Al-voren bij derde herhaling: H. S. te Wolferts- dijk tot 7 d. princ. h. Al ivoren bij zevende herhalingP. V. te Ellewouds- diik tot 2 m. 14 d. h. V ijgesproken Overtreding veldpolitieA. P. B., P. W., F. d. J. C'., J. v. d. D., allen te Kwadendamme. Overtreding van art. 427 W. v. S.P. B. te Rillund-Bath. Ontslagen van rechtsvervolging: Arbeidswet: C. D. te Rattendijke. VEREENIGING van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. Hedenmiddag hield de Vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in het »cafó Hartman" alhier hare najaarsvergade ring, die door een twaalftal leden, waaronder twee van het bestuur, werd bijgewoond. Na opening door den voorzitterjhr. U. E. Lewe van Njjenstein, burgemeester van 's-Heer Arends- kerke, waarbij deze den heer Sprenger, burgemees ter van Kloetinge, als geïntroduceerde in het bijzonder welkom heette, werd voorlezing gedaan van de no tulen der beide vorige vergaderingen, welke werden goedgekeurd. De secretaris brengt daarna verslag uit over de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeni ging voor gemeentebelangen. Vervolgens kwam aan de orde het volgende ont werp van eene verordening op het venten. Art. 1. Het te koop aanbieden of venten van voorwerpen of waren van welken aard ook, hetzjj op de openbare straat of den openbaren weg, hetzij aan de huizen, is binnen de gemeentemet uitsluiting van alle anderen, alleen geoorloofd: lo. aan kooplieden, die een gevestigde winkel zaak bezitten, benevens aan hen, die in dienst van deze kooplieden voor of namens hen handelen 2o. aan handelsreizigers 3o. aan visch-, fruit-, groente- en melkverkoopers 4o. aan hen, die de opbrengsten van eigen akker, tuin of boomgaard trachten te verkoopen of aan de personen, die dit voor of namens hen trachten te doen 5o. aan hen, die voor een handelswaarde van m°er dan f 25 aan koopwaren met zich voeren, en 6o. aan hen, die, niet behoorende tot een der genoemde categorieën, in het bezit zijn van een be wijs van vergunning, afgegeven door den burge meester. Art. 2. De vergunning, ingevolge sub 6o. van het voorgaande artikel te geven, wordt schriftelijk en slechts voor een bepaalden tijd of tot wederop zegging verleend. De burgemeester kan aan deze vergunning, als hij dit in het belang van openbare orde en veilig heid noodig oordeelt, bepaalde voorwaarden ver binden. Deze voorwaarden worden in de schriftelijke ver gunning opgenomen. Worden zij niet nageleefd dan wordt geacht, dat er zonder vergunning is gehandeld. Art. 3. Ieder, die binnen de gemeente voor werpen of waren van welken aard ook, hetzij op de openbare straat of den openbaren weg, hetzij aan de huizen, te koop aanbiedt of vent, is verplicht die koopvaren, alsmede de vergunning in het voor gaande artikel bedoeld, op de eerste aanvrage aan de politie te vertconen. Art. 4. Overtreding van het bjj deze verordening bepaalde wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Hierop was door den heer J. M. Slegt, adjunct- commies ter secretarie vau Goes, een amendement ingediend, houdende voorstel tot schrapping van het onder punt 5 van art. 1 bedoelde, omdat moeieljjk zal zijn uit te maken, of de baudelswaarde van de koopwaar van den venter f 25 zal bedragen, en bjj verschil in taxatie tusschen den venter en den met het toezicht belasten politie-beambte zal toch de burgemeester eene beslissing moeten nemen. De heer Elenbaas merkt op, dat het bestuur er naar gestreefd heeft om eene omschrijving te leve ren van de personen, die als eerlijke kooplui mogen worden beschouwd, en die dus niet eerst de ver gunning van den burgemeester behoeven. En waar f e heer Slegt zegt, dat bij verschil de burgemeester moet beslissen, meent spr., dat de politio-beambte zelfstandig