gevangen, 'in antwoord op desbetreffende vragen van eenige sprekers werd door den Minister medegedeeld, dat de organisatie der zeemacht wordt voorbereid, een ontwerp der regeling van den stoomvaartdienst is ingediend en het moreel gehalte van het officiers corps boven lof verheven is, wat door den hoer Staalman betwist werd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bjj de Ned. Herv. gem. te Ritthem de heer D. A. van Krevelen, cand. te Rotterdam. Schoi-e. Alhier zijn tot notabelen herkozen Chr. Glerum en P. Janse en tot kerkvoogd M. Kole. Borsele. Bjj de Zaterdag gehouden verkiezing voor een notabel der Hervormde gemeente bleek niemand de volstrekte meerderheid van stemmen te hebben verkregen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben. Daarvoor komen in aanmerking de hoeren C. Mol Az. en C. van Asperen, op wie resp. 8 en 6 stemmen van de 31 werden uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 64. 'g-Heer ArendsKerfee. Bjj de Ned. Herv. gem. alhier ia tot kerkvoogd herkozen dhr. K. Heijboer en tot notabel dhr. M. Boogerd, en als zoodanig gekozen dhr. P. Mol, in plaats van dhr. P. Hage, die wegens vertrek uit de gemeente ver zocht had niet in aanmerking te komen. Boekaankondiging. Slechts enkele dagen na het verschijnen van bet tweede deeltje van de »Goedkoope Landbouw- bibliotheek" door A. A. ter Haar, ziet reeds het derde deeltje het licht. Het is getiteldHet Hoen. Voor landbouwers behandeld met het oog op eier- productie, fokken en mesten. Ofschoon volgens dezen titel het werkje enkel schjjnt bestemd te zijn voor landbouwers, kunnen toch alle kippenhouders er hun voordeel mede doen. Vooral zij, die hun kippen opgesloten of in beperkten loop moeten houden, kunnen met vrucht toepassen, wat dit deeltje vermeldt overhet hoenderhok, de ver pleging en de vosding der legkippen, het broeden, bet opkweeken van kuikens, en ziekten. Men vergete niet, dat kippen, die op hot boerenerf, in schuren en stallen ot in veld, bosch en weide vrij rondloopen, baar voedsel, en nog wel naar keuze, grootendeels zeil kunnen vinden, terwijl opgesloten kippen alles moeten wachten uit de hand van hem ot haar, die ze verzorgt. Het komt er vooral op aan te weten wanneer, hoe, hoeveel en wat die hand den kippen moet aanbieden, opdat ze zullen tieren en zoo veel mogelijk vo .rdsel zullen geven, (een zaak, waarvan niet alle kippenhouders voldoende op de hoogte zijn). Dit alles geeft het werkj'9 aan, op eenvoudige en duidelijke wjjze beschreven, en het kan daarover met gerustheid worden geraadpleegd. Rvenals de vorige doeltje* i* b«t verkrijgbaar bij den uitgever A. A. W. Bolland alhier voor f0,25 en bjj meerdere exemplaren tegen verminderden prijs. Gemengde Berichten. Eiletvoudadijb. Ook hier is besloten eene commissie voor Kerstmis- en nieuwjaarsbedeeling in het leven te roepen. Vrjjdag jl. vergadtrio none voorloopige commk- sie, waarin besloten werd de vaste commissie samen te stellen uit de leden van de beids armbesturen, eene lijst ter inteekening te doen rondgaan en van di-* gelden eene buitengewone bedeeling te houden. Tot voorzitter dier commissie werd benoemd dhr. Jac. Smailegange en tot secretaris dhr. F. Stouten. Oveazand. Jl. Zfferdag had alhier de jaarlijk- Eche algemeene vergadering plaats van de Laud- bouwers-vereenigiDg »Help u Zalven", welke ver gadering door 66 leden werd bijgewoond. Door den secretaris-penningmeester werd een verslag omtrent den toestand der vereeniging uitgebracht en reke ning en verantwo nding g' dian. Uit het een eu ander bleek dat het ledental met 21 was vermeer derd en thans 148 bedraagt-, d it twee aankoopen van meststoffeQ waren gedaan, voor beide aankoopen samen 99800 