Rechtszaken. Arrondmements-Rechtbank te Middelburg Gisteren zijn veroordeeld: J. H., 13 j. te Kolijns- plaat, wegens diefstal, tot 1 m. gev.straf; J. H., voornoemd, en L. H., 14 j., beiden te Kolijnsplaafc, wegens diefstal met braak, ieder tot 14 d. gev.straf P. M., 20 j., te Wiss«kerke, wegens wederspannig- heid, tot f5 b. b. 5 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging werd M. H., 10 j., te Kolijnsplaat, beklaagd van diefstal en van diefstal met braak. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaken tegen J. J. v. B., oud 19 jaren, varensgezel, en M. J. v. B., oud 49 jaren, rijkstonnenlegger en wethouder, beiden wonende te Veere, ter zake dat op 1 Juni 11., des namiddags omstreeks 12% uur, te Veere, lo. de le bekl. op of aan de Keibank, nabij de haven, aan Aart Monteijn moedwillig met een handspaak twee hevige slagen op den rechterschouder heeft toegebracht en daarna moedwillig met een handspaak aan Blaas Meulmeester een hevigen slag op het hoofd heeft toegebracht, waardoor deze een bloedende wond heeft bekomen en bewusteloos is neergevallen2o. de 29 bekl., vader van len bekl. en als zoodanig door misbruik van gezag, voornoemde, door den len bekl. gepleegde feiten opzettelijk heeft uitgelokt, door, toen de le bekl. ter voormelde tijd en plaats met voornoemden Aart Monteijn en Blaas Meul meester en anderen in woordentwist was, op de openbare straat aan den len bekl. herhaalde malen toe te roepen»slaat en steekt die beesten maar dood" en gooit ze dood met handspaken", daarmede bedoelende de mannen, met wie de le beklaagde toen in woordentwist was, waarna de le bekl. dan ook voormelde mishandelingen heeft gepleegdof althans dat de 2e bekl. destijds aldaar op de open bare straat tot het plegen van doodslag heeft op geruid, door aan den len bekl. en diens broeder Jan Jacob v. B. toe te roepen»slaat en steekt die beesten maar dood" engooit ze dood met hand spaken", daarmede bedoelende da mannen, met wie de le bekl. en diens broeder Jan Jacob toen in woordentwist waren. Zij werden veroordeeld, de eerste bekl. tot 2 maanden gevangenisstraf, de tweede tot f100 boete of een maand hechtenis. De eisch was voor ieder 6 maanden gev.straf. Namens den aannemer G. K. te Papendrecht is op heden ter griffie der Arrondissements-Rechfc- bank te Middelburg hooger beroep aangeteekend tegen het ten zijnen laste op den 8 dezer door di© Rechtbank gewezen vonnis, waarbij by wegens om- kooping werd veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf en in de kosten. Bedoelde zaak werd in ons nummer van den 16 dezer omschreven. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. J. G. Hartman, adjunct-commies der eerste klasse ter Prov. Griffie van Zeeland, te Middelburg, twaalfde jaargang, nieuwe serie II, elfde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon, Goes, bevatWerking der wet betrekkelijk het veeartsenijkundig staatstoezicht, door H. A. Musquetier. Beantwoording der door de redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoor ding. Correspondentie. Gemengde Berichten. Bornele. Het fanfarenkorps Oefening kweekt Kunst" alhier verwierf dezpr dagen eene belangrijke aanwinst. De Leeren A. Poullier, L. Bachelier en P. S. Léger, wonende te Lille in Frankrijk, gaven hun verlaagen te kennen als e9re-leden te mogen toetreden. De vereeniging heeft natuurlijk niet ge aarzeld een gunstige beschikking te nemen. lleinkensxand. Een9 koe van gebr. R. alhier, die dezer dagen naar eene weide bij Goes (in den Poel) gebracht was, is een paar dagen later uit eigen beweging weder naar den Btal teruggekeerd, dien zij op een afstand van circa 2 uur zonder ge leide heeft teruggevoaden. In den afgeloopen zotner geschiedde hetzelfde door een paar kalveren van dezelfde eigenaars. Wel