1896 N°. 3. Dinsdag 7 Januari. 83ste jaargang. is buiten werking getreden den tweeden Dinsdag in Februari V E E ill A 15 IJ T Hoofdelijken Omslag Schoolgeld ZEE-MILITIE ontheffing van dienst, De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heersn Nijgh Van Ditkar te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advert.entiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 clè Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do pres slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ot Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. vara advertimtlën véair 2 vuren uftisravc». Ia plaat» vtn den heer F. Allan, naar elders vertrokken, is benoemd tot Archivarii «Ier gemeente, de heer L VAN BRUGGEN, leeraar aan de Iloogere Bur gerschool alhier, die eiken Zaterdag van I2 ure's namiddags ten Raadslniize voor de ingezetenen zal te spreken zijn. Goes, 4 Jauusri 1896 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De op 31 Deromber 1895 aangekondigde BEPERKING VAN HET VERVOER over de kunstwegen in deze provincie met middernacht tnsschen 3 en 4 Januari 1896. Goes, den 4 Januari 1896. D» Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER Ter bevordering van don handel in vee zal te OOE8 van tot den laatsten Dinsdag in October, tweemaal 's maand?., en wel den tweeden en vierden Dinsdag; van ieder dier maanden, eene gehouden worden. Goes, den 4 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1895, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 19 December 1895 werd vastgesteld, is door Gedeputeerd a Stalen van Zeelaud bij hun besluit van 28 December 1895 no. 37 goedgekeurd, en op hedeu aan den ontrangar ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maauden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden »a de dagteokening der aan slagbiljetten bezwaren tegan den aanslag, op ongezegeld papier, bij deu gemeeuteraad worden ingebracht. Goes, den 4 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS Het «uppletoir kohier van verschuldigd voor het onderwijs op de Hoogera Burgerschool over den cursus 1895/96, zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 19 December 1895 werd vastgesteld en door Gedepu teerde Staten bij besluit van 28 December 1895 no 36 werd goedgekeurd, is op den 4 Januari 1896 aan dan ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijn aauslag ten gesteld.» n tyde moet voldoon. Goes, deu 4 Januari 1S96. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS De lotelingen voor de Nationale Militie dezer gemeente ▼oor de lichting 1896. die dienstplichtige nummers getrokken hebban en 'welke verlangen mochten bij de te dienen, kunnen zich daartoe voor den eersten Februari eerstkomende ter gemeente-secretarie aangeven, alwaar de ver langde inlichtingen te verkrijgen zijn. Goes, den 4 Januaii 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De <auvrage door miliciens, dit geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij erkende kerkgenootschappen of studenten in da godgeleerdheid zijn, om moet tusschen den 20 Jannari en den 1 Februari met het bewijsstuk warden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor d« militie zijn ingeschreven. Goes, den 4 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. Het geschil tusschen Engeland en Venezuela wordt door de Transvaalsche quaestie wel wat op den achtergrond geschoven, of liever men wijdt er minder aandacht aan, maar toch is dit geschil nog niet tot eene oplossing gekomen wel is alle vrees geweken dat een oorlog het gevolg er van zal zijn. President Cleveland heeft dezer dagen de commissie benoemd, die zal optreden als scheidsrechter. Be halve de heeren Phelps en Robert Lincoln, in ons vorig overzicht reeds genoemd, behooren tot de leden dier commissie Brewer, rechter aan het opperste gerechtshof, Alvey, rechter aan het hof van appèl, White, gewezen gezant te Berlijn en te Petersburg, Coudert, rechtsgeleerde en Gilman, president van de John Hopkins-University. De heer Coudert heeft zich reeds ten gunste van Venezuela uitgelaten. Van officiëele zijde wordt ver klaard, dat in deze Commissie een onbepaald ver trouwen mag worden gesteld, wat betreft hare on partijdigheid. Men is algemeen van gevoelen, dat de zaak wel in het voordeel van Amerika zal beslist