L895 N°. 146. Dinsdag 10 December. 82s,e jaargang'. AAXBESTËDIMG NATIONALE MILITIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopera en Brievengaar dcra. Insentiing van De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bij directe opgaaf' van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 cl. Aanvragen oa en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. idvertcntffi! rwff 8 op den dug dear niifcs&ave. i. «rayTrnrrTKfJucT'.v/jrxY OP ZATERDAG DEN 2i DECEMBER 1895, des namiddags te 1 uur, in htt Raadhuis van gemeente-werken en leverantiën voor 1896. te weten: le. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2e* metsel-, stukadoors en steenhouwwerk 8e. leidekkers-, lood-, zink-en pompmakerswerk; 4e. stnids-, kachel- ea slotenmakerswerk 5e. schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6e. stoffeerderswerk 7e. de levering van grind en grindzand 8e. borstel- en mandenwerk en voor 1896, 1897 1898 en 1899 9e. het jaloeziemakerswerk 10e. tuinmanswerk en 11e. vrachtrijders werk. Alles volgens tarief De levering der artt. 19 en 23 van het taiief wordt niet afzonderlijk aanbesteed maar aan verschillende aannemers op gedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f 0.50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente- bouwmeester. Goes, 7 December 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Voor de eerste maal wordt bekeed gemaakt dat zich in de maand Januari van 1896 voor den dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die ge boren zijn in 1877 en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hu» 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden le. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont; 2e van een gehuwde ea van een weduwnaar in de ge meente, waar hij woont; 8e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten of wiens voogd buiten 's laada ge vestigd is, in de gemeente, waar hij wooat de van de» buiten 'a landt wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreerad land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft dat de inschrijving alhier plaats heeftop eiken werkdag tusscheu des voormiddaga 9 en des namiddags 2 «ren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door deu belanghebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander it; 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zya voogd ingezetene; So. de zoon van een Nederlander, die terzake van's lands dienst in 's rjjka overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 7 December 1S95 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. In de veertien dagen, die er verloopen zijn sedert we ons vorig overzicht schreven, is er in de Turk- sche aangelegenheden niet veel wijziging gekomen. We schreven toen, dat de groote mogendheden tot den Sultan het verzoek hadden gericht elk een tweede schip naar de Dardanellen te mogen zenden, doch dat de Sultan nog geene beslissing had geno men en thans is de zaak nog juist even ver. Aller hande berichten hebben intus6chen de rondte gedaan, dat er ten opzichte van dit verzoek of beter ge zegd van dien eisch verschil van meening was ontstaan tusschen de zes Europeesche grootmachten, doch daarvan is niets gebleken. Integendeel, in de laatste dagen zijn zg eenstemmig met meer aandrang op dien eisch teruggekomen, en hebben ze hunne gezanten te Konstantinopel gemachtigd den Engel sehen gezant, sir Philip Carrie, uit te noodigen den Sultan te willen aanzeggen, dat men binnen een bepaalden tijd antwoord verlangt. Voor het overige is het uiterst moeielijk omtrent den waren toestand in het Oosten vertrouwbare berichten mede te deelen. Gelukkig echter verneemt men in de laatste dagen weinig meer van gruwel daden ten opzichte van Armeniërs gepleegd, zoodat er reden is om te vermoeden, dat er wat rustiger tjjdperk is aangebroken. Uit do handhaving van den hierboven bedoelden eisch door de mogendheden, blijkt intusschen wel, dat men de zaak nog niet al te best vertrouwt. De ItalinaitMclie Kamer is weder bijeengeko- men en het heeft al reeds weder niet aan rumoerige zittingen ontbroken. Tot nogtoe heeft de heer Crispi aan alle oppositie het hoofd kunnen bieden, omdat de meerderheid hem trouw bleef. Toch zal het de vraag zijn of dit lang zal duren. Zooals men weet heeft Italië eigenlijk twee ministers van