1895 N°. 135. Donderdag 14 November. 82sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh 6c Va.n Dithxk te Rotterdam ea verder bjj alle Boekvorkoopera en Brievengaarders, De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cfci Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, haweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 oji Aanvragen osi en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van advertentiên vóo* 3 asren op den dag; dear uitgave. GOES, 13 November 1895. Het concert, gisteravond in »de Prins van Oranje" alhier doof een Tyrolor gezelschap gegeven, mocht zich niet in een talrijk en nog minder in een aandachtig publiek verheugen. De oorzaak van het kleine aautal hoorders was waarschijnlijk de minder geschikte dag voor een dergelijke uit voering, en de geringe aandacht, aan het spel en den zang geschonken, vond ongetwijfeld zijn grond in het gewoel van den besten toondag. Door het druk gebruik, dat gemaakt werd van de gelegenheid tot het bekomen van sorties varieerde het aantal aan wezigen steri en werd de stilte in de zaal meer malen op hinderljjke wjjze verbroken, nog gezwegen van de boerinnen-stemmetjes, die zich soms, en niet altjjd even harmonisch, aan de stemmen der Tyro- liennes paarden. Onder gunstiger omstandigheden echter zou dit gezelschap, bestaand© uit twee man nen en twee vrouwen een niet ongunstigen indruk hebben kunneü makenenkele nummers van het niet streng gevolgd programma voldeden goed en gaven recht om te vermoeden, dat het gezelschap ook hier dien bijval en die opkomst zou hebben ge noten, die het in andere plaatsen ten deel viel. De begeleiding van den zang met cither en guitaar gaf aan het geheel iets eigenaardigs, iets, dat, evenals het jodlen, den Tyroler-zang bijzonder kenmerkt. In de pauzes werd door de zangeressen echte Edelweisz (een Alpen-bloempje) te koop aangeboden. De terugkomst van Hare Majesteiten te 's-Gravenhage is voorloopig bepaald op Vrijdag 29 dezer. Als brugwachter aan het Merwedekanaal bij Amsterdam is aangesteld J. Seholten, gemeente veldwachter te Kloetinge. Bij beschikking van den Minister van Water staat is benoemd tot buitengewoon opzichter de heer J. Olie t© Hansweerd en wel bjj de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. De heer A. F. Hanssens, secretaris-ont vanger der gemeente Stavenisse en ontvanger-griffier der verschillende polders aldaar, herdacht Maandag den dag, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig in fanctie trad. De burgerij bood den jubilaris een geschenk aan en vele burgers toonden hunne sym pathie door het uitsteken der vlaggen. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat door de vele regens de drie suikerfabrieken thans kunnen werken. Ten opzichte van de karvoerders zijn door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, in overleg met eene commissie uit den Raad, eenige voorschriften gemaakt. Voortaan zullen alle vrachten, per kar vervoerd, op zijn hoogst een last of 2000 kilo's mogen zijn, en alsdan is de vervoerder niet gebonden aan een bepaalden weg. Hiermede hoopt men het stukrijden der openbare wegen in de gemeente te voorkomen, en tevens de lastdieren voor afbeulen te behoeden. Eerstdaags zal in eene bepaaldeljjk voor dat doel belegde vergadering die verordening in behandeling komen. De heeren Rink, Pijnappel, Heemskerk en Mutsaers hebben een amendement voorgesteld, strek kende om in het ontwerp tot regeling der personeele belasting de >haardsteden" als afzonderlijken