wordeD. Ook de beroemde reiziger Stanley laat zich in dien geest uit, waar hij zegt dat men niet beter kan doen dan de beslissing overlaten aan een Com missie. Da Amerikanen, zegt hij, zijn nu eenmaal zeer gevoelig, waar de Monroe-leer ter sprake komt, terwijl Engeland wel zal toegeven, indien het blijken mocht, dat het de gestelde perken is te buiten ge gaan. In gelijken geest laat zich de republikeinsche senator Sherman uit in een schrijven in een der New-Yorksebe bladen. In tusschen kan het lang duren eer die commissie hare taak volbracht heeft, want het is tot dusver nog niet uitgemaakt of zg zich naar Venezuela zal begeven, dan of te Was hington het onderzoek der stukken zal plaats hebben. Deze week vangt zg hare taak aan zij heeft den heer Brewer tot haren voorzitter gekozen. De toestand in Krythrca baart aan de Italianen voortdurend nog veel zorg. Wel komen van daar nu en dan geruststellende berichten, maar deze zijn niet zeer vertrouwbaar. De eerste versterking voor het Italiaansche leger is reeds aangekomen, doch de soldaten moesten onmiddellijk na hunne aankomst in het vijandige land, van Massowak oprukken naar Adigrat, zonder dat hun de tijd werd gegeven zich te restaureeren en zich eenigszins aan het klimaat te gewennen. De troepen van koning Menelik ruk ten intusschen voort tot op 40 kilometer van Adau en Adigrat, waarna het fort Makallé geheel werd ingesloten. Latere berichten melden, dat de opper bevelhebber der Armeniërs, Ras Mangascha, reeds is gevorderd tot Adua en deze plaats heeft bezet. In die plaats bevond zich een bataljon Italiaansche soldaten, die zich echter op bevel van generaal Ba- ratieri terugtrokken naar Adigrat, de plaats waar zich het centrum van de macht der Italianen be vindt. Hieruit kan worden afgeleid, dat de generaal zijn kraehten niet wil verspillen aan schermutselin gen, maar zich wil gereed houden tot een beslis- senden slag, die waarschijnlijk in den omtrek van Adigrat zal plaats hebben. De Italiaansche minister Crispi is van oordeel dat men zal moeten overgaan tot het blokkeeren van de Uoode Zee, ten einde op die wijze het spoedigst een einde te maken aan die lastige verwikkelingen. Blijkens een gisteren te Rome uit Massowah ont vangen telegram hebben zich twee aanzienlijke inge zetenen uit die stad begeven Daar Ras Makonnen, ten einde hem te bewegen af te zien van den oorlog. Deze notabelen brachten generaal Baratieri het vol gende antwoord »Ras Makonnen zendt generaal Baratieri zijn groet. Hij is volkomen bereid om vrede te sluiten en zal zoo noodig zelf te Adigrat komen." Op Cuba zijn de zaken nog evenmin in het reine. De Spanjaarden zetten de vervolging der Cubanen met kracht voort, waarvan bloedige gevechten het gevolg zijn. Reeds hebben de opstandelingen de pro vincie Matanza moeten ontruimen, zoodat de Spaansche troepen de overhand behielden en den Cubanen ge voelige verliezen toebrachten. In een gevecht op Oudejaarsdag verloren deze o. a. 1600 man en tw6e dageD later, in een nieuw gevecht, verloren de Span jaarden slechts 23 man aan dooden en gekwetsten, terwijl de opstandelingen veel grootere verliezen leden. Een beslissenden uitslag hebben deze gevech ten echter niet en het is ook een zoo goed als onbegonnen werk de Cubanen tot bet uiterste te willen vervolgen, daar zij over het gebeele eiland in grootere of kleinere troepen verspreid zijn. Een gerucht dat de Spaansche regeering plan had maar schalk Martinez Campos terug te roepen blijkt on waar te zijn. De maarschalk zal er dus blijven en is volgens zijn eigen verklaring ook niet voornemens uit vrijen wii zijn post te verlaten, tenzij de op stand geheel bedwongen is. In ons laatste overzicht schreven we, dat de be langrijkste gebeurtenis in Armenië was de in neming van de stad Zeitoun door den Turkschen generaal Mustapha Remsi Pacha. Intusschen mel den latere berichten, dat de waarheid daarvan moet betwjjfeld worden. Het eene bericht zegt, dat do Armeniërs door de Turksche troepen zijn teruggeslagen, terwijl daaren tegen door do Porto zelf wordt beweerd, dat de stad zich in de macht der Turken bevindt. De Turksche generaal zou nu de krijgsverrichtingen gestaakt hebben, ten einde met de Armeniërs onderhandelingen aan te knoopen om hen te bewegen bij minnelijke schikking de wapens neer