BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. ZATERDAG 50 NOVEMBER 1895. No. 142 Het te Rotterdam vermiste lO-jarige knaapje ii gisteren gevonden, maar helaas! op afschuwelijke wjjze vermoord. De N, R. Ct. deelt daaromtrent het volgende mede: Gisteren in den vroegen ochtend rukte op last van den hoofdcommissaris van politie, den heer W. Voormolen, de atdeeling recherche, gewapend met een aantal dreggen, onder leiding van een inspec teur van politie uit, om alle slooten, gelegen ron dom de landerijen tusschen den Binnenweg, Kruis kade en oud-Delftshaven af te dreggen, in verband met de vermissing van den 10-jari^en schooljongen A. F. Hoogsteden. Reeds omstreeks 10 uren in den voormiddag kwam bjj den hoofdcommissaris het bericht in, dat het lgk van den knaap ontdekt was. Door den recher cheur J. H. Harleman werd het lijk, van alle kleederen ontdaan, onder gras en graszoden verstopt gevonden op het land aan den Schoonenbergerweg aan de buitenzijde van het onlangs opgehoogde terrein in den Coolpolder. De moordenaar, die het daar verborg, heeft het kind eerst, hoogwaarschjjnlijk nabjj eene sloot, zooals uit voetsporen in de nabij heid daarvan viel op te merken, geworgd. Onmiddellijk werd het parket hiermede in kennis gesteld en is de officier van justitie met den hoofd commissaris naar de plaats gegaan, waar het lijkje werd gevonden, om de plek waar de gruweldaad werd gepleegd op te nemen. Na afloop daarvan is het lgk per raderbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht, ten einde gerechtelijk te worden ge schouwd. Eene belooning Tan f 1000 is gesteld op de aan wijzingen, welke de aanhouding van den moorde naar zullen ten gevolge hebben. Het signalement van den vermoedelijken dader is als volgtruim SOjarigen leeftijd, niet groot van gestalte, hooge schouders, kort dik gezicht, roode wangen, dikke handen, zachte stem, donkere kne vel en sik, poney-haar, gekleed mot pilowbroek en vest, ruige lange zwarte jas, aan een der mouwen losgetornd, en donker laken pet met blauwen rand. Van de kledderen van den vermoorden knaap is niets gevonden. Het lgk is, naar wij vernemen, nog niet tot ontbinding overgegaan. Gisteren bracht de post aan het huis der ouders van den knaap in de Gouvernestraat een ongefran- keerden brief, waarvoor de moeder strafport betaalde. Op het couvert waarom heen een touwtje was ge bonden, stond met onbeholpen hand het adres ge schreven. Dien brief laten wij hier volgen Hoogsteden dat valt je niet erg meede dat je Zoon weg is maar ik h«t wraak genomen den 18 November 's avons om 10 uur hij is dood hij ljjd begrafen op dat land bij die polderhnisjes daar ach ter die laagten in dat vierkanten stuk grond met gras bedek verlengde binnenweg daar die laan met die sloot is ik bra gisteren naar Mookem vertro- ken. En kom nog eens terug om wraak ten nee- men met julie ik ben een persoon die alleen staat en ben sjaak ik het een langen haariegen jas ik ben tamelijk van lengte soms gaan ik naar Ant werpen snor en sik is weg met geel engels broek, het is sjaak dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Haagscheveer om 7-ven uur ook nogg om olliekoekken te gaat koopen voor zijn galgmaal tot julie als ik hier koom uit van mooken denk dan om je dogter van 11 jaar Nu dag schoberdt. Hulden ifookem. Amsterdam Op het adres A Hoochsteden Governestraat postmerk 28 Nov. 95 11-12 V De brief was met potlood geschreven en de enve loppe ongefrankeerd en niet gesloten in een bus ouaaij. Naar wij vernemen vertrokken gisteren eenige ervaren politiebeambten naar het buiten- en binnen land tot het doen van nasporingen naar den ver- moedeljjken moordenaar. Gemengde Berichten. Heinkenazand. Gisteravond werd door het fan fare-gezelschap »Euterpe" alhier eene muziekuitvoe ring gegeven, toegankelijk uitsluitend voor de leden