moet beslissen, en meent deze dat de koopwaarde geen f 25 bedraagt, dan maakt hij proces verbaal op en dan zal de rechter uitspraak moeten doen. Jhr. Van Reigersberg Versluijs meent, dat het uit maken der quaestie door de rechter niet mogelijk is, want dan zou de venter moeten blijven staan en wachten met venten tot de rechter heeft beslist. Daarom is het beter pant 5 te schrappen. Ook hierbij blijkt weer hoe moeilijk het is eene verordening te maken, want de onderscheiding tusschen eerlijke en oneerljjke kooplieden is niet wel te maken. Ieder, die wat te koop aanbiedt, is koopmanmaar zij, die ventende zich schuldig maken aan bedelarij, zijn vanzelf strafbaar. Voorts merkt spr. op, dat de straf bepaling van art. 4 nog al kras is, te meer, daar bjj bedelaars van betaling der boete wel geen sprake zal zijn, en er dus gevangenisstraf zal volgen, die in vele gevallen den delinquent minder zal drukken dan diens familie. De heer Slegt kan niet toogeven, dat de rechter zal moeten beslissen. Bovendien moet getracht wor den zooveel mogeljjk het opmaken van processen- verbaal te voorkomen, en juist daarom is eene beslis sing door den burgemeester meer gewenscht. De heer Elenbaas merkt op, dat het bewijs door deu burgemeester niet alleen zal moeten worden af gegeven in twjjfelachtige gevallen, maar ook hen, wier koopwaren veel grooter waarde hebben. Om dit nu te voorkomen heeft al. 5 groot nut. De politie-boambte behoe t niet altjjd direct proces-verbaal op te maken, maar doet hij dit, welnu dan doet de rechter uit spraak, evenals bij andere overtredingen. De heer Versluijs zegt, dat de rechter niet zal kunnen beslissen, omdat er geen bewjjs is te leveren, waarop de heer Elenbaas antwoordt, dat dit meestal bij andere overtredingen evenmin het geval is. De heer V. d. Mandere heeft wel sympathie voor het amendement van den heer Slegt, want punt 5 zal tot groote moeielijkheden aanleiding geven, en daarom is het beter het geheel te schrappen. Zjj, die venten met eene hoeveelheid waren van grootere handels waarde dan f 25, vallen van zelf gewoonlijk wel onder de eerste punten van het artikel. Dit laatste erkent de heer Elenbaasen de hoer Slegt ziet een reden te meer voor zijn amendement in het feit, dat punt 1 niet alleen omvat »inwoners der betrokken gemeente". Het amendement wordt daarop aangenomen met 11 stemmen, en het aldus gewijzigde ontwerp met 10 tegen 2 stemmen. Alsnu kwam aan de orde punt IV vau de agenda, luidende In de laatst gehouden vergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen ea Duiveland zijn de volgende vragen behandeld lo. Is het wenschelijk dat door de gemeentebe sturen een uniforme regeling wordt aangenomen ter berekening van het bedrag van een gedeeltelijk uit te betalen tractement ingevolge van overljjden, tus- schentijds vertrek of ontslag van een uit de ge meentekas gesalarieerd ambtenaar 2o. Is het wenseheijjk om bjj die berekening te volgen het voorschrift, gegeven bjj Koninklijk be sluit van 21 Januari 1884 (Staatsblad no. 8) voor de uitbetaling van de wedden aan van rijkswege gesr.Uriëerden over gedeelten van een jaar Op verzoek van het bestuur van de genoemde vereeniging worden deze vragen ook hier aan de orde gesteld. Na zeer ampele toelichting door den secretaris der vereeniging en eenige discussie wordt met 11 tegen 1 stem besloten aan de zu9ter-vereeniging van Schouwen en Duiveland te antwoorden »dat ook deze vereeniging het wenschelijk acht, dat in de verschillende gemeenten de jaarwedden van de ambtenaren op dezelfde wjjze worden bere kend dat haar echter de regeling van het K. B. van 21 Jan. 1884 (St.bl. no. 8) niet in alle opzichten be vredigt dat zij het in overeenstemming met de thans veelal gebruikelijke