1895 N°. 147. Donderdag 12 December. 82sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de beeren Nijgh «fe Van Ditmar te Botterdam eu verder bg alle Boekverkoopera en Brievengaarders. InxenAfo# van «dvertenfien 3 w*n op «Sen dRff der uï^ave Da prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cta Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prj's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwel|jkfi- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen wordea van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 cf. Aanvragen oju en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Kameroverzicht. De bekwame spoed, die aanvankelijk bij de be handeling der Staatsbegrooting werd betracht, duurt voort. Niet alleen, dat ook de Maandagen en Zater dagen aan Kamerzittingen worden besteed, en dat er zelfs reeds uitzicht bestaat op avondvergaderingen, maar bij de debatten wordt er Daar eene beperking gestreefd, ongekend bij heb Nederlandscbe parlement. Nadat in ééne week de algomeene beschouwingen en vier hoofdstukken waren afgedaan, kwam jl. Maandag hoofdstuk Binnenlaudsche Zaken aan de orde, dat, zooali men weet, dit jaar het meest be dreigde punt der begrooting is. Toch dreigt er niet heel veel gevaar, althans niet voor een ministriöelen crisis, want de beer Yan Houten verzekerde nog maals, dat men het budget van zijn departement heel wat zal kunnen havenen, aleer hij zijne plaats aan de groene tafel verlaat, om die door een darden t>kieswet-minister" te laten innemen. Het Hollandsche spreekwoord »alle goede dingen bestaan in drieën" zal dus ten opzichte van de kieswet niet in praefcijk worden gebracht,tenzij de Kamer mocht ver werpen wat baar op dat punt wordt aangeboden. Maar niet slechts 's ministers positie, ook zijne posten op de staatsbegrooting loopen weinig gevaar. De heer Yeimeulen, die er de vorige week zoo ge decideerd tegen te velde trok op grond van zijne politieke bezwaren, heropende jl. Maandag zijne bat? try, en vuurde nu met financiële argumenten, wat heel wat minder gevaarlijke projectielen zijn dan partjj-argumenten. Dit bleek ook eergisteren, want niettegenstaande dr. Kuyper hij was heusch alweer present het Katholieke vuur steunde, bleek de Kamer ODgeneigd om door een principiëel debat aan de algemeene beschouwingen eenige be langrijkheid te verleenen. Heel pakkend was het betoog van den heer Vermeulen niet, toen hij zijne fiaanciöele bezwaren tegen het hooge budget van Binnenlaudsche Zaken ontvouwde. Het is nu eenmaal een feit de voor zitter van den Raad van Goes wees er onlaDgs nog op bij de behandeling van de begrooting dat bij de huishouding van staat en gemeente niet de gullen regel voor het particuliere leven mag gelden, dat men de uitgaven regelen moet naar de inkomsten. Het tegendeel is waar, en daarom ook gaat het niet aan een post van de begrooting te schrappen, alleen omdat hg uitgaven eischt. Over het meer of minder noodzakelijke of gewenschte van hot voorgestelde kunnen de meeningen uiteenloopen, en naar gelang daarvan kan men voor of tegen den post gestemd zijn, maar acht men hem noodig in het algemeen belang, dan dient hij gehandhaafd, ongeacht zijne financiöele gevolgen. Oprechter was de heer Kuyper, die er rond voor uitkwam, dat de auti-liberalen door de bedreigde budget-posten »op hunno teenen waren getrapt," waarbij hij de opmerking maakte, dat het niet aan den trappenden minister stond om te beoordeelen of hun teenen pijn werd aangedaan of niet. Tegen de logica van die redeneering valt moeilijk iets in te brengen, maar evenzeer was de minister gerech tigd tot zijn antwoord, dat hij zichzelf door het wee geroep der pijnlijk