UIT DE OUDE DOOS. ADVEKTENTIEN. Failissement-RaDgschikkiDg. Openbare Verkooping. openbaar verkoopen 0 Oanadahoomen, Openbare Verkooping op Zaterdag 23 November 1895, 151 Abeelebooinen, 8 Canadaboomen, 6 Olrne dito, 125 Tronkboomen Openbare Verkooping. 21 zware, zachte 0LMEB00MEN en 1 Populiereboom, Er ontstond een werkelijk gevecht, waarin de vrou wen overwinnaars bleven en door haar overwinning bereikten, dat er een nieuwe verkiezing plaats zal hebben, waarin dan dr. Scotti zeker wel zal worden gekozen. Het tweede proces De Nayve heeft te St. Ainand gediend. De markies wordt beschuldigd van acht feiten van mishandeling zijner vrouw en zonen. De markiezin verscheen als eerste getuige en her haalde wat zij ter dezer zake te Bourges had ver klaard. Verschillende personeD, die het gezin ge diend hadden, bevestigden, dat de markies vrouw en kinderen brutaliseerde en sloeg en geenszins een model-huisvader was. De beide zonen ontkenden het hun vader ton laste gelegde, evenals deze zelf. Hij blijft de vroegere verklaringen zjjner zonen en die der markiezin toe schrijven aan den invloed van den abt Rosselot. De markies is schuldig bevonden aan mishande ling van vrouw en kinderen en veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 200 francs boete. Hg wordt echter in vrijheid gesteld, omdat hjj door de voorloopige hechtenis zijn straf al dubbel en dwars heeft ondergaan. Te New-York werd onlaugs een proces be handeld, waarvan de Amsterdammer het volgende verhaal bevat »Het betreft zekeren David HanigaD, die zijn zuster gewroken heeft, welke door een zekeren Mann be drogen was, later ziek werd en in het gasthuis stierf. Loretta was Davids lievelingszuster, een lief, blond kopje van een zeer levenslustigen aard. Hij had haar zoo lief dat het soms scheen alsof het zyn meisje was. Eerst op den dag van haar overigden werd hem de ware oorzaak van haar dood bekend en David was als krankzinnig. Hij vloog naar het bed, wierp zich op het ontzielde lichaam en kuste haar als kon hg haar weder in het leven terugroepen toen begon hij zoo luid te lachen, dat het den toeschouwers door merg en been ging, maar weenen kon hij niet. Daarna zon hij in zijn overspanning op wraak en doodde Salomon Mann op den openbaren weg door een pistoolschot. In de gevangenis is hij ziek ge worden en de doktoren hebben hem op verzoek der verdediging onderzocht, omdat men hem ontoereken baar wilde doen verklaren. lederen dag der terechtzitting zit zgn oude vader naast zijn ongelukkigen zoon, terwijl zijn vrouw en twee zusters achter hem zitten. De zuster, volgende op de betreurde Loretta, gaf getuigenis van David's grenzelooze liefde voor Loretta. Eenvoudig, op zachten toon, afgebroken door haar snikken, lichtte zij de treurige geschiedenis toe. Toen weende de beschuldigde voor den eersten keer sinds zgn zusters dood, maar hij was het niet alleen, die weendeook d9 rechters en juryleden weenden. Ja geloof niet, dat ik overdrijf: zij, die aangewezen zijn, om het al of niet schuldig uit te spreken, waren bij zooveel smart hun aandoening niet meester. Ook rechters zijn menschen Een der advocaten hij heeft er twee heeft zgn pleidooi gehouden, 't Was prachtig, meeslee- p9nd, wel waard ook in Europa bekend te worden. In de rechtzaal was het doodstilalleen hoorde uien soms uit het publiek een onderdrukt gesnik. David zat met zgn hoofd in zgn handen, terwijl de vader zijn eenen arm om zijns zoons hals had geslagen. De jurryleden keken naar de zoldering en naar de ramen om hun aandoening te verbergen en rechter Ingraham zat onrustig op zgn stoel heen en weer te schuiven." Een werkman te Gent, die gewed had, dat hij een kilo roastbeaf achter elkaar zou opeten, stikte in een stuk vleesch, dat hem in de keel bleef steken. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Laatste en telegraphische berichten, Het te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie des jaars 1896, is door Gedep. Staten van Zeeland voor de onder staande gemeenten aldus bepaald Baarland 2, Borsele 3, Driewegen en 's-Heer Abts- kerke 2, Ellewoudsdijk 2, Goes 15, 's-Gravenpolder 3, 's-Heer Arendskerke 8, 's-Heerenhoek 3, Hein- ionszand 4, Hoedekenskerke 4, Ierseke 8, Kapelle 5, Kats 2, Kattendijke 3, Kloetinge 2, Kolgnsplaat 5, Kortgene 2, Krabbendijke 5, Kruiningen 11, Nisse 2, Oudelande 2, Ovezand 4, Rilland-Bath 6, Schore 2, Waarde 8, Wemeldinge 6, Wissekerke (N.-B.) 7, Wolfertsdgk 7. 's-OravenhaEe. TWEEDE KAMER. Het amendement-Rink tot afschaffing van den grondslag haardsteden" is, nadat de Minister van Financiën had verklaard bjj aanneming de behandeling van het ontwerp-personeel te moeten schorsen, verworpen met 49 tegen 48 stemmen. Het araendement-Rutgers (belasting rijwielen) is aangenomen met 64 tegen 39 stemmen, en daarna art. 1 van het ontwerp (bepalende de grondslagen) met 55 tegen 41 stemmen. Straten en huizen» Al gaat tegenwoordig de vooruitgang met reuzen schreden iets, waaraan sommigen wel eens twij felen, volgens wie we eerder achter- dan vooruit gaan, toch was er ook in vroegere dagen wel vooruitgang, tenminste op stoffelgk gebiedze ging alleen maar wat traag. Bjj vorige gelegenheden deed ik reeds opmerken, dat men in onze oude steden evenmin als op de dorpen eigenlijke straten bezat, maar dat de plaats daarvan werd ingenomen door doodgewone, aarden wegen, waarop varkens en pluimgedierte evenveel recht hadden als de menschen. Verder herinnert de goedgunstige lezer zich nog wel mjjn mededeeling, dat tot in het hartje der stad boeren woonden, die in voor- en najaar met hun wagens, hun koeion en schapenkudden niet weinig ertoe bijbrachten om de atedeljjke wegen in modderpoelen te veranderen. Het begon ten laatste de menschen toch te vervelen, om alleen in den zomer droogvoets van een wande ling thuis te kunnen komen, terwijl men in de andere jaargetijden öf in huis mocht zitten, óf als een bemodderde polderjongen bij moeder de vrouw terugkeerde. Nu waren er oudtijds wel is waar geen St.-Nicolaasétalages te bewonderenook liep men geen gevaar, een zijden kced, alias kachelpijp, of een gekleede Engelsche jas met slijkspatten te be vuilen, maar onze voorouders waren praatvaars ge noeg om 's avonds eens graag te gaan buurten," en hun kleedij, al was ze niet van fijn cheviot of kamgaren en al kwam ze niet uit den »Printemps," kon toch op den duur niet tegen de inwerking van een modderlaag van een centimeter dikte. Daar kwam by, dat zelfs de boeren klaagden, en dat zegt watdie menschen klagen anders nooit 11 Ze konden, zeiden ze, hun zwaargeladen wagens haast niet thuis krijgen, zóo diep zakten deze in den modder, tot de bussen toe. Kortom, toen Lutetia (Parijs) het doorluchtige voorbeeld eener harde plaveiing gegeven had, volg den haar kleinere zusters van verre en langzaam. Men begon de stadsslijkwegen met keien te beleggen. Nu waren de keien vroeger wel veel goedkooper dan nuzeker kostten ze niet meer dan éen vijfde van den togenwoordigen prijsmaar men vergete hierbij niet, dat het geld toen ook een zooveel hoogere waaide had dan tegenwoordig. En wie de aardig heid wil hebben, de keien eens te tellen, die in éen enkele straat liggen, zal spoedig inzien, dat voor het bestraten van eenige wegen en pleinen een eerbied waardig getal steenen noodig waren. Zóóveel zelfs, dat de heeren stadsbestuurders wel eens terugschrok ken voor de zware, fiaanciëele lasten, die het pla veien op de schouders der burgers zou leggen. Daarom zag men uit naar een