dat, de middenstand te weinig wordt ontlast, daar zeide spr. dat, nu de hoogere klassen meer moeten opbrengen, het billijk is, dat de middenstand ook iets zwaarder wordt gedrukt. Hij acht om meer dan eene reden dit ontwerp eene verbetering, en ver klaarde zich tegen eene heffing van personeele be lasting door de gemeenten. De heer Rutgers van Rozenburg besprak in de eerste plaats het verband tusschen personeel en kiesrecht. Door de vastkoppeling van het laatste aan het eerste door de regeering van 1887, zal, bij aanneming van dit thans voorgestelde ontwerp, de tegenwoordige grondslag voor het kiesrecht moeten vervallen, en zal een noodwetje dienen te worden gemaakt, waarbij aan eiken aanslag in het personeel het kiesrecht zou kunnen worden verbonden. Eene gelijktijdige invoering van dit ontwerp met eene regeling der gemeente-financiën ondervond bij hem bestrijding, terwijl naar zijne meening de gemeenten niet gebaat zouden worden door algeheelen afstand van het personeel. De grondslag haardsteden zal spreker echter trachten te doen vervallen, minder omdat hij tegen dien grondslag op zichzelf bezwaar heeft, dan wel omdat hij de regeling van dien grondslag in dit ontwerp zeer gebrekkig vindt. Hij drong daarentegen aan op de invoering van een nieuwen grondslag, nl. die der rijwielen, waarvar, hij f 5 sou willen heffen. In ieder geval hoopte hij, dat dit ontwerp zou worden aangenomen, wijl het de bestaande wet aanmerkelijk zal verbeteren. De heer Veegens bestreed het ontwerp op grond van de classificatie der gemeenten, die onmogelijk juist kan geschieden bij de wet. Spreker zou echter het liefst het geheele personeel aan de gemeenten afstaan, met eene vergoeding aan het Rijk voor de kosten van inning. De tegenwoordige uitkeering aan de gemeenten met behoud van het personeel voor het Rijk, zal hij blijven bestrijden. De heer Zijp verklaarde Jzich voor dit ontwerp, omdat de tegenwoordige regeling van de personeele belasting onhoudbaar is door de willekeurige schat tingen. Alles is beter dan het bestaande, dat trou wens niemand meer verdedigt. Daarom zal hij dit ontwerp aanvaarden, omdat hij er eene poging in ziet tot ontheffing voor te zwaar gedrukte klassen, en oni verschillende andere voordeelen, ook voor den landbouw. De thans voorgestelde classificatie, zoowel als den grondslag haardsteden, wenscht hij behouden te zien. De minister van Financiën verdedigde daarna zijn ontwerp nog uitvoerig. Hij hield vol, dat h«t eene algemeens verlichting van lasten zal brengt en achtte het het beste middel om uit den tegenwoor- digen onhoudbaren toestand te geraken. Eene ge deeltelijke herziening der tegenwoordige wet is niet mogeljjk en de uitkeering aan de gemeenten is slechts een overgangsmaatregel, tot eene definitieve regeling der gemeente-financiën zal kunnen worden ingediend. Eene rij wiel belasting zal bij hem geen steun ouder vinden. Eindelijk verdedigde de minister van Binnenland- sche Zak,en o. a. tegenover den heer Rutgers, zijne meening, dat eene noodwet tot regeling van het verband tnsschen personeel en kiesrecht niet nood zakelijk i«, zoolang de nieuwe kiesrechtregeling niet is beslist. Hij ontkend», dat de regeering door deze regeling van het personeel pressie wil uitoefenen op de komende kiesrechtregeling. Daarna werd het algemeen debat, gesloten. Morgen komen de artikelen in behandeling met de daarop voorgestelde amendementen. Kerkelijke Galeen eij onderwijs Beroepen bij de Gereformeerde gemeente te Goes ds. J. Westerhuis te Groningen. Bg de Ned. Herv. gera. alhier zijn herbenoemd tot ouderlingen de heeren J. Adim en M. H. Harinck, en tot diakenen de heeren I. Wessel Jr. en 0. Snoep. Beroepen bij d« Ned. Herv. erameento te Schore en Vlake de heer G. Posthumus