, toen hy aan een bijkantoor der Parijsche bank zgn cheque aanbood van 22,000 francs op den heer Galiano Te Havre bad hg zich den dag te voren op dezelfde wjjze 80,000 francs weten te verschaffen. {Echo.) Professor Widmach te Stockholm heeft uit gerekend, dat in Rusland en Portugal op de 10.000 inwoners 20 blinden vooriomen, terwijl dit cjjfer in Nederland slechts 4.5 bedraagt. Nederland staat ook in dit opzicht onder aan het lijstje, dat voor de verschillende Europeesche landen het aan tal blinden opgeett. Eenige maanden geleden ging de Russische graaf Z. eene origineele weddenschap met eene jonge schoone weduwe aan. Zij wilde binnen 6 maanden 1 millioen gebruikte tramkaartjes verzamelen, waar voor graaf Z. 30,000 roebel (f48,000) zou betalen, daar hy de mogelykheid bestreed. Brengt de dame dit aantal niet bg elkander, dan moet zij den graaf drie jaar lang gratis als huishoudster dienen. Te recht begint de graaf thans te vreezen, dat hg zijn f 48000 zal verliezen, want de ondernemende weduwe heeft reeds ruim 600,000 tramkaartjes bij elkander en nog twee maanden tijd, om het ontbrekende aan te vullen. Te Munster is eene dierentemster, die sedert acht dagen in een circus met acht leeuwen optrad, tijdens eene voorstelling door een der leeuwen aan gevallen. Het dier, dat haar den vorigen avond reeds een been had opengereten, bracht haar thans zulke ernstige verwondingen toe, dat het niet waar schijnlijk is dat zij er het leven zal afbrengen. Tengevolge van hevige sneeuwstormen is de spoorwegverbinding tusschen Konstantinopel en Adri- anopel geheel verbroken. Door den heftigen Noor denwind kan met de opruiming der sneeuw geen begin worden gemaakt. Ook in Oostenrjjk-Hongarije heerscht streDge koude, gepaard met ontzettende sneeuwstormen. De zeldzaamste klok, die ooit gemaakt werd, moet zich onder de kunstschatten van een Indisch vorst bevinden. Het patentbureau van J. Fischer te Weenen deelt de volgende bijzonderheden betreffende de merkwaardige klok mede: Nabg de wijzerplaat van een klok van gewoon model bevindt zich een gong, die op metalen staven rust. Onder den gong liggen een hoop door elkander geworpen mensche- lgke beenderen, die te zamen twaalf volledige men- schelijke geraamten vormen. Als het éen uur is, voegen de beenderen van éen geraamte zich ïam- melend bij elkaar, het skelet springt, door een ver nuftig samengesteld mechaniek bewogeD, omhoog, grijpt een hamer en slaat daarmede eenmaal op den gong. Als dit geschied is, beweegt het geraamte zich weder naar den hoop beenderen en valt daar uit elkander. Om twee uur staan twee geraamten op, die achter elkander een slag op den gong geven, terwjjl om twaalf uur alle beenderen zich tot 12 geraamten vereenigen, die met hunne hamers ach tereenvolgens een slag op den gong geven om on middellijk daarna weder rammelend tot een hoop beenderen uiteen te vallen. Is er iemand, die dit gelooft Te Parjjs is een tooneelgezelschap fin de siècle opgericht. De leden, 5 heeren en 3 dames, stellen zich voor, per bicycle eene tcurné door de provincie te maken en vijf statisten, die voor de bagage zor gen, zullen hen per driewieler vergezellen. Groot is de garderobe niet, daar het repertoire slechts één stuk telt. Laatste en telegraphische berichten. Driewegen» De gemeenteraad benoemde heden, op eene jaarwedde van f 500, tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier mej. W. D. Wjjnmalen te Bergen-op-Zoom. Amsterdam. Bij de heden gehouden trekking van prijzen in de loterij van de tentoonstelling van hotel- en reiswezen is de hoofdprjjs (een gouden zuil, ter waarde van f 100,000) gevallen op no. 905336. De 2e prjjs (collier van paarlen en diamanten) viel op no. 477103; de 3e (een zilveren vaas) op no.

Goessche Courant | 1896 | | pagina 2