De heer Mfan Dedtm vond het een voordeel van deze wet, dat zjj die nu niet betalen ook in de be lasting zullen gaan bijdragen. Ook tegenover de groote Bteden, waar de remissie komt. Het amende ment Roessingh werd door spr. bestreden, vooral omdat daarin geen onderscheid gemaakt wordt tut- schen huurprjjs en huurwaarde. Ook het regeerings- stelsel is niet aanbevelenswaardig. De amendementen Heldt (remissie opcenten) en Bahlman (aftrek voor kinderen) zullen beter effect hebben. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gekozen tot notabel der Herr. gemeente te Kloetinge de heer J. Jasperse. Aangenomen het beroep bij de Hollandsche Geref. gemeente te Lodi (New-Jersey), N.-Amerika, door ds. I. Contant te Biezelinge. Op het eiland Tolen is door de onderwijzers Vermaas te Seherpenisse en Wiersma te Poortvliet, beiden in het bezit der akte landbouwkunde, een landbouwcursu8 opgericht. Door 20 landbouwers zonen worden de lessen, die gratis gegeven worden, gevolgd. Rechtszaken. Kantongerecht te Ooes. Strafzitting van 26 November 1895. Veroordeeld zjjn Visschen zonder akte en vergunningC. P. Az. te Ierseke, tot 2 maal f8 s. 2 maal 2 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot nitlevering of te betalen f 0,50 s. 1 d.P. H. te Goes, tot 2 maal f5 g. 2 maal 4 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen fl 8. 1 d. Alsvoren in dronkenschapD. P. v. H. te Goes, tot 8 maal 13 s. 3 maal 3 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d. JachtwetP. d. S. te Koljjnsplaat, tot f 3 s. 3 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas, be vel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d.J. W. Pz. en L. W. Pz., beiden te Kortgene, tot 15 s. 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweren, bevel tot uitlevering of te betalen f5 voor ieder geweer s. 3 d. voor ieder en verbeurdverklaring op brengst in beslag genomen en verkochte haas ad vijftig centC. v. D. te 's-Heer Arendskerke, tot f5 s. 4 d., verbeurdverklaring met bevel tot ver nieling in beslag genomen wildstrikken, verbeurd verklaring opbrengst in beslag genomen en verkochte haas ad dertig centC. F. Az. en H. G. Hz., beiden te 's-Heerenhoek, ieder tot f 3 b. 3 d., verbeurd verklaring eu bevel tot vernieling in beslag genomen wildstrikken H. D. te 's-Heer Abtskerke, tot f 10 b. 5 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. Sterkedrank verkoopen zonder vergunningP. S. te Beinkenszand, tot f5 s. 3d. Overtreding Reglement bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen: P. K. P.Jz., C. v. Z. Mz., J. v. Z. Mz., P. K. Az, P. Z. Jz. en G. S. Ad., te Ierseke, ieder tot fl s. 1 d.P. S. A.Jz. en J. S. A.Jz., ieder tot 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d.C. E., huiavr. van A. K., J. V. Cd., C. G. Jd. en L. A. Lz., allen te Santvliet (België), ieder tot f 1 plus f2 s. 1 d. plus 2 d. Polderreglement van Zeeland: J. G. Cz., J. M. Jz., W. P. D. Jz., J. M. Jd. en M. C. D. Jz., allen te Ierseke, ieder tot fl s. 1 d. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: G. d. S. Jz. te Kats, tot 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d. J. G. te Goes, tot f5 8 3 d. Gemeente-verordening van DriewegenC. N. te Driewegen tot fis ld.. Idem te GoesJ. d. D. te Goes, tot f3 s. 2d.; J. C. J. K. onbekende woonplaats, tot f3 s. 1 d. Idem 's-HeerenhoekG. H. te 's-Heerenhoek, tot f 0,50 s. 1 d.F. C. A. H. Cz. te 's-Heerenhoek, tot fl 8. 1 d. Idem te Kruiningen: J. D. en C. F. te Hans- weerd, ieder tot f 0,50 8. 