middel, om op een voordeelige en gemakkelijke manier aan de benoo- digde keien te komen. En wat men ook van onze voorvaderen zeggen moge, bot waren ze volstrekt niet. Ze bedachten er iets op, wat wij, knappe negentiende-seuwers, misschien in geen tien keeren zouden raden. Er werden vroeger, zoowel als nu, ook al vrij wat misdrijven gepleegd, waartegen gevangenisstraf of boete bedreigd was. En nu legde men zeer dikwijls ten tijde der eerste bestratingen een misdadiger de verplichting op, om zóó of zóóveel keien te leveren »tot stads behoef." Het aantal hing natuurlijk af van de zwaarte van het misdrijfen ik zou niet durven beweren, dat de rechters niet eens verzwa rende omstandigheden lieten gelden, als de straten dringend plaveisel behoefdeD. Te Goes werd, naar het schijnt, het laatst van al de Beestenmarkt be straat, en wel in het jaar 1607. Verkeerden oudtijds de straten als doorgaande regel »in staat van ontbinding," met de huizen was het weinig beter. Ik wil niet teruggaan tot den tijd, toen de menschen in het prettige gezelschap van wolf en holenbeer gaten en grotten in den grond bewoonden. Zóó erg is het in heel ons land nooit geweest. Maar er waB toch een tijd en die duurde tamelijk lang dat alle huizen van hout waren opgeslagen en met stroo of riet waren gedekt. Warm was het daarin wel, tenminste als men de reetjes goed dichtstopte, en droog ook warmer en droger dan in onze prachtigste paleizen. Men had toen zoomin gaskachels als ventilatiekokers noodig. Maar ook zonder kachels was het er ge vaarlijk, en ook zonder ventilatie werd het gevaar heel gemakkelijk verbreid. Dat bleek te Goes in het rampzalige jaar 1554. Een der talrijke zout keten buiten de stad raakte in brandeen hevige wind joeg een regen van vonken over de stadde vonken vielen op de droge strooien of rieten daken (het was de achtentwintigste Mei, dus bijna zomer), waardoor tal van huizen in brand raakten. Drie vierde deel der stad werd in asch gelegd. Nu moesten de huizen herbouwd worden. Da regeering van Goes meende echter, en zeker terecht, dat het tijd was om bij dien herbouw ook een woordje mee te spreken. Wilde men zijn huis weer als te voren in hout op trekken, fiat, dat werd toegestaan, vooreerst omdat de kosten van een steenen huis te hoog zouden loopen, en in de tweede plaats omdat steenen woningen nog volstrekt niet in den smaak vielen. Op sommige plaatsen werden steenen huizen van stadswege opgekocht, omdat niemand ze naar hun waarde wilde koopen. De regeeringen zagen echter in, dat de toekomst aan den steen en niet aan het hout behoorde. Doch al mocht men de wanden desverkiezende van hout maken, voor de daken, die bjj brand het grootste gevaar opleverden, werd voorgeschreven, dat ze voortaan niet meer week mochten zijn, maar hard moesten wezen. Op welke manier men ze hard wilde maken, moest men zelf maar weten, al gebruikte men er ijzeren platen voor. Het meeiendeel der bur gers koos leisteen, z.g. schaliën, tot dakbedekking. Doch al waren deze vrij goedkoop, toch ging het bekostigen er van de draagkracht van velen te boven. Daarom bepaalde het bestuur, dat de stadskas een deel van de kosten der herbouwing, tenminste voor zoover het dak betrof, zou dragen. Men schijnt van deze bereidwilligheid echter een al te ruim gebruik gemaakt te hebben of anders was later de welvaart der burgers zoozeer toegenomen, dat de stadskas niet meer behoefde bij te dragen. Tenminste in het jaar 1615 besloot de regeering, om haar burgers de kos ten van een nieuw dak zelf geheel te laten dragen. Genoemde brand werkte mede om de stad te doen verfraaien. Men vergelijke maar eens den Molendijk, die gespaard bleef, met de overige gedeelten. Het afgebrande werd zooveel mogelijk op zoodanige wijze herbouwd, dat de straten ruimer werden dan voor heen en dat er wat stelsel kwam in de bouwwijze, iets, wat we tegenwoordig een rooilijn zouden noemen. Eenige bijzonderheden omtrent deze bouwerij be waar ik voor later. BAYO. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren werd door den heer W. Pelle ten overstaan van den notaris J. Lansen Croin voor de erven van wjjlen mevr. de wed. I. J. Paardekooper, in »de Prins van Oranje" alhier, publiek verkocht: een woonhuis en erf aan de Kade te Goes. Kooper werd dhr. A. M. N. Boosten te Goes voor f3550, benevenB f50 voor accessoiren. Onver minderd 8 i/s pet. voor onkosten. Burgerlijke Stand van Goes van 18 tot 20 Nov. 1895. Geboren 19, Florus Leendert, z. v. Hendrikus Schrijver en Pieternella Meertse. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. Goes, meubel», Pelle en Lansen Croin Goes, boomen, Pilaar. Kapelle, boomen, Prin». Oudelande. boomen, Van der Kloes. 21 Nov. 21 21 21 2L 22 28 29 29 v 29 30 30 2 Dec. De Ronde Bressor. Prin». P. Overman. De Ronde Bresser. Mul. Honwer. De Ronde Bresser. Prins. Van der Kloes. Da Rondo Bresier. Mulock Houwer. Ovezand, boestiaal, manufacturen enz Hollmann. Waarde, boomen, Ierseke, kuizen, Nisse, boomen, Kruiningen, boomen, 's-Heer Arendskerke, boomen, Ovezand, boomen, Ierseke, inboedel, Nieuwdorp, boomen, Ileinkenszand, hofstede, Ovezand, kuizen en tuin, Kloetinge, beeatiaal, inspan, hooi enz., Hollmann. '8-Heeren hoek en Ileinken&zand, boomen, P. Overman. Kruiningen, boomen, Prin». Waarde, booraon, Pilaar. Ierseke, kuizen en erven, Pelle en Lansen Croin. Wilhelminapolder, boomen, Mr. Liebert. Boriele, houtwaren en varkens, Da Vo». Wolfertsdijk, boomen, P Overman. Heer Arendsk., boomen, De Ronde Bresser. 's Heor Arendik., boomen, De Ronde Bresser. 's Heeren hoek, woonh. en meubilair, De Ronde Bresser. Watergetijen voor Ierseke. DADEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorni. Nam. Voorin. Nam. 21 November 5.22 5.44 11.52 22 6.7 6 30 0.14 0.37 23 6.55 7.22 1.— 1.25 24 7.50 8.20 1.52 2.20 25 8.54 9.29 2.50 3.24 26 10.5 10.38 3.59 4.35 27 11.8 11.35 5.8 5.38 Marktberichten. GOES, 19 November 1895. Alleen Tarwe werd tot 25 ets lager verkocht. Overige ar tikelen onveranderd. Oude TARWE per Hectoliter f Nieuwe TARWE Nieuwe ROGGE Nieuwe WINTERGERST ZOMERGERST HAVER Nieuwe KOOK-ERWTEN BRUINE BOONEN PAARDENBOONEN KARWEI-ZAAD BOTER per K.G. EIEREN per 100 stuks 4,20 3,75 3,25 2 6,50 9.— 4,80 0^92 5,40 i 6,25 4,40 - 4,— 8 50 2,76 8,— 9,50 L— 6,— Heden waren ter markt aangevoerd 334 stuks hoornvee, 3 schapen en 1 vet varken. Handel levendig, veel vee verkocht tegen middelmatige prijzen. ROTTERDAM, 18 November 1895. De aanvoer van Tarvre was heden ruimer dan vorige week, doch de kooplust flauw zijnde, was men al spoedig verplicht de beste 20, middelbare 50 en mindere soorten 25 ets. lager af te gaven. Verkocht naar qual. van f 5,75 tot 7.10, (puike nog daarboven) en per 100 kilo van f 8,25 tot 8,70. Rogge 10 ets. lager, f 4,25 a 4,60. Gerst. Winter onveranderd. Per hact. f3,50 a 4,40. Zomer prijshoudend met weinig aanbod f 3,50 a 4,20. Chevalier als voren f 4,25 a 5 per heet. on f 7,20 per 100 kilo in de beste qual. Haver met ruimer aanvoer 10 a 20 ets. lager. Per heet. f2 a 8 en per 100 kilo f5,25 a 5,80. Paarde n boonen als voren f 5 a 5,40. Witte Boonen onveranderd, f 11,50 a 12,50. Bruine Boonen met minder kooplust 25 ets. lager. Verkocht vau f9,25 tot 9,75. Blauwe Erwten onveranderd. Naar deugd verkocht van f 5 tot 8,50, ongescht de extra mooie en puike soort waarvoor boven de hoogste noteering wordt bedongen Kanariezaad onveranderd flauw. Naar deugd f6,25 a 17,75. M e e 1 b e r i c h t. De afgeloopen week kwam in den meel- handel