grondslag te doen vervallen. Zij oordeelen, dat verwarming der woning bjj de wet door fiuanciöele bezwaren zal worden bemoei lijkt, evenals tot dusver toestrooming van licht en lucht wordt beperkt door belasting op deuren en venstersdat tot bewuste of onbewuste fraude aan leiding zal worden gegeven, daar de belastingschul digen alleen die vertrekken zullen aangeven, die regelmatig verwarmd worden, maar bjj verwarming van een vertrek buiten de aangegevene allicht zullen vergeten, althans nalaten, suppletoire aangifte t§ doen. Voorts achten zjj 't een bedenking, dat anti- hygiènische toestanden financiëel zullen worden be gunstigd. De heeren Vermeulen en Kolkman stellen voor Art. 80 wordt gelezen: >Deze wet treedt in werking op een door ons te bepalen dag, nadat de verhouding tusschen de rjjks- en gemeentelijke financiën nader bij de wet zal ge regeld zijn." De veelbesproken g e w eren-quaes- t i e schijnt met de in Oostenrijk gedane bestelling nog niet uit te zijn. Naar de heer De Ras mededeelt in den Limbur ger Koerierzjjn te Brussel en te Maastricht onlangs in tegenwoordigheid van Belgische hoofd-officieren proeven genomen met het gewecr-Frère, waarvan het bewijs zou geleverd zijn, dat dit geweer verre de voorkeur verdient boven het gewijzigd Miiun- licher-goweer van 6,5 m.M., waarmede ons leger zal gewapend worden. De heer Frère is, naar men weet, de Maastricht- sche geweermaker, die vóór een paar jaar een nieuw geweer uitvond en dit, ter invoering bij ons leger, den toenmaligen minister van oorlog aanbood. Van dat aanbod werd evenwel geen gebruik gemaakt, daar, zooals generaal Schneider in de Tweede Ka mer mededeelde, bij onderzoek gebleken was dat het geweer niet aan de verwachtingen voldeed. De heer De Ras trekt thans in twijfel, of van de zijde der Nederlandsche regeering wel ooit proeven met dit wapen genomen zijn. Binnenkort, zegt hij, zullen de gebeurtenissen deze onjuiste mededeelingen van den minister van oorlog wel verder komen logenstraffen. En als de schiet proeven te Maastricht nog mochten hervat worden, dan kan de minister zich persoonlijk, of door iemand door Z.Exe. aan te wijzen, overtuigen van de waar heid der hier medegedeelde feiten. Nu de vreemdeling zich van het geweer heeft meester gemaakt om het te zijnen bate te exploi- teeren, zal hjj er zich vermoedelijk ook wei mede belasten het den minister van oorlog duidelijk te maken, dat op Nederlandsch grondgebied en met Nederlandsche werkkrachten even goede repeteer geweren klein kaliber kunnen vervaardigd worden, zelfs tot minderen prijs, als te Steyer, te St. Etienne, te Suhl of te Berlijn. Mocht de toekomst dit Ieeren, dan is toch de proef op de som geleverd, dat alle bezwaren en be denkingen des ministers, ontwikkeld in zijne rede van 14 Maart 11., tegen den aanmaak dezer vuur wapenen door de binnenlandsche industrie, van nul en geenerlei waarde zijn geweest. Dr. Simpson, inspecteur van den gezondheids dienst te Calcutta, spreekt in zijn jaarlijksch rapport een zeer gunstig oordeel uit over Haffkine's inentin gen tegen cholera. Hij doet mededeeling van eenige interessante gevallen. Zoo werd in een huis gezin een persoon aangetasttwee dagen later werden 11 leden van het gezin, dat uit 18 personen bestond, ingeënt. Toen voor de tweede maal de ziekte in hetzelfde huis uitbrak werden 4 personen aangetast, allen behoorend tot de 7 niet ingeënte. Te Katal Bajan Basti trad een ernstige cbolera-epidemie op; waarna van de omstreeks 200 pirsonen in die buurt 116 ingeënt