1895 N°. 145. Zaterdag 7 December. 82sle jaargang. NIEUWJAARSCOMMISSIE Vacciiieeren en Hervaccineeren. De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad iingenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditma& te Botterdam es verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Iniendinf van sdveirtentiën véoï 8 uren den der uitgave» De prjjs dor gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, lmweljjki- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De goeile resultaten, welke de bedeeling op den 1 Januari telken jare heeft opgeleverd, hebbau doen besluiten weder de zoogenaamde in het leven te roepen. Terwijl de heer J. J. RAA10NDT zich weder bereid verklaarde de leiding der zaken als Voorzitter op zich te nemen, werden door de onderscheidene instellingen de onderstaande heeren als leden der commissie aangewezen, t. w. Burg. Armbestuur dhr. B M DEN BOER; Hervormde Diaconie C. SNOEP Azn R. K. Par. Armb. P A. VAN ACKER; Com v. d (Ec. Spijsuitd. 1 D. FRANSEN VAN DE PUTTE. De heer A. A. VAN DELLEN, commies ter secretarie, is als secretaris aan de commissie toegevoegd Deze commissie zal op DONDERDAG DEN 12 DECEMBER a. a. de bijdragen der ingezetenen inzamelen Burg. en Weths. vertrouwen, dat de ingezetenen door vol doende bijdragen gaarne er toe zullen raodewerken, dat op den eersten dag des jaars niemand in deze gemeente gebrek Jijde aan het hoogst noodige, ook om daardoor te voorkomen den grooten last, dien de burgery eertijd» ondervond van het zoogenaamde nieuwjaarswenschen. Goes, den 6 December 1895. Burgemeester ea Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. MAANDAG 9 DECEMBER a. s. des namiddags te 2 uren zal in het Gasthuis gelegeuheid gegeven worden t->t het doen Dd ingezetenen wordm in hun belang uitgenoodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Zoogenaamde trouwboekjes woeteu wordou mede gebracht. Goes, den 6 December 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De algemeene beschouwingen. Hoe kort ditmaal de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ook zjjn geweest (ze na men slechts éene zitting in beslag en zelfs deze nog niet geheel) zoo waren ze toch niet van belang ontbloot. Er werden slechts drie zaken meer in het bijzonder besproken lo. de landbouwbelangen en de wenschelijkheid om een afzonderlijk departement van landbouw, of althans eene afzonderlijke afdee- ling voor dien tak, bij een der bestaande departe menten op te richten 2o. het verhoogde onderwijs budget van den minister van Binnenlandsche Zaken 3o. de houding der regeering ten opzichte van de Amsterdamsehe tentoonstelling. Het eerste punt, ingeleid en uitvoerig behandeld door den Delftschen afgevaardigde, den heer Bee- laerts van Blokland, kunnen we wel onbesproken laten. De wenschelijkheid van een afzonderlijk de partement van landbouw werd weliswaar door hem zeer duideljjk in het licht gesteld door te wijzen op de verwarring, die er heerscht, nu èn het de partement van Binnenlandsche Zaken èa dat van W. H. en N. de zor^ voor de landbouwaangele- genheden verdeelen, maar we misten in het betoog van den heer Beelaerts het bewijs, dat het stichten van een departement van landbouw dien belang rijken tak van ny verheid metterdaad uit zijne be narde positie zou opheffen of bevrijden, en daarom moet het toch te doen zijn. En waar nu door de regeering zeer duidelijk werd te verstaan gegeven, dat harerzijds aan het verlangen van den heer Bee laerts, gesteund door den heer Ferf, niet kan worden voldaan, daar meenen we gevoegelijk deze quaestie verder te kunnen laten rusten. Dat de onderwijsbegrooting voor 1896 niet naar den zin der rechterzijde, en meer in bet bijzonder niet van de Katholieke fractie, is, was reeds bekend. De