bevredigend. Bij het schrifteljjk gedeelte werden door verscheidene adspiranten goede opstellen gele- j verd, die de blijken droegen, dat de candidaten zich i in dit vak met vrucht hadden geoefend. Bij het mondeling gedeelte viel intussehen op te merkeD, dat de meeste adspiranten weinig bekend waren met de voornaamste bepalingen der tegenwoordige wet geving op het lager onderwijs. De indruk van het examen in de vrjje- en orde oefeningen der gymnastiek was Diet gunstig. Bg de meeste adspiranten droeg het theoretisch gedeelte de sporen van weinig ernstige voorbereiding. Ook viel niet te roemen op de mate van bedrevenheid in het doen uitvoeren van de voorgeschreven oefe ningen. Het scheen wel, dat dit vak niet met die belangstelling door de candidaten was beoefend ge worden, als het geval was geweest met de vakken, in art. 2 der lager onderwijswet onder a tot en met i vermeld, waarin zij het examen met goed ge volg hadden afgelegd.' Dat het practisch gedeelte van het examen bij velen te wenschen overliet, is ongetwijfeld te wijten aan de omstandigheid, dat de gelegenheid hun ontbroken had zich te oefenen in het geven van orderwijs in vak j aan leerlingen der lagere school. Dientenge volge stond menig adspirant onbeholpen voor de schoolklasse, die bjj zjjn practisch examen dienst deed, eD werden vele fouten begaan reeds bg de opstelliüg der leerlingen. De kennis van een goeden leergang voor het eerste teekenonderwijs in de lagere school was bij een groot aantal der candidaten genoegzaam aanwezig. Be kendheid met de meest voorkomende perspectievische verschijnselen en begrip van projecties en doorsne den liet bjj velen te wenschen over. Velen zondigden bij het schetsen van een meetkundig lichaam naar de natuur tegen de regels van de perspectief, zij het ook, dat zij bij het mondeling gedeelte van het examen de meest voorkomende perspectievische ver schijnselen wisten te verklaren. Zij misten de noo- dige oefening om het geleerde in practijk te bren gen, Bij het schetsen op het bord van eene vlak- versiering naar eene plaat ontbrak bij velen, door ongeoefendheid, de noodige vastheid van hand om de ljjuen zonder onderbreking zuiver af te werken. Gemengde Berichten. De burgemeester der gemeente Krabbendijke v ai zoekt ons namens hem het publiek te willen waai schuwen tegen zekeren Henri Walraven, zich noemende koopman in groenten en aardappels, wo nende te Woensel in N.-Brabant. Deze persoon heeft Z'ch te Krabbendijke schuldig gemaakt aan prak tijken, welke men tegenwoordig met den naam van fLbsebentrekkerij bestempelt. Volgens bericht van deu burgemeester van Woensel aan zijn ambtgenoot van Krabbendijke staat genoemde Walraven in zijne woonplaats als fDsschentrekker bekend. Tijdens den storm van Yiijdag is op de Room pot gezonken een tcheepje met twee masten. De lijken van twee der opvarenden hingen aan den mast vastgebonden. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag zijn uit Veere twee vaartuigen uitgevaren, waarvan één het wrak wist te naderen. Zondagochtend keerden dia vaartuigen terug, het laatste met de twee lijken aan boord. Hft gezonken vaartuig is een kotter, die te L>\\e-.toft thuis behoort. Vermoedelijk zijn nog drie opvarenden verdronken. De kantonrechter te Venlo heeft den beer Geenp, pastoor te Baarlo, wegens het voltrekken van een kerkelijk huwelijk, voordat het door den ambtenaar van den burgerlijken stand was gesloten, veroordeeld tot eeue boete van f 300 of 14 dagen hechtenis. {Arnh. Ct Maandagavond is een jongen van 10 jaar, wo nende in de M vuritsstraat, op den overweg van de Hollandsche spoor aan het eind vau don Diergaarde singel te Rotterdam, door een onbekend man aan gesproken, die hem een pvar centen beloofde, als hij met hem