werden. Later deden zich nog 10 ge vallen voor, alle weer onder de niet-ingeënte per sonen. Dr. Simpson beveelt het vooitzetten der proef nemingen op groote schaal ten zeerste aan. De onschadelijkheid der inenting acht hij zoo goed als bewezen. Men schrijft uit Borger aan de Tel. De heer J. Huges te Gasselte, die in 1894 begon met het ensileeren van gras, spurrie enz. is dit jaar aangevangen met het bereiden van groene rogge in de eerste helft van Mei afgemaaid en naar de methode Bertels bereid. Ongunstig weer en vooral veel wind maakte het pakken van dezen persbuit zeer moeielijkeen te hooge warmtegraad ontwikkelde zich in de eene helft, terwijl de andere helft te weinig warmte had, en de bult vertoonde eenigen tjjd na den aanleg kenteekenen van bederf aan de buitenzijde, zoodat men voor eene mislukking der proefneming met bet ensileeren van groene winterrogge vreesde. Thans is men met het gebruik van dien bult als vee voedsel begonnen, en het voedsel bevalt goed en is dus goed bewaard. Nadat een laag van 22/2 A 3 d.M. van de buitenzijde is verwijderd, is het voedsel zeer blank, riekt goed en wordt door het melkvee met graagte verorberd. De eerste proefneming met rogge is dus goed geslaagd en de heer Huges zal nu den geheelen winter door geperst groenvoeder kunnen gebruiken, dat in het voorgaande jaar bij kleinere proefneming met hooilandsgras niet het geval was. De Minister van buitenlandsche Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blijkens telegraphisch bericht van Harer Majesteits minister resident te Bern de invoer van vee uit Ne derland in Zwitserland over de Fransch- Zwitsersche grens tot nader order is toegestaan. Volgens eene berekening in het H.blad zullen de kilometerboekjes in allen geval een zeer belangrijke prijsvermindering g9ven op de enkele reizen. Maar wat de prijzen heen en terug betreft, strekt de verlaging zich alleen uit tot de kleine trajecten. Op groote afstanden zal het wat voor- deeliger bljjven een retourbiljet te nemen, dan ge bruik te maken van het kilometerboekje. Na 1 Dec. zal men, reizend op S.S. of N. C. S.T wèl doen wanneer men le. op kleine trajecten nooit meer van retour biljetten maar van het boekje gebruik maakt 2e. op groote trajecten het boekje altijd gebruikt, wanneer men óf niet terug denkt te reizeD, óf te lang wegblijft om een retourbiljet te kunnen ge bruiken. Naar gemeld wordt, heeft de afgevaardigde van het district Veendam voor de Tweede Kamer, mr. E. A. Smidt, persoonlijk aan de weduwe van den door de Marokkanen vermoorden kapitein Vel- vis en aan den verminkten stuurman Smid te Oude Pekela ter hand gesteld respectievelijk f 25,000 en f5000, zijnde het volle bedrag dat de Marok- kaansche regeering als schadevergoeding ten behoeve van genoemde personen aan het Neder landsche gouvernement heeft betaald. Indertijd schreef Paus Leo, toen hij nog kar dinaal was, een boek, dat door Paus Pius op den index werd geplaatst, omdat het te zwak en te haastig was geschreven. Toen de schrijver zelf Paus was geworden, liet hij het daarop. Hoe menig auteur uit onzen tjjd zou wenschen, dat ook sommige van zijne vroegere werken niet meer gelezen konden worden Als de heer Sprenger van Eyk het in zijne macht had, zou hij zijn weekblad Nederland ook wel op den politieken index willen geplaatst hebben. (Ark. Ct.