getroffenen niet mocht laten weer- houdon, datgene voor te stellen, wat hg meende te zgn in het algemeen belang, of waartoe hij zich door wetteljjke voorschriften gedwongen achtte. Mocht de meerderheid der Kamer van de noodzakelijkheid der voorgestelde posten niet overtuigd zijn, dan kon zij ze verwerpen, en d8 minister zou zich daarbij nederleggen in de overtuiging zjjnerzjjds zijn plicht te hebben gedaan. De heer De Savornin Lohman, die nogmaals zjjne bezwaren ontwikkelde tegen de verplichte vaccinatie, stelde zich ten opzichte van deze begrooting op het juiste standpunt. Hij verklaarde in 's ministers hou ding niets vreemds te vinden. Het spreekt van zelf, dat na den val van het ministerie-Mackay eene andere richting aan hot staatsbestuur zou worden ge geven, en daarom mag dit alleen geen reden zgn om de begrooting te verwerpen. Hij zal daarom eiken post afzonderlijk beoordeelen en niet tegen de gebeele begrooting stemmen om redenen er buiten of er binnen gelegen. Als elke post in overleg met de Kamer wordt vastgesteld, mag tegen de begrooting in zijn geheel geen oppositie worden gevoerd. We willen nog even releveeren de merkwaardige bewering van den heer Kuyper, dat de Kamer meerderheid niet de gevoelens openbaart van de kiezersmeerderhoid, omdat deze laatste tweemaal eene andere Kamermeerderheid gaf. De heer Kuyper acht het kiezerscorps dus onfeilbaar, en niet iu staat zich te vergissen of van meening te veranderen, en wan neer dat corps eenmaal uitspraak heeft gedaan dan is daarmede de richting van het staatsbestuur aan gegeven voor den geheelen levensduur van de dan vigeerende kieswet. Men zou dan gevoegelijk de verkiezingen voor dat geheele tijdperk kunnen af schaffen en zelfs bij tusschentijdsche verkiezingen aan de partij, waartoe het vorige lid behoorde, kun nen verzoeken een opvolger aan te wijzen. Ook zou alle voorlichting der kiezers voortaan achterwege kunnen blijven. We betwijfelen echter of de Standaard dit laatste dankbeeld zal willen toepassen. Ter andere plaatse in dit blad vermelden we enkele amendementen, die op de begrooting van Binnen- landscbe Zaken zijn voorgesteld. Wellicht wordt reeds heden over een of meer daarvan eene beslis sing genomen. GOES, 11 December 1895. Door de Vereeniging tot onderlinge verzekering tegen Hagelsehade werd Dinsdag in >de Prins van Oranje" eene algemeene vergadering gehouden. Hot ledental bedraagt thans 27, met 1380.68.19 verzekerde H. A. en met een premie-betaling van f 358,60. Het vorige jaar be droeg het ledental 30 met 1531.66.02 verzekerde H. A., wat een premie-bedrag van f 397,88 1/2 op bracht. Het reservefonds is thans gestegen tot f 1000; verschillende uitgaven hebben bedragen f 293, te zamen f 1293, wat, gerekend tegen 1881 H. A., is 90 cent per H. A. Daarom werd besloten den inleg voor nieuw toe te treden leden op 90 cent per Hectare vast te »tellen. Vervolgens werden de af tredende bestuursleden de heeren O. Zuijdweg, A. Bruggeman en E. v. d. Bosch herkozen. Als schat ters werden herbenoemd: P. C. van Nieuwenhuijzen, C. Koert, J. A. Stols, E. de Back, J. G. Labrijn, M. Kostense, P. v. d. Dries, A. Bruggeman en M. de Kater, terwijl in plaats van wijlen H. C. Poleij werd gekozen J. j. van Gorsel. Verder werd, naar aanlei ding van het besluit der vorige algemeene vergade ring om rechtspersoonlijkheid aan te vragen, de con- cept-akta van vennootschap na eenigo wijziging aan genomen, zoomede het huishoudelijk reglement. Als oprichters zullen op deze akte teekenen de heeren O. der Weduwen, voorzitter, E. v. d. B^sch, secre- taris-penningm. en I. G. J. Kakebeeke. Borsele. In de Maandag gehouden raads vergadering berichtte de