1 d. StrooperijM. d. J. Gz. te Kapelle, tot f 3 s. 2 d.J. d. F. te Kloetinge, tot 15 s. 5 d. StraatschenderijJ. T. d. C. te Goes, tot fis. 1 d.D. L. Cz. te Kapelle, tot f 15 s. 3 d.D. V. Jz. en C. P. Mz. te 'a-Gravenpolder, ieder tot f3 8. 2 d., met bevel tot vernietiging van het in- beslaggenomen overtuigstnk (isolator). Nachtelijk burengerucht: A. W. d. G. en P. B. te Goes, ieder tot f3 s. 2 d.F. J. T. te Goes, tot f2 s. 2 d. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskundeW. H. R. te Rotterdam, tot f 20 s. 10 d. Afscheuren van het briefje Besmet lelijke ziekte RoodvonkM. K. O., huisvrouw van W. K. te Goes, tot f3 b. 2 d. Overtreding veldpolitie: J. R., huisvrouw van A. v. d. B. te Goes en J. W. te Krabbend jjke, ieder tot f 2 s. 2 d.L. M. Cz. en J. N. Cz. te Ierseke, ieder tot f 1 s. 1 d. DronkenschapJ. M. te Oudsabbinge en A. V. te Krabbendijke, ieder tot fl s. 1 d.A. W. d. G., P. K. en P. G. te Goes, J. d. K. te Kruiningen (Oostdijk), J. M. te Wolfertsdjjk, M. G. te Wilhel- minadorp, L. L. te Koljjnsplaat, J. v. H. te Ter neazen, G. d. G. te Welle en C. C. A. R. te Rot terdam, ieder tot f 2 8. 2 d.J. B. te Kruiningen, tot f5 b. 3 d.M. K. te Wisaekerke, tot 2 maal f 2 g. 2 maal 2 d. Dronkenschap bij 2de herhaling: M. V. te Goes, tot 3 d. en C. R. te Goes tot 2 maal 3 d. Alsvoren bij 3de herhaling: J. M. te Koljjnsplaat, tot 7 d. Vrijgesproken werd J. K. te Kapelle, beschuldigd van overtreding jachtwet, met bevel van teruggave van de opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,50 aan mr. J. C. R. v. d. B. te Heinkenszaud. Gemengde Berichten. Van particuliere zijde meldt men ons uit Krabbendijke De zangvereeniging Harmonie" alhier gaf jl. Vrijdag oene openbare uitvoering. Het programma, waarop een achttal zangstukken voorkwam, alsmede een tooneelspel »De verloren zoon" en een blijspel »De verzegelde burgemeester", liep goed van stapel. Het eerste comediestuk, dat speelde in 1600 tijdens den slag bij Nieuwpoort en waarbij de verschillende costumes uit dien tjjd een aangenaam effect maakten, viel zeer in den smaak van het publiek, dat in flinken getale zoo van bier als van elders was op gekomen. Een paar tableau x-vivants werden hierbjj ten beste gegeven. Het tweede stuk, waarin voor het eerst een drietal meisjes optraden, wekte niet weinig den lachlust der toeschouwers op. De spelers en speelsters hebben dan ook alle eer van hun werk. Gerust kan van de vereeniging gezegd worden, dat ze jaarlijks vorderingen maakt. Ook het publiek begint gelukkig te begrijpen, dat »zich stilhouden" een eerste vereischte bij dergeljjke gelegenheden is. Bij sommigen echter wil het er nog maar niet in, dat juist grootendeels voor hen de vereeniging zich zooveel moeite en opoffering getroost. Mogen ook zij dit bjj eene volgende gelegenheid inzien 1 De opgewekte muziek van een drietal muzikanten uit Bergen-op-Zoom bracht iedereen op het bal in eene recht vroolijke stemming, zoodat allen bij het huiswaarts keeren ongetwijfeld konden zeggenwat wil men op Krabbendijke nog meer 1 Een paar Zondagen geleden, deed zich in eene plattelandsgemeente op Zuid-Beveland het ge val voor, dat een vader, die ter kerk was gegaan om den doop van zijn kind bij te wonen, op het oogenblik, dat de plechtigheid zou beginnen, te ver geefs rondzag naar zijne vrouw. Eene kleine woor denwisseling kort vóór kerktijd had de laatste doen besluiten niet naar de kerk te gaan, doch ze had hiervan haar man onkundig gelaten. De doopplech tigheid kon nu niet plaatshebben en in niet zeer aangename stemming