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren kwam in behandeling de regeling der personeele be lasting. De heer Farncombe Sanders betoogde bij de al- gemeene beschouwingen, dat de in het ontwerp voorgenomen uitvoering der wet in Januari 1896, de thans bestaande kieswetregeling in het honderd zou ituren en voornamelijk de opmaking der kiezers lijsten zou in den weg staan. Door, bij wijze van overgansmaatregel, de wet in te voeren op 1 Mei zou dit bezwaar vervallen. De financiëele gevolgen van het nieuwe personeel voor het Rijk besprekende, trad de heer Sanders in een critische vergelijking van de raming van den Minister, omtrent de winsten en verliezen van de regeling, tegenover die van spreker, waarbij hij tot de meening kwam, dat slechts in schijn de gemeenten geen reden tot klagen hebben, maar in werkelijk heid wel. Het Rijk zal dus moeten tegemoetkomen. Maar gesteld, dat de gemeenten door de nieuwe regeling gebaat worden, dan krijgt men overbren ging van lasten op het individu. Spreker becijferde in hoofdzaak, dat het verlies voor de Rijksfinanciën zal stijgen van 2 of 4 millioen, tot 3 of 6 milioen, waartegenover in het gunstigste geval 5 i/8 millioen aan nieuwe belastingen staan, terwijl nog verschil lende uitgaven voor de deur staan, 0. a. voor in voering van leerplicht en verzekering van oude werklieden. Voorts verklaarde spreker zich geen voorstander van progressie in een personeele belasting. De heer Roessingk betoogde, dat de aangenomen grens van belastbaarheid ongunstig is voor het platte land en voor de plattelandsarbeiders, die tegenover de groote steden zwaarder gedrukt worden. De mini mum woonhuur behoort te worden opgevoerd tot f35. Hij verzoekt wegneming der wanverhoudingen. De heer Bouwman behandelde uitvoerig de vraag, welke plaats het personeel inneemt in de Rijksbe lasting, waar z. i. het pergoneel is een inkomsten belasting kan zij naast de bestaande gesplitste in komstenbelasting niet voor het rijk behouden worden. De heer Van der Kun trok met kracht te velde tegen de vrijstelling van winkels. Ook toonde deze spreker zich een tegenstander van het behoud van den grondslag ^haardsteden." De heer Van den Berch van Heemstede meende, dat voor velen de herziening van 't personeel, in stede van een belastingontheffing, een belastingver- hooging zal worden voor allen zal dat 't geval zijn, die de Reg. tot de eenigszins gefoituneerden rekent. Spr. betoogde dat het onjuist is om 't getal stook plaatsen en de groote woning als een bewijs van meerderen welstand te beschouwen. Want de amb tenaar, die een groot gezin heeft, met kinderen van verschillenden leeftijd, moet wel een betrekkelijk groot huis bewonen met meerdere stookplaatsen. De reductie voor kinderen is alleen voor do laagste klassen van invloed. Spr. voorzag een zeer belangrijke toeneming van 't getal oninbare posten, en voorts weten wij niet, wat van deze wet 't gevolg zal zijnmisschien 4 millioen verlies voor 't Rijk en zeker verwarring voor de gemeente-financiën. Spr. neemt de verant woordelijkheid daarvoor niet op zich. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Riezelinge. De heer C. Scheele is herkozen tot notabele der Ned. Herv. gemeente alhier. De R. K. bisschop te Breda heeft benoemd: tot pastoor te Zuiddorp den heer A. Miestot kapelaan te Zeeuwsch Klinge den heer Adr. Aug. Metserstot kapelaan te Sas van Gent den heer F. A. Luijkx. Te Nieuwerkerk (Duiveland) is eervol ontslag verleend aan den onderwijzer P. Zeegelaar, wegens zijne benoeming te Krabbendijke. In zijne plaats werd benoemd de heer K. Oudshoorn te Waarde. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Zitting van 12 November 1895. In deze zitting werden veroordeeld wegens Visschen zonder akte en vergunningJ. d. J. Pz. te Hoedekenskerke tot 2 m. f 2 s. 2 m. 2 d., met verbeurdverklaiing niet in beslag genomen kruisnet, met bevel tot uitlevering of te betalen f I s. 1 d. Jachtwet: W. H. te Heinkenszand tot f5 s. 4 d., verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrik A. d. P. te Koljjnsplaat tot 2 m. f 5 s. 2 m. 4 d., ver beurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f3 s. 2 d. C. d. B. te Hoedekenskerke als voren en verbeurd verklaring opbrengst in beslag genomen en verkochte hazen ad t 0,50J. Z te Ovezand tot 2 m. f 5 s. 2 m. 4 d., verbeurdverklaring in beslag genomen geweer met bevel tot vernieling in beslag genomen hulsH. P. T. Mz. te Koljjnsplaat tot f 5 s. 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 8. 1 d. J. B. Czn. te Hoedekenskerke tot f 5 s. 4 d., verbeurd verklaring in beslag genomen wildstrikken met bevel tot vernieling hiervan. Jachtwet en wapenwet: A. d. W. te Goes tot 2 maal f 1 s. 2 maal 1 d., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuw- sche stroomen: P. M. P. Hz. en W. v. S. Az. te Krabbendijke; C. v. W. Jd. en C. S. wed. J. B. te Santvliet (België); C. P. en P. C. M. J.Wzn. te IersekeA. d. B. Gz. en J. O. P. Pz. te Clinge ieder tot t 1 8. 1 d,G. S. Ad., P. v. S. Jd., G. P. Pd. allen te Ierseke, tot 2 m. f 1 s. 2 m. 1 d.; L. K. Ad. tot 3 m. f 1 s. 3 m. 1 d., C. v. d. V. Lz. te Ierseke tot f 2 s. 2 d. M. M. Mz. en J. P. te 's-öeer Arendskerke tot f 2 s. 2 d., bevel tot vernietiging in beslag genomen botscharen. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland D. M. te Rilland-Bath tot f 3 s. 2 d. Pol. Verord. GoesP. K., J. S., H. v. S. te Goes ieder tot f 3 s. 2 d. Al&voren in WissékerkeD. A. M. Hz. te Wisse- kerke (Geersdijk) tot f 2 s. ld. Strooperij: A. G., W. v. O., C. J. B. J.Cz. allen te Biezelinge tot f 5 s. 3 d.J. N. Hz. en A. v. K. Cz. te Ierseke ieder lot f 3 s. 3 d. met bevel tot teruggave in beslag genomen zakken en sikkels aan de beklaagdenW. d. K. Jd. te Borsele tot f 3 s. 3 d. StraatschenderijF. G. v. K. Gz. te Goes, tot f 1 s. 1 d.J. v. d. V. Wzn. en J. A. v. d. V. Azn. te Wemeldinge, ieder tot f2 s. 2 d. Dronkenschap en in staat van dronkenschap ver- keerende de orde in het openbaar verstoren: A. A. te Heinkenszand. tot 2 maal f 3 s. 2 maal 3 d. NachtgeruchtA. W. J.Pz. te Goe9, tot f 1 s. 1 d. Idem en dronkenschap: C. C. A. R. te Goes, tot f3 s. 3 d. en fl s. 1 d. Nachtgerucht en zingen van voor de eerbaarheid aan- stootelijke liederenP. T. te Goes, tot f 3 s. 3 d. en fl s. 1 d. Sterkendrank verkoopen aan een kind beneden 16 jaarA. J. v. d. K. huisvrouw van C. H. te Goes, tot f3 s. 3 d. Door een hond te zware vracht doen trekken L. v. B. te Rilland-Bath tot f5 s 3 d. VeldpolitieJ. A. wed. J. S. te Driewegen tot 2 m. f2 s. 2 m. 2 d. Dronkenschap: J. K. en L. L. te'e-Gra ven polder, J. M. Jz., J. G., C. W. Jz. allen te Schore, ieder tot f 1 s. 1 d.J. N. te 's-Heer Arendskerke, P. A. v. G. pn P. B. te Goes, M. P. B. te Kortgene, P. L. E. en T. L. te Kruiningen en W. M. zonder bekende woonplaats ieder tot f 2 b. 2 d.J. D. te 's-Gravenpolder, P. J. G. te Heinkenszand, G. M. te Hoedekenskerke, J. W. te Ierseke, ieder tot f3 s. 3 d.J. D. te Goes tot f5 s. 3 d.C. A. te Kwadendamme tot 2 m. f 2 s. 2 m. 2 d.J. M. te Koljjnsplaat tot 2 m. f 5 s. 2 m. 3 d. Alsvoren bij eerste herhalingA. W. Mz. te Goes en J. B. V. ie Kloetinge ieder tot f5 s. 3 d.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1