vroeger in den ambtenaarsdienst was en deze laatste heeft een stelsel ontworpen, tot bestrijding van de nijpende armoede onder een groot deel der inlandsche bevolking. Eerlang zal dit plan, dat door vele be kwame Engelach-Indiërs geroemd wordt, aan de Regeering worden voorgelegd. Naar de meen ing van den redacteur der Review of Reviewsden heer Stead, zal dit plan, wordt het aangenomen, een onafzienbaren invloed kunnen oefe nen. Meer dan eenig ander apostel weet generaal Booth de genegenheid der inlanders te winnen en de staatkundige gevolgen van een verbond tusschen een zoo krijgshaftige gezindte als de Salvation Army en de Indiërs der laagste kaste zijn moeilijk reeds nu te overzien. Zeker is, dat de leer van het Heils leger meer dan eenige andere instelling kans biedt tot het wegnemen van de hooghartigheid, die thans de verhouding tusschen Engelschen en inlanders brandmerkt. In hoever Indië geregeerd zal kunnen worden door een handvol blanken, wanneer het Heilsleger rr vasten voet heeft verkregen, dit is, zegt de heer Stead, een vraag, die op tweeërlei wijs kan beant woord wordeu. Maar zeker zal dan niet mogelijk wezen het land te regeeren zonder een zeer belang rijke verandering in de taktiek en vooral in den tooD, die thans heerscht in vele afdeelingen van den bamtenaarsdienst. Bjj Prov. blad no. 126 maakt de Commissaris der KoniDgin in Zooiand bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels in de provincie is bepaald op Dinsdag 31 December 1895, met zonsondergang, en dat het tijd stip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Wolfertsdijk. Gistermiddag werd alhier in de herberg bjj J. Voorbajjtel een voordracht gehouden over Krachtvoer" door den heer A. K. Okkinga van Nijmegen, inspecteur op landbouwgebied van de Ned. gist- en oliefabriek te Delft. In de eerste plaats stelde spr. op den voorgrond, dat elke land bouwer vooral er op dient te letten, dat bij de goed koopste manier van voederen, de opbrengst zoo hoog mogelijk zij, hetzij van melk en boter, hetzij van vleesch. Hiervoor ia een eerste vereischte dat in de samenstelling van het voeder eene bepaalde boeveel heid eiwit, vet en zetmeelacbtige stoffen aanwezig zij. Daarna zette hij uiteen, wat de Ned. gist- en oliefabriek zóoal in den handel brengt, nl.aard of grondnotenkoeken en natte en gedroogde spoeling. Voor die koeken zijn noodig, zooals de naam reeds aanduidt, aardnoten. Hiervan zijn tweeërlei soor ten zoete en bitterede laatste echter zijn niet te gebruiken, wegens den bitteren smaak, welke zich op de melk en de boter zou overplanten. Om nu zeker te zijn van steeds zoete aardnoten te verwer ken, hetit de t.jbiiek zich in het bezit gesteld van een groote uitgestrektheid grond in Afrika, waar doze roten uitsluitend worden geteeld, en vanwaar zij per scheepsgelegenheid naar Delft worden ver- Vuörd. Wanneer ia Afrika eene kleine fabriek ge plaatst kon worden, om de noten van de pellen te ontdoen, zou een enorme som aan vracht worden bespaard, doch dit kan niet geschieden omdat dan door de hitte het vet ranzig zou worden, wat een leelijken smaak aan de olie zou geven, en de koeken ook minder geschikt voor het vee zou maken. Nadat de noten hier van de pellen zijn ontdaan, worden zij gemalen en koud geperst, dit 5» beter dan warm te persen, hoewel er nu minder oüe uit komt. Het overschot wordt gedeeltelijk als aard noten meel, gedeeltelijk als aardnoten koeken in den handel gebracht, welke 7 pet. vet en 48 pet. eiwit be vatten. Om spoeling te maken beeft