verliet de man het bedehuis. In Westelijk Zuid-Beveland is het goed gelukt met het uitzaaien der wintergranen. De goede op komst en de regelmatige verdeeling der planten be wijzen dat geen schadeljjke invloeden werkzaam zijn geweest. Over 't algemeen heeft men reden van tevredenheid. Jammer, dat de slakken sommige akkers zoozeer hebben geteisterd, dat de landbouwers ge noodzaakt zijn tot herzaaiing over te gaan. Als de thans ingetreden vorst zonder sneeuw eenige dagen mag aanhouden zal het schadelijke goedje vermoe- del jjk wel verdwijnen. Het lOjarig knaapje, dat verleden week Maan dag te Rotterdam spoorloos verdween, en later met een vreemden man werd gezien, is nog niet terecht. Er is een som geld aangeboden voor dengeen, die het kind terecht brengt. Naar aanleiding van het gebeurde met den commies G. aan het departement van marine, bij wien een aanzienljjk tekort in zjjne kas werd ont dekt, schrijft het R. N. Het beheer van die legesgelden schijnt tot zon derlinge gebeurtenissen aanleiding te kunnen geven. Is het niet eenige jaren geleden gebeurd, dat een ambtenaar aan een ander departement van algemeen bestuur, zijn leven lang met de legeskas belast, kwam te sterven, 's Mans administratie bleek vol komen in orde te zijn; alles klopte: uitgaven tegen ontvangsten, en toch vond men geheel afzonderlijk, in een hoekje der geldkistf 20,000 1 Waar kwamen die vandaan Wien behoorden zjj toe De familie van den overledene antwoordde op de laatste vraag »ons 1" en daar de boeken bet tegen deel niet bewijzen konden, stond men den erfgenamen de twintig mille af. De heer G. van Eede, rijwielenhandelaar te Amersfoort, ontdekte dezer dagen een rijwieldief. De man wilde den heer Van Eede een rjjwiel ver koopen, maar kwam achter slot. Juist had men hem gepakt, toen uit Arnhem zijn opzending werd aan gevraagd. Daaraan werd voldaan, en weldra waren dief en rijwiel over de Dnitsche grenzen, waar óók een rijwiel gestolen was. Van achteren bleek echter dat de te Amersfoort aangehoudene het rijwiel niet in Duitschland maar in Wierden had gestolenzoo dat de Nederlandsehe politie nu feitelijk: heeft meó- gewerkt, om dief en rjjwiel naar Duitschland in veiligheid te brengen. De herstelling van het kasteel »De Haar" geeft aanleiding tot het afbreken der woningen, die de kom vormden der gemeente Haarznylen. Aange zien bijna alle woningen thans toebehooren aan baron E. van Zuylen van Nijevelt en ook weer op zijn gronden zullen worden herbouwd, zal de herbouw van dit dorp, naar Architectura meldt, geschieden in denzelfden geest die geleid heeft bij de herstelling van het kasteel. Het Rechthuis, tevens herberg, ontworpen door den architect Joseph Cuypers, de pachthoeven, brug gen en arbeiderswoningen, onder leiding der archi tecten Jac. van Straaten te Ufci'echt en Jac. van Gils te Rotterdam, zullen een oud-Nederlandsch karakter dragen, en op die wijze zal daar een blij vend Oud-Holland in 't leven worden geroepen. De aardwerken van grachten en wallen werden in dit najaar reeds voltooid. Voor 1 November 1896 moeten alle inwoners naar hun nieuwe woningen verhuisd zijn. Uit Hellevoatsluis wordt aan de N. R. Ct. Het gerucht loopt dat de luitenant ter zee v. D. van het wachtschip alhier, van verlof is achterge bleven. Alle nasporingen moeten tot heden zonder resultaat gebleven zija Hem was een veertiendaagsch verlof verleend, dat 16 dezer verstreken was. Uit goede bron verneemt de a.-r. Nederlander dat in de administratie van den heer V. te Utrecht, voorzitter van het Pensioen- en Ondersteuningsfonds van ambtenaren van de Ned. Centraal Spoor w.