voorzitter, dat de begrooting voor 1896 was goedgekeurd en dat Gpd. Staten berusten in het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Tot lid van dit armbestuur werd met 6 van de 7 stemmen herkozen dhr. J. Bruinooge Az. Naar aanleiding eener mededeeling van Ged. Staten besloot de Raad de jaarwedde van de onderwijzeres in handwerken te bepalen op f 100. Evenals vorige jaren werd ook thans weer besloten eene commissie voor kerstmis- en nieuwjaarsbedeeling in het leven te roepen. Het viagen van kerstkoorn en het niouw- jaarwenschen aan do huizen zal derhalve bij ver nieuwing verboden zijn. Onder deiDgekomen stukken behoorde 0. a. ook eene circulaire van den Commis saris der Koningin, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken om den gemeente-veldwachters aan spraak op pensioen te geven. Om bijzondere reden werd besloten de behandeling dezer zaak aan te houden tot eene volgende vergadering. Krabbend ijk De gemeenteraad benoemde weder tot lid van het Burgerlijk armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande de heeren Adr. W a- beke en J. Alle wijn. Dr. Kuyper maakt onder het opschrift Er gerlijk" de volgende zeer behartigingswaardige op merking »Dr. Van Hamel Roos zond ons een opgave van drie firma's, die onder veel ophef echte, zuivere natuurboter aanboden, en zich niet ontzagen in hun aankondigingen zelfd af te geven op anderen, die het publiek bedrogen. Toch bleek bjj het scheikundig onderzoek, dat deze dusgenaamde natuurboter voor 50 pet. en 60 pet. margarinevet bevatte. Dit nu is een kwaad, dat onzen handel bederft. De eerlijkheid gaat er uit. Op vuige winst belust, durft men alles aan, en deinst voor niets terug, zonder zijn zonde voor God te gevoelen, to beseffen hoe men zich aan zijn naaste vergrijpt, en schade toebrengt aan heel het land. In oude dagen was het Hollands roem heel de wereld door, dat men ons vertrouwen kon. Op dat vertrouwen rustte onze goede naam, en niet het minst door dien roep van soliditeit kon onze handel zich steeds uitbreiden. Thans daarentegen steken Denemarken en andere Staten ons de loef af. We komen als Hollanders in kwaden reuk te staan, en Blag na slag worden we van de wereld markt weer een eind weegs teruggedrongen. En nu kan de Overheid hiertegen zeker wel iets doen; maar de Overheid kan nooit anders dan een wet. van buiten zijn. De wet van binnen is de couscienti". En als het geweten wordt toegeschroeid, is de straf rechtvaardig, die ons ook onzen handel ver- j liezen doet." Hoewel er omtrent de winterfeesten ten hove nog niets is bepaald, heb ik toch ver nomen, zegt de schr. der Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct., dat er uitzicht bestaat op een danspartij voor jonge daines en jonge heeren, waarbij dan wel licht een menuet in Louis XIV-costumes zou wor den uitgevoerd. Het zou de laatste zoogenaamde kinderpartij" ten hove zgn. Dat Koningin Wilhelmina den kinder schoenen ontwassen is blijkt uit alles. Sedert lang heeft zy niet enkel haar eigen studeer- en zit vertrek, maar ook haar slaapkamer, en 't wordt ook meer en meer gewoonte dat do joDge Koningin naar eigen lust uitgaat, waarheen zij wil en zonder ander ge zelschap dan dat van freule van de Poll. Zoo was zij Donderdag, bij feilen wind, om niet te zeggen storm, die do kust beukte en de zee tot aan den duinrand opzweepte, te Scheveningen, om 't woeste schouwspel gade te slaan en den invloed van het gure weder op de werken aan het strand waar te nemen. Do jonge Koningin wandelde met haar hof dame langs de duinen van de ICerkwerf tot aan het Ververschingskanaal, waar haar een hofrij tuig wachtte. Menige Haagsche jonker zou zich aan zulk een promenade niet