mede liep. De knaap gaf aan de uit- noodiging van den man gehoor en liep met hem den Spoorsingel en van daar het zoogenaamde Zwarte wegje" op. Op dat wegje gekomen, werd de knaap angstig en weigerde verder mede te gaan, waarop hij door den onbekende aangegrepen en op deD grond geworpen werd. Hg trachtte het kind den mond dicat te stoppen, doch op het gillen en het hulp geroep van den knaap liet hg hem los en nam de vlucht. Er is vau het gebeurde proces-verbaal op gemaakt. Wanneer de bestekken van den muur en den zeeboulevard te Scheveningen worden uitgevoerd, zooals zij thans zijn ontworpen, zal het strand voor het Kurhaus een geheel ander aanzien krijgen dan voorheen. Daar de muur in bijna gelijke rooiing zal gebouwd worden met den bestaanden muur vóór het dorp, zal er gewoonlijk in het badseizoen slechts een zeer klein strand overblijven, waar de honderden bad stoelen eene plaats kunnen vinden. Daarentegen zal op de pier, die men voornemens is loodrecht aai te leggen op het Kurhaus, gelegen heid zijn om des zomers daar een rustig zitje" te hebben. De kapitein-paardenarts Quadekker te Haarlem is aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op den Kruisweg bij bet Stationsplein reed, slipte door de gladheid van de straat zijn paard, zoodat bij voorover daar afviel, terechtkomende op de rails der tram. Juist kwam de tram den hoek om, en om den bocht te kunnen maken, met vrij groote snelheid. Zeker zou de tram over de beenen van den heer Q. zijn gegaan, als deze niet de tegen woordigheid van geest had gehad ze op te trekken, waardoor de wielen hem rakelings passeerden. De heer Q. kwam er nu met den schrik af. De con ducteur der tram rukte tijdig zijn paard van de ljjn. Zondagnamiddag om ongeveer half zes hoorde de heer Üoltermau, koster van de R. K. kerk op den Singel te Amsterdam, eenig geritsel op de galerij. Toen zich dit herhaalde en de koster de zeker- i heid had, niet met het geraas van den wind te doen te hebben, begaf hij zich met een eveneens in dienst der R. K. Kerk zijnd aanspreker naar boven en be merkte toen alras onder de collectantenbank van de tribune bij het orgel twee jongelieden in hun volle lengte uitgestrekt liggen. De heer Holterman had de tegenwoordigheid van geest te doen alsof bij niets bemeikte, riep luide tot zjjn metgezel, dat alles veilig was, doch begaf zich onmiddellijk buiten de galerij, en sloot alle communicatie met de kerk af. Natuurlijk werd toen onmiddellijk politie gehaald de beide agenten vonden de dieven niet meer op de boven aangeduide plaats, doch zagen hen na lang zoeken in het bovenste deel van deD toren wegge doken zitten. Volgens de N. 11. Ct. is door A. F. Hoog steden te Rotterdam bij den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank aldaar eeue aanklacht ingediend tegen de direcfiö'q van de volgende dag bladen: Het Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dar/U. het Rotterd. Nieuwsbl.De Telegraafhet Algem. ïlandelsbl. en de Amsterd. Ctwjjl in een of meer nummers dier bladen artikelen of berichten voorkwamen, volgens den aanklager voor hem als vader van het ver moorde knaapje hoogst beleedigend en grievend. Tot staving zijner aanklacht heeft gezegde A. F. Hoogsteden den officier vau justitie de nummers der bladen, welke de door hem gewraakte artikelen behelsden, doen toekomen. t Dezer dagen werd aan ons redactiebureau" zegt de Telegraaf, een fraaie schilderij, voorstellende een zuidelijke Schoone met een cither in de band bezorgd. Onnoodig te zeggen, dat zulk een zending in deze prozaïsche omgeving veel sensatie maakte. Reeds dachten wij aan een vergissing, doch een be geleidende brief gaf opheldering. De heer J. Koopmans, zoo heette de schenker van de schilderij en tevens de