1895 N°. 148, Zaterdag 14 December. 82sie jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnon als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiSn voor dit blad amgononi6n bjj de heeren Nijgh Van Ditmui te Rotterdam sn -vorder b|j alle Boekverkoopers en Brievengaar der». van Da prjjs dor gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Rjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Goboorto-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meei* dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. vó»a- 8 slb^sr o$> des* desr raJt&aveu Kameroverzicht. Uit de debatten over de artikelen van Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting, voor zoover die tot gisteren gevoerd zijn, willen we alleen even releveeren, wat gezegd en besloten is ten aanzien van den financiëalen steun door het rijk te verleenen aan de veefokkerij. De Minister is de meening toegedaan, dat ten opzichte van de veefokkerij hetzelfde beginsel moet gelden als voor do paardenfokkerij, nl. dat de pro vinciën moeten voorgaan in het ondersteunen van de pogingen tot verbetering van den veestapel, en dat eerst, wanneer die steun genoegzaam gebleken is, het rijk dat voorbeeld mag volgen. Nu heeft de financiëele steun van wfge de pro vinciën aan de veredeling van het paardenras ver leend, zich over alle gewesten uitgebreid, zoodat het rijk meende ook het zijne te moeten doen. Maar ten opzichte van de veefokkerij is men zoover nog niet. Zuid-Holland met zijn aanzienlijken veestapel doet te dien opzichte niets, Gelderland en Groningen verleenen dit jaar voor hot eerst subsidie tot dat doel, en Noord-Holland zeide alleen een subsidie toe voor het geval ook do regeering er een zou ver leenen. Onder die omstandigheden meende do Minis ter niet gerechtigd te zijn op zijne begrooting gel den voor deze zaak te mogen uittrekken. Van geli3el andere meening echter waren de heeren Ferf, Beekerts, Haffmans, De Kanter ea Lely, die voorstelden ter bevordering van de veefokkerij een post van f 10,000 uit te trekken. Naar hun oordeel ligt het wel degelijk op den weg der regeering deze zaak reeds nu tot een onderwerp van staatszorg te maken, waardoor de landbouw in niet geringe mate zou worden gebaat, terwijl ze gelegenheid hadden daarbij tevens to wijzen op het voorbeeld van De nemarken, dat kracktigen steun verleent aan de ver betering van den veestapel. De tegenstanders van staatszorg in dezen, althans op dit oogenblik, voerden aan, dat de landbouw weinig door het amendement zou gebaat worden. Daargelaten nog of over bet geheele rijk de vee fokkerij als een zoo integreerend deel van de land bouwindustrie kan worden aangemerkt, dat daarvan haar bestaan grootendeels afhangt, betoogden zij, dat de veredeling van het fokvee toch hoofdzakelijk slechts aan enkelen ten goede komt, en juist niet aan hen, die zich het moeielgkst kunnen staande houden. De minister aan de ééne zijde zijn standpunt handhavende, aan de andere zijde zich bereid ver klarende om onmiddelljjk van rijkswege de zaak te willen steunen, wanneer alle provinciën genoeg zaam subsidie zouden hebben verleend, trachtte de Kamer ertoe te brengen harerzijds een memorie-post op de begrooting te brengen, en het was onze Goesche afgevaardigde, jhr. De Savornin Lohman, die dit denkbeeld in een voorstel belichaamde. De heeren Ferf c. s., van deze platonische liefde voor den landbouw zooals de heer De Kanter het betitelde niet gediend, handhaafden hun voorstel, dat met eene geringe meerderheid (49 tegen 44 stemmen) werd verworpen, waarna het voorstel Lobman met groote meerderheid (75 tegen 17 stemmen) werd aangenomen. De minister kan dus nu doen wat zijne hand zal vind°n om te doen, en op de volgende staatsbegrooting zal stellig voor dezen memorie-post wel een bepaald cgfer worden uitgetrokken. Het vreemdst bij deze zaak was zeker wel, dat de heer Lohman tegen zijn eigen voorstel stemde. Hij had zich tegen het voorstel-Feif verklaard, o. a. op grond, dat van antirevolutionair standpunt het niet goed te keuren is, dat de Kamer bij amende ment posten op de begrooting tracht te brengen, wat licht de afgevaardigden zou verleiden voor allerlei kleine belangen van hun district den steun van het rijk te vragen. Terecht merkte de heer Tak van Poortvliet, namens de commissie van rap porteurs sprekende, op, dat dan ook een memorie- post om dezelfde reden