1895 N°. 151. Zaterdag 21 December. 82s,e jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag», Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Ya.n DitmjlR te Rotterdam, en verder bg alle Boekvorkoopers on Brievengaarders. XmsemdïffBff van adverlentlên vé«r 3 Wfn op den der uitgave De prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bg directo opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct Aanvragen ocu en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Gemeenteraad van Goes. In de gisteravond, onder voorzitterschap van mr. J. G. de Witt Hamer, gehouden vorgadmng van den gemeenteraad alhier, die door alle leden werd bjjgfiwoond, werd o. a. medegedeeld dat de boomon aan den Schansdijk, Ouden Singel en Stoofweide bg openbaren verkoop hebben opge bracht f 936,25terwijl eenig wilgenhakhout is verkocht voor f 32,50 dat een krankzinnige voor rekening van de ge meente is opgenomen in het gesticht Bloemondaal te Loosduinen dat mej. F. Oversluijs is herbenoemd als lid van de commissie van bijstand voor het onderwijs in de handwerken op de lagere scholen dat de heer A. E. Janssen is beëedigd als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwgs en als zoodanig gr ïnstalleerd dat de heer H. de Noo met 1 December jl. in functie is getreden als onderwijzer op school B. dat de Nienwjaarscommissie hare werkzaamheden heeft aangehangen. Als ingekomen stukken .kwamen ter tafel Missive van Ged. Staten, dd 9 Nov. jl., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van boomen. Missive van Ged. Staten, houdende bericht, dat zjj berusten in het raadsbesluit, waarbjj subsidie aan het gasthuis wordt verleend. Dankbetuiging van den gemeente-opzichter J. W. F. Couvée voor de verhooging van jaarwedde. Missive van het Burgerljjk Armbestuur, houdende mededeeling van het voornemen om het gymnastiek lokaal van school D in te richten voor verpleging van weezen bg besmettelijke ziektemachtiging vragende om de kosten, nader op te geven, te be talen uit onvoorziene uitgaven. Deze machtiging wordt op voorstel van B. en W. verleend. Adres van de Ned. Bell. Telcpboon-Maatschappij om onderhandelingen aan knoopen tot aanleg van een telephoonleiding in deze gemeente. Hoewel zij de levensvatbaarheid der zaak voor Goes betwijfelen, stellen Burg. en Weth. voor, het adres in hunne handen te stellen om eventuëel nadere voorstellen te doen. De heer Ocktman zou er prijs op stellen, dat in ieder geval Daar de voorwaarden werd onderzocht. De Voorzitter zegt dit toe. Adres van de schippersvereniging Schutte vaar" om adhaesie te verleenen aan een verzoek tot het maken van een vluchthaven aan de Krammer. De Voorzitter merkt hierbjj op, dat er door be trokken schippers zeer verschillend wordt geoordeeld over de meerdere of mindere noodzakelijkheid van eene nieuwe veilige ligplaats. Ook meerdere Goesche schippers zijn daaromtrent door B. en W. gehoord, doch met hetzelfde resultaat. De Minister van Wa terstaat heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat te Ooltgensplaat eene veilige reede is. Het spreekt wel vanzelf, dat in die omstandigheden de Raad weinig motieven zou kunnen aanvooren, en hij stelt daarom voor geen gevolg te geven aan het in het adres uitgedrukt verlangen. Nadat dhr. Ramondt nog heeft opgemerkt, dat de betrokken schippers ook zeer verschillend oor- deelen over de meerdere of mindere geschiktheid van de in het adres genoemde plaats (Oude Tonge) wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Verder zijn nog ingekomen