hoogere posten van het onderwijs-budget, en niet het minst de voorgestelde subsidiëa aan verschil lende onderwijsinstellingen, die deze tot nogtoe niet, of tegenwoordig niet meer, genieten, hebben groote tegenkanting gevonden bij de tegenstanders van het openbaar onderwijs, en de bladen hunner riehting hebben reeds in ruime mate hunne ontevredenheid daarover gelucht. Het was de heer Vermeulen, die in de Kamerzitting van jl. Dinsdag de bezwaren zjjner partijgenooten nader vertolkte en der regeering onder het oog bracht, dat zij te weinig rekening hield met de gevoelens en beginselen van de Katho lieken, die bij de stembus van 1894 zoo krachtig hadden medegewerkt om een Kabinet als het tegen woordige in het leven te roepen, waartoe zij veelal steun hadden verleend aan personen, die overigens hunne politieke tegenstanders waren. Zij vleiden zich echter, dat die steun hen zou behoeden voor maat regelen of regeeringsdaden, die, speciaal op het gebied van het openbaar onderwijs, zouden strijden met de bekende beginselen op dat punt der Katholieken, doch in die verwachting zagen zjj zich thans bedrogen. Zoowel de Minister van Buitenlandsche Zaken, hoofd van bet Kabinet, als die van Binnenlandsche Zaken, kwam op tegen de voorstelling van den heer Vermeulen als zou uit de wyze, waarop dit ministerie aan het bewind is gekomen, eenig motief kunnen worden geput voor den eisch, dat het »de katho lieken naar de oogen zou zien." De heer Van Houten gaf bovtndien nogmaals vrij duidelijk te kennen, wat hij ook reeds in de memorie van beantwoording heeft neergeschreven, dat hij van de verwerping der door hem voorgestelde nieuwe of verhoogde subsi diëa geene portefeuille-quaestie zal maken, maar dat hij, uitvoering willende geven aan bestaande wets bepalingen, en getrouw willende blijven aan het voorschrift van art. 194 der Grondwet, zich verplicht acht, datgene voor te stellen, wat kan dienen om een einde te maken aan door hem bespeurde ver- waarloozing van onderwijsbelangen. Natuurlijk zal deze quaestie bij de behandeling der begrootiDg van Binnenlandsche Zaken wel nader onder de oogen worden gezien. De heer Kerdijk behandelde het derde punt hier boven genoemd, en hij sprak daarbjj zijne afkeuring over de sympathieke houding der regeering ten op zichte van de Amsterdamsehe tentoonstelling door hem »een allesbehalve fijne kermis" genoemd in zoo krasse bewoordingen uit, dat de voorzitter dei- Kamer zich genoodzaakt zag hem te verzoeken zich in zijne uitdrukkingen te willen matigen. De regee ring had, volgens den heer Kerdijk, door bij »het uitluiden dier kermis," derhalve op een tijdstip, toen het gehalte van de tentoonstelling en de daardoor verkregen resultaten bekend mochten worden geacht, tegenwoordig te zijn en daar te gewagen van een »succè3 incontestable" (onbetwistbaar succes) van eene tentoonstelling, die in de herinnering zal blijven voortleven »als smakend naar ineer bovenal bij prieste ressen van Venus Vulgivaga en bij hare volgelingen, die er hoogtij hebben gevierd," de waardigheid en het prestige van het regeeringsgezag te grabbelen gegooid. De ministers Koëll en Van Houten verdedigden zich tegen dezen scherpen aanval door te beweren, dat zjj alleen hulde hebben willen brengen aan de mannen, die het initiatief hadden genomen, en hebben willen erkennen, dat de tentoonstelling is geweest eene internationale bijeenkomst, die gedeeltelijk was gewijd aan de belangen der nijverheid, maar die voor een goed deel ook konde strekken om de banden der vriendschap en het verkeer tusschen verschillende natiën nauwer aan te halen. Het komt ons voor, dat de heer Kerdijk in zijne verontwaardiging te veel heeft voorbijgezien, dat, waar de Amsterdamsehe tentoonstelling aanvankelijk in