en hunne huisgenooten met ééne dame. Een paar tooneel- 8tukjes o. a. »Het verloren Testament", kluchtspel in twee bedrijven, en »De schoorsteenveger", voor dracht met zang, werden tevens opgeroerd. Een en ander liep goed van stapel, en verschafte den aan wezigen een genoeglijken avond. Gisteren werden in den Wilhelminapolder door heeren jagers 131 hazen geschoten. Borsele. Woensdag werd voor het laatst in dit najaar gewerkt in de meestoot >de Kroon" alhier. Den laatsten October waren de werkzaamheden be gonnen, zoodat de inrichting ongeveer vier weken bezigheid gaf. De hoeveelheid bereide racine bedraagt 13481 kg. en de muilen 2398 kg. In 1894 werden 11359 kg. racine verkregen en 2200 kg. muilen. Het jaar te voren 13019 kg. racine en 2275 kg. muilen. Borsele. Woensdagavond gaf het fanfarekorps Oefening kweekt kunst" zjjn eerste winterconcert in de zaal van de wed. J. Rottier, die met een groot aantal belangstellenden was gevnld. Tusschen de verdienstelijk uitgevoerde muzieknummers werden ten tooneele gebracht »Sch jut Papegaai", »ecn Raads vergadering te Koekamp" en »de Verliefde Boeren jongen". Een en ander viel zeer in den smaak van het auditorium en schonk allen een genotvollen avond. Uit Opsterland schrijft men aan de Telegraaf: De commissie, indertijd in een algemeene vergade ring van armvoogden benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de kinderen, die op kosten van het armbestuur te Neerbosch worden verpleegd, heeft aan hare opdracht gevolg gegeven. Tot dat einde heeft zij een bezoek gebracht aan de inrich ting van den heer Van 't Lindenhout, zonder dat deze vooraf met de komst in kennis was gesteld. Ging de commissie op grond van velerlei kwade ge ruchten van huis met een zekere antipathie tegen de instelling, nu zjj te N. is geweest, is zij van gevoelen veranderd. Zij heeft nu nl. den indruk gekregeD, dat de kinderen daar een uitstekende opvoeding erlangen verpleging, zindelijkheid enz. laten niets te wenschen overvoor haar bestonden er nu geen redenen, om zooals oorspronkelijk in hare bedoeling lag, de kin deren de inrichting te doen verlaten. Op een uit drukkelijke vraag aan ieder der kinderen van hier, of zij genegen waren en lust gevoelden om de in richting te verlaten, gaven allen te kinnen, daar gaarne te willen blijven. Dat antwoord was voor de commissie zeer aangenaam. Als een teeken van gezondheid der kinderen, verdient wel vermelding, dat van de ruim 1000 gehuisvesten, er slechts een lltal ongesteld was, waaronder geen enkele ernstige zieke. Te Palma, de hoofdstad van het Balearische eiland Majorca heeft eene ernstige ontploffing plaats Tachtig werklieden, grootendeels vrouwen, waren bezig oude patronen te ledigen in een loods in de onmiddellijke nabijheid der stad. Een der patronen vatte vuur en daardoor ontplofte eene groot hoeveel heid buskruit, uit de patronen bjjeeDgebracht. De verwoesting door de ontploffing veroorzaakt, was verschrikkelijk. Op het geluid van den slag, die in den geheelen omtrek werd gehoord, snelden de be woners der stad naar buiten en deden wat ze konden om de werklieden te redden. Men vreest echter, dat het meerendeel der personen, die aan het werk waren, het leven hebben verloren. Reeds zijn 63 ljjken gevonden. De bekende gedachtenlezer Stuart Cumberland heeft dezer dagen te Stockholm een tolk gehad van Koninklijken bloede. Toen Cumberland's secretaris niet bij machte bleek in het Zweedsch te vertalen, nam Koning Oscar zjjn taak over en verklaarde de toeren aan het zeer talrijk publiek. De beroemde dr. Heim werd bij een dame ontboden, die wegens haar hoogmoed bekend was. Bjj 't binnenkomen vroeg hij heel vriendelijkNu, hoe gaat 't, lieve mevrouw Mijnheer, antwoordde zjj, ik ben gravin 1 O, dat spijt me, hernam de docter, maar van die ziekte kan 'k u niet genezen. De