een bewijs, dat de dieren daar eene goede behandeling ondervinden. Zondagmorgen, kwartier over 9 ure, hoorde men te Hoek op het onverwachtst roepen dat er brand was. Al spoedig bleek, dat de schuur van den landbouwer Lev. Dieleman in lichte laaie stond. De godsdienstoefening, even begonnen, was spoedig geëindigd, daar iedereen zich naar de plaats des onheils begaf. De brandspuit rukte onmiddellijk uit om haar blusschingswsrk te beginnen, doch aan redden viel niet meer te denkon, en men moest zich vooreerst bepalen tot het beschermen der be lendende gebouwen. De gehoele schuur met inhoud is geheel in de asch gelegd. Alleen een wagen, een chais en drie eggen zijn uit den brand gered. Een koe en een vet varken zijn mede in de vlammen omgekomen. Alleen de schuur is tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. (Tem. Ct') Om kniewonden bij paarden, veroorzaakt door vallen, spoedig te genezen, wordt het volgend middel aanbevolen. De wond wordt met zuiver water ter dege gereinigd, afgedroogd en ter dikte van een vinger met boomwol belegd, dat or op gehouden moet worden met een flanellen windsel, waaromheen weer een leeren knieband komt. Daarna haalt men het er af zonder de korst, die inmiddels gevormd ia, te kwetsen. Vervolgens legt men nog eens zoo'n verband aan en zoo noodig nog eens. Binnen ettelijke dagen valt de korst af en vertoont zich de nieuwe huid, die langzamerhand daaronder is gevormd. Einde gosd alles goed. Eon gehuwd man, wonende te Muntendam, Bloop volgens de N. Gr. Ct.j de vorige week in een huis, waarin de oudste dochter alleen aanwezig was. Deze begreep al spoedig zijn minder goede bedoelingen en nam de vlucht, achtervolgd door den deugniet. Op weg werd hij echter door twee werklieden staande ge houden, die hem misschien zijn slecht plan afraadden, hij ging althans met hen mee en beloofde te zullen trakteeren, zoodra hij thuis was. Daar gekomen wilde hij ongemerkt een geladen revolver voor den dag halen in plaats van spiritus, doch zijn bege leiders waren hem te vlug en te sterk en toen hij zag, dat hij geen baas kon worden, stelde hij voor een deuntje te spelen op de harmonica. En zoo geschiedde Een paar nachtwakers, die 's nachts een deel van de Heerengracht te Amsterdam bewaken, hebben een pothuis op het Singel als rustplaats, wanr ze zich, moe en koud als deze lieden van hun rondes komen, om een pot met vuur plegen te verwarmen. Dat was ook Zaterdagnacht met e°n hunner gebeurd, die nog iemand met zich mee had genomen, die van een bruiloft kwam. Maar helaas, de kolen damp was beide mannen te machtig geworden en spoedig waren ze in het enge verblijf hun bewust zijn kwijt geraakt. Jammer genoeg werd dit pas Zondagavond ontdekt. Een der familieleden van den bruiloftsgast, door het lange uitblyven ongerust, stelde een onderzoek in, en zoo kwam men op de gedachte, dat de man, die aan de nachtwakers kennis had, wellicht in het pothuis zou kunnen wezen. De deur werd openge broken, en jawel, daar lagen beide mannen over elkander, schijnbaar levenloos. Dadelijk was er ge neeskundige hulp bij de hand, maar een der twee was overleden; de levensgeesten van den anderen konden nog worden opgewekt. Deze man werd in zorgeljjken toestand naar het gasthuis gebracht, doch is thans zoo goed als hersteld. De man, die van de bruiloft kwam, heeft het leven verloren. Men schrijft uit Die ver aan de Asser Ct.: Het volgende houdt hier thans aller tong bezig. De huisvrouw van zekeren O. te Wittelte zou jl. Donderdag naar Meppel gaan, omeenige boodschappen te verrichten. Ook zou zij bij iemand f60 betalen. Des avonds bjj aankomst der snik uit Meppel stonden hare vijf nog zeer jeugdige kinderen hunne moeder op te wachten en tuurden met blijde gezichtjes naar de passagierskajuit, doch helaas