BIJVOEGSEL GOESCHE COULANT. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1895. No. 159. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszaiid. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gem. alhier zgn met algemeene stemmen her kozen de heeren Ph. M. de Ronde Bresser en Abr. Cappon. De voordracht voor hiofd der openbare school te Kortgene bestaat uit de heeren L. F. N. Giel te Nijmegen, M. J. Waale te Zutphen, H. Barendrecht te 's Gravendeel en I. de Groot te Terneuzen. (M. Ct.) Landbouw en Veeteelt. KORT VERSLAG van het verhandelde in de najaarsvergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland," gehouden den 7en No vember 1895 te Middelburg. Na het lezen der notulen wordt door den voor zitter medegedeeld, dat de ambulante cursus in hoefbeslag, dank zij de subsidiën van Rijk en Pro vincie, en eene bijdrage van den Wilhelminapolder, reeds in werking is. Dat tot onderwijzers in de theorie van het hoefbeslag door de afdeelingen aan gewezen zijn de lik. veeartsen Berghuijs in Wal cheren, Van der Vliet in Kruiningen en Heinkens- zand, De Graaff in Noord-Beveland, Risch in Tolen, Blindenbach in Zieriksee, Lucieer in Zeeuws, h- Vlaander3n westelijk, en Bouwens in Zeeuwsch- Vlaanderen oostelijk gedeelte. Laatstgenoemde heeft later bedankt en is vervangen door den heer J. Koopman, veearts te Hontenisse. Voor de betrekking van onderwijzers in het prac- tisch gedeelte hebben zich acht sollicitanten aange meld. Het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur wordt gemachtigd uit dat achttal een of meer onder wijzers te benoemen om in de verschillende afdee lingen les te geven. Naar aanleiding van het Reglement aangaande de ondersteuning van Rijkswege van de paardenfokkerij, vastgesteld door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog zal het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur wijzigingen brengen in de thans vigeerende reglementen voor de Rijks- en de Pro vinciale subsidiën en die wijzigingen aan het oordeel van het Hoofdbestuur onderwerpen. Bij die wijzi gingen zullen de weuschon iu ket oog gehouden worden, door dat Hoofdbestuur uitgesproken in de voorjaarsvergadering van 1894. De wintercursus voor landbouwonderwijs te Ril- land-Bath, heeft eene rijksbijdrage ontvangen van f 350 's jaars. De bijdrage van f 50, die de Maatschappij daaraan 't vorig jaar verleend heeft, zal voor dezen winter uitgekeerd worden aan den wintercursus te Wolferts- dijk, opgericht door de vereeniging Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van een schrjjven van het Neder- landsck Landbou w-comité zijn van zeven van de acht afdeelingen der Maatschappij rapporten ingekomen over het thans vigeerende pachtstelsel. Afschriften dier verslagen zijn naar het N. L. G. gezonden. Be sloten wordt het pachtstelsel, dat in de verschillende deelen der provincie zoo verschillend blijkt te wer ken, een onderwerp van bespreking te maken op de eerste algemeene vergadering. De hear J. J. van Weel, aftredend penningmeester der Maatschappij, wordt met algemeene stemmen op eene na herkozen. In plaats van den heer B. G. van der Have, vice- voorzitter der Maatschappij en afgevaardigde naar het N. L. C., die om redenen van gezondheid zijn ontslag uit beide betrekkingen beeft genomen, wordt, na een warm woord van hulde voor den aftredende, die de Maatschappij gedurende 35 jaren in hare po gingen gesteund heeft, gekozen de heer C. A. H. Wagtho te Tholen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voorge steld voortaan ook provinciale subsidiën te verleenen voor de verharding van wegen van secundair belang. In aanmerking nemende van hoeveel belang goede wegen voorden landbouwer zgn, wordt besloten aan de Provinciale Staten een adres van adhaefie aan genoemd voorstel in te zenden. Voor de herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen op landbouwbedrijven is door den Minister voorgesteld, de stichtingswaarde dier gebouwen, verminderd