wagen. Gelukkig kan de Koningin er tegen zij is flink, gezond en doet haar jaren alle eer aan. De ondervinding, opgedaan sedert 1 Augustus jl. (dag van het in werking komen der wet op de heffing van invoerrechten) heeft in het licht gesteld op hoe groote schaal vroeger het in voerrecht voor naar de waarde belaste goederen werd ontdoken. Reeds nu na vier maanden had de nieuwe wet tengevolge, dat de hooge op brengst van 1894 zeer aanmerkelijk werd overtrof fen. Niettegenstaande in Juli jl., dus vóór het in werking komen der strengere bepalingen, buiten gewoon veel invoeren plaats hadden, overtrof de opbrengst in Augustus 1895 die van 1894 met f 64,154. En in September, October en November werd respectievelijk f 148,517, f 151,570 en f 183,783 meer ontvangen dan in dezelfde maanden van 1894. Niet zonder veel moeite en groote inspanning is dat aanvankelijk resultaat verkregen. Met voldoening mag worden geconstateerd zegt de Minister dat niet weinigen, ook op plaat sen waar op groote schaal goederen worden aange voerd, zich geschikt hebben in het onvermijdelijke en door hunne aangiften zeer aanzienlijk hooger te doen dan vroeger, de taak der ambtenaren hebben verlichtmaar niet algemeen was dit het geval. Er waren er cok, en er zijn er nog die op allerlei wijzen de uitvoering der wet trachtten te bemoeilijken, zeker in de hoop een winstgevend bedrijf op onwettige wijze te kunnen voortzotten ten nadeele van de schatkist niet alleen, maar ook ten nadeele van concurrenten, die niet vau zoo grove en onbetamelijke middelen willen gebruik maken. En dikwijls leveren zg zeiven het bewijs boe zij nog altijd trachten te ontduiken. Nauwelijks is de aan gegeven waarde door de ambtenaren te laag ge oordeeld of de expediteur verhoogt de aangift8 dik wijls met een aanzienlijk getal percenten, en dat wel in zoo korten tijd, dat het niet mogelijk is geweest om inlichtingen of orders te vragen aan de afzencleis of de ontbieders der goederen. Maar al te duidelijk blijkt dan dat de tusschenpersoon ten eigen bate en op eigen risico een lager cijfer aangaf dan door den afzender of ontbieder werd opgegeven. Naar aanleiding der opmerking, dat de ge heim houding der aanslagen in de b e - drijfsbelasting gevaar zou loopen, doordat de kohieren dier belasting door het hoofd van het plaatselijk bestuur moeten worden afgekondigd, heeft de minister een onderzoek doen instellen. Dat onder zoek heeft plaats gehad en ofschoon wel is gebleken, dat niet overal bij de afkondiging en verzending der kohieren die zorg werd in acht genomen, die noodig is om de geheimhouding van den inhoud voldoende te verzekeren, zoo is opzettelijke schending der geheimhouding niet geconstateerd. Ter betere bereiking van het doel zal last worden gegeven, dat de omslag, waarin de kohieren worden verzonden, worde voorzien van een duidelijk opschrift, waaruit blijkt dat zij alleen door het hoofd van het plaatselijk bestuur of die hem vervangt, mogen geopend worden. Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken zijn de volgende amendementen voorgesteld De heer Schaepman stelt voorart. 153 te ver minderen met f 5000. Dit amendement strekt om het subsidie aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden i te deen vervallen. De heeren Ferf, Beelaerts van Blokland, Haffmans, De Kanter en Levy hebben voorgesteld voor sub- sidiön en andere uitgaven ter bevordering van de veefokkerij uit te trekken f 10,000. De heeren Bool, C. van Bylandt, Beelaerts van Blokland, Travaglino en Drucker hebben voorge steld een memoriepost uit te trekksn luidende »Bouw van lokalen voor 's Rijks Ethnographisch Museum bg 's Bijks universiteit te Leiden." Memorie. Door de Commissie van Rapporteurs is een amen dement voorgesteld om art. 164 te verminderen met f 1000. Dit amendement strekt om het artikel te vermin deren met f 1000, uitgetrokken om met rang schikking van de grafelijke zalen onder do monu menten van geschiedenis en kunst, onder het beheer van het departement van binnenlandsche zaken een plan van eventueele restiuratie te ontwerpen. O.