onderteekenaar van het ons gezonden schrijven, deelde daarin mede, dat hij 1300 exemplaren van de hoogst artistiek afge werkte plaat had laten maken en al zijne voorname begunstigers de heer Koopman is de eigenaar van de bekende zaak in likeuren, bitters enz. een exemplaar in vergulde lijst toezond. In hetzelfde merkwaardige schrijven deed de heer Koopmans zich kennen als beoefenaar van een (voor zoover ons bekend) nog niet beoefende tak van sport, nl. paardendressuur. Daar de dilettant-dresseur sctireef, dat zijn paard kunsten verrichtte, die alles overtroffen wat in de circussen in Nederland en daarbuiten vertoond werd, dachten wij aan een grap en begaven ons naar het etablissement van den heer Koopmans, in de verwachting iets te zullen zier/, maar tevens in de stellige overtuiging geen gedres seerd paard te zien. Maar de ons wachtende ver rassing was nog veel grooter dan die bjj de ont vangst van Bacchus' eereprijs. In een stal in de Goveit Flinckstraat was een soort manege geïmproviseerd, waar de heer K. een fraai biuin paard liet b nnenkomen, dat inderdaad op commando, en zonder dat de zweep gebruikt werd, allerlei kunstjes verrichtte, waarvan vele ook door circus-paarden gedaan kunnen worden, maar waarvan we er evenzeer vele voor het eerst zagen zoo b.v. trekt het paard (Mignon heet het) een cirkel, met zijn beide voorpooten vlak bij elkaar als middelpunt, den omtrek met de achterpooten vormende dit kunstje wordt ook gedaan met ver wisseling der fanctiön vau voor- en achterpooten. Zoo ook rekt het pnard zich uit, strekt den kop en de boist plat op den grond, rolt zich een tien malen geheel door het zand, gaat met de beide linker-, daarna met de beide rechterpooten op een bank staan, terwijl de pooteri der andere zijde op den grond blijven enz. Als bijzonderheid deelt de heer K. ons mode, dat zjjn paard een merrie is, terwijl alle gedresseerde circuspaarden hengsten zijn. Vrouwelijke paarden werden tot nu toe als onhandelbaar beschouwd. (Tout comme chez nous 1) Evenwpl zal Mignon weldra gedurende een avond in haar levon circuspaard zijn, want de directeur van het thans hier vertoevende circus heeft de toe zegging gedaan, den heor Koopmans als belangeloos gast in zijn circus gedurende een avond te ontvangen. Mignon zal bij die gelegenheid aan een lang koord vastgemaakt moeten worden, zoodat zij het arena niet verlaten kan, aan gaslicht, muziek en applau- disseerend publiek toch is zjj niet gewend. Ook Mignon zelve immers is slechts dilettant-gedresseerde Haar dagelijksch werk is het voorttrekken van karren, beladen met jenever, bitter, advocaat, kummel, enz. enz." Uit het gehuebt Reutum gemeente Tubb°r«™n, wordt het volgende aan de Zwolsche Ct. gemeld »De ko9 van J. H. alhier viel, terwijl zij haar hooi nuttigde, plotseling neer, blijkbaar doodsbe nauwd. Daar men meer dan een uur van een vee arts verwijderd was, bleek goede raad duur en werden dus de buren, allen landbouwers, te hulp geroepen. Na eenige beraadslaging werd als het beste middel aangeraden»men moest de koe de tong uit den bek halen en dan pen stuk van di tong afbijten." Zoo gezegd zoo gedaan. Men haalde de tong uit haar bek en A. O. M., steeds gaarne bereid hulp te verleenen en van een goed gebit voorzien, ver klaarde zich voor deze chirurgicale hulp bereid en beet het dier een flink stuk uit de tong. Het gevolg was, dat de koe van haar benauwdheid bekwam en genezen waa, maar thans door de pijn der wond haar gewoon voedsel, althans geen hard voer, kan gebruiken." Een van de beroemdste van de vroegere klooster honden van den St.