methode wenschelijk zou vinden, dat algemeen van de jaarwedden der gemeente-amb tenaren over elke kalendermaand een twaalfde deel werd uitgekeerd, terwijl voor de berekening van het bedrag over gedeelten van een maand, de som welke elke maand genoten wordt gedeeld zou moeten wor den door het aantal dagen van de betrokken maand en het komende quotiënt dan met het aantal dagen, dat de betrekking waargenomen is, zou moeten ver menigvuldigd worden. Alsnu kwam aan de orde een voorstel om zich vanwege deze vereeniging tot de bevoegde macht te wenden ter ondersteuning van een adres der Friesche Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen le. met het verzoek het repertoire van den ge meente-secretaris af te schaffen, of, zoo daartegen overwegende bezwaren mochten bestaan, de verplichte driemaandeljjksche inzending aan den ontvanger der registratie op te heffen2e. om er op te wijzen, dat de artt. 23 en 31 van het ingediende ontwerp der nieuwe kieswet een omslachtige en dure wijze van handelen voorschrijven. Beide punten waren op verzoek van jhr. S. M. van Reigersberg Verslujjs, secretaris dpr gemeente Goes, op de agenda geplaatst, en werden ook door dezen ingeleid. Ten opzichte van het repertoire van de gemeente, betoogde referent, dat dit niet meer noodig is, waDt dat er eigenlijk tegenwoordig niets meer op behoeft geplaatst te worden, terwijl er zeer weinig meer wordt geregistreerd. Het inzenden en viseeren door de ambtenaren is dus noodelooze last. Boete wordt er slechts zeer zelden meer toegepast en zoo al, dan wordt ze steeds kwjjtgescholden. Daartegenover staat, dat aan het repertoire niet alle nut mag worden ontzegd. Vroeger leverde het eene gemakkelijke, dageljjksche controle of wel alle daar voor vatbare stukken werden geregistreerd. Voorts is het, ook nu nog, zeer geschikt als klapper. Over de opheffing van het repeitoire is ook de meening van den inspecteur der registratie gevraagd, doch deze voorspelde van een desbetreffend verzoek aan de regoering weinig succes. Ieder zou wel gaarne de geheele registratie-wet over boord willen gooien, maar men weet geen equivalent. Men zal de wet dus ook niet bij gedeelten willen afbreken, en de regeering zal er zich af maken met te ant woorden, dat als de herziening der registratie-wet eens mocht worden ter hand genomen, aan de ge opperde bezwaren zal worden gedacht. Ten aanzien van het tweede punt (artt. 23 en 31 van het kieswet-ontwerp) herinnerde referent er aan, dat bereids in het voorloopig verslag der Tweede Kamer gewezen is op den last voor de gemeente besturen, die voortspruit uit het Z9nden van af schriften der kiezersljjsten aan de verschillende arm besturen. Beter en eenvoudiger ware het, wanneer de armbesturen verplicht werden ljjsten van door hen bedeelden aan de gemeentebesturen in Ie zenden. Op grond van een en ander wjjzigdc refanmt zjjn oorspronkelijk voorstel in dien zir, dat bet wensche lijk is, dezerzjjds aan de Friesche zustervereeniging kennis te geven, dat men zich met hare overwegingen vereenigt. Zich tot de regeering te wenden, zou vermoedelijk weinig resultaat opleveren. Aldus werd besloten. Eindelijk leverde nog de heer J. Q. C. Wabeke, secretaris der gemeente Rilland-Bath, een referaat over Opruiming en beheer van gezonken vaartuigen. Spr. ging in bijzonderheden na alles wat de burge meester eener gemeente heeft in acht te nemen, wanneer een vaartuig of ander voorwerp in een openbaar water (spr. had meer in het bjj zonder het oog op aan het Rijk behoorende wateren) is gestrand of gezonken, alsook ten opzichte van het in beheer nemen en verkoopen van gestrande en geborgen govierrn. Vooral stond hij stil bij laatstgenoemd punt en wees erop, dat het bij zulk een verkoop