1895 N°. 138. Donderdag 21 November. 82ste jaargang. De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs p8r kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; inet bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenfciön voor dit blad aangenomen bij de heoren Nijgh Vh.n Ditü.\i4 te Botterdam en vorder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Dfi prjis dor gewone advortentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cta Btj directe cpgaaf va» driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pres slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 o* Aanvrage:» o.;, en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. £za«*iulfn& v»n advertentlën vó«* 3 «rem ©s? iSem *s?tfE-»Y<p. Aan den ontvanger der directe belastingen is op heden uit gereikt het kohier no. 3 voor de belasting op het PKJSSONK K Xj dezer gemeente, voor het dienstjaar 1895/96, zeodat ieder 8>.iig>:sljütór.e ua bekomeii ktuuisgeving, verplicht is zijn ver schuldigde binnen den b> jtaalJen tijd te voldoen. Goes, j50 Novoraber 1895. De Burgsraeester van Gots, J. G. A. W. HAMER. De gemeenteraadsverkiezingen in België. De nadere berichten omtrent den uifelag der alge meens gemeenteraadsverkiezingen, die jl. Zondag in België zijn gehouden, bevestigen, wat ons Maandag reeds per telegraaf werd medegedeeldde clericalen hebben overwinningen behaald ten koste van de liberalen. Te verwonderen is dit niet. Het is toch een ge woon verschijnsel, dat, wanneer het kiesrecht wordt uitgebreid, aanvankelijk althans, de heerschende partij, en dat was voor zooveel do gemeenteraden in België bstrefc de liberale, meer of minder gevoelige ver liezen lijdt. Trouwens, zoo er van verliezen sprake is, kan dit natuurlijk alleen gelden de partij, die op het kussen zit. Toen in 1887 bij ons te lande het kiesrecht was uitgebreid, bezorgden de nieuwe kiezers evenzeer aan de anti-liberale partgen in de Tweede Kamer eene meerderheid, doch reeds bij do eerstvolgende algeiueene verkiezing word die meer derheid weer verplaatst. Bovendien is bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bölg:ë een zeker proportioneel kiesstelsel ingevoerd, en dit brengt natuurlijk ook eGne vertegenwoordiging der minderheden in meer of minder sterke mate met zich. Eindelijk zij opgemerkt, dat naast <38 belangrijke verliezen, die de liberalen hebben geleden, ook te wjjzen valt op even bolangrgke overwinningen, zoo als blijkt uit het volgend overzicht, dat de Brus- selsche correspondent der N. R. Ct. jl. Maandag morgen aan dat blad r,ond »Uit de resultaten bljjkt-, dat de slag vooral moor dend is geweest voor de radicalen, overal waar zij alleen hebben gpstaan. Zij zijn verslagen te Brussel, te Luik, waar zij zich zoo sterk waanden, to Bergen, te Verviers en in andere plaatsen. De gematigd-liberalen hebben resultaten verkregen waarop zij niet hadden gehoopt, en die toonen dat de begrafenis van de liberale partij voorbarig was, omdat deze nog leeft. Overal waar de liberalen al leen in 't strijdperk zjjn getreden, zonder zich in bondgenootschappen te begeven, die hun niet tot eer zouden strekken, hebben zij een gedeeltelijk succes behaald dat zeer te waardeereri is. De liberale partg heeft weer aan kracht gewonnen. Zoo xijn bij voorbeeld, om met Groot-Brussel te beginnen, te Sint Joost-ten-Noode de liberalen, die zich aan het bondgenootschap, vroeger met de so cialisten gesloten, hadden onttrokken, bij de eerste stemming herkozen. Te Sint-Gillis komen eenigö liberale candidaten, die zich verzet hadden tegen het bondgenootschap tusschen liberalen en socialisten, in den gemeenteraad, terwijl de burgemeester, een vnrig voorstander van dat bondgenootschap, gevallen