K.G. Superphospnaat, 57300 K.G. Ara- moniak-Superphosphaat en 17300 K.G. Ohili-Sal- peter, alles te zamen 174400 K.G. voor een geza menlijk bedrag van f 8432,89, en dat de rekening sloot met een batig saldo van f 11,42. De heer Jobs. Kloosterman te Nisse werd met bijna algemeene stemmen tot commissaris der ver eeniging herkozen. Hitland-llatii. Evenals verleden jaar zullen brood- en nieuwjaarcommissie hier samenwerken en lijsten bij dï ingezetenen laten circnleeren, om van de opbrengst zoo spoedig mogelijk de behooftigeu te ondersteunen. Xleuwdorp. Ia de meestoot Nederland" wor den proeven genomen met het bereiden vau pee koffie. Het is te hopen dat hiervan gunstig resultaat moge worden verkregen. De kostbare inrichting zou op nieuw gaaa rendeeren en de arbeidende bevolking er wel bij varen. Ir\ Zuid-Beveland werden dit najaar tot dusver 42 publieke hout veilingen geadverteerd. Volgens de verschillende annonces bedroeg het gepreseateerde 2072 stuks olmeboomen, 2446 stuks canada's, 151 abeelen, 97 esschen, 82 populieren en 4 platanen, benevens 3 partjjoo olmen en 2 partjjen cauaia's, waarvan de getallen niet werden genoemd. Behalve deze veilingen werden uit de hand te koop aange boden 969 stuks olmeboomen, 172 canada's, eene partij canada's, 26 esschen, 19 eiken enz., zoodat het totaal minstens 6000 stuks opgaande boomen bedraagt. Verleden jaar beliep het aantal slechts 4100 stuks. Een der vermiste jongens is te Rotter lam teruggevonden. Het is de 14-jarige Van Mazijk, die sedert 15 November zoek was. De jongen lag in een vuilniskar te slapen en werd door de politie ontdekt. Hg had, sedert den dag van zjjn verdwij- neo, overal gezworven, en 's nachts in ledige spoor wagens enz. herborg givonle-u Aan bet Haventje bij Baarn overleed dezer dagen een boerin, die op bet kerkhof te Bunscho ten ter aarde besteld moest worden. Per as kon dit kerkhof niet worden bereikt, zoodat het lijk in een roeiboot moest worden geplaatst en 6 roeiboo- ten met familie en genoodigden volgden. Zulk een begrafenisstoet tengevolge van het hooge water had men nog nooit in Eemland aanschouwd. Blijkens een schrijven uit Engeland heeft de Swanland, die eene week op de Noordzee rondzwierf, het zwaar te verduren gehad en hadden de opva renden de hoop op behoud reeds opgegeven. De ketels, die reeds oud waren, werden lekde kolen geraakten op en toen werd alle hout, los of vast, dat te missen was, opgestookt. Daaraan kwam ook een einde, zoodat de vuren uitdoofden en men op Gods genade voor weer en wind dreef, ten prooi van geweldige stortzeeën. Een stoomvisscher van Grimsby kwam tot hulp op- dagon, doch de tros van dezen bodem brakeen andere hulp vau dezelfde soort ging het evenzoo, doch deze hervatte de poging tot redden, en bet mocht dit vaartuig gelukken de Swanland binnen Lowestoft te loodsen. Naar men aan de N. GronCt. meedeelt, h"b- ben de loodskotters van Delfzijl jl. Woensdag in de Noordzee een bark, geladen met hout, gevonden over welke raadselachtige vnr.dst men zich in gis singen verdiept. Er lag geld op de tafel en de kleeren hingen in de kasten, terwijl van binnen niets beschadigd was of onraad deed vermoeden. Maar er was geen mensch in aanwezig. Het galjoen was van voren van het vaartuig weggeslagen, maar overigens is het schip onbescha digd. Misschien is hot door den storm van de laatste dagen van de kust van Zweden weggeslagen, terwijl niemand aan boord was, maar 't kan ook zijn, dat de sleepboot verongelukt is en dat de opvarenden van de bark zich niet veilig waanden of wel de personen op de sleepboot hebben gered, terwijl het hun niet gelukt is, weer op het vaartuig te komen. Naar men zegt is het een Zwoedsche bark. Hedenmorgen seinde men ons, dat tegen Van Beiksl en zijn schoonzuster, eene zuster Van Hoog steden, als verdacht van moord op het 10-jarig knaapje te Rotterdam, rechtsingang is verleend. De bedoelde schoonzuster is gearresteerd. Dit bericht stemt overeen met het onderstaande bulletin van de N. Ii. Ct., dat gisteren werd verspreid »De rechtbank alhier verleende Zaterdag rechts ingang met last tot instructie en bevel tot gevangen houding tegen Willem van Berkel en hetzelfde met gevangenneming van Catkarina Wilhelmina Hoog steden, zuster van A. F. Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaap, en schoonzuster van Willem van Berkel, beiden verdacht van moord mot voor bedachten rade op den scholier A. F. Hoogsteden. »Catharina Wilhelmina Hoogsteden werd te 91/2 uur he len-voormiddag, ten huize van haren broeder Johan Hoogsteden in de St. Mariastraat, door de politie gearresteerd en naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht, nadat door den rechter van instructie mr. J. H. van Meurs en den substi tuut officier van justitie mr. H. J. K. Dijckmee3ter, btjgp taan door de inspecteurs van politie H. A. Teiinissn «n M. B van d->r Hoeven eene huiszoeking in hare woning was gedaan." Verder wordt nog gemeld, dat vau de kleeding van het vermoorde knaapji nog niets is gevonden. Oatharina Wilhelmina Hoogsteden, een ongehuwde vrouw, woonde met haar kind bjj haren broeder Johan in. Dit kind, van zner jeugdigen leeftijd, is niet met de moeder naar de strafgevangenis over gebracht. Een raadselachtig geval brengt volgens de Prov. Gr. Ct. te Wildervank de tongen in beweging. Eene alleen wonende weduwe overleed daar deze week, en door den ex-cuteur-tostameutair werd een persoon aangesteld, die 's nachts a's bewaarder zou optreden. Deze mo.it zich even hebben verwijderd, en er zijn nu, naar mm zegt, verdwman twee trom mels met goud en zilver en geldswaardige papieren. De zaak is in onde.zoek. Luitenant Holland, die in Artis to Amsterdam het rijkspostduivenstution beheert, heeft postduiven, wier leven dikwerf door sperwers wordt bedreigd, voorzien van bambo^sfluitjes, zooals ze in China gebruikt worden om do sperwers te verschrikken. Zelfs bij matig vliegen van de duif ontlokt do lucht verplaatsing een vrij schellen toon aan het instru mentje. Luit. Holland heeft e*n vijftigtal van dio fluitj-is in zijn Lezit weten t8 krijgen. Uit Moppel wordt gemeld, dat de vier kinde ren, waarvan de vroaw van den stnid E. aldaar Maand ig is bovaüen, Vrijdag zijn overleden. Door zekeren Jaen Reusse is een sigarenmachino uitgevonden, die in de toekomst een gevaarlijke conuuirent vau den besten sigarenmaker dreigt te word«n De Tabaksplant geeft van deze uitvinding een uitvoerige baschrjjviog, waaraan het volgende is ontleend. Het productievermogen der machine is bij bena dering aan te geven, wanneer wij slechts vermolden dat bij een geregelde wijze van werken zooals wij zagen in éóa minuut drie sigaren kunnen worden gemaakt, waarop uiterlijk niets te zeggen valt. Om echter eens te lat9n zien wat de machine bij eene vlurge bediening in den tijd van vijf minuten kan leveren, liet de heer B. de machine werken >full spoed." De jeugdige sigarenmacbiaist trapte als een Jaap Eden en werkte met de behendigheid van een goochelaar het dekblad om de pop, welke zijn helper tusschen de tangen legde, en in dien tijd van 5 minuten draaide hij 35 sigaren. Hierbij moeten wjj echter opmerken dat onder dit aantal eenige sigaren waren, waaraan wel een weinig de haast te zien was, warmede zjj waren vervaardigd. Bovendien is het begrijpelijk dat deze buitengewone haast voor de moeste werklieden geen huif uur vol te houden is. Doch het geeft o. i. toch blijk wat