hunne moeder kwam daaruit niet en is tot heden nog niet terug gekeerd. De te betalen f 60 zijn nog niet terecht gekomen. Men vermoedt, dat zij met een koopman uit Steenwijk ons land heeft verlaten. Een later bericht meldt, dat O. een briefje van zijn vrouw heeft ontvangen uit Amsterdam, waarin zjj hem mededeelde, dat zjj de reis naai* de nieuwe woreld ondernam en hem aanmaande goed op de kinderen te passen. De berichten uit Krommenie, als zou daar vergiftiging hebben plaats gehad, behoeven verbete ring. De geheele zaak berust alleen nog op eene be schuldiging, waaraan door den echtgenoot, wiens gezondheid ongestoord is, de meest mogelijke publi citeit is gegeven. Natuurlijk heeft er daarop een onderzoek plaats gehad, maar schadelijke stoffen zijn tot heden niet gevonden. Van bewaking was dan ook geen sprakede verdachte is volkomen vrij ge bleven in haar komen en gaan. Men is den dief op het spoor, die eenigen tijd geleden inbraak pleegde ten huize van den pas toor te Tholen, en f 40 aan specie, alsmede eenige gouden en zilveren sieraden ontvreemdde. Althans een persoon, te Sluiskil gevat, nadat hij zich daar aan gelijk misdrijf schuldig maakte, is herkend door drie Thooische ingezetenen. (N. R. CtJ Een dertienjarige jongen uit Schoterland had acht weken geleden de ouderlijke woning heimelijk verlaten. Zondag werd hy door de gemeentepolitie uit Meppel bij zijne ouders teruggebracht. Het bleek dat hij een groot deel van Friesland, Drente en Overjjsel, al bedelende had doorgezworven en ten slotte in de buurt van Zwolle was aangehouden. Volgens zijne opgave had hij de ouderlijke woning veriaten, omdat hij er steeds op uitgestuurd wsrd om te bedelen en slaag kreeg wanneer zijn tochten niet genoeg opleverden. Zooals gemeld werd, wordt zekere P. P., uit het Friescke dorp Surhuizum, thans gedetineerd, be schuldigd, dat hij zijn zoon heeft willen vergiftigen. Daar zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde en die bij haar oom inwoonde, onverwachts is overleden, nadat zij van baar man een bezoek had gehad, geeft dit ook aanleiding tot vermoedens. Het gerucht gaat zelfs dat het lijk der vrouw opgegraven zal worden. P. P. moet alle schuld betrekkelijk zijn zoon voor den rechter van instructie ontkennen. Men schrijft uit Maastricht aan De Tijd: Ten bewijze dat na de werkstaking alhier de ver houding tusschen patroon en werkman in de fa briek van de firma Itegoufc gunstig mag genoemd worden, kunnen we mededeelen, dat het loon van een getal werklieden ongevraagd nog met 10 pet. is verhoogd. Ook is het beheer der ziekenkas thans geheel aan de werkliedon zei ven overgegeven. Te Helder is ten kantore van de correspon denten der Nederlandsche Bank een valsch bank biljet van f 100 in betaling gegeven, dat slechts met moeite van een echt biljet kan worden onder scheiden. Het is gemerkt EE 5996 en gedateerd 4 Mei 1886. Een 25-jarig werkman te Rotterdam deed Zondag bij de politie aangifte, dat hem al zijae bovenkleeding ontvreemd was. De zaak had zich volgenderwys toegedragenIn den nacht van Zater dag op Zondag zwaar beschonken huiswaarts kee- rende, was hij ter hoogte van de Nassauhaven ge komen, zóo stellig in de verbeelding thuis te zjjn, dat hij zich op de straat uitkleedde en in het gras ging liggen slapen. Toen hij daarop Zondagochtend, verstijfd van koude, ontwaakte, waren zyne kle dingstukken verdwenen, en ook zyne schoenen en zyne parapluie. Hij wist zich overigens niets meer te herinneren dan dat hy zich had uitgekleed. Den 2en Nov. word met gebroken schroefas door hst ss. Pennland te Halifax binnengesleept hot ss. Obdam van de N.A.S.M. op reis naar New-York. Aan een particulier schrijven omtrent dit ongeval ontleeneu wij het volgende »In den nacht van 29 October 's morgens 3 uur