met een zeker percen tage voor signage tot grondslag te nemen. De Maat schappij zal zich met een adres tot de 2e Kamer wenden om, zonder op een bepaalden grondslag voor die belasting aan te dringen, haar te verzoe ken den van regeeringswege aangewezen maatstaf te verwerpen. Daarna werd de vergadering gesloten. P. C. J. Hennequin, Voorzitter. G. A. Voesterma-N van Oybn, Secretaris. Te Rilland-Bath is een winter-landbouwcursus begonnen met 18 leerlingen in het eerste en 6 in het tweede studiejaar. Gemengde Berichten. Een prachtige zeearend, met een vlucht van 2 M. 3 d.M., is Dinsdag door een visscher te Uifc- wellingerga (bij Sneek) gevangen. Het dier was aan geschoten, maar kwam toch brutaal op den visscher af, toen deze, gewapend met een stok, het wilde bemachtigen. Met behulp van een paar dorpsge- nooten wist hg echter Bpoedig den vogel te knevelen. Gebrek aan water heeft twee van de drie suikerfabrieken andermaal genoodzaakt het werk te staken. De fabriek van Van der Linden Co. kan, ioor den geregelden aanvoer van water door »de Zoom", aan liet werk bljjven. Wel een campagne met hindernissen (N. en A. v. B. o. Z.) Te StevensW6ert bevindt zich, zooals wij vroeger reeds meedeelden, een meisje dat gedurende 216 dagen voedsel noch drank heeft genuttigd en niet temin er gezond uitziet. Alleen houdt zij sedert 3 Januari jl. het bed. Aan Het Centrum wordt omtrent deze onverklaar bare gebeurtenis het volgende medegedeeld: Van de velerlei hypothesen, voorheen geopperd door mannen van het vak, die tot haar worden toegelaten, blijft schamel weinig over. Waar de een van hysterie gewaagde, meende een ander met een geprononceerd geval van auto-suggestie te doen te hebben. Als dit alles maar geen boerenbedrog is op groote schaal waarschuwde een derde. Een Belgisch doctor, oud leerling van wijlen Charcot, die ingevolge een van wege een Brusselsch dagblad ontvangen opdracht, Maria Cretskens in Mei kwam bezoeken in gezelschap van een photograaf, was van meening, dat er hyp notisme in 't spel was en zij het op dien voetniet lang zal uithouden. Sinds is er heel wat water door de Maas naar zee gestroomd, zonder dat er ook maar de minste verandering in den toestand van het meisje te be speuren valt. Haar gelaatskleur is nog steeds die van een perfect gezond persoon, wat ook geldt van de lichaamstemperatuur en den polsslag. Naar zij aan een bezoeker onlangs verzekerde, 6chijnt een dag haar een uur toe, zoo snel vervliegt voor haar de tijd. De ouders van het kind, welke van huis uit be kend staan voor brave, rechtschapen lieden en bjj de zaak geen cent voordeel hebben, gaven en geven herhaaldelijk de plechtige verzekering, dat hun doch ter van af 18 April letterlijk niets, ook geen dronk water, over de lippen kreeg, buiten de H. Com munie. Den 17en April gebruikte zij voor 't laatst een weinig wijn met water gemengd. Achtenswaardige personen uit de buurt, die op elk uur van den dag toegang hebben tot de hoeve, door mij ondervraagd, zeggen voor de goede trouw van den heer Cretskens en diens gezin te durven instaan, en de inwoners van Stevensweert, wien het overigens in deze aan een zeker scepticisme niet ontbreekt, deelen nagenoeg algemeen dit ga- voelen. In ieder geval is er tot dusver niets geschied, dat booze achterdocht wettigt. Maar zelfs in de haast onmogelijke veronderstel ling, dat Maria Cretskens eet en drinkt als een ge zond persoon, hoe dan verklaard, dat zij sedert 3 Januari, dus bijna gedurende een vol jaar, het bed houdend en van de buitenlucht verstoken, volkomen gezond en wel te pas bleef Van vermagering geen zweem. Eer het tegendeelOm kort te gaan, welke oorzaak men ook aan dit inderdaad buitengewoon verschijnsel toeschrjjve, een raadsel bljjft het. Het volgende zeer eigenaardig incident beeft zich voor eenige dagen volgens de (anti-rev.) Neder lander te Amsterdam voorgedaan. Bij een goed ter faam staanden kashouder in gouden en zilveren uur werken, vervoegde zich een net gekleed