Amerikanen vergenoegen zich niet alleen met het tot standbrengen van groote werken, zij houden ook van vlag werken. Thans hebben zij over de Ohio-ri7ier ten dienste van den Illinois-Central-Spoorweg een reusachtige metalen brug gebouwd met twee bogen van 170 me ter spanning elk. Het totaal gewicht van het reus achtig werk bedraagt 1.850.000 kilo. Een der bogen werd in zes dagen vervaardigd en de geheele brug met de pijlers, de gemetselde fundeeringen, den bo- ven bouw, het leggen der rails en zelfs het wegnemen der stellingen medegerekend, was juist in 29 dagen voltooid. Deze tour de force zonder wederga wordt door alle Amerikaansche ingenieurs beschouwd als een record, dat moeielijk, zoo niet onmogelijk, te overtreffen is. De Italiaansche marine neemt in de haven van Spezzia proeven met een onderzeesche boot. Het vaartuig is 24 meter lang bij de grootste breedte van 3 meter. Het is eivormig, aan de uiteinden eenigszins afgerond en wordt door electriciteit be wogen. Verder wordt voortdurend lucht onder wa ter aangevoerd, zoodat de bemanning het eenige uren op den bodem der zee kan uithouden. De snelheid dezer boot is grooter dan die vaD eenig ander dusver gebouwd onderzeesch vaartuig, en wan neer de verdere proeven gelukken, zullen voor de Italiaansche marine nog twee booten van hetzelfde type worden besteld. Te Darlington is overleden William Graggs, de man die, in 1840, de eerste locomotief bediende, die in Engeland liep. Hij was 60 jaren lang machinist. Onlangs werd eene inspectie gehouden van het post- en telegraafkantoor te Wladikawkas. Daar bleek het, dat over de 19,000 brieven, waaronder vele met geldswaarde, en 92 postpakketten met aan gegeven waarde, eenvoudig als onbestelbaar" waren achtergehouden. Dit verschijnsel keert, naar gemeld wordt, aan het postkantoor te Wladikawkas telken jare met merkwaardige regelmatigheid terug. Meu verhaalt ook dat, toen in een buis ergens in een stad in Russisch Turkestan, waarin het post kantoor eenige jaren gezeteld had, de privaatput werd geledigd, daaruit eenige wagenladingen onge opende brieven te voorschijn kwamen, die daar blijk baar door de bestellers waren »bezorgd" om zich den arbeid van het rondbrengen te verlichten. Een merkwaardige grijsaard is dezer dagen te Petersburg aangekomen. Hij heet Johan Kouzmine en telt 138 jaren. Als lijfeigene heeft hij indertijd 50 jaren lang in de mjjuen van Siberië moeten wer ken, en niettemin is zijne gezondheid zoo goed ge bleven, dat hij den verren weg van Moskou (zijne woonplaats) naar Petersburg grootendeels te voet heeft afgelegd. Hij wilde naar Petersburg, om te zien of hij daar niet het geld kon vinden voor eene bedevaart naar Jeruzalem, welke plaats hg vurig weDSchte te bezoeken. Kort na zijn komst te Peteisburg is hij ziek ge worden en hij ligt nu in het hospitaal. Maar aan zijn berstel wanhoopt hij niet, want zegt hg mijn vader is wel 147 jaar oud geworden. Twee van zijn broeders moeten de 130 jaren overschreden hebbon. Sedert 20 Sept. zjjn te Brussel verdwenen eene vrouw uit den gegoeden burgerstand, vijf harer kinderen en eene vrouw, die bij haar boven woonde. Haar echtgenoot de heer Van Cutsem heeft op eigen kosten een der slimste politieagenten naar Londen, Parjjs en Amsterdam gezonden, doch alle zoeken blijft tot nu toe vruchteloos. Twee vragen worden gesteldHeeft mevr. Van Cutsum geld meegenomen Of was de andere vrouw van geld voorzien, om met zeven personen te kun nen leven De heer Van Cutsem mist geen geld of waarden. Meer dan een honderdtal francs en voor omtrent 500 fr. juweelen, kunnen de vluchtelingen niet bij zich hebben. De andere vrouw is de weduwe van den politie-commissaris Lemoine, die een pensioen geniet van 3000 fr. Zjj was vóór haar vertrek den verloopen trimester van haar pensioen niet komen ontvangen. De portretten