is. Te Ixelles, waar de to< stand dergelijk was, is ook de uitslag hetzelfde. Te Schaarbeek, waar de liberale aftredende gemeenteraad stond tegenovor socialisten, radicalen en clericalen, behouden de liberalen 8 ze tels, terwijl men hun volslagen nederlaag met zeker heid had voorspeldde clericalen hebben 13 zetels, en de socialisten en radicalen ieder 3. Te Laken hebben de liberalen de meerderheid behouden, hoe wel eenige door de clericalen, socialisten en radicalen zijn verslagen. Te Etterbeek, waar de clericalen on kwetsbaar schenen, hebben de liberalen 3 zetels ver worven. Te Cui eghem-Anderlecht bphouden de libe ralen hun stelling, die door de clericalen vinnig be stookt was. Te Molenbeek St. Jan, waar een geheel liberale gemeenteraad was, zijn maar 10 liberalen herkozen, en gekozen 8 socialisten en 7 clericalen. De uitslag in Brussel zelf beantwoordt niet aan de verwachting van de liberalen. Van de 31 liberale candidaten zija er maar 13 gpkozen, onder anderen de burgemeester en alle schepenen, die zich herkies baar hadden gesteld. Drie aftiedende liberale ge meenteraadsleden zijn Diet herkozen, alle overige niet- gekozen liberalen waren nieuwe candidaten. 10 cle ricalen zjjn gekozen, onder anderen het Kamerlid Tbeodor de Haulleville, ond-hoofdredacteur van het Journal de Bruxelles, en Wauwermans, redacteur van den Patriote. 8 socialisten zijn gekozen, onder anderen de aftredende leden Van den Dorpe en Fur- némont. De toestand die thans in den raad is ontstaan, is in de toekomst onhoudbaar, Buis en de schepenen verklaren dan ook dat zjj de verkiezing niet aan nemen, als het schepencollege niet homogeen is. De toestand is dos abnormaal, en het tijdperk van mogelijkheden begint. De radicalen hebben niet eens het vereischte aantal stemmen behaald om bij de verdeeling van do zetels in aanmerking to komen. Buiten Brnssnl zijn de resultaten verschillend. Te Gent, waar burgemeester Lippens gevallen is, zijn de overwinnaars verdeeld in drie gelijke deelen liberalen, clericalen en socialisten. Wie moet er nu burgemeester worden, en hoe zal men een schepen college in elkaar zetten Te Antwerpen is het resultaat droevig. Bijna de helft van de liberale candidaten zjjn gevallen. De clericalen komen in grooten getale in den gemeente- raed, die sedert vier-en-twintig jaar liberaal was geweest. Te Luik, waar de gemeenteraad sedert eenige jaren geheel liberaal was geweest, hebben de liberalen de meerderheid verloren: maar 10 zijn herkozen, terwijl er 12 katholieken en 9 socialisten zijn. De radicalen zijn geheel geslagen. Uit dezen uitslag blijkt duidelijk dat de radicalen zonder de liberalen niets vermogen. Te Verviers was de gemeenteraad liberaal, op drie clericalen na. Deze partij heeft nu 8 zetels, en de socialisten 9, zoodat er voor de liberalen 8 overblijven. Te Mechelen hebben do liberalen een volledige overwinning behaaldde clericals gemeenteraad is omvergeworpen. In Bergen, het eenige arrondisse ment waar de socialisten bij de eerste stemming verkozen werden voor de Kamer, zijn de socialisten dezen keer smadelijk verslagen; evenzoo de clericalen. Do liberalen zijn bij de eerste stemming gekozen." Er moeten du nog aanvullingsverkiezingen plaats hebben door bepaalde vakvereenigingen en andere maatschappelijke kringen, die natuurlijk nog eenige wijziging in da partg verhoudingen kunnen brengen. Zoo verwacht men, dat de Antwerpsche gemeente raad zal bestaan uit 19 liberalen, 19 clericalen en 1 socialist, zoodat de laatste dikwerf eene beslissende stem zal hebben, wat ongetwijfeld als één der na doelen van het evenredigheids-kiesstelsel moet worden aangemerkt. Vooral voor de groote steden, die waar lijk wel behoefte hebben aan een krachtig bestuur bij de groote belangen, die aan den gemeenteraad ter behartiging zjjn toevertrouwd, bljjft o. i. eene krachtige meerderheid een dringende eisch, en juist daar blijkt nu, dat van eene meerderheid in handen van óéne partij schier nergens meer sprake zal zijn. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat mannen als Buis, Van Rijswijck o. a. niet geneigd zijn het burge meesterschap van Brussel, Antwerpen en andere steden te blijven bekleeden, wanneer niet hun schepen college (de wethouders) uit dezelfde partg worden gekozen. Daarom mag betwijfeld worden of het resultaat der Belgische gemeenteraadsverkiezingen zal blijken iu het belang te zijn der groote steden. voorstel doen om die voor een deel der huurwaarde in de belasting te betrekken. 3. Mede in art. 4, met d9 bedoeling geen vi ij- stelling te verleenen voor perceels-gedeelten, bestemd voor woning van kostleerlingen. Bij aanneming van dit amendement zullen tevens wijzigingen van da artt. 11 en 16 voorgesteld worden. Het bestuur van den Alg. Wielrijders- b o n d heeft aan de Tweede Kamer het verzoek ge richt, het amendement der hoeren Rutgers van Ro zenburg c. s., om ook rijwielen als grondslag van belasting in do wet op te nemen, niet aan te nemen. Do strekking van het vei zoek is niet, personen, die uit luxe een rijwiel bezitten, aan eene billijke belasting te onttrekken, doch slechts alleen om in het licht te stellen, dat eene belasting op rijwielen, zooals bovengenoemd amendement voorstelt, den nij- veren handwerksman, den bewoner van het platte land en vele andere gebruikers van het rijwiel on billijk en onrechtvaardig hoog zoude belasten en velen van hen het middel zoude ontnemen, waar door zij in bet. dagelijksch onderhoud van zich en hun gezin voorzien, en dat bovendien de toepassing van de voorgestelde belasting op zeer groote, bijna onoverkomelijke bezwaren zou stuiten. Het HU. meldt, dat van onze vloot »do Alk maar" naar de Levant zal vertrekken, om deel te nemou aan da demonstratie der Mogend heden iu de Turksche wateren. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlaadsch-Indivan 19 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 335,700 pikols. (Stct.) Wegens den zeergeringon aftrek van turf in de Friesche hoogo venen hebben de verveneis besloten om de prijzen to verlagen. De schepen turf, die in 't voorjaar f 1,25 p«r stok (een stok is 320 turven) kostte, is nu verkrijgbaar voor f 1,00. Ook de andere turfsoorten zijn naar evenredigdighoid in prijs verlaagd. GOES, 20 November 1895. De le luitenant der infanterie bjj het O.-I. leger J. H. A. P. Overman, thans met verlof hier te lande, is bevorderd tot kapitein. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer D. Noothoven van Goor is Maandag op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. Een 5tal fraaie kransen dekten de lijkkist. Aan het geopend graf voerde het woord do heer Roelauts uit Schiedam, voorzitter van den Nederlandschen uitgeversbond, die in korte trekken de verdiensten van den overledene schetste als energiek uitgever. De heer R. W. P. de Vries herdacht in dpn over ledene den mede-oprichter en commissaris van het Bestelhuis voor den boekhandel. De zoon dankte voor de betoonde eer en belang stelling zijn vader bewezen. Op het aanhangige wetsontwerp batreffende het personeel zjjn door de commissie van rapporteurs de volgende amendementen voorgesteld. 