heer om natuurlijk eenige horloges te zien en daaruit een keuze te doen. Daar hij blijkbaar door de groote verscheidenheid niet tot een besluit kon komen, ver zocht hij den koopman met eenige voorwerpen aan een opgegeven adres zich te vervoegen, omdat de kooper over den koop met de huigenooten in con sult wilde treden. Zoo gezegd zoo gedaan. De man van de horloges zorgde er natuurlijk voor op het bepaalde uur ter bestemder plaatse aanwezig te zgn, schelde aan, kreeg gehoor en werd op een ongemeubileerde kamer boven ontvangen. De kooper verzocht den koopman even te wachten en ging toen met de horloges naar een zijkamer otn over de quaestie te raadplegen. Onze koopman, wien de zaak nog al verdacht voor kwam, wachtte en wachtte, hoorde wel een druk gesprek, maar zag van zgn horloges niets verschjjnen. Ten slotte ongerust staat hij op, om er haring of kuit van te hebben, en zie, daar gaat een kast open en treedt te voorschijn, een zwaar gebouwde kerel met een mes in de hand. Op vermetelen toon werd den koopman aangezegd dat hij zich hier in een publiek huis bevond en er niet levend zou uitkomen aleer hg f 3 had betaald. De eigenaar der horloges, die zich door de onverwachte ver schijning niet van streek liet brengen, had zeer toevallig een flinken stok bij zich, waarmede hij zoodanig zwaaide, dat de kerel op de slapenstreok zulk 'n ongenadigen tik ontving dat hij neerplofte. Door dit succes aangemoedigd vloog onze koop man naar het zijkamertje, waar een vrouwspersoon zich zat te vermeien in het gezicht der kostbare horloges. Er ontwikkelde zich nu tusschen den koopman eenerzijds, die zijn horloges wilde terug hebben en den man met de vrouw anderzijds, die de kostbare artikelen gaarne wilden behouden, een formeel gevecht, waarin echter de koopman zege vierde. Het gelukte hem de kostbare voorwerpen terug te krijgen en nadat hij met zijn stok den boel kort en klein had geslagen, waarbij de lamp reeds den aftocht had geblazen, vluchtte hij de trappen af naar de deur. Met veel moeite gelukte 't hem ook deze open te wringen en bjj was zeer verheugd, dat hij er heelhuids afkwam. Toen hij er in slaagde een politie-agent te vin den en met dezen naar het beruchte huis ging, bleek het dat het een huis was dat te huur stond en slechts tijdelijk, zonder den eigenaar te raad plegen, betrokken was door de oplichters die reeds het hazenpad hadden gekozen. In de Egelantier8gracht te Amsterdam viel een man. Maar er kwam ook een redder en de man was spoedig weer op het droge. Natuurlijk honderd nieuwsgierigen. De geredde dankte den redder en wilde, iets wat voor de hand ligt, naar huis om zich te verkleeden. Maar niefc alzoo dacht de redder. »Jg mot mee naar 't politiebureau, anders krijg ik mijn drie gulden nietdenk jjj dat ik voor niks werk En of nu de bibberende geredde al tegenspar telde, het hielp hem niet, hg moest en hg zou naar 't politiebureau. Zölfs met geweld voerde de redder zjjn geredde mede, totdat twee politiemannen zijn taak over namen en aan het politiebureau Westermarkt het zaakje werd beëindigd. Gelukkig voor den natte" brandde de kachel daar lekker. {Echo.) De uitlevering van Arton zal nog wel veertien dagen duren. In Engeland toch hebben de advocaten van een beklaagde het recht uitstel te vragen, en daarvan zal de advocaat Astoul, dien Arton zich heeit gekozen, ongetwijfeld gebruik maken. Taillefer, de advocaat van de Fracsche ambassade te Londen, wien is opgedragen voor de Fransche regeering op te traden, heeft zich naar Parijs begeven, om te confereeren met den prefect van politie en den procureur der republiek. Een pissagierstrein van den New-York Central spoorweg is Dinsdag gederailleerd, tengevolge van kwaadwilligheid van eenige jongens. Zij hadden ge zamenlijk het plan beraamd. Bij het ongeluk zgn twee personen gedood en tien ernstig gewond. Een van de vier jongens, die in hechtenis zijn, heeft alles bekend. Enkele dagen geleden is beproefd op dezelfde plaats een trein