de machine in het uiterste goval leveren kan. Hoe de sigaar er uitziet 'i In één woord onver beterlijk. Overeenkomstig een daartoe strekkend requi sitoir van den officier van justitie, heeft de recht bank te Haarlem Zaterdag de invrijheidsatelling van mevrouw Van W.J. gelast. De rechtbank, die tevens de voortzetting der in structie beval, heeft daarbij overwogen, dat blijkens het op 11 December door de deskundigen uitge brachte rapport de hoeveelheden in het bier en in de jenever gevonden antipyrine betrekkelijk gering zijn, zoodat, hoewel overigens de tegen de beklaagde gerezen bezwaren door de instructie, voor zoover die thans is gevorderd, niet zijn ontzenuwd, daar door toch aan de ten laste gelegde feiten dat zeer ernstig karakter is ontnomeu, hetwelk tot toepassing dor preventieve hechtenis had geleid. Dientengevolge is mevrouw Van W. op vrije voeten gesteld. Gelijk men zich herinnert ging onlangs de mare, dat in de gemeente Hoeven, nabij Rozendaal (N.B in een zoogenaamde ven een houten schip onder het zand bedolven was gevonden, een schip, wie weet misschien wel uit den Keltischen tijdNaar wij vernemen is op last der regeering een onderzoek naar het gevondene ingesteld, 0. a. door den waarn. directeur van het Ned. Museum, jhr. Van Riemsdijk, en is door dezen geconstateerd dat het gevonden hout afkomstig is van oen sluisje ot' waterkoeling, in eön vaart, die aldaar vroeger bestaan moet heb ben, maar thans grootendeels verzand is. (N. R. Ct.) Door een jongen is aan den zeedijk onder Holwerd bij Dokkum gevonden een uit zee aan gespoelde portefeuille, inhoudende een belangrijke hoeveelheid Zweedsch bankpapier. Met die prentjes, naar hij meende, niet bekend, had hij enkele weg geworpen, waarvan men, toen men later bespeurde welke waarde ze vertegenwoordigden, een enkele heeft teruggevonden. In 1892 veroordeelde het. assisenhof va*i h<°t dep. Bouches-du-Rböue zekeren Oauvin tot levens langen dwangarbeid weg8ns moord cp een oude vrouw vau 80 jaar, die hem hai opgevoed en hem in hua>- testament tot eenigen erfgenaam benoemd had. De beklaagde bleef zijn onschuld volhouden hij werd evenwel veroordeeld op het getuigenis der löjarige dienstbode vau de oude vrouw Marie Michel. Deze beweerde den man in haar kamer verborgen te hebben, tot het oogenblik dat hij de daad ging volvoeren. Eerst mede vervolgd, werd zjj van rechts vervolging ontslagen als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. En nu hoeft deze jeugdige duivelin, drie jaar na de veroordeeling (welke Cauvin met groote kalmte en gewilligheid onderging) in het hospitaal te Toulon bekend dat zij gelogen had en dat Cauvin dus on schuldig veroordeeld was. Door de preek van een priester, die een roerend verhaal uit de tijden van het schrikbewind bevatte, was zij tot inkeer gekomen en heeft nu brieven geschreven aan Cauvin, dien6 vrouw, aan den bisschop van Toulon en anderen, welke getuigen van bittere wroeging over haar mis daad. Ook had zjj zich bij het parket te Toulon aangemeld, waar de officier van justitie haar echter had afgewezen zeggende, >dat de zaak uit was en dat wat zij in te brengen had nu toch niet meer zou baten" De minister van justitie liet niettemin een ver volging tegen haar instellen wegens meineed. J3ij geneeskundig onderzoek bleek zij volkomen in h"t bezit harar verstandelijke vermogens te zjjn. Toch werd d-3 zaak na instructie niet naar de openbare terechtzitting verwezen. De funilie Cauvin bemoeide er zich nu mod»3, maar bekwam geen inzage van bet dossier. Daarop ven i Jt.igde het Hof van cassatie de beslissing van den richter van instructie en ver wees de zaak naar het assisenhof van Riom, voor hetwelk zjj 1111 aanhangig is. Men