Meijjes, cand. te Amsterdamte Kats de heer J. H. Eijkman, cand. te Amsterdam. Hloetinse» Bij de verkiezing van twee notabelen van de Herv. gemeente alhier werd herkozen de heer Jac. de Jonge. Voor de andere vacature moet eene herstemming plaats hebben. Gemengde Berichten. Verleden week trad een persoon uit Goes de herberg >de Oranjeboom" aan den 's-Heer Hendriks- kinderendijk binnen en bestelde iets, wat hem echter om bepaaide redenen door den herbergier werd ge weigerd. Dientengevolge ontstond eene woordenwis seling, die tot eene worsteling overging, waarbij de zoon van den herbergier zijn vader te hulp kwam, zoodat de bezoeker spoedig buiten de herberg stond, na eerst een glas in de portaaldeur te hebben stuk geslagen. Later wierp hij nog met klinkersteenen eenige ruiten in. Van een en ander i9 proces-ver baal jopgemaakt. Kloet ine*. Als een bewijs van de buitenge woon zachte weergesteldheid der laatste dagen zij medegedeeld, dat jl. Zaterdag aan de Noordzijde van een huis alhier de thermometer tepkende 62 graden Fahrenheit en aan de Zuidzijde 68 graden, beide in de schaduw. De waarneming geschiedde van II tot 1 uur in den middag. BEezelinere. Toin eene vrouw alhier Zaterdag ochtend jl. bij haar kippenhok kwam, bleek haar, dat de kippen uit het hok waren verdwenen en dat de hond van haar buurman or in zatofschoon de deur van 't hok was gesloten. Er wordt vermoed, dat de kippen zijn gestolen, en dat de dief den hond in het hok heeft gebracht, om den schijn te doen ontstaan, dat de hond de kippen zou hebben gedood. Voor de gegrondheid van deze veronder stelling pleit nog, dat ook de kippen van twee andere personen in de buurt waren verdweneD. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in het IV. v. d. D. over de misdraging van eenige Leidsehe studenten in het gebouw der Hoogere Burgerschool voor meisjes deelt de directrice dier school in genoemd blad me le Uit verschillende plaatsen van ons land ontvang ik blieven, om te ictormeeren, of het ingezonden stuk, in uw blad van 11 November opgenomen en door een, die zich ooggetuige noemt, onderteekend, ook overdreven isof het werkelijk waar is, dat de leerlingen mishandeld zijn, zooals in dat stuk wordt gezegd. Ook hier ter stede heeft men, zooals mij gebleken is, zich door de uitdrukking mishande ling" eene verkeerde voorstelling van het gebeurde gemaakt, en in verband met de ♦opgeheven stokken", waarvan ook wordt gesproken, meenden eenigen zelfs, dat er »met stokken op de leerlingen losge slagen" is. Daarom voel ik mij gedrongen in uw blad te verklaren, mede uit naam van alle leerarpssen, die bij het gebeurde tegenwoordig waren, dat wij geen andere mishandeling hebben gezien, en ook door de leerlingen van geen andere hebben gehoord, dan dat men de leerlingen vervolgd en eenigen van haar, ondanks haar verzet, gezoend heeft. Voorts deelt de directrice mede, dat den volgen den dag een der studenten uit naam van allen excuses heeft aangeboden. Hoe er in Amsterdam gebouwd wordt, blijkt uit het volgende berichtje in de Amst. Crt. In de Wijttenbachstraat te Amsterdam, zijn van de daar staande 200 pereeelen niet minder dan 135 beneden- en bovenhuizen onbewoond, omdat ver scheidene van die pereeelen aan 't verzakken zijn. Een landeigenaar in Friesland, Fries van ge boorte, thans wonende te 's-Gravenhage, vertoefde de vorige week in Friesland, om de pacht te ontvangen van zijne boerderijen. Een boer trad binnen en legde f1200 op de tafel, die hij als pacht schuldig was. Daar is f 400 te veel", zei de eigenaar der boer derij. In de Friesche taal antwoordde de boer Mijnheer! dat kan niet waar wezen, mijn vrouw en ik hebben van morgen het geld driemaal nage teld." De eigenaar antwoordde, dat zulks wel waar zou