te doen verongelukken. Ia de Bank van Engeland vond Zaterdag om elf uur een transactie plaats, die weer bewijst hoe Londen nog altijd het middelpunt der geldmarkt is. De vertegenwoordiger van China droeg aan dien van Japan eon wissel over ten bedrage van 4,900,000 pond sterling. De zaak had het volgende verloop De hoofdkassier der Bink, de heer Bowen, had den wissel reeds klaar gemaakt. Toen nu de ver tegenwoordigers der Oost-Aziatische mogendheden waren aangekomen, overhandigde hij den wissel aan den Chineeschen gezant, die op zijn beurt met een diepe buiging den wissel aanbood aan den Japan- schen gezant. De Japannees gaf hem daarna aan den kassier terug, die hem in bewaring hield. Japan heeft op dit oogenblik zeven en dertig millioen pond sterling bjj de Eagelsche Bink staan. Omtrent den diefstal bij de Sociéré Générale te Brussel wordt nog medegedeeld, dat, toen de raad van beheer het tekort in hare kaB ontdekte, de kassier Alphonse de Heunin zich Vrijdagmorgen voor den raad te verantwoorden had. Hij bekende de verduisteringen gepleegd te hebben, maar beloofde dat zijne familie het deficit zou aanzuiverendaar toe zou hij dadelijk de noodige stappen doen. In plaats daarvan begaf hij zich na afloop der vergade ring naar het station en reisde naar Parijs. De raad van beheer was echter zoo voorzichtig geweest, hem door iemand te doen volgen deze spoorde met den zelfden trein naar Parijs en bewerkte daar zijn in hechtenisneming. De kassier, een man van 50 jaar, behoort tot een aanzienlijke familie. Wjjlen zgn vader was pre sident van het hof van appèl te Brussel. Zgn vier broeders bekleeden hooge betrekkingen, een hunner is directeur van de Nationale Bank. De kas sier was reeds 23 jaar in dienst der Société Géné rale en sedert 15 jaar met een Fransche gravin gehuwd. Zgn vrouw had niet het minste vermoeden van de gepleegde verduisteringen, evenals zjjne spe- culatiën ter beurze, die hem ten verderve voerden, aan zijne familie onbekend waren. De familie de Hennin heeft, om hare eer te redden, besloten haar gezam9lijk vormogen ten bodrage van 1,400,000 francs aan de Société Générale af te staanhet deficit is echter 2,616,000 fr., en de gerechtelijke vervolging tegen Alphonse kan trouwens ni8t meer ingetrokken worden. Te Aalst (België) is het bij de gemeenteraads verkiezingen tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een vurig conservatief heeft geschoten op een groepje democraten, aanhangers van ab'oé Daens, die rustig in de nabijheid van diens woning stonden te zingen. Gendarmen te paard deden daarop een charge, met het gevolg dat een twintigtal personen in de rivier werden gedreven. Men telt minstens dertig gewon den, en onder dezen een kind van 14 jaar, dat voor zgn vader een pakje tabak haalde en van een gen darme een sabelslag op het hoofd kreeg. Een slagersknecht, die als getuige voor de rechtbank te Kottbus in Duitschland was verschenen, kreeg het gewone getuigengeld f 0.90 (1.50 Mark) uitbetaald. Dat was dezen getuige niet naar den zin. Hij vroeg aan de rechtbank dit bedrag te willen verhoogen, en betoogde 10 Mark per dag te ver dienen en een halven dag verzuimd te hebben op 5 Mark. Na een oogenblik over de zaak beraadslaagd te hebben, besloot de rechtbank den getuige op zgn verklaring te gelooven en hem 5 Mark getuigen geld toe staan. Doch een paar dagen later viel dit meevallertje den slagersknecht niet langer mee. Hij kreeg thuis een dagvaarding wegens het afleggen van valsche verklaringen, omdat hg zich op zgn aanslagbiljet voor de inkomstenbelasting te laag had aangegeven en tevens kreeg hjj een nieuw aanslagbiljet, waarin zijn aanslag voor een inkomen van 1500 Mark ver hoogd werd tot den aanslag van een inkomen van 3650 Mark. Want hg verdiende immers tien Mark per dag 1 In een »hötel-garni" te Rome is een moord gepleegd, dis groot opzien verwekt. Op 3 November had daar een 22-jarige en bij uitstek bekoorlijke Spaansche dame, die met een te Lyon woonachtig