aanbeveling verdient iu de voorwaarden eene be paling op te nemen, dat boven den koopprijs zooveel opcenten zullen worden geheven als blijken zullen noodig te zgn tot goedmaking der kosten van zegel en registratierechten, aangezien anders de zogel- koston, ingevolge art. 28 der zegelwet niet ten laste van het Rijk kunnen worden gebracht, terwijl om de registratie-kosten ten laste van het Rijk te kunnen brengen een uitdrukkeljjk beding zou noodig zjjn ingovolge art. 1502 B. VP. Dat de burgemeester in dezen handelende als rijksambtenaar ter voldoening aan een hem van rjjkswege verstrekten last, geen »beheerloon" in rekening kan brengen, ondervond het hoofd eener Hollandsche gemeente, toen hij, in opdracht van het Rijk in het openbaar had verkocht het wrak en de ladiDg van een in die gemeente gezonken en van rijkswege gelicht vaartuig, waarvoor hij in zijne rekening den post had opgenomen van 10 pet. der bruto-ont,vangsten als salaris voor zjjne bemoeiingen te dier zake, zooals voor het beheer van strandgoederen is toegestaan (art. 18 K. B. 19 Jan. 1879 St.bl. 10). De Algemeene Rekenkamer maakte bezwaar dezen post onder de uitgaven toe to laten, omdat er geene bepaling bestond, waarbij de bevoegdheid tot het berekenen van zoodanig salaris in een geval als het onderwerpelijke was verleend, weshalve zij de rekening sloot na verwerping van den post in quaestie. De burgemeester kwam tegen deze beslissing op, doch zonder resultaat. De overwegingen, waarop de Reken kamer haar besluit grondde, zjjn te vinden in de Gemeente-Stem no. 1860. Ook verwierp dezelfde Kamer de zegel- en registratie-rechten ter zake van den verkoop van wrakken. Ter voorkoming van zulke onaangenaamheden heeft de Algemeene Rekenkamer eenige wenken gegeven (zie Prov.bl. v. Zeeland no. 99 van 1886). Na eene korte discussie werd den referent dank gezegd voor zijne bijdrage, en nadat nog een paar punten van ondergeschikt belang even waren be sproken, werd de vergadering gesloten. Gemengde Berichten. Door de politie alhier is proces-verbaal opge maakt tegen twee personen uit deze gemeente wegens het van elders invoeren van een gestorven varken en dit als voedingsmiddel te verkoopen zonder dat het vleesch was goedgekeurd. Later is nog gebleken, dat het vleesch gedeeltelijk was verkocht, doch ge lukkig door enkele ingezetenen niet werd gegeten, maar weggeworpen. Men zij op zijn hoede l Ook is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die op de markt alhier onbevoegd de geneeskunde uitoefende, terwijl zijne medicamenten in beslag zijn genomen. Omtrent het lekke tjalkschip van schipper Wester, geladen met suiker, van Sas-van-Gend' en bestemd voor Amsterdam, kan nader gemeld worden, dat de lading is overgebracht in een Belgisch otter- schip, en daarmede naar de plaats van bestemming zal vervoerd worden. De geleden schade is groot, daar van de 1500 bilen suiker, elk inhoudende 100 K.G., meer dan de helft door^zeewater is beschadigd en een ander gedeelte geheel onbruikbaar is ge worden. Door dag en nacht te pompen en door een zeil onder en tegen het schip aan te brengen is het gelukt het vaartuig boven water te houden. Borsele. Maandagavond heerschte in ons dorp gedurende eenige uren eene buitengewone leven digheid. Bij gelegenheid van het tjjdelijk verblijf der heeren Poullier-Ketele c. s. uit Frankrijk bood het fanfarencorps, onder het brengen eener serenade met fakkellicht, zjjn beschermheer, d6n heer Th. Aug. Poullier-Ketele uit Rgssel een zilveren insigne aan, hetwelk ZEd. bewees op hoogen prijs te stellen. Hjj gaf opnieuw blijken van zijne vriendelijkheid en gulhartigheid jegens de vereeniging en de inge zetenen. Het muziekgezelschap ontving o. a. van ZEd. eene som van f 130 en werd met