zijn, maai dat hij hem f 400 wenschte te schen ken, terwijl ook in de volgende 5 jaren de pacht niet meer dan f800 zou bedragen. De boer was bijna sprakeloos van blijdschap. Een conducteur SS. geeft in het N, vd. D. een oplossing, hoe het mogelijk is dat vreemdelin gen, door onze politie pas over de grenzen gebracht, nog denzelfden dag hun rentiée in ons land maken. De veldwachter-geleider van het transport brengt hen tot Zevenaar, alwaar hij voor elk hunner aan het loket een plaatskaart neemt. Zijn er nu onder die personen luidjes, welke liever niet naar hun ♦Vaterland" terugkeeren, dan wagen zij den sprong uit den in volle vaart zjjnden trein en loopen als een haas het veld in. Natuurlijk geschiedt zulks alleen door de mannelijke vreemdelingen. De dames daarentegen gaan door naar Elten en worden aldaar door de Duitsche politie opge wacht. Deze vraagt haar de reden barer uitzetting en onderzoekt hare papieren. Blijkt het, dat zij in Duitschland niets op haar kerfstok hebben, dan laat hij ze de vrijheid om zich te begeven waarheen zij willen. Eenigen harer gaan door naar hare Heimath", terwijl de anderen met den trein naar Kleef en van daar via Kesteren of Arnhem weder naar Am sterdam gaan, alwaar men haar des avonds in de Kalverstraat, Damrak of Rokin kan ontmoeten. Som migen harer zijn zelfs zoo brutaal om met den k^ererden trein via Zevenaar naar Amsterdam te reizen, en 't gebeurt dikwijls, dat zij met den terug keerenden veldwachter-geleider uit den trein stappen Velen die des morgens tegen tien uur te Amster dam een z.g. >dieven-wagen" het Stationsplein zien oprijden, waaruit eenige dames" en heeren" stap- peD, zuilen zeker niet vermoeden, dat zij de meesten hunner des avonds weder in de Kalverstraat enz., kannen ontmoeten. Eervol Door reuo commissie is aan den Raad der gemeente 's-Hertogen'oosch, de volgende motie voorgesteld De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, overwe gende, dat de ingenieur-architect Kerkhoff onbe kwaam is om aan het hoofd van hare gemeente werken te staan, heeft besloten, genoemden ambte naar eervol uit haren dienst te ontslaan op 1 Mei 1896." De Donderdag uit het gerechtsgebouw te Alk maar tijdens zijn verhoor ontsnapte persoon, is den- zelfden avond door twee Alkmaarsche agenten van politie te Castricum aangehouden en naar Alkmaar teruggebracht. Maar den officier van jnstitie aldaar heeft de vlucht van den gevangene, uit het raam van het parket, zoodanig aangegrepen, dat hij, tehuis komende, door eene zenuwberoerte werd overvallen en kort daarna overleed. Te Montepellier is de volgende akelige geschie denis gebeurd Een 20jarig man, Dommergue, aldaar met zijne moeder en eenige dienstboden wonende, leed aan zwaarmoedigheid. Woensdagavond te bed liggende, vroeg hij om bouillon de meid bracht hem een kop, maar hij riep, dat men hem wilde ver giftigen en dwong haar den kop leeg te drinken. Daarop nam hg een geweer en schoot op haar, zonder haar te raken. De moeder ging naar binnen en werd onmiddellijk gedood door een geweerschot in het hoofd en in de borstde krankzinnige wierp haar de trap af, opende toen de vensters, die in twee straten uitkomen, en begon een geweervuur naar buiten. Eerst trof hij de huishoudster zijner moeder met een schot hagel in de borst. Daarna een vierjarig meisje, toen den ouden grootvader, die haar wegdroeg, toen twee zusters, die ernstig gewond neervielen. Óp de politie, die de gekwetsten en stervenden wilde weghalen, bleef hij aanhoudend schieten, nu uit het eene dan uit het andere raam, aldoor roepende: Dood, dood; ik heb mijn moeder vermoord I" Men richtte den waterstraal van twee brandspuiten op hemdeze doofden het licht uit en het schieten hiold nu op. Den geheeleu nacht was het nu verder