1895 N#. 142. Zaterdag 30 November. 82sle jaargang. Bij (lit «o. behoort een bijvoegsel. i? De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bijblad 10 cont. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverteutiön voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditkib te Botterdam aa vorder bij alle Bookverkoopers en Brievengaarder Da prgs der gewone adverteutiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Eg directe opgaaf van dviomaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 c'. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. va» advertentie» vós-r 3 «rea op dss® de;? ni4{?sive. GOES, 29 November 1895. Men schrijft aan het U.D., dat onze Goesche afgevaardigde, jhr. mr. A. F. de Sarornin LohmaD, naar 't gerucht gaat, bij zijne medeleden ter Tweede Kamer ernstig in aanmerking zou komen ter ver vulling der vacature in den Hoogen Raad. Het zou zeer begrijpelijk zjjn, dat de heer Lobman, na al het politiek gehaspel tusschen hem en dr. Kuyper, en na zijn terugtreden als professor van de Vrije Universiteit, gaarne weder by de rechterlijke macht zou worden werkzaam gesteld. Toch zou het jammer zjjn, wanneer hg uit de Tweede Kamer verdween. Hoezeer wij bg verkie zingen hebben gemeend zijne candidatuur te moeten bestrijden, omdat we meer heil verwachten van de liberale beginselen, dan van die, welke de heer Lobman belijdt, en voor een vertegenwoordiger van ons district liever zien aangewezen iemand, die met de belangen van dat district volkomen bekend is, zoo willen we toch niet verhelen, dat een eminent mai als onze tegenwoordige afgevaardigde naar onze meening niet mag ontbreken in de volksvertegen woordiging, te minder in de gegeven omstandig heden, nu de heer Lohman een geheel zelfstandig standpunt ia de Kamer inneemt, en hij als het hoofd mag beschouwd worden vau de kleine fractie anti-revolutionairen, die zich van dr. Kuyper hebben afgescheiden. De tooneel vereeniging ^Oefening en Uit spanning" alhier gaf gisteravond in het »SJot Ostende" hare eerste soirée in dit seizoen voor hare leden niet huisgeuooten en logós. Bij de opening richtte d9 voorzitter der vereeniging, dhr. P. J van de Von, een y welkom" tot de aanwezigen en meende de talrgke opkomst te mogen beschouwen als een bewijs van sympathie. Ook de Z.Ew. hh. Deken en Kapelaan der R. K. gemeente alhier, waren aanwezig. Het mag niet ontkend worden dat de spelers zich aan een zware taak gewaagd hebben door als hoofd stuk op het programma te plaatsen Pierre, de Galeiboef" of »De onschuldig veroordeelde", drama ia vijf bedrijven, door E. S. Culp. Dit stuk eischt heel wat van de krachten en de routine dor spelers maar toch mag gezegd worden, dat zij hunne krachten niet hebben overschat. Het stuk werd, met het oog op de moeilijkheden, die dit drama oplevert, zeer bevredigend uitgevoerd. Elke hoofdrol was in goede handen en zij die de ondergeschikte rollen vervulden, stonden de eersten flink ter zijde. Volle aandacht tijdens het spel en warme toejuichingen daarna, waren dan ook de bewijzen van tevredenheid van het publiek. Na de pauze werd gegeven: Schuiven gaan ze een bekend blijspel met zang in éen bedrijf door W. Mets Tz. Dit stukje werd vlug en los afgespeeld en gat het publiek ruimschoots stof tot lachen. Aan het slot der soirée dankte de Z.EW. beer Deken de werkende leden van Oefening en Uit spanning" voor den recht genoegelijken avond, dien zij den aanwezigen hebben verschaft en hoopte dat bij een volgende soirée een even talrijke opkomst het be- wjjs moge zjjn, dat de verdiensten der spelers worden In de vergadering van de vereeniging van ge meente-secretarissen in de