andere personen op onbekrompen wijze onthaald. Behalve de serenade werden verscheidene muziekstukken uit gevoerd, waarvan iedereeu kon profileren. Tot laat in den nacht waren velen in eene vroolijke stemming. Sedert eenigen tijd worden voor rekening van eenige ingezetenen van Dordrecht opgravingen gedaan te Kjjfhoek, onder de gemeente Zwijndrecht, naar de overblijfselen van het klooster Eemstein. Dit klooster was vóór den Sint Elisabethsvloed in de Groote Waard gevestigd. Na de catastrophe van 1421 werd het overgebracht naar Kijfhoek, doch in 1672 door een bende Watergeuzen geplunderd en verwoest. Na gedurende zes weken bezig te zijn geweest, is men thans er in geslaagd, bouwvallen van het klooster te ontdekken. Men heeft eenig muurwerk gevonden, overblijfselen van gebrand of geschilderd glas en ook een nog geheel g3af menschelijk geraamte. Deze opgravingen, ondernomen op initiatief van den Dordtschen archivaris mr. J. C. Overvoorde, duren nog voort en zullen wellicht nog merkwaardige dingen aan het licht brengen. Maandag sprongen eenige jongens te Tilburg achter op eene kar, waarop een landbouwer gezeten was. D-) kar sloeg om en de man kwam met het hoofd op de steenen terecht. Vreeseljjk gewond, werd hjj eene nabjjzjjnde woning binnengedragen, waar hjj door een geneesheer werd verbonden, en waarna hjj naar huis werd vervoerd. Gisterennacht is de man aan de gevolgen overleden. Men schrijft uit Meppel aan de Zw. Ct. Zooals men weet, gaan er den laatsten tjjd vele jongelieden uit deze streken in dienst bij Duitsche land bou -vers, vooral in do buurt van Dusseldorp en Essen. Dezer dagen nu is hier ter stede een schrjjven ontvaDgen van een viertal knechten, die daar dienen, waarin een ernstige waarschuwing is vervat, voor zichtig te zijn met het aannemen van een dienst in Duit8chland. Er schijnen nl. een paar personen te zjjn, die jongelieden onder schitterende aanbiedingen eu vooruitzichten naar Duitschlaud lokken komen zij aan, dan blijkt het, dat er op dat oogenblik g*en dienBt open is en moeten zij bij de personen, die hen lokten, in den kost gaan, totdat hun geld op is en somtjjds bedelende de weg huiswaarts moet worden ingeslagen. Ook jongelieden van de Veluwe afkomstig "ijn bereids slachtoffers geworden van deze lage hande- ÜDgeD. Zaterdagnacht is naar het Ziekenhuis te Rot terdam gebracht een kind van 2 jaar uit de Lenu- wenlaan, dat in den slaap door een rat op verschei den plaatsen gebeten en gewond was. De wonden zijn uitgebrand. In aansluiting met hetgeen reeds werd gemeld omtrent het studentenschandaal te Leiden, deelt men nog mede, dat de directrice der H. B. S. zich on middellijk tot den burgemeester heeft gewend. Aldus hoopt men te voorkomen, dat deze zaak in den doof pot wordt gedaan. Een ingezetene van Leiden wendde zich met een scherp schrjjven tot de directrice, waarin hjj mee deelt, dat, nu de H. B. S. voor meisjes gedurende deze dagen niet genoeg beschermd bljjkt te worden, hjj zijn dochter voorloopig van die school neemt. Vrij algemeen wordt te Leiden verlangd, dat in deze zaak een streng onderzoek zal worden ingesteld. Er wordt wel eens beweerd, dat de gevangenen het te goed hebben, en hieraan st brjjft men het voor een deel toe, dat er zooveel recidivisten zijn. Een voormalig directeur van een gevangenis, de heer Scbiebelhout, deelt in het Rotterdamsch Nieuwsblad zijn ervaringen te hunnen aanzien mede. Er zijn er, die voor de 12e, 13e en 14e maal gevangenisstraf ondergaan, en onder deze zjjn er, die er openlijk voor uitkomen, dat men hun toch niet meer kan geven dan celstraf. Wat tot hen gesproken wordt of hoe zij behandeld worden, baat niets. Nu zou ik, zegt de heer S., beginnen met den recidivist voor de eerste maal, het genot