-Mjj., onnauwkeurigheden zijn ontdekt. Men mompelt, dat er een bedrag van p. m. dertig duizend gulden zoek is. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op de rivier de Maas voor Rotterdam een 45-javige schipper, (Frans Tromp, met zijn ledige hooischuit op de Maas door een sleepboot gesleept, toen zijn schuit van de sleepboot losging en hij met zjjn lin kervoet verward raakte in het sleeptouw, waardoor hij te water gerukt werd. Zjjn schuit was daarop aan weer en wind ten prooiaan boord bevonden zich slechts zijn vrouw en een kind, die zich reeds verloren waanden. Gelukkig verloor de vrouw haar tegenwoordig heid van geest niet: met de schuit dreef zjj in de richting van Katendrecht, alwaar het haar gelakte het anker te laten vallen. Haar man werd echter dood opgehaald, toen men aan boord van de sleep boot het touw inhaalde, waarin hij nog steeds ver ward zat. Zijn lijk werd naar de algemeene begraaf plaats overgebracht en in het lijkenhuis geplaatst. In de nabijheid van Ilpendam had Zondag prjjsvissohen plaats. Een der deelnemeu stond, om een visch van zijn hengel te bemachtigen, op, strui kelde en viel achterover, juist op het oogenblik dat er een trein van de Noord-Hollandsehe tram voor bijging. Do man werd door den trein gegrepen, een eindweegs meegesleept, en toen de tram stopte was de ongelukkige reeds dood. Eenigen tijd geleden had een van de meest bekende artsen te Amsterdam een patient door eene gelukkige behandeling van eene lastige kwaal ge nezen. De man was bus-patient en vertelde in de overmaat van zijne dankbaarheid het geval aan iemand, die ook aan dergelijke kwaal leed. Deze, eenigzins zonderling van karakter, ging naar de woning van den arts, en hoewel niet in een zieken fonds zijnde, eisehte bij op hoogen toon, dat de dokter hem zonder eenige betaling zou helpen. De man liet het zelfs niet bij scheldwoorden aan de woning, maar begon geweld te gebruiken, ook toen de dokter zich naar buiten begaf, om zjjn patiënten te bezoeken. Om bet geloop wilde de arts niet bij de politie aangifte doen van de onbeschoftheden van zjjn vervolger, maar hij verzon iets anders om van zijn vervolger te worden ontslagen. Hjj richtte zjjne schreden naar eene dicht bevolkte wjjk, waar tal van patiënten van hem wonen, en vroeg aan een stevigen kruier, om zjjn vervolger, die hem achterna kwam, even vsst te houden. Voor den kruier was dit een klein kunstje, maar nauwelijks hadden buren vernomen, dat de bpdoelde persoon het den dokter lastig gemaakt bad, of men ging hem van alle zijden te ljjf, en beloof le hem, na hem bont en blauw geslagen te hebben, dat hem, wanneer bij den dokter niet met rus* li<f, nog een beter lesje wachtte. De sinjeur is bliykbaar bekoeld in zijn drift. Een Fransch klokkengieter, de vijf-en-twintig- jarige Léon Bollée, heeft een rekenmachine uitge vonden, die door het Instituut zeer geroemd wordt en waarvoor de Regeering, op verzoek van dat lichaam het legioen van eer schonk. De machine werkt zoo juist en snel dat in drie seconden het produkt verkregen werd van eene vermenigvuldiging van twee getallen van 10 cijfais. Ook andere reken kunstige bewerkingen, zelfs vierkants worteltrekkin gen worden er door verricht. De machine blijft stil staan, als men haar eene onmogelijke berekening wil doen oplossen. Deze laatste eigenschap is ons wel wat al te merkwaardig, zegt de Arnh. Ct. Een Amerikaan is op het denkbeeld gekomen in zee een electrische tramlijn aan te leggen. Langs