moest worden afgekeurd. Het scheen wel, dat de heer Lohman de logica van dit beweren besefte, althans hij schaarde zich onder de 17 leden, die tegen zijn eigen amendement stemden. Waarom hy het dan maar niet liever introk, werd uiet genoegzaam opgehelderd. In de avondzitting van Woensdag vorderde de Kamer met de behandeling van hoofdstuk V tot art. 138 (rijkskweekschool voor onderwijzeressen f25,000), waarover de discussiëa gisteren zjjn voort gezet. (Zie verder onder Staten-Generaal.) GOES, 13 December 1895. De gisteren door de Commissie voor de Nieuw- jaarsbedeeling alhier gehouden collecte heeft f218,42 opgebracht. Het vorige jaar was de opbrengst f264,60 en met de nagiften f275,46. Het comité van >Volksvermaken" alhier 1 heeft op zijne aanvrage bericht ontvangen, dat het eerstdaags zal kunnen beschikken over do porte feuille van het Schilderkundig Genootschap »Pulchri Studio." Daardoor zal het in de gelegenheid worden ge steld eene tentoonstelling van aquarellen en etsen te houden, vermoedelijk in de trouwzaal van het raadhuis. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats de gemeente Ierseke, L. E. A. L i e b e r tcandidaat-notaris te Capelle a/d. IJsel. lersefee. In de gisteravond gehouden raads vergadering deelde de voorzitter (de bnrgem.) mee dat B. en W. een gedeelte der gemeentereini- ging, namelgk het gebruik van oen paard met kal en tuig en een vast werkman, publiek hebben aan besteed en gegund aan den heer J. Wisse voor f 570. Besloten werd dat bedrag op de begrooting te brengen als »bij abonnement geregeld". De rekening 1894 en de begrooting 1896 van 't Burgerlijk Armbast. werden, volgens advies van de commissie x'an onderzoek, hoe wel zij eenige be merking had, met algemeene stemmen goedgekeurd. De voornaamste aanmerking gold het te ruime kas saldo, waarvan, volgens het oordeel der commissie, een gedeelte rentegevend kon belegd zijü. De heer W. van Oeveren Jr. werd met algem. stemmen herbenoemd als lid van 't Burg. Armbest. Tot leden der Nieuwjaarscommissie weiden be noemd de heeren Spruit, Polderman, V. d. Burght, J. de Schipper en Saner, en als reservelid de heer D. Schipper. Daarna had de herziening der algemeene politie verordening plaats. De voornaamste wijzigingen, alle voorgesteld door B. en W., waren de volgende De onderscheiding tusschen gebouwen en wonin gen, hier en daar in de verordening voorkomende, werd algemeen doorgevoerd. Niet alleen do erfafscheidingen langs den open baren weg, maar ook tusscben de erven Oüderling, worden aan bepalingen onderworpen. Art. 690 van 't Burgerl. Wetb. machtigt daartoe de gemeente besturen. Do heer Sinke betwijfelde dit laatste en vond voorschriften daaromtrent onnoodig, waarbij de heer Sauer zich aansloot. Er zullen voortaan bij brand, terreinafzetters, die er vroeger ook geweest zijn, fungeeren. Ook het nut van deze nieuwe functie werd dooi de zelfde heeren bestreden. De onderscheidingsteekens voor de verschillende categorieën van brandweermannen, waarvoor vroe ger gelden zjjn toegestaan, worden nu definitief vastgesteld. Voortaan zullen bij het uitbreken van brand niet meer alle brandmeesters zich naar den brand bege ven, maar alleen de generale brandmeester, 2 brand en 2 onderbrandmeesters en de terreinafzetters. De overigen gaan naar de spuit. Al deze voorstellen, met uitzondering van dat betreffende de afscheidingen der erven onderling werden aangenomen. Uit een uittreksel uit het advies van den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, dat een missive van Ged. Staten betreffende de provinciale subsidie voor de haven-vergrooting vergezelde, bleek, dat de kosten dier vergrooting wel grooter zullen zijn, dan geraamd is, maar de f 40,000 niet te boven zullen gaan. De heer Sauer drukte den wensch uit, dat de plannen voor bedoeld werk aan de beoordeeling van een ander deskundige dan die ze gemaakt heeft, zullen onderworpen worden, en de heer Sinke drong op spoed aan. Bij de laatste rondvraag vroeg de heer Sauer of voor minvermogenden vermindering van schoolgeld voor de Fransche en Duitsche lessen is toegestaan. De Voorzitter antwoordde ontkennend en achtte dit, evenals de heer Sinke, ook onnoodig en ongewenscht doch de heer Cupéry verklaarde, daaraan als wet houder zoo noodig zijn stern wel te willen geven, doch tot heden waren deswege geen aanvragen in gekomen. Daarna werd do openbare vergadering