van boter en koffie te onthouden, en bij 2e en latere herhaling hem niet één enkel kantine-artikel toestaan. En wanneer hp dan den hem opgelegden arbeid in de col niet volbracht, moest de directreur der gevangenis de macht hebben, den delinquent daarvoor onmiddellijk te straffen, zooals dit vroeger reglementair was ge bruikelijk. Dat dit baat, mag men afleiden nit hetgeen hjj volgen laat. Ik heb er menigeentje van zijn brutalen onwil en verzet tegen de orde genezen, en deze oude jongens nemen thans nog eerbiedig de pet of den hoed af, als ze den ex-directeur op 's levens weg ontmoeten. Eene grensquaestie. Aan de Deutsche Wochen- zeitung deelt men o. a. het volgende mede Tusschen Zsvenaar en Elten spriDgt ieder uit den trein, die iets op zijn kerfstok heeft. Tot Zevenaar gaat de Nederlandsche veldwachter mede en eerst te Elten wacht zjjn Duitsche ambtgenoot. De over de grenzen gezette personen zijn intusschen zonder toezicht en dan zouden ze wel dom zijn als ze er niet van doorgingen 1" Een jonge man van Zuidwendirg had in de Pekela eene boerenplaats gehuurd. Het ontbrak hem aan gereedschap, aan tijd pu aan werkkracht, om zijn land in >'t zaad te zetten". Toch duldde moeder natuur geen uitstel en waarschuwde met nacht vorstjes. Toen gingen op ren morgen zijne vrienden en buren en kennissen heen met ploegen en gespan, wel twintig in getal, en werkten op zjjn land tot den avond en zijn land was in orde. Naar de Tielsche Ct. weet te melden, vervoegde zich Zaterdag ten gemeentehniz} van Kerk-Drie! een paartje om huwelijksaangifte te doen zij, een kreupel weeuwtje, hij een bijaard schaapherder, die van zijn prilste jeugd af geen andere bezigheden had verricht, dan zjjne schapen hoeden en verzorgen. Op de voorloopige vraag van don nmbtenasr van den burgerleken stand, hoe oud hij wp.f, antwoordde de man, dat hij het niet juist wist, doch giste »zoo wat om en om de vijftig." Bjj 't nazien van 't, geboorterrgistfr bleek het, dat de man 61 jaar tolde »zoooud ben ik niet, dat is onmogelijk," zegt de schaapherderdoch om de- zaak niet langer tegen te houden, wilde hij wel een jaar of vijf toegeven en depd het voorstel zijn leeftijd op 55 jaren vast te stellen. Dat was het uiterste Na re- en dupliek gelukte het eindelijk den amb tenaar, hem aan 't verstand te brengen, dat hij niet kon huwen, dan met inschrijving van zijn werkelij- ken ouderdom. Met een diepen zucht antwoordde de man »'t is ,goed, dan zullen we toch maar trou wen, maar 't valt me niet mee." Lange gezichten bij bruid en braidegom gelach aan de andere zijde. Men klaagt over de vele inbraken, die zelfs aanleiding gaven tot het oprichten van een maat schappij ter vergoeding van schade door inbraak geleden. Het meest eenvoudige middel om ze te keer te gaan, is: deugdelijke sluiting en dat middel wordt volstrekt niet overal toegepast. Zoo had dezer dagen een nachtelijke diefstal te Overveen plaats en het bleek, dat de wind reeds de deuren der serre had opengemaakt, waar de dief door binnen stapte. Hij had dan ook geen andere werktuigen bjj zich dan een nijptang en een knipmes. {Arnh. Ct.) Op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam blij- ven de moeilijkheden nog steeds voortdurenverschil lende exposanten probeeren op allerlei manier om aan de hooge eischen van de transport maat schappij Bol landdie volgens contract de goederen vervoert, te ont komen. Zelfs hebben eenige inzenders getracht het hoofdgebouw aan de achterzijde te verlaten, teneinde zoo zonder veel kosten buiten te komen. Maar daartegen waakte het tentoonstellingsperso- neel. Tal van processen zullen volgenhet uitvoe rend comité heeft bljjkbaar ook aan de advocaten gedacht.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2