Franschman getrouwd was, haar intrek genomen. Haar echtgenoot bad haar tot Genua vergezeld, maar was onderweg teruggeroepenhg moest voor zijn zaken weder naar huis. De jonge vrouw, mad. Inès Lless, is Zondagavond in haar logement teruggekeerd en Maandagmorgen heeft men haar dood gevonden. Zjj was geheel ge kleed, maar hare kleederen vertoonden sporen van geweld. Aan den hals waren scherpe indruksels van vingers, zoodat het schijnt dat zg geworgd is. In het vertrek naast haar was een jong student met name Zolezi, gehuisvest, die ook Zondagavond thuis gekomen is, en Maandagmorgen tusschen 4 en 5 uur 't huis verlaten heeft. Uit sommige aanwijzi- gingen schijnt te blijken, dat de moord reeds in den avond gepleegd is. De communicatiedeur der ver trekken was gesloten en de bedden van beide appar tementen waren onaangeroerd. Vele vorsten in Earopa houden van vroeg opstaan. Zoo verlaat Keizer Wilhelm van Duitsch land zijn bed reeds om vijf uurde Koningin- Regentes van Spanje is eiken morgen om zeven uur gereed om uit te gaan. Koning Humbert van Italië staat om zes uur op, evenals Koning Oscar van Zweden en Koning Karei van Rumenië. Men weet, dat de overleden Keizer van Brazilië Don Pedro, het liefst om drie uur opstonddikwjjls bracht hij des morgens tusschen 4 en 5 u ar bezoek aan zijn vrienden, die dan wel zeer vereerd waren, maar hem liever wat later zagen. De koninklijke familie van Engeland schijnt hierop een uitzondering te makenKoningin Victoria staat nooit vóór acht uur opde prins van Wales gebruikt met zgn ge zin het eerste ontbjjt nooit vóór tien uur 's morgens. Koning Theebow van Birmah, die, door de Engelschen onttroond, in Britsch-Indië leeft van een Engelsch jaargeld, verkeert in groote geldelijke moeilijkheden. Zgn kroon en schepter als souve nirs door hem bewaard moeten al voor schuld in beslag genomen zgn en Z. M. zal waarschgnlgk voor het Faillissementshof" moeten verschijnen. Laatste en telegraphiscbe berichten. Ter openbare terpchtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van heden werd be handeld de zaak tegen A. de K., 29 jaar, arbeider te 's-Heer Arendskarke, ter zake dat hg ter open bare terechtzitting dier rechtbank dd. 17 Mei jl. als getuige onder eede gehoord in eene strafzaak tegen J. J. B., landbouwer te Waarde, beklaagd van jacht- overtreding, opzettelijk eene valsche verklaring ten voordeele van genoemden B. heeft afgelegd. In deze zaak werden vanwege het Openbaar Mi nisterie 6 getuigen gehoord. Bffd. bleef alle schuld ontkennen. Het O. M., da feiten bewezen achtende, eischte 1 jaar gevangenis straf met ontzetting van burgerrechten gedurende 6 jaar. Uitspraak heden 07er acht dagen. Door de arr. rechtbank te Middelburg is heden C. A. v. 't V., 20 j., te's-Gravenpolder, we gens mishandeling veroordeeld tot f 3 of 3 dagen. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Perso- neéle belasting. De geheele zitting werd gewijd aan het artikel betreffende de classificatie der gemeenten voor de belastingheffing. Verworpen werd een voor- stel-Pijn appel om eene classificatie aan te nemen naar het bevolkingscijfer, waarna de klassen verdee ling door de regeering voorgesteld, maar krachtig bestreden door dhrn. Veegens, Pijnappel en Borge- sius, aangenomen werd met 51 tegen 32 stemmen. Dinsdag voortzetting. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ierseke. De openbare verpachting voor 7 jaar van het bouw- en weiland der Ned. Herv. gem., die Woensdag gehouden werd, bracht aanmerkelijk meer op dan de vorige. Van het bouwland werd gemiddeld f 44 en van het weiland f 19,95 per 39 A. 24 cA. gemaakt. Het totaal beliep f 562,77. Watergetijen voor lerseka. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 23 November 6.55 7.22 1— 1.25 24 7.50 8.20 1.52 2.20 25 8.54 9.29 2.50 3.24 26 10.5 10.38 3.59 4.35 27 11.8 11.35 5.8 5.38 28 12.— 6.5 6.30 29 0.24 0.46 6.54 7.16 Druk F. Kleeuwens Zoou Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 1