gesloten. Ovezand. Woensdagavond werd alhier in het okaal van de wed. H. C. van 't Westeinde door den heer J. Th. Pilaar M z. eene goed bezochte lezing gehouden over: kunstmeststoffen en het con - tracteeien van suikerbieten op het suikergehalte." Aangaande het eerste punt word voornamelijk over de bemesting vau wei- en hooiland gesproken, wat zeer toegejuicht moet worden, aangezien men hier van het nut nog te weinig inziet. Het gesprokene over dit punt was niet zeer uitvoerig, doch het diende ook meer als inleiding, waarna de spreker omtrent het contracteeren van suikerbieten op het geualte zeer goede inlichtingen verstrekte. Hij be toogde, dat genoemde wijze van contracteeren zeer in het voordeel der landbouwers is, en haalde ten bewijze daarvan eenige voorbeelden aan, uit de practijk van dit jaar. Spreker eindigde met het voorlezen van het werkje, uitgegeven door den heer Vlekke, directeur der suikerfabriek te Oud-Gastel, welke fabriek dit jaar, ook hier in 't eiland, volgens genoemd systeem contracten slooten met het geven van een over zicht der resultaten van den bietenbouw op de proef velden in den Zimmermanpolder, aangelegd door den beer W. Kakebeeke te Goes. Onder de toehoorders werden uitgereikt»eene brochure van den heer M. W. V. van Bijlevelt, handleiding voor 't gebruik van kunstmeststoffen", en »ket verslag over de bieteDproefvelden in den Zimmermanpolder." Zeer zeker kan men zeggen, dat spreker den land bouwer goede wenken heeft gegeven. De koning van Denemarken heeft tot ridder in de Dannebrogsorde benoemd de heeren C. J. Botteraanne M z., hoofdopziener der visscherijpn op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, en F. L. de Leeuw, lid van bet bestuur der visscherijen op die stroomen, beiden te Bergen-op-Zoom. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd, voor het jaar 1896, tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland en Wes telijk Noord-Brabant, dhr. J. J. Berdenis van B e r 1 e k o m arts te Middelburg. De spoorweg MechelenTer-Neu zen is voor 12 millioen francs overgenomen door den Belgischen staat. In een op korten termijn bijeengeroepen ver gadering van den gemeenteraad van Zieriksee werd aan B. en W. crediet verleend tot het ten spoedigste doen herstellen der schade, door de laatste stormen aan de zeedijken der gemeente ontstaan. Bij het gebruik der kilometerboekjes heeft zich het euvel voorgedaan, dat door vele kleine reizen, zoomede door het verschrijven van vakjes, het zich in elk boekje bevindend aantal vakjes in enkele gevallen onvoldoende bleek om de volle 1000 kilometers te verbruiken. Aan dit bezwaar zal thans op de navolgende wijze door de betrokken spoor wegmaatschappijen worden te gamoet gekomen. Indien alle strooken van een kilometerbookje zijn verbruikt, vóórdat de 1000 kilometers zijn afgelegd en de houder niet voornemens is een nieuw boekje te nemen, of wel het overblijvend aantal nog niet verbruikte kilometers te groot is om op een nieuw boekje te kunnen worden verrekend met de volgende reis, zal kosteloos een suppletieboekje worden ver strekt, geldig voor het nog ongebruikte aantal kilo meters, en zulks tegen intrekking van het verbruikte boekje. Deze suppletieboekjes hebben denzelfden geldig heidsduur als de oorspronkelijk afgegeven kilometer boekjes en moeten door belanghebbenden minstens drie dagen te voren aan de stationsloketten worden besteld onder opgave van het nummer en de klasse van het boekje, dat door het supplement moet wor den vervangen. Met ingang van heden zijn ook aan de halten der Staatsspoorlijnen kilometerboekjes te verkrijgen. (N. R. Ct.) Dat er in België groot gebrek is aan slachtvee, blijkt hieruit, dat alleen op Maandag langs het grensstation Rozendaal niet min der dan 324 stuks vet vee uit Nederland naar ver schillende plaatsen van België zijn verzonden. Het vee was enkel bestemd voor de slachthuizen en vertegenwoordigde een waarde van ruim f 40,000. De militaire school te Haarlem wordt in 1897, wanneer de laatste leerlingen hun eindexamen hebben afgelegd, opgeheven. Na dien tijd zal dus alleen nog gelegenheid be staan om langs de Kon. Militaire Academie te Breda en den hoofdcursus te Kampen den rang van 2e luit. bij de infanterie te bereiken. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Novem ber 1895, bedroeg totaal f 12.009.428,62 i/«, tfgen f 12.020.654,54 i/a over dezelfde maand van 1894. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1895 bedroeg f 110.637.229,93 i/8 tegen f 108.014.103,57 over de eerste elf maanden van 1894 Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De heer Farncombe Sanders bestreed gisteren den post betreffende de oprichting eener Rijkskweek school voor onderwijzeressen, van oordeel, dat door normaallessen beter kan worden voorzien in de be staande behoefte, waarna de heer Kerdijk er op wees dat de heer Sanders bij vroegere gelegenheid zich juist als een tegenstander van normaallessen heeft doen kennen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontkende dat deze zaak den sehoolstrjjd opnieuw zal doen ont branden. Er wordt alleen uitvoering door gegeven aan de wet, die gebiedend voorschrijft dat er scholen voor onderwijzers en onderwijzeressen zijn. De mi nister houdt overigens de opleiding aan kweek scholen voor de beste en zal die, waar mogelijk, bevorderen. Hij kwam op tegen de bewering dat de rijkskweekschool zou bevorderen godsdienstig- nihilisme. De heer De Savornin Lohman betoogde dat de wet, in verband met een Koninklijk besluit van 1891 eerst dan een rijkskweekschool voor meisjes voorschrijft, wanneer er behoefte aan bestaat. Die behoefte ontkende spr., waar bijzondere scholen reeds voldoende daarin voorzien. Na repliek van de heeren MackayVermeulen en Farncombe Sanderswelke laatste zich verdedigde tegen de hem door den heer Kerdijk aangewreven inconseqaentie en zeide dit zijn zienswijze wat be treft onderwijzers een geheel andere is dan die no pens onderwijzeressen, werd de post in stemming gebracht en aangenomen met 51 tegen 46 sremmen. Alle anti-liberalen stemden tegen en van de liberalen de heeren Bastert, Farncombe Sanders, Pijnappel en de Voorzitter. Bij den post kosten van opleiding voor het afleg gen van het examen lager onderwijs in landbouw kunde, betoogde de heer Tydeman het nut van de landbouw-wintercursussen en drong bjj bij den Mi nister aan op betere regeling van het landbouw onderwijs aan de Rijkskweekscholen. De Minister beloofde te zullen onderzoeken in hoe ver verbetering is aan te brengen. De heer Kerdijk klaagde over ongeregelde uitbe taling der onderwijzerswedden, door den heer Truijen toegeschreven aan onmacht der gemeenten tot nako ming der schoolwetverplichting. De Minister houdt deze zaak onder zijne aandacht. Aan den heer Schaepmau zeide de Minister, dat de subsidie aan bijzondere scholen in 1896 zal ver leend worden, ook wanneer het onderwijzersperso neel niet geheel voltallig is. Daarna werden behandeld de voorstellen-Schaep- man om f 5000 te weigeren voor de opleidingsschool voor bewaarschoolonderwijzeressen te Leiden en van den heer Mutsaers om niet toe te staan f 3000 voor de Haagsche kookschool, als zjjnde h. i. geen onder werpen van staatsbemoeiing. De heer Bool achtte herstel van de subsidie van f 5000 noodig en billijk, terwijl de heer Conrad de subsidie voor de Haagsche kookschool verdedigde, evenals de heeren Viruly en Fieldt. De post werd door dr. Kuyper krachtig bestreden, door den Mi nister eren krachtig verdedigd. De beslissing valt vermoedelijk heden. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Bg de Gereformeerde gemeente te Borsele is tot ouderling benoemd dhr. P. Fraanje en tot diaken dhr. M. Huissoon. Aangenomen het beroep bg de Ned. Herv. Gem. te Domburg door den heer C. v. d. Hoeven Jr., cand. te Rotterdam. Rechtszaken. Arrondissements-Rcchtbank te Middelburg. Zitting 13 December 1895. Heden zgn veroordeeld: J. V., 28 j., te Kortgene, wegens verkrachting tot 2 maanden gev.straf K. V., 65 j verblijf gehouden hebbende te Vlake, gemeente Schore, gedetineerd te Middelburg, wegens wederspannigheid tot eene gev.straf van een jaar en zes maanden, zijnde kg van de hem bg akte van dagvaard te laste gelegde huisvredebreuk en poging tot doodslag vrggesproken. Vrggesproken werdenI. M. S., 32 j., geboren te South Shields, wonende te Londen, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip Seagull, beklaagd van aanvaring op de reede te Vlissingen in den namiddag van 14 November 1894, tengevolge waarvan 5 der opvarenden eener Belgische loodsboot het leven ver loren J. M., 53 j., laatstelijk oesterkweeker te Ierseke, thans zonder b°kende woon- of verblijfplaats,, beklaagd van verduistering.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1