ODgeveer werd een hevige schok gevoeld en dreunde en slingerde de boot, die onmiddellijk daarop stiljlag. Bij onderzoek bleek, dat de schroefas gebroken was, zoodat aanstonds de noodseinen werden aangebracht, welke eerst 30 October des avonds te 9 uur wer den waargenomen door een Amerikaanschen schoener, bestemd naar Boston, die opmerkzaam werd gemaakt door de vuurpijlen, welke van uit den mast hemel hoog opstegen. Deze schoener kon echter geen redding aanbren gen, doch zette een bootje uit; een stuurman van den schoener ging aan boord der Obdam en ontving van den kapitein een brief jd met den naam van he-t schip en de plaats waar het zich bevond (nabij Sable-Island), met veizoek zoo mogelijk naar New- York bericht te zenden van den hachelijken toestand, waarin da Obdam zich bevond. 31 October kwam er een boot, de Pennland, in het gezicht; 12 vlaggen werden geheschen, waarop men de Pennland naderen zag. Zij was onmiddellijk bereid de Obdam te sleepen, hetgeen aanvankelijk goed ging, doch Vrijdag 1 Nov. veranderde het weer, dat eerst prachtig was, en kwam een zware storm opzetten,] zoodat de Penn land in het belang harer eigen veiligheid het plan opgeven en volle zee kiezen moest. Andermaal ver keerde de Obdam in nood. Opnieuw noodsignalen, kanongebulder enz. Het anker werd uitgeworpen tot op 120 vademen diepte. Ware het stukgeslagen, de boot zou op de klippen zijn verbrijzeld, en alle opvarenden zouden hun graf in de golven hebben gevonden. Gelukkig bedaarde de storm na eenigen tijd, en besloot do kapitein der Pennland andermaal de boot op sleeptouw te nemen, met voorbijzien van alle verder gevaar, moedig en onverschrokken. Zoo bracht de Pennland, de Obdam den 2 November behouden te Halifax. (R. N Voor de rechtbank te Chelmsford, in Enge land, had dezer dagen een man zich te verantwoor den voor den dood van vier kinderen. In dezen zo mer heerschte er nl. in de stad, of bet dorp, waar hy woonde diphtherie. Al zyne vier kinderen wer den aangetast. De man haalde echter geen dok ter. Dat verbood hem zijn geloof; hij behoorde tot eene sekte, die zich Peculiar People noemde. Men zou dit niet oneigenlijk kunnen vertalen als Zonderling Volk. Wel werden de kinderen goed op gepast en werd trou w door de oudsten van het Zon derlinge Volk voor hen gebeden, maar een dokter moeht er niet by komen. De kinderen stierven. De rechter gaf nu aan de gezworenen te verstaan, dat, als de man geweten had, dat geneeskundige hulp voor zijne kinderen noodig was, zijne godsdienstige bezwaren hem niet verontschuldigden. De gezwore nen beslisten, dat het niet bewezen was, of de man willens en wetens zyne kinderen zoo verwaarloosd had, dat er onnoodig lijden of schade aan hunne gezondheid het gevolg van was, en spraken hem vrij. Het gedenkteeken, dat in 1874 voor Abraham Lincoln te Springfield is opgericht, moet weggeno men worden. Reeds lang vertoonde het voetstuk, waarop zich het beeld van den grooten president verheft, teekenen van verval. Verleden jaar, by ge legenheid van de overdracht van het gedenkteeken aan den staat Illinois, werd een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de vereischte herstellingen. Dit onderzoek heeft tot een onver wacht resultaat geleid. De commissie verklaart, dat de schade niet te herstellen is. Terwyl een ieder meende, dat het voetstuk uit massieve stukken gra niet was vervaardigd, is der commissie gebleken, dat het was opgebouwd uit baksteen, bedekt met granietplaten. Met ongekende brutaliteit heeft Donderdag jl. een poging tot moord plaats gehad in e°n der drukste straten van Parijs. In de rue d'Aboukir no. 24 wordt een winkeltje gehouden in parfumerieën door de echtelieden Guigue. Donderdagnamiddag omstreeks 3 uur bevond zich de 37-jarigo Mtne Guigue alleen in den