provincie Groningen is onder meer ter sprake gebracht het pensioen van ambtenaren en weduwen. Besloten werd een adres aan de regeering en aan de Tweede Kamer te zenden om rijkspensioen voor ambtenaren en weduwen van ambtenaren en tevens te trachten een onderling fonds op te richten voor burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar ter secretarie, ingericht op dezelfde wijze als het fonds der vereeniging te Goes. Naar ons van particuliere zijde wordt gemeld, is onlangs in den gemeenteraad van 's-JIeer Arendskerke een voorstel aangenomen tot eene afdoende verbetering van den straat weg van die gemeente naar Heinkenszand. Nog een blijvend aandenken aan haar bezoek aan Zeeland, in Augustus 1894, is dezer dagen onzen Koninginnen aangeboden. Zooals men weet, bestond het plan bij de commissie, die op Dinsdag 21 Aug. van dat jaar eenige meisjes in de verschillende kleederdrachten onzer provincie aan HH. MM. voorstelde, om in een boekwerk de herinnering daaraan te verlevendigen en blijvend te boaden. Door verschillende omstandigheden was de verschijning van dit plaatwerk vertraagd; maar dezer dagen nu is aan elk onzer koninginnen een prachtexemplaar daarvan gezonden, w&arin zijn op genomen gekleurde photographieön der meisjes, met een al bam, waarin voorkomen de namen van allen, die aan het huldeblijk der plattelandsbevolking van Zeeland hebben bijgedragen. Hun aantal beliep 4861 uit 98 gemeenten. De HH. MM. aangeboden exemplaren van dit plaatwerk, dat keurig gedrukt is bij de firma J. C. W. Altorffer te Middelburg, ziju gebonden in licht blauw marokijn leder met vergulde stempels op het plat. In een sierlijke Louis XV cartouche is aangebracht het wapen van Zeeland in de heral dische kleuren met daarbij passend raudwerk. De binnenzijde, met lijk vergulde dentelles, en het schutblad zijn van gewaterde en geribde oranjezijde. Het geheel is besloten in een met blauwe zijde gevoerde étui. Het bindwerk is van den bekenden Amsterdam- schen boekbinder Jan Mensinghet munt uit door sierlijke bewerking en goeden smaak en levert op nieuw het bewijs dat de heer Mensing een kunste naar op dit gebied is. Bij deze boekwerken en het album, dat eenvoudig maar nst gebonden is bij de firma Altorffer, was nog gevoegd een, door den heer C. W. Bauer te Middelburg vervaardigde, groep van alle meisjes, di9 voorgesteld waren. Ook de photographieön voor het werk waren, zooals vroeger gemeld is, door genoem den photograaf geleverd en gekleurd door den kunst schilder Hollestelle te Dordrecht. Gelijk bekend, is de tekst van het werk van de hand der heeren J. A. Frederiks en dr. J. C. do Man. Da eerste gaf een overzicht van het historisch kostuum in Zeeland; de laatste beschreef do hedendaagscho kleederdracht. Bij die boekwerken was een schrijven gevoegd van de hoofdcommissie, waarin de hoop werd uit gesproken »dat het aan HH. MM. behagen mocht, dit huldeblijk te aanvaarden als een vernieuwde uiting van de onverdeelde trouw en verknochtheid, welke de Zeeuwsche plattelandsbevolking tegenover H. M. de Regentes en H. M. de Koningin koestert." Dat oen en ander HH. MM. zeer welgevallig was, bleek wel uit het volgend schrjjven, dezer dagen door de commissie ontvangen >Het Loo 21 November 1895. Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer der Commissie, welke te Middelburg in 1894 vertegenwoordigsters der Zeeuwsche plattelandsbevolking in nationaal kos tuum aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes voorstelde, den dank van Hare Majesteiten over te brengen voor de aanbieding van de beide exemplaren van het plaatwerk ter herinne ring aan die voorstelling, en van het album be vattende de namen der deelnemers, alsook voor de exemplaren van de losse plaat, welke de pracht werken vergezelden. Hare Majesteiten waren met het geschenk hooge- lgk ingenomen, en droegen mij op der Commissie te verzoeken, den dank van Hare Majesteiten over te brengen aan allen, die tot dit fraai uitgevoerde huldeblijk bijdroegen, met de verzekering, dat deze vernieuwde uiting van trouw en verknochtheid der Zeeuwsche plattelandsbevolking door Hare Majestei ten op hoogen prijs wordt gesteld. De Particulier Secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, S. M. S. de Ranitz." Van het boekwerk zijn nog twee exemplaren met gekleurde photographieön van de meisjes vervaar digd om in het Zeeuwscli Genootschap der Weten schappen en in het Rijksmuseum te Amsterdam een plaats te vinden. Behalve deze vier prachtexemplaren zijn er van het werk nog honderd exemplaren gedrukt mot de portretten in lichtdruk. Hiervan ontving elk der deelneemsters een exem plaar, evenals de leden der hoofdcommissie en der verschillende subcommissiön, de voornaamste ge meenten in Zeeland, voor haar archief, verschillende genootschappen in ons land en enkele personen, die, naar het oordeel der hoofdcommissie, daarin belang stellen. De taak dier commissie is hiermee geëindigd en weldra zal zij haar laatste vergadering houden om dan ontbonden te worden. Zij zal dit kunnen doen met de aangename gedachte dat haar optreden met een buitengewoon Bueces is bekroond, dank zg vooral den steun, dien het plan op het platteland van Zeeland heeft gevonden. (M. Ct.) Dagelijks, zoo schrijft men uit Vlissingen, komen bij de klasse van discipline alhier insubordinaties en dienstweigeringen voor, en ge regeld eens in de week gaan er manschappen naar Den Haag, om als getuige op te treden in reclame zaken. De depot-commandant wordt niet alleen door die reclamanten genoodzaakt zich telkens in Den Haag voor den krijgsraad te komen verantwoorden, maar bovendien wordt hij zoodoende telkens een geheelen dag aan zijne werkzaamheden onttrokken. Het kader treedt streng op; de »klassianen" ver vallen van de eene straf in de andere, dikwijls met boeien. Do coi respondent der NR. Ct. te Londen seint De Nederlandsche Kamer van koophandel alhier hield Woensdagmiddag eene belangrijke buitenge wone vergadering, waar de voornaamste belangheb benden bij den invoer van Nederlandsche boter hier te lande vertegenwoordigd waren. De vergadering was bijeengeroepen ten einde de maat regelen te overwegen, welke genomen moeten worden tegenover de door genoemde belanghebbenden ont vangen kennisgevingen van het Engelsche ministerie van landbouw, waarin de alhier ingevoerde Neder landsche boter algemeen vervalscht genoemd wordt. De vergadering werd o. a. bijgewoond door dr. Van der Sande als vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering, door dr. Van Hamel Roos, den Deenschen gezantschapssecretaris en den Deenschen consulent voor landbouwzaken. Besloten werd, door middel van de Kamer van koophandel een petitie tot de Neder- 1 landsche regeering te richten om een nader onder- j zoek uit te lokken en daarna de Engelsche regeering uit te noodigen een door haar aangewezen deskundige naar Nederland te zenden met de opdracht de boter- fabricatie aldaar grondig te onderzoeken en daarom trent rapport uit te brengen. Daar het zich niet laat aanzien dat de Tweede Kamer deze week gereed komt met de regeling der Personeele belasting, bestaat het voornemen de behandeling te schorsen tot na het Kerstreces, naar men zegt tot de eerste helft van Januari. De behandeling der StaatsbegrootiDg zal in de volgende week aanvangen. Naar aanleiding