sfiltegen den morgen drong de politie het huis binnen en maakte zich zonder eenige moeite van den gevaarlijken gek meester. Hij heeft nu hevige zenuwtoevallen. Er is te Brussel een diefstal ontdekt in de centrale kas van de Société génóralo pour favoriser Tindustrie nationale." De kassier is te Parijs in hechtenis genomen en heeft aan de justitie bekend schuldig te zijn. Er is een deficit van 2.616.000 francs. Bij ondervraging bekende hij in speculaties op de Parijsche en Brusselsche beurzen de ontvreemde sommen te hebben verloren. De Belgische bladen deelen uitvoerige bijzonder heden mede over deze verduistering, die door den heer De Hennin, den kassier der Société Générale is gepleegd. Daaruit blijkt, dat deze beambte reeds sedert tien jaren op eigen naam ter beurze speculeerde met het geld der bank. Volgens de Indépendance Beige hadden de directeuren besloten, dat men niet meer dan 2,500,000 francs in kas zou houdpn. Gedurende de vorige week steeg dit bedrag echter tot 4,000,000 francs. Den kassier werd toen gelast 1,500,000 francs naar de Nationale Bank te brengen. Dit deed hij, maar toen vertoonde zich het verschijnsel, dat de kas geheel leeg was. Natuurlijk werd de zaak toen ontdekt. Naar men weet, is de heer Da Hennin reeds te Parijs gearresteerd. Men vond hem in het hotel de la Gare in de rue de Dunkerque, waar hij onder den naam Bochut zgn intrek bad genomen. De heer De Hennin, die tot eene deftige Brusselsche familie behoort, had tot dusver zijn werk steeds tot genoegen zijner chefs verricht en werd voor een trouw beambte gehouden. Daar hij zeer gere geld leefde, had niemand iets dergelijks van hem vermoed. De volledige uitslag van het gerechtelijk onder zoek, dat in deze zaak is ingesteld, is nog niet bekend. Emile Arton, de bekende handlanger van den bankier De Reinach in de Panama-zaak, is te Londen gevat. Dit bericht heeft natuurlijk te Parijs groote sensatie verwekt. Toen het Panama-proces werd behandeld, luidde het vonnis, dat tegen hem werd uitg'sprokenVer lies zjjner burgerschapsrechten, vijf jaren gevange nisstraf, 400.000 francs boete. Verder werd Arton bij de behandeling van het dynamiet-proces-Le Guay bij verstek veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. De Fransche politie heeft Arton in geheel Europa gezocht, maar hem nergens kunnen vinden en nu wordt hij plotseling opgespoord te Londen, waar hij in een der voorsteden rustig leefde onder den naam van Henry Newman. Geen wonder daarom, dat de Figaro vraagt♦Is deze inhechtenisneming, waartoe geen ministerie durfde overgaan, geschied op last van den heer Bour geois? Iadien dat waar blijkt, erkennen wij gaarne de flinkheid, waarmede het ministerie in deze zaak is opgetreden." Arton werd op straat gevat. Toen de detective Sexton hem in hechtenis wilde nemen, zeide hij Ik heet Newman". Toen Sexton echter antwoordde: Gij zijt Emile ArtoD, wij kennen u", viel hij ter stond door de mand. ♦Ja" zeide hij ♦ik ben Arton. Maak echter geen schandaal en haal een rijtuig". Aldus geschiedde en spoedig daarna was Arton achter slot en grendel. De politie vond in zijn bezit een aantal stukken van verschillenden aard, maar de inhoud daarvan is natuurlijk nog niet bekend. Zoodra Art aan de Fransche justitie is uitgele verd, zal me-: da a? over wel hooren, wellicht" zegt de Figaro niet ten genoege van menig lid der Kamer." In denzelfden geest laten zich ook de andere bladen uit. Te Smyrna is een jong man, die aan oen jonge dame het hof had gemaakt, maar haar verliet voor een rijkere juffrouw, op den dag dat hij met döze laatste zou trouwen, door de eerste schoone geschaakt En hij werd door een priester met haar getrouwd, terwijl de bruid troosteloos met de genoodigden naar haar woning terugkeerde. Een