1895 N°. 140. Dinsdag 26 November. 82sle jaargang. De MILITIERAAD De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopera en Brievengaarders, De prnB der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelide advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 c' Aanvragen otn 6n vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ibisefiding Tftn advertenflên vóo* 2 nr«3» 05» den dag der altpsve. zal voor dtze gemeente zijne eerste zitting houden op DINS DAG DEN 10 DECEMBER. 1895. dea raorgeuB te 10 uren, in het gebouw der Provinciale Griffie, toegang hebbende door de deur, die uitkomt in de Abdijpoort bij de Gislstraat te Middelburg Dtze zitting is bestemd tot hat doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingeit, bij art 55 en 56 der wet bedoe'd, en alie overige lotelingen In persoon moet voor den militieraad in zijne eerste zitting Ver9chijuet de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebrekeu, of g< mis van de gevorderde lengte Hierbij wordt in herinnering gebracht dat het voor de lo telingen die vrijstelling verzachten wegeus broederdieust of eenige zoon, zeer gewensrht is persoonlijk voor deu mili tieraad te veraehijueri. diar vergis.ingen in de stukken of na latigheid door andere omstandigheden, oorzaken kunnen zijn dat zij tot den dieust zouden worden aangewezen, zonder recht op bf-io?p lij Gedeputeerde Staten. Goes, den 25 November 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De termijn voor afkoop van deu dienst bij de BRANDWEER voor 1S96 is op Maaudag den 2 December aaustaaude geëin digd en moet alsdan de quitantie van deu gemeente-ontvanger voor de betaalde afkoop.oiu ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tut het opmaken van het register der dienstplichtigen. Goes, den 25 November 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. <1. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. Omtrent de BelgiscUe gemeenteraadsverkiezin gen valt, na het overzicht, dat we daarvan in ons nommer van jl. Woensdag gaven, niet veel nieuws meer te melden. De liberalen hebben in de groote steden, zooals trouwens te verwachten was, een goed deel van hunne macht verloren, en plaats gemaakt voor clerical6n of socialisten, zoodat de gemeente raden daar voortaan uit verschillende partijen be staan, die geen van alle alleen eene meerderheid uitmaken. Van het grootste belang echter is nu voorshands de vraag of de regeering de afgetreden burgemeesters, die als raadsleden herkozen zijn, we der zal benoemen, en of deze zich die benoeming zullen laten welgevallen. Nu zeer vermoedelijk de colleges van schepenen niet meer op dezelfde wijze zullen zijn sameng-steld als vroeger, is het zeer wel mogelijk, dat vele burgemeesters bezwaar hebben hunne functiën als zoodanig langer uit te oefenen. Gisteren hadden de aanvullingsverkiezingen plaats, tengevolge van de wetteljjke bepaling, dat in de gemeenten boven de 70,000 inwoners 4 patroons en 4 werklieden, en in de gemeenten van 20,000 tot 70,000 zielen 2 patroons en 2 werklieden in den gemeenteraad zitting moeten hebben. Het Franache ministerie Bourgeois heeft in de afgeloopen week een paar overwinningen behaald, die niet van belang ontbloot zijn. In de eerste plaats is het wetsontwerp op de successie-belasting aan genomen, en daarrnedo is derhalve reeds een punt van het program der nieuwe regeering uitgevoerd, wanneer althans ook de Senaat zich met het ont werp vereenigt. In de tweede plaats behaalde de regeering eene overwinning bij de stemming over een voorstel van den afgevaardigde Jaurès om scheids gerechten in te stellen, aan welke zal worden op gedragen geschillen tusschen patroons en werklieden uit te maken, waarbjj de heer Bourgeois verklaarde de urgentie voor dit voorstel niet noodig te achten. De Kamer steunde de meening van den premier met oene meerderheid van vier stemmen. Wanneer de regeering over geene krachtiger meerderheid heeft te beschikken, kunnen hare dagen wel weder als geteld worden beschouwd. Trouwens, zoolang de gematigde republikeinen in de Kamer de meerder heid hebben, hangt het er slechts van af of deze -eenstemmig optreden of nietdoen ze het eerste dan helpt de steun vau radicalen en socialisten der re geering niet veel. Uit Cuba komen nog voortdurend z*er verwarde n zeer tegenstrijdige berichten. Terwijl de New- Torh-Herald weet te melden, dat er weder een ernstig treffen heeft plaats gehad tusschen generaal Antonio 3laceo en generaal Navarro, die beiden ongeveer 