van de inhechtenisneming van mevrouw Van Wermeskerken Junius, krachtens een bevel der Haarlemsehe Rechtbank, beschuldigd van bij herhaling in voor haar man be stemde dranken voor de gezondheid Bchadelijke hoe veelheden antipyrine te hebben gedaan, met het gevolg, dat de heer v. W. de kwade gevolgen er van reeds ten deele heeft ondervonden, is de vraag geopperd of antipyrine al dan niet tot de vergiften kan gerekend worden. Haarlem's Dagblad beant woordt deze vraag in bevestigenden zin, en in zeker opzicht heeft het blad ook gelijk. Maar antipyrine is geen erger vergift dan b. v. jenever of zelfs karne melk. Antipyrine is in ieder geval een ondeugdelijk middel tot vergiftiging en geen deskundige zal zich in tegenovergestelden zin uitspreken. De heer v. W. zou de kwade gevolgen van het gebruik van antipyrine reeds ondervonden hebben, maar dat is nimmer vast te stellen, daar de zich mogelijkerwijs voorgedaan hebbende verschijnselen aan tal van oorzaken geweten kunnen worden. Van antipyrine lost 50 pet. op in bier of jenever, zoo dat de helft dus bezinkt en op den bodem der flesch een laagje vormtbij eenige beweging is de drank troebel. Slechts een kind of een krankzin nige kiest een dergelijk middel om kwaad to doen. Boverdien is het onmogelijk een bepaalde dosis antipyrine op te geveD, die gevaar voor het leven oplevert, en de Nederlandsche Pharmacopea bepaalt dan ook geen maximaal-dosis er van. Op boven staande gronden verklaarde ons een deskundige, dat de officier van justitie te Haarlem verkeerd handelde, door een zaak aanhangig te maken, waar van vooruit te voorzien was dat zij in den lande éclat moest verwekken en het intiem leven eener familie prijsgeven aan de onbescheiden nieuwsgie righeid van het publiek, terwijl ten slotte toch de geheele beschuldiging op niets moet uitloopen. De HoUandsche Lelie onder hoofdredactie van mevr. Van WermeskerkenJunius (Johanna Van Woude), bevat volgend Bericht" »In de gegeven omstandigheden acht ik het beter tijdelijk mijn werk in andere handen te geven. De smet, die op mijn naam is gelegd, wenscb ik geheel te zien weggenomen, eer ik mij weer aan het hoofd stel van mijne jeugdige en geestdriftvolle troepen, die zoo vol vertrouwen volgden, waar ik ben leidde. Alleen, als gebleken is, dat ik dit vertrouwen geen oogenblik heb verbeurd, keer ik tot hen terug." De redactie van dat weekblad wordt thans tijdelgk waargenomen door mevr. Tbórèse Hoven uit Den Haag. Dezer dagen, zoo schrijft men aan de Tel. werd op een vergadering t van onder wijzers beweerd, dat de aspirant-onderwijzers het voel te druk hebben, dat ze zoo overladen zijn met werkzaam heden, dat er bijna geen tijd overschiet voor behoor lijk eten en drinken, laat staan voor uitspanning en dat het vroeger (natuurlijk) veel beter was. Tegenspraak hielp niet, het was zoo. Uw correspondent heeft van dat vroeger" ge profiteerd, althans de tijd, waarvan ik wil vertellen, ligt een kleine 20 jaar achter ons, en veel onder wijzers onder de lezers van dit blad zullen in mijn geschrijf, niet zonder aandoening, een stuk hunner eigen levensgeschiedenis ontdekken, want ik had een groot aantal lotgenooten. Ook wil ik hen geen oogen blik tegenspreken, als ze van meening zijn, dat ik liever ^lijdensgeschiedenis" had moeten zeggen. Ik was leerling aan een bijzondere school te Utrecht. Op twaalfjarigen leeftijd werd ik aangenomen tot aspirant-kweekeling op een aanmoedigings- of lok- salaris van f 26 's jaars, waarvoor ik niets had te verrichten dan mijn lessen te leeren. Twee jaren later ging echter het scherm op. Ik werd leerling op de eerste klasse der normaalschool. En nu zal ik een