winkel, terwyl haar man een boodschap deed, toen zij twee jongelieden opmerkte, knapen nog, die voor den winkel heen en weer liepeu. Een van hen, een blonde in een blauwe kiel en met een jockey-pet op, trad eindelijk den winkel binnen en kocht «en stuk zeep. Toen Mme Guigue zich omkeerde om pen pakpapier te krijgen, trok het jongmensch een mos uit den zak en stortte zich op de winkelierster, die een messtoot in deu rug kreeg. Het mes stuitte evenwel op het rechter schoudsrblad en bleef in wonde zitten. Mme Guigue, meenende een vuistslag ge kregen te hebben, keerde zich om en riep: »0, jij kleine ellendeling, wil je mijn kas stelen I" De brutale moordenaar nam toen de vlucht, ach tervolgd door het slachtoffer, maar het gelukte hem zich te verliezen in de menigte ryfu'gen en voet gangers. Toen eerst bemerkte Mme Guigue, dat het bloed uit de wonde vloeide. Onder het loopen was het mes uit de wonde op het trottoir gevallen, waar een voorbijganger het opraapte. De gewonde werd bij een apotheker verbondui en thuisgebracht, waarna een te hulp geroepen arts verklaarde, dat de ver wonding niet van ernstigen aard was. Mme GuigU9 kon gelukkig inlichtingen omtrent den brutalen boosdoener geven. Zij herinnerde zich dat de knaap ongeveer anderhalf jaar geleden bij hen in dienst was geweest, maar dat zij hem hadden weggejaagd, omdat hij niet eerlijk bleek. Hij woonde toen by zijn ouders De politie spoort ijverig den jongen op, evenals den anderen, die ter waarschu wing buiten op den uitkijk heeft gestaan. In de hoofdstad van Colorado, Denver, was vóór eenige maanden een Messias" verschenen. Hij genas er zieken alleea door het geloof, en de ge- neesheeren konden zijn wonderen evenmin verklaren als de negers, die eon grenzenloozen eerbied voor hem hadden, ook wijl hij weigerde eenige belooning voor zijn diensten aan te nemen. Zijn naam is Fran cis Schlatter en in zijn uiterlijk bootst hij de b-kende afbeelding van den Messias trouw na. Nu is hij echter plotseling uit Denver verdwenenin de stad heerscht hierover groote ontroering. Hij liet een briefje achter in het huis waar hy zijn intrek had genomen: >Myn zending is vervuld, de Vader roept mij, goeden dag. Francis Schlatter." Men zegt dat hij gezien is in de bergen van Colorado, biddende en vastende. Aan de zuiverheid van de motieven zijner daden wordt niet getwijfeld. Een pendant van de beroemde operette »Die Regimentstochter" wordt thans uit Montpellier ge meld. Sedert eenige dagen ziet men daar op de boulevards een soldaatje, niet ouder dan tien jaar, geheel in 't nieuw gestoken met een komisch-ernstig militaire houding wandelen. Het is een ouderlooze knaap, Antonio Chevalier genaamd, die door de be reidwillige toestemming der superieuren, op verzoek der manschappen van het 200e regiment als regi mentskind werd aangenomen. Deze knaap had twee zusters; de eene ondergaat een gevangenisstraf, de andere zette den knaap zonder meer op straat. Het arme kind leidde op straat een wanhopig bestaan, toen het door eenige onderofficieren van het 200e regiment naar de kazerne werd medegenomen. Sedert dien dag bleef de knaap bij zijne beschermers, die hem op alle mogelijke wijzen vertroetelen en be derven. Een sergeant ia er mede belast den knaap lezen en schrijven te leeren, in welke vakken de jeugdige landsverdediger reeds snelle vorderingen maakt. De Brusselsche brievenbestellers zullen blij zijn dat de verkiezingen zijn afgeloopen. Door de 160 bestellers toch zjjn van 6 tot 16 November in de buitenwijken van Brussel anderhalf millioen circu laires aan de kiezers gebracht. Elke besteller heeft er dus gemiddeld tienduizend besteld, of duizend per dag. In de Belgische Kamer heeft de minister van justitie kennis gegeven van de verloving van prinses Henriette van