1800 man onder hunne bevelen hadden, en bij welk gevecht de Spanjaarden niet minder dan 500 dooden hadden, wordt van andere zijde bericht, dat er ern stig sprake is van het sluiten van vrede, ja zelfs is reeds beweerd, dat de vrede al gesloten is. Dit iatste is zeer zeker Oüjuist, maar toch schjjnt maar- ^jhalk Martinez Campos, meer en meer overtuigd, uat het hem niet gelukken zal do opstandelingen te onderdrukken, aan de Spaansche regeering te hebben voorgesteld een anderen weg in te slaan. Sommige ministers moeten wel geneigd zjjn te trach ten met de Cubanen tot overeenstemming te komen, maar de heer Canovas wil van geen toenadering weten. Veel vooruitzicht op eene spoedige beslissing is er dus nog niet. Dit laatste geldt ook van de Turkscbe quaestie, waarin weinig verandering komt. De rede, die Lord Salisbury te Londen heeft gehouden, en waarin hij twijfel uitsprak omtrent den ernst van den Sultan voor zooveel betreft de vervulling van diens belofte om aan de door de mogendheden gestelde eischen te voldoen, heeft Abdul-Hamid zoo gegriefd, dat deze zich geroepen heeft gevoeld daarop persoonlijk te antwoorden en zijn spijt te betuigen, dat de Engelsche premier zoo weinig vertrouwen in hem stelt. Het tot nogtoe ongehoorde feit, dat een ge kroond hoofd toont zoo groote waarde te hechten aan de uitgesproken meening van oen minister, heeft natuurlijk, vooral in de Engelsche pers, heel wat sensatie gewekt, en men is daarop niet weinig trotsch. Het is intnsschen wel begrijpelijk, dat de Sultan zich zeer onaangenaam gestemd gevoelt over de weinig hoffelijke opmerking van Lord Salisbury, want waarlijk de positie van dezen vorst is op het oogenblik verre van benijdenswaardig. De mogendheden blijven het vrijwel eens over de te volgen gedragslijn en hebben allen hunne schepen naar de Levant gezonden. Dat dit eendrachtig optreden op den sultan indruk moet maken, valt niet wel te betwijfelen, maar al is hij nog zoo geneigd de eischen der mogendheden in te willigen, dat kan maar niet zoo heel gemakkelijk geschieden. Er hebben voortdurend gevechten plaats tusschen Armeniërs en Koerden, en Turkscbe soldaten worden ingesloten gehouden door Armeniërs, tusschen Chris tenen en Mohammedanen hebben bloedige botsingen plaats, en nu eens zijn de eenen dan de anderen de aanstokers. Al die opstanden moeten nu door den sultan gedempt worden en de haat, die bij de Mohammedanen tegen de Christenen is ontvlamd, moet, desnoods met geweld, worden beteugeld door soldaten, die den Mohammedaanschen godsdienst be dreigd achten. Om dat doel te bereiken en eene blijvende hervorming in het leven te roepen, die den Armeniërs veiligheid en gerechtigheid waarborgt, is heel wat energie noodig. Omdat men nu bang is, dat den sultan daartoe de kracht zal ontbreken, en dat hij niet bestand zou zijn tegen invloeden van hen, die elke krachtige hervorming tegengaan, dat hij derhalve zich zou laten overhalen tot eene verdelging der Christenen te vuur en te zwaard, hebben de mogendheden het noodig geoordeeld door eene vloot-demonstratie te toonen, dat het haar ernst is met hare eischen en dat zij bereid zijn den sultan te steunen bij zijne pogingen om de gewensebte hervormingen in zijn rijk in te voeren. Daarom dan ook hebben de mogendheden besloten zoo noodig elk een tweede schip oostwaarts te zenden. Maar uit den aard der zaak kan de sultan slechts langzaam voortgaan met zijne hervormingen, en dit te meer, omdat hij als alle Oostersche vorsten steeds omringd is van tal van personen, grootwaardigheids- bekleeders nog wel, die volstrekt niet zouden terug deinzen voor krasse daden, wanneer de sultan het oor blijft sluiten voor hunne inblazingen. Waar een vorst, zelfs al is hij oppermachtig gebieder, zoo be kneld zit tusschen twee vuren, daar is het begrijpe lijk dat zijne positie eene hoogst moeielijke is, en dat het hem riet licht kan vallen doortastende maat regelen te nemen. Daarom zullen de mogendheden ook nog wat geduld met den sultan moeten hebben. GOES, 25 November 1895. Bij Prov. blad no. Ill maakt de Commissaris der Koningin in Zeeland bekend, dat de sluiting der jacht op patrijzen in de provincie is bepaald op Maandag 2 December 1895, met zons-ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op bet overige klein wild nader zal worden vastgesteld. Door den heer J. C. van Hattum, van Ellewoutsdijk, zjjn aan de gemeente 's-Gravenhage ter plaatsing aangeboden, 99 stuks schilderijen, uit makende de zoogenaamde historische galerij, afkom stig van de vereeniging »Arti et Amicitiae" te Amsterdam. In overeenstemming met de commissie voor de plaatselijke werken en eigendommen hebben B. en W. den gemeenteraad voorgesteld, dat aanbod met waar- j deering te aanvaarden en aan de schilderijen eene 1 plaats aan te wijzen op de bovengangen van het raadhuis. De kilometerboekjes, die van 1 De cember af op de lijnen der Staatsspoorwegen en op den Centraalspoorweg in werking treden, zullen op alle groote stations binnen 4 uren nadat het verzoek daartoe wordt gedaan verkrijgbaar zijn. Op de kleine stations moeten zij een dag te voren worden aangevraagd. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen werkmanskaar ten worden uitgegeven, geldig voor een week tegen zeer billijken prijs. De aanvrage daartoe moet ver gezeld gaan van eene verklaring, volgens een op de stations te verkrijgen model, waaruit moet blijken, dat men werkman is. Met deze kaart kunnen werklieden iederen dag he6n en weer reizen in den regel heen met den eersten en terug met den laatsten trein. De prijzen dezer kaarten zijn van 1 tot 10 K.M. f 0.60, van 11 tot 20 K.M. f 1.20 van 21 tot 30 K.M. fl.80 enz. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 28 November e. k., des avonds te 8 i/s In verband met eene mededeeÜDg van het D. v. Z.-H. omtrent het voornemen van den mi nister van oorlog om wijziging te brengen in de verhouding tusschen leger en schutterij (waarbij het wedorzijdsch saluut zou worden afge schaft), verdient het, schrijft men aan het Hbl., op merking dat de minister daartoe niet zal kunnen komen dan door wijziging der bijna zeventigjarige schutterij wet. Immers in die wet (art. 51) is die verhouding aldus omschreven: »De officieren der schutterij en die van het leger zullen elkander in hunne respectieve rangen erkennen, de gewone eer- bewijzingen doen geven, enz." Wie weet of dan niet het gewichtige vraagstuk der wederkeerige begroeting ons van eene verouderde wet afhelpt, tot welker herziening het belang der landsverdediging tot dusver niet leiden konzegt het U. D. Iotusschen wordt reeds uit 's-Gravenhage gemeld, dat het bericht van betrouwbare zijde als geheel Oüjuist tegengesproken wordt. In een brief uit den Haag aan het N. v. Ned. wordt gewaarschuwd tegen de speculatie- lust, die thans in burgerkringen heerscht. De schrijver geeft bet volgende verhaal van een huis vader, die ordelijk leeft en wiens eenige speculatie bestond in het spelen in de loterij. Eenigen tijd geleden had hij ontdekt, dat er effec tenhandelaars waren, die voor coupons een paar centen meer gaven dan het ouderwetsche kantoor, waardoor hij tot dusver zijn zaken had laten doen. Dat winstje kon hij meenemen, dacht hjj. Maar een maal bij dien nieuwen tusschenman in huis, kwam hij van de coupons tot de effecten zeiven, van ver wisselen tot speculatietjes, van reëelen handel voor bedragen, die hij betalen koD, tot fictieve koop overeenkomsten voor sommen, ver boven zijn ver mogen door den braven raadgever, die hem voor elke coupon een paar centen meer gaf, liet hij zich al verder en verder lokken kleine winstsaldo's ver leidden hem om meer na te jagenvan soliede pa pieren ging hij over tot waardeloos dobbelgoed, en mijn oude vriend zit nu met de handen in 't haar, want bij behoort tot de geëxecuteerden der Novembriseurs, en beeft er ongeveer het gebeele vermogentje bij laten zitten, dat hem, naast zjjne jaarwedde, een onbezorgd bestaan verschafte. Nu begrijpt hij eerst, waar die moderne kantoren, die zoo royaal zijn met den prijs voor de coupons, het geld vandaan balen om paleizen te bewonen nu begrijpt hij, dat er voor al die kleine kantoren geen inkomen is te maken uit de achtstes of zes tiendes van reëelen handel, maar de groote winst vaak komen moet uit die kleine provisie over groote sommen, welke bij speculaties denkbeeldig worden omgezetnu 't te laat is. Onder leiding van mr. W. H. de Bsaufor werd Zaterdag te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Ned. Pensioe n-V e r e e n i- ging voor Werklieden. Uit het jaarverslag bleek, dat een tweede vijfjaarlijksche wetenschappe lijke balans wordt opgemaakt over 1890—1894. Deze arbeid zal tijd en moeite vereischen, daar voor 4000 werklieden uit de verschillende Staten aange toond moet worden hoeveel zij gestort hebben. De uitkomsten over 1894 zijn aldusIn tarief A werden 8 polissen gesloten (of 3 meer dan in 1893) tot een verzekerd bedrag van f1144 voor jaarlijks;ba uitkeering en f 2100 voor