de kust van Brighton naar Rottingdean wil hij op een hooge ijzeren stelling spoorstaven doen leggen, die bjj boog tij nog vjjftien voeten boven de opper vlakte van het water zjjn. Over deze rails wordt door middel van electriciteit een tramwagen voort bewogen van een eigenaardig maaksel. De wagen loopt op 16 wielen en is geheel inge richt als salon van een stoomjacht met een prome nadedek daarboven. De tramign is op een flinken afstand van de kust gelegd. De reizigers genieten dus ten volle van de zeelucht en van de aangenaamheden van een tocht over het water, doch zjjn gevrijwaard voor zeeziekte. In Antwerpens gemeenteraad is de meerderheid liberaal gebleven, 20 stemmen tegen 19 katholieken. De meerderheid is zoo klein mogelijk, maar zjj be staat er in elk geval. De vooruitzichten waren donkerder. Antwerpen blijft de eenige groote Btad waar de meerderheid liberaal is. Ue uitroeping van dezen uitslag, die reeds te vijf uren in den namiddag bekend was, verwekte groote geestdrift in de stad. De menigte, die opeengepakt voor de Liberale Associatie den afloop van den strijd stond af te wachten, begaf zich zingende en juichende naar het stadhuis, waar zij den burgemeester ging geluk wenscbendes avonds vierde men feest in Help n zelve, waar de leiders der liberale partij waren gekomen om met de werklieden hun triomf te vierenlater nog ging men den burgemeester toejuichen voor zjjn woning. Jan van Rjjswijck sprak van het balkon tot het volk, dat bj' duizenden op straat stond. Overal blakende geestdrift, een scherp contrast tegen de neerslachtigheid van den Zondag te voren. (N. R. Ct.) Een droevige gebeurtenis heeft dezer dagen op de Weser bjj Stolzenau plaats gehad. Een post koets werd met de veerpont overgezet, toen de kettingen braken en de pont begon te zinken. Drie reizigers uit de postkoets redden zich in het bootje, dat achter de pont hing en voeren naar den wal zonder zich te bekommeren om de overige'opvaren den der pont. De schipper bereikte, ondanks den sterken stroom en een wonde, hem door een der paarden toegebracht, zwemmende den oever. De koetsier en de postiljon sprongen ieder op een paard. Alleen laatstgenoemde kwam behouden aan, de koetsier met zjjn paard verdronk in de nabjjheid van den oever. De postkoets werd door den stroom medegesleurd en de eenige reizigster, die nog binnen was, liep groot gevaar met den wagen in de diepte te zinken. Haar geschreeuw trok echter de aandacht van eenige personen, die in de nabijheid waren. Deze sprongen I in een boot, roeiden naar den wagen en konden de j vrouw nog juist door een der raampjes naar bniten I trekkeD, toen de koets zonk. Daar echter het bootje I dreigde te kantelen bij de pogingen om de vrouw daarin te nemen, greep een der mannen haar bjj de haren en trok men haar zoo achter aan de boot mede, terwijl de anderen naar den wal roeiden. Zaterdag kwamen de sigarettenmaaksters in eene fabriek op het Wasili-eiland (St. Petersburg) in verzet. Het had onder die vrouwen al lang ge gist zjj beweerden dat hun herhaaldeljjk onrecht vaardig boete werd opgelegd. De werksters sloegen in de fabriek alles aan stuk ken en vernielden de tabak, het sigarettenpapier en ander materiaal. De politie kon de woedende vrouwen niet baas, en moest de hulp van de brand weer inroepen. Deze richtte haar slangen op de vernielsters, en toen eerst slaagde de politie erin ze meester te worden. Uit verschillende punten van westeljjk Europa komen berichten over den noord-ooster storm, die zulk een aanzienlijke verlaging