kort overzicht geven vau de dingen, die toen kwamen. In de eerste plaats werd het salaris verhoogd van f26 tot f 52 's jaars. Hiervoor werd ik geplaatst voor een klas van ongeveer 40 kinderen, waarvoor ik verantwoordelijk werd gesteld, en we deden dienst van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, niet bij tusscbenpoozen, maar geregeld, tot aan het onderwijzersexamen. De lessen der normaalschool begonnen 's morgens om 7 uur, winter en zomer. Van 7 tot 8 uur oefendeu we ons in gymnastiek, teekenen ot zingen. Daarna de twee gewone schooltijden en 's avonds van half 6 tot half 9 nogmaals normaallessen. Eenmaal per week ook in het middaguur van half een tot half twee. Velen onzer aten hun boterham onderweg op, want die wat ver van de school woonde, kon niet naar huis gaan. Alle lessen gaven natuurljjk werk en dat werk moest na half 9 's avonds gemaakt worden, of, als 't kon, onder schooltijd, wat dikwijls gebeurde. Dat we niet klaar waren gebeurde natuurlijk ook dikwgls en dan hadden onze leermeesters nog al eens de gewoonte, ons te wijzen op den Zaterdag, als een geheel vrije dag. En dat was zoo. We had den Zaterdag slechts les van 7 tot 8 uur 's mor gens zang, van half 9 tot half 10, van 10 uur tot II uur en namiddag van 1 tot 3 uur; het overige van den dag waren we vrij. Maar nu kwam dui delijk aan het licht, wat de gewoonte vermag. We wisten die vrije uren niet te besteden en waien zoodanig aan 't werken gewend, dat we een onder linge vereeniging »Tot Nut en Genoegen" opricht ten, »ter bevordering der uiterlijke welsprekendheid," zooals het heette. Het oude notulenboek dier vereeniging ligt op 't oogenblik voor mij en ik lees daarin: 14de ver gadering van 12 December 18 Nieuwe wetten worden voorgesteld door B. waarvan er vele aan genomen zijn. T. bedankt als commissaris van orde S. wordt als zoodanig gekozen, maar bedankt, toen B. gekozen als comm. van orde. G. wordt door den president uit de vergadering geworpen." 't Staat er woordelijk zoo. Maar om te bewijzen, dat we nog meer deden, volgen hier eenige titels vau voordrachten en lezin gen, die volgens het notulenboek zjjn gehouden 't glas de tabak Hannibal de sigarenfan- tasie de magneet 't menschelijk hoofd was Oldenbarneveldt schuldig of niet kruipende dieren de Griekscke bouwkunst de wapenen der Dajaks heraldiek regen Napoleon's val zelfkennis enz. 'fc Zou me natuurlijk niet moeilijk vallen deze lijst langer te maken, om daarmee te bewijzen, dat we Samuel Pickwick" en zijn club na3r de kroon staken, doch dit lag niet in mijn bedoeling. Ik wil slechts vragen of we 't vroeger druk hadden. Alexandre Dumas is Woensdagavond even half acht in zijn villa te Marly-le-Roi over leden. De vruchtbare roman- en tooneelschrijver is ruim 71 jaar oud geworden. Hij was sedert een paar maanden grootofficier van het Legioen van Eer. Enkel van zijn hand bezit bet Fransche tooneel zes tien comedies en bovendien heeft Dumas aan tal van stukken zjjn medewerking verleend, romans geschreven en in verschillende vlugschriften de meest verscheiden onderwerpen behandeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetinge. Thans heeft ds. MeloeD, predikant alhier, een beroep naar de Herv. Gem. te Valburg ontvangen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Stavenisse ds. H. Snel te St.-Maartensdijk, vroeger ook aldaar predikant. Baarland. Tot ouderling bij de Ned. Herv. kerk alhier is herkozen de heer A. M. Dronkers, terwijl tot diaken gekozen is de heer Chr. Ruisaard. 's-Gravenpolder. Gekozen tot ouderling bij de Flor?. G*m. L. Fierloo3 en tot diaken A. Gelo.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1