begrijpt welk een sensatie deze zaak reeds in de periode, waarin zij thans verkeert, in ge heel Frankrijk maakt. Het is wel waarschijnlijk dat men hier inderdaad met een onschuldig ver oordeelde te doen heeft, maar het is ook bekend hoe moeilijk het is in zulk een geval een goeden u'tweg te vinden. De publieke opinie is echter in Frankrjjk machtig en in gevallen als dit kan zij goed doen. Het is nu maar te hopen, dat de eerste sap tot de bevrijding: veroordeeling van Marie Michel wegens meineed, spoedig gedaan worde. De Londensche politie heeft de hand gelegd op een persoon, die een der voornaamste leden schijnt te zijn var» de internationale dievenbende, die zich hoofdzakelijk onledig houdt met het stelen van effecten. Het is een zekere Frederik Galaway. In zgn zakken vond men een obligatie der stad Parijs en een aantal brieven, alle geschreven met dezHtle hand, doch verschillende han Iteekeningen dragende. Het grootsche plan is weder opgevat Parijs, dat. nog altijd gebrek aan ruim drinkwater heeft, te helpen door een waterleiding uit hot mo«r van Genève dat uitstekend water bev <.t, zoodat Ge neve zeilen typhus en geon cholera kent. De aan leg zou bij het dorp Hermauce (bij Thonon) 370 meter boven da zee beginnen en langs 540 kilometer leiding naar Parijs afhellen, zoo lat daar het water ter hoogte van 100 meter boven de zee aankomt. De kosten worden op 500 millioen franc3 geraamd de toevoer op 2 milioen kub. meter per dag, dat is 1/4 van den kleinsten afvoer uit het meer (in den winter) en Vei van den grootsten (in den zomer) \Vo0u*dag heeft de White Star steamer Ger- mania in den dikken mist, kort na het verlaten van de haven van Liverpool, de Schotsche passa giersboot Oumbrae aangevaren. Alle opvarenden, ruim 30, werden door de mailboot gjredde Cum" brae zonk snel. Politieagenten, dio Woensdagavond in de Rosen- th.Uerstraat te Bnlijn, op zakkenrollers loerden be merkten een jongeD, slanken man, gekleed in grijze havelock, die op in 't oog vallende wijze in de nabijheid van een half volwassen meisje trachtte te komen. Toen hem dit gelukt was, zagen de agenten dat de jonkman de haarvlecht van het meisje nam, pen schaar uit den zak baalde en het ondereind der vlecht met de strik afknipte. Woensdagavond heeft de knaap want meer was de jonkman niet zes vlechten buit gemaakt. Een onderzoek in de ouderlijke woning bracht een grooten voorraad haarvlechten te voorschijn. Zelfs de vlechten der wassen poppen in het Panopticum waren niet veilig voor hem. Als verontschuldiging gaf hij op dat hjj zoo graag haren kamde en streek. Zekere Bellacoscia, een befaamd Corsicaansche bandiet, is een paar maanden geleden gestorven, maar het schijnt dat zijn familie wilde blijven profiteeren van den schrik, dien de bandiet inboezemde zij ont kende dat hij dood was. De autoriteiten besloten eindelijk de zaak in het reine te brengen, maar zij hebben het lijk van Jacques Bonelli, alias Bella coscia niet kunnen vindenhet was weggevoerd. Voor zijn bloedverwanten heeft de zaak echter een minder aangenaam nasppl gehad zijn vrouw is tot drie maanden, zijn overige verwanten zijn tot 1 6 maanden gevangenis veroordeeld, wegens over treding van de begrafeniswet. Een man met zeven vrouwen is William Henry Cadman, die te Londen terechtstond wegens bigamie. Hij is 54 jaren oud en heeft sedert 1870, dus se dert zijn 30e jaar, met zeven vrouwen geleefd, een paar malen huwende, 0. a. te Brussel, terwijl zijn eerste wettige echtgenoote, door hem verlaten, en met haar negen kinderen nog steeds in leven was. Cadman kreeg zeven jaren gevangenis straf het maximum. Een jaar voor elke vrouw. Een eigenaardig avontuur is koning Christiaan van Denemarken