men noodig rogge, gerst en mals. Deze worden min of meer fijn gemalen en daarna met water vermengd. Dit mengsel wordt in gisting gebracht, waardoor gist en spiritus daarin gevormd worden. De gist drijft na eeuigen tijd boven op het mengsel, en wordt daarvan afgeroomd wat daarna overschiet, wordt in daarvoor doelmatig ingerichte toestellen uitge- stookt, waardoor de spiritus wordt afgescheiden. Wat nu overschiet is de spoeling. Dat hiervan nogal wat wordt verwerkt, kan men nagaan, als men weet, dat er wekelijks 7 millioen liters spiritus wordt gefabriceerd. De spoeling, die dus overschiet, is een licht bruine meelpaphiervan wordt veel door de ora Delft wonende boeren met wagens en kleine schepen afgehaald en in tobben in de weide gevoerd. De boeren, die anders 20 stuks vee kunnen houden, kunnen er nu gemakkelijk 30 houden. Jaarverdere gedeelten van Nederland of elders kan het op die wijze niet vervosrd worden, omdat de transport kosten alsdan veel te hoog zouden worden. Het wordt dan eerst in zakken gedaan, het water uit geperst, en gedroogd, en dan in balen van 50 kilo verzonden, en in den handel gebracht; het bevat 10 pet. vet en 28 pet. eiwit. Spreker stelde nu de vraag: waarom kan een boer nu beter zijn graan verkoopen en koeken en spoeling daarvoor in de plaats koopen, daar dit toch betrekkelijk afval is Hij antwoordt daarop, omdat in de spoeling al het vet aanwezig blijft, en er maar een zeer kleine hoeveelheid van het eiwit uit is verwijderd, zoodat men dus maar eer. klein ge deelte spoeling moet hebben, tegen een groot gedeelte graan, om hetzelfde krachtvoeder te vei krijgen, lig toonde verder met cjjfers aan, dat, zroals 'tin de tabel in Starings-almanak voorkomt, (illcg tegen matige prijzen berekend; het vet en het eiwit ge- ljjk gesteld, en per kilo voederwaarde berekend in Tarwe op f 0,54, in orwten op f 0,24 Vb» 'n boonen op f 0,22, in rogge op f 0,38, in gerst op f0,40, in haver op f0,32, in zuivere raapkoek op f 0,21 in zuivere lijnkoek op f 0,22, in maïs op f 0,35, in rjjstmeel op f 0,47, in grondnotenkoek op f 0,14 en in gedroogde spoeling op f0,16 komt te etaao, zoodat dus het vet en het eiwit het goedkoopst is in grondnotenkoek en spoeling, terwijl hot graan maar dooreen genomen bevat 10 a 12 pet. eiwit, 3 a 4 pet. vet en 48 tot 56 pet. zet meelachtige stoffen. Tevens gaf hij ook den raad, om spoeling 24 uur met koud water te mengen en af en toe om te roeren eer men het voedert, om er alles voor het dier uit te halen wat kan. Dit mag ook wel met lauw, doch nimmer met kokend water geschie den. Ook mag niet meer dan 1 koek per stuk vee per dag gegeven worden, wijl anders het dier te veel eiwit zou krijgen, zoodat de beste verhouding is om te voederen 1 aardnotenk lek en 2 kilo spoe ling. Om te eenvormige voedering te voorkomen kan hier nog wat gerste- of havermeel bijgegeven worden vooral aan mestvee. Ook sprak de heer Okkinga met nadruk den wensch uit, om toch telkens als men wat koopt, dit aan het proefstation te laten onderzoeken. Dit kan kosteloos geschieden. Want juist omdat de han delaars weten, dat dit te zelden gebeurt wordt er veel geknoeid, zoowel met raap- en lijnkoek als met kunstmest en zij kunnen dit geruit wagen, want als het 4 keeren werkelijk onderzocht wordt, en zij moeten bijpassen, blijven nog 996 van de 1000 keeren dat dit niet gebeurt. De Ned. Gist- en Olie- fabriek garandeert de medegedeelde cijfers, en nooit zit er minder in, wel meer. doch zij geeft de laagste cijfers op, en daarom wordt er