weinig verandering. In buitenlandsch meel zijn de aanbiedingen alsmede de voorraden zeer schaarsch. Heden onveranderd. Zeeuwsche ajuin. Aanvoer heden circa 8000 balen, prijs f0,60 per 50 kilo. Vlas. Op het land bestond de vorige week matige vraag tot vaste prijzen. Heden bedroeg de aanvoer 27,000 steen, waarvoor weinig vraag bestond, zoodat dan ook het grootste gedeelte onverkocht bleef. Bovendien waren nog 5800 steen Groningsch aan de markt, welke geheel onverkocht bleven. L ij n z a a d met meer vraag tot vaste doch onveranderde prijzen. Aardappelen. Zeeuwsche jammen f 1,70 a 2,dito blauwe f 1,70 a 2, Tamelijke aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f 5,50 a 5,60 de 100 stuk». ROTTERDAM, 19 November 1895. Op de veemarkt waren heden aangevoerd400 vette runderen, 606 magere dito, 280 vette en graskalveren, 46 nuch tere kalveren, 7 schapen of lammeren, varkens, 332 biggen. Prijzen waren als volgtkoeien le qual. 66 c. 2a qual 60 c., Se qual. 54 c., ossen le qual. 66 c., 2e qual. 60 c., 8e qnal. 54 c., stieren le qual. 60 c2e qual. 52 c8o qual. c., kalveren le qual 90 c, 2e qual. 80 c., Se qual. 70 c schapen le qual. c2e qual. c, varkens le qual. c, 2e qual c., 3e qual. c. Door minder aanvoer w*b de handel in vette runderen vlug ger. Vette stieren door aankoop voor het buitenland duur verkocht. Vette kalveren middelmatig in prijs. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual f 56, 2e qual. f 52, 3e qnal. f 48, por kilo 60 a 70 e. Dinsdag 26 November hopen onze geliefde ouders SLEÜNIS KLAP en PIETERNELLA KOSSEN hunne 1 40-jarige Echtvereeniging Ji te herdenken. S Hunne dankbare kinderen, P behuwd- en kleinkinderen. Kapelle bij Goes. Heden overleed na een langdurig en zwaar lijden onze zeer geliefde zoon, broeder en behuwdbroeder GERRIT LEENDERT, in den ouderdom van 26 jaar, 8 maanden en 19 dagen. Krabbendijke, 14 November 1895. Wed. L. VAN DOORN geb. M. Krijnsen. L. C. VAN DOORN. T. E. VAN DOORNZuid weg. Zg, die nog iets verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer Ij. C. P. Hoogaert* in leven geneesheer te Drie~ wegen, worden nog in de gelegenheid ge steld zulks zoo spoedig mogelijk te komen voldoen ten huize van mejuffrouw A. C. BOOGAERT te Ovezand. Allen die nog iets te vorderen hebben voor gedane leverantiën aan de werken verzwaring Mariapolder-Dgk en Anna- Frisopolder-Dijk, worden verzocht hier voor hunne nota's in te zenden vóór 1 December e. k. Adreslogement G. J. DE SMIT. Wissenkerke. L. BRAND Dz., Aannemer. De rangschikking in het faillissement van Pietter Smallegangebrood bakker en koopman, wonende te Elle- woutsdijkis met de bewijzen door don Curator nedergelegd ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, om daar gedurende veertien dagen te blijven ter inzage van een ieder. Goes, 20 November 1895. De Curator, W. D I C K E. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN te 's-Gravenpolder^ zal op Vrijdag den 22 November 1895, des voormiddag6 te 10 uren, op eene weide nabij de Meestoof »de Vlugfc" onder Nisse, ten verzoeke van den Eerz. J. Hol» aldaar, in het zeer geschikt voor WERK HOUT. 's voormiddags te 10 uur, in de gemeente s-Heer Arendskerke, aan den grooten dijk, voor dhr. JU. Burger» ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van omtrek tot 2,45 M.; omtrek tot 1,85 M. omtrek tot 1 M. met den Hap. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN te s-Gravenpoldjr zal op Zaterdag 39 November 1895, des voormiddags te half 10 uren, ten verzoeke van mevrouw de wed. Be Heu- leineester—Van Hasselt» op de hofstede »den Bijster" te Wolfaartsdijk, bewoond door dhr. A. Op 't Hof, in het openbaar verkoopen voor werkhout.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3