1. Op art. 2 met de bedoeling om in overeen stemming met '8 ministers stelling betrekkelijk het karakter der belasting onder ongebouwde aanhoorig- j heden niet te brengen gronden, die bebouwd wor den of in hot algemeen tot productieve doeleinden worden gebezigd. Naar hot, inzien der comm ssie i moet het niet de vraag zijn, of de opbrengst van den grond de daarvoor gedane uitgaven overtreft iets wat overigens in vele gevallen niet zal zijn uit te maken maar wel of de grond productief of niet tot verhooging strekt van de bruikbaarheid en het genot der woning, waarbij die grond behoort. Daarom bevat het amendement een gewjjzigden regel van dat amendement. Tevens heeft bet de strekking om geen vrijstelling te verleenen voor de voor het publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen. 2. In art. 4, met de bedoeling om de winkels niet geheel vrij te laten. De comm'Fsie zal ecu nader Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd een begin ge maakt met de beraadslaging over de artikelen van bet ontwerp personeels belasting en wel over art. 1 be palende de grondslagen waarnaar belasting zal worden geheven nl. huurwaarde, haardsteden, meubilair, dienstboden en paarden. Hierop waren voorgesteld twee amendementen, een om den grondslag haard steden te doen vervallen en een om als zesden grond slag op te nemen rgwfelen. L)e heer Rink verdedigde het eerste amendement., omdat de grondslag haardsteden iu een ontwerp als dit niet thuis behoort en ontduiking der belasting zal toenemen daar zij gemakkelijk wordt gemaakt door verslapte controle. De heer Rutgers van Rozenburg verdedigde de belasting van het rijwiel als billijk en noodzakelijk noodzakelijk omdat de paardeubriasting door veel vuldig gebruik van fietsen zal verminderen. De heer Lokman bestreed het eerste amendement, omdat het er minder op aankomt waarvoor men be taalt dan wat men betaalt en voor de afsciaffing van de haardsteden toch een aequivalenfc gevonden moet worden. Ook door den heer Van Gennep werd het amen dement bestreden, omdat de voorstellers heel vrij moedig een gat in de schatkist slaan, maar in ge breke blijven de middelen aan te geven om het weer te dichten. Ten slotte vestigde spreker er de aandacht op dat bijna de helft van de woningen in Nederland slechts éon haardstede hebben en dus volgens dit ontwerp buiten de belasting vallen. De heer Bastert is vóór belasting op de rijwielen ook die voor beroep of bedrijf gebruikt worden. Hij betoogde de afschaffing van den grondslag haard steden ook wegens de ingrijpende financiëele gevol gen, waardoor de belastingschuldigen langs anderen weg zullen gedrukt worden. De heer Van Delden besfread naoiens de meerder heid van do comm. van rapportours het amendement betrekkelijk de haardsteden, ook omdat het zuiver destructief is, een basis van de wet wegneemt zonder er iets voor in de plaats te stellen. De heer De Beaufort (Amsterdam) verklaarde, dat de commissie van rapp>rteurs in beginsel voor belasting op rijwielen is, maar niet als afzonderleken grondslag, doch als toevoegsel tot de rijtnigeu en dan ook met, opneming van pleziervaartuigen. De heer Van der Kun betoogde, dat hoogere opbrengst van huurwaarde en meubilair voldoende zal opwegen tegen het vervallen va» d"n grcr.dslng haardsteden, komende hij tot een totaal opbrengs der belasting van f 10,776,000 zonder de belasting van do haardsteden. Geeft de minister toe op her punt van het doen vervallen van den grondslag haardsteden, dan zal spreker niet bljjven aandringen op den eisch tot gelijktijdige regeling van de gemeente-financiën. De Minister van Financiën verklaarde niets nieuws te zeggen te hebben. Het is gemakkelijk afschaffing van lasten te vragen, maar waar moet het geld vandaan komen Men moet op de gevolgen der afschaffing van den grondslag haardsteden letten. Het zou een hardheid zijn om do haardsteden op de huurwaarde te verhalen, het is billijk hem die toont minder te kunnen verteren, ook minder te belasten. Voor éen dag worden