-Bernard schijnt de kans te hebben dat er een standbeeld voor hem wordt op gericht. Barry, aan wie deze eer wordt toegedacht, stierf als martelaar van zijn plichtsbetrachting. Hij had niet minder dan veertig menschen van een zekeren dood gered gedurende zijn korte levon topn het nood lottige jaar van Mar-s go kwam. Vele Italiaanschi soldaten, die van hun troepen waren gescheiden" trachtten door den St. Bernard-pas noordwaarts te ontvluchten en een van dezen viel uifgpput op den weg neder. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, vond bij een zwaar lichaam naast., en gedeeltelijk op zich liggen. Dit was Barry, die bezig was hem weer bij te brengen en te verwarmen. Nog half bewusteloos, meende do Italiaansche soldaat dat hij j een van de lijkenber«,ovende plunderaars voor zich had, en stak zjjn redder de sabel door het bart. De Figaro verhaalt een vermakelijke geschie denis, die bij een der grootste Franscbe administra ties voorgevallen moet zijn. Reeds langen tijd werd bij don chef van deze administratie driniiend aangedrongen op verhooging van een ambtenaar, een zekeren Bdie naar het zeggen van zijn beschermers alle eigenschappen van een modelkhnk had: nauwgezetheid, ijver bij den arbeid, beleefdheid tegenover het publiek. De verhooging werd toegestaan en naar het ge bruik wilde men den uitmuntenden ambtenaar met de hem ten deel gevallen onderscheiding in kennis stellen. En nu kimt het komische van het geval. Op het bureau, waar hij thuis hoorde, was B. niet bekendsedert diie jaren had hij er geen voet gezet. Aan zijn woning ontving men hetzelfde ant woord. B. was verhuisd zonder een nieuw adres op te geven. Men dacht er reeds over de prefectuur van politie nasporingen te laten doen, toen men op het denkbeeld kwam bij den kassier inlichtingen in te winnen. Daar was de ambtenaar B. bekendhij kwam met opmerkelijke nauwgezetheid eiken laatsten van de msaed zijn salaris halen Deze modelambtenaar zal dus eerst den 31sten December van den kassier vernemen, dat hem door zijn chefs een welverdiende" verhooging is toege staan. In een glasblazerij te Namen waren drie werk lieden bezig een ledigen ketel schoon te maken. Onverwachts opende een machinist epn stoomkraan, die met dezen ketel gemeenschap had, en een straal stoom overviel de drie ongelukkige werklieden. Twee konden vluchten, doch de derde werd letterlijk ge kookt. Het postrgtuig van don sneltrein Berlijn-Bres- lau is Zondag in brand geraakt, en geheel vernield. Al de pakketten en brieven met waarde gingen ver loren. De schade is enorm. Te Parijs maakt men zich ongerust over prins Henri van Orleans, die, gelijk men weet, een groote Aziatische reis maakt. Hij heeft Tahphu den 22en Juni verlaten, om zich to paard naar Calcutta te begeven. Dit is een zeer lange en moeilijke tocht. Sedert is niets meer van hem of zijn gezelschap vernomen. Een telegram uit Moscou vei zekert, dat er een complot tegen het leven van deu Czaar in die stad is ontdekt. Verscheidene bommen moeten door de politie in beslag en een aantal mannen en vrouwen waaronder een leider der nihilisten, in hechtenis genomen zijn. In een Amerikaansch blad least men de vol gende advertentie »L)e heer Jefferson Molys, voormalig hoofdredac teur van de Californische Chromotype", die nu opgehouden heeft te bestaan, zal morgenavond de eer hebben in »Mordaunt's Assembly Rooms" een groote wetenschappelijke voorstelling te geven. Hij zal met de rechter- en de linkerhand tegelijk twee dagbladartikelen over een opgegeven onderwerp schrij ven ook tegelijkertijd met den linkervoet een wieg in beweging brengen, den daarin liggenden kleinen burger van Californiii de melodiëo van »Hail Co lumbia" en de »Frazes Niggers Song" voorzingen en met den rechtervoet het, vuur ondor den thee ketel aanhoudeD. Mochten er heeren zijn, die er wat voor over hebben om den heer Jefferson Mofys te zien drinken, dan zal bij zes-en-dertig