-Indie. Overgeplaatst naar Samarang de off. van gez. Ie kl. H. K. J. van den B u s s c h e. Eeetwortelsuikerfabrieit op coöpera tieven grondslag:. Op 7 Dec. jl. vond te Roosendaal eene vprgade- ring der commissie plaats, werkzaam tot het nemen van voorbereidende maatregelen tot de oprichting eener beetwortelsuikerfabriek op coöperatieven grond slag in Zeeland of in Nooid-Braband. Met ingenomenheid werd in de commissie het feit begroet, dat in de afgeloopen campagne op eecigszins ruime schaal door enkele fabrikanten gehalte-contracten waren afgesloten, ja door één zelfs de weg der coöperatie was betreden. Overeenstemming werd verkregen omtrent de concept-statuten voor de op te richten fabriek, welke te voren aan het oordeel van een kundig rechts geleerde onderworpen waren geweestbesloten werd deze statuten te laten drukken en aan elk dergenen te zendeD, die zich voorloopig hebben verbonden. Omtrent de geldelijke zijde van het belangrijke vraagstuk konden geruststellende gegevens worden verstrekt, terwijl omtrent de vraag naar het beschik baar terrein gunstig advies kon worden uitgebracht. De commissie blijft werkzaam; haar werkplan werd ter vergadering nader geregeld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrooting van Binnen landsche Zaken werd gisteren verworpen met 50 tegen 36 stemmen de post tot inrichting van het voor het voormalig groot arsenaal te Grave tot een gesticht van rustige krankzinnigen. Mede werd verworpen een amendement van den heer Tydens tot verhooging der subsidiëu voor ver betering der paardenrassen. Op de voordracht voor de vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door het overlijden van mr. Telting, zgn gebracht: 1. Mr. A. TelderB, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage met 49 van de 94 stemmen 2. Jhr. mr. S. Larnan Trip, presi- der arrondissements-rechtbank te Zutfen3. mr. L. H. de Sitter, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tweetal bij de Gereformeerde gem. te Goes ds. L. Knijper te Genemuiden en ds. R. J. van der Veen te Bolsward A. Bedankt voor het beroap naar Boisele door den heer C. van der Hoeven, candidaat te Rot terdam. Gisternacht is te Middelburg overleden dr. F. P. J. Sibmacher Zjjnen, predikant bij de Neder- landsch Hervormde gemeente aldaar. Hij was ge boren in 1826, werd proponent in 1852, predikant te Delden in datzelfde jaar en in 1856 te Middel burg. In dr. Sibmacher Zjjnen is de laatste predikant van de moderne richting bij de Nederl. Herv. Kerk op Walcheren heengegaan. In hem verliest de ge meente een gewetensvol en trouw voorganger, en de maatschappij buiten de kerk een wakker voor stander der belangen van het volk. In de laatste jaren scheen de sterke man van zijne krachten toch te veel te vergen. Niet zelden, als hg Zondagochtends te Middelburg gepreekt hal, wandelde hjj naar een dorp in zjjn ring, preekte er 's middags en wandelde terug. Nog voor een pair weken was hij vol werklust. Toen werd hij plotse ling ziek en het .einde is nog snel gekomen. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft, na nauwkeurig onderzoek te hebban ingesteld naar de waarheid van de verklaring, dat de heer A. H. H. Becbger werkelijk predika.it is geweest 'oij de Her f.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1