Verslag der werkzaamheden van den Chr. Volks bond (Werkverschaffing). Van de Commissie tot voorstelling van Zeeuwsche meisjes aan H.H. M.M. de Koninginnen »plaatwerk over de Zeeuwsche kleederdrachten," waarvoor dank ia betuigd. Een verzoek van M. C. v. d. Maas, om eervol ontslag als onderwijzer bij hot L. O. alhior wegens benoeming als zoodanig te Driewegen. (In handen gesteld van B. en W. ter voorbereiding.) Idem van M. van Eijkeren, reclame inzake aan slag H. O. Dit werd niet behandeld wegens te late inzending. Een verzoek van Jan en Joseph De Laat om een sloot te mogen d«mp9n aan het bergpad. (In han den gesteld van B. en W.) Alsnu kwam in behandeling een verzoek van den heer D. S t i g t e r Jee raar in de Staats wetenschappen en in het boekhouden aan de H. B.- en B. A. School alhier om hem eervol ontslag te willen verleenen met ingang van 1 Januari a. 8. Naar aanleiding daarvan zeggen B. en W. het vol gende Het ingekomen en hierbij overgelegde verzoek Tan den heer D. Sfcigter om eervol ontslag uit zjjne betrekking van leeraar in de Staatswetenschappen en Boekhouden aan do H. B. en B. A. School ont moet bij Burg. en Weth. al betreuren zij zeer het verlies van een uitnemende leerkracht voor do pchool geen het minste bezwaar. Gelukkig is de Raad in de gelegenheid, nu de onlangs benoemde leeraar in de Geschiedenis, dhr. L. van Bruggen, tevens in het bezit is van de akte voor Staathuis houdkunde en Statistiek en hij bereid is zich in den loop van 1896 aan het examen voor Staatsinrichting ie onderwerpen, het onderwgs in bedoelde vakken aan dezen leeraar op te dragen, die alsdan, daar hem ook het vroeger door dhr. Allan gegeven vak, het »schoonschrgvoD," is opgedragen, eene vermeerdering van acht lesuren zal ontvangen, waarvoor hem, naar aanleiding der bij de verordening vastgestelde ver houding, eene jaarwedde van f 800 zal toekomen. Geen der aan de school verbonden leeraren is echter in het bezit der akte voor Bo^khoudpn, zoodat daarin van elders moet voorzien worden. Burg. en Weth. stellen den Raad voor daartoe te benoemen den heer J. C. Fischer, leeraar in bedoeld vak aan ver scheidene inrichtingen van onderwgs te Middelburg, die zich bereid heeft verklaard voor eene jaarwedde van f 350 de vier uren boekhouden aan de beide inrichtingen op zich t© nemen, welk bedrag met het oog op de noodzakelijke reis- en verblijfkosten billijk voorkomt. De heer Ocktman vraagt of de inspecteur zich met dit voorstel vereenigt De Voorzitter antwoordt, dat de inspecteur uit een wetteljjk oogpunt bezwaar heeft moeten maken, waarom dan ook de benoeming conditioneel is voor gesteld. Op deze benoeming moet nu de goedkeuring gevraagd worden aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, en waar deze nog in den loop van het jaar zijne medewerking heeft verleend by eene andere benoeming op eene gelijke voorwaarde, hoopt spr., dat ook ditmaal door Z. E. geene bezwaren zullen worden gemaakt. Het desbetreffend voorstel wordt goedgekeurd, de benoemingen worden voor zooveel noodig gedaan en de verordening tot vaststelling van het getal der leeraren etc. zoodanig gewijzigd als zoooven beslo ten is. De volgende kwijtscheldingen van hoof de 1 ij k n omslag en schoolgelden wer den verleend en zulks door vertrek of overljjden van den H. O.: mej. A. C. van Driel Rijkaard f 1,70, F. Maijs f 1,22, G. W. F. Gerritsen f6,10, D. Park f 2,35, Erven wed. Scheffer f 6,281/2, F. Allan f 10,45, Erven wed. J. P. van der Does Goossen f 15,67, Erven J. K. Vervenne wed. P^arde- kooper