Financiën, den heer Sonnino, het eigenlijke hoofd van het finan- ciëele departement, en den heer Baselli, minister van de schatkist. Deze hebben nu samen een ont werp ingediend tot herziening van de wet van 1886, regelende het kadaster. Bedoeld ontwerp, dat een arbeid van negen jaren doelloos zou maken, maar dat toch is ingediend om tot eene billijker verdee ling van de grondbelasting te geraken, is door de commissie, die benoemd is om het te onderzoeken, met weinig instemming ontvangen, en geeu der negen leden toonde er zich eigenlijk mede ingenomen. Er bestaat dus alle kans, dat de Kamer het ontwerp zal verwerpen, waarvan vermoedelijk de aftreding der beide geroemde ministers het gevolg zou zijn. Dit wenscht de heer Crispi natuurlijk met alle kracht te voorkomen, temeer nu het geldt den minis ter Sonnino door wiens medewerking het gelukt is het financiëel evenwicht van Italië te herstellen. Men beweert nu, dat de heer Crispi zoo spoedig mogelijk de zitting der Kamer weder zal sluiten, teneinde eene beslissing uit te stellen, of wellicht het geheele ontwerp van het program der regeering af te voeren. Op die wijze ontkomt hij tevens al thans voorloopig, aan de vele onaangenaamheden, die de oppositie hem voortdurend bereidt. Het Spaanache ministerie blijft den strgd met Cuba volhouden, zoodat alle geruchten omtrent voor nemens tot het sluiten van vrede bezijden de waar heid zijn. Er worden reeds weder maatregelen ge troffen om binnenkort nog 10.000 man naar Cuba te zenden, maar niemand begrijpt vanwaar de regee ring zich voorstelt de gelden te halen, die voor dezen oorlog noodig zjjn. Het lijdt dan ook geen twijfel of het Kabinet-Canovas staat zeer zwak, en het zul de groote vraag zgn of, wanneer de Cortez byeen- komt, niet spoedig een ministriëeie crisis zal uit breken. De regeering stelt dan ook de bijeenroeping der vertegenwoordiging zoo lang mogelijk uit, en het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de Koningin-regentes in het eind besluiten zal tot ontbinding van de Cortez, teneinde te trachten door nieuwe verkiezin gen aan het Kabinet eene meerderheid te verschaffen, waartoe men in Spanje, evenals in zoovele andere Europeesche Staten, allerlei middeltjes kent. In Frankrijk is do begrooting aan de orde, en tot nogtoe hebben do debatten daarover tot weinig belangrijks aanleiding gegeven. Het ministerie-Bour- geois is voorloopig zeer gelukkig, want noch de Madagascar-interpellaties, noch ook de successie-wet hebben groote moeielijkheden opgeleverd, en nu bestaat er veel kans, dat het ook de begrooting er gereedelijk doorhaalt. Naar bericht wordt, zal de minister van Financiën binnenkort een wetsontwerp indienen, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot het uitgeven eener leening van 100.000.000 francs, voornamelijk ten be hoeve van Tonkin. Zou dat soms het struikelblok moeten worden voor bet ministerie-Bourgeois, dat toch feitelijk niet op eene meerderheid in de Kamer steunt Er loopen in de laatste dagen geruchten, dat er sprake is van eene ontbinding der Kamer in Honga rije, wat wel eenigszins in strgd zou zijn met eene vroegere verklaring van den minister-president Banffy, dat hij tot een dergelgken maatregel alleen zuu overgaan, wanneer buitengewone omstandigheden hem daartoe noodzaakten. Of nu de heftige tegen stand der clericalen als een »buitengewone omstandig heid" moet worden aangemerkt, is de vraag. Die tegenstand is overigens sterk genoeg, en gaf reeds aanleiding tot een tweegevecht tusschen den minister Perczel en den afgevaardigde Andreansky, waarbij laatstgenoemde een sabelhouw over den schedel kreeg. Tegen beide partijen, zoowel als tegen hunne ge tuigen. is nu door de justitie eene vervolging inge steld, omdat het tweegevecht verboden is. Wanneer overigens desbetreffende berichten uit Rome waarheid bevatten, dan zouden er tusicben de Oostenrgk-Hongaarsche regeering en bet Vaticaan ernstige geschillen zgn ontstaan, nog altyd tengevolge van de houding, die de nuntius, msgr. Agliardi, heeft aangenomen tegenover de kerkelijke wetten in Hongarije, en die, zooals men zich zal herinneren, den minister-president Banffy aanleiding gaven tot een ernstig protest. De Oostenrijksche regeering zou nu met kracht de terugroeping van den nuntius hebben geëischt, en toen dit werd geweigerd, haar gezant bij den