het buitenland met groote sympathie is begroet, de regeering wel eenigszins gedrongen is geworden om, juist tegenover dat buitenland, de waardigheid van ons land op te houden. En waar zij, vermoedelijk zelve niet blind voor wat in die tentoonstelling is te laken geweest, vooral nadruk heeft gelegd op het goede, dat die expositie heeft beoogd en ook heeft bewerkt, daar heeft ze tegenover het buitenland, waar men voor de tentoonstelling sympathie gevoelde, de hoffelijkheid betoond, die van de regeering ver wacht mocht worden, en de achting voor odzo natie levendig gehoudeD, waar deze vermoedelijk een zeer gevoelige knak zou zijn toegebracht, wanneer de regeering aan de tentoonstelling, die dan toch eene Nederlandsche onderneming was, in strijd met de opvattingdie men in het buitenland koesterde, den rug had toegekeerd. Uit dat oogpunt beschouwd, komt ons de critiek van den heer Kerdijk niet gemotiveerd voor, en had o. i. de regeering meer waardeering verdiend voor de vervulling eener taak, die zjj vermoedelijk zelf met weinig ambitie heeft aanvaard. GOES, 6 December 1895. We zullen niet ontkennen, dat het meermalen geschetste tafereel van arme kinderen, die hunne blauwroode neusjes tegen de ruiten van helder ver lichte winkels drukken om met begeerige oogen te kijken naar de heerljjkheden der St.-Nicolaas-étala- ges, waarvan niets hun deel zal worden, aan de werkelijkheid is ontleend. Een ieder heeft ze wel gezien, die schamelgekleeden en weinig bevoorrech ten, en ongetwjjfeld hebben allen, bjj wie het hart op de rechte plaats zit, gezucht over hun onmacht om zelis de bescheiden wenschen van al die kleinen te kunnen bevredigen. Maar we gelooven toch, dat in onze stad het aantal kinderen voor wie het St. Nicolaasfeest niets dan eene tandterging, en in geen enkel opzicht een feest is, al zeer gering moet zjjn. Telken jare toch keert de heilige van 6 December ook hier ter stede weer, en doet hij reeds den vorigen dag zijne intrede in de scholen, om ook daar van zijn rijken over vloed in elke kinderhand wat achter te lat9n als eene »zoete" herinnering aan hem en zijn dag. Keeds in den voormiddag deelde hjj gisteren zjjne goede gaven aan een tweehonderdtal kleinen uit in i de bewaarschool op de Beestenmarkt. Daar troont hij, in den waren zin des woords, zelf in zijn bis- schoppelijk ornaat, gezeten op eene verhevenheid, luisterende naar de liedjes hem ter eere gezongen, de kinderen toesprekende en vermanende, terwijl hunne haDdjes worden gevuld met wat hjj voor hen heeft bestemd en medegebracht. En in den namiddag verscheen de bekende com missie van dames en heeren op de openbare scholen C en D, om ook daar uit zjjn naam het groot aantal leerlingen ruim te begiftigen met lekkers" en cho- colaad en bovendien op laatstgenoemde school ook nog met prentenboeken, kleedingstukken, enz. en overal zag men tevreden kindergezichten met lachende mondjes en van vreugde glinsterende oogen, die een aangenaam contrast vormen met het droeve beeld hierboven bedoeld, dat schrjjvers zoo gaarne schetsen, wanneer zij arme kinderen in verband bren gen met het feest van deze dagen. Er sprak zooveel dankbaarheid uit die vroolijke kindergezichtjes, en wjj zijn er zeker van dat dit voor hen, die zich elk jaar zooveel moeite en tijd ge troosten om die uitdeeling van geschenken op de genoemde scholen te houden, de grootste en beste belooning is. We hopen dan ook in het belang der kleinen, dat zij nog vele jaren in de gelegenheid mogen zijn en zich opgewekt zullen gevoelen om deze vrijwillig op zich genomen taak met dezelfde toewijding te blijven vervullen, waartoe gemeente en burgerij hen zeker gaarne zullen willen blijven in staat stellen. Des avonds deed dezelfde St.