f 35,341/2, H. J. van Ebbenhorst Tengbergen f 55,54, J. Faberij de Jonge f 1,19 1/2, totaal f 135,85 1/2. schoolgeldH. J. van Ebbenborst Tengbergen f 157,50, A. C. de Blinde te Wemeldinge f45,—, terwijl de heer J. A. Bevier de Fouw, wegeDS ziekte van zijn dochtertje, dat do school niet bezocht heeft en waarvan vóór den aanvang van het schooljaar kennis was gegeven, voor den aanslag van éen kind van het kohier wordt geschrapt. Het 2e supple to i r kohier van den H. O. over 1895 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 145,29 met een getal van 15 contribuabelen dat der honden op een bedrag van f 32 met een aantal honden van 14; en dat van verschuldigd schoolgeld op de H. B. School op een bedrag van f 180 voor 3 leerlingen (2 uit Bergen-op-Zoom en 1 uit Ter- Neuzen). Alsnu kwam in behandeling de begrooting der gasfabriek, bedragende in ontvang en uitgaaf f21831. In de toelichting der begrooting bepaalt de com missie zich tot 2 punten. lo. De overbouwing van den condensor. Uit de toelichting bljjkt, dat in den zomer veel last wordt ondervonden van naphtaline-afzetting in de inlaat - pijp van den grooten gashouder, hoogstwaarschijnlijk ontstaande doordat de condensor, die geheel open op het fabrieksterrein staat, te veel aan de zonne hitte is blootgesteld, waarom wordt voorgesteld een gebouwtje om den condensor te bouwen, begroot op 1900. 2o. Verhcoging der jaarwedde van den directeur met f 200. Hieromtrent merkt de Commissie op, dat de heer Wolters, de voorganger van den tegen- woordigen directeur, eene jaarwedde genoot van f 1200, benevens vrije woning, vuur ©n licht, samen te schatten op pl.m. f 1500 a f 1600, terwjjl de te genwoordige directeur slechts f900 geniet. Deze jaarwedde was eigenlijk te gering, maar zij stond gelijk met wat de heer De Koning als leeraar bg het M. O. genoot, en hij was destijds bereid op dezelfde jaarwedde van betrekking te verwisselen. Voots werd in aanmerking genomen, dat de nieuwe di recteur, hoewel goed op de hoogte der zaak, nog geen eigenlijk gezegd gasman was en dat by zijne betrekking van gemeentebouwmeester tevens be houden kon. De verwachtingen, die de toenmalige Raad van d'.r. De Koning koesterde, werden niet beschaamd. De resultaten waren van dien aard, dat afwisselende commissiën reeds tweemaal den directeur, mede op grond van het geringe salaris, voordroegen vcor eene gratificatie, welke de Raad eenmaal met algemeene, de andere maal met op éón na algemeene stemmen verleende. Toch vond het stelsel van gratificatie by te geringe jaarwedde langzamerhand bestrijding en de tegenwoordige commissie helt tot de meening over, dat voor eeoe verbooging der jaarwedde in plaats van het verleenen eener gratificatie thans de tijd gekomen is. De financiëele resultaten der fa briek laten eene verhooging toe, en de heer De Koning kan, na ruim 5 jaren de betrekking ver vuld te hebben, geacht worden de in een directeur vereischte b°kwaamheden volkomen te bezitten, zoo dat het niet langer billijk is zijne jaarwedde onge veer gelijk te doen blijven met die van den fitter, die f 12 's weeks benevens vrije woning, vuur en licht, dus f800 a f850 geniet. De commissie meent echter, dat het niet noodig is bet tractement gelijk te stellen met dat van den vroegeren directeur of van directeuren van andere fabrieken. Zij is van oordeel, dat de omstandigheid, dat de heer De Koning tevens zjjne betrekking als gemeente-bouwmeester heeft behouden en vervullen kan, bij de bepaling der jaarwedde mag blijven wegen. Burg. en