Paus bobben teruggeroepen. Zek r is het, dat. deze, graaf Re vetera, al meer dan een maand te Weenen vertoeft. De Huiitsclie Rijksdag is geopend mot eene openingsrede vau den Rijkskanselier, daar de Keizer afwezig was. De regeering deelde haar program voor het komende zittingsjaar mede, doch daarop komt geen nieuwe Umsture- Vorlage voor, zooals sommigen hadden verwacht, in verband met de vele vervol gingen wegens majesteitsschennis, die in den laatsten tyd in Duitschland zijn ingesteld. Veel sensatie maken loopende geruchten omtrent een aftreden van den zeer conservatieven minister Von Köller. Hoewel het ontslag nog niet in den Reichsanzeiger staat., acht men het toch zeker, dat dit spoedig gebeuren zal, maar over de aanleiding tot bet ontslag loopen de meeningen uiteen. Som migen gelooven, dat Von Köller niet krachtig ge noeg, anderen, dat hij te krachtig tegen de socia listen optrad naar den zin des Keizers. Uit de keuze van zijn opvolger zal vermoedelijk het best eene conclusie zijn te trekken. Mocht dit werkelijk de ultra-conservatieve heer Lucanus zgn, die als chef van 's Keizers kabinet tot nogtoe o. a. het twijfel achtig voorrecht genoot verschillende in ongenade gevallen grootwaardigheidsbekleeders hun ontslag te gaan aanzeggen, dan is er zeker niet langer twijfel of de heer Von Köller was naar 's Keizers meening nog niet streng genoeg tegen de sociaal-democraten. GOES, 9 December 1895. Reeds lang lag het hier verschijnende Volks- blad bij ons onder verdenking, dat het de veroor deelingen door het kantongerecht te Goes uit ons blad overnam, zonder evenwel daarbij de bron te vermelden, waaruit het die opgaven putte. Nu wij afdoend bewijs hebben, dat ons vermoeden juist is, zouden we genoemd blad wel willen verzoeken voort aan die bron erby te willen mededeelen. Natuurlijk kan niet bjj elk berichtje, dat uit een ander blad wordt overgenomen, worden aangegeven, waaraan men het ontleend heeft, maar wanneer men uit een cou rant uit de onmiddellijke omgeving telkenmale eene va6te rubriek overneemt, dan is het toch op zijn minst genomen gepast, den oorsprong ervan erbij aantegeven. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij wordt medegedeeld, dat de aan gekondigde tooneelvoorstelling van het gezelschap van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam op Donderdag a. s. niet doorgaat. Het zal den muziekliefhebbers in onze om geving zeker aangenaam zijn te vernemeD, dat de heer A. d e Jong, muziekleeraar te Middelburg en bekend violist, zich voorstelt op Maandag 23 De cember a. s., in vereeniging met zgn zoon, den heer K. J. d e Jong, student te Utrecht, pianist, in de concertzaal der sociëteit V. O. V. alhier een concert te geven. Het groot succes, dat beide musici dezen zomer met hun concert te Domburg hebben gehad, waarborgt ons een avond van kunst genot. Bij K. B. is bij de dienstdoende schutterij op zijn verzoek, eervol ontslag verleend te Goes, aan K. A. van Lange ra ad, als 1ste laitenanten zijn bij die schutterij benoemd tot 1ste luitenant W. F. Stool, thans 2de luitenant; tot 2de luite nant J. T. Pilaar, thans schutter. Woliertsdijk. Tegen Zaterdagnamiddag waren door de Vereeniging »Landbouw en Veeteelt" de veehouders uit do gemeente tot eene vergadering opgeroepen, ten einde van gedachten te wisselen over de oprichting van eene veeverzekering. Een twintigtal personen had aan die uitnoodiging gevolg gegeven, waarvan 17 genegen waren eventueel deel te nemen. Eene commissie van 3 leden, de heeren C. Zuijdweg, O. Koert en S. J. Klompe, werd benoemd om de zaak verder voor te bereiden. Bij K. B. is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Willem Anna- polder F. de Back. De burgemeesters hebben een regeerings-aan- scbrijviug ontvangen, om zooveel mogelijk maat regelen te nemen en te helpen toezien, of het vee, voor uitvoer naar België op de markt ge- bracht, wel in gezonden toestand verkeertopdat in België zelf geen herhaalde afkeuring noodig zij iets, wat natuurlijk een schadelijke terugwerking hebben zou. De onlangs door den Staat voor f 15000 aan gekochte verzameling betreffende M. A. de Ruyter moet zeer rijk zijn; zg telt 26 por tretten meerendeels in rijk gebeeldhouwde lijsten, een admiraalsstaf van schildpad on-fc oD lg^steenten, een geëtsten beker, sabels door den admiraal ge dragen of veroverd. Verder