der vermisten zijn in alle richtin gen rondgezonden. Een ontzettend ongeluk heeft volgens een te legram uit New-York, Zaterdag omstreeks 8 uur te Cleveland, Ohio, plaats gehad. Een electrische tram met 20 30 passagiers stortte door een ver keerd signaal, van een openstaande draaibrug mid den in de 30 meter lager liggende Cuyahoga-rivier. De viaduct over de rivier is 1000 meter lang en toen de tram het midden naderde, waar zich de draaibrug ten dienste der scheepvaart bevindt, stapte de conducteur der tram af, om te zien of de weg veilig was. Waarschijnlijk was hjj verblind door het electrisch licht, want ofschoon de slag- boomen voor de brug gesloten waren, gaf hij het teeken, dat de weg veilig was. De machinist opende derhalve den stroom en met volle vaart verbrijzelde het voertuig de slagboomen en stortte in het water. Verscheidene passagiers en ook de machinist spron gen er vóór het ongeluk af, doch de passagiers, die op hun plaats gebleven waren, verdronken allen. Dertien lijken heeft men reeds gevonden. De machi nist, Rogers, werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat de conducteur, die eveneens verdronk, het signaal heeft gegeven om door te rijden. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur had er in de Poplargasfabriek te Londen een ontploffing plaats, waardoor zeven en twintig werklieden min of meer ernstig gewond werden. De slachtoffers, die daar aan den arbeid waren, werden eensklaps door de vlammen omringd. Zij werden onmiddellijk gered en naar het hospitaal overgebracht, waar bleek dat, hoewel sommigen slechts onbeduidend© kwetsuren hadden bekomen, anderen zich zóó ernstig gebrand hadden, dat zjj in behandeling moesten blijven. Gelukkig was het gebouw, waarin de ramp voor viel, tamelijk groot, anders zou de ontploffing veel ernstiger gevolgen gehad hebben. Thans is er geen noemenswaardige schade aan het gebouw of de werktuigen toegebracht. Laatste en telegraphische berichten. Beroepen te Wilhelminadorp de candidaat De Mol Moncourt te Jutrijp. 'fl-Giavenhage. D9 Tweede Kamer begon heden de discussie over de belasting op de haardsteden, maar daar de Minister de financiëole gevolgen der voorgestelde araendementen thans niet kon mede- deelen, werd het debat geschorst. Dinsdag de staats- begrooting. 's-Qrayeiiliage. EERSTE KAMER. Hoofdstuk Uitgaven in Nederland van de Indische begrooting is aangenomen. De minister van Koloniën bevestigde de totstandkoming eener regeling der verhuring van gronden van inlanders aan niet-inlanders. Burgerlijke Stand van Goes van 27 tot 29 Nov. 1895. Getrouwd 28, Joost Vader, 28 j., jm., te Vlis- Bingen en Maria Elizabeth Maas, 21 j., jd., te Goes. Geboren: 29, Geertruida Cornelia, d. v. Johannes de Dreu en Janna Klap. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg;* Hedenmorgen werd aan het ge bouw van het prov. bestuur van Zeeland alhier aanbesteedhet onderhoud van den Rgksdam, de terp en den registreerenden getij meter te Bath, be- hoorende tot de zee wei ken in de provincie Zeeland, gedurende de jaren 1896, 1897 en 1898. Raming f1900 'sjaars. Inschrjjvers de heerenA. Foudraine Az. te Goes voor f2120, J. Lindenberg Cz. te We- mcldinge voor f 2040, J. B. Koch te Hansweerd voor f1994 en J. de Jonge te Biezelinge voor f1847. Heinkenszand. Jl. Woensdag werd alhier ten overstaan van notaris Ph. M. de Ronde Bresser ge veild eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur, erf, tuin, boomgaard en weiland, staande en gelegen in den Ondenkamerpolder te Heinkenizand, te samen groot 20.59.30 H.A. De verschillende perceelen werden toegewezen als volgt le perceel: woonhuis, schuur, erf etc., groot 0.68.50 H.A., 2e perceel, boomgaard, groot 0.70.20 H.A., 3e perceel idem, groot 1.09.80 H.A. en 4e perceel, bouwland, groot 1.02.60 H.A., alzoo samen 3.51.10 