prijs op gesteld dat telkens hare producten worden onderzocht. Jammer dat hot getal toehoorders zoo klein was; zij, die te huis gebleven zijn, hebben veel gemist, want menige nuttige wenk werd gegeven, terwijl na afloop nog vele vragen aan den spreker werden gedaan, die alle op minzame wijze werden beant woord. W olfertwdijK. De gemeenteraad be noemde Woensdag jl. tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den heer D. Vleugel met 5 stemmen 2 stemmen waren uitgebracht op het aftredend lid den heer F. van der Bliek. Laatstgenoemde was reeds in September herbenoemd, doch had toen ver zuimd kennis te geven, dat hij zyne benoeming aan nam. Verder verleende de Raad eene gratificatie van f50 aan den heer K. van der Slikke voor de verplichte hoofdakte. 'a-Gravenpolder. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier is herbenoemd de heer J o h s. Butgn Sr. Bij Prov. U. no. 129 maken Gedeputeerde Staten van Zeeland bekend, ter voldoening aan art. 2 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, dat een afschrift van hun verslag omtrent de aanvraag om vergunning tot b e d y - king van schorren in de gemeente Rilland-Bath, gedurende veertien dagen in het gemeentehuis van Rilland-Bath is nedergelegd ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Uit 'g-Gravenhage wordt gemeld, dat de Belgische grens vóór 26 December zal worden open gesteld voor den invoer uit Nederland van mager vee en 10 Januari voor den invoer van Nederlandscli fokvee. Bij Kon. besl. zijn met ingang van 1 Januari 1896, ter vervanging van de aftredende en niet her benoembare leden van den geneeskundigen raad in Zeeland en W. N.-Brabant, tot leden van dien raad benoemddr. J. C. de Man, te Middel burg; dr. J. van der Beke Callenfels, te Vlissiugen; dr. Q. J. M. Janssen, te WissekerkeF. D. Kolff van Oosterwijk, .arts te Kruiningen A. J. Wijnne, apotheker t*> Middelburg; J. J. Keyzer, apotheker te Tilburg; mr. W. A. van Hoek, te Middelburg; en tot plaatsvervangende leden: dr. J. P. Berdenis van Borlekotn, te Middelburg; dr. J. ICosten de Biuyoe, te Zieriksee; L. K. van der Harst, apothe ker te Middelburg; mr. A. P. Snonck Hurgronjo, te Middelburg; mr. W. C. J. Alpherts, te Breda. Tot eerelid van het Schilderkundig Genoot schap >Pulchri Studio" te's-Gravenhage is benoemd de heer J. C. van Hattum van El le wout s- d ij k aldaar. (DM Het vergaan van de Engelsche kotter III try L T 77 op de Roompot is aanleiding, dat tot de regeering het verzoek wordt gericht om op de Westpunt van de Onrust in plaats van de roode bakenton no. 1 Veorgat een gasboei te plaatsen. Uit zee het Veergat in komende ia het licht van Veore niet te zien, waarom de verlichting daar on voldoende iseen licht op Onrust kan dit euvel op afdoende wijze wegnemen. Behalve de steenschepen en vissehersvaartuigen xullen daardoor ook zeer gebaat zijn de ongeveer 60 op Duitschland varende barges der maatschappij Walker Howard en Co. te Londen, welke bij ilecht weer geregeld het Veergat inloopen, om achter de duinen van Vrouwepolder veilig te liggen. Vjjf kapi teins dezer barges, Dinsdag daar geankerd, verklaar den dat ook hunne maatschappij voornemens is een gelijk verzoek te doen. Reeds tweemaal is het verzoek door Schuttevaor gedaan, doch om de hooge kosten en de nog niet genoegzaam gebleken noodzakelijkheid werd telkens daarop afwijzend beschikt. Tnaos echter bestaat alle hoop, dat het zal worden toegestaan en alzoo de put zal worden gedempt, eer het kalf ver dronken