onlangs overkomen. Kort na hot herstel van zjjn laatste ziekte eens wandelende door Koper-hagen, kwam hij op het denkbeeld een bezoek to brengen aan dr. Studsgaard, aan wien hij zijn genezing had te danken. De koning, uiterst eenvoudig gekleed, schelde aan; de meid deed open, vond waarschijnlijk dat de be zoeker er niet deftig genoeg uitzag, en wees hem af met de boodschap dat de dokter alleen op dat en dat uur te spreken was. Juist wilde zij den vorst de deur voor den neus Jicht gooien, toen koning Christiaan beleefd den hoed afnam en de meid ver zocht, haar meester te melden dat de koning hein wenschte te spreken. »Is u de koning »Ja, dat is mijn beroep antwoordde de bezoeker. Men kan zich den schrik van de meid voorstallen! Zjj holde het huis in, luid schre ui wende, dat de koning er was en liet den vorst kalm in den gang staan. De gevangenis, gmaamd »Grani Saint-Jean" te Ch&teau-Gontier in Frankrijk, werd dezer dagen door eene niet. alledaagsche gebeurtenis in groote opschudding geacht. Twee Eogolsche struikroovers, Duncan en James genaamd, werden in den afge- loopen zomer gearresteerd op het oogenblik dat zij met den trein wilden vertrekken na te Cbafceau- Gontier verscheidene huizen, waarvan do bewoners naar buiten waren vertrokken, geheel te hebben leeggeplunderd. De instructie was reeds geëindigd en de beide Eogolscben zouden eerstdaags voor de rechtbank verschijnen. Daar sehenon onze beide schelmen echter niet veel zin in te hebben, want nadat zij zich van de stilzwijgendheid der overige gedetineerden hadden verzekerd, mankten zij een gat in den muur der eetzaal, welk vei trek grenst aan dei tuin der pastorie. De meid van den pastoor bemerkte eenige dagen geleien plotseling twee in- dividus, die door een groot gat in den gevan genismuur naar buiten kropen en in den tuin sprongen, welke aan den openbaren weg uitkomt. Zij versperde hun den weg en riep om hulp. De buren en vervolgens eenige cipiers, snelden toe, waarop een hevige worsteling ontstond. Duncan viel daarbij op den grond en werd gearresteerd, doch James wist te ontsnappen. De beide EDgelschea droegen in de gevangenis de kleederen, die zij bij hunne arrestatie aan hadden, fene omstandigheid, die James zeer ten goede kwam, men heeft hem althans nog niet opg^spooid. Een vreeseljjke ontploffing heeft plaats gehad in hjt kruitmagazijn vau Eugène Jungbluth te Ar- lon, in de Grande Rue. Een onafzienbare menigte snelde onmiddellijk naar de plaats des onheil», waar ontzettende verwoestingen werden aangericht, want het huis stond in brand en weid tot den grond toe vernield. De oorzaak van het ongeluk moet een boer zgn, die met een brandende pijp in den mond kruit kwam koopen. Drie personen zgn ernstig gekwetst, de heer Jungbluth en twee van zijn werklieden. Eerstgenoemde bekwam brandwonden aan het ge laat, de handen en de beenen. Een vrouw en twee kinderen heeft men nog met groot, gevaar kunnen redden. Wegens gebrek aan water kon mon zeer weinig tot blussching doen en ook de belendende huizen zgn zeer beschadigd door den brand. Laatste en telegraphists berichten. 'g-GraveithAge> TWEEDE KAMER. Bjj de behandeling der marinebegrooting antwoordde, na het aandringen der heeren Guyot en Plate op ver betering van de verlichting van den Rotterdamschen waterweg, althans op nadere overweging van dit handelsbelang, de minister, dat hij de bestaande verlichting voldoende acht, waarop de heer Guyot verklaarde thans wel op"de zaak terug te komen. De marine-begrooting is daarna onveranderd aangeno men insgelijks de nationale schuld. De behandeling van hoofdstuk financiën is bsgonnen en wordt he denavond voortgezet.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2