Weth. en de financiëele comm. kunnen zich met het aangevoerde en met de gebeele be- grooting onverdeeld vereenigen en stellen voor lo. de begrooting der gasfabriek voor 1896, zoo als die door de commissie is ingediend, goed te keuren en dientengevolge 2o. den gasprijs over 1896 te bepalen op 8 cent per M1. en de huur van de gasmeters op het in 1894 daarvoor vastgestelde bedrag. De begrooting wordt zonder discussie met alge meene stemmen goedgekeurd. Nog werd besloten op voorstel van B. en W. en gunstig advies der fin. com. tot af- en over- schrijving op de begrooting v 0 0 r 1895. Ten einde de toelage over 1895 aan den eervol ontslagen boekhouder der leenbank G. A. Weide te kunnen vereffenen, wordt van den post terug gaaf van gelden voor anderen in ontvangst geromen" f 183,77 overges'hreven op den post toelage aan eervol ontslagen ambtenaren" en uit den post» voor onvoorziene uitgaven" wordt lo. f50 afgeschreven op »j aar wedden van de boden", om den bode J. Visser zjjne verhooging der jaarwedde over 1895 te kunnen voldoen en 2o. over f255,06 beschikt voor de kosten van de obligatiëo, advertentiën enz. van de onlangs aangegane geldleening groot f84000. Daarna wordt de genoemde begrooting als volgt gewijzigd Bij do ontvangsten wordt een nieuw artikel uit getrokken Geldleening ter conversie der leeningen van 1886, 1887 en 1888, te zamen groot f84000 96Vwf80692,50 en de post Opbrengst van den ver koop van boomen" geraamd voor memorie, wordt gebracht op- 936,25 f81628,75 Bij de uitgaven wordt de post voor aflossing van de geldleeningen van 1886, uitgetrokken voor f 4000, gebracht op f 64000 en verhoogd met f 60000, wordt een nieuw artikel op de begroo ting gebracht »aflossing van 3 kapitalen te zamen groot f21000, opgenomen bij het Burg. Armbestuur en Gasthuis - 21000, en de post »voor onvoorzien" wordt verhoogd met- 628,75 f81628,75 De heer Ocktman licht, als voorzitter der finan ciëele commissie, eene opmerking toe, door die commissie gemaakt, naar aanleiding van het feit, dat. B. en W. mededeelen het vrijgevallen gedeelte van de opbrengst der boomen te zullen besteden voor buitengewone uitgaven (aanplant van boomen), maar toch het bedrag brengen op den post voor »onvoorzieue uitgaven" voor dit jaar. De commissie vreest, dat dit bij Gedep. Staten bedenking kan ont moeten omdat de deur wordt opengezet voor de mogelijkheid, dat de vrijvallende som ook voor ge wone uitgaven wordt besteed. Daarom had de commissie liever gezien, dat een nieuwe post op de begrooting ware gebracht b. v. voor beplanting van wegen, of voor schulddelging. De Voorzitter antwoordt, dat werkelijk het voor nemen bestaat om het vrijkomende bedrag te be steden voor aanplant van boomen, in de plaats der gerooid wordende, doch dat dit niet meer in 1895 kan geschieden, en aangezien de begrooting voor 1896 van Gedep. Staten nog niet goedgekeurd is terugontvangen, gaat het niet wel aan dat college nu reeds een besluit ter goedkeuring te zenden tot wijziging dier begrooting. Bij de toezending van het thans in behandeling zijnde voorstel aan Ged. Staten, wordt echter eene toelichting gevoegd, waaruit blijkt, dat het geld werkelgk voor aanplant van boomen zal worden besteed. De heer Ocktman merkt nog op, dat de begroo ting voor 1896 toch eiken dag goedgekeurd kan worden terugverwacht, en dat bg het in behandeling zjjnde voorstel niet zulk een baast is. Oe Voorzitter repliceert, dat er wel haast is, want dat de regeling van de aflossing op 1 Januari a. s. daarmede verband houdt. De heer Ocktman verheugt zich intusschen, dat de voorzitter overigens medegaat met de opmerking der fin. commissie. De heer Ramondt merkt nog op, dat het bewuste bedrag nu zal begrepen zijn in het batig slot van 1895 en dat, zoodra er eene bestemming aan kan worden gegeven voor het beoogde doel, een preleve- ment op dat saldo zal worden voorgesteld. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. Alsnu hadden de volgende benoemingen plaats Commissie van classificatie: dhr. J. J. Ramondt, als wethouder, voorzitter; als lid van den Gemeente raad dhr. J. F. van der Leeuwals lid van het Burgerlijk Armbestuur dhr. J. M. Kakebeeke; Dia conie der Ned. Herv. Gem. dhr. I. Wessel; Diaconie der Ger. Gera dhr. J. Faberij de JongeR. K. Par. Armbesfc. dhr. P. Stieger; Comm. (Econ. Spjjs- uitdeeliog dhr. A. Dekker Jz. Financiëele commissie: de heeren J. J. Ochtman, tevens voorzitter, M. de Jonge Jz. en G. H. Kake beeke Commissie voor de Strafverordeningende heeren M. de JoDge Jz. en A. E. Janssen Commissie voor den Hoofdelijken Omslagde heeren S. J. J. de Jonge Mulock Houwer, W. Temperman en S. van der Peijl Gas-commissiede heeren J. J. Ramondt, wet houder, voorzitter; J. J. Ochtman en B. Quist; Regentes Weeshuis: Mevrouw De Ronde Bresser-^ Vervenne Voorzitter Burgerlijk Armbestuurde heer J. M. Kakebeeke Gezondheids-commissiede heeren D. de Koning, E. L. van Mervennée en G. van der Hoek Commissie van toezicht L. O.de heer H. J. Baning Commissie van toezicht J£. O.de heer I. D. Fransen van de Putte. Daarna werd de vergadering gesloten. GOES, 20 December 1895. Door de nieuwjaarscommissie is de levering van het brood gegund aan R. Scheele voor 81/2 ets. per kilo; die van het spek aan de firma wed. J. Ossewaarde voor f36,37 per 100 kilo. In verband met den lagen prijs van het spek en met eenige nog ingekomen en ingewacht wordende nagiften zal de bedeeling op 1 Januari op de ge wone wijze kunnen plaatshebben. Wij herinneren onze lezers aan het concert, dat a. s Maandag alhier in de Concertzaal der So ciëteit V. O. V. zal gpgeven worden door den heer A. de Jong, muziekleeraar te Middelburg, gunstig bekend violist, en door zijn zood, den heer K. J. de Jong, student te Utrecht, die het diploma van solo-pianist van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst verwierf, en dan ook reeds op verschil lende concerten heeft doen blijken een goed pianist te zijn. De eerste is ook in Goes geen onbekende en het succes, dat beide heeren hebben gehad op concerten, die zjj elders hebben gegeven, geeft grond te verwachteD dat aan bezoekers van dit concert de gelegenheid zal worden aangeboden op muzikaal gebied een genotvollen avond door te brengen. In een te Zieriksee gehouden vergadering van ingezetenen dier gemeente is met algemeene stem men besloten tot de oprichting eener vootloopige vereeniging 10 t b0v0rdering van het vreemdelingen-verkeer aldaar. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren Ch. W. Ver mel's, burgemeester, J. Hendrik Loewer, J. van Os, J. J. Honig en J. A. Legeinaat, die zich die keuzo lieten welgevallen en plannen zullen beramen om zoo mogelijk eene vereeniging als bovenbedoeld aldaar te vestigen. Eenigen tijd geleden heeft de gouverneur van Madras kerkelgke of liefdadige vereenigingen opge roepen tot het stichten van armenkoloniëa op niet ontgonnen gronden. Generaal Booth heeft op deze uitnoodiging geantwoord. Hg bevindt zich in Br.-Indië in gezelschap van mevr. Tucker, die

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1