te leggen. Het is alwtder Engeland, dat ook hier de hand in het spel heeft en zijn invloed wil doen gelden. De burgemeester van Manchester beeft den voorzitter van het Arme nische comité 1000 pond sterling gezonden als kerst geschenk ton behoeve van de noodlijdende Armeniërs. Daardoor stijgt de som, die door Manchester alleen ter beschikking van het comité is gesteld, tot 4000 pond. Reuter seinde gisteren uit Sofia, dat volgens uit Konstantinopel ontvangen telegrammen de Arme niërs te Zeitoun zich bereid hebben verklaard, de wapenen neder te leggen, op voorwaarde, dat uit hen een gouverneur voor dit district worde gekozen. Uit Transvaal komen gunstiger berichten, ia zooverre, aat do rust te Johannesburg is teruggekeerd. Omtrent het gevecht tusschen de troepen der Char tered Company", onder leiding van dr. Jameson, en de Boeren wordt gemeld, dat do eersten een vol slagen nederlaag leden, waarbij velen werden gedood en gewond, terwijl al do overigen met dr. Jameson werden gevangen genomen. De Engelsche autoriteiten hebben zich gehaast de oorlogszuchtige daad van laatstgenoemden te gispen en alle verantwoordelijk heid daaromtrent van zich af te werpen. Lord Chamberlain verklaarde overigens, dat de Transvaal- sche regeering met veel gematigdheid optreedt, en hij verwacht, dat president Krüger er ernstig naar zal streven zooveel mogelijk aan de bezwaren der zoogenaamde »Uitlanders" (de in Transvaal wonende vreemdelingen) tegemoet te kom9n. Intusschen heeft de Duitsche Keizer, na het bekend worden der overwinning van de Boeren, aan Paul Kriiger höt volgende telegram gezonden >lk betuig u mjjn oprechten gelukwensch, dat het aan uw volk, zonder een beroep te doen op de hulp van bevriende mogendheden, gelukt is uit eigen kracht tegenover de gewapende benden, die als vredeverstoorders in uw land gevallen waren, den vrede te herstellen en de onafbankelgkheid van het land tegen aanvallen van buiten te verzekeren. WILHELM." President Kiüger heeft hierop geantwoord: »Ik betuig uwe Majesteit mijn zeer innigen en diepgevoelden dank voor den welgemeenden geluk- wensch, mij door uwe Majesteit gezonden. Met Gods hulp hopen wjj ook verder te do8n, wat in ons vermogen is, tot handhaving onzer zoo duur ge kochte onaf hankelijkheid en tot bevestiging ODzer dierbare Republiek." Begrijpelijkerwijze is men in Engeland over deze daad des keizers, die schijnt geschied te zijn na overleg met den ministerraad, weinig gesticht. De Standard noemt het telegram beslist een onvriend schappelijke daad, zoo niet tegen de Engelsche re geering, dan althans tegen het Engelsche volk. Wan neer Duitschland zoo voort mocht gaan met het miskennen onzer souvereine rechten, aldus schrijft genoemd blad, zou daardoor een einde worden ge maakt aan de vriendschappelijke verhouding tusschen beide rjjken. Het is te hopen, dat inderdaad de heer Kriiger de kalmte aan den dag legt, die de heer Chamberlain hem toeschrijft, en dat dan andere staatslieden, ook die in Europa, dit voorbeeld zullen volgen. Het optreden van Engeland in het buitenland is onge twijfeld in de hoogste mate ongepast en aanmatigend, en langs diplomatieben weg kan daartegen niet ge noeg worden geprotesteerd. Maar wanneer vorsten en andere staatshoofden onder den eersten indruk van het oogenblik zich zoo kras uiten als in de laatste weken, en ook nu weer, is geschied, zou dit tot zeer bedenkelijke politieke verhoudingen aan leiding kunnen geven. Te Kaapstad liep het gerucht, dat de Engelsche minister-president Rhodes aldaar zijn ontslag heeft genomen, maar dat Sir Hercules Robinson (de gou verneur) heeft geweigerd, deze ontslag-aanvrage aan te nemen. Volledigheidshalve zg hier nog vermeld, dat uit Nederland van particuliere zijde verschillende ge- lukwenschen aan Paul Krüger zjjn gezonden, dat te Amsterdam uit vele woningen de vl ig wapperde, en dat zelfs in het theatre-Van Lier in een tableau- vivant de overwinning der Boers" werd gehuldigd. GOES, 6 Januari 1896. Vanwege de autoriteiten te Zut.phen worden pogingen aangewend, om daar de Rijkskweek- school voor onderwijzeressen te vesti gen. De Zutpk. Ct. betoogt, dat vele gronden bestaan om die stad daarvoor aan te wijzen. Vooral aan de Zutphensche jonge meisjes, die zich voor onderwijzeressen willen bekwamen, zou die in