H.A. aan den heer W. F. K. Lenshoek te Goes voor f 5863,37 den hoop, benevens f 325 voor acceBsoiren 5e perceel, bouwland, groot 0.57.60 H.A., aan den heer B. Vermande te Heinkenszand voor f 806,40 den hoop en f 40 voor accessoiren6e, 7e en 8e perceel, bouwland, samen groot 4.32.70 H.A., aan het burgerlijk armbestuur te Goes voor f 3786,12 den hoop en f155 voor accessoiren; 9eperceel, wei land, groot 1.50.10 H.A. aan den heer B. Vermande te Heinkenszand voor f 1951,30 den hoop en f 50 voor accessoiren10e en 11e perceel, bouwland, samen groot 2.05.70 H.A. aan den heer C. Uitter- hoeve te 's-Heerenhoek voor f 1830,78 den hoop en f 125 voor accessoiren12e en 13e perceel, bouw land, samen groot 2.84.20 H.A., aan de heeren M. Uitterhoeve te Heinkenszand en G. Vermue te Ove- zand voor f 2032,03 den hoop14e perceel, bouw land, groot 2.08.30 H.A., aan het R. K. P. Arm bestuur te Goes voor f 2499,60 den hoop en f 200 voor accessoiren15e, 16e en 17e perceel, bouwland, samen groot 1.83.20 H.A., aan de heeren A. v. d. Vrie te 's-Heer Abtskerke, G. Paauwe te Heinkens zand en B. Simonse te Heinkenszand voor f 1648,80 den hoop en f 130 voor accessoiren18e perceel, bouwland, groot f 0.54.40 H.A., aan den heer C. Beenhakker te Heinkenszand voor f 821,44 den hoop en f55 voor accessoiren; 19e perceel, bouwland, groot 0.36.30 H.A., aan den heer B. Vermande te Heinkenszand voor f 439,23 den hoop en f 45 voor accessoirenen het 20e perceel, bouwland, groot 0.95.70 H.A., aan den heer J. Lokerse te Heinkens zand voor f 789,52 den hoop. Alles behalve 8!/2 onkosten. De totale opbrengst bedraagt f 22468,54 voor de perceelen en f 1125 voor de accessoiren. Liefdadigheid. De Directie der Z.-B. Dorcas geeft wederom aan belangstellenden te kennen, dat heden hare jaar- lijksche bedeeling heeft plaats gehad, ©n zij ruim 80 gezinnen van de meest benoodigd© kleedingstukken heeft kunnen voorzien. De Directie betuigt, ook namens de bedeelden, daarvoor haren dank aan de contribueerende leden zoo binnen als buiten deze gemeente, en veroorlooft zich hare steeds bloeiende inrichting bjj de liefdadige gevers voortdurend aan te bevelen. Namens de Directie, W. A. DE JONGH, Présidente. Wed. SMELTSER—Pilaar, Thésaurière. 350e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Donderdag 28 November, 4e ljjat. Getrokken prgzen. 2000: 18279 100: 7248 8268 17355 30: 1578 1608 12489 19866 Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Goes, waarvan d© geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand November 1895. yjVan^Wemeldinge: J. van Aalst, Rotterdam. Oost-Indië. J. A. G. Ittmann, Kelolen. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 30 Nov., Wolfertsdijk, boomen, P. Overman. 30 'e Heer Arendsk., boomen, De Ronde Brosser. 2 Dee., 's Heer Arendsk., boomen, De Ronde Bresser 5 leraeke, boomen, mutserd, veamhout, Prins. 5 Hoedekensk., paarden, voertuigen enz., Hollmann. 6 's Hserenhoek, woonh. en meubilair, I)e Ronde Bresser. 6 Kloetinge, boomen en hakhout, Mulock Houwer. 9 Kwadendamme, planken, varkens, meubelen enz., Mulock Houwer. Goes, huis en erfpachtsrecht, Mulock Houwer. '8 Heerenhoek, inboedel, winkel-inventaris, Hollmann. Ierseke, hoefje, land, huizen enz., Mulock Houwef. 10 U 19 1896. 16 Jan. Ellewoudsdijk, hofstede, Van der Kloes. Ta houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information, 6 Dec., Middelburg, onderhoud kanaal Walcheren, Ryks-ingenieur en opzichters Middelburg en Vlissingen. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATEB. LAAGWATER. "Voorin. Nam. Voorm. Nam. 30 November 1.6 1.26 7.36 7.56 1 December 1.45 2.4 8.15 8.84 2 2.23 2.42 8.53 9.12 3 3.1 3.21 9.31 9.51 4 3.41 4.2 10.11 10.32 5 4.23 4.46 10.53 11.16 6 5.8 5.30 11.38 12.— Drok F. Kleeawena Zoon. Goei.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1