uitkeering in eens. In tarief B, pensioen-uitkeering, werden gesloten 114 polissen tot een bedrag van f19.108, tegen 94 in 1893. In tarief C, uitkeering na over lijden, 384 polissen voor een bedrag van f99 655, tegen 302 in 1893. In tarief D nihil. In tarief E 11 polissen voor f8100, tegen 16 in 1893. In het geheel alzoo 516 pdissen tot een bedrag van f 109.855 voor uitkeering in eens en f 20.198 aan jaarlijkcche uitkeering, een vermeerdering van 99 polissen, wat reden tot tevredenheid geeft. Het aantal polissen bedraagt thans 4154 voor een bedrag van f 546.818 voor uitkeering in eens en f192 318 voor jaarlijksche uitkeering. Deze cijfers wraken voldoende de bewering van hen, die meenen, dat het fonds niets te beteekenen heeft. Wat de Pensioen-Vereeniging zelve betreft, de ontvangsten daarvoor bedragen f 2305, de uitgaven f1312. Het batig saldo is bij de reserve gevoegd, die daardoor tot f 4993 steeg. Het aantal afdeelingen bleef sta tionair. Het verslag werd voor kennisgeving aangenomen. Mr. De Beaufort werd als hoofdbestuurder en jhr. mr. G. De Bosch Kemper als commissaris van het pensioenfonds herkozen. Het bestuursvoorstel, om f 1950 aan het Werklieden-Pensioenfonds uit te keeren, werd goedgekeurd en de vergadering gesloten. Er is dezer dagen door de Pruisische regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij de invoering van melk uit Nederland met ingang van 20 November in het Regierungs Bezirk Dusseldorf tot nader aankondiging is verboden. De Graaf schapper schrijft daaromtrent Dit is voor onderscheidene boeren, die dicht bij de grenzen wonen, een treurig bericht, dat hun geen voordeel brengt. Een schade van ongeveer f 600,000, »zeg maal honderd duizend gulden" in het jaar. Alleen langs de Geldersch Overijselsche grens wor- deD, naar een berekening van ongeveer een halfjaar oud, niet minder dan 20,000, zegge twintig dui zend" liters Nederlandsche melk eiken dag over do grenzen gevoerd. Ook in de graafschap Zutphen zullen de gevol gen van dit verbod niet weinig worden gevoeld. Alleen in de landbouw-afdeeling Gendringen toch worden dagelijks, naar een opgave van den heer Bellaard, 6000 liters uitgevoerd. Het verbod is dus voor vele boeren werkelijk een ramp, en daarom hopen wij, dat onze minister van Buitenlandsche Zaken niets onbeproefd zal laten, om zoo spoedig mogelijk opheffing van dit verbod te verkrijgen. Moge dit niet lang duren 1" In verband met bovenbedoeld verbod is het vol gend telegram aan Z. E. den minister van binnen- landsche zaken gezonden Landbouw-vereeniging »Lobith" verzoekt drin gend tegen ongerechtigheid melkverbod te protes teeren. Te meer onverwacht om onmiddellijke in werkingtreding. Hierop werd volgens de Post uit 's-Gravenhage het volgende antwoord ontvangen: De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van het bestuur der Landbouw-vereeniging »Lobith" te Lobitb, naar aanleiding van diens tele gram van 19 dezer, dat Hr. Ms. gezant te Berljjn de noodige instructiën heeft bekomen, ten einde de Pruisische Regeering zoo mogeljjk te bewegen, de aanschrijving aan de regeerings-presidenten te Aurieh, Osnabrück, Munster, Dusseldorf, Aken en Trier, tot het verbieden van den invoer van melk uit Neder land, in te trekken. De Minister van Binnenl. Zaken, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal w<7.) Pistoriüs. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ne6. Herv. Gem. te Kattendijke door den heer J. G. M. Andreae, cand. te Woudenberg. Bedankt voor het beroep te Gapinge door den heer C. van der Hoeven Jr., cand. te Rotterdam te Kats door den heer J. H. Eijkman, cand. te Am sterdamte St.-Annaland door ds. J. W. Drost te Biezelinge. SHvetliiffp, Het bericht in verschillende bladen, dat de heer Meloen, predikant alhier, te Valburg is beroepen, is minstens voorbarig, daar eerst in den loop dezer week aldaar een beroep zal worden uit gebracht. Borsele. Zaterdag werden bij de Herv. gemeente alhier tot notabelen herkozen de heeren J. Bruin- ooge Az. en J. Beenhakker. Van de 64 leden namen slechts 36 aan da stemming deel. liolijnsplaat. Bij de stemming voor twee leden van het college van notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier op Zaterdag 11. zijn de beide aftredenden, de heeren W. D. v. d. Moer en P. Riemens, herkozen. Zooals men weet, is in 1892 de vereeniging van de chr. gereformeerden met de doleerenden tot stand gekomen. Thans, na 3 jaar, zijn meer dan 40

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1