gpwono slazen grog tegen elk man van zijn leeftijd leegdrinken en daarna met een revolver in zes schoten op twintig pas vier maal het aas uit de ka\rt schieten. Entrée 10 ets. de persoon. Eenige maanden geleden liep bet gerucht van het uitbreken der cholera 1g Hamburg. Zekere Stenzei aldaar, van wien bet praatje geheel ongegrond gebleken afkomstig was, is nu tot 4 weken gevangenis veroordeeldeen medewerker van het Berliner Tageblatt, dat het bericht had overgenomen, kreeg zes weken hechtenis. De gemeenteraad van Eisenach heeft van de Schiller-stichting voor 32,000 mark de villa gekocht waar Fritz Reuter gewoond heeft. De studeer kamer van Reuter blijft zooals zij was bij het leven van den schrijver; in de overige kamers wordt een Reuter en een Richard Wagner-museum gevestigd. Zondagmorgen brak te Brussel in de rue dn Rempart des Moines brand uit in de magazijnen van Kaiser en Vandekerckhove, handelaars in ijzer- v aren. Ondanks de spoedige hulp der brandweer bloven slechts de vier muren van het g-ffieele gebouw, dat 20 meter lang was, over. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld, daar de eigenaars reden meenen fe hebben tot het vermoedendat de brand door kwaadwilligen is gesticht. De ontploffing, die Vrijdagavond omstreeks 6 uur in het kruitmagazijn van Eugèae Jungbluth aau de Grand' Rue te Arlon plaats had, geeft ern stiger gevolgen gehad, dan wij reeds meldden. Twee landlieden uit Heinsch waren hot magazijn binnen gekomen om kruit te koopen. Een hunner had een brandende sigaar in den mond en toen de heer Jung bluth den boer waarschuwde, wierp hij deze sigaar weg. Onmiddellijk daarop volgde een geweldige knal: los kruit, patronen en vuurwerk ontploften tegelij kertijd met een vreeselgk geratel en geknetter, het geheele magazijn in minder dan geen tijd in lichter laaie zettend. Op het oogenblik dor ontploffing passeerden drie personen het kruitmagazijn, waarvan een tegen d<m grond werd geslingerd. De heer Jungbluth en de beide boeren snelden met brandende kleeren de straat op en werden later met verschrikkelijke brandwon den naar het hospitaal vervoerd. De beide jeugdige kinderen van Eugóoe Jungbluth werden tijdig door de onmiddellijk toegesnelde brandweer gered. Het aantal gewonden bedraagt 7, waarvan 3 zeer ernstig gekwetst zijn. De toestand van den beer Jungbluth en een der boeren is zorgwekkend, die der overige slachtoffers is bevredigend. Te Barcelona vermaakten zich dezer dagen twee kinderen, broertje en zusje, alleen thuis achter gelaten, met in een grooten koffer te kruipen, waar van ongelukkig, terwijl zij beiden er in zaten, het slot dichtsloeg. Toen de moeder thuis kwam, vond zij hare kinderen nergens, hoewel zij ze overal zocht. Haar aandacht werd echter getrokken door een ge kerm in den koffer, dien zij dadelijk opende. De knaap, sterker dan zijn éénjarig zusjehaalde nog adem en hem kon men nog bij brengen desniet tegenstaande is zijn toestand bedenkelijk. Zijn zusje was reeds gestikt. Indien men de moeder niet tegen gehouden had, ware zjj het raam uitgesprongen, daar zij zichzeive den dood van haar kind weet. Een gewezen onderofficier te Montauban heeft eergisteren door onvoorzichtigheid zijne schoonmoe der gedood, terwijl hij met zijne vrouw twistte. De twist ontaardde weldra in handtastelijkheden en de schoonmoeder, die het voor haar ongelukkige denkbeeld kreeg, de twistenden te scheiden, ontving daarbij zulk een hovigen trap tegen den buik, dat het buikvlies scheurde. Zij had Dog de kracht, zich naar een stoel voort te sleepen, waarin zij neerzonk, doch drie kwartier later gaf zij den geest. De moordenaar werd gearresteerd en kan nu in de gevangenis de gevolgen van drift overdenken. Laatste en telegrafische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De con- versiewet zal worden behandeld na de staatsbe groting. Bij de oorlogsbegrooting hebben dhrn. De Ras, Veegens en Heemskerk de niet-bevordering van kapitein Seret, lid der kamer, streng gegispt, als in strijd met de ouaf hankelijkheid van den volks vertegenwoordiger en met eene gelijke behandeling van officieren-kamerleden. Dhrn. Guyot en Beaufort (Amsterdam) verdedigden d9 houding des Ministers. Dhr. Staalman bepleitte de belangen van den soldaat. ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sets over alcohol en warmte* Er zgu menschen, die beweren, dat het gebruik vau alcoholische dranken goed, ja aanbevelenswaardig is, omdat bet dient tot verwarming van het lichaam. Indien deze menschen er eens goed over hadden nagedacht, zouden ze dit zeer zeker niet zeggen, want dan zouden ze weten, dar dit slechts schijn is. Ia dit artikel, dat uit den aard der zaak kort moet zijn, is mijn voornemen deze verkeerde meeiiing te besteden en mij uitsluitend te bepalen tot den invloed, welken liet gebruik van alcohol heeft op de natuurlijke temperatuur van den mensch. Er zijn verschillende toestanden, waarin d^ ge bruiker van sterkedrank kan vei keeren. Wij zullen ze gemakshalve aanduiden met den naam van len, 2en, 3en en 4en graad. De mensch heeft een natuurlijken warmtegraad, die 98° Fahrenheit is. Zoolang hij die temperatuur bezit is bij volkomen gezond. Iudien de mcDsch zich in den len graad van in vloed des alcohols bevindt, gevoelt liij zich opge ruimd en prettig gestemd. Hg kent een aangename aandoening van warmte. Het is als of zijn gedach ten zich gemakkelijker kunnen regelen en uiten. Hij gevoelt als het ware een verhoogde levenskracht in zichhij spreekt veel vrijer en sneller, dan hij gewoon iszijn oogen schitterenzijn geht ele doen kenmerkt zich door een zekere opgewondenheid. Zijn gelaat is rood en gloeit en we kunnen het hem aanzien, dat hij warmer is dan te voren. Onderzoe ken we nu de warmte van de huid, dan zien we, dat dit ook werkelijk bet geval isde warmtegraad is gestegen vau een halver graad tot één of zelfs wel tot anderhalven graad Fahrenheit. Het schijnt dus, dat er warmte aan het lichaam is medegedeeld, doch dat blijft slechts schijn. In werkelijkheid is het geheel anders. Laat ons nagaan op welke wijze dat gevoel van warmte ontstaat. De alcohol heeft ongeveer terstond na de opname in de maag zijn weg gevonden door de verschillende bloedvaten. De kleine bloedvaten beginnen langza merhand hun vermogen van samentrekking te ver liezen. Hierdoor kunnen zij niet voldoende weerstand bieden aan de strooming vaD het bloed uit het hart en wordt dit in die kleine bloedvaten opgehoopt. Vandaar de roode kleur van de huid. De gebruiker van sterkedrank kenmerkt zich ook door een blo zende gelaatskleur, zoodra hij het bedwelmende vocht heeft gebruikt. Doordat er nu zoo veel warm bloed naar de oppervlakte der huid is gedreven, geeft deze meer warmte af. De gevoelszenuwen zijn daar het fjjnst en ondervinden ook de verhoogde temperatuur, welke gewaarwording zij naar de hersens overbrengen. De persoon neemt dus waar, dat hij warmer is dan te voren en wanneer hij meer drank in zich opneemt vermindert het gloeien van het gelaat, en de warmte, die hij eerst ondervond, maakt plaats voor een zekere huivering. Dit is de tweede graad. Hij begint zich dof en neerslachtig te gevoelen. Wanneer we nu de warmte van het lichaam nauw keurig waarnemen, zien we, dat de temperatuur een daling heeft ondergaan. Gewoonlijk bevindt de persoon zich in een warm vertrek en dan is die daling niet meer dan een halve of Óen graad Fahren heit. Begeeft hg zich in de koude opeu lucht dan

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3