-Nicolaas, die des morgens de kinderen der bewaaaschool had bezocht, zijne we hadden bijna geschreven »hare" intrede in een gebouw, waar hij vermoedelijk voor het eerst zich in persoon vertoonde. Overtuigd, dat niet slechts arm zoowel als rijk, maar ook oud zoowel als jong hem gaarne ziet komen, bracht hjj een bezoek aan het Gasthuis, waar hij verscheen, hoofdzakelijk op verzoek en door het initiatief van het hoofd der ziekenverpleging, mej M. A. Rost. Een der lokalen van het gebouw was herschapen in eene feestzaal, waarin St.-Nicolaas de verpleegde kinderen ontving, hen liefderijk toeBpiak en daarna met kwistige hand zjjne goede gaven uitreikte, terwijl de kleinen hem een lied toezongen. Het voor hen bestemde lekkers en speelgoed was netjes geëtaleerd tusschen groen, bloemen en bouquetten, die, evenals het meeste speelgoed en eenige handwerkjes, door mej. Rost, de kinders of de andere verpleegden zelf waren vervaardigd. De voorzitter van het Gasthuisbestuur, dhr. Z. D. van der Bilt La Motthe, richtte vervolgens het woord tot St. Nicolaas, zoozeer door jong en oud bemind, om hem te danken voor zijne welwillend heid ook aan deze plaats te zijn verschenen. Gedu rende de 24 jaar, dat spreker tot het gasthuis in betrekking staat, was het feest van dezen dag nog niet gevierd zooals nu, en de wijze, waarop het thans plaats had moest zeker alle aanwezigen stem men tot dankbaarheid aan hen, die daarbij de be hulpzame hand hebben geboden. Nog merkte hjj op, dat de verpleging in dit gesticht in de laatste jaren een gunstige verandering heeft ondergaan allen, zoowel de zieken als de ouden van dagen, worden met de meeste liefde, zorg en hartelijkheid behandeld. Bijzondere dank werd gebracht aan mej. Rost voor haar opofferend leven en werken in dit gesticht, en voor het feest, dat op haar initiatief dezen avond den verpleegden kinderen was bereid, terwijl spreker ook allen dankte, die door hunne medewerking van hunne belangstelling deden blijken, niet het minst ook de dames-regentessen, de heeren regenten, den gemeente-geneesheer en enkele genoo- digden, die mede aanwezig waren. Vervolgens deelde St. Nicolaas nog zijne jaar- ljjksche goede gaven uit aan de ouden van dagen, die in het gesticht verblijf houden, terwijl aan de leden van het bestuur kleine souvenirs werden aangebo den, die door de verpleegde kinderen zelf waren vervaardigd. 'a-lleerenhoek. Woensdag bracht Z.Ex. de heer Commissaris der Koningin het vroeger aangekondigde bezoek aan deze gemeente. Z Ex. werd met de gebruikelijke eerbewijzen in het Raadhuis ontvangen. Te zijner eere wapperden vlaggen van openbare en particuliere gebouwen. Scholen en kerken kregen een bezoek, terwjjl andere merkwaardigheden in oogenschouw werden genomen. Heinkenszand. J l. Woensdag ongeveer balf- twee bracht de heer Commissaris der Ko ningin in Zeeland een bezoek aan deze gemeente. Hij werd in het gemeentehuis opgewacht door bur gemeester, secretaris en leden van den raad, waarna Z.Ex. de verschillende kerkgebouwen en de openbare school bezocht. Te ongeveer vier uur verliet hg deze gemeente, om naar 's-Heer Arendskerke te rijden. Van den toren, uit de kerkgebouwen en uit eenige particuliere woningen wapperde de driekleur. 