archiefstukken, zooals scheepsjournalen, brieven van adeldom enz. De verzameling zal in bet Ryksmuseum weldra voor het publiek te zien zijn. Naar uit Vlissingen gemeld wordt is onlangs aldaar eene aanschrijving uit 's-Gravenhage ontvan gen, waarby de auditeur-militair de overkomst van getuigen in reclamezaken voortaan niet meer ver langt, doch zijne vraagartikelen voor getuigen aan officieren commissarissen te Vlissingen zal toezenden. Bij reclamezaken zullen volgens die aanschrijving alleen de reclamanten en strafopleggers voor den krijgsraad worden ontboden. In verband hiermede vertrouwt men dat deze maatregel zijnen invloed op reclameeren en af te leggen getuigenverklaringen wel zal doen gelden. Het heeft nu reeds zijne uitwerking niet gemist. De minister van staat mr. J. Heemskerk A z n., lid van den Raad van State, is sedert eenige dagen ongesteld. Zaterdag herdacht onder talrijke blijken van belangstelling prof. 0. A. J. A. Oude mans, hoog leeraar in de botanie en pharmacognesie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, zijn 70sten geboortedag. De studenten in de pharmacie boden hem een stoffelijk blyk van hulde aan. Het komt meermalen voor dat een echt genoot weigert huishoudelijke schul den te voldoen, door zijne vrouw ge maakt. Onlangs deed zich weder zulk eene zaak voor te Haarlem. De Rechtbank aldaar bad den echtgenoot in het gelijk gesteld, het Hof van Am sterdam echter den eisch aan den leverancier toe gewezen. De Hooge Raad heeft thans het vonnis van het Hof gehandhaafd, op grond dat, indien de vrouw verbintenissen aangaat, die onder den regel van art. 164 B. W. vallen, zij verondersteld wordt de bewilliging van haar man bekomen te hebben en dus den man verbindt. Feil repliek van mr. IV. A. Caliscli. Naar aanleiding van de Dinsdag jl. door mr. Ker- dijk in de Tweede Kamer uitgesproken afkeuring over den steun, welken de regeering aan de Am- sterdamsche tentoonstelling heeft verleend, heeft mr. N. A. Calisch, voorzitter van het Uitvoerend Co mité, een open brief aan genoemd Kamerlid ge schreven. In dit schrijven, dat in het Handelsblad is op genomen, doet mr. Calisch in de eerste plaats uitkomen, dat de inkomsten der Vereeniging Ho tel en Reiswezen-tentoonstelling" op verre na de uitgaven niet hebben gedekt. Het tekort heeft de financiëele commissie uit het Uitvoerend Comité geheel onverplicht op zich genomen, daartoe geleid door de zorg voor hun goeden naam en voor de reputatie der tentoonstelling zelve in binnen- en buitenland. Vervolgens overgaande tot verdediging zijner mede- comité-leden en zichzelf, richt mr. Calisch de onder staande repliek tot mr. Kerdijk: »a. Gjj zeidet»de vermakelijkheden op de ten toonstelling waren van de grofste en minste soort". »Du8 allezonder uitzondering, óu grof èn min in den overtreffenden trap »Gij hebt vermoedeljjk het oog op een paar ker- mistentjes achter op het terrein, gewoon verschijnsel op alle tentoonstellingen. Maar zijt, gij daar alleen dan geweest Zij waren zeer gering in aantal. »De concerten door binnen- en buitenlandsehe orkesten van eersten rang, Oud-Hollandt, schitte rend geslaagd door zgn bouw, zgn inrichtingen, zgn grootendeels artistieke vermakelijkheden, het mail schip Frins Hendrikdat zijnen architect en zijnen bouwer zooveel eer aandeed, de vuurwerken, de verlichting, de electrische fonteinen, de sportwed strijden, zgn ze u alle ontgaan of rangschikt gij ze onder »grofste en minste soort »En mag ik er nog bijvoegen (sit venia verbo wanneer ik ze onder die rubriek breng) het uit stekend geslaagde internationale artsen-congres, het uitstekend geslaagde internationaal congres voor bran <jl wezen, de bijeenkomst der electro-tecbnici, die leiddé tot oprichting eener vereeniging Zgn ze van de »grofste en minste soort >b. Gg zeidet»door hare waardeering van 1895 smaadde de Regeering het verdienstelijk werk van 1883." Wij erkennen gaarne, dat de tentoonstel ling van 1883 vrij wat uitgebreider, vrij wat be langrijker was dan die van 1895, maar zg had drie-, viermaal zooveel tijd van voorbereiding, zg had den officiëelen steun der Regeering, zelfs eene groote financiëele subsidie en zulks niettegen staande zij eene Belgische onderneming was. Later failleerde zij en de crediteuren werden niet volledig

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1