brutale spoorwegdiefstal is in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd nabij Colo rado-springs, Vereenigde Staten. Een geldfcr nsport van 200,000 dollars in goud kwam daar aan met den sneltrein van Santa Fé. Het geld bevond zich in een kist, die naar het stationgebouw werd ge bracht, en daar overgegeven aan een agent der Ex press-Company. Vijf minuten nadat de trein ver trokken waB, traden twee gemaskerde mann°n het stationgebouw binnen en behalen den agent, dien zij met, revolvers bedreigden, het veiligheidsslot der kist te openen. Daarna dwongen zij hem, zich raar zijn slaap kamer op de eerste verdieping te begeven, zich uit te Ideeden en naar bed te gaan, zoodat ze tjjd had den de kist weg te vopren. Do agent, heeft echter 50,000 dollars in bankpapier aan de blikken der dieven weten te onttrekken. Bij eene locale tentoonstelling te Bazel, was er een poedel, wieDS specialiteit was het voortbrengen van koraal-muziekhij besp"elde een klein orgel en een luisterende menigte stond den heelen dag om hem hoon. Maar op z-keren dag was hij bezig met onovertrefbare gratie een stuk te trommelen op de toetsen van het instrument, toen plotseling twee drinken boeren ruzie kregen in zijn nabijheid en handgemeen werden. Muzikanten zgn een zenuw achtig volkje; de musiceerende poedel vluchtte van zijn stoel en kroop er onder maar, o verbazing van het omstaande publiek, het orgel ging voort met spelen, de toetsen bewogen zich op en neer... het ble9k een mechaniek orgel te zijn, door electri- citeii in beweging gebracht. De beroemde poedel van Bazel had het vertrouwen bij het publiek ver loren. Maar zijn baas scheen het zich meer aan te trekken dan bij zelf. De wijnbouwers van Auvergne klagen bitter over de afbreuk, aan den goeden naam hunner voortbrengselen toegebracht door kooplieden, die, den oogst opkoopendp, van de reeds uitgepprpf" drui ven, onder toevoeging van suiker een twe.de af treksel maken en voor goeden wijn slijten. Te Monton in Puy-du-Pömo heeft zulk een geval verledpn week tot viij heftige ongeregeldheden, waaraan vrou wen en kinderen deelnamen, aanleiding gegeven. Een aantal vaten, welke een koopman nit Clermont wilde wegvoeren, werden stukgeslagen en 6000 liter suikerwijn" stroomde over de straat, wagens wer den beschadigd, een paard gekwetst enz. Den gan- schen nacht bleef het volk brullen en schreeuwen voor de woning des betrokken wijnbouwers. Bij de onlangs plaats gehad hebbende gas ontploffing in New-Charch Court te Londen verloor de brandweerman Sprague het leveD, en wel door dien hij bij het opsporen van als vermist opgegevenen op de plaats des onheils onder een toen nog in stortenden muur begraven werd. Ten spijt van alle inspanning gelukte het eerst tien uren later, den ongelukkige te bereiken. Men vond hem nog levend, en zijne eerste woorden na zijne bevrijding waren een verzoek om een pruimpje tabak". Spoedig daarop verloor Sprague echter het bewustzijn, om eenige uren later onder ontzettende pijnen tenge volge zijner inwendige verwondingen te sterven. Hij laat eene jonge weduwe na, die spoedig de ge boorte van haar tweede kindje verwacht. Welk een ontzettenden indruk die treurige feiten op de Londensche bevolking gemaakt hebben, bleek, zoo als iemand schrijft, het best bij Sprague's begrafe nis, welke op staatskosten plaats had. Duizenden stonden geschaard langs den langen weg, dien de lijkstoet had af te leggen. Overal werd op aan grijpende wijze lucht gegeven aan 't medelijden met het jeugdig offer van plichtsbetrachting, toen de eenvoudige, met bloemen bedekte kist, waarop ook nog de verbrijzelde helm en de gescheurde uniform van den verongelukte gelegd waren, de straten passeerde. Ik ontmoette, zoo schrijft de berichtgever, dpn