geen kachels gezet, maar als men 't voor éen dag kan doen, heerscht er genoeg luxe om do belasting te rechtvaardigen. Door 't amend, op de haardsteden zal een groot gat iu de opbrengst der belasting geslagen worden men zou moeten gaan zoeken naar 't middel om het to stoppen. Het zal niet to vinden zijn en meu zal ten slotte ook mot de deuren en vensters blijven zitten. De Min. hoopt, dat de Kamer 't amend, ver werpen zal om 't gevaar te voorkomen, dat het gaf, eenmaal geslagen, niet zal kunnen worden gedicht. Wat de rijwielen betreft, op dit punt moet nog veel worden onderzochtdo beste vorm is niet een afzonderlijke grondslaghet schema past niet in dit ontwerp. De Min. wil gaarne onderzoeken welke regeling de beste zou zijn in dit ontwerp past de belasting niet. Het denkbeeld der commissie ware wellicht goed, maar het zou voor een definitief oor deel eerst uitgewerkt moeten liggen. Do heer T. Mackay meent, d^t de voorstellers van het amend- Rink c. s niet afbreken, raaar opbouwen; want de Min. hoeft half werk geleverd, half afge broken wat hg vernieuwen wilde en de voorstellers hebben nu de noodzakelijke afbraak voltooid. Bin de financiëele bezwaren deelt spr. niet; als men het percentage voor de huurwaarde iels verhoogt en de winkels aanslaat, is 't bedrag gevonden. Spr. ver klaart zich daarom voor het araend. De rijwielen acht spr. een goed object van be lasting, maar niet als afzonderlijken grondslag van deze wet. Voor onderscheiding tussehen 't gebruik in beroep of bedrijf of voor weelde ziet spr. geen grond. Ten slotte verdedigde spr. het denkbeeld eener Rijksbelasting op de honden, opdat deze nfet langer aan de gemeenten zij overgelaten. Voor spr. zou misschien in 't behoud van den grondslag haardsteden een oorzaak kunnen liggen om zijn stem aan de geheole wet te onthouden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, In ons vorig nornmer stond, dat bjj de Ned. Herv. Gem. alhier tot diaken is herbenoemd de heer I. Wessel Jr., dit moet natuurlijk zijnde heer I. Wessel Sr. Beroepen bij dö Ned. Herv. Gem. te Rittem de heer J. G. M. Andreae, cand. te Woudenberg; te Gapingo en te Borsele de heer C. van der Hoeven Jr., cand. te Rotterdam. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Schore en Vlake door den heer G. Pos thumus Meijjes, candidaat te Amsterdam. Waarde. Bij de verkiezing van twee notabelen der Herv. Gem. alhier werd de heer J. Oudshoorn herkozen. In de plaats van den heer M. Kopmels werd de heer A. van Fraassen benoemd. De heer D. G. de Koning, thans onderwijzer aan de Chr. school te Hrinenoord, is in gelijke be trekking bpnoemd aan de Chr. school te Iersekeen hoopt 1 Febr. '96 in functie te treden. (St.) IVisise. Mej. J. J. Scheele, sedert 1 Juni jl. als onderwijzeres hier werkzaam, is als zoodanig be noemd aan eeno openb. school te Ter-Neuzen, j Zaterdag 11. was het 25 jaren geleden, dat de I heer J. W. Slager to Sint-Annaland daar zijn be- trekking van hoofd der school aanvaardde, j Het grootste deel van do Sint-Annalanders vierde mot don jubilaris feest. Talrijk waren do blijken van achting, die do heer Slager in ontvangst had te nemen. Velen gaven schriftelijk blijk van deelname in de feestvreugde, een groot aantal deed het mon deling. Namens het gemeentebestuur, de ingezetenen en de onderwijzers uit het eiland ontving de jubi laris een spiegel, eene schrijftafel, een bureaustoel en lamp. Na den middag worden eon paar jongens spelen uitgevoerd en een spel voor meisjes. Muziek en zang deden zich voor do woning van den heer Slager en ook elders hooren. Des avonds verhoogde eenig vuurwerk de feestvreugde. Het was een schoou feest. (M* Ct.j

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1