is. {N. R. Ct.j Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldI. v. d. G21 j., te Driewegen, wegens mishandeling, tot 2 maanden gevangenisstrafC. G., 28 j., te Schore, wegens huisvredebreuk, tot f 1 of 1 dag; P. J. G., 22 j., te Heinkenszand, wegens mishandeling, tot f5 of 5 dagen W. B., 70 j., te Wolfertsdijk, wegens mis handeling, tot f l of 1 dag. Vrijgesproken werden J. S., 22 j., te Driewegen, beklaagd van mishandeling, en M. de P., 22 jte Schore, beklaagd van huisvredebreuk. R e c 1 a ra e. Asthma is Geneesbaar. Velen, die Wed. Faberij de Jonge hebben bezocht' getuigen hier reeds van. Zoo er twijfel moge geweest zijn in het gemoed van eenigen lijder aan Asthma in deze stad, omtrent de waarheid van de bewering van Dr. Schiffmann's Middel tegen Asthma, die twijfel is thans verdwenen, zoo dio peisoon een der velen geweest is, die deze week Wed. Faberij de Jonge, Goes, hebben bezocht en daar kosteloos een proefpakje heeft ont vangen. Ofschoon velen, die van des geneesheers aanbod gebruik hebben gemaakt nog niet de ge legenheid hebben gehad het proefpakje te probeeren, zijn er toch eene groote menigte die hetzelve reeds hebben geprobeerd en die meest onbewimpeld in positieve teimen verklaren dat verzachting oogen- blikkelijk was, dat de lastige aanvallen verdwenen waren, dat vrije opgeving werd bewerkt, dat eene gemakkelijke zittende houding kon worden aange nomen en dankbaar werd behouden dat de slaap rustig en onafgebroken was en dat de morgen een helder hoofd en een gevoel van oprechte dankbaar heid meebracht, die geen wooiden te sterk kunnen uitdrukken. Het is niet gezegd dat op het gebruik van een proefpakje genezing volgen zal. Asthma behoort tot de meest hardnekkige ziekten, der wetenschap bekend. Maar het wordt positief ver zekerd en door duizenden betuigd dat een duur zaam en volhardend gebruik van Dr. Schiffmann's Middel tegen Asthma niet alleen oogenblikkelijke verzachting geeft, maar ook krachtdadig de kwaal verdrijft. Dit geneesmiddel kan worden bekomen bij wed. FABERY DE JONGE in pakjes van 11 1,50 en fl. 2,75, waardoor het voor iedereen verkrijg baar is. Kostelooze proefpakjes kunnen niet meer worden verkregen, daar de doktor nu aan hot publiek annonceert, dat hij het geld terug geeft aan iedereen die, een pakje gekocht hebbende, bevindt dat het na eene goede eerlyke proefneming niet volkomen werkt zooals hij beweert dat het zal doen. Staten-Generaal. TWEEDE KA MEE. Ia de avondzitting van jl. Woensdag verde digde de Minister van Oorlog zyne houding in de quaestief-eret met een bsroep op het wettelyk voorschrift, dat alleen spreekt van aanspraak'" niet van recht" op bevordering. Bjj de behandeling der artikelen werd aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs om f 4000 voor hot be reden maken van 8 intendanten t® schrappenalt- mede een amendement-Tyiens om den post remonte" met f 25000 te verhoogen, teneinde den aankoop van fokhengsten te bevorderen om voor de remonte te fokken. Gisteren werd op voorstel van den heer Borge- sius de subsidie voor de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" met f 5000 verhoogd, ter meerdere ondersteuning van de oud-itryders van 183031. Voorts werd aangenomen een amende ment—Bastert tot schrapping van f 24,000 voor het inrichten der pupillenschool te Nieuwersluis tot troepen-logies. Daarna zijn de vestingbegrooting en de begrooting voor oorlog aangenomen. Heden hoofdstuk Waterstaat. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetiifijfe. Door bet college van notabelen der Herv. gemeente is Woensdag met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen de heer L. Bruijnzeel. Baarland. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk alhier is herkozen de heer A. Burger. Eli!laii<l-£$At!i. Tot ouderling bij de N. H. gem. alhier is herkozen dhr. Joh. van Boven Jz. en tot diaken gekozen dhr. A. Goeree. Bedankt voor het beio^p by de Ned. Herv. gem. te Stavenisse door ds. H. Snel te St.-Maartensdijk. Met algemeene stemmen is tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Westkapelle be noemd de heer J. Steketee, onderwijzer aan een bij zondere school te Aksel, no. 2 der voordracht, waar op met hem waren geplaatst mejuffrouw F. J. Bour- drez te Wilhelminadorp en de heer S. L. Moree te Spijkenisse. (M. Ct Bij het examen 1. o. wiskunde art. 65 is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. le Clercq te Rotterdam. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief R^cht, hoofdredacteur H. J. G. Hartman, twaalfde afi wering, uitgave van F. Kleeuwens Zonn, bevatDe veiligheidswet. Beantwoording der d'»or da redactie gestelde vragen. Leestafel. Fonds tot geldelijke uitkeering bij overljjden. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Dinsdagnamiddag ontsnapte de heer N., land bouwer te Kapelle, met zijne familie per rijtuig van de markt huiswaarts keerende, aan een groot onge luk. Even buiten Kloetinge schrikte het paard van een voorbijkomende ezelkar, sloeg op hol en raakte het rijtuig in de sloot; gelukkig kwamen allen met den schrik vrijalleen het rijtuig bekwam eenige schade. llcinkeiiszaiid. Tegen 1 Januari a. s. is door J. De Dreu eervol ontslag gevraagd als Ryksj*chfc- opzienerhij zal alsdan in dienst treden als onbe zoldigd Rijksveldwachter voor den heer Hoboken te Scheveningen, standplaats Hoedekenskerke. Dat eene vrouw, om aan het gezelschap van haren echtgenoot te ontkomen, zichzelf in de ge- I vangenis een plaatsje verovert, zal wel niet dik wijls voorkomen. Toch geschiedde dit dezer dagen te Breda. Zekere vrouw van D. stal om de ge noemde reden een jas en liet zich voor dien dief stal arresteeren. (A. B. C.) Eene massa vrouwen omringden in de Mark straat te Utrecht eene vrouw, die een dubbel snoertje witte koralen, waaraan een goud kruisje, met de meeste blijdschap te zien gaf, gevonden door een metselaar bij bet aanstrijken van het dak venster van een huisje in die straat. De aanleiding tot deze vondst was de volgende In het jongste voorjaar bad eene ekster in den top van een populier haar nest gebouwd, en kreeg eiken morgen op den dorpel van het opgeschoven raam van de vrouw eenig voedsel. Op een Maandagmorgen miste de verzorgster de ekster en het sieraad van haar zesjarig dochtertje, dat nu aldus terecht kwam. Dinsdagavond kwam een opgeschoten jongen bij een herbergier te Amsterdam met een daklooz® poes. De kastelein en diens vrouw werden zoo ver- teederd van harte, dat zij de arme zwerfster mede lijdend opnamen en den jongen een fooitje wilden geven. Deze had zich ondortusschen reeds uit de voeten gemaakt met een geldbakje, waarin f 16. Onlangs heeft Numès in het Thé&tre de la Gaité zijn vriend Roumain een poets gebakken. In de derde akte van de »Charbonniére' slaat Roumain wanhopig de handen voor 't gelaat en keert dan zijn bleek gezicht naar het publiek. Bleekheid wordt veroorzaakt door een beetje wit poeder, dat bij in de zakken van zijn gewaad heeft en dat bij ongemerkt in de banden wrijft. Nu bad Numès on langs dat poedertje even voor den aanvang