van de temperatuur heelt veroorzaakt. Vooral in het Nauw van Calais en het Kanaal was het zwaar weerverscheidene booten moesten den dienst staken. Op de Spaanscbe kust bij kaap Finistère zjjn negen lijken aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van een schip dat vergaan is. Te Traillie in Ierland zijn de kapitein en vijf man van een Amerikaansch schip aangekomen zij hadden hun vaartuig, waarop zich nog 15 personen bevonden, in zinkenden toestand verlaten. Te Mentone heeft het Zondag den geheelen morgen woest gestormdde heuvels achter de stad waren ter balver hoogte met sneeuw bedekt. In geheel Frankrijk, tot aan de Pyreneeën, was het ruw weer en zeer koudte Parjjs heeft het Zondagmorgen een weinig gesneeuwd. In de omstreken van Péri- gueux en in het departement Ariège is overvloedig sneeuw gevallen; de bergen zijn met een dikke laag bedekt. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Aange nomen is een voorstel van den heer Kerdjjk om naast het nieuwe gebouw voor postpakketten ver zending aan de De Ruyterkade te Amsterdam geen aanneemkantoor in de Raadhuisstraat te stichten. Goedgekeurd zjjn de suppletoire aanvragen voor aan koop der kunstverzameling betrekking hebbende op admiraal De Rnyter en tot herstelling van de Abdij te Middelburg. Bij het voortgezet debat over de personeele be lasting is de door de regeering voorgestelde grens van onbelastbaarheid aangenomen, na verwerping van het amendement-Roessingh c. s. om baar voor de laagste en van het amendement-Heldt om haar voor de hoogste klassen te verhoogen. 's-Gravenhage. Bljjkens bericht van den Bel gischen gezant zal eerstdaags het besluit van diens regeering verschijnen, waarbjj met ingang van 5 December e. k. de invoer in België wordt toegestaan van rundvee, herkomstig uit Nederland en bestemd voor de groote abattoirs. Hetzelfde beslnit zal den invoer van schapen toestaan. Burgerlijke Stand van Goes van 25 tot 27 Nov. 1895. Geboren 25, Katelijntje Cornelia, d. v. Pieter Bommeljé en Maria Karelse. Overleden: 26, Maatje Goud, 74 j weduwe van Adriaan de Dreu. 350e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Dinsdag 26 November 2e lijst. Getrokken prijzen. f 1500: 15719 1000 8354 20013 400: 10789 13505 100: 8557 15636 18312 18513 30: 363 385 809 1511 1544 1545 1616 1620 5365 5377 9897 9924 9959 9978 12481 18465 Trekking van Woensdag 27 November. 3e lijst. f 5000 18442 10005986 200: 7964 9310 11789 13054 18165 100: 529 1341 5107 9796 13097 16039 19815 30: 270 281 325 327 372 1516 1582 9882 9933 9976 12471 12496 19872 20689 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 28 Nor., V Ilcerenhoek ea Heinken6Zand, boomen, P. Overman. 28 Kruiningen, boomen, Prins. 2S Waarde, boomen, Pilaar. 2S) - Ierseke, huizen en erven, Peil© en Lansen Croin. 29 Wilhelminapolder, boomen, Mr. Liebert. 29 Borsele, houtwaren ea varkenj, De Voe. 29 'e lieer Arendfk., afbraak «chuur, llollmann. 80 Wolfertsdijk, boomen, P. Overman. 30 '«lieer Areud«k., boomen, De Ronde Bresaer. 2 Dee.,Heer Arendsk., boomen, De ltonde Bresser. B Ierseke, boomeu, rautserd, vaamhout, Prins. 5 Iloedekensk., paarden, voertuigen enz., llollmann. 6 's lleerenhoek, vroonh. en meubilair, De ltonde Bresser. 6 Kloetinge, boomen en hakhout, Mulock Houwer. 10 Goes, huis en erfpachtsrecht, Mulock Houwer. 11 «- 's lleerenhoek, inboedel, winkel-inventaris, Hollmann. 19 Ierseke, boefje, land, huizen enz., Mulock Houwer. 1896. 16 Jan Ellewondsdyk, hofstede, Van der Kloes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2