Vlaanderen met prins Emmanuel van Orleans. Prins Emmanuel van Orleans is een zoon van den hertog van Alenon, zoon van den hertog van Ne mours, zoon van Louis-Philippe. De metselaar Leroy laat in de rue de la Gare te Raismes (België), zes nieuwe huizen bouwen, waaraan een menigte werklieden bezig zijn. Om 8 uur waren zij Maandag aan den arbeid ge gaan en zij waren bezig aan een ba Icon, zes meter boven den grond,toen eensklaps iemand riep: »Het huis stort in 1" En inderdaad stortten onder een donderend geraas alle zes huizen in. Eenige weiklieden wisten zich te reddeneen twaalftal evenwel werd onder het puin bedolven. Onmiddellijk nam men maatregelen om de mannen te redden, waarin men vry spoedig slaagde. Drie hunner zijn ernstig gewond. De professoren Richet en Hericourt te Parjjs hebben hunne vóór een half jaar met zulke veel belovende resultaten begonnen proefnemingen met kanker-serum tot heden op 50 patiënten toegepast en in een der laatste zittingen der Academie de méiicine daarover verslag uitgebracht. Uit hun waarnemingen is gebleken, dat door de serum- injoctie8 de pijn snel en dikwijls voor goed verdween, in ieder geval aanmerkelijk verminderd0, dat het gezwel aanmerkelijk kleiner werd, dat de ontwik keling der ziekte langzamer plaats greep en eindeljjk, dat de algemeene toestand van den patiënt zoodanig verbeterde, dat reeds als hopeloos opgegeven zieken drie a vier maanden en nog langer in betrekkelijk bevredigende omstandigheden konden blijven. De inspuitingen op zichzelve waren onschadelijk, dat wil zeggen, dat zij behalve een lichten uitslag, zoo als overigens elk serum doet, geen locale storingen veroorzaakten. De beide geleerden distilleeren uit deze feiten de conclusie, dat het kanker-serum wel iswaar niet in staat is, boosaardige pas ontstane gezwellen radicaal te genezen, doch dat het zulk een gunstigen invloed op de zi°kte heeft, als geen der totnogtoe aangewende middelen. Zoo Mezen de vrouwen. Na een langdurige ziekte was de districts-arts dr. Berelta van Lurago d'Erba, Invergio en Lambrigo, drie kleine plaatsjes in Lombardije, gestorven. Gedurende zijn ziekte reeds en na zijn dood had een jonge dokter, dr. Scotti, den districts-arts vervangen. De jonge man won door zyn bekwaamheid, zijn zelfverloochenenden ijver, en ook wel door zyn voorkomen en aangena- men omgang spoedig de harten der patiënten in het district, en het waren vooral de vrouwen, die zooveel van hem hielden, dat zjj al de haar ten dienste staande middelen in het werk stelden om zijn benoeming tot opvolger 7an dr. Berelta te ver krijgen. De vorige week had nu in de gemeente raden der drie plaatsen de verkiezing van den districts-arts plaats. In Lambrigo werd Scotti met een meerderheid van 30 stemmen gekozen; in Lu rago d'Erba bleef hij evenwel met evenveel stemmen in de minderheid, zoodat hij als niet gekozen moest worden beschouwd. Toen de bevolking de uitslag der verkiezing werd meegedeeld, maakte een buitengewone opgewonden heid zich meester van de menigte, vooral van de vrouwen. Op de straten en pleinen vormden zich groepen van vrouwen, die levendig twistten en zich ten slotte te zamen naar het gemeentehuis in Lu rago d'Erba begaven, waar de gemeenteraad nog bijeen was. De opgewonden vrouwen uitten drei gende kreten en onder luid gejoel gaven zij te kennen: »Wy willen onzen dokter Scottiweg met den gemeenteraad de verkiezing moet onwettig wezen en ongeldig 1" Toen echter de leden van den raad blijkbaar geen acht sloegen op die kreten en niemand van hen zich vertoonde aan de opgewonden menigte, drongen de vrouwen in de raadszaal, rukten de vlaggen weg, die boven de deur hingen, en sloegen op de ge meenteraadsleden los, die in allo hoeken vluchtten.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2