der scène weggenomen en er wat houtskool voor in de plaats gedaan. Men kan zich den uitslag verbeeldenhet publiek gierde het uit, toen Roumain met bijna ge heel zwart gezicht wanhopig in de zaal keek. Eer lang zal vermoedelijk wel worden gemeld op welke wjjze Roumain wraak heeft genomen. Uit Philadelphia wordt gemeld dat het Duit- sche stoomschip Athene, met naphta geladen, bij kaap May in de lucht gesprongen is; 13 personen, waaronder de gezagvoerder, werden gedood, de 14 overlevenden zijn door een Engelsch schip naar Phi ladelphia gebracht. Een luitenant van het garnizoen te Ram- bouillet lieeft een jong soldaat met de rijzweep geslagen. De bataljonskommandant strafte den cffi- cier voor het front van het bataljon met acht dagen arrestde korpskommandant veranderde deze straf echter in zestig dagen vestingstraf. In de archieven van het Min. van Marine to Parijs is een interessant documeut gevonden uit den tijd van Napoleon I. De Minister stelde voor oen benoeming te vernietigen, omdat de vader van den benoemde een slechten naam "nad en dat een ander zijner familieleden in de gevangenis was geweest. Napoleon schreef aan den kant van het stuk Ver worpen. De benoemde wordt gehandhaafdfouten zijn persoonlijk." Een der beruchtste Engelsche dieven, James White, is dezer dagen in de gevangenis van Port land gestorven. Hij was bet, die de juweelen der gravin van Vlaanderen stal. Waarschijnlijk heeft hij ook lady Meux van haar juweelen beroofd; men kon het hem echter niet bewyzen. »Skinny White" zooals zyne vakgenooten hem noemden, was inder daad een »gelukkig" mensch. Zeer zelden geraakte hij, ondanks zijne tallooze misdaden, in het net der gerechtigheid verward. Zeer dikwijls echter werd hij gearresteerd, doch het gelukte hem bijna altijd, zich schoon te wasschen. Op de Eugelscbe renbanen haalde hij het grootste gedeelte van zijn oogst binnen. Eens stal bij een advocaat, die op de ren baan den wedstrjjd met aandacht volgde, een bank noot van f 1200 uit bet vestzakje. Twee detectives hadden dit feit gezien en stortten zich onmiddellijk op White. Niemand anders snelde hem ter hulp dan de advocaat, die zooeven beroofd was. Hy ver keerde in de meening dat twee schurken een gen tleman" wilden aanranden. De advocaat had een der detectives bijna geworgd, voordat hij tot de ont dekking kwam, waarom zy den »gentleman" bij den kraag vatten Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 21 Doe 27 27 27 30 81 - 1896. 9 Jan 15 16 16 22 27 Fel». 28 v 4 Mrt. 5 5 Oudelande, Ovezand, Colijusplaat, Kapelle, Kapelle, Colijusplaat, Goas, V oorwerpen. boo men, boomen, woonhuis, schuur, erf en tuingrond, hakhout, verpachting land, hoefje, bouwland en inocsgroBd, woonhuis en erf, Informatiën Van der Kloes. Pilaar. P. Overman. Prias. Prins. P. Overman. P. Overman. Oudelande, huis en tuin, P. Overman. Kloetinge, hofsteedje, bouw- en weiland, Havers. Ëllewoudsdijk, hofstede en land. Van der Kloes. Oud-Sabbinge, melen, huis, erfpachtsrscht, Pilaar Kloetinge, hoefje en bouwland, Pelle en Lansen Croin. Kruiningen, inspan, Prins. Schore, inspan, Prins. Heinkenszand, inspan, De Ronde Bresser. Baarland, boereninspan, P. Overman. Wemcldinge, boereninspan, Mulock Houwer. Watergetijen voor lerseke. dagen. V oorui. Nam. 21 December 22 23 24 25 26 27 HOOGWATER. Voorm. Nam. 5.47 6.27 7.8 7.53 8.43 9.44 10.50 6.7 6.47 7.30 8.17 9.12 10.18 11.22 LAAGWATEE. 0.37 1.17 2— 2.47 3.42 4.48 017 0.57 1.38 2.23 3.13 4.14 5.20 A

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2