's-Ileer Arendskerke. Woensdag bezocht de Commissaris der Koningin onze ge meente. Na bezichtiging van school, kerk enz. ver bleef hij een geruimen tijd in het nieuwe gemeen tehuis, dat hij voor de eerste maal betrad. Tijdens zjjne aanwezigheid daar ter plaatse werd hem door het fanfare-gezelschap Excelsior" eene ovatie ge bracht. Blijkbaar hierover' voldaan sprak Z.E.A. den directeur en de leden toe en beloofde hun eene herinnerings-medaille te zullen schenken. Luide fan fares weerklonken na dit vleiend aanbod en de vriendelijke toespraak. Er werd druk gevlagd in de gemeente. Met den trein van 6 uren vertrok de heer Commissaris weder naar Middelburg. '«-Heer Arendskerke. Dezer dagen hield de Coöperatieve Zuive1voreeniging >de Adelaar" eene algemeene vergadering om den uitslag te vernemen van den stand van zaken in het algemeen en voorts van de exploitatie van het Be kwar taal. De nieuwe boekhouding, zoowel wat de hoofd- als de detail-administratie betreft, geheel volgens de wettelijke voorschriften en de handelsgebruiken ont worpen en geleid door het bureel voor adm. con trole »Industria" te Goes, bleek bjj vernieuwing in alle opzichten te voldoen. Door den beheerder wer den overgelegd o. m. eene gespecificeerde winstreke ning en balans met precies gelijk saldo, waardoor de over het 3de kwartaal behaalde bruto-winst, zoo wel als het bedrag der zuivere winst, tot in b jjzon- derheden werden aangewezen. Met algemeene stemmen werden dan ook de eind cijfers der boekhouding goedgekeurd en vastgesteld. Eveneens als de vorige maal werd in het ver slag terecht gezegd kan wederom worden mede gedeeld dat ook over het derde kwartaal nimmer klachten, wèl daarentegen lof over de kwaliteit der Adelaar's boter werden vernomen en dat de gelegen heid steeds bestond om veel grootere hoeveelheid boter te verkoopen. Als men hierbjj in aanmerking neemt dat met de betrekkelijk geringe hoeveelheid melk reeds bedoelde winst is verkregen en dat de belangrijkste posten der exploitatiekosten weinig verandering zouden ondergaan bjj 3, 4 of 5 maal grootere productie, dan kan met nog méér klem dan in het vorig verslag de conclusie getrokken worden, dat de fabriek op zeer gunstige uitkomsten c. p. zal mogen rekenen als slechts meer melk ter bewer king wordt aangeboden. Zou de veronderstelling ge waagd zjjn, dat met deze gunstige uitkomsten het den leden en het bestuur wel gelukken zal het aan tal leveranciers te vermeerderen Moge de ervaring deze vraag in den gewenschten zin beantwoorden tot voordeel der deelnemers en tot vernieuwd bewijs van het heil eener gezonde coöperatie 1" Aangenaam is het en tevens bemoedigend, dat nu reeds het aantal koeien, waarvan de melk voor de fabriek bestemd is, met 68 is vermeerderd 1 Aan den calamiteusen Thomaespol- der (Westeljjk Zeeuwsch-Vlaanderenj is ongeveer 650 M2. winterkrammat en 150 M*. rijsbeslag weg geslagen. Hierdoor is ongeveer 280 M3. grond ver loren gegaan. Holijnsplaat. In de Woensdag 11. gehouden vergadering van het Nutsdepartement Noord-Beve land trad de heer D. Stigter van Goes als spreker op. Vooraf echter werden eenige huishoudelijke za ken behandeld, waaronder de verkiezing van een bestuurslid in plaats van den heer Ch. C. Coomans, die wegens vertrek bedankt had. In diens plaats werd de heer A. N. van Langeraad van Koljjnsplaat gekozen. Daarna trad de heer Stigter voor een gemengd publiek, daar de toegang voor niet-Ieden gratis was opengesteld, als spreker vanwege het hoofdbestuur op, om, volgens den wensch van ons departement, het muntvraagstuk te bespreken. Na het eindigen der leerrjjke improvisatie maak ten een paar leden van de aangeboden gelegenheid gebruik, om eenige vragen te doen, die op heldere wijze door den spreker beantwoord werden. De voorzitter bracht vervolgens onder veel bijval zjjn dank en dien der aanwezigen aan den spreker van dezen avond, hem een »Tot weerziens" toe roepende. Kortgene. In de vergadering der afdeeling »N oord-Beveland" van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, Maandag 11. alhier gehouden, werd o. a. ook het pachtstelsel besproken. Uit de discussie bleek, dat men in hoofdzaak voor langer pachttermijnen met 3 jaar- Ijjk che herziening van den pachtprijs is. Wenschelijk

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1