stelling ten goede komen. Dat er van elders velen zich zullen aanmelden, is niet waarschijnlijk. De leerlingen toch moeten externe zijn en het bedrag, dat van Staatswege voor haar beschikbaar wordt gesteld, is niet groot genoeg oin er goede kosthui zen bg vreemden voor te erlangen. Wanneer geen krachtiger argumenten kunnen worden bijgebracht voor de oprichting der bedoelde kweekschool te Zntphen, dan is er niet veel kans, dat de regeering zich door de bovenstaande zal laten overtuigen. Wat daar ten voordeele van Zutphen wordt aangevoerd, is evenzeer toepasselijk op Goes of eenige andere plaats, van welke grootte ook. Bij gelegenheid der gewone wapenschouwing over de dd. schutterig alhier op jl. Zaterdag had de installatie plaats van den nieuw benoemden 2en luitenant J. Th. Pilaar. Nadat het Kon. besluit der benoeming was voorgelezen, richtte de Commandant tot den benoemde het woord om hem geluk te wonschen met de onderscheiding, hem te beurt gevallen, en noemde den door hem gedanen stap van schutter tot officier zeker groot, doch weea er op dat een dergelijke bevordering bij de schutterij geen zeldzaamheid en ook geen bezwaar is, daar bg den noodigen lust en vlijt de bekwaamheden voor officier in korten tijd zijn te verwerven. Hij hield zich overtuigd, dat de heer Pilaar spoedig die be kwaamheden zal bezitten, daar hg den rang van officier met ambitie heeft aanvaard. In de hoop, dat hg zijn nieuwe betrekking naar zijn boste krachten zal vervullen, verklaarde spreker hem geïnstalleerd als 2e luitenant bij de Goesche schutterij, waarna voor hem werd gedefileerd. De wapenschouwing en installatie werd ook bij gewoond door den gepens. kapitein der genie O. I. leger den heer L. G. Krol van der Hoek. De schutterg werd bij deze gelegenheid gecom mandeerd door den 2en luit. C. E. van Koetsveld. Baarland. Op 2 Januari herdacht de heer G. M o e r d ij k onder vele blijken van belangstelling, zijne 25-jarige ambtsvervulling als opzichter bij het waterschap Baarland c. a. Namens het bestuur van den polder werd hem een stoel, door de gezamen lijke dijkwerkers een rooktafeltje overhandigd. De vorstelijke liefdadigheid der Ko ninginnen heeft zich dezer dagen alweer niet onbetuigd gelaten. HH. MM. schonken op Oudejaarsavond f 200 aan het Marinetond8 te Amsterdam. De vereeniging >Providentia" te Arnhem ontving van HH. MM. f 100. Het bestuur van het Sophia-Kinderziekenhuis en Pleegzuster-Vereeniging te Rotterdam ontving van H. M. de Koningin-Regentes namenR H. M. de Ko ningin f 150, ten behoeve van het Zeehospitium te Loosduinen. Aan het Centraal Israëlietisch Wees- en Door gangshuis te Leiden schonk de Regentes f 60 en aan het Doorgangshuis voor meisjes te Haarlem f 100, terwijl bij ds. N. M. de Ligt, te Rhenen, f 200 is ingekomen van H. M. de Regentes als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in de Provinciale Friescbe Vereeniging van vrienden der waarheid, ten doel hebbendeondersteuning van jongelieden, die zich voorbereiden tot het ambt van predikant in de Ned. herv. kerk en instandhouding van het Christelijk Tehuis voor gymnasiasten te Kampen. Nog schonk de Regentes t 150 aan de Commissie voor Duin beplanting in Den Haag, welke zich ten doel stelt werk te verschaffan aan behoeftigen. Door HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes is aan het bestuur der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam als blijk van belangstelling in die Maat schappij eene som van f 250 geschonken. Alleen in de maand December zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 1334 veewagens, tegen 270 in December 1894. Berekend a 10 stuks vee per wagen, vertegenwoordigt dit een meer deren uitvoer naar het buitenland van 10,460 stuks, ter waarde van ruim f 1,640,000. De Aannemer (orgaan van aannemers) en De Opmerker ("orgaan van architecten) zgn met elkander aan het redekavelen over het zoogenaamde >opleggen" bij openbare aanbestedingen Dit bestaat hierin, dat de onderling concurreerende aannemers zich verbinden om de som, waarvoor volgens bun berekening het werk kan worden ge maakt, te verhoogen met een bepaald bedrag, dat dan door hem, die het werk krijgt, onder de mede inschrijvers wordt verdeeld. Beide bladen zgn het er 07er eens, dat het billgk

Goessche Courant | 1896 | | pagina 1