ftoet in Clerkenwell, eene Londensche fabriekswijk. Reeds uren voor de uit zuidelijk Londen verwacht wordende lijkstoet daar kwam, waren alle fabrieken gesloten, terwijl den werklieden gelegenheid was gegeven, Sprague de laatste eer te bewijzen. Karren, wagens, enz. dienden tot staanplaatsen van belang stellenden, de winkels waren gesloten, en aan de vensters der huizpn zag het zwart van toeschouwers, evenals op de straten, waar alle verkeer gestremd was. Toch liep alles zonder eenig ongeval af, hoe wel geen bijzondere politie-maatregelen getroffen waren. Ik heb reeds merkwaardige begrafenissen bijgewoond, o. a. die van Mae Mahon en van Carnot, te Parijs, maar nog nimmer zag ik zooveel uiting van ware droefheid als bij die van dezen eenvoudigen brandweerman." Dit geval is psychologisch van belang, daar het het Engelsche volk van zijn waren kant doet kennen. De Engelschman toch is een echte waaghals; waar het geldt een menschenlezen te redden, deinst het niet terug voor persoonlijk gevaar. Alle overleg wijkt dan naar den achtergrond, dewijl de inwendige aandrift om te helpen hem te machtig wordt. Zoo is het een geschiedkundig feit, dat het grootste aantal van Nelson's matrozen niet korden zwemmen. Viel nu een man over boord, dan bestond niet het grootste bezwaar in het redden van dien man, maar in het terughonden van minstens een dozijn niet-zwemmers, die met kleeren en al dpn drenkeling wilden naspringen, gedreven door de zucht om te redden, maar daarbij ''Vergetende, dat zij er zelf de slachtoffers van zonden worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een overstrooming ontstaan te Petersburgal de huizen der lagere gedeelten van de stad zijn onder water gezet. De Neva en de kanalen zijn buiten haar oevers getreden. Kanonschoten verwittigden de bewoners van het gevaar. Uit verschillende streken van Zwitserland komen berichten omtrent overstroomingen, waardoor het verkeer wordt, belemmerd. Te Genève staat pen deel van het tentoonstellingsterrein onder water. Te Saa- ven, in het Beroer Obprland, zijn huizen en bruggen weggeslagen door het buiten haar oevers treden van de Saavr. Uit Tiflis wordt gemeld, dat tengevolge van de zware regens de rivieren buiten haar oevers zgn getredende Trans-Kaukasische spoorweg is over een groote uitgestrektheid vernield, geheele dorpen zijn verwoest en de inwoners hebben zich slechts met moeite kunnen redden. De stad Gori is over stroomd. Alles wat zich op het gebied van reuzenaard appelen tot heden heeft voorgedaan wordt thans overtroffen door een vrucht, geteeld door den land bouwer I. B. Ewan in Loveland (Colorado). Ze be hoort tot de variëteit Maggie Murphy. Hare lengte bedraagt 71 centimeter, de doorsnede 35 centimeter, en ze weegt 79 Eng. ponder. Geen wonder dat, zooals de Scientific American belicht, mannenkracht is noodig geweest, om dezen aardappel op zijn plaats te brengen. Laatste en telegraphische berichten. Blijkens nader bericht van den gezant heeft de Belgische regeering den rechtstreekschen door voer per spoor zonder overlading, van levende var kens, herkomstig nit Nederland, weder algemeen toegestaan met ingang van 20 Nov. a. s. Ovezand. Op de veemarkt alhier waren aan gevoerd 76 stuks hoornvee. Handel vrij levendig. Het algemeen resultaat der gemeenteraadsver kiezingen in België is, dat de clericalen winnen op de liberalen. Burgemeester Buis is te Brussel her kozen. Uit Antwerpen is nog niets bekend. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden is door den heer W. Pelle ten over staan van den notaris J. Lansen Croin, voor de erven van wijlen mevrouw de weduwe I. J. Paarde- kooper, in »de Prins van Oranje" te Goes, publiek verkocht

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2